BUITENLAND. BINNENLAND. België. Frankrijk. Buitschland. Oostenrijk. Ruslaüd. Amerika. GEMENGD NIEUWS. De rechtbank van Koophandel te Brussel heeft de naamlooze maatschappij van het Grand hotel de Bruxelles failliet verklaard. Het schandaal te Brussel is reeds met een sisser afgeloopen. Broeder Nicolai is op vrije voeten gesteld, en het onderzoek der zaak wordt voort gezet, maar dit betreft nu natuurlijk enkel den ongelukkigen Yan Hamme, van wien men nu beweert, dat hij zich op de Katholieken heeft willen wreken, omdat zij hem in zijne onver beterlijke dronkenschap aan zijn lot hebben over gelaten. Overigens schijnt de huiszoeking niet te hebben plaats gehad, zooals de liberale bladen hebben gemeld, men zou al de paters met rust en hunne kamers onderzocht hebben gelaten maar alleen de kamer van broeder Nicolai aan een onderzoek hebben onderworpen. De liberale bladen trachten zich nu zoo goed mogelijk van de zaak af te makenen werpen alle schuld op de Etoile. Onze N. R. Ct. is er eveneens deerlijk inge- loopen terwijl ze toegaf aan haren Jesuïetenhaat. De Jesuïeten zijn onschuldig, en de intieme vriend van de iV. R. Ct. is een schavuit 't Blijft intusschen de vraag, of de liberale bladen Yan Hamme nu weer niet al te zwart maken; daarmede hebben zij blijkbaar weer hun doel. Heeft hij de biljetten te Brussel aangeplakt, wie plakte die te Laeken aan? En nu is er weer een te Luik aangeplakt van den volgenden in houd „Leopold is veroordeeld. Hij heeft de on gelukswet geteekend. Een dolkstoot of een kogel uit een revolver zal hem recht doen." 't Heeft al den schijn, dat de mijn verkeerd gesprongen is, en men nu met de biljetten-ge schiedenis geen raad weet en bang is voor ont hullingen. (M.) Het dagblad l'Aube van Troyes deelt mede, dat een kind aldaar onder het eten een honig bij in den mond kreeg, een steek in de keel ont ving en binnen weinige uren onder hevige pij nen bezweek. .Maandag-avond omstreeks acht uur werd, te Parijs een zonderlinge wedloop gehouden. Een republikeiusch garde te paard, belast met de overbrenging van een depêche, bestemd voor het Ministerie van Binnenlandsche Zaken, kwam daarmede de Avenue Saint Ouen afrijden, maar stuitte daar op een huurrijtuig, dat hem belette zijn weg te vervolgen. De garde wees er den koétsier van het rijtuig op, dat deze verkeerd had uitgehaald, maar kreeg een zweepslag tot antwoord. Hij vervolgde daarop zijn aanvaller en trachtte hem in hechtenis te nemen, maar ge naderd aan den hoek van de passage St. Michel, wist de koetsier hem zoo op te dringen, dat hij met zijn paard in de uitstalkast van een winkel terecht kwam. De weerspannige koetsier leidde daarop de zweep op zijn paard en stoof in allerijl de Avenue de Clichy op. De geheele buurt was in n,p en roer. In minder dan een oogenblik waren 4000 menschen op de been, om deze steep>le chase ga de te slaan. Voorop de fiacre, welke met helsche vaart alles wat zich niet uit de voeten had ge maakt verpletterd zou hebben en daarachter de hollende ruiter. Op den hoek van de Rue Truffault, gelukte het eindelijk den garde, die middeler wijl zijn sabel getrokken had, den voortvluchli- iren koetsier in te halen en te arresteeren. Volgens le Gaulois zal Prins Napoleon binnen kort aan Keizerin Eugenie een bezoek brengen. Hij heeft daarmede gewacht totdat hij als hoofd van de familie Bonaparte zou erkend zijn. Een tweegevecht heeft plaats gehad tusschen de heeren Batian, redacteur van l' Evenement en den heer Menard, redacteur van la Lanterne. Men kent den afloop nog niet. De aanleiding bestond in eenige artikelen, waarin de beide heeren met elkander wederzijdsche hatelijkheden wisselden. Het Duitsc'ue episcopaat heeft een zijner voor treffelijkste leden verloren. Mgr. Conrad Martin, Bisschop van Paderborn, is Woensdag 16 dezer, des avonds ten 11 ure, in het klooster te Mor.t-St. Guibert zijn laatste ballingsoord, aan de gevolgen eener hevige bronchitis, na voorzien te zijn van de HH. Sacramenten, betrekkelijk plotseling over leden. Hij was op 18 Mei 1812 te Geismar ge boren, werd te Munster doctor in de theologie, werd priester ere wijd te Keulen in 1836, in 1844 professor der theologie te Bonn, in 1856 bisschop van Paderborn, en laat een menigte wetenschappelijke werken en even nuttige als practische brochures na. Sommige Duitsche bladen beginnen hun lezers weder te verontrusten met een in 't verschiet gestelden nieuwen oorlog tegen Frankrijk. De National-Zeitung beweert, dat, door bemiddeling van den Franschen ambassadeur te St. Peters burg, een Fransch-Russisch bondgenootschap is gesloten, 't welk rechtstreeks tegen het Duitsche Rijk is gericht. De Kreuzzeitung zegt van haren kant, dat men de noodlottige kenteekenen van een spanning in de betrekkingen tusschen Frank rijk en üuitschland onmogelijk kan ontkennen. De Neue Zeitung meent, dat in de bovenvermel de geruchten, de sleutel moet gezocht worden der laatste politieke handelwijze van prins von Bismarck Weinigen dagen geleden vierde de pastoor der gemeente Oestrich, niet ver van Mentz, zijn diamanten jubilé namelijk den 60 verjaardag zijner wijding. Generaal von Stosch, de Duitsche minister van Marine of chef der admiraliteit, die een villa nabij Oestrich heeft, woonde, of schoon Protestant de door den jubilaris opge dragen pontificale Mis bij, en was een der eer sten, die den eerbiedwaardigen grijsaard zijn ge- lukwenschen ging aanbieden. Onder de andere voorname personages uit den omtrek, welke den jubelaris op zijn feest bezochten, onderscheidde zich vooral gravin von Benkendorff, de echtge- noote van den generaal-adjudant des Keizers. Den 8n Augustus wordt Koning Alphonso van Spanje te Weenen verwacht om de hand te vra gen van Aartshertogin Christina. Een Oostenrijksch statisticus heeft een staat opgemaakt van de personen in Europa, die over dc 90 jaar oud zijn. Hij kwam tot het cijfer 12,831, waar'an 6203 vrouwen. In Italië leven 241 vrouwen en 161 mannen boven de 100 ja ren. Over 't algemeen zijn de vrouwen, wat le venskracht betreft, in de meerderheid. Terwijl dezer dagen te Praag, op het plein der kazerne „Karolinenthal", inspectie werd ge houden over eenige troepen, heeft de luitenant Wrondracsek een soldaat, wiens stropdas, naar hij oordeelde, te hoog zat, den das van den hals gerukt en hem er mede over de oogeu gesla gen. De soldaat liet een hartverscheurenden gil en hield zijn handen voor zijn gezicht. De juist passeerende officier van gezondheid onderzocht wat er gaande was en constateerde dat een der oogen, door de gesp van den stropdas getrof fen, letterlijk uit de holte was geslagen. De on gelukkige werd naar het hospitaal gebracht; de officier bevindt zich in arrest. De Russische regeering heeft besloten alle vrou welijke beambten bij den dienst der posterijen en telegrafen, ongeveer vierduizend in getal, met 1 September a. s. te ontslaan. Uit Odessa wordt gemeld, dat er een diefstal van een millioen roebels aan de bank van onder ling crediet te Orloff is gepleegd. De verdenking is gevallen op eenige beambten der bank, die reeds in verzekerde bewaring zijn. Te Novogorod, waar thans de beroemde jaar markt wordt gehouden, heeft een groote brand gewoed. Een dertigtal kramen zijn door het vuur vernield en verscheidene kramers zijn in de vlam men omgekomen. Tengevolge van de veelvuldige branden, maar vooral van den mislukten oogst, begint reeds naar een Russisch blad bericht, in Oost-Rumelië, en voornamelijk in de gouvernementen Saratow, Orenburg en Astrakan, hongersnood te heerschen. Uit New-York meldt men dat eene lucht- strooming van zeer heete temperatuur over het oostelijk deel der Vereenigde Staten trekt. De thermometer wijst te New-York 102°, te Phi ladelphia 100° en te Pittsburg 99° Fahrenh. (3937° Celsius). Den 16en Juli richtten hevige onweersbuien groote schade aan vooral in Nieuw- Engeland. Dertig menschen werden gedood en verscheidene gewond door den bliksem en het instorten van gebouwen. Tevens woedden er om streeks dien tijd hevige stormen. In de haven van Boston kenterde een jacht en vijf personen verdronken, vier anderen verdronken in de baai van Nantajeket, drie te Huil, twee werden er gedood en vier gewond te Pittsfield in Massa chusetts twee gedood en zeven gewond te Shplton in Connecticut. Gevallen van zonnesteken en van bezwijken door de hitte komen veel voor. Uit Memphis vermeldt men vijf nieuwe ge vallen van gele koorts. Opnieuw heerscht er eene paniek. De inwoners van de ongelukkige en verpeste stad nemen in massa de vluchtzoodat er slechts de armsten, een 10,000 in getal, achterblijven. Tot dusver kwamen er in het geheel 80 gevallen roor. Ten behoeve der inwoners die de besmette muren niet ontvluchten kunnenheeft het Gou vernement 1800 legertenten en 200,000 rantsoe nen voedsel beschikbaar gesteld. In de Vereenigde Staten heeft zich een geval van vergiftiging voorgedaandat zeker koren op deu molen der tegenstanders van liet rooken zal zijn. Men schrijft uit Milwaukee aan een New- Yorksch blad: „De Senator Matt Carpenter moet, op raad van zijn geneesheer, voor zijn gezondheid naar Flo rida gaan. Zijn kwaal is rheumatiek naar men zegt, maar ieder, die eenigszins met de gewoonten van den Senator bekend is, begrijpt, dat zijne ziekte door het rooken is veroorzaakt. Hij rookt twintig a dertig sigaren per dag, en doet dan nog menig haaltje aan zijn pijpen waarvan hij eene fraaie verzameling heeft. Hij rookt 's mor gens, 's middags en 's avonds; kortom, hij is een wandelende schoorsteen. „Hij gaat nu naar Florida, maar als hij het rooken niet laat zal het hem niet helpen. De man is er aan verslaafd, en liet zal zijn dood wezen. Zijn vrienden maken zich ernstig ongerust over hem en niet zonder reden want hij moet er uitzien als een geraamte. Aan den anderen kant is het bemoedigend te hoor en, dat hij zoo opgeruimd en levendig is als ooit en men aan zijn gedrag niet zou zeggen dat hem iets mankeert." Misschien lijdt de Senator werkelijk aan rheu matiek zooals hij voorgeeft, en heeft hij die op geruimdheid in zijne treurige omstandigheden aan het rooken te danken. Men zegt dat een der redenen waarom de heer Kappeyne als Minister niet wenscht aan te blijven, deze zou zijn: de z. g. hygiënische commissie (voor schoolgebouwen etc.) zou maatregelen hebben out- worpen, die zelfs den Minister zoo kras voorkomen dat hij ze niet zou willen onderwerpen aan de koninklijke goedkeuring. De eischen voor openbare en bijzondere school gebouwen zijn dezelfde. Zooveel zou worden ge- ëischt, dat van al de openbare cn bijzondere school gebouwen te 's Hage geen enkel zou kunnen blijven; en te Amsterdam maar twee. Een komische drukfout. Op de internationale landbouwtentoonstelling te Kilburn in Engeland gehouden, werd Nederland, zoo lezen we in 't Evan gel. Zondagsblad, vertegenwoordigd door een stier en drie hazen, 't Moet zijn drie kazen. Onze figuur op die tentoonstelling is al treurig genoeg geweest dat wij haar waarlijk niet door drukfouten behoeven te parodieeren. Eene verhandeling, die onlangs in een che misch tijdschrift voorkwam, bevat de volgende merkwaardige passage. Het uit Nitrotetramethyl- diamtoriphenylmethaan door reductie ontstaande Tetramethyltriamidotriphenylmetkaan kristalliseert in denzelfden vorm als Tetramethyldiamidotri- phenylmethaan. In hetzelfde tijdschrift wordt gesproken van Pentamethylpararosanilinchloryhy- draat, als ook van zekere verfstoffen, wier vor ming in nauw verband staat met het ontstaan van het Hexamethyltriamidodibenzoylbenzol. Deze namen klinken wel niet bijzonder mooi, maar zij zijn toch volkomen juist, en leveren bovendien het groote voordeel op, dat de man van het vak, alleen bij het noemen er van, reeds dadelijk eene klare voorstelling van de samenstelling en den aard der bedoelde verbindingen verkrijgt. De chemisten geven er dus de voorkeur aan boven de dikwijls veel kortere en beter klinkende gewone namen, en zoo bestempelt men bijv. de in de menschelijke hersens voorkomende chemische ver verbinding, waarvan het bekende stopwoord: „Zonder phosphorus geene gedachte" afkom stig is, en die tot dusverre met de wel korte, maar niets zeggende benaming van „Lecithin" en „Protagon" werd aangeduid, thans, nu men er het samenstel van onderzocht heeft, met den weidschen naam: Orethyltrimethylammoniumoryd- hydrateleylopalin't'nyloglycerinphosphorzuur." Naar Het Vad. verneemt, hebben de heeren Fransen van de Putte en Cremers aan Z. M. den Koning te kennen te geven, dat zij het hun op gedragen mandaat tot Kabinetsformatie in de ge geven omstandigheden niet kunnen aanvaarden. Bloemendaal, 24 Juli. De gemeenteraad al hier heeft besloten een jaarlijksch pensioen van f 200 aan de weduwe van den vermoorden veld wachter v. d. Lijke en eene som van gelijk be drag aan de kinderen uit te keeren tot het jong ste meerderjarig is. Het is nu twee maanden oud. Voorts hebben een viertal ingezetenen be sloten jaarlijks aan de weduwe f 200 te geven, ter vergoeding van de emolumenten welke haar man genoot. Arnhem, 25 Juli. Meer dan 1000 pleizier- reizigers zijn heden per extra-trein uit Gronin gen, Drente en Overijsel alhier aangekomen ten einde de tentoonstelling te bezichtigen. Venlo, 24 Juli. De Maas had gisteren-ochtend de hoogte bereikt van 13.63 m. A. P.; zij is sedert één meter gewassen. De oeverlanden, die zich bij een normalen waterstand vrij hoog boven den waterspiegel verheffen, beginnen on der te loopen. Men herinnert zich niet, dat ooit om dezen tijd van het jaar de rivierstand zoo hoog was. Arnhem, 24 Juli- Een twee-jarige blonde krul- lebol speelde onder toezicht der kindermeid in de nabijheid zijner woning te Arnhem. Zóó goed werd op den kleine gepast, dat hij een oogen blik later levenloos uit de in de nabijheid stroo- mende beek werd opgehaald, waarin ter nau- wernood een voet water staat. Trouw tot in den dood. Een Leidsch echt paar had ruzie. Dat kan. Tollens toch zong al: niet steeds is de liefde bestendig van duur. Maar 't was nu toch wat heel erg en de vrouw besloot dan ook er een eind aan te maken: ze sprong in den Ouden Rijn. De man, slaaf van zijn plicht, om in leven en sterven zijn vrouw getrouw te zijn, sprong haar na. De omstanders vonden dit echter wat heel aandoenlijk, en haalden het nu met één sop overgoten echtpaar weer op het droge, waar een stichtelijke verzoening plaats had. Of het gemeenschappelijke doodsgevaar beiden nieu wen levensmoed schonk, wordt niet gemeld. Het Engclsehe driemastschip „Sint Bernhard," gezagvoerder Burns, van New-York naar Antwer pen, is Maandag-morgen in het zeegat te Vlissin- gen totaal verongelukt. Veertien man met een sloep zijn aldaar aangekomen, een tweede sloep is omgeslagen waarbij verdronken de kapitein, diens zoon, de loods en vier matrozen. Met verlies van een anker is het stoomschip „Arnao" in die haven aangekomen Te Middelburg is 11. Vrijdag een groote koffieveiling gehouden worden van 9995 balen Makassar- en 875 balen Pading-koffie. 't Is meer dan een halve eeuw geleden, sedert de laatste koffieveiling daar ter stede plaats had. „Frascati" te Amsterdam is voor de Muzen verloren. Een groot aantal notarissen en makelaars hebben den „kunsttempel" aangekocht om er Mer- curius een troon te stichten, in den vorm van een nieuw verkooplokaal, met monsterzaal, socië teit, kantoren enz., terwijl beneden een drukkerij door de firma Ellerman Harms Co. zal wor den gevestigd. De architect G. A. L. Van Gendt is met een bouw belast. De hoofdonderwijzer te Petten verzoekt, in een advertentie in de Held. en Nd. Ct-., den kiezers een in herstemming komend lid van den Raad dier gemeente niet te herkiezen, daar die persoon schrijven noch lezen kan. In de buurtschap Doesburg (gem. Ede) is een kind al spelende in een sloot geraakt en verdronken; het jongetje, nanwelijks 3 jaar oud, was zonder voldoend opzicht gelaten. Een paardendief te Zug, in Zwitserland, was onlangs op heeterdaad betrapt en in de gevan genis gebracht. Daar kwam hij op het denkbeeld om van het stroo uit zijne matras en zijne klee deren eene pop te maken en die aan den zolder op te hangen. Zelf ging hij achter de deur staan toen deze door den cipier en een gendarme, die hem kwamen halen, geopend werd. Wat hij ver wacht had, geschiedde; de cipier en de gendarme snelden toe om den zelfmoordenaar, naar zij meen den, af te snijden en daarvan maakte de gevan gene gebruik om de deur uit te sluipen, die hij achter zich sloot, waardoor hij voor oogenblik althans zijne vervolging onmogelijk maakte. Hij verborg zich in het kreupelhout nabij de gevan- geuis, omdat hij, slechts half gekleed, overdag niet verder durfde vluchten. Voordat de nacht kwam werd hij ontdekt en in de gevangenis terug gebracht. Voor de adspiranten dingende naar den rang van 2n luit. bij het wapen der infanterie hier te lande, zijn dit iaar slechts 20 plaatsen open gesteld, zoodat de kans ongeveer als 1 tot 4 ii 5 zal staan. Te Schiedam is een Branders-Moutwijn- Ver- eeniging tot stand gebracht, waartoe 254 bran derijen zijn toegetreden, met bet doel om tot een betere regeling van den moutwijnprijs te komen. Uit Wemeldinge wordt ons gemeld: Een Groninger tjalkschipper, naar 't kanaal willen stevenen, verzocht zijn 23 jarigen kneeht de fok gereed te maken, De.jongeling viel overhoorden verdween in de Schelde, alvorens hulp mogelijk was. Zijn lijk is nog niet gevonden. Het barbiers-compact te Groningen, dat onlangs zijn lOOjarig bestaan vierde is jl. Maan dag ontbonden. Na 100 jaren van eendracht, dus ook hier verdeeldheid! De uitgetreden leden hebben eene nieuwe vereeniging opgericht. Gisteren-avond is te 's-Hertogenbosch nabij het feestterrein eene vrouw van tie geslechte wallen in d^ vestinggracht gevallen en verdronken. Alhoewel men spoedig ter plaatse tegenwoordig was om haar te redden, belette de duisternis haar te vinden. Te Uden is eergisteren een man bij het pluk ken van kersen uit een boom gevallen; hij werd inwendig zoo zwaar gekwetst, dat hij gisteren morgen is overleden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 2