NIEUWE No. 295. Zondag 27 Juli 1879. 4c Jaargang. Een mislukte proefneming. 0,06 Hspl M4R1IM1 coram ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post. Afzonderlijke Nummers 0,85 1- Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. "jffMAlN TIEN"DSarT- AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1—6 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Avertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS bAUEEY. Men zal zich herinneren met hoeveel ophef indertijd werd gewezen op het voor beeld van Rusland waar de emancipatie der vrouw, zoo het heette, volkomen was. Nergens ter wereld toch ging men zóó ver met de gelijkstelling van vrouw en man, vooral op het terrein van het begeven der openbare betrekking. De blauwkousen zagen dan ook naar het land van den Noordschen kolossus, als naar het Eden van vrouwelijke gelukzaligheid, met zeker heimwee uit. Er werd zelfs gedeclameerd, dat 't wel een schande moest heeten voor het beschaafde Westen, dat 't ruwere Noorden het geluk der dames» zooveel krachtiger bevorderde dan in de meer ontwikkelde Rijken van Europa. Dat argument miste zijn uitwerking ook hier te lande niet. Men beging immers ten onzent ook de groote dwaasheid, om de lieve schoonen» toe te laten bij de post en telegraafdiensten. De radicale regeering wilde zich blijkbaar niet laten bluffen door het Noordsche Gouvernement. Te vergeefs deden zich tegen den bespot- telijken maatregel eenige stemmen hooren. Als de liberalen hun dwaasheden plegen, kan het getuigenis van 't gezond verstand geen ingang vinden. Het liberalisme toonde zich diep bewogen met het lot van de ongehuwde juffers, die niet in vrouwelijke bezigheden een middel van bestaan wilden zoeken; maar het bleef onaandoenlijk voor de bezwaren, waarmee duizenden jongelingen en mannen te kampen hebben, om zich zulk een bestemming te verzekeren, dat zij niet enkel kunnen voorzien in hun persoonlijke behoeften, doch ook in die van een gezin. De vreemdsoortige humaniteit van de vrijzinnigen rekende het voor de vrouw dus beter, dat zij aan den man het brood uit den mond neemt, dan dat, naar de orde ning der Hoogste Wijsheid, de man de broodwinner zij voor de vrouw. Wat men ook in 't midden bracht, de heeren vrijzinnigen lieten zich niet overtuigen; de Minister Tak kwam niet van zijn besluit terug. FEUILLETON. NATTE ZOMERS. Zeker mag men den zomer van 1879 onder de „natte Zomers,, rangschikken. Als zuster Anna in 't tragisch sprookje van Blauwbaard zien we met smachtend verlangen uit naar redding en we koesteren nog het volste vertrouwen dat de vruchten der aarde niet totaal zullen mislukken. In een werk van Plorcntius Costerus predikant te Hoorn van 16561703 getiteld: Neerlands Vloek en Zegenwaarvan de zesde druk ver scheen, werd de nationale vóór- en tegenspoed toegeschreven aan goddelijke belooning en kas tijdingen voor de deugden en zonden des volks. Onder de goddelijke kastijdingen behooren in de eerste plaats de rampen van oorlog, besmettelijke ziekten en dergelijken maar als bewoner van een stad van koophandel en zeevaart gelegen in een streek van landbouw en veeteelt, had de schrijver ook een open oog, voor de rampen van storm en onvveder, koude Zoo zette Nederland de eerste schrede op eeu weg waarop men in Noord-Amerika en Rusland merkwaardige overeenkomst tusschen de republiek en de autocratie! reeds belangrijk gevorderd was. Eu niet enkel bij de post- en telegraaf diensten maakten de Russische dames furore. Ook de academiën in het rijk van den Czaar werden zeer druk door vrouwelijke studenten bezocht. De bevrijding» der vrouw scheen in Rusland de bevrijding der boeren al3 op den voet te volgen. Heerlijke illusie voor de verdrukte» vrouwen overal, ook in ons vaderland; schoone uitzichten in de toekomst, welke door zulk een feit voor alle dames, die met haar tegenwoordige roeping ontevreden zijn, moesten geopend worden Doch ziet, daar worden verontrustende tijdingen nopens de woelingen en uitspat tingen van het nihilisme in Rusland ver nomen. Moorden en brandstichtingen zijn aan de orde van den dag en den nacht. De grootwaardigheids-bekleeders worden onophoudelijk met pistool en dolk bedreigd; al wie zich niet met het nihilisme, in 't verborgen willen inlaten, verkeeren voort durend in een staat van leveusbeleg. Vormelijk regeert nog wel de Czaar, maar feitelijk het uitvoerend comité der nihilisten. Rampzalige toestand Geen wonder, dat de regeeriug bedacht werd op het nemen van krachtige maatre gelen ter bescherming van het gezag en van de openbare veiligheid. 't Bleek echter al spoedig dat dit gemak kelijker was gezegd dan gedaan. En 't ergst van alles was daarbij nog wel de omstandigheid dat de geëmanci peerde dames zulk een jammerlijke rol bij die revolutionaire woelingen vervul den. Bijkans geen enkele samenzwering, welke ontdekt werd of er waren dames» bij be trokken. Het spreekt van zelf dat de practische bestrijding van het nihilisme door die vrouwelijke medeplichtigheid zeer werd be moeilijkt. winters en heets zomers. Ook natte Zomers ontgingen zijne aandacht niet. „Als wij," zoo zegt hij,„ ook saten in Gods „huvs, en in ouse eigene huysen, en hoorden „dat gestaadig gedruys des regens dag op dag, en bedachten dat droevig bederf des gewas het „welke daar uyt volgde, het was min nog meer „als of het water ons op het herte viel soo dat „de koude grillen ons langs de ruggen liepen." De Zomer van 1879 maakt op ons ongeveer denzelfden indruk en, terwijl wij ons opsluiten in onze woningen, bijna even kil en vochtig als de natuur daar buiten, vragen wij aan de oor konden des onheils, of er vóór ons meer zulke ongunstige en onaangename jaren geweest zijn. Helaas ja! In het jaar 1519, om enkele voorbeelden te noemen, regende het van Vrouwendag tot Sint Michiel (2 Februari tot 29 September) toe, „dies „'t land vol waters werd, en de beesten moes- „tcn veel vroeger op stal, als gewoonlijk is." In het jaar 1555 was het zulk een vochtige zomer, dat men het hooi en koren ter nauwer- Meermalen gebeurde het, dat de Nihilisten onvervolgd bleveu, omdat de militaire be velhebber, met de uitvoering der strenge bevelen belast, tot de ervaring kwam dat zijn eigen dochters tot de verbondenen» behoorden Langs dien weg kon het geschieden dat vele misdaden ongestraft werden gelaten. Zoo zou 't nog jaren gebleven zijnware niet een feit gepleegd, waaruit de onver- biddelijkste oorlogsverklaring van het ni hilisme noodwendig volgde. Wij bedoelen den moordaanslag op Keizer Alexander. Dat was de druppel, die den beker deed overloopen. Van toen ging men inderdaad tot de enei'gieke bestrijding van 't nihilisme over'. De politie verlangde onbeperkte volmacht; de nihilisten werden als het ware vogelvrij verklaard. 't Ligt buiten ons tegenwoordig bestek, de vraag te onderzoekenin hoever het Russische Gouvernement de veiligheid en zekerheid des Rijks enkel door de politie zal kunnen waarborgen. Naar ons oordeel behoort daartoe iets anders, namelijk: meer gestrengheid tegen over de revolutiemannenmaar waarachtig vrijheidlievend tegenover de goedgezinden; van die politiek zouden wij meer heil voor Rusland verwachtendan van de politie alléén. Dit vraagstuk laten wij evenwel rusten. Thans willen wij er op wijzeuhoe bij de nasporingen, allerwege in den lande ge daan het feit nog te duidelijker aan 't licht kwamwaarop wij reeds zoo even wezen namelijk ditdat de lieve damesde ge- ëmancipeerdende ailerge vaarlijkste dema gogen waren. Zulk een ontdekkiug moest wel ongun stig terugwerken op de verdere doorzetting van de bevrijding» der vrouw. Eerst werd der dames verboden student» te zijnen laatstelijk nam de Regeering het besluit, om met lo September alle vrou welijke beambten bij de post en telegraaf dienst, ongeveer een 4000 tal, dood een voudig te ontslaan Welk een slag voor de dweepsters en dweepers met de emancipatie-idee! De danies staatsgevaarlijk.Dat is dus nood kon inzamelen, en van Aprii tot December verscheen er zelden een dag zonder vochtigheid. „De Zomer van 1562 was sonderling regen achtig en dierhalven seer schadelijk voor de „landlieden, want het hoy verdierf meest op 't „veld, en deur dien dat het voeder niet goed „was, storven naderhand veel koeyen in den win- „ter! 't. Saed ook dat hier te lande viel liadde „seer weyuig in, en dogt niet om alleene gebak- „ken te worden, overmits het niet aan malkan- fleren kleven wilde; moest dierhalven altijd met „een seekere quantiteyt Oostersche kooren ver mengt wesen". Niet beter was het in 1608. Ouze Hoornsche Kronijkschrijver geeft van dit jaar een relaas, dat ons vooral aan onzen tegenwoordigen zomer doet denken. „In den voortijd," zegt hij, „als 't ijs nu weg „gedoyt was, hield het weder zich noch soo „koud dat het scheen, of de wafmte niet weder „in de lucht konde komen. De somer was ook „bijkans anders niet dan een stage regen: dies „het gewas overal sonderling sober was, en werd niet, om in de taal der libertijnen te spre ken de zwarte Internationalemaar de schoone Internationale. Men had gedacht een element van liefde en vrede, van zachtheid en bekoorlijkheid in den staatsdienst te brengendochhelaas men haalde het paard van Troye binnen. Wel verre van toonbeelden van volg zaamheid en onderworpenheid te zijn, be wezen de «dames» afschrikwekkende voor beelden van revolutionair verzet. Wat ons betreft, wij werden door dat verschijnsel volstrekt niet verrast. De vrouw is een engel, als men haar laat in den kring, door God haar aange wezen. Zij wordt onmiddellijk duivelin, als zij zich tegen de Goddelijke ordonnantiën verzet en dus de grenzen overschrijdt, haar bij haar bestemming gesteld. Een hulpe te wezen tegenover den man in 't stille huisvertrek voor haar echtge noot en kroost te zorgen en te arbeiden in 't nog stiller bidvertrek voor hen tot God 't hart te verheffen en Diens zegen voor 't gezin af te smeeken, alzoo een hoogere wijding aan 't huwelijksleven te schenken: dat is de heerlijke roeping der vrouw; daar aan beantwoordende, is zij in waarheid een zegen voor haar kring, een sieraad en steun der maatschappijeen vas tigheid mede voor de Kerk des Hee ren. Een Martha te worden in bedrijvigheid en een Maria in nederige Godsverheerlij king: dat ideaal is vrij wat uitlokkender vrij wat christelijker bovenaldan een on natuurlijke, onchristelijke emancipatie. 't Geen in Rusland aanschouwd wordt zal zich met der tijd overal voordoenwaar men ter kwader uur het pad insloeg, dat zoowel Russische vrouwen en jonkvrouwen ten verderve voerde. Moge het zedelijk nadeel, daar geleden, voor andere Staten, ook voor ons Va derland ten voordeel worden Laten wij winst doen met het verlies, elders betreurd. Hier werd nog maar één schrede gezet op der uoodlottigen weg. Dat men spoedig terugkeerehet zou een groote weldaad zijn der maatschappijwelker kroon de beminnelijke vrouw isdoor de Regeering bewezen „het suyvel seer dier, noch verre boven den prijs „van 't jaar 1601: soo dat de ton butter gaauw „op 112 gulden, en die goed was noch hooger: „de kaes op de markt tot boven 13 gulden. „Dit heb ik tot een nieuwigheyd gestelt als „noyt te vooren in onze stad gebeurt zijnde, en „of God beliefde misschien noyt hierna sullende gebeuren. Maar vooral het jaar 1621 was met het oog op de weersgesteldheid, een merkwaardig jaar. In het laatst van Januari vroor het tot half Febru ari zoo hevig, dat het op de straat niet uit te houden was, veel minder op de buiten wegen en verscheiden menschen werden dood gevonden en vele leden schade aan handen en aangezicht. „Geen ding konde soo in de kelders als bij het „vijer gebergt werden, of het vroos stijf, zelfs „niet de wijnen, asijnen en andere dingen, die „niet ligt bevriesen. Alle vreemde kruiden, die „de harde winter van 't jaer acht nog ge- „spaart hadde geraekten om den hals, „tot groote moeyenisse van de harbaristen." W ordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 1