BINNENLAND. MARKTBERICHTEN. BEURSBERICHTEN. Laatste Berichten, Egypte. GEMENGD NIEUWS. Oeeonomische en flnaneieele Mededeelingen. punt sk>nd naar Luik, haar woonplaats, terug te keeren, is in de wateren van den Niagara ver dronken. Zij bezocht het Three-Sisters-eiland, bukte om wat water te scheppen, ver loor haar evenwicht en viel in den stroom, die haar zoo snel wegvoerde, dat alle hulp onmoge lijk was. De Khedive heeft het bevel van den Sultan ontvangen om af te treden ten gunste van Tewfik- Pacha. Hij heeft toegestemd. Tewfik-Paeha is vergezeld van het corps diplo matique, naar de citadel gegaan. Zijn troons beklimming werd begroet met 101 kanonschoten. Groote vreugde der inboorlingen en Europeanen. Alom rust. Ismaël Pacha zou Egypte den 30sten verlaten. De Martinowenschte Tewfik-Pacha geluk. De N. Rott. Ct. was zoo onvoorzichtig, haar schandelijk artikel over wijlen Prins Napoleon tegen het N. v. d. D. te willen verdedigen. Wanneer men zich te groot acht om ongelijk te erkennen of te zwijgen (aldus luidt nu het weder antwoord van het Nieuws) „dan moet men „wel schelden en de woorden van anderen ver draaien ten einde den schijn te redden. De N. „Rott. Ct. ontziet zich dan ook niet dit te doen. „Van het Nieuws van den Dag wordt gezegd, „dat het „uitmunt door oppervlakkigheid en „onbeduidendheid"; alsof dat, ook indien 't waar „was: er in dat geval iets toe deed." De N. Rott. Ct. sleepte bij haar antwoord ook hetgeen zij en het Nieuws over wijlen Z. K. H. den Prins van Oranje schreven. In de betrokken woorden van de N. Rott. Ct. vindt nu het Nieuivs-. „latfe sentimentaliteit, aan wier oprechtheid „geen gezond liberaal man gelooven kan". Bij dezen twist komt dus, in 't voorbijgaan, de „liberale" aap eens uit de mouw. De N. Gron. Ct. geeft een kostelijken raad aan de lieden van het Anti-dienstvervangings- bond. Het zou namelijk in zijn reglement de bepaling opnemen dat de leden van het Bond geen gebruik meer mochten maken van de vervanging. „Waarom, vraagt zij, tracht men niet. langs dezen weg de plaatsvervangers te doen ver dwijnen? Waai om wil men wettelijken dwang?" Pincoffs bezat te Katendrecht een buitenplaats. Deze heette niet Zeldenrustoi Ver-zicht of Nooit gedacht of zoo iets, maar Het is niet anders. Beter nog ware het als hij er het aan velen welbekende hek had geplaatst, dat jaren lang den wandelaar op den Rijswijkschen weg de zede- les herinnerde: „De spin die spint haar web om vliegen in te vangen; „De grootsn vliegen er door, de kleinen blijven hangen." Naar wij met genoegen vernemen, heeft het Z. H. den Paus behaagd den Hoogeerw. heer N. A. Frink, Deken en Pastoor te Warmond, tot Ka nunnik te benoemen van het Kathedraal Kapittel van Haarlem. De liberalen hebben Dinsdag 11. een kwaden dag gehadUtrecht, Steenwijk en Zwolle verloren, dus 8 zetels, en dit verlies werd nergens vergoed. De liberale partij is dus in de Kamer belangrijk verzwakt. De anti-revolutionairen gingen met de winst strijken. De conservatieven behielden Delft en de Katholieken Haarlemmermeer, terwijl de laatsten in nog grooter getal dan voor 14 dagen te Rot terdam een protest tegen het liberalisme ui tbraeb- en dc heer Van Stolk een honderd stemmen meer kreeg dan het „sieraad van de liberale partij" van de N. RCt. Of Kappeyne verheugd is over dezen uitslag? Daar is een leelijke wolk voor deze zou komen aandrijven. Wij lezen in de Gelderlander-. Oldenkott somt in zijn bij Van Leeuw, u uitge komen (jammer wat slordig gecorrigeerde) Pot loodstreepjes eenige voormannen op, der Rotter- damsche cliek-Pincoffs, over wier onverantwoor delijke houding minister Sraidt zich gedwongen door eene kleine meerderheid in den Senaat daar toe genoodzaakt beklaagde. Oldenkott noemt na mr. Tels, mr. W. S. van Reesema en M. Mees de staf van Pincoffs. Er is een Mees-afge vaardigde en een Mees-commissaris, alsmede de andere" firmanten vau het Rotterdamsche huis Mees ook is er een Meest aan de Ned. Bank, die tevens als logeman het but vau t algemeen bestiert. Wij zien verder defileeren mr. Reepmaker, mr. P. F. Hubrecht, D. Bauduin, notaris Buiger. Men denke zich, zoo schrijft Oldenkott, men denke zich P. als beschuldigde terecht staand. Hij zou hebber, gerecrimineerd, ongeveer aldus 't Is waar ik ben een schelm, een schurk en al wat gij maar wilt. Maar zij, mijne vrienden van gisteren die mijn zegekar juichend eu jubelend voortsleepten, zijn zij afkeerig van slinksche stre kenHerinneren zij zich dan met hoe menig zaakje wij zamen hebben bekonkeld en beknoeid"? Pincoffs moest coute que coute verwijderd worden. De kiezers in het district Haarlemmermeer verdienen een woord van lof over han trouwe opkomst ter stembus. Van de 1468 hieven er slechts 179 of ruim 12 pet. thuis. Uit Spaarndam kwamen dc 10 kiezers allen op; uit Hillegom 99 van de 101; uit Sloten 82 van dc S8; uit Spaarnwoude 70 van de 82; uit Aalsmeer 69 van de 77; uit Uithorn 65 van de 71; uit Nieuw Veen 33 van de 39; uit Rijnsaterwoude 29 van de 24; te Sloterdijk werd het slechtst gestemd: van de 79 bleven 20 thuis. Delft, 24 Juni. De plechtige begrafenis van Z. K. II. den prins van Oranje heeft in de beste orde heden plaats gehad- Toen het Vorstelijk Lijk in de diepte werd neergelaten, om zijn aan gewezen plaats te vinden naast de kostbare assche van de Zonen en Dochteren uit het Oranjehuis, die eenmaal de liefde en lust van gansch Neder land waren, wierp Prins Alexander zich snikkend op de lijkkist. De prins was zijn smart schier niet meer meester. Zijn Koninklijke Vader troostte Hem echter met innig medegevoel. Aandoenlijk was het, in dit oogenblik op de familiegroep der Oranjes het oog te richten, zooals Zij daar, door smart schier verslagen, door oog wenk en handdruk, allermeest door toespraak, elkander trachtten te troosten. De woorden op vangen, die Zij tot elkander richten, kunnen we niet, maar wie zal het betwijfelen of vooral Vader en Zoon zullen voorzeker in deze onvergetelijke stonde de innigheid van den band hebben ge voel die hen met elkaar en beiden met den Ontslapene vereenigde. 't Aanschouwen van dezen Vader- en Broederrouw zal den aanwezigen niet licht uit de gedachten gaan en de van aandoening bevende gestalte van den grijzen Prins Frederik zal nog zeer lang en zeer dikwerf voor het gees tesoog van allen, die bij deze groeve mochten vertoeven, verrijzen. Amsterdam, 27 Juni. Dezer dagen is men met kracht begonnen aan de voorbereidende werk zaamheden voor het bouwen van het aquarium, dat door Natura Artis Magistra op het terrein, daartoe van de gemeente aigestaan, zal worden opgericht. Heden zal men daarvoor een begin maken met het heien. Vlaardingen, 25 Juni. Eergisteren-morgen ten 5 uren, bleef een negentienjarige dienstmeid, nadat zij zich den nacht te voren op de kermis braaf vermaakt had, plotseling dood. Zij was in 't ouderlijke huis gekomen en wilde het op bovengenoemd uur verlaten, om zich naar haren dienst te begeven, toen de dood haar over viel. Men vermoedt, dat eene beroerte of vermoeinis de oorzaak van haar sterven is. Amsterdam, 27 Juni. Dat de verordening op de keuring van voedingsmiddelen, die 1 Mei in werking is getreden, geen doode letter is, kan hieruit blijken, dat in de vorige maand honder den manden met bokking in de vorige week meer dan 2000 schelvisschen door de keurmeesters afgekeurd en onschadelijk gemaakt zijn. Even on verbiddelijk zijn de keurmeesters voor garnalen. Als een bewijs van den stijgenden prijs der huizen op goede standen wordt gemeld, dat het perceel in de Kalverstraat, bewoond door de firma Van der Pek Bauschultze, voor 20 jaren aangekocht voor f 30,000, dtzer dagen uit de hand is ver kocht voor f 62,000 behalve de kosten. Eergisteren-ochtend is het rijtuig van den bouwman W. S., van Rhoon, waarin hij met zijn vrouw cn dochtertje gezeten was, aan den West- dijk omler Mijnsheerenland door hi t schrikken van het paard omgevallen en van den hoogen dijk gestort. De genoemde personen werden deerlijk gekwetst. De vrouw, verdacht van kindermoord, is uit Doetinchem naar Arnhem vervoerd per dili gence met een brigadier der rijks veld wacht naast zichen liet lijk van het kind in een kistje bovenop het rijtuig, bij de andere bagage. Schan daliger kon het niet! Te Venloo is eene vrouw in hechtenis ge nomen, die in eene vrouwencoupé van een spoor trein tusschen Tegeleu en Swalmen een jonge- dochter van hare portemonnaie met ruim 100 franks en een gouden horlogesleutel beroofd heeft (door zakkenrollerij.) Door de Delftsche studer.ten-roeivcreeni- ging Laga is Zondag een tocht gedaan naar Am sterdam, zijnde een afstand van ruim 10 uren. Op den terugtocht woedde een hevige storm op het IJ. Met veel inspanning en moeite is echter de tocht zonder ongelukken afgeloopen. Onder zware verdenking van mishande ling, gepleegd aan een kind van twee jaar, ten gevolge waarvan het zou zijn overleden, werd eergisteren ochtend door de politie te Amsterdam de hand gelegd op eene vrouw in de Groote Kattenburgerstraat aldaar. Deze vrouw, van zeer verdachte reputatie, werd door de politie met veel moeite onttrokken aan eene menigte vrou wen, die naar het politie-bureau medeliepen. Vol gens gerucht is aan het kindje een oor afgesneden en zijn er ledematen ontwricht. Ook zegt men dat er een manspersoon in hechtenis is genomen, die bij de mishandeling betrokken zou zijn. In één huisgezin te Leeuwen zijn achter eenvolgens aan de typhus bezwekeneen zoon de vader, nog een zoon en de moeder. Van de zeven overige leden werden zes in meerderen of minderen graad aangetast, één van wie zoogoed als hersteld is. De oudste zoon bleef vrij eu heeft zijne zieke huisgenooten opgepast. Woensdag-namiddag sloeg te Schiedam de bliksem door het dak van het postkantoor, verder door eene kamer waar hij het behangsel vernielde en door het plafond in het kantoor (waar een der ambtenaren juist bezig was met het stempe len van brieven), en van daar zonder andere scha de aan te richten door een openstaand raam naar buiten. In eene weide aan den Singel aldaar is een rund door den bliksem gedood. In handen der Zoeloes is, na den moord van Prins Napoleon, een horloge gevallen, dat Keizer Napoleon I als artillerie-luitenant te Mar seille kocht eu sedert, hoewel het geringe waarde heeft, zoowel door hem als door Napoleon III als nu door den Prins tot hun dood werd ge dragen. Een timmermansknecht, bezig zijnde cenig werk op het dak van 't paleis te Soestdijk te verrichten, is naar beneden gevallen, op de steenen trappen terechtgekomen en een uur daarna overle den. Eergisteren is een 11-jarige knaap op het spoor aan de Oostenburgergracht te Amster dam tusschen de buffers van 2 waggons geraakt; hij is inwendig zoo ernstig gekneusd, dat er ge vaar voor het behoud van zijn leven bestaat. Klagen en wenschen Twee zaken zijn den mensch zoo eigen, als zijne twee longen zonder deze kan hij niet levenMagen en ivenschen. Hij loopt steeds op zijn levensweg eu hem ontbreekt dan zooveel Hij snelt steeds vooruit, dan ontbreekt hem nog meer. Stil te staan en het tegenwoordige te ge nieten, dat is, in een behoorlijk en schoon ver band met het verledene te brengen, en in eene, goede verhouding tot het mogelijk toekomende dat is de zaak van die weinigen, welke men wijs- geeren noemt. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 28 Juni. Donderdag 11. had de jaarlijksche prijsuitdeeling plaats op de Roomsch Katholieke Parochiale Scholen alhier. De Hoogeerwaarde. Heer van den Akker, zoo mede de genoodigde keeren geestelijken, de leden der schoolcommissie, een aanzienlijk getal ouders en verdere be langstellenden woonden deze feestelijkheid bij, die door den H. E. Heer van den Akker met een hartelijke toespraak werd geopend. Daarna hadden de verschillende voordrachten der leerlingen plaats, die al len uitmuntend slaagden en getuigenis gaven van de vorderingen der jeugdige sprekers en van het degelijke onderwijs dat op onze R. K. School wordt gegeven. Nadat de prijzen door den H. E. Heer van den Akker aan de verschillende leerlingen waren uitgereikt nam Z. IJ. E. andermaal het woord en spoorde de leer lingen aan zich hij voortduring met lust en ijver op de studie toe te leggen en door een voorbeeldig gedrag hunne ouders, ziel zorgers eu onderwijzers eenige beloouing te sreven voor de moeite en zorgen die O O deze zich getroosten voor hun tijdelijk en eeuwig welzijn. Z. H. E. riep tevens den voortdurenden steun in van alle Katho lieke ouders en van hen die als rechtge aarde Roomsch Katholieken het zoo nut tig en noodzakelijk godsdienstig onderwijs willen bevorderen. Na een woord van in- nigen en kartelijken dank gericht te heb ben tot de lieeren onderwijzers die zich allen met voorbeeldige zorg, moeite en op offering op uitstekende wijze van hunne zware taak kwijten, eindigde de hoogge achte spreker zijne toespraak met den wensch dat de R. K. Parochiale scholen steeds meer en meer in bloei mogen toe nemen en dat de nog beschikbare ruimte spoedig door een aantal leerlingen zal worden ingenomen. Wij hopen dat de woorden van den Hoog-Eerwaarden Deken een blijvenden indruk zullen hebbeu en dat zij niet zon der goede uitwerking zullen blijven op den voortdurenden bloei eener inrichting waarop Haarlems Katholieken met recht- matigen trotsch kunnen wijzen. In tegenspraak met vroegere berichten, alsof de bloembollencultuur dit jaar zeer nadeelig zou uitvallen, kunnen wij thans be richten, dat het gewas van hyacinthen, tulpen enz. dit jaar uitmuntend belooft te zijn: alleen de crocussen zullen minder goed zijn. De zoogenaamde honigdauw, welke gedurende de twee laatste voorja ren zooveel schade aanrichtte, was nu van geringe beteekenis. Door de liberale kiezersvereenigiug Een dracht is besloten bij de a. s. verkiezing van leden voor den gemeenteraad, de aftredende leden de heeren, KistIIes- huijsenKruseman, van EijkJordensMiran- dolleEnschedé en Hoeufft ter herkiezing aan te bevelen. ALMANAK DER AVEEK. Juni, Zomermaand, 30 dagen. Zondag 29. H. H. Apostelen Petrus eu Paulus. Maandag 30. Gedachtenis van den H. Apostel Paulus, f 67. Naarden geeft zich aan de Franschen over, 1672. Juli, Hooimaand, 31 dagen. Dinsdag 1. II. Romuldns. De Engelseh-Nederlandsche vloot bemachtigt Cadix, 1596. Woensdag 2. O. I..Vrouw visitatie. Lodewijk Napoleon doet afstand van den troon van Holland. 1810. Donderdag 3. II. Gregorius Vil. Vrijdag 4. II. Angela Merici. Zaterdag 5. H. Bonifucius en Gezelien. Apostel der Nederlanden HAARLEM, 25 Juni. Aan de veemarkt van heden waren deaaUvoeren verkoopen en prijzen als volgt: 27 koeien verkocht 23 voor 150 a 280; 4 vette kalv.verk. voo. 40 a 55; 28 nuchter kalverenverkocht voor 6 all; 93 Schapen, verk. 132 voor 20 a 28. Aan oe kaasmarktwerden heden aangevoerd en ver kocht stapel f13762 stuks/ wegende 28368 kilo; hoog ste prijs f 29.50 per 50 kilo. AMSTERDAM, 25 Juni. Ter veemarkt van heden aangevoerd:runderen, 205 vette kalveren, 1ste cpi.l, 90 2de qual. 80, per kilo, - graskajf f 60 nuchtere kalveren, 7 a 12 - schapen en lamme ren f 165 vette varkens 40 a 46 c. per kilo. LONDEN, 26 Juni. Ter Veemarkt zijn aangevoerd Runderen, 1200 Schapen en Lammeren 11,000 Kalveren 200, Zwijnen -, Prijzen: Beste Runderen 4/- n 5/10 Schapen en Lammeren 5/- a 6/10, Kalveren 5/- a 6/2, Zwijnen 3/4 a 4/8. SCHIEDAM, 27 Juni. Moutwijn, p:r ned. vat j 9 Jenever f 14,50 Amsterd. proef 15,75 Spoeling -,80 dito commissie/-,60 HOORN 26 Juni. Ter waag gewogen 348 stapels kaas wegende98,903 kilo; hoogste prijs per 50 kilo f33,00 voor als gras J' en voor hooikaas f commissie f ALKMAAR27 Juni. Granen. Men besteedde voor tarwe 10 <i( rogge/ 7,25 gerst f 5,60 a dito chev. 7,25 a-,haver ƒ4, a-,paardenboonen - a-,bruine dito f 14.50 duiven dito f akanariezaad/8a rood mosterdzaad geel dito a karwijzaad f a blauw maanzaad groene erwten 14, agrauwe dito J' 17,00 a vale dito a Witte/ af Amsterdam 27 Juni 1879. Prijzen der onderstaande effecten pCt. Nederland. Certif. Werk. Schuld2l/3 a a 3 II H II 4 Hongarije. Obl. Leening 18675 Goudleening 1877 8 Itaüe. Obl. Pausel. Leen. 1860/64. 5 Oostenrijk. Obl. in papier (Mei-Nov.)5 a zilver (Jan.Juli)5 Portugal. Obl. buiten], 1853/78 3 Rusland, bij Hope Comp. Oude Russen. 5 4 5 1 2 1 1 2 5 Spanje. 4'/, 5 4'/s Obl. Nic. Spw. 1867/69. 1877 Amst. L 20-100 Obl. buitenl. 1867/75 ii 1876. hinneul. 5000—10000 100—2000. a a 1876 Turkije. Obl. Alg. Schuld 1865 a a a 1869 Egypte. Obl. Leening 1876 N.-Amerika. Obl. Vereen. Staten 1876. a a a 1871 Columbia. Obligatieu Peru. Leening 1870 18725 Oostenrijk. Aaud. Nationale Bank divid. Nederland. Holl. IJz. Spw. Aand M. tot Expl. St. Spw. Aand. Ceat. Spw. gestemp. Obl. Indische Spw. Aaud Rijn Spw. volg. Aaud Boxtel Wezel Obl4'/, 1875 5°/0 Itaüe. Zuid-Ital. Spoorw. Obl3 Rusland. Gr. Spw. Maatsch. Aand. 5 Baltische Spw. Aand. 3 Jelcz Griasi Obl5 Kiew-Brest Aand5 Kursk Chark Obl. ƒ1000. 5 Morschansk Sysran Aand. 5 Riaschk-Wiasma 5 Rumanie. Aandeelen Spwdiv. Amerika. Chicago N. W. Cert. Aand. Erie Spoorw. volgef. Aand. Illinois Cert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Cert. 7 St. Vincents Brain orig. Obl. 7 PREMIE -LEENTN GEN. Nederland. Loten Amsterdam 100 3 iRotterdamS i, Gemeente Crediet. S Eelgie. Stad Antwerpen 1874 3 Oostenrijk. Staatsl. 18544 18605 1864 Rusland. 18645 18665 Geldkoers, prolongatie 3l/3 pet. genoteer de koers 64»/, 78 100 80 63'A 807a 5771< 577, 82 95»/,, M»/w 89'/is l5J/s 37s/.s 147, 147.6 377.6 9'7.« 127, 707, 1047, ion/ia 377, 95/s 7>7>S 120 1227, 113 377, 1197, 1427, 130 55 477, 121 487, 837, 70 847, 617» 597, 34 957, 26»/, 877, 64 6»/, 107 103 95 957, 103 1087- 1347» 143,/. 137»/, COUPONNOTEERIHG, ïaniftv 9,1 57Ï/-I "Rnalnnrl DOR fli u TUIN IN K Oostenrijk papier/21.577» dito zilver 21.57'/a] Diverse inpondstr 11.727,j 111 fimwlrn /i Cf O f. 7/ ,1 Reichsinark os.ou Rslnd zilv. Roebel ll»3/4 Rusland pap. dito Spanje Buitenl. Binnenl. per piaster in franks 47.35 j| per piaster 58.50 Amerika g. Dollar 11 p. Dollar 47.35 2.33 2.44 2.44 Gedeputeerde Staten van Friesland hebben eene geldleening uitgeschreven groot f 219,000 tegen 4}/s procent rentein aandeelen van 1000, welke echter in onderdeelen van f 500 kunnen worden gesplitst. De storting der in schrijvingen moet geschieden in één termijn, tusschen 1 en 15 Juli 1879; de aflossing heeft in 8 jaren plaatste beginnen Juli 1880 De inschrijving is geopend van 26 tot 30 Juni a. s. BRUSSEL, 27 Juni. In de Kamer van afge vaardigden zijn heden door den minister van financien wetsontwerpen ingediend, strekkende tot het heffen van een recht op den tabaksbouw, verhooging van het invoerrecht op tabak, ver hooging der rechten op hypotheek en successie en verhoogiug van eenige accijnsen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 2