NIEUWE No. 287. Zondag 29 Juni 1879. 4e Jaargang. Nederlandscli Indië. BUITENLAND. 0,06 Eene Surprise. Engeland. Duitschland. Amerika. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post. Afzonderlijke Nummers 0,85 1- Dit blad verschijnt: Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Avertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUREY. Er bestaat, zooals wij wenschen aan te toonen, gelukkig een innig verband tus- schen de voornaamste bronnen van inkom sten op Java en het belang der Indische bezittingen voor Nederland. Immers, zoo ver schijnt het met de massa in het moe derland gekomen, dat de belangstelling in Indië wordt beheerscht door de financieele kwestie. Hoe menigmaal hebben we niet hooren zeggen: Wat hebben we aan Java, zoo we er geen rechtstreeksche voordeelen meer van plukken?Inderdaad is dit zeer ongelukkig, haast zouden we zeggen wil len, een treurig teeken des tijds. Hebben we dan geen herinnering meer aan de roemrijke daden onzer voorvaderen? Zijn onze nationale roem en eer dan niets meer in onze schatting? Is Nederland niet meer een zeemogendheid, een koloniale mogend heid van den eersten rang? Denkt u Ne derland zonder zijne O. I. bezittingen wier verwerving onzen roem en onze groot heid vestigde, en waar wij, na een twee- hondèrd en vijftigjarige heerschappij, eene zoo schooue en grootsche roeping hebben als waarop machtiger staten trotsch zou den zijn. Beleedigt men zijn eigen waar digheid, miskent men onze geschiedenis en traditiën niet, als men zich onverschillig betoont, waar men het goede denkt geno ten te hebben en nu slechts aan de fan- taisie van kwade voorspellingen den teu gel viert? Het hapert velen aan belangstelling, uit gebrek aan eene volledige kennis der ge schiedenis van Nederlandsch-Indië. Al wat strekken kan om die kennis te bevorderen, een blik te doen slaan in de ware toestan den, zal hier tot ruimer en loyaler denk beelden bijdragen, en geen andere drijfveer hebben wij bij onze bespreking van kolo niale aangelegenheden in dit blad. Welke Nederlandsche familie kan heden niet op eenig lid in de overzeesche bezit tingen wijzen? De tijd ligt lang achter ons, toen Indië het toevluchtsoord geacht werd voor degenen die hier niet willen deugen. Indië is niet meer gediend met schavuiten, die hier en elders gewogen, maar te licht bevonden werden. Dezelfde scholen vormen de mannen die hier en ginds het Rijk dienen moeten, en diploma's maken geen verschil meer of ze ginds of hier tot zekere betrekking voeren zulleu. Omstreeks 1500 Nederlanders dienen als officier den Koning en het vaderland in FEUILLETON. Vervolg ei Slot. „Zes? wat zes?" antwoordde Madame Betsy, „zes vrienden? En vast gebonden? Hoe moet ik dat verstaan? „Mijn hemel Madame!" zeide T o nny, lachende, „Honden, Madame, zes honden!" „Honden, denken zij dan dat ik plan heb eene menagerie op te richten. Breng spoedig mijn peignoir, ik wil zelf gaan zien wat dit te beteeke- nen heeft." Toen zij de huiskamer opende, drongen ook de meest verschillende geluiden haar in de ooren een sterk en aanhoudend geblaf, een gebrom en een geknor vergezeld van een akelig gehuil en gejank. Een Siberische hond van on- gemeene grootte en bloedroode oogen met hangen de lippen, die zich als een wild beest van de eene zijde op de andere wierp was aan een der kolommen van de pianino vastgebonden. Aan Oost-Iudië, eu clubbei zoo sterk is het corps Nederlandsche ambtenaren, dat ginds de lasten en bezwaren van een uitgebreid en ingewikkeld bestuur draagt. Bij duizendem worden de handelaren, in- dustrieelen en planters geteld, en welke banden hechten allen niet aan het moe derland, waar de meesfceu (de aanzienlijke delegaties enz. bewijzen het) voortdurend ook rechtstreeks te hulp komen met het geen men hier een deel van hun overvloed noemt, maar wat in waarheid slechts een besparing en opoffering kan heeten, gewijd aan onverbreekbare genegenheid en een onveranderlijke sympathie. Honderden jongelingen verlaten jaarlijks het moederland, om zich in Indië een rui mer veld tot werkzaamheid te openen. Van welken rang of stand ook, elkeen die ver trekt, knoopt nieuwe banden aan, en men treft geen Indische plaats waar niet talrijke harten voor de oude »Heimath« kloppen; weinig Nederlandsche huisgezinnen, die niet voortdurend met verlangen en onge duld aan 't verre Oosten denken. Zou het dan mogelijk zijn, dat er on verschilligheid wortel schiet, waar zoo in nige banden van aanraking bestaan? Maar is het dan ook niet lichtvaardig en onver standig, dat de maatschappij of de Staat ziel; eenzijdig en baatzuchtig gedraagt, waar de individuen, wederzijds zoo nauw verwant, moreel en materieel eng verbon den zijn! Al ware het slechts, dat Indië een ruim veld van vruchtbare werkzaamheid opende aan Neerlands overbevolking, dat han del en scheepvaart en nijverheid gemak kelijker en" aangenamer verhoudingen tref fen, waar zij binnen de grenzen van ei gen gebied zich bewegen, dan zouden die omstandigheden alleen reeds een onschat bare waarde hebben. Ja wij gaan verder en kunnen het ons nauwelijks meer voor stellen, dat Nederland Oost-Indië zou moe ten missen en daardoor de gelegenheid der ven, jaarlijks aan honderden zijner zonen een goede toekomst te verzekeren, waaraan in den regel de intiemste belangen van even zoovele achterblijvende verbonden zijn. Nederlandsche kapitalen steken in In dische ondernemingen. Een aanzienlijk deel van Neerland's vermogen heeft in Indië zijn oorspi'ong of wortelt daar nog. Door eigen wetten beschermd en gewaarborgd, kan een losmaking daarvan niet onver schillig zijn, en eindelijk is en blijft het een feit, dat de massa der Indische pro- de andere zijde van het instrument stond het geschenk van Mevrouw Bauer, een langharige hond die door zijne wilde sprongen en zijne aan houdende pogingen om zich los te wringen, het buffet reeds van zijne plaats had verschoven. Een kleine Italiaansche hazewindhond, aan wiens vergulde halsketting het visitekaartje van den heer Paul bevestigd was, had zich losgerukt en was in een woedend gevecht met Madame B e tsy' s kat, terwijl een gladgekamde keeshond op de sofa in zoete sluimering lag op B e t s ys nieuwe hoed die eenige dagen geleden uit Parijs was gearri veerd. Een kolossaal groote doghond stond grom mend bij de deur van de keuken en hield de keukenmeid, die een stuk gebraden vleesch voor het ontbijt in Betsy's kamer wilde brengen, op eerbiedigen afstand. „Wat moet ik in 's Hemels naam beginnen?" riep de angstige keukenprinses. „Help mij Mada me, ik vrees voor mijn leven, want die akelige beesten zullen mij bijten!" „Loop spoedig naar de politie.. Jaag al die beesten op straat. Denkt men dal het hier een hondenpark is of een pandhuis voor zulke beesten?" „Maar Madame," zeide Tonny, die aan de verplichting dacht, welke zij door het aannemen clucteu uaar of over Nederland hun weg vindt en alzoo in en voor Nederland het ruimste deel der voordeelen afwerpt. Zou die stroom niet verlegd, aan de be weging in elke richting geen ander ka rakter gegeven worden, wanneer Indië en O O 1 Nederland staatsrechterlijk van elkander vervreemddeu? Men kan en mag het niet betwijfelen, en al zal Nederland dan niet meer in de gelegenheid komen zijn eigen huishouding van staat te doen teren op Indische baten, schade zal het in geen ge val ervaren, zoo alle uitgaven ruim ver goed worden, en de rechtstreeksche win sten, die zijne burgers blijven trekken, zullen even stellig als de Indische voor deelen van den Staat, door deze en de commercieele verbindingen, onschatbaar, zeker altijd aanzienlijk zijn. Men heeft beweerd, dat Nederland er een kostbare vloot op nahouden moet ter wille van Indië. Yoor zoover de marine aan Indië diensten bewijst, wordt zij bij de koloniale middelen in rekening gebracht. Nederland had zijne vloten 7Óórdat het uitgebreide Koloniën machtig werd. Wenscht het zijn verdediging niet prijs te geven, zijn wereldhandel te beschermen en tege moet te komen, het zal van besparing zij ner marine niet kunnen spreken. Duitsch- land en Oostenrijk bezitten geene koloniën, maar hebben hunne vloten toch machtig uitgebreid. Eén derde der inkomsten van Indië wordt door de Gouvernements-koffiecultuur gele verd. Deze cultuur was geen uitvloeisel van het stelsel van den Bosch, al paste ze daarin nauw en werd ze er met woeker aan dienst baar gemaakt. Zelfs in de Volksvertegenwoordiging heeft men er op gewezen, hoe onzeker en wis selvallig deze bron van inkomsten is, hoe noodig het wordt deze cultuur te her vormen en meer in overeenstemming te brengen met de eischen van de bij de grondwet aangenomen beginselen. Het staat boven twijfel, dat de Gouver nements-koffiecultuur op de tegenwoordige grondslagen haar beste levensjaren gehad heeft en dat de Regeeriug er geleidelijk toe genoopt zal worden, haar aan de vrije industrie over te geven, zooals gaandeweg alle overige cultures in handen van het particuliere vermogen raakten. Zullen land en volk daardoor verliezen? Zeer zeker neen, want het Gouvernement heeft zich ten allen tijde een duur en slecht ondernemer getoond. Land en volk zullen slechts ontwikkelen, wanneer de Staat niet van de fooien op zich had genomen, „die groote Siberische hond komt van juvrouw Nagel, die andere hond komt van Mevrouw Bauer en de heer Paul zendt u dit allerliefste kleine haze- windje, en die fraaie keeshond wordt u door den heer Maurits aangeboden." „'t Is genoeg Tonn y," zeide Madame Betsy." Afgrijselijke beesten, geen uwer zal in mijn huis blijven, mijn Hemel daar ligt nog een dier onder de sofa!" „Dat is miji geschenk, Madame Betsy/ sprak juffrouw Muller die intnsschen naderbij was gekomen. „Kom hier Molly, Molly, Molly!" Op dit oogenblik rukte zich de groote (log onder vreeselijk geblaf los. Tonny sprong op tafel. Juffrouw Muller viel in den wijnkelder en wierp in haar ral een aantal tlesschen wijn omver, zoodat haar kleeren druipnat van den wijn waren. De keeshond vloog op het stuk ge braden vleesch aan, dat de keukenmeid in de alteratie had laten vallen. De overige honden woedend geworden door al het rumoer en leven rukten zich eveneens los, wierpen het buffet om ver en begonnen, als 'twaren over stoelen en canape eene drijfjacht op het stuk vleesch dat de kees hond in den bek hield. Madame Betsy viel meer als de machtige concurrent van zijne burgers optreedt, waar het landbouw en nijverheid geldt. Java kan en zal dubbel zooveel koffie voortbrengen als het tot he den in doorslag deed, zoodra de Gouverne- meutstuinen door particulieren beheerd worden en er geen Staats-cultuur meer ge handhaafd blijft, die de ontginningen van woeste gronden belemmert. Doch wat niet rechtstreeks meer in 's lauds kas vloeit, zal daarin langs onder scheiden wegen terechtkomen. In Java's bodem schuilt Java's rijkdom en deze wordt niet binnen Java's enge grenzen besloten, maar komt, buiten het volk, bovenal ten goede aan de wakkere en njjvere onder nemers, wier welvaart van die van het gansche land moeielijk te scheiden valt. Het is onmiskenbaar, dat de Europeesche kapitalen en talenten op Java scheppend werken en de meeste bronnen voeden welke den fiscus zijne inkomsten verzekeren. Zoo lang Indië is een deel van het Rijk, een deel van Nederland, zal ook Neder land er zich het gemakkelijkst bewegen eu zich daar zij u hoogste belangen gewaar borgd weten. Vrijdag, 20 Juni, was het veertig jaren gele den, dat koningin Victoria den troon ran Enge land. beklom. In de historie van Engeland zijn slecht vier vorsten bekend welke langer geregeerd hebben. De Morning Post, die voorop staat onder de Engelsche aanhangers van het Bonapartisme, wil voor wijlen Louis Napoleon een bronzen stand beeld opgericht zien. Het blad verklaard zich bereid, giften tot dit doel in ontvangst te nemen. De beide zoons van den Prins van Wales, die tegenwoordig als cadet op het oefeningsvaar- tuig Brittannie dieuen, zullen eerstdaags een langdurigen kruistocht op de Bacchante onder nemen en de meeste Engelsche koloniën bezoeken. Welk een omvang het export van levend vee uit Amerika reeds heeft aangenomen, kan o. a. daaruit blijken, dat bijv. onlangs uit Neuss in 33 veewagens van Amerika afkomstige schapen werden vervoerd en wel ten getale van 6398. Tevens werden in den zelfden spoortrein nog vijfhonderd ossen aangebracht, die evenals de scha pen voor Frankrijk bestemd waren. De algemeene rergadering der Duitsche Katho lieken zal dit jaar te Aken plaats hebben. Zekere madame Rolland, die met haar echtge noot een reis om de wereld maakte, en op het doodelijk verschrikt over een omgeworpen stoel, verstuikte zich den voet en bleef als 't ware roerloos op den grond liggen. Het geheele vertrek was in minder dan vijf minuten door de ontembare honden bijna vernield. Eindelijk daagt er hulp op. De heer Paul treedt de kamer binnen en heeft het geluk de blaffende en vechtende honden tot bedaren te krijgen. Ge holpen door een zijner vrienden die eveneens zijne gelukwenschen kwam aanbieden, bracht hij de geheele menagerie naar buiten in de vrije natuur. Madame Betsy moest wegens den gewonden voet het overige van den dag op de sofa door brengen. Den volgenden dag deed zij den notaris ont bieden en liet haar testament veranderen ter name van eene nicht die als onderwijzeres het brood verdiende voor hare moeder, eene weduwe, en voor hare broeders en zusters wier opvoeding nog niet voltooid was. Deze lieden zeide zij aan den notaris zullen mij ten minste niet door wilde dieren laten verscheuren. De koopman in honden wacht nog steeds op het geld voor den keeshond aan den heer Maurits geleverd. AGITE MA NON AGITATE.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 1