BINNENLAND. Italië. Rusland. Spanj e. Amerika. GEMENGD NIEUWS. De Slaap. Het Vaderland. De beschroomdheid. het grootste gedeelte van het ontbra ndbare vocht kwamen neder op een artiEerlst, die daar juist voorbijging. In een enkel oogenblik was de man van alle zijden door vlammen omringd en wentelde rich op den grond onder het uitstooten van de akeligste kreten, totdat een voorbijganger de te genwoordigheid van geest had zijn overjas uit te trekken en den ongelukkige daarin te wikkelen. Met ernstige brandwonden overdektwerd de man naar het hospitaal overgebracht. Le Courier d'Oran deelt mededat eenige werkliedenbezig zijnde met het herstellen van een muur, duidelijk onder den grond in een bergkloof hoorden spreken. Onmiddellijk stelden zij de politie van hun ontdekking in kennisen na op de plaats-zelve een inspectie gehouden te hebbenkwam men algemeen tot de overtuiging, eindelijk de schuilplaats van de roovers te hebben ontdektdie sedert geruimen tijd een gedeelte van Algerië onveilig gemaakt hadden. De bergkloof werd niet alleen door de politie maar ook door de terstond gerequireerde troepen van het garnizoen dag en nacht bewaakt, tot dat men eindelijknadat al de militaire en civile autoriteiten op de been waren gekomen en zich geen oogenblik slaap gegund hadden tot de ont dekking kwamdat èn de werkliedendie de vermeende rooverbende ontdekt hadden, èn po litie en justitie de dupe waren geworden van een sterke echo. De Kamer van afgevaardigden heeft, na eene zesdaagsche beraadslaging, met 153 stemmen te gen 101de wet op het burgerlijk huwelijk aan genomen met een amendementvolgens hetwelk de strafbepaling tegen echtgenootendie hun huwelijk alleen kerkelijk hebben doen inzegenen, vervalt, zoodra zij net burgerlijk zullen laten voltrekken. Onze lezers zullen zich nog herinneren, dat wij eenigen tijd geleden verhaalden hoe een schat rijke bankier van St. PetersburgElisejeff genaamd, door de nihilisten op rantsoen werd gesteldvoor een som, meenen wij, van ongeveer 40,000 roe bels. Thans wordt uit de Russische hoofdstad gemeld, dat de man een paar dagen geleden al daar overleden iseen fortuin nalatende die op omtrent dertig millioen wordt berekend. In Spanje en vooral te Madrid zijn de graan- en meelprijzen tot zulk eene hoogte gestegen, dat de gemeenteraad der hoofdstad in twintig ver schillende gedeelten der stad depóts heeft geves tigd, waar het brood aan de armen tot vermin derden prijs wordt afgeleverd. Voorts heeft de gemeenteraad besloten, den stedelijken accijns op het graan en het meel te verminderen, en met de spoorwegmaatschappijen wordt onderhandeld over eene verlaging der vrachten van de eerste e vensbehoeften. De Herald meldtdat de stad Antoonain den Staat Pensylvanië, in het openbaar zal verkocht worden, omdat zij hare schulden niet wil betalen. Volgens gemeld blad, zouden nog verscheidene andere steden zich in hetzelfde geval bevinden Een kind van Mr. Tattle, te Roceford woon achtig werd eenige dagen geleden vergiftigd door het drinken van een kop melk waarin een zwarte spin gevallen was. De spin was wel verwijderd, doch de melk zoodanig vergiftigddat het kind overleed slechts twee uren na het drinken. De Peruaansche Regeering heeft aan alle op het grondgebied van de Republiek vertoevende Chilenen bevolen, Peru onmiddellijk te verlaten. De oorlogzuchtige stemming heeft door het ge- heele land een hoogen graad bereikt en de vrij willigers melden zich in grooten getale aan. De giften voor het oorlogsfonds beloopen reeds over de 2,500,000 pesos. Er is een gezant van Peru naar Equador vertrokkenom te trachten dezen Staat tot een bondgenootschap tegen Chili over te halen. De Peruaansche vloot ligt nog altijd voor Callao. Een deel van de Chilische vloot heeft order ge kregen om Callao te gaan blokkeereu en te trach ten aan de Peruaansche schepen zooveel mogelijk afbreuk te doen. Chilische oorlogschepen vernie len de landingsbruggen in Peruaansche havens. De stad Pisagua is gebombardeerd en bijna ge heel vernieldterwijl uit de forten van genoemde plaats op het Chiliich schip Chacabaca werd geschotenwaardoor een man van de equipage gedood en zes verwond werden. Men verwacht een algemeen zeegevecht aan de Zuid-Amerikaansche kust. Volledigheidshalve vermelden wij alsnog, daar verschillende bladen meenden er publiciteit aan te moeten geven, dat wij van den heer officier van justitie het verzoek ontvingen, geen berichten of geruchten op te nemen omtrent het verblijf en wat daarmede in verhand staat van den voort- vluchtigen L. Pincoffs. Volgens de N. Gor. Ct. zou er uitzicht bestaan, dat men in het kiesdistrict Gorinchem de waar dige vervanging van den heer Regram als lid van de Tweede Kameraan 't toeval zal overlaten. Wel gemakkelijk! De liberale keisvereeniging Haarlemmermeer heeft tot candidaat gesteld voor de Tweede Kamer den heer H. F. Bultman te Haarlemmer meer. F. Koog aan de Zaan heeft men tot candidaat gesteld het aftredend lid W. De Meijier en te Beverwijk dr.C. G. von Reeken. Amsterdam, 23 Mei. De hoogleeraar W. M. Gunning heeft een rapport van dr. M. Juda open baar gemaakt, door dezen oogarts opgesteld naar aanleiding van een onderzoek omtrent den toestand der oogen van de kinderen, die de openbare scholen alhier bezoeken. Daaruit is gebleken, dat op de scholen, die door Israeliten bezocht worden, in hevige mate besmettelijke oogontsteking heerscht, zoowel onder de Israëlitische kinderen als onder de overigen. De hoogleeraar Gunning ziet hierin een nieuw bewijs voor de juistheid zijner stelling dat de in de Jodenbuurt alhier heerschende be smettelijke oogziekte niet alleen voor die buurt, maar voor de geheele stad als een ware ramp moet worden beschouwd. De gezondheids-commissie, hierover gehoord, acht een nauwkeurig onderzoek ten hoogste wenschelijk, weshalve B. en W.daarop door de schoolopzie ners mede attent gemaakt, aan den Raad voor stellen, vier deskundigen te benoemen, om een onderzoek in te stellen naar den toestand der oogen van de leerlingen der openbare, kostelooze en tusschenscholen, en aan de hooidonderwijzers op te geven, welke leerlingen van de scholen moeten worden verwijderd en welke leerlingen, zonder verwijdering van de school, onder genees kundige behandeling moeten komen. Waalwijk, 21 Mei. Als een zeldzaamheid vermelden wij dat onlangs toevallig 5 heeren bijeen waren, waaronder 4 Waalwijkers, die zamen 1140 halve kilogrammen wogen. Voorwaar een gezond land Maastricht, 21 Mei. Gisteren werd alhier bij aankomst van den trein uit Antwerpen een persoon aangehouden die, naar men zegt in laatstgemelde stad een schuld van fr. 24,000 heeft achtergelaten. Breda 22 Mei. Een treffend en droevig voor val had aan het spoorwegstation alhier plaats. De heer D. B. fabrikant te Tilburg, zou met den trein die ten 9.43 van hier vertrekt, huiswaarts keeren. Weinige oogenblikken echter vóór het vertrek van den trein werd genoemde heer door eene slijmberoertc getroffen, welke hem op eens het tijdelijke met het eeuwige deed ver wisselen. Amsterdam, 23 Mei. De Zigeuners maken hier uitstekend goede zaken. Op een stuk weiland bij het Rijnspoorwegstation, dat zij voor een maand tegen f 200 hebben afgehuurd hebben zijn een zestal tenten opgeslagen en staan toe dat men daar tegen entree van 20 cent de persoon hunne smerige tronies kome zien. Als men op het terrein dan nog wat over heeft om een zil veren stok te bezichtigen of een ander sieraad, dan wordt men daartoe ook in de gelegenheid ge steld. Duizenden maken van de gelegenheid ge bruik om eens een bende Zigeuners te zien, en men berekent dat alleen Zondag ongeveer f 500 door hen ontvangen werd. Werkelijk een aardig, zaakje voor den tegenwoordigen tijd! Algemeen gelooft men dan ook, dat het ketellappen enkel voor de leus geschiedt en om een reden te hebben zich voor eenigen tijd te vestigen. 't Zou te bezien staan of eenige zeer vuile landgenooten die men hier zoowel als elders aan treft en die daarin bij de Zigeuners niet achterstaan, tot eene bende vereenigd, in Italië of Hongarije zulke goede zaken zouden doen. 't zou beproefd kunnen worden. In het jaar 1636 kon men in Holland al de navolgende zaken voor de waarde van een tulpenbol koopen, namelijk 2 last tarwe448 4 rogge558 4 vette ossen480 8 varkeus240 12 schapen«120 2 okshoofden wijn70 4 tonnen bier32 2 boter192 1000 pond kaas120 1 bed met toebehooren. 100 1 pak klseren80 1 zilveren beker60 Te zamen 2500 Voeg hier nog een schip bij om deze waren te vervoeren, a 500 gulden, hetwelk te zamen maakt f 3000. In hetzelfde jaar werd in Alkmaar een tulpenbol verkocht voor f 5200, deze tulp werd genoemd: „De Admiraal van Enkhuizen. Nog vreemdere namen werden aan tulpenbollen gegeven, als: „Semper Augustus." „Generalissi mus a Costa." „Paragon van Delft," „Anvers van Bol," „De beste Viceroy," „Voor de wind," enz. - De te Amsterdam gevestigde coöperatieve winkelvereeniging Ons Voordeel is in staat van faillissement verklaard; men zegt dat het passief ongeveer 30.000 gulden bedraagt. Woensdag 11. heeft de burgemeester van Amsterdam aan de twee weesmeisjes, die bij de plechtigheid in de Nieuwe Kerk aldaar de bou- quetten aan II. M. de Koningin hebben aange boden, elk een medaillon overhandigd met toepas selijk inschrift. Eenige bewoners van de buurtschap De Krim onder Hoenderloo merkten Maandag 11. op, dat de woning van eene arme vrouw sedert een paar dagen gesloten bleef. Bij onderzoek vonden zij haar dood op den grond liggen. Blijkbaar was zij reeds eenigen tijd te voren overleden. Woensdag-namiddag heeft een 15jarige jon gen in de Groote Draaisteeg te Rotterdam zulk een hevige bloedspuwing gekregen, dat hij even daarna in de ouderlijke woning aan de Bierhaven, waarheen hij inmiddels door eenige agenten van politie werd gebracht, is overleden. Door het breken van een riggel, waarop de onderlagen van haar bed rustten, is een 75-jarige vrouw te Dordrecht in een kelder onder de bed stede gevallen' en den volgenden dag dood ge vonden. Aan de Prinsegracht te 's Gravenhage viel eergisteren-namiddag een meisje in het water. Dit werd bemerkt door een dame, die aan de overzijde van de gracht wandelde. Zij maakte het ongeval kenbaar aan den bedienaar ter begrafe nissen Hagenbeek, die in den omtrek een over lijden bekend maakte. Deze aarzelde niet, zich te water te begeven en het gelukte hem het meisje dat reeds gezonken was, terwijl haar hoedje boven dreef, van een wissen dood te redden. De dren keling werd naar de ouderlijke woning vervoerd, terwijl de redder in de bierbrouwerij van den heer Lans gelegenheid vond zijn kleederen te droogen Een der grootste gasafnemers te Deventer zal in zijne fabrieken electrisch licht invoeren. Te Wijk (Maastricht) is gisteren een vreem deling (Duitscher) aangehouden, die getracht had een valsch gouden vijftigfrank-stuk uit te geven. Een dienstmeid te Oud-Beierland stal voor eenigen tijd van haar meester een bankbiljet van f 100, zonder dat deze eenige termen kon vinden haar van den diefstal te beschuldigen, ofschoon hij reeds den volgenden morgen de genoemde banknoot miste. Door de ijverige opsporingen der politie is het thans gelukt de daderes, die zich reeds in een anderen dienst verhuurd had, tot volledige bekentenis te krijgen. Uit Elsass-Lofharingen wordt geschreven, dat in het aardolie-bergwerk Peehelbronn, bij Sulz, onlangs een ,zeer aanzienlijke bron van aardolie is geopend. Ongeveer 900 meter in de lengte bedraagt het oliebekken. In weerwil van sterk vervoer nam de hoeveelheid nog niet af. De qualiteit van de olie zou zeer goed zijn. Ongelukken waren bij het voor den dag komen van de massa olie met de daarbij natuurlijke sterke ontwikkeling van gas, niet voorgekomen. Wij vernemen dat de harddraverij met paard en sjees, die gewoonlijk elk jaar in den Haag gehouden wordt van wege de afdeeling aldaar der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, dezen zomer zal plaats hebben op 23 Juli. De groote pauze in het levens-allegro, waardoor de ontstemde instrumenten onmerkbaar gestemd worden, tot het doloroso of vivace van den vol genden dag. De spiegel des doods, welke wij ons eiken avond voorhouden en niet veel wijzer worden. De groote nul in het leven, die geen waarde ver krijgt, al zet men er getallen voor. Het bivoua- queeren van het leger der driften en hartstochten, die den heirtocht staken, om weldra weder met stormmarsch op trekken, zoodra de rede hare con- stitutioneele macht aanvaardt, die zij des avonds nederlegt, en aan de anarchie van den droomgod overreikt. De zachte balsem voor den kranke en lijdende, welke de Algoedheid hem meermalen toe reikt, als eene onwaardeerbaar blijk der hoogste genade; maar de folterbank voor den booze, die slapend, de slangenbeten gevoelt, welke hij wakend ontwijkt. Eene moeder die hare kinderen voedt, maar ook soms opofferingen eischt, welke de dankbare zoon niet wil weigeren. De band die duizenden, welke zich anders zouden bestrijden en verlaten, verbindt, en door taal, zeden en gewoonten uit de ongelijksoortige deelen, een vast en heerlijk geheel vormt. Het erfdeel dat de vader aan den zoon geeft, zeggende: „bewaar en handhaaf het uwe, en ontheilig de plek niet, waar mijn gebeente rust en het uwe rusten zal." De boom die vrucht en schaduw geeft en, terwijl de eeuwen over zijn krnin rollen, even als de hoornen bij de Druiden een voorwerp van eerbiedige vereering en vereeni- ging wordt. Het vereenigingspunt van vorst en volk, die hun gemeenschappelijk eigendom, met een machtig bolwerk omgeven, dat alleen door godsdienst en zedelijkheid onverwinbaar wordt. De beschroomdheid is eene kostbare bloem, die geurig bloeit in de harten van onschuldige jonge lingen en maagden; men zoeke haar niet uit te roeien of te ontbladeren Het jeugdig hart is ruim en vatbaar genoeg om vele goede en balsemende bloemen te teelen. Waar het plantje der beschroomd heid groeit, daar is de grond zeker goed. Zorg dat het plantje goed gekweekt worde, want ook op dien goeden akker, sluipt de verzoeker rond en strooit rijkelijk onkruid. Het is mogelijk dat eenmaal eigenwijsheid, voorbarigheid en lichtzinnigheid, als distels en brandnetels, juist daar opschieten, waar gij al te onvoorzichtig alle beschroomdheid zoekt uit te roeien dit is een woord tot u, gij hoveniers der kinderlijke gemoederen. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, heeft met eenige andere ste den gemeen dat liet twee liberale kiezers- vereenigingen telt. Ofschoon in beginsel homogeen, zijn beide vereeuigingen het echter niet eens in de keuze van candida- teii voor den Gemeenteraad of voor de Twee Kamer. Zoo heeft thans de oudere vereeniging (Eendracht) in hare vergadering van den 20en Mei 11. tot caudidaat voor de Tweede Kamer gekozen, het aftredend lid de heer W. de Meijier. De jongere kie- zersvereeniging Haarlemkoos tot haren candidaat de heer Dr. C. G. vonReeken, wethouder dezer gemeente. Er heerscht alzoo verdeeldheid in het liberale kamp. Eu dat de strijd met meer dan gewone hevig heid gestreden zal worden kunnen wij ee- nigszins afleiden uit den inhoud eener bro chure, ons dezer dagen door den uitgever toegezonden. Onder den titel van: Kiezers indrukken uit Haarlemgeeselt de schrijver van dit geschrift, de heer v. VI. (van Vloten?) op sarcastische wijze het besprokene en verhandelde op de vergadering van 15 Mei 11 der Stellendijksche kudde e (Eendracht) bijeengeroepen »om van hare zijde zich om trent het verder zijn of niet zijn van haar afgetreden lieveling in de Kamer te ver klaren.* Achtereenvolgens krijgen de verschillen de sprekers van de Prinselijke schaapskooi eene berisping of eene goedkeuring al naar mate zij zich aanstelden als Prinselijke ledepoppen of als weerbarstigen der kudde, niet gezind, zich door het bel-getjingel van den hamel en den schop van beide herders om den tuin te laten leiden. De geestige brochure, het product eener welversneden pen, eindigt met de volgende voor den afgevaardigde de Meijier alles behalve vleiende woorden: »Nietmeteen onzelfstandig, ja-knikkend leerling zich dus langer beholpen, maar een man van zelfstandige beginselen en een be proefd liberaal doorzicht, uit het kiesdis trict Haarlem»naar het binnenhof afge vaardigd!* Tot zoover de brochure. Wij zullens thans met belangstelling de verdere handelwijze der kiezersvereeniging Haarlem volgen, vooral met het oog op hare consequentie van welke wij echter tot dusver geen groo ten dunk hebben. En met recht. Immers toen in Juli van het vorige jaar, bjj gele genheid van de verkiezing van een lid voor den gemeenteraad de candidaat vau de kie zersvereeniging Haarlem de nederlaag leed voor dien van de Steilendijksche kuddehad den wij van de eerstgenoemde vereeniging meer consequentie verwacht. Zij, die alle zeilen bijzette om haren candidaat te doen zegevieren, wendde het roer en zette on middellijk koers naar Eendrachts zijde zoo dra er eenige kans bestond voor onzen can didaat. De kracht barer consequentie was niet bestand tegen de zegepraal van den Katholieken candidaat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 2