NIEUWE No. 282. Donderdag 12 Juni 1879. 4e Jaargang. Uit de mode. BUITENLAND, Een Nederlandsch Missionaris. België. HiiRiitism: mm tl. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlemj 0,85 Buiten Haarlem franco per post1, Afzonderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt: Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. B TT R E A TJ: St. Jansstraat Haarlem. PRIJS DER ADVERTENTIÉN 30 Cents. AGITE MA NON AGITATE. Van 16 regels Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Avertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUREY. In alle magazijnen vindt men schrik beelden, die de eigenaars als vurige spoken aangrijnzen en hun den schrik om 't hart slaan; die schrik noemt men oude winkel knechten of ook winkeldochters; dat zijn voorwerpen, welke niet meer in den smaak vallen en daarom voor een appel of ei worden afgezet, of wel aan dezen of genen buitenman die nog een vreemdeling in Je ruzalem is, in de hand gestopt worden. Zulke voorwerpen, wier afzet gemeenlijk met zwaar geldelijk verlies gepaard gaat, zijn artikelen uit de mode, welke niemand, die op de hoogte van den tijd is, meer wil aanzien, en welke daarom personen, die van toeten nog blazen weten aangesmeerd worden. Gelukt het een handelaar zich op eene behendige wijze een winkelknecht of eene winkeldochter afhandig te maken, dan wrijft hij zich in de handen van de pret en roept met een blij gemoed: die is Goddank ook weer geloosd! Wat we in 't dagelijksche leven zien gebeuren, wordt thans in de politiek vertoond. Toen de üuitschers den Frauschen Keizer te Sedan verpletterden, riep Bismarck uit Jetzt nach Rorn! Hij meende geroepen te zijn de laatste hand aan de hervorming van Luther te moeten leggen. Hem was de taak beschoren Ger- manje's zonen aan den invloed der Pausen te onttrekken; hij moest den strijd roemrijk ten einde brengen, die zoo vele Duitsche Keizers te vergeefs beproefd hadden en als zeker van de overwinning verrees reeds de granietzuil, op welke de woorden prijkten: Wir gehen nicht nacli Canossa! Aan de Katholieke Kerk werd door den Kanselier den oorlog verklaard en in dezen strijd werd hij volijverig bijgestaan door den minister Falck en meer anderen. De Meiwetteu werden uitgevaardigd en de Con stitutie des Rijks, welke de rechten dei- Katholieken waarborgde, onderging de noo- dige wijzigingen. Het duurde niet lang of de vlammen van vervolgingen en kerkelijke twisten sloegen aan alle kanten uit, en daar de bisschoppen en priesters zich aan 't hoofd der Katholieke Kerk getrouw be toonden en weigerden voor den modernen FE UIL LR TO N. Vervolg. Alvorens Victoria te verlaten sprak ik een katholieken mijnwerker die in Olaslca geweest was; toen ik hem vertelde dat ik daar onder de Indianen ging wonen, zeide hij: „then God protect you, for they are wild savages" (dat God u dan beseherme want het zijn wilden) Gij ziet dus dat gij veel voor mij moet bidden en moed en standvastigheid vragen moet. Doch laat ik u in het kort iets verhalen van onze missiereis en ons leven hier Nanaimo De Eerw. Heer Lemmers, missionaris dezer plaats woont in de sacristy zijner kerk; alles is van hout getimmerd. Ik woon in een hutje op eenigen afstand, geheel van hout en door ouderdom rot rn uiterst vochtig. Het is in den geest van de kleine leemen heihutjes in Limburg. Ik bezit een stoel maar geen tafel; een plank tegen de muur reformartor te bukken, werd het Brodkorb- gesetz gedecreteerd, dat bestemd was dooi de toepassing van den hongerdood, het verzet der geestelijkheid te breken. Bismarck meende, dat het slechts eeue geldquaestie was, en dat de klank der Pruisische Tha- lers de stemmen der priesters wel zou ver smoren; doch voor het eerst van zijn leven had hij zich in het karakter zijner lands lieden, die een onbeperkten eerbied voor het gezag betoonen, vergist. De goederen der geestelijken werden in beslag genomen ter voldoening van geldboeten. De deuren der gevangenissen kraakten op hare heng sels en hare drempels werden overschreden door de hoogste dignitarissen der Kerk, die met huisbrekers en falsarissen vermengd werden en in stede van met de hun toe vertrouwde kudde, met dieven en moorde naars moesten verkeeren. Nocli de grijsaard, noch de jongeling werd gespaard. Duizen den zoo mannen als hulpelooze vrouwen, werden over de grenzen gejaagd. Zij moes ten den geliefden geboortegrond ontvlieden om in den vreemde, vaak in overzeesche gewesten, eene plek te zoeken, waar zij 't vermoeide hoofd konden nederleggen en aan de vervolgingen van politie en justitie in hun eigen vaderland ontkomen. Velen, die op de bloedige slagvelden van Oosten rijk en Frankrijk hun leven voor hun vorst hadden veil gehad en op wier borst het eeremetaal prijkte, omdat zij zich jegens het Duitsche vaderland verdienstelijk had den betoond, bevochtigden het harde brood der ballingschap met hunne bittere tranen. Toch hield de geest der trouwe zich staande.- Men schiep moedige martelaren bij duizen den en de afvalligen, die voor ettelijke zil verlingen eer en geweten verkochten, wa- O 1 ren witte raven, wien de algemeene ver achting der ware en getrouwe katholieken ten deele viel. Voor 'teerst in zijn leven had Bismarck zich in 't gedwee en volg zaam karakter der Duitschers vergist. Ver dubbelde gestrengheid zou nu bewerken, wat men tot heden niet had kunnen ver krijgen. De maatregelen van vervolging- werden verscherpt; doch niets mocht ba ten; de Katholieken weigerden als een eenig man zich van hun geestelijk opper hoofd, den Paus van Rome te scheiden. geplaatst op de wijze als bij ons de schuurtafel, buiten tegen de keuken aan, dient om te schrijven. Daar wij geen gordijnen hebben, heb ik een paar oude couranten tegen de ramen gespijkerd, die hier en daar een glasruit missen. Willen wij vuur hebben dan dienen wij hout te kappen; steenkolen zijn hier zeer goed en goedkoop, doch een schepper bezitten wij niet en wij dragen ze dus in onze handen naar binnen. Later schrijf ik dit alles wel eens uitvoerig; nu een kort ver haal van onze reis. Woensdag 11. dus van daag 8 dagen geleden gingen wij 's morgens ten 6 ure aan boord van een stoomboot. De kapitein had ons beloofd, ons des avonds te Comaf, waar om dezen tijd veel Indianen zijn en ook eenige blanke Settlers wonen aan wal te zetten. Wij zijn gekleed in hooge laarzen en lange regenjassen Onze bagage bestaat uit een kistje scheepsbeschuit, wat gerookt vleesch, twee zeer groote blikken kroesen, twee dito borden, een bijl, een zak steen kolen (die n. b. verloren is geraakt) een soort koek ons door eene vrouw gezonden voor ds reis, wat ons zeer te pas kwam; verder een blikken Ook Bern en Geuève traden in het strijd perk. Ook deze bondgenooten van den al- vermogenden staatsman, die het machtige O o Duitsche rijk met zijn ijzeren vuist omklemt, sloten de kerken vervolgden de bedienaren van den godsdienst en verjoegen hen naar 't buitenland. Doch evenmin als bij on/.e oostelijke burenlieten de Zwitsersche Ka tholieken zich niet van Rome scheiden. Na eene ervaring van ettelijke jaren komen echter de staatslieden die het zichofschoon vruchteloosten taak gesteld hadden de Katholieken onder hunne knie te doen buk ken van hunne vroeger opgevatte voorne mens terugen zoeken tegen de gevaren waarmede socialisme en nihilisme de be schaafde maatschappij bedreigenhulp en steun bij de Katholieke Kerkwier levens vatbaarheid en duurzaamheid reeds sedert achttien eeuwen de proef voldingend heb ben doorgestaan. Op bevel van den Czaar wordt de ency cliek van Leo XIII tegen de vijandelijke pogingen der moderne onruststokers gericht, van de kansels afgelezen en de onderhan delingen tusschen het kabinet van Berlijn en het Vaticaan worden geregeld voort gezet. Bismarck zoekt steun bij het Cen trum en zijn groote tegenstander Wiud- horst wordt door hem met voorkomend heden overladen. De jongste zoon van den invloedrijken kanselier, Wilhelm von Bis marck, zal bij do opening van den Rijks dag, dus reeds spoedig, eene wet voor dragen, waarbij het burgerlijk huwelijk wordt afgeschaft en het kerkelijk huwelijkzoo als voorheenweder verplichtend wordt gesteld. Dit zijn teekenen des tijds, welke aller behartiging overwaardig zijn en aan duiden, dat de staatkunde der Duitsche reo-eerinar eene geheele verandering heeft O O o ondergaan. Aan de vervolgingen der Katholieken in Duitschland zal een e.nde komen, zoodra dit slechts met goed fatsoen en zonder zich te zeer bloot te stellen kan geschieden; want even als in 1846 het behoudende element der Katholieke Kerk den Staat tegen de woede der omwentelingsgezinden beveiligd heeft, zal zij ook nu den Staat behoeden tegen de ontbinding, waarmede socialisme en atheïsme de huidige maat- waterketeltheepot, boter, thee, onze dekens en een flinke jas. Des avonds ten 6 ure ontscheepten wij te Comaf 55 mijlen ten noorden van Nana imo, en vonden daar tal van wilden die ons allen een voor een de hand gaven, tot dat mijn arm moede was; en hielpen ons toen de bagage dra gen naar eeu klein houten gebouwtje dat ons steeds voor kerk dient. Onnooflig u te zeggen dat wij alles bij ons hadden wat noodig was om de IIMis te lezen en de H.H. Sacramenten toe te dienen. In onze verblijfplaats vonden wij niets dan eea verroeste kachel of oven. Twee stijfsel- kisten dienden voor stoelen een derde voor tafel; bij ons vertrek echter op Maandag was de tatel opgestookt. Aanstonds kapten wij hout, kregen van een blanken katholiek een paar stukken steen kool en binnen een half uur was ons diner of souper zooals gij wilt, want wij hadden slechts ontbeten, gereed. Water, uit een bron onder ons luitje geschept, stond spoedig door de goede zorgen van den Eerw. Heer Lemmers te koken en werd, na door een bruine stof gekleurd te zijn, met tien naam van thee bestempeld. IIou- schappij bedreigen. De Culturkampf heeft uitgediend. Hij is nu uit de mode en be hoort tot de winkelknechten en winkel dochters, welke voor den magazijnhouder een ware cauchemar zijn. Frankrijk en Belgiëwelke laatste staat steeds in alles Frankrijk naiiapt, hebben nu den Cultur hampf opgeraapt en verbeelden zich blijk van kracht en vernuft te geven door dat gene in toepassing te brengen, wat Duitsch land en Zwitserland als onhoudbare en ver derfelijk over boord geworpen hebben. Yele zijn de schreeuwers, die in beide landen doldriftig de oorlogskreet tegen de Katho lieke Kerk hebben aangehevendoch ook daar zal eens het tijdstip van kalmte en bezadigdheid weêr aanbreken. Als het ge zond verstand zijne rechten hernomen heeft zullen Franschen en Belgen beseffendat slechts een godsdienstig volkwaarborgen voor orde en rust aanbiedt. Men zal leeren inzien, dat de maatschappij alleen daar kan welvarenwaar elks rechten geëerbiedigd O O worden, en de Cmlturkampf thans door onze zuidelijke buren met geestdrift ter hand ge nomen zal even als in Duitschland uit de mode komen en als een artikel, dat niet meer gewild wordtvóór een prikje van de hand worden gezet. Danmaar ook eerst danzullen waarheid en recht in Frankrijk en België weêr ten troon verheven worden. Pater Charmetant, die eerstdaags met eenige andere missionarissen naar Centraal-Afrika ver trekt, zal vergezeld worden van de vijf Vlaam- selie zouaven Loosvelt, d'IIoop, Verhaert, van Oost en Reyntjesallen jongelieden ran goeden liuize. De taak dier zouaaf-missionarissen zal be staan in de karavaan bij dag, liet kampement bij nacht te bewaken; zij zullen de karavaan verde digen tegen den aanval van wilde dieren, tegen dieven en sluipmoordenaars, die soms om een handvol glazen koralen of een blinkenden knoop haar in hinderlaag afwachten, om haar te ver moorden. De zouaaf zal ook de moeilijkheden met de stamhoofden, bij het doortrekken van hun grondgebied, verkorten, daar deze altijd lastig, traag in het handelen en veeleischend zijnwan neer zij ziendat de karavaan zwak is. Ook in het omgaan met de inlandsche dragers en be dienden, die elke karavaan moet aanwerven en ger is echter de beste saus en het was heerlijk. Eindelijk zouden wij gaar. slapen. Wij wikkelden ons in onze dekens en meenden ons juist roor de kachel neer te vleien, toen een blanke binnen trad, om ons te inviteeren onze dekens op te rollen en hem te volgen, daar hij te huis een paar matrassen open had liggen. Wij namen dan ons bed op en gingen naar het verblijf ons aan gewezen, waar wij twee dunne matrassen vonden; onze handkoffer diende tot hoofdkussen en mijn dekens brachten wij mede. Donderdag morgen kwamen tal van Indianen onze H. Mis hooren en hunne gebeden zingen, want al de gebeden leeren wij hun op rijm. Na eenige instructie ge geven te hebben, gingen wij de blanke settlers hier en daar aankondigen dat zij den volgenden Zondag de H. Mis zouden kunnen hooren en dan dienden te komen. Ons eerste bezoek was gericht aan eene katholieke familie op ruim twee uren afstands. Maar welk een weg dan eens over boomstammen, dan veder door struiken. Het slijk soms tot boven de hooge laarzen en daarbij ons officie bilden op open plaatsen. Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 1