BUITENLAND, BINNENLAND, België. Engeland. Frankrijk. Spanje. Duitschland. Rusland. GEMENGD NIEUWS. tusschentijd van ruim dertig jaren zijn troon op de herinnering aan Napoleon I te kunnen opbouwen. Waarom zouden de nu nog in leven zijnde Napoleoniden dit geluk niet kunnen deelachtig worden? Doch laten we ons niet verdiepen in de onzekere toekomst. Slechts aan hetgeen in de eerste dagen zal geschieden is onze aan dacht gewijd. Vele Katholieke bladen in Frankrijk ho pen, dat een groot aantal Bonapartisten thans tot de Koninklijke partij zullen overgaan. Het valt ons moeilijk dit te ge- looven, want het legitime koningschap staat lijnrecht tegen over het democratische keizer dom dat zijne macht uit den volkswil moet halen, 't Zou wellicht kunnen gebeuren dat de bekeerde Bonapartisten naar de repu bliek overliepen, in de hoop de republiek christelijk en conservatief te maken, 't Zou trouwens in Frankrijk geen ongeluk zijn als dat land op deze wijze een Katholiek- republikeinsche volkspartij verkreeg. Met de Bourbons hebben de Franschen weinig op en voor de Orleanisten is nog weinig kans van slagen. Waarom zouden de Ka tholieken voor een pretendent onnoodig vechten Als men de vraag laat rusten zich op het voetstuk der republiek plaatst en met alle kracht, zonder bij-oogmerken tracht te bewerken de meerderheid der republikeinsche kamers voor het katholiek- conservatieve beginsel te winnendan be staat er mogelijkheid het volk uit de ar men van het liberalisme te ontrukken, 't Is maar de vraag of er nog tijd is voor zulk eene bestrijding van het liberalisme. Als de zakenzoo als nu het geval is achteruit gaan en de eene vesting na de andere, aan de radicalen en "Commu nards wordt overgeleverd, dan ontstaat er wederom spoedig een revolutie met burger oorlog, verwoesting van al het bestaande, moord en tirannie. Wee dan het arme Frankrijk! In zeer geheimzinnige bewoordingen deelt de Etoile Beige mede, dat de kassier van een der groote financieele instellingen in de hoofdstad min of meer gedwongen zijn ontslag genomen heeftdoch dat daarbij in geenen deele de be langen dezer instelling betrokken zijn. De Etoile Beige deelt mede, dat de politie Zondag een aanplakbiljet van de kerk te Laeken heeft afgescheurd, waarin de Koning verwittigd werd, dat zijn leven in gevaar is, als hij de nieuwe onderwijswet teekent. Dit bericht klinkt vrij onwaarschijnlijk. Ka tholieken toch doen geen moordaanslagen op ko ningen, en de liberaler, en socialisten zijn te zeer verheugd over de aanneming der schoolwet, dan dat zij den koning, die haar moet bekrachtigen, zouden willen dooden. De opperbevelhebber van het Engelsche leger de Hertog van Cambridge, heeft vergunning ge geven tot het openen van een algemeene inschrij ving onder het leger, met het doel om namens dat leger een monument op te richten ter nage dachtenis van den dapperen jongen officier Prins Louis Napoleon, die in Engeland zijn militaire opleiding genoot en in den dienst van zijn aange nomen vaderland sneuvelde. De inschrijving mag de som van 1 pond sterling niet te boven gaan, opdat officieren en minderen van alle rangen er aan kunnen deelnemen. Eere-voorzitter van het comité is de Hertog van Edinburgh. The Standard verklaart, dat de tot heden be kend gewordan feiten de uitspraak van lord Beaconsfleld rechtvaardigen, dat 's Prinsen leverr gruwzaam en nutteloos opgeofferd is. Temand te Londen miste onlangs zijn gouden horloge. Blijkbaar had hij het op straat verloren en plaatste een advertentie om het terug te bekomen. Een man verscheen met het verlorene, ontving f 120 als belooning voor zijn eerlijkheid maar vertelde toen openhartig, dat hij 't uurwerk had gestolen. Op de vraag hoe dit was toegegaan, vertelde hij hoe hij den heer tegen 't lijf was geloopen in zekere straat, en hem toen het hor loge had weten te ontfutselen. De eigenaar, die blijde was zijn uurwerk weero n te hebben, zei niets, maar liet voorzichtigheidshalve den man zelf de deur uit. Men oordeel: over de verrassing des bestolenen, toen hij, gereed om zijn vrouw te vertellen wat gebeurd was, bemerkte dat opnieuw hem zijn uurwerk was ontrold, zoodat hij nu het horloge en f 120 kwijt is. Hst testament van den Keizerlijken Prir.s, waar van le Gaulois den authentieken inhoud mede deelt, luidt aldus: Gedaan te Camden-Place (CJiislehurst)den 22 Februari 1879. Dit is mijn Testament: „lo. Ik sterf in de Katholieke, Apostolische en Roomsche Kerk, in welke ik geboren ben. „2o. ik verlang, dat mijn lijk worde bijgezet bij dat van mijn vader, in afwachting dat men beiden overbrenge daar waar de Grondvester van ons huis rust, te midden van het Eransche volk, dat wij, gelijk hij. zoo lief gehad hebben. ,,3o. Mijn laatste gedachte zal voor mijn vader land zijn; voor dat vaderland zou ik willen sterven. „4o. Ik hoop, dat mijn moeder mij, wanneer ik niet meer zijn zal, met evenveel liefde gedach tig zal blijven, als ik voor haar zal koesteren tot in mijn laatste ure. „5o. Mijn particuliere vrienden, mijn dienaren, de voorstanders van de zaak die ik vertegen woordig, mogen zich overtuigd houden, dat mijn dankbaarheid jegens hen eerst zal ophouden als mijn leven geëindigd zal zijn. „6o. Ik zal sterven met een gevoel van innige dankbaarheid voor H. M. de Koningin van En- gpland, voor de geheele Koninklijke familie en voor het land, waar ik gedurende acht jaren een zoo hartelijke gastvrijheid heb genoten. //Ik benoem mijn zeer geliefde moeder tot mijn universeele erfgename, te haren laste brengende (Hier volgt de opsomming van bijzondere legaten). Codicil. „Ik behoef mijn moeder niet aan te bevelen, niets te verzuimen ter verdediging van de nage dachtenis van mijn oud-oom en van mijn vader. Ik verzoek haar, te blijven bedenken dat, zoo lang er Bonaparte's zullen wezen, de zaak van het Keizerrijk haar vertegenwoordigers zal heb ben. „De plichten van ons huis jegens het land houden niet op met mijn leven; wanneer ik overleden zal zijn, zal de taak tot voortzetting van het werk van Napoleon 1 en Napoleon III neerkomen op den oudsten zoon van Prins Na poleon, en ik hoop, dat mijn zeer geliefde moe der, hem met al haar vermogen steunend, ons die er niet meer zullen zijn daardoor een laatste en hoogste bewijs van liefde zal geven. Chislehurst26 Febr. 187"9. „Napoleon". „Ik benoem de heeren Bouher en E. Piétri tot mijn executeurs-testamentair. „(Met E. Piétri bedoel ik Eranceschini Piétri).,, De Minister van binnenlandsche zaken heeft in de Cortes op de vraag van een der afgevaar digden verklaard, dat er naar aaideiding van de twee gevallen van gele koorts, die zich in Portugal hebben voorgedaan, in de havens van het Rijk en in de aan Portugal grenzende ge westen maatregelen van beveiliging zijn genomen. De Minister voegde er bij, dat de Portugeesche Regeering harerzijds insgelijks voorzorgsmaatre gelen heeft bevolen. De Heeres-Zeitung maakt gewag van een nieuw scheepsinstrument. het Severn's tell-tale Mari ners Compass, dat de bestemming heeft om den wacht hebbenden officier van een stoom- of zeil schip onmiddellijk te waarschuwen, wanneer het vaartuig van koers verandert. Het bevindt zich iu een kleine doos, is gemakkelijk te transpor teeren en overal te gebruiken. De beide wijzers kan men'willekeurig stellen, om kleinere of groo- tere zijwaartsche afwijkingen aan te duiden. Zoo dra namelijk het schip verder afdraait dan men wil toestaan, begint een klokje te slaan en dit duurt totdat het schip weer in den koers geko men is. Wordt de wijzer naar boven gericht, dan houdt de verbinding met het klokje op en dient het instrument als gewoon kompas. Te Soest (Pruisen) staat een Meidoorn die, naar men zegt, door Wiltekind, den Saksischen Hertog, (in de 9e eeuw) is geplant. In een oor konde uit de 15e eeuw wordt deze doorn reeds een groote boom genoemd. Twee volwassen man- men hebben moeite hem te omspannen. Hij heeft dit jaar weer heerlijk gebloeid. Te Berlijn laat zich thans de „vuurkoning" kijken, die te midden van de vlammen rustig wandelt. De man draagt een kleed van duizen- de gaatjes voorzien. Onder dat kleed brengt een waterleidingbuis voortdurend wat r aan, dat dan aan alle kanten te voorschijn komt, en hem de wandeling doenlijk maakt. Toch zal hij het wel warm genoeg hebben in dit jaargetij. 't Is bekend, dat prof. Reuleaux op de ten toonstelling van Philadelphia van de Duitsche afdeeling getuigde: „billig und schlecht". Thans is Reuleaux door de Duitsche regeering als com missaris naar de tentoonstelling van Sydney ge zonden. Alvorens te vertrekken sprak hij te Bremen een paar behartenswaardige woorden, die even zeer ak „billig und schlecht" de rondte doen, na melijk: „Meer werkplaatsen en minder kijkven- st.ers. Het Gerechtshof te Wolfenbüttel heeft dezer dagen eindelijk uitspraak gedaan in dc zaak van een sociaal-democraat, die in 1870 door gene raal Vogel von Ealkenstein eigenmachtig was gevangen gezet. De generaal is veroordeeld tot een schadevergoeding van 8 mark voor eiken dag dat de man gevangen heeft gezeten. Boven dien moet de generaal 5 pCt. van het geheele bedrag betalen, te rekenen van den dag dat de aanklacht is ingediend. Uit Kiew wordt gemeld, dat aldaar een te kort van 100,000 roebels ontdekt is in de militaire kas. Het geld was vervangen door een briefje, met de hand geschreven en bekleed met het zegel van het oproerig comité, en waarin gezegd wordt dat de ontvreemde som zal gebruikt worden om het Russisch volk vrij te maken van de dwinge landij. Dezer dagen heeft men verscheidene honderden veroordeelden, waaronder een groot aantal officieren naar Siberië gevoerd. Uit het woordenboek der liberalen, door le Figaro aangehaald, ontleenen wij het volgende: Vrij zijn: zijn wil aan anderen opdringen; Het VOLK liefhebben: naar een post verlangen die jaarlijks van 6000 tot 30000 fr. opbrengt; Vin ger der Voorzienigheid: een wapen, waarmede men naar willekeur schermen kan, bv.: Raoul Rigault is gefusilleerd daar was geen Voor zienigheid in te erkennen! maar de Keizerlijke Prins is door de Zoeloes gedood, daarin is wel de vinger der Voorzienigheid te erkennen. Reac tionairen: mannen van 1879 die niet denken zooals die van 1793. Het Provinciaal Verslag van Zuidholland meldt, dat de bierbrouwerijen door mindere aflevering aan de herbergen algemeen in een gedrukten toestand verkeeren en dat het getal branderijen te Schiedam daarentegen tot 357 klomterwijl omtrent Dordrecht wordt berichtdat de drie destilleerderijen en negen likeurstokerijen haar debiet handhaafden en de toestand dier fabrieken, in weerwil van de tijdsomstandighedenover 't geheel „gunstig" was. Een treurig verschijnsel, voorwaar! De Provinciale Stateu van Groningen hebben tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal gekozen den heer mr. J. J. Cremersoud-lid dier Kamerbij tweede stemming met 24 van de 42 stemmen. IJmuiden, 4 Juli. In Juni weiden hier ge schut: In 1S78 naar zee 122 vaartuigen (waar onder 67 stoombooten), inhoudende 54.149 ton; in 1879 naar zee 107 v. (62 st.). inh. 52,697 ,t; in 1879 uit zee 110 v. (60 st.) inh. 48,334 t.; in 1879 uit zee 145 v. (73 st.) inh. 78,049 t. Schiedam, 4 Juli. In eene branderij al lier zijn een paar werklieden met elkander slaags geraakt, waarbij de een den ander met een emmer zoodanig aan liet hoofd heeft verwond, dat er aanvankelijk levensgevaar bestond: thans echter schijnt er hoop op behoud van den gewonde te bestaan. De meesterknecht in eene andere branderij, een weegglas met gedistilleerd in het zoogenaamde „beste vat" uitstortende, liet daarin ook den weger vallen, en begaf zich daarop met een ladder in het vat; dat ruim half gevuld was, om zijn weger te zoeken. Niet genoeg kunnende zien, had hij de onvoorzichtigheid zich van een lamp te bedienen. Het gedistilleerde vatte vlam, en weldra bevond de man zich te midden vari een hevig vuur. Tot zijn geluk bleef hij stevig op de ladder staan, zoodat hij spoedig uit het vat getrokken werd. Hij is vrij ernstig aan aangezicht en handen gebrand. De vlammen waren spoedig uitgedoofd, toen men het luik weder op het vat plaatste. Amsterdam, 4 Juni. Door de Amst. Om nibus-Maatschappij werden gedurende het 2e. kwartaal 1879 vervoerd: 1,651, 775 personen, tegen 1,741,229 in het zelfde tijdvak van 1878. Met behulp van den rechter is hetTlemeente- bestuur bezig aan het opruimen van pothuizen en dergelijke getimmerten. Zoodra een daarvoor aan de Gemeente verschuldigd recht niet wordt voldaan, wordt geprocedeerd om tot afbraak te komen. Te Ilellevoetsluis is een marinier door het privaat op een vlot bij het wachtschip gevallen, in het Marinedok terecht gekomen en verdronken. Aan den Bezuidenhout in Den Haag is eergisteren-middag een man, die bij het aanko men van den stoomtram nog de rails wilde over- streken, gevallen en overreden. Zwaar gekwetst js hij naar het R.-K. Ziekenhuis in het Westeinde overgebracht. Eergisteren-avoml heeft een man in een slaapstede in de St. Pietersteeg op de Reguliers- breestraat te Amsterdam met een zakmes twee vrouwen en een man verwond. Een der vrouwen heeft onderscheidene messteken ontvangen doch de wonden zijn niet gevaarlijk. De dader is in arrest genomen. Men schrijft uit Steenbergen van 2 Juli: Maandag jl. begaven zich twee jongelingen, P. Verschuren en G. Van Toren, de een 15, de an der 13 jaar oud, in de rivier de Mark en Din- tel onder de naburige gemeente Dinteloord om te zwemmen. De tweede, bemerkende dal Ver schuren in gevaar verkeerde, riep spoedig om hulp, waarop verscheidene personen, die zich in de nabijheid met baggeren ophielden, kwamen toesnellen; doch vóór hunne komst was Verschu ren reeds in de diepte verdwenen. Zijn lijk werd kort daarna opgevischt. Woensdag-namiddag omstreeks uur is te Rotterdam een loodgietersknecht uit de goot van een pand aan de Schiekade gevallen. Naar het Ziekenhuis overgebracht, is hij kort daarna over leden. Eergisteren is een arbeider onder Twello door zijne paarden en wagen, waarmede hij grint moest vervoeren, overreden. Hij bleef op de plaats dood. Donderdag-namiddag viel aan het Eck-en Wiel- sche veer te Amerongen een zoontje van den veerman ongeveer 5 jaar oud inden Rijn. Zijn broeder, een jongen van een jaar of elf. sprong hem oogenblikkelijk na om hem te red den, maar beiden verdronken. Bij een boomkweker te Wemeldinge ziet men thans een rozeboom, wiens kruin eene op pervlakte van ruim 24 vierk. meter beslaat, met meer dan 8000 rozen prijken. Eergisteren-ochtend is in de Voorzaan te Zaandam bij het omslaan van de fok het acht jarige zoontje van den schipper op Haarlem over boord geslagen en verdronken Een uur later is het lijk van het kind opgevischt. Honderden menschen stonden gisteren in de Weesperstraat hoek Keizersgracht, te Amsterdam, omdat.ja, omdat een bakkersknecht een pis tooltje in het water had afgeschoten! Als een curiositeit wordt uit Delfshaven bericht, dat sedert geruimen tijd, aan elke zijde van een onmisbare brug voor voetgangers, een bord staat met de waarschuwing: „deze brug is gevaarlijk! 1" Het gesticht Meerenberg is thans zoo be volkt, dat eene aanschrijving van Gedeputeerde Staten noodig geweest is, waarbij aan gemeente besturen wordt verzocht geen patiënten te zenden, voordat zij zich hebben overtuigd, dat er vol doende plaats is. Het Hoofdbestuur der Hollandsche maat schappij van landbouw heeft bij Zr. Ms. besluit voor dit jaar weder de vergunning verkregen tot het houden van eene verloting, bij gelegenheid van de algemeene tentoonstelling die zal plaats hebben in de maand September te Haarlem. Dinsdag in den vroegen ochtend werd in de Noord-Schermer, in de onmiddellijke nabijheid van den Stompetoren, een arbeider in bewuste- loozen toestand adn den weg gevonden. Opge nomen, bleek het dat hij inwendig, vooral aan hoofd en borst, erg was beleedigd. Onmiddellijk werd hij naar zijn woning vervoerd, doch hij heeft sinds nog weinig teeken van bewustzijn gegeven. Hij was met paard en wagen uitgezon den. Waarschijnlijk is het paard, dat toch al niet tot de makste behoorde, schichtig geworden, en heeft hem, terwijl de wagen door aanrijden tegen een hek werd tegengehouden in zijn vaart me- degesleurd. Aan zijn handen waren de merk- teekenen, dat hij de leidsels krampachtig had vast gehouden. Maandag-namiddag jl, was er op de deel van den laudbouwer A. Middel te Mankiga een adder, die, willende wegkruipen, tusschen de deur en het kozijn werd geknepen. Het jongetje van Middel, oud ruim 3 jaar, heeft het dier willen vastpakken, tengevolge waarvan de adder het kind een steek in den palm der hand toe bracht, met dat ongelukkig gevolg, dat het kind onder hevige pijnen reeds den avond daarop is overleden. Geneeskundige hulp heeft niets kun nen baten. In de Engelsche bladen vindt men de legaten opgegeven door prins Louis Napoleon vermaakt. Aan prins Murat den zoon ('s prinsen neef) is toegedacht 200.000 fr., Fr. Piétri ('s prinsen secretaris) 100,000 fr., Conneau (den zoon van den gewezen geneesheer van Napoleon III), Es- pinasse en Bizot („mijne drie oudste vrienden", is in het testament geschreven), elk 100,000 fr., Filon (den gewezen leermeester van den prins) en Mile, de Larminat (die altijd zoo liefderijk is geweest voor mijne moeder zegt de wilsbeschik king), elk 100.000 fr. Voorts krijgen eenige per-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 2