BIN N i\"LA i\ 1). Engeland. Frankrijk. Duitschland. Rusland. Italië. Oostenrijk-Hongarije. Amerika. GEMENGD NIEUWS. niet zelden onwillig zijnzullen de zouaven groote diensten kunnen bewijzen. Men schrijft uit FrameriesGedurende den nacht ran Zaterdag tot Zondag heeft men uit den put No 2 der Agrappe-koolmijn zeventig lijken, in gevorderden staat van ontbinding en geheel onkenbaar, opgehaald. Ze zijn onmiddellijk begraven. De bewoners van Brussel betalen 2,400,000 frs. aan gemeentebelasting, dat is 13'/s frs. per hoofd. Na Munchen is Brussel de minst belaste groote stad van Europa. Baron Lionel van Bothschild werd in de vori ge week op oud-Joodsche wijze, dus zonder eeniee staatsie, begraven. Een groot aantal rij tuigen volgden de baar; vele Parlementsleden hadden zich bij den stoet aangesloten; groote bankiershuizen waren vertegenwoordigd. De Hertog van Bedford heeft aan al zijne pachters, in aanmerking nemende de slechte tij den, de halfjaarlijksche pacht voor éénmaal kwijtgescholden. Het gezamenlijk bedrag beloopt 70,000 pond sterling. De schoonvader van den Hertog van Norfolk, mr. Abney Hastings, heeft 40°/o van de pachtsom afgetrokken die zijn pach ters in Leicestershire en Derbishire te betalen hadden. In den nacht van Zondag op Maandag jl. is op den spoorweg van Birmingham naar Creive, nabij Tipton, een verschrikkelijk ongeluk voor gevallen. Volgens de dagbladen zijn dertig men- schen gedood of gewond. Uit de jongste berichten van Forbes aan de Daily News blijkt, dat er met den oorlog in Zoeloeland nog altoos geen voortgang kon ge maakt worden. Het invallende drooge seizoen en de grasbrauden in het vijandelijk gebied deden de moeilijkheden van het transport meer en meer onoverkomelijk worden, daar men weldra voor de soldaten en trekdieren ook water zal hebben mee te voeren. Men vreesde dat, indien er niet onverwijld opgerukt werd, de veldtocht nogmaals zou moeten worden uitgesteld dan natuurlijk tot het volgende najaar. Nnar the Standard meldt, is Hr. Ms. schip Foxhound, overeenkomstig het verlangen van den Britschen consul te Bangkok, vau Singapore naar die plaats vertrokken. Men verzekert, dat de Koning vau Siam met groote gestrengheid is op getreden. Hij zou een van zijn Ministers, die door huwelijk verwant is met een Britsch ambtenaar te Bangkok, met zweepslagen hebben laten tuch tigen. De Culturkampf laat zich in Frankrijk hoe langer hoe meer gevoelen. De Minister van bin- nenlandsche zaken heeft eene circulaire aan de prefecten gericht, waarin hun in afwijking vnn hetgeen voorheen geschiedde, wordt voorgeschre ven, dat zij niet, met oflicieele insigniën aau, de kerkelijke processiën kunnen bijwonen. Er bestaat in Frankrijk een decreet, hondende dat er een militaire eerewacht bij de processiën moet zijn. De ministers van oorlog en van marine hebben echter bevolen, dat overigens alle korpsmanifes- tatiën moeten achterwege blijven. De begrootingscommissie heeft opnieuw de verhooging van traktement aangenomen van de dorp-pastoors en protestantsche predikanten, die ook reeds vroeger in de Kamer is ter sprake ge weest, maar de commissie heeft tevens het be ginsel aangenomen om de traktementen der bis schoppen te vermindereu van 15,000 op 10,000 fr. en van de aartsbisschoppen van 20,000 op 15,000 fr. Woensdag is te Parijs een begin gemaakt met den openbaren verkoop van de juweeleu en an dere edelgesteenten van wijlen koningin Christi na Yan Spanje. Den eersten dag bracht de ver- kooping op ruim 300,000 fr. Donderdag was de gezamenlijke opbrengst iets meer dan 260,000 fr- Een halssnoer van zeven rijen paarlen, in 't geheel 529 stuks tellende, werd toegewezen voor 99,300 fr., ongerekend de sluiting, die afzonder lijk verkocht werd en 21,400 fr. opbracht. Men verzekert, dat de president Grévy het besluit om Blanqui gratie te schenken heeft onder teekend. De zelfmoorden te Parijs, vermenigvuldigen op eene zoo schrikverwekkende manier, dat een l'a- rijsch blad zijne rubriek „zelfmoorden" met de ze woorden begint. „Onder de talrijke zelfmoor den, welke gisteren werden gepleegd, zullen wij er slechts twee aanhalen." De Patrie meldt van Parijs dat een verschrik kelijke moordenarij gepleegd is te Bordeaux. In een slecht befaamd huis, heeft een Spanjaard vier vrouwen gedood. Te Berlijn wordt in de volgende week een troepje van zes Zoeloe-Kaffers verwacht, die zich voor geld aau het publiek zullen laten zien en o. a. ook oorlog a la Zoeloe zullen voeren- 't Lijdt niet den minsten twijfel, of de Kaffers zullen goede zaken maken; maar tien tegen cén, dat wanneer een zestal echte Berliner Windbeutel zich naar het Zoeloeland begeeft, met eenzelfde doel, de Zoeloes het niet de moeife waard zouden achten hen te be kijken al zou het entreé niet hooger gesteld zijn dan een maatje palmolie. Het 17-jarige meisje, dat onlangs te Kiew, on danks 200 geeselslagen, haar naam niet wilde noemen en eerst op het schavot, na in het ge zicht van den strop in zwijm te zijn gevallen, zich daartoe bereid verklaarde, blijkt bij een hier op gevolgd nieuw gerechtelijk verhoor zich Na talia prinses Gortschakoff genoemd te hebben en een nicht van den grijzen Kanselier te zijn. Het vonnis is uitgesteld, en de zaak wordt onderzocht en overwogen. De revolvers, de dolken en het vergif, waarvan de Bussische socialisten zich bedienen, boezemen minder afgrijzen in, zeggen de Bussische bladen, dan hunne cerrespondentie, welke openbaar werd gemaakt. Volgens de dagbladen bedienen de vrouwen zich van de zedeloosste taal; de jonge lingen stellen de schandelijkste middelen voor, teneinde de bewakers der gevangenissen te ver leiden of om te koopen. Eenigen tijd geleden was graaf Nicolaas Kos- kull, een kamerheer des Keizers en die bij Z. M. in hooge gunst stond, plotseling verdwenen. Hem was de beantwoording opgedragen van de talrij ke petitiën, welke de familiën van politieke ver oordeelden tot den Keizer richten. De Gzaar, de familie van den graaf (een 25-jarig jongman) en de adel lieten «alle mogelijke nasporingen in 't werk stellen. Aanzienlijke geldsommen werden- uitgeloofd aan degenen, die den graaf levend zou den terugvinden. Maar alle pogingen bleven vruch teloos. Inmiddels ontving men bij de 3e politie- sectie brieven, waarin verklaard werd, dat de graaf als gijzelaar werd achtergehouden en dat hij gadood zou worden als men de onlangs ver oordeelde nihilisten mocht executeeren. Acht dagen geleden werden twee nihilisten bij Kieff gefusil leerd en twee dagen later vond men het lijk van graaf Koskull in een boschje bij St. Petersburg. De dagbladen der hoofdstad ontvingen last om te zeggen, dat de moord was geschied om dief stal te kunnen plegen. Maar twee dagen daarna werd aangeplakt, dat de jeugdige graaf op last van het nihilistisch comité was ter dood ge bracht. De oflicieele courant meldt, dat aan den moor denaar Solowieff zondag-ochtend ten 10 ure op het Smolensky-veld de doodstraf voltrokken is. Geestelijke bijstand werd door hem geweigerd, Het gerechtshof te Florence heeft uitspraak gedaan in de zaak der Internationalisten, die een bom geworpen hebben onder de menigte te dier stede, ter gelegenheid dat deze eene manifestatie aan den dag legde ten gunste van den Koning, na den mislukten moordaanslag van Passanante. Het Hof heeft een der beklaagdenzekeren Ba- tacchi, tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld, twee anderen tot 20 en drie tot 19 jaren dwang arbeid Te Bome zijn gisteren de regens opgehouden, maar onder een zwaren en stormachtigen hemel zag men van des morgens 10 uur tot des na middags 1 uur een dikke wolk van vlinders voor bijtrekken de kinderen vulden er hunne hoeden mede; alom werd men een sterke zwavellucht gewaar. Een bericht uit Bome zegt, dat de Italiaansche regeering zich met geweld van het Observatorium te Bome zou hebben meester gemaakt. Pater Ferrari, de opvolger van Secclii, weigerde heen te gaan en moest met geweld worden wegge voerd. In het llongaarsche dorp Also-Szovath, zoo meldt men uit Klausenburg, is dezer dagen een koopman, Moritz Horovits genaamd, des ochtends dood in zijn bed gevonden, met zijn eigen bre tels geworgd. Hij stond als een van de onbarin- hartigste woekeraars uit den omtrek bekend en men vermoedt dat dc daders, die tot dusver niet ontdekt waren, lieden zijn, die door den ver moorde tot den bedelstaf waren gebracht* en zich nu niet alleen gewroken, maar tevens schadeloos gesteld hebben. Er schijnen namelijk zeer vele gouden en zilveren voorwerpen geroofd te zijn, welke bij Hovoritz verpand waren; de grond lag vol verscheurde schuldbekentenissen en wissels. Er is een spoorweg in Peru, die 32 millioen dollars heeft gekost, waarop slechts eenmaal per week een trein loopt, en op welken trein soms slechts één passagier is. Hoe staat het met de ministerieels crisis Want crisis is er. De ministerieele bladen weten er niet veel van te vertellen. Tot nu toe schijnt de heer Tak zijn verzoek om ontslag te handhaven en schijnt de heer Kappeyne den heer Tak te willen volgen, indien de laatste aftreedt. Het is echter onze vaste overtuiging dat de heeren de zaak wel zoo goed mogelijk zullen zien bij te spijkeren en de schapenkudde van het liberalisme niet zonder herders in de woestijn zullen laten ronddolen. Het voorjaarsweer is koud voor de door Pincoffs geschoreuen. Volgens de Belgische bladen zal tegen het einde dezer week H. Kerdijk voor het Hof van appèl te Brussel in raadkamer verschijnen, ter contradic toire behandeling van het verzoek tot zijne uit levering, dat door de Nederlandsche Begeering aan het Belgische gouvernement is gericht. Het volgend bericht is genomen uit een Ka tholiek weekblad van Portland-Oregon, ul. The Catholic Sentinel, dd. 1 Mei 11. Zijne Doorl. Hoogw. de aartsbisschop Segliers verliet Victoria den 25 April 11. vergezeld van den eerw. heer J. Althoff, om zich naar Nanaïmo te begeven, alwaar Mgr. den grond voor een te bouwen klooster zal inzegenen. Daarna zal Mgr. Seghers zich met den cerw. heer Althoff per steamer naar Port YYrangel, Alaska, begeven, om daar de eerste Katholieke missionaris- standplaats onder de Indianen van dat land op te richten. Met het vooruitzicht op deze zware zending heeft de eerw. heer Althoff zich sinds verschei dene maanden op de Bussische taal en op de verschillende dialecten der Indianen toegelegd. Hij is zeer geschikt voor de moeilijke en harde plichten en het ontbeerend en eenzaam missio narisleven onder die wilde volkstammen. Deze heldhaftige priester, die nu reeds bij de Indianen van Alaska vertoefd is een Hollander van geboorte, en kwam in November 1878 van België naar Victoria over. Hij is een jong ijverig priester, heeft een zeer sterk gestel en is van buitengewone grootte. Daarenboven heeft hij zeer veel aanleg tot het aanleeren van vreemde talen en is in alle opzich ten uiterst geschikt om het kruis des geloofs in die Noordelijke streken te plaatsen. Tot naricht hiervan moge nog dienen, dat Mgr. Seghers, van Gent. welke jaren lang bisschop van Couvereiland was, onlangs wegens zijne groote verdiensten en onafgebroken apostolische;; arbeid benoemd is tot apost. vicaris van den aartsbisschop van Oregon met recht van opvol ging. In 18771879 ging Mgr. naar Alaska met het doel om daar eene nieuwe missie te stichten. Z. D. Hoogw. is hierin uitmuntend geslaagd, waarna hij den eerstkomendtn missionaris, den eerw. heer J. Althoff van Haarlem, die in October '78 het Amerikaansch seminarie van Leuven verlaten heeft, naar Alaska (dat slechts door de Bering- straat van Azië gescheiden is) gezonden heeft. Amsterdam, 9 Juni. Volgens het Politie nieuws is door twee depothouders een gerechte lijke aanklacht ingediend tegen den directeur der in staat van faillissement verklaarde coöperatieve winkelvereeniging Ons Voordeel. 's Gravenhage, 9 Juni. Een met twee paarden bespannen en nu t bloemkool beladen wagen is heden-middag op de Brouwersgracht in het water geraakt. Met veel moeite is het gelukt de paarden en daarna de wagen op het droge te brengen. Een der hulpvaardigen bij dit werk viel te water, doch werd onmiddellijk gered. Gisteren-namiddag is door het derailleeren van een tram het dochtertje van den tapper Fideler, te Scheveniugen, dat daar met een kinderwagentje reed, in aanraking gekomen met den langen boom en daardoor inwendig gekneusd. De koetsier had daarvan niet de schuld. Maastricht, 9 Juni. De Maastrichtsche Bouw- vereeniging gaat steeds voor, aan de arbeidende klassen, tegen matigen prijs, goede en gezonde woningen te verschaffen. Op 26 Juni e. k. zullen weder een tiental huizen voor dat doel worden aanbesteed. Amsterdam, 0 Juni. Uit een lessenaar ten kantore der firma Schalekamp, van de Grampel Bakker, Spuistraat, is door inbraak f 600 ontvreemd. Arnhem, 9 Juni. De tentoonstelling alhier, zal Zaterdag a. s. 14 Juni, des middags ten één ure, officieel worden geopend; de plechtigheid zal plaats hebben in de receptie-zaal van het hoofd gebouw der tentoonstelling. Des namiddags ten drie ure wordt daarop de tentoonstelling voor het publiek opengesteld, terwijl de muziek zich op het feestterrein zal doen h loren. B., klerk aan het Staatsspoorweg-station Ie Henseloodie verdacht werd van verduistering van waarden, heeft zich „verwijderd." Om te doen zien, dat de eerlijkheid Den Haag nog niet uit is, verhaalt de schrijver der Brieven uit de Hofstad in de Arnh. Ct. het vol gende, voor de waarheid waarvan hij instaat. Eene dienstbode had van een haar niet bekenden timmermansjongen aan de deur een zak hout krullen en spaanders gekochtom er de kachels meê aan te leggen; de prijs was vijf cent en zij betaalde met twee gouden tientjesin plaats van met de nog evenzeer glimpende nieuwe 2l/a-cents- stukketi. Zoodra zij het abuis bemerkte was het huis in rep en roer; geene van de kameraads, geene van de meiden uit de buurt kende den jongen en het slachtoffer beweende reeds den flu- weelen hoed, de kanten halayeuse, den fraaien parasolof welken anderen vormwaarin ze de opgespaarde twintig guldennaar meiden trant, aan het lijf dacht te hangen. Maar daar komt 's avonds de jongen in quaestie, door zijne moeder vergezeld, om te vragen of de „juffrouw" zich ook vergist had en de twee tientjes terug te bren gen. „Dit feit(zegt de correspondent) verdient vermelding; en men mompele niet van eerlijkheid in het klein en oneerlijkheid in het groot; ik geloof gaarne dat een dergelijk abuis vermoedelijk aan de kas der Afrikaansche ook wel hersteld zou zijn. Maar voor kleine lieden bestaat er maar ééne eerlijkheid, en twintig gulden is voor hen, in vergelijking van kans en bedrag, al even groot als de tonnendie in Botterdam verdon keremaand werden." Eene ongehuwde 39jarige Yrouw, wonende in den Hanebijtersgang te Groningen en eerst se dert een haltjaar uit de cellulaire gevangenis te Botterdamwaar zij wegens diefstal gevangen zat, ontslagen, is gisteren tengevolge van het overvloedig gebruik van jenever overleden. Eergisteren-avond is te Deventer een schip persknecht, oud ongeveer 30 jaren, overboord gevallen en verdronken. Naar Sieboldia verneemt, bestaat het plan, in den loop van den zomer een rozententoon- stelling te Leiden te houden. Wederom is een kindje, 2 jaar oud, bij ge mis van toezicht in een sloot verdronken, ditmaal te Weper (gem. Ooststellingwerf.) Het zelfde ge schiedde te Vlodrop. Eergisteren-namiddag is een jongen van 13 jaar in het water van de Spoorweghaven te Feijen- oord en een van 6 jaren in het water van den Goudschen Singel gevallen; eerstgenoemde is eenige oogenblikken daarna levenloos opgehaald, terwijl laatstgenoemde onmiddellijk is gered door F. De Jong, die zich daartoe te water begaf. Volgens telegram uit New-York kunnen tusschen 11 en 13 Juni storingen in den damp kring, vergezeld van regen, met weerlicht en stormachtig weder, op de Britsche, Noordsche en een gedeelte der Fransche kust verwacht worden Weder is een district van Eigen Hulp over leden, nl. dat te Eindhoven. Dat de „bomvrije" kazerne ook te Vlissingen niet in alle opzichten voldoet, wat tot eene ver zekerde opsluiting voor de gasten van het alge meen depot van de discipline vereischt wordt, kan blijken uit het feit, dat Zaterdag-naclit twee van die „klassianen" zijn uitgebroken, waartoe zij een ijzeren spijl van bijna een 'decimeter middel lijn hebben moeien losmaken, terwijl zij daarna zich van een hoogte van ongeveer 30 voet hebben laten afzakken. Een hunner is reeds door de politie weder gevat. Een hoogst gevaarlijk persoon, Johannes Cornells Sannen, oud 58 jaren, is te Breda in hechtenis genomen. Van het jaar 1848 af heeft deze nagenoeg onafgebroken tengevolge van 6 tegen hem gewezen vonnissen in de gevangenis verblijf gehouden. Het laatst was hij ontslagen op den 3Ós en Maart 1879 en had hij zich te Tilburg gevestigd. Onderscheidene diefstallen, die er plaats hadden, deden wederom vermoedens op hem vallen. De marechaussee spaarde nacht noch dag moeite, om hem in handen te krijgen, hetgeen spoedig gelukte, daar Donderdag-avond b. het vermoeden ontstond, dat hij zich in den circus op de Bredasche kermis bevond. Dit ver moeden werd bevestigd en hij werd gearresteerd. De Kunst. Een edele gedachte brengt op het gelaat eene edele verhevene uitdrukking; dat is schoonheid. Een edel beeld in zijn zedelijke schoonheid na te bootsen, ot uit eigen kracht te scheppen is een onbeschrijflijk genot. Hoe moet u dan, kunstenaars de borst gloeien, het gelaat blaken, wanneer gij liet penseel opvat, om het edelste en en heiligste der wezens, u zeiven en anderen zichtbaar, voor oogen neen, voor de ziel te stellenZoude Bafael of Michel Angelo indien eene Judas- ziel hen eigen ware geweest, ooit een C h r i s t us hebben kunnen vormen? NeenDe kunst is eene blanke lelie, aanschouwt ze; zonder de zonnewarmte der geestvervoering kan zij niet bloeien, maarzij worde ook bevochtigd door den dauw der reing dengd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 2