NIEUW No. 290. Donderdag 10 Juli 1879. 4e Jaargang. Eenigc grootheden in Frankrijk. BUITENLAND. GOOCHELAARS. Engeland. HAARlEMSdRE ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlemf 0,85 Buiten Haarlem franco per post1, Afzonderlijke Nummers 0,06 Dit blad verschijnt: Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. De regeering van Frankrijk bestaat op dit oogenblik uit velerlei elementen waarvan de meesten minder wenschelijke anteceden ten bezitten. De president de heer Jules Grevy is, zoo als wij vroeger reeds heb ben gemeld, een barikadenstrijder.« .luies Ferry de minister van onderwijs wiens wetten, hoofdzakelijk gericht tegen de rech ten der Katholieken, zooveel opspraak te weeg brengen, wordt door den bekenden auteur E. de Mirecourt volgender wijze beschreven. »Over den socialist Jules Ferry« heb ik slechts eenige fatale woordjes te zeggen, 't Ontbreekt hem zoowel aan physieke als aan moreele schoonheid. Zijne charlatane rie tegenover de kiezers, zijne kwakzal vers kunstgrepen bij de stembus, zijn onaangenaam beheer gedurende de belege ring van Parijszijn gebrek aan geest en oordeel, zijn gemeene spotternij met al wat op godsdienstig terrein geschiedt, dit alles belet hem in de historische galerij te komen. Een fraai portret voorwaar! En zulk een vogelverschrikker durft zich nog wel als een hervormer van het onderwijs in Frankrijk laten gelden. Als de Fran- schen zich dit laten welgevallen dan ge tuigt zulks niet van hun goeden smaak. Van den tijdelijken representant der Souvereiniteit,» de heer Leon Gambetta, zegt de Mirecourt niet veel beters. Hij verhaalt het een en ander van de voor dictatorische loopbaan van den tegenwoor- digen president der Kamer. »Er was eens een arme advokaat zon der praktijk. Des avonds liep hij, slecht gemutst en in een armoedig toilet, naai de een of andere restauratie om daar zijne koolsoep te gebruiken. Eindelijk ontbreekt hem den moed nog langer ontberingen te verdragen en geduldig op uitkomst te wach ten. Hij klopt aan de deur van geheime vereenigingen en gezelschappen, bezoekt dikwijls slecht ter !aam staande lokalen F EU1LLETO N. Evenals vele groote menschen, ga ik nu en dan eens met kinderen naar een goochelvoorstel- ling, de kinderen zijn natuurlijk een voorwend sel; men wil den scliijn niet hebben van zooveel belang te stellen in die bekers, die tooverspiegels, die vliegende kaarten, die geleerde vogels, die geheel geheimzinnige toestellen van de gooche- laarskabinetten. Toch is de belangstelling er niet minder om, en men tracht met dezelfde aandacht als de kleinen de geheimen van den professor te be spieden. Ik voor mij, heb sinds mijn vroegste jeugd levendige bewondering gekoesterd voor die toe ren van vingervlugheid en gezichtsbedrog. Pie welke ik mij het eerst en het best herinner zijn natuurlijk van de primitiefste soort, het fijnge stampte horloge, de zakdoek in het pistool gestopt en er uitgeschoten, de duiven die men den hals afsneed, de pannekoek in den hoed! Robert Hondin, Robin, Brunnett zijn eerst van mijn hiteren leeftijd; het eerste en meeste genoe- en de bierhuizen der internationale. Hier drinkt hij op het welzijn der republiek vele liters bier, die hij niet altijd betaalt. Deze aanvang van eene politieke loop baan is niet zeer bemoedigend en belooft weinig goeds voor de toekomst; tocli was het de méthode om in het tegenwoordige O O Frankrijk tot eer en aanzien te komen. De limeszeide dienaangaande in dei- tijd: »Het is onmogelijk te ontkennen dat Gambetta alle eigenschappen van een demagoog bezit; kracht, zelfvertrouwen, ge brek aan beschaving, lafhartige gedachten, een standpunt dat of te hoog of te laag voor zijn publiek is, hartstocht en andere eigenschappen waardoor men bij de massa succes kan verwerven. Er bestaat geen land waar de volksredenaars zulk een politiek succès hebben als in Frankrijk, omdat volksredenaars zoo zeldzaam zijn en juist om die rede is Gambetta in staat zijn geheelen invloed te laten gelden. Hij be hoeft de concurrentie niet te vreezen. Wan neer hij in de politieke wedrennen over winnaar blijft, dan geschiedt zulks niet om dat hij de beste ruiter is, maar omdat hij geen mededinger heeft. Overigens zou het dezen armen advokaat zonder praktijk, on danks al zijne door de Times geattesteerde eigenschappen, nooit zijn gelukt, zich zoo lang op zijn verheven standpunt te houden als hij niet tevens de kunst had verstaan om van de heilloozo verwarring,die er ge durende de tweede helft van den laatsten oorlog in Frankrijk heerschte, een geschikt gebruik te maken en zijne armoede in ko lossalen rijkdom te doen veranderen. Het zal voor latere geschiedschrijvers zijn weg gelegd de ware bronnen van dezen rijk dom te ontdekken, want de tegenwoordige bestuurders van Frankrijk zullen waarschijn lijk geen tijd en nog minder lust hebben er nu naar te onderzoeken. Enkele zaken zijn echter in den loop des tijds aan den dag gekomen en vooral ten opzichte van de leverantie-contracten die de dictator met verschillende zwendelaars sloot, zijn er slechte geruchten in omloop. De schoe- gen heb ik beleefd van de kermisgoochelaars, van de professors in de toovenarij, van die welke in een zwarten tabbaard niet roode figuren en de teekenen van den dierenriem op hun gor del, optreden. Duidelijk staat mij nog hun woordenvloed, hun losheid van bewegingen, ook van een hun ner de boosaardigheid, voor oogen. Ik was nog een kleine jongen, ik vertrouwde den goochelaar op zijn verzoek, een prachtig vijffranksstuk toe. Vriendje, zeide hij, terwijl hij het tusschen zijn vingertoppen liet flikkeren, zijt ge wel zeker dat ge mij een vijffranksstuk hebt gegeven? Hé? een zilveren? Gij zijt er wel zeker van, niet waar? dat ge u niet vergist hebt? Ik knikte van neen, al lachende. De goochelaar liet toen mijn rijksdaalder van de eene hand in de andere glijden, zoodat hij langzamerhand begon te smelten. Psst! riep hij vroolijk. En bedaard begon hij aan een anderen toer. Een half uur verliep, ik werd ongerust; ik had geen attentie meer voor de toeren; ik schoof heen en weder op mijne bank, ik rees half op en trachtte zoo de aandacht van den goochelaar te trekken. Hij verloor mij zeker niet uit het nen met bordpapieren zoleu, waarmede Gambetta zijne legers tegen de Duitsche troepen liet trekken. De geweren en ka nonnen, waarvan ter nauweruood bet me taal was te gebruiken, bekooren bij dit hoofdstuk. Als dit compleet is, zal men kunnen begrijpen dat de Mirecourt ge lijk had toen hij met het oog op Gambetta uitriep: »0 algemeen stemrecht, wat zoudt ge belachelijk zijn als ge niet zoo afschu welijk waart! Gij zijt het die dezen pad denstoel hebt doen ontkiemen, gij zijt het die deze wrat op Frankrijke neus hebt doen ontstaan! Dezelfde auteur schildert twee andere grootheden op de volgende wijze: »Wat de burgers Picard eu Jules Simon aangaat, zoo is de eerste van den tweeden door zijn embonpoint te onder scheiden. Zijne kluchten en potsen op de tribune zijn nimmer naar mijn smaak ge weest. De andere is een sophist van den derden rang en een vereerder en aanhan ger van Voltaires denkbeelden. Hij kan krokodillentranen storten en is overigens een tweeslachtig wezen, zoowel op poli tiek als op godsdienstig terrein. En dit zijn nu de lieden die op de ge schiedenis van Frankrijk zulk een verba- zenden invloed zullen uitoefenen; en vermits korten tijd geleden het congres zoo noemt men de vereenigde zitting van de Kamer met den Senaat besloten heeft den zetel der parlementaire vertegenwoor diging van het land naar Parijs over te brengen, zoo bestaan er gegronde voor uitzichten dat er in de toekomst nog meer groothedenvan het zelfde kaliber zich op den voorgrond zullen plaatsen. Nadat aan de communards amnestie is verleend en de radicalen aan het roer van het staatsschip staan zijn de noodige voorbe reidselen gemaakt om de Kamer op den meer en meer gebruikelijken weg der re volutie te doen springen en eene regeeriug die de wenschen van het souvereine volk« niet bevredigt, naar alle windstreken te jagen. Hoe weiuig er voor zulk een coup cC état oog, want plotseling hoorde ik hem op den na tuurlijksten toon vragen: A propos, heeft iemand uit het gezelschap mij zooeven niet een vijffranksstuk geleend? Een bliksemstraal schiet niet sneller uit de wolken, dan ik opstond en uitriep: Ja, ik! Allerbeminnelijkst kwam hij van de estrade afstappen en stopte mij iets in de hand, zeg gende: Ik dank u wel zeer, vriendje, ge ziet dat bij mij alles terecht komt. Ik keek eens naar wat hij mij ter hand stelde, het was eon looden plaatje zonder vorm of stempel. De goochelaar stond reeds weder op zijn tooneeltjc; toen hij zich omkeerde op mijn recla meeren. Hoe zegt ge? Wat blief? Een valsche rijksdaalder? onmogelijk Ik roep al deze heeren en dames tot getuigen. Hij had mij het looden plaatje weer afgeno men en liet aan de menschen een echt vijffranks- stuk zien. Zie maar, dames, zie maar. Bij mij terugkomende, zeide hij: noodig is hebben we den 4en September 1870 kunnen zien. Dezelfde dans kan nogmaals beginnen, onder de leiding van eenige belhamels van het souvereine volke en door toedoen van de huidige politieke grootheden.Het is onbegrijpelijk hoe de Fransche natie, die toch waarlijk niet alleen bestaat uit verra ders, dieven, gekken, deugnieten en straat jongens, zich door zulke lieden laat regee- ren en tiranniseeren. Maar 't schijnt in Frankrijk nog steeds te gaan zoo als Heine zegt der Kopf kümmert sich wei nig darum, was die Beine denken.-» Frank rijk is door centralisatie sinds eeuwen ge wend alles van Parijs te ontbieden, ook de denkbeelden en de revolutiën. En zoo lang deze verhouding bestaat zal het on mogelijk zijn dat Frankrijk bevrijd wordt van grootheden die door E. de Mire court op zulk eene drastische wijze wor den beschreven. De kolen-industrie in Wallis verkeert in zeer critieken toestand. De mijnwerkers weigeren een loonvermindering van 10 pOt aan te nemen en de eigenaars hebben vast besloten geen concessie te doen, maar het werk alleen onder aannemins: van het door hen vastgestelde loon te laten her vatten. De ex-Keizerin is zoover hersteld, dat geen bulletins meer worden uitgegeven. Zij moet vol gens de Standard van plan zijn zich na de be grafenis van haar zoon naar Spanje te begeren. Zij heeft nl. aan haar moeder geschreven, dat zij eenige maanden in het klooster d'Huelgas bij Burgos gaat doorbrengen en haar daarna komt bezoeken. De nieuwe opperbevelhebber tegen de Kaffers sir Garnet Wolsely is Katholiek en eveneens de tweede generaal, Clifford, die een broeder is van den Katholieken bisschop van Clifton. Wolseley, een Ier, en Clifford zijn do twee bekwaamste ge neraals van het Engelsche leger. Naar men meldt, zal het lijk van prins Napo leon, dat Vrijdag 11. te Madera aangekomen is, Woensdag a. s. in Engeland arriveeren. De En gelsche bladen verhalen, dat de prins, alvo- Dat is niet mooi van u, zoo te jokken. En ik had een reusachtige ui in de handen. Het heele publiek lachte. Ik kreeg een kleur en schaamde mij; ik zat verlegen met de ui in mijn handen. Hoe? ging de plager onmeedoogena voort; brengt ge hier groenten mee? Hebt ge misschien nog meer bij u? dat moet ge zoolang afgeven. Zonder dat ik zag hoe of wat hij deed, stak hij de hand in mijn vest en haalde er achtereen volgend uit: Een groote raap; Een pruik; Een waaier; Een trompet van een stuiver; En ten slotte een regen van bloemen, die hij naar alle hoeken der zaal strooide. Wat mijn rijksdaalder betreft, hij werd terug gevonden in de snuifdoos van een ouden heer, die naast mij zat. De menschen vonden het heel aardig. Wat mij betreft, ik koesterde nog lang een zekeren wrok tegen de goochelaars en hield mij in 't vervolg meer op een afstand bij de voor stellingen. jSjmEsüJu AGITE MA NON AGITATE. (JOURAAT. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Avertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUREY.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 1