NIEUWE No. 294. Donderdag 24 Juli 1879. 4e Jaargang. Ons onderwijs. BUITENLAND, Hertog van Wellington. Engeland. België. HAiRLIME mmVI. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlemj 0,85 Buiten Haarlem franco per post1, Afzonderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt: Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. AlNTU.hjiXRaT BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÈN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Avertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Uitgevers KÜPPEKS LAUREY. Wij hebben in ons vorig hoofdartikel, zoo wij meenen, in alle opzichten bewezen dat de liberalen, zoowel in ons dierbaar vaderland als daarbuiten, de Kerk bestrij dende in het tegengaan van haar invloed op de school, daardoor onomstooteiijke be wijzen geven dat hunne richting lijnrecht staat tegenover den godsdienst. Wij heb ben aangetoond dat het liberalisme de Kerk wil 'treffen door de school en dat de zoo hoogvereerde en geproclameerde vrijheid alleen ten bate komt van de liberalen en dat zij voor de Katholieken niets meer is dan een wassen neus. Het wachtwoord der libertijnen is en blijft: verdrukking der Kerk door en met alle middelen. Daarom dan ook is het de plicht van alle geloovigen om te doen wat in hunne macht en kracht is om in den strijd van onze dagen manmoedig te vol harden en pal te staan voor de aanvallen van hen die het zich tot levenstaak heb- heb gesteld de Kerk te belagen, te belas teren en, ware het mogelijk, te doen val len. Wij Katholieken mogen de handen niet rustig in den schoot laten liggen en niet wachten op de dingen die komen zullen. Die alleen op hoop leeft, sterft van hon ger. Neen volgens goddelijk gebod moe ten wij zelf de handen aan den arbeid slaan en handelen en werken tot wering van de verderfelijke en alles vernietigende .begin selen der radicale partij. Dan ook kunnen wij met alle zekerheid, naar Gods uitspraak, rekenen op hulp en steun en ten tijde op een zekere overwinning. Een der eerste en meest afdoende pro testen tegen de beginselen der radicalen is het zorgen voor Katholiek onderwijs. Het is een heilige plicht die wij te vervul len hebben, zorg te dragen met alle ons ten dienste staande middelen dat er inrich tingen verrijzen waar onze kinderen, die dierbare panden ons door God geschonken en toevertrouwd, godsdienstig worden on- F E U1LLETON. BRIEFPORT. Vele jaren geleden maakte de dichter Cole ridge eenzaam eene voetreis door de bergen en langs de meren van Cumberland. Op zekeren dag, terwijl hij in eene landelijke herberg het maal gebruikte, kwam de postbode niet een brief voor het dienstmeisje. Het port bedroeg twaalf stui vers en het meisje, na spijtig den brief van alle kanten bekeken te hebben, gaf hem aan den bode terug, zeggende dat zij het port niet be talen kon. De teerhartige dichter bood daarop aan, de gevorderde som voor haar te voldoen: eene mildheid die de maagd niet dan met weer zin zich liet welgevallen. Toen nu de postbode vertrokken was bleek het dat Coleridge zijn shilling had weggeworpen, want de brief was van binnen onbeschreven papier maar aan den buitenkant had het meisje genoeg gehad. Immers daarop stonden zekere teekenen gekrast, die haar beduid hadden wat de afzender, haar broeder, haar had willen melden, zonder dat zij genood zaakt werd het hooge port te betalen. „Wij zijn niet rijk genoeg," sprak zij, „om telkens, wanneer wij iets van elkander hooren willen, daarvoor een shilling te kunnen missen daarom hebben we deze eenvoudige manier bedacht om met elkander te correspondeeren." derwezen. Wij zullen aan die scholen, aan die inrichtingen onderwijzers toe te voegen hebben die de ontvankelijke harten der kinderen zullen vormen in het licht der geopenbaarde goddelijke waarheden. De Kerk is ten allen tijde geweest de kweekster en beschermster der wetenschap schappen. Die anders redeneert lastert Haar. Van af hare stichting kan de Kerk bogen op ontelbare geniën, op mannen die uit muntten in de wetenschappen op elk ge bied. Nimmer heeft zij zich gekant tegen den vooruitgang der wetenschappen alleen dan wanneer de menschelijke geest af dwaalde van den waren weg en het schep sel boven den Schepper wilde verheffen, wauneer de dwaling eene apentheorie wilde in de plaats stellen van het Scheppings- dogina, dan heeft zij van hare macht ge bruik gemaakt en in naam en naar 't ge bod van haren goddelijken Stichter de val- sche theoriën der wetenschap veroordeeld. De Kerk wil ook beschaving. Die zulks loochent is krankzinnig. Maar de Kerk wil eene beschaving met God want eene beschaving zonder God is op den duur onmogelijk, onzinnig en ongerijmd. Aan het natuurlijk licht zijner rede overgelaten, ziet de mensch zoo gemakkelijk een dwaal licht voor het licht der zon aan en doet uitspraken over de kleuren, welke echter slechts getuigen dat hij aan kleurenblind heid lijdt. Dank zij der goede zorgen onzer ziele- herders en der stoffelijke bewijzen van christelijke liefdadigheid ook van den kant der geloovige leeken, bezitten wij in vele parochiën flinke en naar de behoeften des tijds, uitstekend ingerichte scholen waar, door alleszins bevoegde en bekwame ou derwijzers aan de kinderen een godsdien stig onderwijs wordt verstrekt, waar zij op uitstekende wijze onderricht ontvangen in de wetenschappen die zij moeten beoe fenen voor hun maatschappelijk bestaan, maar waar ook tevens geleeraard wordt dat de mensch naar Gods evenbeeld is ge- Deze anecdote onthult ons een der taliooze wijzen waarop er vóór 1839 toen het brief port van Londen naar Woolwich of van Amster dam naar Gouda meer bedroeg dan thans van Europa naar San Francisco met brieven ge smokkeld en geknoeid werd. De meeste lieden hadden toen te kiezen tusschen twee: of niet te schrijven of te trachten hun brieven bezorgd te krij gen buiten het monopolie van de zoo dure posterij om. In 1838 stond er in Engeland een man op, die het verkeerde van het tot dusver gevolgde stelsel inzag, en begreep hoe een gering briefport een zegen voor de bevolking en eene milde bron van inkomsten voor den staat worden zou. Die man was Rowland Hill, aan wiens helderen blik en voortvarendheid Groot-Brittannie het te danken heeft dat het, lang vóór de andere landen van Europa zich verheugen mocht in het stuivers briefport. Opmerkelijk en boven alle verwachting waren de gevolgen van deze verandering. In 1838 (het laatste jaar van het oude stelsel) bedroeg het aantal brieven, in het Vereenigd Koninkrijk door de posterij bezorgd, 76.000.000. In de jaren van 1839 tot 1844 verdrievoudigde zich dit cijfer. In 1863 beliep het reeds 642.000.000. En in 187778 was het gestegen tot niet minder dan 1.057,731.000. makende gemiddeld 32 stuks brieven per hoofd der bevolking, en afwerpende voor schapen, eene onsterfelijke ziel bezit en er na dit leven nog een ander, een beter een volmaakt leven bestaat en dat men reken schap zal moeten afleggen van ziju han del en wandel hier op aarde. Die inrichtingen, die Katholieke scholen te steunen en te doen bloeien, ziedaar eene plicht van ieder weldenkend geloovige, eene plicht zoo heilig, zoo noodzakelijk en zoo door God verlangd dat het verzuim er van eene onverantwoordelijke daad is die de straffende hand des Almachtigen niet zal ontgaan Helaas er zijn nog altijd een aantal ouders die om de een of andere beuzelach tige, belachelijke en onhoudbare reden aan hunne kinderen het godsdienstig ouderwijs onthouden. Gebrek aan geloofsijver, ge brek aan helder doorzicht, kleinhartigheid en menschelijk opzicht, zijn wel de voor naamste factoren die ingrijpend werken op de onverantwoordelijke daden van ouders die zich den eerenaam van Katholiek op zulk eene ergernis gevende wijze onwaar dig maken. Maar weet het wel ouders, uwe handelwijze voert tot verwildering der jeugd en eenmaal, maar dan wellicht te spade, zult ge tot het ware besef komen en be rouw gevoelen over uwe zwakheid, klein hartigheid en lauwheid en over uwen angst O O voor de menschelijke ongenade, die trou wens slechts hersenschimmig is. 't Betaamt den waren Christen niet al leen het kwade te vermijden maar hij moet ook het goede beoefenen. Wat doen echter de ouders die, daar waar zij in de gelegenheid zijn aan hunne kinderen eeu godsdienstig onderwijs te ver schaffen, opzettelijk en tegen beter weten in, van de aangeboden gelegenheid geen gebruik maken en hun kinderen liever zen den naar de godsdienstlooze scholen? Zij maken zich schuldig aan ondankbaarheid en snijden voor hunne telgen den weg af die hen leiden moet naar 't beter leven. Zij zijn de moordenaars der kinderzielen en op hen drukt de verantwoordelijkheid de schatkist eene zuivere winst van 2,057,000. Sir Sowland Hill is thans een 83-jarig grijs aard. Men kan het dus niet te vroeg noemen, nu hem onlangs voor zijn verdienstelijken arbeid eene openlijke hulde werd gebracht door de toe kenning van het eereburgerschap der stad Londen. Een Engelsche boer was op zekeren dag op zijn veld te arbeiden en zag eenige jagers te paard over zijn land aankomen. Hij had een stuk land waarover hij zeer was bezorgd, omdat de vruch ten die er op groeiden zeer veel beloofden en daarom beangst was, in geval de aankomende jagers hunnen weg daardoor wilden kiezen, zulks veel schade zoude ten gevolge hebben. Daarom zond hij zijn zoon, een schrandere jongen vau 14 jaren, er heen om den weg te bewaren, hem gebiedende het hek te bewaken en er niemand door te laten. De jongen deed als hem bevolen was, en was juist bij het hek toen de jagers daar kwamen, hem gebiedende te openen. Dit bevel weigerde de jongen te gehoor zamen, hun bekend makende het gebod van zijn vader dien ik, zeide hij, in alle gevallen zal gehoorzamen. Dreigementen en "achte woorden door hen gebezigd, konden den jongen niet be wegen om open te doen. hij bleef even onbe weeglijk vast. zoo deze voor 't eeuwig leven verloren gaan. Laten we derhalve, zooveel het in onze macht en kracht, is werken niet al leen voor de stichting van Katholieke scho len maar trachten we ook die inrichtin gen te doen bloeien door onzen stoffelij- ken steun en door onzen invloed aan te wenden bij hen die tot heden verzuimden een der eerste en der voornaamste ouder plichten te volbrengen. Ons geweten zegt het, 't gebod der naas tenliefde eischt het! Uit Midden-Azië komt het bericht, dat China zich ten oorlog toerust tegen Rusland. Uit New-York wordt dd. 17 Juli bericht, dat de State of Virginia op reis van New-York naar Glasgow door dikke mist misleid, den 12n Juli op een zandbank in de nabijheid van IJsland vergaan is. Drie vrouwen en vijf kinderen zijn bij het ongeval omgekomen. De overige passagiers, 74 in getal, zijn gered. Blijkens berichten uit Kaapstad van 4 dezer was Chelmsford den 30 Juni tot op 10 mijlen van Ulindi voortgerukt. Aan de boodschappers van Cetawayo heeft hij verklaard, dat de vijan delijkheden alleen zouden worden gestaakt wanneer Cetawayo zijn eerste voorwaarden had aangeno men. Wolseley is den 2 dezer te Port Dunford aangekomen; 700 Zoeloes, met 600 stuks vee bij zich, hebben zich aan de Engelschen overgegeven. Omtrent de arrestatiën ter zake van de aan plakbiljetten met bedreigingen tegen het leven van den Koning komen vreemde dingen aan het licht. Van Hamme die volgens de Etoile Beige krankzinnig moet zijn en in hechtenis genomen is als de dader, heet nu het werktuig der jezuïeten te zijn. Geheel Brussel is in beweging want Ni- colaï, een leekenbroeder van het jezuïeten klooster is in hechtenis genomen; hij de niets kwaads ver moedende grijsaard zit in de gevangenis en dat op aanwijzing van een gek of misschien een om gekochte booswicht, een werktuig der loge. Wer kelijk heeft men broeder Nicolai een verhoor doen Middelerwijl kwam een aanzienlijk persoon nader, en zeide op gebiedenden toon: „Mijn jongen, gij ker.t mij niet. Ik ben de „Duke of Wellingtou", die niet gewoon is tegenge sproken te worden. Ik gebied u het hek te ont sluiten, opdat ik en mijne vrienden er door kunnen." De jongen ontdeed zich terstond van zijn muts en stond blootshoofd voor het aangezicht van den man, wien geheel Engeland eerde en zeide met een vaste stem: „Ik ben verzekerd dat de Hertog van Wellington van mij niet vordert dat ik aan de stem mijner ouders ongehoorzaam ben. Ik moet en zal dit hek gesloten houden, en niet toelaten dat er eenig mensch door gaat, dan met uitdrukkelijk verlof van mijn vader." Grootelijks vergenoegd, nam de held zijn hoed af en zeide: „Ik eer den man of jongen, die niet door dreigementen of omkooping kan bewogen worden om kwaad te doen. Met een armee van zulke soldaten zoude ik niet alleen Frankrijk, maar zelfs de wereld kunnen overwinnen." En den jongen een souverein in de hand stop pende, keerde hij zich om, gaf het paard de sporen en reed weg, terwijl de jongen heenloopende, zijn stem van blijdschap verhief, uitroepende: Hoerah; Hoerah! Ik heb gedaan wat Napoleon niet kon doen; Ik heb den Hertog van Wel lington tegen gehouden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 1