NIEUWE No. 293. Zondag 20 Juli 1879. 4e Jaargang. Over de grenzen. ILJgT HMMBffll (ill RUT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem0,85 Buiten Haarlem franco per post1, Afzonderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt: Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. r M AlN I;*:N m: ,t AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Avertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUREY. Het is, ter beoordeeling ook onzer va- derlandsche toestanden, van het grootste belangde aandacht gevestigd te houden op hetgeen de libertijnen buiten onze gren zen wroeten en woelen. Wij schreven woelen, wellicht, of liever zeker, zou het juister zijn te gewagen van woeden. Als men toch alleen let op het bedrijf der liberalen in Frankrijk en België om ons nu tot die beide landen te bepalen dan moet men wel komen tot de overtui ging, dat het liberalisme een strijd op le ven of dood tegen het behoud van het ge loof heeft aangebonden. En een merkwaardig verschijnsel is het daarbijdat de mikpunten van het libera lisme overal zijn: de Kerk en de school. De Kerk wil men treffen door de school. Aan de kerkgenootschappen moet allen in vloed op de school worden ontnomen. Dat doet men in België, zoo handelt men in Frankrijk. Voor allendie eenigszins ernstig na denken over die beduchtheid der liberalen voor den kerkelijken invloed op de school moet een zaak duidelijk worden, namelijk deze, dat de libertijnen wel diep door drongen moeten zijn van het besef, hoe het kinderlijk gemoed van nature ontvan kelijk is voor de waarheden, welke de Kerk het brengt. Zoo vernietigen de roodendoor hun daden hun hoog opgevijzelde tlieoriën. Hoort men de kerkbestormers redeneeren dan is alles wat het Christendom leert bij geloof, onmenschelijktegen de natuur zelfs. Geloofden zij aan hun eigen gods lasterlijke denkbeelden, dan zouden zij ook geen gevaar zien in het voorhouden dier »onmenschelijke« leerstellingen aan de kin deren, want bij hun opgroeien zouden zij al zeer spoedig vervreemden van beginse len, welke vreemd heeten te zijn aan hun aanleg en natuur. Maar de libertijnen weten welbeter. Zij kunnen de kracht niet ontkennenwelke uitgaat van het gezegend Christendom dat zij enkel haten omdat zij »den mensch der zondevertegenwoordigen. En wijl zij FEUILLETON. SPREEKWOORDEN. Vervolg en Slot. Hij is een rechte pekbroek, zegt men van een onbezorgd, vrolijk persoon, omdat de matroos, hier door zijn kleedingstuk aangeduid, meestal die hoedanigheden bezit. Hij is van zijn streek, gebruikt men spreekwoordelijk om iemand aan te duiden, die ongesteld is, dewijl streek, koers beteekent, en de bedoelde persoon dus is als een schip, dat zijn koers heeft verloren. Aan boord klampen, wil eigenlijk zeggen aan een hechten van twee schepen. Men gebruikt het dus in den zin van, hij spreekt mij aan, als men zegt: hij klampt mij aan boord. Daarom gewoonlijk, als dit voor den aangesprokene op een minder gelegen tijdstip geschiedt. Poolshoogten nemen is noodig tot de plaatsbe paling van het schip, en beteekent in het dage zoo levendig overtuigd zijn van de natuur lijke vatbaarheid van het kindom de god delijke heilwaarheid op te nemen in zijn hart, daarom juist willen zij de jeugd ont trekken aan den invloed der Kerk. Niet voor den hemelmaar voor het tijdelijk en eeuwig verderf moet de jeugdige ziel wor den opgeleid. Of zeggen wij te veelals wij beweren dat moraal zonder religie een ondi g is? De zoogenaamde »onaf hankelijke zedelijk heid is een onmogelijkheid, even onmo gelijk als het is een vrucht te winnen zonder boom of wortel. Die de Kerk belaagthaar invloed op de school betwistbedreigt onmiddellijk de ze delijkheid wier eeuwige en waarachtige bron zij moet genoemd worden. Gesteld eensde Kerk zou vallen het zal nimmer geschieden, naar de heer lijke belofte van den onvolprezen God- mensch dan zou er ook geen wezenlijke moraliteit meer op aarde gevonden wor den. De menschen zouden zich maken een moraliteit naar hun eigen begeerlijkheid. Het zou gaan als bij de groote revolutie, toen menna eerst te hebben gedecreteerd, dat er geen God wasspoedig daarop het dogma van het Opperwezen moest afkon digen men zou de Kerk op nieuw moeten hei-stellenal was het dan maar een in stelling, welke iets op de oude Kerk ge leek. De liberalende Kerk bestrijdende in het tegengaan van haar invloed op de school, bewijzen daardoor hoe hun richting staat lijnrecht tegenover den godsdiensthoe dus de strijd van onze dagen, opgevat in zijn diepste beteekenismoet heeten de worste ling tusschen God en Satan. Op de eind-uitkomst 7an dien strijd zijn wij gerust. Godde Almachtigezal zege vieren over alle machten en krachten, welke tegen Hem zich verzetten. Doch 'liet is de plicht van alle geloovi- gen om te doenwat in hun macht is en, ter bepaling van de richting, waarin zij werkzaam behooren te zijn, te letten op de teekenen der tijden. En hier komen wij tot België en Frank rijk terug. In België toonen de liberalen de diepe lijkscli leven dus zoo veel als zich oriénteeren, dat is nauwkeurig opnemen, onder welke gege vens men zich bevindt. Den loef afsteken, is ontleend aan het gevecht met zeilschepen. Om verschillende redenen, achtte men het liggen te loevert een voordeel. Spreek woordelijk komt het dan op hetzelfde neer, als iemand overtreffen. Hij waait met alle winden, beduidt iemand, die het nu eens met den eenen dan met den anderen houdt, even als de vlag zich schikt naar de geringste verandering van den wind. Zeemanschap gebruiken zegt men, doelende op de waarheid, dat het eene hoofdzaak is voor den zeeman, om zich in alle omstandig heden te kunnen behelpen. Het beteekent ook, niet al te nauw nemen, wat van zijn recht op offeren, iets toegeven wegens de omstandighe den, en grenst dan aan de reeds gemelde uit drukking van schipperen omdat een schipper altijd genoodzaakt is, zich wat naar de omstan digheden te schikken. Het over een anderen boeg wenden, is veranderen verdorvenheid van hun streven en drijven. Toen het gold de verdrijving van ons Vorstenhuis van den Belgischen Troon wisten de liberalen al de dwalingen van het Bestuur van Koning Willem I en er werden inderdaad tegenover de Belgen onrechtvaardigheden gepleegd te expioi- teeren, om de Katholieken aan hun zijde te krijgen. De Katholieken te goeder trouw meenendedat een eigen Regeering de vrij heid der Kerk beter zou waarborgendan dit ouder het regeerstelsel van Koning Willem I mogelijk wasallieerden zich met de liberalen, in dien zin, dat zij met hen voor de vrijheid des lands, als onderpand voor de vrijheid van Kerk en school den strijd aangordden. Doch al spoedig bleek hetdat de liber- tijnen hun waren aard niet konden ver loochenen. De vrijheid eischten zij alleen voor zichden Katholieken werd eigenlijk de vrijheid niet gegund. 't Treurig toppunt dier politiek van de verdrukking heeft België nu bereikt. Juist de reden, welke in 1830 de revolutie uit lokte, wordt nu door de radicalen schan delijk verloochend. De Katholieken ont neemt men feitelijk hun invloed op de school, welke, in een bijna geheel Katholiek land wordt geliberaliseerd. En dit noemt men dan nog vrijheid! In Frankrijk dezelfde aanslagendezelfde misleiding des volks. De Republiek moest worden gesticht op de puinhopen der BonapartistischeMonarchie. Bestendig werden de ontzettende dwa lingen der Bonaparten geëxploiteerd tegen hen. De straatrevolutie van September 1870 kon slagenwijl de nationale vernedering zóó groot was, dat de Natie in een staat van verdooving verkeerde, met betrekking tot de staatsrechterlijke geschilpunten. Aan de Pruisen werd meer dan aan de quaestie van Monarchie of Republiek gedacht. De republiek kwam en met haar de ontgoocheling. Van stap tot stap ging men den weg op niet der vrijheid, maar dei- tirannie. 't Bleek daarbij al zeer ras, dat men het bovenal op den godsdienst gemunt had. Tegen den godsdienst streed men: doch onder een valsche leuze. Men durft niette roepen weg met de religieen daarom van koers of van richting. Het spreekwoord is dus toepasselijk op iemand, die zijne zaak niet meer kan volhouden, en het dan op een andere wijze beproeft. Hij zal moeten opdokken, beteekent zoo veel als dit zal geld kosten. Indien toch een schip groote schade gekregen heeft, is het verplicht gebruik te maken van een dok om gerepareerd te worden, hetgeen veel kosten veroorzaakt, zooals ook het geval is met iemand, die of geleden verlies, of iets, dat hem zeer ter harte gaat, duur moet betalen. Op sleeptouw nemen. Een schip, dat niet meer in staat is om zijn weg t" vervolgen, moet door een ander gesleept worden, hetgeen ook het geval, is met iemand, die in zijn eigen zaken geen weg meer weet en dan, hetzij uit gebrek aan kennis, hetzij uit gebrek aan vermogen, zich aan de lei ding van een ander overgeeft. Zijn .tij is verhopen. Tij beteekent stioom, en wel bepaald eb- en vloed. Het is dikwijls van belang voor een schip om den stroom mee te hebben. Wie den vloed in zijn voordeel heeft, schreeuwt menweg met de priesters of, als men uog meer de fanatieken onder de ongeloovigen wel ophitsen: weg met de jezuïten Aan de geestelijke orden wordt het recht ontnomen onderwijs te geven, een tirannie niet alleen, maar ook een schandelijke on dankbaarheid, daar die orden jaren hebben voorzien in een behoefte, die de staat niet kon vervullen. Der jeugd moeten thans gansch andere beginselen worden ingescherpt dan de geestelijke leermeesters hun zouden in prenten. Van God-aanbidders moeten de kinderen stof-aanbidders worden gemaakt en aan de jeugd moet niet het Evangelie des Heeren, doch de blijde boodschap van het materi alisme worden gebracht. Darwin moet den Zaligmaker vervangen. Al die gruwelen, dat knevelen der Kerk worden gepleegd door do Apostelen van de vrijheid, van het recht. Slechts enkele eervolle uitzonderingen onder de republikeinen zouden vermeld kunnen worden. Maar de meerderheid der republikeinen gaat schandelijk te werk. Zij vermoorden de vrijheid, terwijl zij haar als een godheid aanroepen. Wél wil men de vrijheid voor de god loochenaars, niet voor de godvereerders. De leiders der libertijnen banketteeren vieren feesten met nog verblindender pracht dan ons door de Monarchie werd ten toon gespreid; doch de Kerk moet worden arm gemaakt; zij moet worden ten onder ge bracht en diep, zeer diep vernederd. Toch vreezen wij niet. In Gambetta's feestzaal verscheen voor het geloofsoog als in de (eestzaal van Belsasar de hand des Heerendie aan de wanden de woorden schreefgewogenen te licht bevonden 't Lot der Republiek is beslist van 't oogen- blikdat zij zich richt tegen de Goddelijke Heilwaarheid. Alles en allen, wat en wie zich tegen haar verzet, wordt en worden gestraft en vernietigd. Tijdelijk verdrukt, zoowel in België als in Frankrijk, zal de Kerk toch weder ze gevieren. Die vóór haar iszal sterker blijken dan allendie tegen haar zijn. moet de ebbe in zijn nadeel hebben. Door te lang talmen, kan men dus gunstige omstandigheden in nadeelige doen overgaau, of wat hetzelfde is, zijn tij doen verloopeii: Hij bewimpelt iets, en hij sp>reekt onbewimpeld, beteekenen iets verbergen en er rond voor uit komen. De verklaring er van zou men kunnen vinden in het gebruik, dat oorlogschepen gespleten wimpels voeren, hetgeen door koopvaarders, in oorlogstijd werd nagevolgd, om zoodoende den schijn van oorlogschepen te hebben, en op die wijze de kapers te ontloopen. Waar zouden wij echter eindigen, indien wij deze stof poogden uit te putten? Het was dan ook slechts ons voornemen, eenige uitdrukkingen uit vele te kiezen. Zeker is het gemelde, dat men naar willekeur kan uitbreiden, overvloedig genoeg om te staven, dat de Nederlanders van oudsher eene zeevarende natie geweest zijn, en dat hunne neiging om de zee te beploegen uit hunne taal op eigenaardige wijze bljjkt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 1