NIEUWE No. 280. Donderdag 5 .Juni 1879. 4e Jaargang. agite ma non agitate. Het beeld ccner Nationale Kerk. B UI TE NL AND. België. Engeland. HilRlMSdHE COMMT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem0,85 Buiten Haarlem franco per posts> 1, Afzonderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt: Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. aSTJEKDTÏAT- PRIJS DER ADVERTENTIÈN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Avertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Uitgevers K P P E R S LAUREY. Zoo als bekend is bestaan er nog vele menschen, vooral in Duitschland, die met het denkbeeld dweepen de Katholieken los te maken van Rome en eene nationale kerk te stichten. Van het onzinnige eeuer dusdanige op vatting zijn onze lezers, even als wij, in nig overtuigd, 't Lust ons evenwol een O O kijkje te nemen in den imierlijken toestand van zulk eene, door nog velen gewenschte, kerk. Wij wenden derhalve onze blikken naar Rusland, welk rijk het »geluk« heeft eene nationale Kerk te bezitten. Wij ont- leenen uit de laatst verschenen aflevering van Unsere Zeit het een en ander omtrent die nationale Kerk, en wij zien daaruit dat zulk eene stichting even dwaas als onbestaan baar is. Kerk en School staan in het rijk der Czaren op een lagen trap van ontwik keling. Het kerkelijk leven in alle standen der maatschappij heeft nergens in Europa zoo weinig te beduiden als hier. Wel zijn er enkele gedeelten van het uitgestrekte rijk waar de Katholieken en Protestanten eenig gewicht in de schaal leggen maar zjj worden er slechts geduld en veeltijds vervolgd, geplaagd en onderdrukt. De na-v tionale kerk van het heilige Ruslanddie bij alle daden der Russische staatkunde in de eerste gelederen wordt geplaatst, heeft op de sociale ontwikkeling van dit land bijna geen invloed. Zij die aanspraak ma ken op eenige beschaving zijn totaal on verschillig omtrent de kerk en spotten met hare vertegenwoordigers. De popen (priesters der Russische kerk) worden met minachting aangezien. Sinds Peter I werd de kerk hoe langer hoe meer onzelfstan dig en steeds strenger onder de heerschap pij van den staat gehouden. Er bestaat eene afzondering van den priesterstand, van daar dan ook niet den minsten gezonden invloed op het leven van het volk. Uit dien hoofde is de nationale kerk ook niet in staat het enorme aantal secten te wee- ren, waardoor het getal afvalligen thans reeds tot negen millioen is gestegen. De opvoeding en vorming der geestelij- FE UIL LET ON. Een Nederlandsch Missionaris. Vervolg. Elke maand is er correspondentie met Victo ria en ik beloof u dat ik getrouw iedere maand een brief of kaart voor u zal mede zenden; mocht u ze echter niet geregeld ontvangen, maakt u niet ongerust, daar op zulk een lange reis al zeer spoedig vertraging plaats vindt en het ook wel kon gebeuren, dat ik bij aankomst der boot op missie was. Ik wil u nog iets opgeven van de uitgestrektheid mijner missie aldaar, daar ik er nog niets van weet dan dat zij zeer groot is even als het getal der Indianen. Ik behoef u niet te zeggen, hoe ik mij gevoelde toen Monseigneur mij het bovenstaande mede deelde. Ik gevoelde dat ik bleek werd, niet zoo zeer van schrik of door het onverwachte ran zulk eene mededeeling, als wel bij dë gedachte van de verschrikkelijke verantwoording welke mij, keu is overal ellendig; van daar dan ook dat in dezen stand de volkskwaal der dron kenschap en der luiheid vrij algemeen is. De prelaten zijn in alles afhankelijk van de regeering. Zij trachten zich daarvoor bij hunne ondergeschikten schadeloos te stellen, vooral bij de arme dorpsgeestelij ken die door hen met hardvochtigheid wor den behandeld en met onbegrensden hoog moed worden bejegend. De monniken dei- Russische staatskerk, zijn lui, en bedorven. Ouder keizer Nico laas, de voorganger 7 OCT van den thans regeerenden czaar, daalde de in den kring van deze monniken kaste steeds zeer oppervlakkig geheerscht hebbende geleerdheid nog dieper. De gees telijke waardigheid was erfelijk en de kin deren van een geestelijke mochten tot 1849 geen ander beroep kiezen. Daardoor nam het getal popen zeer toe maar ook de armoede onder hen breidde zich uit. De moreel - afkeurenswaardige afhankelijkheid der popen van hunne vrouwen en dier bloedverwanten, die zij doorgaans moesten overnemen met de verkregen prebende was gedurende langen tijd een zeer gezocht onderwerp in de novellistiek. Als regel kon men aannemen dat hij die eene aanstel ling kreeg, een der dochters moest huwen van zijn voorganger. Zoo komt het dat de clerus in de parochiën, zich in een zeer ongelukkigen toestand van vernedering be vindt, zelfs dan, wanneer enkele popen meer ontwikkeld en beter onderricht zijn dan enkele leden hunner parochie, hetgeen trouwens maar zelden het geval is. Door de totale leegte in de scholen en seminariën der jongelieden die zich aan den geestelijken stand wijden, werd men genoodzaakt in 't geheim alle middelen aan te wenden deze onzuivere atmospheer te reinigen. Deze reiuigiugs-methode had echter gedeeltelijk ten gevolge dat de meeste hoogescholen en seminariën de zetels wer den van de buitensporigste denkbeelden, dat zij broeinesten werden van het gevaar volle Russische socialisme en van de meest radicale revolutionnaire begrippen die on der den naam van nihilismeberucht zijn geworden. Men begrijpt, hoe machteloos de Rus sische kerk, onder deze omstandigheden, nog jeugdig priester, gaat drukken, Maar enfin; de spreuk van Mgr. Wilm erz. g. was: "Dominus providebit. "De Heer zal voorzien, en zoo spreek ik ook. Vooral echter reken ik opuw aller vurige gebeden en op die van zoovele vrienden en kennissen, die mij hun gebed beloofden. Zegt hun mij niet te vergeten, zegt hun dat ik alle dagen in de H. Mis aan mijne weldoeners, vooral aan hen die voor mij bidden, denken zal. Maakt u echter niet ongerust want gevaar is er niet in gelegen, anders zou Monseigneur er mij niet aan bloot stellen; 't is alleen de groote last en ver antwoording die ik vrees. Ik geloof dat ik mij in mijn werkkring best zal kunnen schikken of schoon ik Zondag 11. reeds gepreekt en reeds een en ander werk verricht heb, ben ik eigentlijk nog niet voor goed aan het werk en is mij dit na al het reizen en trekken nog al wat vreemd. Toch het gaat al beter en beter. Zendt uwe brieven vooral onder duidelijk adres, vergeet nooit Van- couvereiland er op te schrijven dikwijls tooii ge beurt het dat brieven enz. naar Victoria in Aus tralië gaan, alvorens hier te komen- Nu nog is tegenover het gruwzame drijven der ni hilisten, terwijl de Katholieke Kerk van af haar ontstaan steeds het vaste bolwerk is tegen de revolutie. Zoo als wij reeds gezegd hebben, heeft het secte-wezen zich in de nationale kerk van Rusland enorm uitgebreid. Deze sec ten hebben de wonderlijkste namen, ge bruiken en manieren. Zij staan vijandig tegenover elkaar, maar zij zijn het onder ling eens ia de oppositie tegen de heer- schende staatskerk. Enkele secten hebben slechts kleine of nietige onderscheidings teekenen b. v. het teeken des kruises niet met drie vingers maken maar met den middel en wijsvinger; het afsnijden van den baard als ontsiering van het godde lijke evenbeeld verklaren. Eenige secten erkennen slechts het Doopsel en de Biecht als Sacramenten; anderen dulden de poly gamie, wederom andereu willen het pries terlijk ambt alleen door vrouwen zien uitgeoefend en dergelijke dwaasheden meer. Ook zijn er nog secten die zoo diep in de dwaling gezonken zijn, dat zij kindermoor denaars werden en meenen een godgevallig werk te verrichten wanneer zij de zielen van onschuldige kinderen spoedig naar den Hemel zenden; anderen zijn er die elkaar onderling vermoorden, omdat hunne leer zegt dat slechts zij in het paradijs komen die een gewelddadigen dood sterven. Voorts zijn er nog sectarissen die er zonde in zieu wanneer men geld in de hand neemt. Ook bestaat er eene secte de Napo leowtschini genaamd, die Napoleon I als een Heilige vereeren. Voorts nog eene onafzienbare rij andere uitspruitsels der oudere en jongere heresie. Dat is de toestand van de Russische Staatskerk, dat is het beeld der natiouale kerk nog door vele dwazen gewenscht maar veroordeeld door de ware Kerk. Mochten zij die dit verderfelijke stelsel nog verkondigen beseffen dat de verwezen lijking van hun ideaal de ondergang van volk en rijk ten gevolge heeft. Het rijk der czaren geeft hiervan eene treffende getuigenis. een en ander over mijn verblijf te San Fran cisco. Zooals ik u reeds schreef, arriveerden wij in Brooldijn-hótel op Donderdag 14 November en den anderen dag begonnen wij de stad in oogen- schouw te nemen. San Francisco beviel mij beter dan elke andere stad van America. De stad is zeer bergachtig; op sommige plaatsen is de straat zoo steil, dat zij bijna niet te beklimmen is, en toch vindt men er een tramway: Hoe is dat mo gelijk znlt ge zeggen? Ik ga het u vertellen en ik verklaar u dat ik niets fraaiers en meer prac- tisch gezien heb. Berg op berg af liggen de rails, de wagon is open en wordt noch door paarden, noch door stoom bewogen. Juist in het midden tusschen de rails ziet men dat de grond gesple ten is op eene breedte dat men er de vingers nauwelijks tusschen kan steken; onder aan den wagen nu is een ijzer, dat door 'die opening on der den grond gehaakt kan worden aan een kabel, zonder einde. Daar men nu een dubbel spoor heeft zijn er altijd langs de geheele lijn op en afgaande wagens; terwijl de kabel onder den grond, door een machine steeds wordt rond be- De dezer dagen overleden liberale burgemeester Anspach schijnt na 16 jaren lang de eerste over heidspersoon van Brussel geweest te zijn, na dat millioenen door zijn handen gegaan zijn voor reusachtige gebouwen, niets anders zijn vrouw nagelaten te hebben dan een verzekering op zijn levendoor hem met de Engelsche Maatschappij the Greshamvoor de som van 100,000 fr., ge sloten, waarvan 35,000 fr. alleen aan de weduwe komen (Anspach laat drie gehuwde kinderen achter) en waarvan zelfs een gedeelte nog door de liquidatie zal verslonden worden. Een koopman in vee, die van de veemarkt vau Brussel terugkeerde met eene groote som gelds, is gedeeltelijk uitgeplunderd door twee dames, die hij tot zijn ongeluk had ontmoet. Toen hij den diefstal bemerktediende hij aan stonds een aanklacht in bij de politie, die nog des avonds de twee diefeggen ontdekte. In de kousen van een hunner vond men de 2000 franks in bankbiljettenwelke zij van den koopman hadden gestolen. De twee dames zijn ter be schikking gesteld van het parket. Volgens telegram van Lloyd's agent te Calcutta zijn in 't gezicht van die reede twee Engelsche stoom- booten, de A va en de Brenhilda. met elkaar in aanvaring gekomen, met het noodlottig gevolg dat de Ava zor.k en 66 man van de equipage en 4 passagiers in de diepte meesleepte. De Bren hilda is zwaar beschadigd ter reede van Calcutta gebracht. Zaterdag is de zesdaagsche zwemwedstrijd te Londen geëindigd. De bekende kapitein Webb was overwinnaar. lederen dag had men 14 uur gelegenheid om te zwemmen. Webb heeft in de zes dagen over de 70 mijlen afgelegd en is enkele dagen veertien uur in het water gebleven. Eearne had 57 mijlen afgelegd. De beroemde zwemster miss Agnes Beckwith kwam van tijd tot tijd eens medezwemmen. The Lancet klaagt over het toenemend gebruik van opium onder de arbeidende klasse in Enge land. Op het veelvuldig misbruik van narcotische middelen (voornamelijk choral hydraat) onder de hoogere standen is door dit geneeskundig blad al sinds lang gewezen. Doch dat opium (die veel goedkooper is dan alcohol) ook onder de massa des volks als verdoovend of zinstreelend middel in zwang komt, dit acht het blad eene nationale ramp. The Lancet veilangt daarom van de Re geering eene veel strengere beperking van den verkoop van alle narcotische middelen. wogen kunnen de wagens aan-of afgehecht worden door den conducteur en dus of stilstaan of klimmen of dalen naar believen. Misschien zult gij mij niet wel begrijpen of liever ben ik niet duidelijk genoeg, maar een ding is zeker, dat het een verwonderlijk gezicht is om een of somtijds twee a drie volgeladen tramwagens als Dij tooverkracht een berg te zien opklimmen, die steiler is dan uwe daken. De gewone tramwagens zijn te San Francisco zoo algemeen dat ik op sommige plaatsen van 10 tot 15 verschillende sporen naast elkander geteld heb. De meeste tramwagens worden slechts door één man, den koetsier n. 1. bediend. Het systeem is zeer mooi maar lastig om uit te leggen. De koetsier, voorop staande kan, wanneer iedereen heeft plaats genomen, door aan een touw te trekken de achterdeur sluiten; de passagiers moe ten hun geld of kaartje in een bus werpen, die aan de voorkant bij den koetsier van glas is, zoodat deze steeds ziet hoeveel personen en dus hoe veel kaartjes of stuivers in de bus zijn. (Wordt vervolg dj

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 1