NIEUWE No. 277. Zondag 25 Mei 1870. 4e Jaargang. De strijd onzer dagen. BUITENLAND. Een Nederlandsen Missionaris. België. Engeland. Duitschland. Frankrijk. HAiRIlHSIfll (OIIIUT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem0,85 Buiten Haarlem franco per post1, Afzonderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt: Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Avertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUEET. In onze dagen wordt een strijd gevoerd op leven en dood tegen al wat edel en onbe vlekt is. Slaan wij onze blikken romdom ons en wij zien niets dan haat en duivel- sche sluwheid gericht tegen hen die niet de aanbidders zijn der wereldlingen, maar God en zijn Kerk beminnen. De vijanden van alle gezag slaan hun tenten op te midden der goedgeloovigen om wanorde en verderf te brengen ook daar, waar nog vrede en eendracht samen gaan. Zien wij niet in Italië de bandiet van Caprera zich nestelen en in gloeiende af gunst nederzien op de eigendommen van andereu, oproer prediken en het gekroonde hoofd aan zich dienstbaar maken? Wordt hem niet het geld der arme Italianen bij hoopen ter verkwisting aangeboden, door eer en plicht vergeten staatsbestuurderen, die zich niet ontzien ook de eigendommen der Kerk dienstbaar te maken voor de ti rannen der menschheid. Waarom telegrapheerde Garibaldi aan zijn vriend generaal Turr: »De Italiaansche republikeinen zullen nooit de Regeering van koning Humbert bestrijden?» Is het omdat hij dien Koning beschouwt als een werktuig der revolutie onder wiens bestuur het vuur der verwoesting wordt aangebla zen, of is het omdat hij zich wel gevoelt, zoolang de Regeering toestaat den woel geest te voeden met het zweet van hen wier penningen en eigendommen voor goe den prijs verklaard worden ten believe der zoogenaamde vrijheidsmannen. Rusland laat zijn zonen onder het hui chelend devies: bescherming der Christenen op de slachtvelden vermoorden, transporteert duizenden en duizenden naar de Siberische jjsvelden en dit alles om den staatsgod te doen zegevieren, uit wien het nihilisme ge boren werd. Oostenrijk, doortrokken van het libera lisme, verloor zijn waardigheid in de rij der volken; de Duitsche Keizerskroon ont viel den vorst en werd geplaatst op het hoofd van Koning Wilhelm van Pruisen. Lafheid, halfslachtigheid voeren tot on macht. F E UI LL ET O N. Vervolg. „Ofschoon de plaats somtijds met eenig gras bedekt is en een verkronkelde boom het oog hier en daar groet, toch maken de omgevende leegheid en uiterste verlatenheid deze plaats vree- selijk grootsch. De hand van Hem, die het Heelal bestuurt is op geen plaats meer te erkennen en nergens ter wereld gevoelt zich de reiziger zoo volstrekt alleen, zoo geheel afgesneden van het menschdom en met de natuur alleen gelaten (en ik voeg er bij met God) als te Sherman in de zwarte bergen". Voor wij te Sherman waren heb ik een brug gepasseerdwaarvan ik in Europa dikwijls de afbeelding gezien had. Het is juist een pietlangpoot en toen wij ei over waren hadden wij een afgrond achter den rug. Ik was er juist niet rouwig om. De reis van Dinsdag was zeer interressant. Wij zagen twee prachtige ber- Zoo gaat het niet alleen in den vreemde maar ook in onze omgeving. Waar blijven de millioenen bijeenver gaard met dwang en geweld, door de macht hebbenden, thans meer dan ooit naar goed dunken besteed voor doeleinden, waar een groot deel der natie tegen is, en die slechts voor die partij dienstig gemaakt worden waartoe zij behooren, die de uitvoerders van den wil der gewetenloozen zijn. Met volle teugen drinken hunne vrienden aan den beker van overvloed en wee hem die het wagen durft zich daartegen te verzet ten. De minderheid mag toezien; zij wordt geduld op den vaderlandschen bodem, mag meê betalen, ja mag burger van den staat zich noemen, zoolang haar goed recht niet in opstand komt tegen de gepleegde dwin gelandij en verdrukking. De strijd wordt fel gestreden, met open vizier treedt het revolutionnaire monster in het strijdperk; list en geweld, verdrukking en verachting is het deel van den geloo- viere maar in hoofdzaak van hem die den eeretitel voert en toont in zijn daden Ka tholiek te zijn. Tegen hem zijn in onze dagen alle middelen geoorloofd. Dag aau dag worden de Katholieken en wat hun heilig is, de Kerk, door de libe rale pers verguisd en bespot. Koopen zij de hun ontnomen eigendommen terug, dan is het land in gevaar, maar gaan de libe rale heeren, die zelfs in de Eerste Kamer zitting hadden, op den loop, dan zegt die pers zeer laconiek:»De heeren hebben zich verwijderd.» Het Rotterdamsch millioenen- scliandaal kan het getuigen. De mannen der zoogenaamde verlichting zien in den Katholiek hun gevaarlijksten vijand. Gesterkt door zijn geloof staat hij vast als een rots, het oog gericht op zijn Kerk wetende dat zij is de moeder dei- waarheid die niet wijkt, maar treurt over de ongelukkigen die zich in hun dolle vaart tegen haar vernietigen. Immers bijna negentien eeuwen bestaat zij, die Kerk! Hoe heerlijk hoe wondervol. Welk een duidelijk bewijs, voor den god- delijken oogsprong. En die Kerk zij had van den beginne af haar leerstellingen, haar zedeleer haar heilmiddelen, haar tucht, kortom zjj bezit alles wat noodig gen en rotsen in allerlei wonderlijke vormen, waarvan de voornaamsten zijn: de kasteelrots, juist een prachtig slot geheel van rood graniet; de vingerrots de hangende rots, die geheel over den trein hangt als om hem te verpletteren; en de aardigste, de Devilslide of de duivelsglijbaan. Dit zijn juist twee hooge muren, die tegen een steilen berg op een meter afstand van elkaar schij nen gebouwd te zijn. 't Is toch een natuurlijke rots. Tusschen de twee muren in gelijkt de rots een prachtige glijbaan die een Hollandsche jon gen naar zijn klompen zoo doen grijpen was het niet dat ze zoo steil is, dat de duivel er den hals op zou breken. Niet verre van daar staat een zeer groote boom met een groot opschrift „1000 mijlenboom" den rei ziger verkondigende dat hij op dat punt juist 1000 mijlen van Omata is verder gereisd (330 uren ongeveer). Tegen den avond van Dinsdag arriveerden wij te Oyden waar wij van trein moes ten veranderen daar de route van Omata- San Francisco door twee compagniën gemaakt is en dit wel op zonderlinge wijze. De twee compag- is om de menschen te brengen tot heilig heid, tot de eeuwige zaligheid. De Roomsche godsdienst die met de menschheid ontstond, onder de menschheid zich voortzet en alleen met haar zal ver dwijnen, bewaart zijn kindereu voor het verderf dat zit in de afgescheiden secten, die de kiem des doods met zich dragen en alleen nog het bestaan rekken door het voedsel dat de waarheid uit de oude moe derkerk medegenomen, haar schenkt. De eenige en ware kerk zal aan den feilen strijd der dagen fier het hoofd bieden. Zij zal zegepralen. Laten wij met mannenmoed aan dien strijd deelnemen. Laat ons verdraagzaam zijn, maar niet laf. Rukken wij het mas ker den huichelaar van 't aangezicht op dat de lichtgeloovige niet worde medege- sleept in den poel der verwarring van on geloof en godverzaking. Toonen wij, daar waar kracht en moed noodig zijn, waar onze verdediging vereischt wordt, onzen eereuaam waardig. Onder de banier versierd met het beeld des Kruises, is de overwinning in den groo- ten strijd gewaarborgd en verzekerd. Zooals men weet, hebben de Broeders der Christelijke scholen, dank zij den Kultuurkampf, de stad Coblentz moeten verlaten. Zij begaven zich naar Vtrviers, waar zij een hotel huurden en vervolgens aankochten, om er hunne inrichting van onderwijs, die zij in Duitschland moesten prijs geven over te brengen. Toen alles geregeld was kwamen de Broeders het in bezit nemen en brachten zij de twee hon derd leerlingen, jonge Duitschers mede; maar zij hadden zich bedrogen toen zij meenden in België gastvrijheid te vinden. De heer Bara deed den Koning tegen deze bannelingen een decreet onderteekenen, waarbijzij binnen 8 dagen ook van den Belgischen bodem verdreven worden. En dan durft men nog in België van vrijheid spreken. Uit Calcutta wordt aan de Times geseind, dat de cholera een ontzettende verwoesting heeft aan gericht onder de pelgrims, die van Hurdwar te- niën werkten om het hardst om bij elkaar te komen; gelukte het de eene partij om op een werkdag zes mijlen spoorweg te leggen, de andere maakte er den volgenden dag zeven enz., tot dat eindelijk een der compagniën het aandurfde te voorspellen dat zij op een dag 10 mijlen zou af maken. De andere partij verklaarde dit voor on mogelijk en wedde 30,000 dollars. De wedding schap werd aangenomen en royaal gewonnen, 's Morgens ten 8 ure begon het werk, men nam 5 kwartier om te dineeren en ten 7 ure des avonds had men 11 mijlen spoorweg gelegd, en om te bewijzen dat het goed gedaan was sprong de ingenieur op een locomotief en reed de 10 mijlen in 10 minuten af. Het punt waar men 's avonds ophield werd station Victoria genoemd- En nu Oydeneen klein plaatsje, waar wij zoo als ik boven zeide, moesten changeeren, is gelegen in den staat Utah of het land der Mormonen. Wij Chris tenen en vooral priesters, worden door hen hei denen genoemd, daar zij als een der eerste pun ten hunner leer dejpolygamie leeren en beoefenen. Zij noemen zich de Heiligen der latere dagen en rugkeerden. Van de Himalaya-districten tot nabij Nynee Tal moeten niet minder dan 20,000 a 30,000 personen op hun weg huiswaarts zijn bezweken. In de meeste steden van Pundjab heeft zich de vreeselijke ziekte reeds vertoond, en er bestaat groote vrees dat de epidemie zich tot Fasha- wur zal uitbreiden. Een te Iiohenstein in garnizoen liggend soldaat heeft zich om het leven gebracht, door een dyna- mietpatroon in den mond te nemen en daar te laten ontploffen. De levensmoede verdediger des vaderlands gebruikte een probaat middel, om den dood in te gaan. Het lijk was vreeselijk verminkt. De armen waren van het lichaam gescheiden, het hoofd was onkenbaar en de halswervelen vernield. De Duitsche regeering heeft een verdrag ge sloten met de Samoa-eilanden, waarvan het be langrijkste artikel is het vijfde, dat aan de Duit sche regeering vrijheid geeft in een der havens Saluafata, al die inrichtingen tot stand te brengen, die zij voor haar oorlogsschepen en de bemanning daarvan noodig acht, en er de Duitsche vlag te hijschen, terwijl aan geene andere natie even uit gebreide rechten in deze haven mogen worden toe gestaan. Driehonderd sociaal-democraten willen Hamburg verlaten en naar Amerika de wijk nemen om er een nieuw vaderland te zoeken. Windthorst heeft thans ook een particulier on derhoud met den minister van Financiën Hobrecht gehad, alleen, zegt de Köln. Volkss., wegens de financieele aangelegenheden van de koningin weduwe van Hannover. Intusschen is Windthorsl's invloed bij de regee- ling reeds zoo merkbaar, dat de Germania aan dringt op de verwijdering nu of nooit van den minister van Eeredienst Falk, door den rijks kanselier. Falks aftreden wordt dan ook weder druk besproken. Laprade door het Hof van Assises van Tarn en Garonne ter dood veroordeeld, is Maandag-ochtend te Agen ter dood gebracht. Deze misdadiger had om te stelenmet een tweeloopsgeweer zijn vader en moeder vermoord. Vervolgens had hij zijn grootmoeder met de kolf doodgeslagen. Het gruwelstuk werd bedreven ter wijl de familie aan den maaltijd zat. Bij gelegenheid van een feestelijken wedstrijd te Marseille had een der ingezetenen den voor gevel geïllumineerd en daartoe lampions gebezigd, met petroleum gevuld. Een dezer gevaarlijke ver lichtingsmiddelen viel en de brandende pit en boven ieder huis hangt een schild waarop een alziend oog staat met het opschrift „Sions latere dagen Heiligen. Heiligheid zij den Heere." Hoe zalvend! Overal vindt men hier heete zwavelach tige bronnen, waaruit de stoom en rook soms fluisterend ontvliegt. Een dezer bronnen vormt met de rots waaruit zij ontspringt juist een groote kookketel en wordt daarom: de duivelstheeketél genoemd. Woensdag-morgen ten 8 ure ongeveer waren wij te Elko en hier zagen wij voor het eerst Indianen, vreeselijke gezichten somtijds, voor al de vrouwen. Arme menschen, armen zielen! verbeeldt u een vol rond gezicht, waarvan (bij mannen en vrouwen) aan weerskanten lang, doch aan de schouders gelijk gesneden haar, neder- valt: ruw en ongekamd, doch zoo git zwart als men bij ons nooit ziet. Het gezicht is beschilderd met alle mogelijke kleuren, vooral echtei rood. De vrouwen hebben nu en dan midden op het hoofd het haar gescheiden en de scheiding rood, hoog rood geverfd, hetgeen, zoo al3 begrij pelijk is, hen een vreemd aanzien geeft. (Wordt vervolgd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 1