BINNENLAND. Engeland. Frankrijk. Italië. Rusland.. Spanje. Oostenrij k-Hongarij e. Zwitserland. Koloniën. Amerika. GEMENGD NIEUWS. Het slot Johannesberg aan den Rijn, met zijne uitstekende en wereldberoemde wijnbergenhet welk sedert lang aan den prins von Metternich behoorde, is voor twee millioen mark aan den baron von Rotschild te Weenen verkocht. In Groot-Brittannië en Ierland zijn gedurende het tijdperk Januari tot en met Juni 1879 niet minder dan 8900 handelshuizen gefailleerd. De Engelsche bladen, en vooral the Times, zijn zeer vlug met hun berichten. Dié kan echter niet verwonderen als men zietover welke enorme sommen zij beschikken kunnen. Het Beilijnsch Congres en de dood van Prins Napoleon b. v. kostten aan the Times aan telegram-kosten te zamen f35,000. Zulke kapitalen kunnen alleen worden uitgegeven ten behoeve van een zoo ver bazend talrijk publiek als de Engelsche bladen bezitten. Volgens the Daily Telegraph heeft de krijgs raad beslist, dat luitenant Carey vervallen ver klaard zal worden van den militairen stand. De bekrachtiging van dit vonnis door den Minister van Oorlog wordt verwacht. Het stoffelijk overschot van Prins Lotus Na poleon is in de kerk te Chislehurst met militaire eer begraven. De prins van Wallis, de hertogen van Edinburg, Connaught en Cambridgede prins van Monaco, prins Napoleon en zijne beide zonen begeleidden in rouw het lijk. Verscheiden per sonen uit Erankrijktot de diplomatiehet leger, de marine en de magistratuur behoorendewaren tegenwoordig. Om zich een denkbeeld te maken op welke uit gebreide schaal in Erankrijk vervalschte wijn wordt in comsumtie gebracht, kan dienen, dat, volgens le Droit, de achtste kamer der correcti- oneele rechtbank, in ééne zitting, zes en dertig veroordeelingen heelt uitgesproken, en dat al die vervolgde en strafbaar bevonden feiten, slechts liepen over een tijdvak van een-en-twintig dagen. De pastoor Louel van Ver (Oise) is Zaterdag jl. te Othis (Seine-et-Marne) door een hoefsmid Clabaut genaamd, op den straatweg vermoord. De ellendeling had zich in een hollen weg ver scholen en twee geweerschoten op den geestelijke gelost. Ofschoon zwaar gewond, heeft deze zich zestig meters ver kunnen voortslepen; doch de moordenaar haalde hem in en maakte zijn slacht offer met twintig messteken af; daarna verborg hij het lijk in een korenveld. Eerst Zondag-morgen werd de afwezigheid van den pastoor ontdekt en zijn lijk gevonden. De moordenaar is gevlucht. In den skating-rink van de rue Blanche, te Parijs, is professor George Meville, prestidigitateur van den ex-Khedive, opgetreden. Een goochelaar te zien werken, die indertijd belast was, door zijn toeren een Vorst te verbazen, die zelf millioenen escomoteerde, moet werkelijk de moeite wel waard zijn. Te Parijs hoeveel voorzorgsmaatregelen men daar ook genomen moge hebben verdragen de stoomtram en de paarden zich niet met elkander. Woensdag-avond schrikte het voor een vigelante gespannen paard in de avenue de la Grande-Armée voor een stoomtram. Het beest stortte zich te pletter tegen een huis; de dame die in het rijtuig zat, was doodelijk verschrikt; de koetsier werd zwaar gewond. De bewoners vragen de vervanging van den stoomtram door een paardentram. De regeering zal bij de onthulling van het stand beeld van Thiers te Nancy op 3 Augustus verte genwoordigd worden door de ministers Lepère, Léon Say en Cochery. De ex-Khedive kwam den 8sten te Napels aan, maar kon er voorloopig geen onderkomen vinden. Zijn gevolg bestaat uit 225 personen, zijn bagage uit 200 groote kisten, behalve vele kleinere stukken. Geen hotel is groot genoeg dat alles op te nemen. Hij bleef dus voorloopig aan boord. Vier zijner vrouwen zijn bij hem. Vindt hij een geschikt verblijf, dan zal hij zijn gansche harem doen overkomen. Hij is aan 't onderhan delen over den aankoop van een villa in de buurt van Napels, maar men vreest, dat geen verblijf in den omtrek groot genoeg zal zijn. Nog steeds blijft een misdadige hand in Rusland de brandfakkel zwaaien, zonder dat het de re geering mag gelukken de booswichten te ontdekken. En niet alleen tot het Europeesche Rusland be perken deze ellendelingen hunne heldendaden, zelfs het Aziatische deel van Siberie is hun niet te ver. Telegrammen melden ons, dat op 4 Juli de stad Irkudsk, de residentie van den gouverneur van Siberie, in de asch gelegd is. Veertien wijken waaronder de groote bazar zijn een prooi der vlam men geworden. Het vuur brak tegelijker tijd in het centrum en aan de einden der stad uit. Of schoon aldra alle pogingen in het werk gesteld werden om deto brand meester te worden, had deze den tijd zich uit te breiden, daar de brand spuiten zich aan den anderen oever der rivier Angora bevonden. Een groot aantal inwoners is zonder huisvesting en van alle have beroofd. Ook in de stad Siedlce is een groot gedeelte der huizen onlangs door brand vernield. Op de reede van Croonstad heeft een vreeselijk ongeluk plaats gehad. In de nabijheid van het gepantserd fregat Lagareff werden torpedo-oefeningen gehouden. Ter zijde van gemeld vaartuig lag een boot, waarin zich 18 man onder bevel van luitenant Katschuloff bevonden. De oefeningen liepen ten einde en de soldaten waren nog bezig, een torpedo, gevuld met dertig kilogram pyroloxine, uit het water te halen. Eensklaps ontplofte de torpedo. Zeven solda ten werden vreeselijk gewond, waarvan een, die bij deze ramp de beide beenen verloor, onder de am putatie bezweek. Tot heden blijven nog vijf sol daten vermist. De bevelvoerende officier heeft ernstige kneuzingen bekomen. Een matroos, die zich op het nabij gelegen fregat bevond, werd insgelijks gewond. Terstond is een onderzoek in deze noodlottige zaak ingesteld. Nog steeds wil men, dat Koning Alfonso van Spanje op het punt staat een tweede huwelijk aan te gaan met de Aartshertogin Maria van Oostenrijk. Zij zullen elkander waarschijnlijk dezen zomer te Biaritz ontmoeten. Zekere te Ujkigyos in Hongarije wonende ge huwde vrouw had de gewoonte, wanneer zij met haar man ruzie had zich voor den schijn en om haar echtgenoot te plagen, op te hangen. Zij zorgde er natuurlijk steeds voor, dat zij een bankje of iets dergelijks onder de voeten had. teneinde na afloop van de kijfpartij den hals weer, even als of er niets was gebeurd, uit den strik te kunnen trekken. Bij een der laatste twisten viel echter het bankje om; de strik werd thans van zelf toegehaald en na weinige oogenblikken was de ongelukkige bezweken. Een paar dagen geleden werden te Appenzel, in Zwitserland een pachter en 10 zijner koeien, waarvan hij bezig was er een te melken, door den bliksem gedood. In de Javasche Courant van 3 Juni wordt afgekondigd eene keur van den generaal-majoor, gouverneur van Atjeh, waarbij aan de inlandsche en met haar gelijkgestelde bevolking van het aan het Nederlandsch gezag onderworpen gedeelte van Groot-Atjeh verboden wordt zich gewapend op den openbaren weg of op openbare plaatsen te vertoonen. De veepest heerscht nog steeds in sterke mate. Vier ambtenaren op wachtgeld zijn tijdelijk in dienst gesteldten einde werkzaam te zijn in het belang van maatregelen ter beteugeling der veepest in de residentie Bantam. Bij den heer Van Polanen Petel te Soekaboemi is de gansche veestapel, groot 1100 stuks, afgemaakt. Bij den heer Kleine op Tanahabang zijn 75 melkkoeien en kalveren afgemaakt. In Vera-Cruz (Mexico) zijn onlangs eenige on geregeldheden voorgevallen, doch die blijkbaar weinig te beteekenen hadden, daar tegelijk met het bericht er van, gemeld wordt dat de orde weder hersteld is. Een gedeelte van het garni zoen zou in opstand gekomen zijn. Negen offi cieren, die deel aan de beweging namen, werden in hechtenis genomen en intusschen zonder vorm van proces doodgeschoten. Te Bodie (Californie) is een kruitmagazijn in de lucht gesprongen, waardoor acht personen zijn gedood en veertig gewond. De Great Eastern de grootste aller stoom- booten van welke wij in lange niets hoor den, is nu door een gezelschap aangekocht tot het overbrengen van vee tusschen Texas en Londen. Hij wordt in Milford voor zijne be stemming uitgerust. Hij bekomt nieuwe ketels en machines, die f 1,350,000 zullen kosten. Er wordt een koelmachine op geplaatst, en zal dan 2200 stuks rundvee en 36,000 schapen kunnen bergen en overvoeren. In Mexico is de gouden eeuw nog ver. Een der uitgevers van een nieuwsblad aldaar, de Ta rantula", had onlangs in zeer scherpe woorden de handelingen gelaakt van den gouverneur Ca- nedo. Tevens werd in het veelgelezen blad ver antwoording gevraagd van gelden van 't alge meen, welke Canedo en zijn vriend, het con greslid Sinalao, zoek hadden gemaakt. Kort daarop kwam de grimmig geworden gouverneur uit zijn zetelplaats Culiacan te Mazatlan, waar de uit gever der „Tarantula" woont. De regeeringsamb- tenaar had een gevolg bij zich van zes bekende roovers en moordenaars. Twee dagen later werd Valadez, de uitgever openlijk op straat aan den arm zijner verloofde vermoord. Het kwam uit, dat de moordenaar een dienaar van den gouver neur was, en deze hem tot de daad had aange spoord. Na de begrafenis, welke de geheele be volking, ook vreemdelingen, officieren en beamb ten bijwoonde, hield de stoet voor het huis van Canedo stil en wierp er de glazen in. De edele landsbestuurder antwoordde met pistoolschoten. Hij ontvlood naar Culiacan en werd gedwongen af te treden. Had het volk hem kunnen krijgen, hij ware in stukken gescheurd. Toch is het niet ondenkbaar, dat het congres Ganedo vrijspreekt en hij toch weer aan het roer Jcomt. Het hoog loffelijk congres, dat de wetgeving en het bestuur van den Staat in handen heeft, bestaat volgens de W. Zeit." uit 11 leden, waarvan 8 wegens diefstal en oplichterij in eiken ordelijken staat in het tuchthuis zouden zitten. Men meldt, dat op een uitzondering van meer technischen aard na, waarin echter mede spoedig zou kunnen worden voorzien, alle voorbereiden de maatregelen ot besluiten, welke moeten strek ken tot invoering van de nieuwe wet op het lager onderwijs, gereed zijn. Voor de invoering zouden dus nog slechts een voldoend onderwijzend personeel en het geld ontbreken. Nu, voor deze bagatellen zullen de mannen met reusachtige begaafdheden" waaruit onze liberale regeering bestaat, wel raad weten! Jammer dat hun heen gaan aanleiding geeft aan de „kastanjes in 't vuur" te denken. Neerlands (landbouw en veeteelt, die zooveel millioenen aan Engeland hebben verdiend, zijn nu op de internationale» landbouwtentoonstelling te Londen vertegenwoordigd door één os en drie Edammer kaasjes. Binnenkort wordt in het Paleis voor Volks vlijt, te Amsterdam, een arlequinade vertoond, die zeker veel aandacht wekken zal, want zij moet op levendige wijze de Pincoff's historie voorstellen. Ofschoon men meenen zou zegt het N. i). d. D. dat een dergelijk onderwerp te tragisch is om tot pots te kunnen dienen, moet het eigenaardig talent van een onzer Am- sterdamsche tooneelschrijvers op het stuk der „verdwijningen"; „commissaris-vergaderingen" enz. bijzonder vindingrijk zijn geweest. Ook zijn de advocaten in dit stuk buitengewoon onderhe vig aan „onpasselijkheden". In het debat over de wet tot sluiting van kroegen heeft de heer O'Sullivan in het Lager huis zich ter verdediging van de leer, dat alco hol onschadelijk is, beroepen op de autoriteit van zekeren prolessor Burrell uit Rotterdam. Of de verdediger der whiskey wel eens van ons woord borrel gehoord zou hebben? Binnenkort zullen in het Paleis voor Volks vlijt te Amsterdam eenige Zoeloe's worden ver toond, waarschijnlijk dezelfden die ook te Ber lijn en Londen vertoond zijn en daar bleken de taal van hun land niet te verstaan. Op de vergadering der vereeniging tot afschaf fing van sterken drank, te Middelburg gehouden heeft Dr. Eabius nog de volgende cijfers meege deeld: Over de eerste vijf maanden van dit jaar heeft wederom in ons land de accijns op gedis tilleerd f 325.000 meer opgebracht dan in het zelfde tijdperk van het vorige jaar. In Amster dam, waar geen straf bestaat op openbare dron kenschap, nam in 1866 de politie 2046 dronk aards in bewaring in 1878 bedroeg dat aantal 6063. In die stad zijn 1814 tapperijen tegen 300 slagerswinkels, 1800 plaatsen waar sterke drank wordt getapt en gedronken, waar gebeuzeld wordt en de tijd in ledigheid gedood: verbeeld u een lange straat van 900 huizen aan iedere zijde, huis aan huis tapperijen! De heer F. zou er Hellestraat op willen schrijven. Van wege den Minister van Oorlog die in den laatsten tijd veel doet om het leven van den militair aangenamer en beter te maken is onlangs bepaald, dat ieder man in kazernes recht heeft op minstens 16 kub; meter lucht. Wanneer nu over eenigen tijd de miliciens on der de wapenen geroepen worden zal een deel er yan onder linnen tenten moeten huisvesten. Dit is weder minder aangenaam. Amsterdam, 14 Juli. Gisteren heerschte aan het station van de Rijnspoorwegmaatschappij een buitengewone drukte. Er moest namelijk een trein vertrekken, bestaande uit 80 waggons: die getrokken werden door drie locomotieven. De lading bestond uit ongeveer 5000 pakken tabak, bestemd voor Duitschland, die aldaar moesten arriveereti vóórdat de verhoogde belasting zou worden ingevoerd. De hoeveelheid, die in de laatste weken, vooral van mindere soorten voor de kerfbank, daarheen gedestilleerd was, is hoogst aanzienlijk. Bolsward 13 Juli. Naar wij vernemen, is door den heer Jentink, burgemeester dezer ge meente, concessie aangevraagd voor den aanleg van een stoomtramweg van uit Bolsward tot het naaste punt van aansluiting aan den geprojec- teerden spoorweg StavorenSneekLeeuwar den- 'tLoo, 14 Juli. Heden-namiddag om 2 uur 20 min. zijn de Javaansche prinsen, vergezeld door generaal Verspyck op het Loo aangekomen, om aan Z. M. den Koning te worden voorge steld. Zij zullen tot 7 uur op het koninklijk lust slot doorbrengen. Asten, 14 Juli. In den afgeloopen nacht heeft zich een Duitschc handelsreiziger in het logement van de wed. K. den hals afgesneden, men vond hem heden-morgen dood op den vloer der ka mer liggen. Bij onderzoek bleek dat hij nog een bankbiljet van 100 mark, benevens eenig zilver geld, en eenige wissels ter incasseering bij zich had. Gisteren-avond was hij nog zeer vroolijk en had met een ander reiziger, ook daar gelo geerd, nog een kaartje gespeeld, goed gegeten en gedronken. Rotterdam, 14 Juli. Naar men verneemt heeft het bestuur der Vereeniging „de Ambachts school," gevestigd te Rotterdam, aan de cura toren in den boedel van L. Pincoffs voorgesteld de waarde van de stoommachine, indertijd door hem aan de Ambachtsschool geschonken, te doen taxeeren, en zich bereid verklaard, door de vrij gevigheid van een der leden van het bestuur, die verzocht heeft, dat zijn naam niet zal genoemd worden, daartoe in staat gesteld, het bedrag der taxatie aan de curatoren ten behoeven van de kredfteuren te voldoen. Utrecht, 14 Juli. Als voorbeelden van trou wen en langdurigen dienst kan worden medege deeld, dat Johanna Collinet en Hendrikus van der Rijst gedurende 50 jaar in de fabriek van wollen gebreide goederen van de firma G. W. Van Rossum, zijn werkzaam geweest. Amsterdam, 14 Juli. De slagersknecht die een paar weken geleden op eene kasaanwijzing ruim f 800 ontving en daarmede op den loop is gegaan, is deze week in handen van de politie gesteld. Hij had een reisje naar Brussel gemaakt en, daar in het geheei niet bekend, ontstal men hein de gelden, die hij zelf ontvreemd had. Hij schreef daarop naar zijn vader om geld en goed, maar in plaats dat hem dit werd gezonden, kwam de vader hem halen en bracht hem naar de po litie te Amsterdam. Hij werd daarop naar de gevangenis gebracht. De schade werd door den vader vergoed. Rotterdam, 14 Juli. Eergisteren-nacht is door twee agenten van politie uit het water van den Hoogen Boezem gevischt het lijk van een manspersoon, die kort te voren aldaar te water was geraakt, vermoedelijk ten gevolge van dron kenschap. Het lijk is onder politietoezicht naar de woning van den drenkeling overgebracht. Delfshaven, 13 Juli. Gisteren-namiddag is, in Gouvernestraat een man van de trappen zijner woning gevallen, waardoor hij zoo zwaar aan het hoofd gekwetst werd dat hij kort daarop overleed. Te Tolbert had een tien-jarig knaapje zich uit speelschheid bijna door ophanging van het leven beroofd. Toen zijne familie hem vond, op de knieën liggende en den hals in een strop, was hij reeds geheel bewusteloos. Door spoedig inge roepen geneeskundige hulp mocht het gelukken, den jongen zijn bewustzijn te hergeven. „Ik wöl," zoo luidde de verklaring, die hij gaf van zijn on bezonnen daad, „reis probeeren, hoe lang of 'k het volholden kon." Terwijl de 67-jarige barbier J. v. d. B. te Brielle bezig was den heer v. d. H. te sche ren, werd hij door een aanval van beroerte ge troffen en viel dood neder. De heer v. d. H. kwam als door een wonder met een onbeteeken- de wonde in den bals vrij. Toen we (zegt de Arnh. Ctden gamelang voor dc eerste maal hadden gehoord, vergeleken wij het geluid bij zeker gegons, vergezeld van klokkenspel. Onze vergelijking wordt door der. Javaan zelf gedeeld. Een van hen die, na eenigen tijd in Nederland te hebben doorgebracht, in zijn vaderland was teruggekeerd, verhaalde dat hij hier alles even fraai had gevonden; 't meest had hem echter verwonderd, dat de gamelang in de lucht werd gespeeld. De goede man had her haaldelijk het carillon hooren spelen. Ruim vier weken geleden werden een straat muzikant, die op den weg tusschen Doetinchem en Dinxperlo van vermoeienis in slaap was ge vallen, zijn harmonica, in een doek gewonden, en eenige andere voorwerpen ontstolen. Door de ijverige nasporingen der politie te Doetinchem is thans de vermoedelijke dader ontdekt, zijnde een welgesteld landbouwer te Heurne.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 2