BINNENLAND. Duitschland. Rusland. Italië. Oostenrijk-Hongarije. Amerika. GEMENGD NIEUWS. Het kleine Nanterre heeft Pinkster-Maandag zijn jaarlijksch feest gevierdhet feest der roze- maagd. Eeeds 's ochtends vroeg waren de huizen in het dorp versierd met vlaggen en groen, en ondanks het ongunstige weder heeft de plechtig heid der bekroning stipt naar traditioneel ge bruik plaats gehad, met optochten en met mede werking der overheid, van liedertafels en de sap- peurs-brandspuitgasten. Dit jaar was een zeker meisje van 20 jaren, Delphine Collet, eene wees sedert haar tweede jaar, een toonbeeld van werkzaamheid en braafheid, de heldin van het feest. De maire overhaudigde haar eene belooning in geld 500 fr. en eenige kost bare voorwerpen. Een uitzet zal volgen, als ge trouwt, zeide hij tot haar. Onder de autoriteiten, die tegenwoordig waren telde men den prefect der Seine, de maires en de raadsleden van het kanton, den directeur van het observatorium enz. Ook Ferdinand de Lesseps was aanwezig. Hij richtte eene geestige toespraak tot de rozemaagd en beloofde haar no- 1. van de aandeelen der Pana ma-kanaal-maatschappij als een geschenk. De rechtbank te Poitiers heeft vrouw Guiot ter dood veroordeeld, omdat zij een kind van haren man, haar stiefkind, heeft doen sterven, door het te dwingen spelden in te slikken. D# bijzonderheden dier zaak moeten boven alle denkbeeld afschuwelijk zijn. Door de spoorwegen, die tot den Verein Deut- scher Eisenbahn- Verwaltungen behoorenis be sloten om ten gerieve der reizigers en ter be vordering van eenheid voor de spoorwegbiljetten op alle banen dezelfde kleuren aan te nemen en deze in overeenstemming te brengen met de kleu ren der rijtuigen. Men zal nu treinen (en zelfs wagens) zien loopen, die gedeeltelijk geel, groen en bruin zijn geschilderd, en naar gelang men le, 2e of 3e kl. reist, ontvangt men ook een geelgroen of bruin biljet. Het is zeker doel matig en het zal 't zoeken naar de wagenklasse vergemakkelijkenmaar of het bijzonder fraai zal staan is de vraag. Op enkele banen in Duitsch land is de maatregel reeds geruimen tijd inge voerd en de uit le en 2e kl. wagens bestaande sneltreinen (geel en groen) hebben daar in den mond van 't volk reeds den naam van „sla-met- eieren-trein" ontvangen. Tn Silezië woonde jaren geleden een zeer rijk grondeigenaardie een dochter en een zoon had. De dochter was het eerst geboren, echter niet de erfgename daar het riddergoed bekend stond als majoraat en derhalve volgens landsgebruik het goed op den zoon moest overgaan. En toen dan ook de vader gestorven was, nam zijn stam houder de noodiga maatregelen om de erfenis te aanvaarden. Maar, o wee! daar deed zich plot seling een zeer arme, maar slimme assessor op, die reeds sinds lang de liefde der zuster gewon nen had en bewees, dat het goed niet een ma joraat, maar een senioraat was en derhalve op het oudste kind, op de dochter, moest overgaan. De zoon werd thans met 6000 thaler afgescheept en trok naar Amerikazonder dat men iets van hem hoorde; de slimme assessor trouwde met de rijke erfgename en is thans president van den Duitschen Rijksdag. Op de hondententoonstelling te Hannover, bevindt zich een hondje, waarvoor dezer dagen een Eugelschman niet minder dan twaalf duizend gulden boodzonder in het bezit van het beestje te kunnen gei aken. Uit St. Petersburg wordt van den 31n Mei aan de KÖlnische Zeitung medegedeeld, dat prin ses Prozovowski Galitzine onlangs van St. Peters burg op haar goederen in het gouvernement van Saratoff met haar dochter en bedienden is terug gekomen. Al deze personen zijn na het gebruik van melk ziek geworden. Drie zijn overleden, waaronder de dochter van de prinses. De prinses is gered. De melk was met arsenic vergiftigd. De nihilisten schijnen ook buiten Rusland propaganda te maken. Volgens de bladen te New-York heeft de Russische consul aldaar, de heer Kartchewsky, een „eerste waarschuwing" ontvangen van het centraal comité der revolu tionaire partij. Het document draagt bovenaan de initialen C, C. R. R: (waaruit de consul leest: comité central de la Revolution RusseJ en het motto: A nos amis, salut! a nos ennemis le défi! Een en ander was gedrukt, waaruit de consul de ge volgtrekking afleidt, dat te New-York een nihi listische organisatie bestaat. Ten gevolge van een ongunstige wending in den toestand van Grootvorstin Maria Paulowna, heeft Keizer Alexander afgezien van zijn voor genomen bezoek aan Berlijn, om persoonlijk deel te nemen aan het gouden huwelijksfeest van het Keizerlijk echtpaar. Naar luid van telegrafische berichten nemen de uitbarstingen van de Etna schrikbarende propor tion aan. Het omliggende land en de villa's zijn verwoest, de lava heeft de rivier Alcantara be reikt, en het dorp Mojo moet vernietigd zijn. Garibaldi is vrij ernstig ziek. Een Oostenrijksch ambtenaar, die maar een enkel Turkseh lot bezat, trok bij de laatste trekking den hoogsten prijs, 300,000 francs. Dat is wel het grootste ongeluk dat iemand overkomen kan driehonderdduizend franks te trekken die er niet rijn. De ambtenaar berichtte het geval den zoon van den Duitschen gezant te Konstantinopel, graaf Zichy, met wien hij op een zeer goeden voet staat, en verzocht hem, het mogelijke te doen, en door den grooten invloed van zijn vader te bewerken dat hij kreeg wat hem toekwam. Maar de gezant droeg zijn zoon op om zijn vriend omzichtig op een groote teleurstelling voor te bereiden, want nog in het vorige jaar was een Frauschman, die een prijs van 600,000 fr. ge wonnen had, zelf met een extra-stoomboot naar Konstantinopel gekomen om het geld in ontvangst te nemen, en had zich, toen hij vernam dat zijn winst alleen uit zulke ideale zeshonderdduizend franks bestond in wanhoop daarover doodgescho ten. Gelukkig nam de Oostenrijker de zaak veel kalmer op. De bankier Haase te Chemnitz, in Hongarije, door wiens bankroet vele personen, behoorende tot den arbeidenden stand, hunne spaarpenningen verloren (het deficit bedroeg niet minder dan 3,811,710 rijksmark), is door het gerechtshof aldaar lot eene gevangenisstraf van 5 jaren, eene geld boete vau 1000 rijksmark en de gezamenlijke gerechtskosten veroordeeld. Zooals uit de laatste berichten is gebleken, gaat de Ohileensche vloot steeds voort de Peru- aansche en Boliviaansche kusten te bezoeken en de havensteden te beschieten. Intusschen blijft, mag men een bericht uit Valparaiso van 8 Mei gelooven, de Peruaansche vloot nog steeds in on begrijpelijke werkeloosheid te Callao liggen. Onwaar schijnt dan te zijn het telegram van Lloyd, dat lJuni te Londen aankwam, waarin vermeld werd, dat de Peruanen Valparaiso bedreigden. Doch ook met de overige berichten mag men wel wat voorzichtig zijn, nu de Peruaansche kabels ver nield zijn en dus de telegrammen uit Chili niet tijdig gecontroleerd kunnen worden. Ecuador biedt zijn bemiddeling aan. Chili heeft weder een buitengewoon gezant naar Rio Janeiro gezonden en Bolivia naar Buenos Ayres. Asa Pasker, die den 29en Mei in den ouder dom van 73 jaren te Philadelphia stierf, is een der voorbeelden, tot welke kolossale fortuinen men het in de nieuwe wereld brengen kan. Op 17jarigen leeftijd verliet hij, zonder iets te be zitten, het ouderlijke huis. Hij werd in Pennsyl- vanië eerst timmerman, daarna schipper. In deze laatste hoedanigheid bracht hij kolen naar een der markten, waardoor zijn aandacht gevestigd werd op 't ontginnen der kolenmijnen, een bedrijf toen nog in zijn kindsheid verkeerend. Langza merhand heeft hij het zoover gebracht, dat hij 't gelieele vervoer van anthraciet naar den At- lantischen Oceaan in zijn hand had en de directe of indirecte bestuurder van acht maatschappijen voor 't ontginnen van mijnen was. Hij liet 15 a 20 millioen dollars na. Hij heeft o. a. een spoorweg aangelegd voor het kolenvervoer door het Lehigh- dal en te Lehigh een universiteit gesticht. Met veel genoegen vernemen wij, dat ook on der de Katholieken van Amsterdam ijver en geestdrift in veel hoogere mate dan gewoonlijk zijn ontstaan, en zij met kracht aan de verkie zingen zullen deelnemen. De Katholieke kiesver- eeniging Kiesrecht is Kiesplicht aldaar heeft eene vergadering gehouden en tot candidaten gesteld de heeren mr. A. M. Van Berckel, mr. Trava- glino en Van Heukelom, aftr. lid. Wij hopen dat de Katholieken van Amsterdam de pogingen der verdienstelijke kiesvereeniging uit alle kracht steunen zullen. De commissie van rapporteurs over het voor stel van wet betreffende de elfectenbelasting heeft een nieuw sectieonderzoek noodig geacht, met het oog op de aangebrachte gewichtige wijzi gingen. Uit Den Haag meldt men aan de Arnh. Cf., dat de heer Tak bij zijn voornemen blijft en dat ook de heer Kappeyne met hem wil aftreden. Als dit gebeurt, zegt de berichtgever, zou aan de onderwijswet wel eens hetzelfde lot kunnen beschoren zijn als aan de rechterlijke organisatie van den heer Godefroi. De overige ministers moe ten de meening niet deelen van den heer Kappeyne, dat afstemming van de kanalenwet een ministe- riëele krisis ten gevolge moet hebben. 't Is niet onmogelijk, dat door de „verwijde ring" van Pincolïs, in de regeeringskringen zulk een schrik en verwarring ontstaan zijn, dat Kap peyne deze gelegenheid aangrijpt om weg te komen. De Rechtbank heeft Kerdijk vrijgesproken van de beschuldiging van 't dragen van een valscheu naam, aannemende dat hij, door 't gebruik van chloroform, niet wist wat hij deed. Kerdijk blijft echter voorloopig in hechtenis. Kerdijk hoopt, dat het Hof van appèl zijn uit levering aan de Nederlandsche regeering zal wei geren. llij heeft tot advocaat den radicalen af gevaardigde Defuisseau. De minister van financiën heeft onlangs een schrijven aan de ontvangers der registratie gericht om eene opgave van het cijfer, waarmede de be lastbare kadastrale opbrengst a. van de gebouwde, h. van de ongebouwde eigendommen, moet wor den vermenigvuldigd, tot erlanging der som, die als de tegenwoordige koopwaarde der onroerende goederen kan worden beschouwd. Italiaansch boekhouden gold jaren lang voor het non plus ultra van onfeilbare securiteit. Doch ook het Italiaansch boekhouden ontgaat het nood lot niet, dat alle aardsche eer vergankelijk doet zijnde kroon der onfeilbaarheid is dat boekhouden van het hoofd gevallen; mr. Mees, de scherpzinnige financier en commissaris der Atrikaansclie Handelsvereeniging, rukte die kroon af, toen hij op de jongste algemeene vergadering zeide „Iedereen, die het Italiaansch boekhouden kent, al is het ook niet in alle onderdeelen, weet dat ook met fraudes in de boekhouding de boeken en balansen sluitende gemaakt kunnen worden." Dus als hij die de boeken houdt een schelm is, biedt de hooggeroemde wijze van dubbel boek houden hem tevens de middelen aan om zijn bedrog te verbergen. De Nieuwe Zutphensche Courant persifleert den hedendaagscben politieken en oeconomischen toestand van Nederland, aldus: Logen en laster! riep het liberalisme. En de Indische batige saldo's verdwenen zijn zij, omgezet in tekorten, en zelfs de mil- lioenen, die wij uitsluitend ten behoeve van Indië uitgeven, zelfs die ontvangen wij niet terug: wij moeten bijpassen en de inlandsche bevolking werd er geen haar beter om. De liberale poli tiek! Is zij tastbaar? Voelt gij haar in uwe beurs? Atjeli, millioen op millioen. Gevolg van de „liberale handelspolitiek. Wie betaalt de kosten? Van de Putte? Of de belastingschuldigen? De cultures. Afgeschaft. De Javaan „zweet" en „bloedt" nu, in vrijen arbeid! voor par ticulieren. Het land verloor de inkomsten. Wie vergoedt ze? Van de Putte? Mirar.dolle? Lenting? Viruly? PiueolYs misschien? Of de Nederlandsche natie? Inkomstenbelasting logen en laster! Nieuwe belastingen lasterlijke logen! Maar Gleich- man's effectenbelasting, de doode hand en de successie in de rechte lijn, hoe werden ze genoemd? Partiëele invoering van de inkomstenbelas ting, waaraan nu nog maar het een en ander, dat er nog bijkomt, zal ontbreken. Algemeen stemrecht. Ook al logen. Men leze het orgaan der radicalen, de Vragen des Tijds, en hoore sommigen hunner in de Kamer. Kap peyne moge 't niet durven, hij moge schrikken voor „het volk dat barricades verdedigt", zijn vrienden eischen 't toch stouter en stouter, open lijk, in liefelijke harmonie met de socialistische organen. Onderdrukking van de minderheden laster, natuurlijk. Maar zag men haar ooit ruwer dan nu, laatst nog bij de schoolwet? Parlement-regeering logen! Jawel! lees de parlementaire annalen en zie Kamerleden zich bemoeien tot met kleinigheden van discipline in het leger, zie de albemoeiing van het Parle ment, en ontken dan nog dat zij bestaat. Verkapte republiek laster! Maar hoor ze nu rondweg reeds beweeren, dat de Koning zelfs over het leger niets te kommandeeren heeft. Straks komt dat leger onder Je bevelen der militaire „specialiteiten", der Viruly's, Cremersen en Gra- tama's en zal het gehoorzaamheid schuldig zijn aan de Nationale Vergadering, met „Hoog- mogenden te velde." Algemeene dienstplicht logen, evenals al het andere. Maar intusschen hebben we een Mi nister van Oorlog, die openlijk verklaart, den persoonlijken dienstplicht onmisbaar noodig te achten om ons leger in goeden staat te brengen. De algemeene dienstplicht bij de militie volgt dan wel later. En de liefde voor Oranje en Vaderland? Lui ster naar de „stoere mannen van het noorden", die de onafhankelijkheid met één druppel bloeds te duur gekocht achten. Hoor een van Houten decreteeren, dat het land van den zeekant niet behoeft verdedigd te worden. Zie een ander „li beraal7 verklaren, dat defensie heel goed is, maar de andere landsbelangen vóór gaan. En zeg dan nog dat de onafhankelijkheid des Lands, onder een Vorst van Oranje, ook voor de „liberalen" het hoogste goed is. Winterswijk. 5 Juni. In de Wintersivijksche Courant van I dezer wordt het volgende curieuse feit medegedeeld. Op den 29 December 1876 stierf onder Win terswijk de landbouwer II. J. Sikkink. In het volgende jaar 1877 vond het Gemeentebestuur goed, dezen dooden man nog eens weder op de kohieren te brengen voor den hoofdelijken om slag voor dat jaar, tot een bedrag van f 18.45. Men wist den erfgenamen, beiden gehuwde lie den, afzonderlijk wonend en dus reeds uit eigen hoofde aangeslagen, te beduiden, dat zij voor meld bedrag voor hun overleden vader hadden te betalen. Toen zij later van andere zijde beter werden ingelicht verzochten zij om teruggave van het onrechtmatig gehevene, maar ontvingen geen antwoord. Daarentegen vond het Gemeentebestuur goed den dooden Sikkink nogmaals voor het dienst jaar 1878 op de kohieren te brengen en de erfgenamen tot betaling aan te spreken; en toen deze weigerden, werd er beslag gelegd op het vee van een hunner. Van misverstand kon nu wel geen sprake zijn. Terstond kwam de man tegen deze ongerijmde handelwijze in verzet en dagvaardde bij deur- waarders-exploit den burgemeester van Winters wijk, baron Mackay, tegen heden Donderdag 5 Juni voor de rechtbank te Zutfen. Deze heeft echter dien termijn niet afgewacht, maar zelf het gelegde beslag reeds weer opgeheven. Het zal intusschen de vraag zijn of de gekrenkte erfge namen van Sikkink thans zich daarmede zullen tevreden stellen. Arnhem, 5 Juni. Er is reeds voor ruim f 30,000 aan doorloopende entree-kaarten voor de tentoonstelling genomen. Oosterhout, 5 Juni. In de R. K. Kerk op Den-Hout, onder deze gemeente, zijn in de vorige week de offerblokken opengebroken en is het daarin aanwezige geld ontvreemd. 's G-ravenhage, 5 Juni. Een treurig ongeval had heden middag in de Koediefstraat plaats. Een kindje van veertien maanden werd door een slee perswagen, met lood beladen, overreden. Het hoofdje was onder het voorwiel geraakt en der wijze gekneusd dat een geneesheer, terstond ont boeien, slechts den dood kon constateeren. Een inwoner van Maastrieht had de onver antwoordelijke onvoorzichtigheid, een met zes pa tronen geladen revolver onder het bereik van zijn kinderen te laten liggen. De kleinen ronden het voorwerp, gingen er mede spelen en eensklaps weerklonk een losbarsting voor een open venster, dat op de Markt uitziet. Voor een politie-agent was 't gelukkig het werk van één oogenblik, naar de kinderen toe te snellen en hun het „speel goed" te ontrukken; want wel was gelukkig door het eene schot niemand getroffen maar er zaten nog vijf kogels in. Te Hoogeveen is een 6jarig knaapj*e door een wagen overreden; het kind was dadelijk dood. Zekere K. uit Alpben is Zondag jl. door een ambtenaar der belastingen le Hilvarenbeek met twee pistoolschoten aan den schedel en aan het rechterbeen gewond. Tot nog toe is de aan leiding tot deze daad onbekend. Zekere F., zoon van een aannemer, bracht op Pinkster-Maandag in een koffiehuis op het Vreeburg te Utrecht een heertegen wien hij een wrok scheen te koesterenzonder eenige aanlei ding met den knop van zijn parapluie een hevi- gen slag op het hoofd toe. Een diepe wonde, die een sterk bloedverlies veroorzaakte, was daar van het gevolg. De gekwetste werd onmiddellijk heelkundig behandeld en bevindt zich gelukkig vrij wel. Aan de justitie is aangifte gedaan. Naar het schijnt, moet ds aanleiding tot de daad ge- zócht worden in de omstandigheid, dat een ge bouwtje, hetwelk de gekwetste onlangs heeft laten zettendoor een anderen aannemer is gebouwd. In Amerika moet men onlangs een naai machine uitgevonden hebben, die door het li chaamsgewicht van den werkenden persoon in beweging wordt gebracht. Als dit bericht beves tigd wordt en de machine werkelijk te gebruiken is, zal men er wel spoedig van hooren, dat deze uitvinding ook op groote werktuigen wordt toe gepast. Kleine voertuigen zouden mede op die wijze in beweging kunnen worden gebracht. Volgens een te Londen aan het bureau van den Neiv-York Herald ontvangen telegram, kan tusschen 7 en 9 dezer storing in den dampkring verwacht worden met regen, Z. W. tot naar het N.W. omloopenden harden wind of stormbuien, weerlicht en hooge temperatuur op de kusten

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 2