BUITENLAMP. BINNENLAND. België. Engeland. Frankrijk. Duitschland. Italië. Spanje. Amerika. GEMENGD NIEUWS. Als wij dat eischendoen wij dat niet uit persoonlijke antipathie jegens Mr. Kap peyne. Wij waardeeren hem als een op recht en joviaal man, aan wien wij met vertrouwen een rechtszaak zouden opdragen. Zijn kunde en eerlijkheid worden terecht geroemd. Met den politieleen persoon staat het minder goed geschapen. In die hoedanigheid neemt de heer Kappeyne alles veel te licht op. Het vaderlandsche helang mag daarvan geen dupe worden gemaakt, en daarom zouden wij het nuttig rekenen, voor het verdere leven van Mr. Kappeyne, dat men hem noodzaakte het onderwijs-liedje ten einde toe te zingen; hij zou dan voor altijd wellicht van het liefhebberen met het radi calisme genezen zijn. Zijn aftreden zou, door nu te blijven, slechts eenigen tijd worden vertraagd. Naar huis moeten deze radicale heeren toch. De stembus heeft hun vonnis ge- teekend. De kiezers hebben duidelijk te kennen gegeven, dat zij genoeg hebben van de liberale theorie en praktijk. Alleen door de rampzalige indeeling dei- kiesdistricten kon het gebeurendat de af tredende radicalen meest herkozen werden. Telt men evenwel de radicale en anti- radicale stemmen hijeen, dan winnen de laatsten het zeer bepaald. Daarenboven zal ten slotte waarschijnlijk de anti-radicale partij in de Kamer zelfs in kracht vooruitgaan. Zij zou schitterend hebben gezegepraald als er meer eendracht, meer samenwer king, ware geweest. De radicalen vergaten alle grieven en veeten en sloten zich, behoudens enkele uitzonderingen, broederlijkaaneen. Hadden de anti-radicalen dat ook ge daan dan zouden de radicalentot in de hoofdstad van het radicaal Nederland (Rot terdam) zijn geslagen geworden- 't Is te wenschen dat hij de herstemming een betere geest ontwake. Geschiedt dat, dan zullen de radicalen, zelfs onder deze kieswet en deze onbillijke kiestabel, in stem men achteruit timmeren. Moge die eendracht, die samenwerking, zoo noodig om te overwinnenworden mo gelijk gemaakt en betoond. Wederkeerige toenadering wordt daartoe dringend ge vorderd. Vallen de herstemmingen goed uit, dan zal de toestand te zekerderwelhaast zui verder worden en gematigde mannen deze uiterste mannen in het bewind opvolgen. Te Leuren heeft een kind van 12 jaren een ander kind van 12 jaren zoodanig geslagen, dat het stervend werd opgenomen en kort daarna is overleden. Een onderzoek is ingesteld. De officieren van het Brusselsche garnizoen zullen tusschen 20 tot 27 Juli, de gedenkdagen van de inhuldiging van Koning Leopold I, een groot feest geven ten behoeve van de slachtoffers van de ramp van Erameries en van den waters nood te Szegedin en omstreken in Hongarije.' Het feest zal hoofdzakelijk uit de uitvoering van mu ziekstukken voor zang en orkest bestaan: de uit te voeren werken zullen uitsluitend van Belgische toonkunstenaars zijn. Dezer dagen werd te Londen een tusschen de Begeeringen van Groot-Brittannië en Duitschland gesloten verdrag voor de wederzijdsche onder steuning van schipbreukelingen onderteekend. Het verdrag treedt den ln Juli in werking. De on dersteuning zal verpleging, kleedingstukken, ge neeskundige behandeling en reiskosten omvatten. Bij sterfgevallen zullen ook de begrafeniskosten betaald worden. Te Bristol hebben nagenoeg 2000 metselaars knechts en opperlieden het werk gestaakt, op het bericht dat de patroons voornemens waren het weekloon met een halve penny per uur te ver minderen. Te Ipswich kondigde onlangs een kunstenaar, Cee-Mee, genaamd aan, dat hij met het hoofd naar beueden langs de zoldering zoude loopen iets wat ook de jongste Rotterdamsche kermis te zieu gat. Hij beloofde echter bovendien no" daarbij een touw tusschen de tanden te zul len nemen en zijn dochtertje aan het einde van dat touw te laten hangen. Terecht oordeelden echter de autoriteiten dit schouwspel te moeten verbieden en het publiek van Ipswich bleef alzoo van dit genoegen verstoken. Koningin Victoria van Engeland heeft een nieuwe orde ingesteld, die thans voor het eerst is uitgereikt. Het is een eereteeken voor zieken- oppasters, waaraan tevens een pensioen voor drie jaren van 600 gulden verbonden is. De vastgelegde luchtballon van Henri Gif- fard is Maandag-avond voor het eerst weer op gestegen. Vijf personen waren in de boot, die een weinig kleiner is dan die, welke aan den luchtballon tijdens de tentoonstelling gehecht was. Maar zij kan toch een dertig a veertig personen bevatten. De opstijgingen voor het publiek begin nen eerst aanstaanden Zondag. In den schouwburg „Folies-Bergère" te Parijs, werd onlangs eene voorstelling door drie Spaan- sche gymnasten, de gebroeders Aniram, gegeven. Een hunner kunststukken was de zoogenaamde Perzische stang, hierin bestaande dat een der uitvoerders op zijn borst een stok van vijf meter lengte in evenwicht houdt, terwijl aan het boven einde de beide anderen allerlei toeren verrichten. Ter- nau wernood was dit halsbrekend spel aangevangen, of men zag dat de drager van de stang meer en meer het voetlicht naderde. „Niet verder Niet verder!" riep men van alle zijden; maai de waarschuwing hielp niet, hij was het even wicht kwijt en moest voort, al voort, om het, zoo mogelijk, te herstellen. Aan den uitersten rand genaderd, beproefde hij nog met een wan hopige inspanning van alle krachten den stang op te houden, maar vergeefsDe stang sloeg met de twee broeders over het orkest heen in het parterre neder. De schrik en ver warring waren onbeschrijfelijk. De eene ongeluk kige waaghals is met beenbreuk naar het hospi taal Lariboisière vervoerd; de andere, met zware inwendige kneuzingen, naar zijne woning. De Academie van Wetenschappen heeft in haar zitting van gisteren in de sectie van genees- en heelkunde tot correspondeerend lid benoemd uw beroemden landgenoot dr. Donders, in plaats van dr. Ehrmann, van Straatsburg, die verleden jaar gestorven is. Te Delitzsch (Pruisen) leeft een jong meisje met een oude, gebrekkige moeder. De jonge dochter verstoutte zich onlangs, in 't geheim en in zeer eenvoudige woorden, een brief aan den keizer te schrijven. Daarin vertelde zij hoe arm zij is, hoe haar vader, een soldaat, is overleden en zij voor haar moeder moet zorgen. Dit zou ook heel goed kunnen, als zij maar een naaimachine had, en die zou zij wel hebben als ze er maar geld voor had. Nadat van de overheid te Delitzsch gunstige berichten waren ingekomen, heeft de schrijfster op Pinksteren het begeerde uit Berlijn ontvangen. De National- Zeitung wil weten, dat het plan om het tweejarig budget bij het Bijk in te voeren in beginsel is aangenomen; slechts heeft men het tijdperk, waarop het zal worden verwezenlijkt, eenigermate verdaagd; de zaak blijft alzoo aan de orde. De bekende potlooden-fabrikant Fnber heeft jaarlijks f 6000 beschikbaar gesteld om verstrekt te worden, „aan een bijzonder begaafd man," die zelf een zaak wil beginnen. Te Calatabiano op Sicilië is een oproer uitge barsten ten gevolge der hooge broodprijzen. Weg met het gemeentebestuur! Leve de Koning werd er geroepen. Een gedeelte der openbare gebouwen is door de oproerlingen in de asch gelegd en van het stedelijk archief moet niets overgebleven zijn. Drie gendarmen, een soldaat en verscheidene burgers zijn in het oproer gedood. Uit het jaarverslag van de Oommissie van toe zicht op de tabak in Italië is gebleken, dat van de 16916 personen, die zich met maken van si garen in dat land bezighouden, er ongeveer 1814 mannen zijn, tegen 15102 vrouwen. Eene uitbarsting van den Vesuvius heeft zich geopenbaard; zij neemt voootdurend in hevig heid toe. Uit Ferrara wordt bericht, dat de overstroo ming in uitgebreidheid toeneemt en deze nog onmogelijk te bepalen is. De dijken van Merlino en Brandana werden doorgestoken. Deze werk zaamheden zullen echter weinig nut aanbrengen, daar het peil van de Po hooger is dan dat van het water der overstroomde streken. Vele zieken en vluchtelingen komen in de stad aan. De Mi nister van Oorlog woont voortdurend de werk zaamheden bij. Het dalen van de Po is oubetee- kenend. Uit Stellata wordt geschreven, dat de ellende, door de overstrooming aangericht, grooter is dan die van 1872. De oogst is hopeloos verloren. Zes-duizend inwoners zijn gevlucht. Een Hollander om zijne godloochenende leer- leerstellingen en zijne politieke gevoelens, professor aan de Universiteit te Rome; heeft zijne jeugdige dochter, misschien het eenige wat hij op aarde beminde door den dood verloren. Zij heeft zich zelve om het leven gebracht- De ongelukkige vader heet Moleschot. Generaal Nunziante, die, zooals wij eenig dagen geleden meldden, plotseling met zinneloosheid geslagen werd, is dezelfde generaal, die eertijds in Sicilië het stamhuis van Bourbon verraadde. De Minister van Landbouw heeft eene weten schappelijke commissie benoemd, bestaande uit hoogleeraren aan de universiteiten te Rome, Na pels en Palermo, en haar opgedragen zich te be geven naar de plaatsen die door de lava van den Etna zijn overstroomd, om de verschijnselen aldaar waar te nemen en te bestudeeren. Voorts wordt uit Catane bericht, dat er zich een groot aantal buitenlandsche geleerde toeris ten bevinden, om het tooneel der uitbarsting te bezoeken. Sommige begeven zich tot Piediinonte en Linguaglossa. Tusschen laatstgenoemd dorp en Randozzo heeft men geconstateerd, dat de lava een hoogte van 100 meter heeft bereikt. Schoone bezittingen landhuizen, bosschen en wijn gaarden zijn op het grondgebied van Castiglione geheel verwoest. Het Spaansche kabinet heeft bij de Regeering van San Domingo geklaagd over het fusilleeren van twee generaals te Porto-Plata, ofschoon zij de bescherming van den Spaanschen vertegen woordiger ingeroepen hadden. De Regeering vraagt voldoening voor de Spaansche vlag. Nieuwe bijzonderheden zijn thans bekend ge worden omtrent het zinken van het aan Haïti behoorend oorlogsvaartuig St. Michel. De Bolivar verliet den 12den April jl. St. Thomas met be stemming naar Port-au-Prince. In den morgen van den 14den meldde de uitkijk, dat aan den gezichteinder zich een schip opdeed. De schepen naderden elkander al meer en meer zonder dat de bemanning van de Bolivar aan aanvaring dacht. Toch nam ze de noodige voorzorgsmaatregelen, die voor zulke gevallen voorgeschreven zijn, maai de St. Michel, als wilde ze met alle geweld de pogingen tot ontwijking verijdelen, stuurde recht op het andere vaartuig aan en liep in op den boeg met geweldige kracht. De booten werden thans onmiddellijk neergelaten, maar toch vonden van de 180 opvarenden niet minder dan 101 hun dood in de golven. De minister van Financiën heeft zijn ontwerp eener effecten belasting eene zeer groote wijziging doen ondergaan. Het heet nu niet langer „Heffing eener effecten-belasting" maar „Heffing eener be lasting op effecten en schuldvorderingen." Daar door zullen nu ook hypotheken en andere schuld vorderingen onder de termen der nieuwe belas ting vallen. Van den anderen kant zullen de schul den, beleeningen enz. van het kapitaal worden afgetrokken. Volgens de berekening des ministers zal het belastbaar kapitaal vermoedelijk met ruim een milliard door die wijziging of liever bijvoeging toenemen, en mag de opbrengst der belasting veilig op drie en een half millioen worden ge schat. Nog een andere belangrijke wijziging valt er in het nieuw ontwerp op te merken. De minis ter heeft er namelijk den eed weder in opgenomen. Eed of verklaring wordt gevraagd van „elk naai de wijze zijner godsdienstige gezindheid", zoodat ieder, behalve de Mennoniet, verplicht zal zijn om den eed af te leggen, waar hij gevorderd wordt. De minister zegt in de memorie van toelich ting, dat hij „niet van meening is dat men, tot eene godsdienstige gezindheid behoorende, die den eed geoorloofd acht, zich tot het afleggen eener verklaring kan bepalen." Wij voor ons zien niet in, hoe een minister zich tot zulke gewichtige wijzigingen kan laten vinden. De heer Gleichman schijnt zijn oorspron kelijk ontwerp zeer licht en dicht te hebben in elkander getimmerd en zijne meeningen en over tuigingen zijn nog al eens voor „wijzigingen" vatbaar. De Amsterdamsche Panorama-maatschappij heeft een navolgenswaardig voorbeeld gegeven. Zij had de bekapping van haar gebouw aan te besteden; de laagste inschrijver was een vreemdeling voor f 15,975, maar de Maatschappij gunde het werk aan een Nederlandsche tabriek, de Kon. FHbriek van Stoom- en andere werktuigen, voor f 525 meer. De inbalseming van het lijk van den Prins van Oranje had Donderdag ten elf ure plaats, door docter Gannal, die daarin een specialiteit is, gelijk zijn yader uitvinder was van liet procédé. Tegenwoordig waven dc doctoren Martin en Gailleret, baron Bentinck en baron Grovestins. Aan iedere zijde van den hals werd eene opening gemaakt in de slagaderen. Aan de linkerzijde werden sporen van bloedverdikking gevonden, die vermoedelijk de werking der linkerlong belet heb ben. Daarna werd eene inspuiting gedaan van zeven liter chemisch zuivere oplossing van alu- minium-zouten door middel van een bijzonder ingerichte perspomp. Tevens werden drie liter bloed afgevoerd, waardoor het aangezicht eenigs- zins ontkleurde. De opening der slagaderen werd weder geslo ten, het lichaam gewikkeld in flanel en gekleed. Onderscheidene photographien zijn genomen. Het lijk is gekist in een wit satijnen omklee ding met het portret van 's Prinsen moeder ko ningin Sophia, op de borst. Vier liter essence werden op het lijk gesprenkeld, en daarna de looden kist dicht gesoldeerd, die voorzien is van glas, zoodat het gelaat zichtbaar is. Te Rotterdam komen de candidaten der Ka tholieken in herstemming. Dat 's nog nooit gebeurd! 't Is een geduchte slag voor de kliek, en een ge.duchte slag voor de regeering, welke op haar steunde. De liberale partij te Rotterdam is verslagen; zij krijgt haar loon voor hare Pincofl'-aanbidding. De Katholieken hebben braaf hun plicht ge daan; zij zien nu wat prachtig gevolg het ver vullen van zijn plicht hebben kan. Was de herleving van de Grondwet ook tijdig? Onze hulde aan de moedige mannen, die haar hebben doen herleven! De opper-ceremoniemeester maakt bekend, dat, ingevolge de bevelen des Kouings, het Hof den rouw zal aannemen, wegens het overlijden van Z. K. II. den Prins van Oranje, voor den tijd van twaalf weken, te weten: 4 weken grooten rouw, 4 weken halven rouw, 4 weken lichten rouw, ingaande den 12den Juni 1879. Wij lazen dezer dagen een berichtje, volgens 't welk een melkboer in den Arastel gevonden had een doofpot met een kinderlijkje. Wij laten de vondst, waaromtrent nader wel bijzonderheden aan 't licht zullen komen, voor een oogenblik in 't midden, doch vestigen de aandacht daarop, dat een melkboer een bezoek brengt aan den Amstel. Wij betwijfelen of zijn klanten dit zoo heel gaarne zullen hooren. Wat ons betreft, wij zien liefst dat onze melkboeren zoo ver mogelijk van iedere vaart blijven een wensch, die ook voor deze stad zeker niet overbodig is! 's G-ravenhags12 Juni. Eergisteren-voor- middag zijn de grafkelders in de afgebroken kapel op het Binnenhof in den Haag geopend. Vele belangstellenden waren bij de opening aanwezig, o. a. de ministers van waterstaat en van bin- nenlandsche zakeneenige leden der Tweede Kamer en beoefenaars van geschiedenis en oud heidkunde. Wij welendat de graven uit het Beiersche Huis hun grafkelders hadden onder het gewezen koor aan de oostzijde der kapelen dat deze in het jaar 1770 voor het eerst werden onderzocht. Thans heeft men de vier voornaamste overblijfsels, toen beschreven, teruggevonden. Dat, 't welk men toen hield voor het lijk Tan graaf Willem IV, was nog in ongeschonden toestand gebleven. De lijkendestijds als die van graaf Albrecht van Beieren en van zijn vrouw Margaretha aan gemerkt hadden de proef der eerste opgraving minder goed doorstaan. De kist van de gravin van Egmondin 1589 gestorven, prijkte nog met het opschrift. Verder zijn er een aantal zer ken en ook nog eenige lijken opgedolven; van een vond men het gehcele kostuum met muts en haar 't gewaad had thans een oranje-bruine kleur nog in goeden staat, terwijl het overige geheel was verteerd. Onder de zerken werden vele aangetroffen, die men in 1770 niet had gevonden. De kisten zijn weder in de grafkelders bij gezet, terwijl om de looden kist van het nog goed bewaard gebleven gebalsemde lijk een nieuwe looden kist is aangebracht. Ymuiden, 12 Juni. De strook gronds aan de noordzijde van het kanaal langs het strand vroeger toebehoorende aan de Amsterdamsche kanaalmaatschappij is met twee daarop staande woningen overgedragen aan het ministerie van Oorlog ten behoeve van de te maken fortificatiën. Nog dezen zomer rangen de daartoe noodige werkzaamheden, zooals het nivelleeren en het doen van opnemingen, aan. Gouda, 12 Juni. Uit de IJsel is eergisteren- ochtend alhier opgehaald lffit lijkje van een pas geboren kindgewikkeld in een schortwaar van de band stijf om het halsje was geknoopt. De onwillekeurige verwisselingen van gouden tientjes en 2centstukken blijver, nog steeds

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 2