BINNENLAND. Frankrijk. Duitsehland. Rusland. Spanje. Amerika. Zwitserland. GEMENGD NIEUWS. De „Katholieke Bank", waarvan meer tlan eens sprake was, is thans tot stand gekomen. Zij voert den naam Anglo Universal Bank" (limited): Volgens het prospectus bedraagt het nominaal kapitaal 2,000,000 pd. st. waarvan voorshands de helft in actiën van 20 pd. st. uitgegpven zal worden. De Bank staat onder patronaat, leiding en opzicht van voorname Katholieken in Engeland; Frankrijk en Italië. Het doel is „voor de groote Katholieke gemeenschap den invloed in de han delswereld te verzekeren, welke tot dusver gemist werd." De hoofdzetel der Bank zal in Engeland zijn gevestigd met het oog op de stabiliteit van de Engelsche staatkundige, maatschappelijke en lïnantieele instellingen, maar filiaal-banken en agen turen zullen in de hoofdplaatsen op het vasteland en elders geopend worden. Baudry d' Asson, afgevaardigde uit de Vendée, heeft een openbaar schrijven tot zijne kiezers ge richt waarin het o. a. heet „Ik heb mij nooit vergist, M. H. op den geest van onverdraagzaamheid die ons in de Kamer zou tegenwaaien. Wat gebeurde gaf mij al spoedig gelijk. Pas protesteerde ik of had een andere meening dan de meerderheid uil gesproken of alle straffen van het reglement werden opgehoopt op mij toegepast. Wat was mijne crime? Eenvoudig deze Een lid van het Kabinet roept luide uitdat de regeeving republikeinsch en vrijzinnig is. Republikeinsch Ja. Vrijzinnig? Neen, antwoordde ik. Vrijzinnig een ministerie dat onder politieke voorwendsels aan de generaals het opperbevel hunner legerkorpsen ontneemtvrijzinnig een mi nisterie dat achtenswaardige en eerlijke rechters van hunne zetels stoot, dat duizenden geachte en trouwe ambtenaren uit hunne betrekkingen jaagt. Vrijzinnig een ministerie dat de wetsontwerpen Ferry tegen de vrijheid van onderwijs gericht, verdedigt, en zich leent tot het verbieden van processiënvrijzinnig een ministerie dat achtbare onderwijzers en onderwijzeressenaan de volks opleiding zich wijdendeuitbant uit de scholen vrijzinnig een ministerie dat om een dagblad artikel, de onschendbaarheid onzer afgevaardigden afschaft In een Parijsch blad stond de volgende zon derlinge huwelijksaanvraag te lezen„Een jong- mensch, 35 jaren oud, met een vermogen van 200,000 franks maar die longtering heeft, wenscht in het huwelijk te treden met een jongbevallig, welopgevoed meisjezonder vermogen of familie, die aan dezelfde kwaal lijdtom samenin stille afzondering, aan het strand der Middellandsche zee den tijd, dien zij nog te leven hebben, door te brengen." Terwijl een groot aantal boerenarbeiders uit Achter-Pommeren zich gereed maken om met hunne gezinnen Duitsehland te verlaten en velen reeds vertrokken zijn, de meesten naar Brazilië, zijn thans weder een aantal landverhuizers juist van daar teruggekomen, omdat zij er geen bestaan konden vinden. Plotselinge sterfgevallen zijn veelvuldig onder de hoofden der weinige oud-katholieken. Nu is weder Huber, die met Döllinger den Janus schreef, te Munchen aan een aanval van beroerte plotse ling overleden. Het zelfde lot trof reeds vroeger Baltzer, Knorr, Hassenklever, Ililgers, Eich, Stumpff en Adams. Blijft nu haast niets meer over dan Reinkens, door Reusch, Langen en Meuzel in den steek gelaten en die zijne beide laatste studenten zag terugkeercn tot de Moeder kerk. De eenige die hem nog ter zijde staat is Knoodt, en het eenige wat Reinkens nog onder scheidt zijn zijne beide knevels. Door het geld van Engelsehen en Amerikanen blijven zij nog eer, bestaan vinden. De staatsruif levert weinig meer op. Döllinger, de SOjarige, staart nu treurig op die ruïnes; men zegt dat de aartsbisschop van Mun chen, hoop koesterende op zijne bekeeritur, hem een bezoek heeft gebracht. Te Dusseldorf waren Vrijdag 11. 4 heeren met een ezelwagen uit rijden gegaan. Toen zij tegen 10 uur naar huis keerden, kwamen ze ongelukkig het doip voorbij, waar het grauwtje het levens licht had gezien. Het dier voelde zich onweer staanbaar daarheen getrokken, en was met zoete woorden noch slagen van zijn voornemen af te brengen, 't Werd reeds laat, en de vier heeren besloten eindelijk den ezel op het wagentje te laden en er zich zelf voor te spannen. Men be grijpt op welke luidruchtige wijs dit span te Dusseldorf werd ingehaald. Een der tooneelspelers aan een klein Berlijnsch theater wendde zich dezer dagen tot den Direc teur, met het verzoek, hem bij zijn aanstaand 25jarig kunstenaarsjubilé, een benefice-voorstel ling toe te staan. „Ik zou met genoegen aan uw verzoek voldoen, maar ik weet zeker dat gij reeds drie jaren geleden te Finsterwolde uw vijf en wintigjarig jubilé hebt gevierd. Zonder zich eeuig- zins door dit antwoord van zijn stuk te laten brengen, antwoordde de tooneelspeler zijnen chef op plechtigen toon Met uw verlof, mijnheer de Directeur, een 25jarig kunstenaars-jubilé is zulk een gewichtige gebeurtenis, dat men het niet te dikwijls kan vieren." Uit Kief wordt aan den Golos" van St. Pe tersburg gemeld, dat aldaar biunenkort een be langrijk proces voor de rechtbank zal worden gebracht. Een barbier chirurgijn, behoorende tot den joodschcn godsdienst, is beschuldigd verscheidene joodsche jongelingen, door middel van toegebrachte verminkingen onbekwaam voorden militairen dienst te hebben gemaakt. Zoo heeft hij zes Joden, wel ke den ouderdom voor den krijgsdienst vereischt, bereikt hadden beroofd van het gebruik van hun rechter oog. De barbier-chirurgijn deed zich daar enboven nog duur betalen. Voor ieder dier ope- ratiën eischte hij een som van 120 gulden. De Russische stad J elissawetspol werd in het laatst der vorige maand door ontzettende zwer men sprinkhanen bezocht. Zij verwoesten alle planten en gewassen, en de stad was zoo vol van deze insecten, dat het gaan langs de straten er door belemmerd werd. Op last van de overheid moesten de kooplieden hun winkels en magazijnen sluiten en gezamenlijk jacht maken op de lastige bezoekers. Het gemeen, dat het voor een groote zonde hield een dezer dieren te dooden, kon eerst tot medewerking gedwongen worden door een bevel, dat ieder inwoner binnen een bepaalden tijd twee pond doode sprinkhanen moest leveren. Vele gezinnen konden niet.koken en broodbakken, omrlat hunne huizen en ovens letterlijk gevuld waren met die insecten. Overal zag men hoopen doode sprinkhanen. De mailtrein van Saragossa naar Madrid werd Donderdag den 29sten Mei bij den ingang van den tunnel te Calatayud op eenige uren van Ma drid door roovers aangehouden. Den passagiers werd bevolen zieli stil te houden, onderwijl de bende zich meester maakte van een kist, toebe- hoorende aan de spoorwegmaatschappij, waarin zich zestienhonderd pond sterling bevond. De roovers waren te paard en verwijderden zich vóór dat de gewapende macht in staat was hen te achtervolgen. Verleden-Zondag, te 5 uren 's avonds, heeft de plechtige wijding der Katholieke kathedraal te New-York plaats gehad. Dit godsdienstig monu ment, het schoonste van gansch Amerika, heeft niet minder dan twintig millioen gekost. De plech tigheid werd met ongemeene pracht gevierd. De kardinaal-aartsbisschop van New-York, aartsbis schop, bisschoppen en meer dan drie honderd ptiesters, uit alle staten der Unie saamgestroomd, waren tegenwoordig. Een ontelbare menigte woonde het feest bij. Men weet, dat bij de volksstemming op 18 Mei jl. de meerderheid der stemgerechtigde bur gers zich verklaarde voor de herziening van het artikel der Grondwet, waarbij de doodstraf was afgeschaft; omstreeks 195000 stemmen waren voor, ongeveer 180000 stemmen tegen de doodstraf. Naar de kantons gerekend, stemde de meerder heid in acht kantons tegen: Zurich, Bern, Basel- stad, Basel-land, Thurgau, Neufchatel, Tessino en Genève. In deze acht kantons zal dus vermoe delijk van de vergunning om de doodstraf weder in te voeren geen gebruik worden gemaakt. Een der overige kantons echter heeft dat reeds ge daan; de R^geering van het kanton Uri namelijk heeft aan den Landdag voorgesteld, „de doodstraf voortaan toe te passen op gevallen van moord (doodslag met voorbedachten rade) en brandstich ting, voor zoover daarbij menschen om het leven gekomen zijn; de voltrekking van het doodvonnis zal geschieden binnen een afgesloten ruimte". Naar men ons mededeelt is 11. Vrijdag door een der familieleden van Pfncoffs te Rotterdam een telegram van den voortvluchtige uit N.-York ontvangen meldende zijn adres aldaar Bij den held Kerdijk die te Antwerpen onder den naam van Kareis zulke laffe vertooningen heeft gemaakt door zich te willen vermoorden, heeft men een maconiek diploma gevonden, waarin den millioenen-dief den titel van Ven.-rahel eener loge van Rotterdam werd toegekend. Het Vad. verneemt, dat het ontwerp tot in voering eener belasting op de goederen in de doode hand voorloopig niet zal worden behan deld. De Arrondissements-Rechtbank te 's Bosch, bur gerlijke kamer, heeft uitspraak gedaan in zake het klooster te St. Agatha eischer, contra den Staat der Nederlanden, gedaagde. Bij een zeer gemotiveerd vonnis is aan den eischer, het klooster, 't bezit van rechtspersoon lijkheid ontzegd en dus ook zijn bevoegdheid om in rechten op te treden, met veroordeeling in de kosten, De veroordeeling is vooral daarop gegrond, dat, mocht ook het in de 14de eeuw gestichte klooster rechtspersoonlijkheid hebben bezeten dat klooster, al bleef het ook feitelijk bestaan, rechtens is op geheven bij decreet van Napoleon van den 3 Ja- nnari 1812. Omtrent den toestand van Z. K. H. den Prins van Oranje meldt men uit Parijs: De Prins van Oranje heeft eene bezetting op de borst, waarbij diaphragmatische pleuris geko men is. Vrijdag en Zaterdag was de toestand gevaarlijk sedert gisteren-avond gaat het beter. De ziekte volgt haren geregelden loop; een goede uitslag wordt verwacht. Drie geneesheeren zijn dagelijks in consult. Prins Alexander is heden ochtend hier aangekomen. Prinses Mathilde ver zorgt den zieke. Velé vrienden bezoeken den Prins maar niemand wordt ontvangen. Venlo, 1 Juni. Als een nieuw bewijs hoe zich alhier het smokkelen uitbreidt, kan dienen, dat door de rijks-ambtenaar Coenen en De Goede een veertienjarige knaap, alhier woonachtig, is aangehouden met 14 liter jenever en 2 liter bitter, geborgen in blazen, welke hij trachtte binnen te brengen, doch door voormelde ambtenaren in de nabijheid der stad is in beslag genomen. IJmuiden. 1 Juni. Weldra zal alhier een boekwinkel en boekdrukkerij worden geopend. Velseti, 2 Juni. Tot gemeente architect alhier, is benoemd de heer li. E. L. van den Arend te Haarlem. Breda, 29 Mei. Dezer dagen heeft een huzaar die wegens diefstal in arrest zat zich met mede neming van eenige kleedingstukken van een zijner kameraden uit de provoost en kazerne verwijderd. Ofschoon me" getracht heeft hem op het spoor te komen, is dit tot heden niet mogen gelukken, zoodat deze huzaar nog steeds voorvluchtig is. Zaterdag-ochtend is in de Schoutensteeg te Amsterdam eene vrouw het slachtoffer geworden van de schoonmaak. Terwijl zij nl. bezig was op echt Amsterdamsclie wijze, dat wil zeggen, met het lijf driekwart gedeelte buiten het raam hangende eens „een flinke beurt" aan de rui ten te geven, is zij achterover uit het raam ge vallen en jammerlijk op het hoofd terecht geko men. Zwaar gekneusd werd zij naar het Binnen gasthuis gebracht. Het aantal slachtoffers, welke deze wijze van ramen schoonmaken jaarlijks kost aan de dienstbodenwereld der hoofdstad, is onge looflijk. Een 73jarige grijsaard te Amsterdam is naar de gevangenis gebracht, omdat hij een bak kersknecht diens geldzakje, waarin f 14,14 was, ontstolen had. Voor de betrekking van administrateur bij de Drentsche Stoomvaart-maatschappij hebben zich aangemeld ruim 220 liefhebbers. Van 20 April tot 17 Mei zijn, blijkens ingekomen ambtsberichten, door longziekte in Zuid-Holland 15 runderen aangetast. In de overige provinciën werd geen geval waargenomen. In het vorige tijdperk van vier weken waren 28 runderen door die ziekte aangetast. In den vroegen ochtend van Donderdag woedde boven Heereveen een onweder. Twee ar beiders, die zich naar hun werk in het veld begra ven, zijn toen door den bliksem getroffen. De een werd gedood; hij laat een weduwe met zes kin deren na; de ander werd in bevvusteloozen toestand naar zijn huis vervoerd. Gedurende de maand Mei 11. zijn 207 personen (vreemdelingen) als zonder geld of middel van bestaan over de grenzen van het rijk getransporteerd. Het Gemeentebestuur van Boscoop heeft besloten de kermis uit te breiden. Het vierjarig eenig zoontje van den tolgaar der J. lloogenberg, onder Oosterwold is onder 't spelen in de vrij diepe sloot bij het tolhuis gevallen. De moeder, hem zoekende, ziet zijne voetjes boven water uitsteken, springt, alhoewel in hoogst zwangeren toestand, er dadelijk bij in, haalt hem er uit, doch te laat. Het kind was dood. Een Oostenrijksch ambtenaar die maar een enkel Turksch lot bezat, trok bij de laatste trekking den hoogsten prijs300,000 franks. Dat is wel het grootste ongeluk dat iemand overko men kan, driehonderdduizend franks te trekken die er niet zijn. De ambtenaar berichtte het geval den zoon van den Duitschen gezant te Konstan- tinopel, graaf Zichy, met wien hij op een zeer goeden voet staat, en verzocht hem het mogelijke te doen, om door den grooten invloed van zijn rader te bewerken dat hij kreeg wat hem toe kwam. Maar de gezant droeg zijn zoon op ojn zijn vriend omzichtig op eene groote teleurstelling voor te bereidenwant nog in het vorige jaar was een Franschman, die een prijs van 600,000 frs. gewonnen had, zelf met een extra-stoom boot naar Konstantinopel gekomen om het geld in ontvangst te nemen, en had zich, toen hij vernam dat zijn winst alleen uit zulke ideale zeshonderdduizend franks bestondin wanhoop daarover doodgeschoten. Gelukkig nam de Oos tenrijker de zaak veel kalmer op. Een Hongaar trachtte de':er dagen te Wee- nen 150 nachtegalen te verkoopen, maar de po litie nam ze in beslag en zette ze in het park van Schönbrunn in vrijheid. Men schrijft uit Egmond aan Zee van 29 Mei: Een derde zeeramp heeft onze plaats getroffen. Gisteren-avond ongeveer 8 uur gingen de booten van hier naar zee ter schelvisch- vangst. Daaronder was ook een boot gevoerd door schipper Engel Zwart met nog drie matro zen. Omstreeks tien uur lagen zij op hun visch- want, toen een Engelsche kotter uit den wal kwam, die, niettegenstaande men op de boot een helder wit vuur toonde en uit alle macht schreeuwdetoch met volle zeilen recht op hen toe kwam en de boot overzeilde. De schipper Zwart en de matroos Leendert Kok wisten zich met buitengewone inspanningop den kotter te red den. De jonge Tennis Zwart geraakte op de kiel van de omgekeerde boot, waarop hij zich op wonderbare wijze wist vast te houdentot hij na verloop van eenigen tijd door een andere in de nabijheid visschende boot opgenomen werd. De matroos Arie Stam is verdronken, een weduwe met kinderen achterlatende. Heden-och tend werd zijn lijk door den bomschipper Jan Groen in zijn net opgevischt, en hier aangebracht. De geredden, Engel Zwart en Leendert Kok, zijn door den Engelschen visscher te Nieuwediep aangebracht. 11. Maandag is te Rotterdam voor het eerst gebruik gemaakt van den tramweghetgeen voorloopig nog slechts kan plaats hebben tusschen de Crooswijksche kade en den viaduct bij het Boeren steiger- Van 's voormiddags half 10 tot 's avonds 10 ure zijn er vervoerd 6313 personen. In Weenen ziet het er al zeer slecht uit met de zuiverheid van de levensmiddelen. Immers wordt door Dr. Hildweinden scheikundige van het chemisch-physisch proefstation van de Cen trale Vereeniging voor openbare gezondheidsre geling in Weenenin zijn eerste bericht mede gedeeld, dat van 1 Februari tot ulto. Maart 1879 178 monsters van levensmiddelen onderzocht wer den en dat 139 daarvan vervalscht bleken. Meer dan de helft van 72 monsters melk waren ver dund; 10 waren met borax, 13 met soda en 2 met zeep vermengd. Wijn was altijd vervalscht. Meel en brood bevatten gips, aluin en zemelen; boter was vermengd met rundervet en aardap pelenbrij. De koffie bevatte 3040 pet. surro gaten (vooral eikelkoffie) in thee vond men koper, bovendien vond men die uitgttrokken. In bier kwam pikrinzuur voor; in peper broodkruim; in cacao eikels en meel. Rum was jenever, behan deld met suikercouleur, aether en juchtleder (de bedoeling zal zijnaetherische berken teerolie). Zoo slecht is nauwelijks ergens een soortgelijk onderzoek uitgevallen, 11. Zondag-(rustdag)-middag, tusschen half twee en twee uur, stonden onderscheidene per sonen op het Rokin tegenorer liet gebouw van de Nederlandsche-Bank te Amsterdam met hui vering te staren naar een oogenschijnlijk reeds bejaarde vrouw, die uit de bovenste ramen van genoemd kolossaal gebouwonder halsbrekende toerenbezig was de glazen van de buitenzijde schoon te maken, tot welk doel glazenwasscher, spons en zeemleer balanceerend in eene hand en mond werden gehoudenterwijl de andere hand een punt van een vooruitstekenden steen om klemde en om zich zoodoende met behulp eener andere vrouw, die de voeten van de binnenzijde vasthieldvoor vallen te behoeden. De vrouw is gelukkig niet gevallentoch gaf de wijze en de tijdwaarop de glazen dit reini gingsproces ondergingen tot ergernis aanleiding aan de honderden die zich naar de R. K. Kerk „de Boom" (Rokin) of naar de Schot- sche Zendings-kerk op de Erwtenmarktdie jn den wandel de Creaturen-kerk genoemd wordt, spoedden, en werd die wasscherij ver schillend gecommentarieerd. Sommigen beweer den o. a. dat de directie der Ned. Bank, die f 254 per aandeel var. f 1000 dividend kan uit- keeren, hiertoe komt door allerlei bezuinigingen als daar zijn des Zondags een werkvrouw te ne men, die dit alsdan goedkooper doet als in de week. Een ander meende dat het hoog tijd was dat vooral in Amsterdam opgericht werd een „ver eeniging tot bescherming van menschenaange zien men daar zoo dikwijls hoort vat: dienst meiden die bij het glazenwasschen uit het raam vallen en alsdan of dood bf voor dood of zwaar gewond naar het gasthuis worden vervoerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 2