BINNENLAND. Frankrijk. DuitscMand. Oostenrijk-Hongarije, Italië. Zwitserland. Rusland. Amerika. GEMENGD NIEUWS. banknoten en-een partijtje diamanten bevonden., Vrienden, Woning beschonken te zijn geweest De „Globe" Ï3 er seer mede ingenomen, dat in dit geval eene strenge straf is toegepast. Keizerin Eugénie heeft tot de Koningin het verzoek gericht om aan luitenant Carey gratie te verleenen van do tegen hem uitgesproken doodstraf. De historieschilder Charles Landseer, broeder van den beroemden dierenschilder sir Edwin Landseer, is op zijn landgoed te Saint-Joha „Wood" in Engeland, in den ouderdom van 81 jaren, overleden. Het- feest van Gambetta, dat 56,000 francs gekost heeft,-zal geheel door .hem zei ven worden betaald, behoudens enkele blijvende construction in den tuin, zooals een vijver met, fontein, die voor rekening der' Kamer is gebracht, Ondanks Gambetta. Waar blijft hier de zoo hoog geroemde repu- blikeinsche zuinigheid? "Vrijdag-avond werd in het Théatre des Céles- tins, terwijl het orchest de Marseillaise begon te spelen, hevig gefloten. Daar men onder de vrij heid en gelijkheid minnende Bepubliek alles mag doen watniet der Regeering mishaagt, werd de fluitist in den „Violon" gestopt. Hst Journal de la Sodété Centrale d' Hor ticulture de France behelst de kennisgeving, dat door het bestuur van gemelde maatschappij een brief ia ontvangen van zekeren Garcin te Lyon, waarin deze meldt, dat hij na veel moeite er in geslaagd is een blauwe roos te. verkrijgen, Vrijdag li. heeft te Paderbom de begrafenis van Msgr. dr. Conrad Martin plaats gehad. De lijkstoet, waaraan vele deputation ook uit andere steden deelnamen, bestond uit ongeveer 3000 personenwaaronder 300 geestelijken. De kist werd gedragen door ingezetenen, deels uit den adellijken stand, en begeleid door Malthezerrid ders. De H. Mis werd gecelebreerd door den domproost Frensberg; dc lijkrede werd uitge sproken door den domcapitularis Klein. In den jengsten tijd zijn weder 30 nieuwe telegraafkantoren in Daitschland, waaronder 18 met „vtivsprekers door het Kijk geopend. In Hongarije heeft het districtsbèstuur aan de plaatselijke autoriteit te Sachsenfeid officieel doen weten, dat op haar gebied „een brug, nadat zes -bóuten waren doorgezaagd, in haar geheel ge stolen is": Onopgemerkt hebben de daders deze kleinigheid kunnen ontvreemden, hetgeen een locaal blad de mededeel ing in de pen geeft; „Er loopt een gerucht, dat twee gemeenteraadsleden en een veldwachter, die juist de brug passeer den, ook gestolen zijn. Te Napels is op den burgemeester, den heer Giusso, een aanslag gepleegd, waardoor genoemde magistraat gewond werd. De moordenaar is in hechtenis genomen. Men hoopt, dr.t de wonden niet doodelijk zullen zijn. De Italiaanscha bladen gewagen met veel lof van een schilderij, vervaardigd door mevrouw Eugenia Bertinatti, geb. Bate, van Tennessee (Amerika;), echtgenoote van den geachien onkun digen gezant van Italië te 's Gravenhage, den kommandeur Bertinatti. Deze schilderij, aan de parochiale kerk van Castellamonte geschonken, i« een trouwe en talentvolle navolging der be roemde Hadonnct de San Sisto, van Rafaël, waar van het orgineel zich in het Museum van Dresden bevindt. Ofschoon mevrouw Bertinatti eerst op lat eren leeftijd de schilderkunst is gaan beoefenen, heeft zij daarin zulk een hoogte bereikt, dat baar werk door de deskundigen zeer wordt, geroemd. Laatstleden Donderdag was de stad Genève tot tnsschen 8 en 9 ure in een dikke mist gehuld. Men herinnert zich niet, dit ooit in deze maand te hebben gezien. Den geheelen ochtend was het alsof eensklaps de herfst was ingetreden. Hat overige gedeeite van den dag had men bij afwis seling helderen zonneschijn en betrokken lucht, Al wederom zijn in het kanton Bern dit maal te Kurzenberg een aantal personen slacht offers geworden van het eten van vleesch eener rieko koe. Het genot van het bedorven vleesch beeft een soort van typheuse ziekte, tengevolge gehad, waardoor 30 a 40 personen zijn aangetast, van welke reeds verscheidens overleden zijn. Eenige Zwitserse? e bladen spreken van sporen van goud en zilver, welks in het Jura-gebergte ontdekt zonden zijn. Zij leiden daaruit af dat daar misschien mijnen van deze metalen zonden kunnen gevonden worden. Honderd Russische boeren zijn op het oogen- blik zoekende naar do schatten van Ivan den Verschrikkelijk cdje, volgens een oud document, begraven moeten Kggen ia *een boseh tussohen Solowïzy en Borzy. Zij vonden tot dusver slechts een paar gouden hoefijzers. Een Russisch arts, dr. Malarevskywilals middel tegen de toenemende bijziendheid onder studeerende menschen, de boeken gedrukt heb ben met witte letter op zwart papier. Zijne er varing leerde hem dat die verandering heilzaam zou werken. De tijdelijke Gouverneur-Generaal van St. Pe tersburg heeft bet, bevel uitgevaardigd, dat tel kenmale als d® bevoegde overheden heizij het heimelijk drukken van oproerige werken of pro- clamatiünhetzij de daartoe voorbereidende werk zaamheden constateerende eigenaren of admi nistrateuren van de huizen waarin dit geschiedt, voor het gerecht zullen moeten verschijnen. Deze bepalingen zijn toepasselijk op Staatsdrukkerijen, die aan particuliere personen verpacht zijndie evenzeer verantwoordelijk zijnals bovengenoemde misdrijven, die in deze drukkerijen gepleegd worden. De New-York Herald brengt eene zeer slechte tijding. Het metereologiseh bureel van dat blad is van meening, dat, dit jaar, de heeie zomer zich door regen en onbestendig weer zal ken merken. De gele koorts te Memphis breidt zich uit, gemiddeld sterven dagelijks vijf menschen aan die ziekte. Een commissie voor de openbare ge zondheid is benoemd, Esn vluchteling uit Mem phis overleed te New-York aan de gele koorts. In Cincinnati zijn verscheiden vluchtelingen nit Memphis aan die ziekte overleden. Da Arnh. Ct. verzoekt den collega's om in 't bekng „van zetter, corrector en, in hoogste xessort, van redacteur" aan alle vaste en toe vallige correspondenten en inzenders van adver- tentiën in overweging te geven: de hoofdletters F. er. T. door onderscheidingsteekenen te mer ken, hetgeen men gemakkelijk zou kunnen, „wanneer men van de F dn verticale lijn ver lengt gelijk bij de gewone „schrijf-/"dus een f maakt „met een staart." Nu wij eenmaal op dit apropos gebracht zijn, zegt. de, Gelderlander, hebben wij nog een ver zoek uit ons eigen. Men vermijde toch in zijn schrift, ten eigen gemakke en ten gerieve van den ongeduldiger lezer, alle krullen en halen en zwaaien, alle GothischeByzantijnsche en Moor- sche versierselen; men voere de nu eenmaal in zwang zijnde Italiaansche lettersoort ook in streng Eomaanschen trant uit, zonder de minste cha rivari. Laat ons eenvoudig schrijven, in dubbe len zin, eenvoudig van stijl en eenvoudig van letters. Het Vaderland verneemt, dat het Ministerie ran 15. M. machtiging heeft gevraagd tot het openhaar maken van alle stukkendie op de hangende crisis betrokking hebben. De Standaard ontving onder dagteekening van 30 Juni het bericht uit Batavia, dat de heer mr. L. W. G. Kenchenius het lidmaatschap der Kamer voor Gorkura aanneemt, en reeds in de eerste dagen van September scheep hoopt te gaan om medio October hier te anivoeren. Het Handelsblad verneemt thans nader, dat wel den heer Heemskerk de portefeuille van binnenlandsche zaken is aangeboden, maar dat de heer Van Lynden van Sandenburg werd be last met de samenstelling van een Kabinet. De heer van Lynden zou die taak hebben aanvaard, omdat hij meende haar niet te mogen weigeren, ofschoon hij zich ten volle bewust was van hare grooto bezwaren. Veendnm, 28 Juli. De plaatselijke school- commissie alhier heeft bij breed gemotiveerd adres aan den Raad haar ontslag ingediend. Zij meent het vertrouwen van den Raad te missen en de tijd is haar te kostbaar om dien to besteden aan adviezen die geenerlei kracht hebben. 's Gravenhage, 29 Juli. De baronnesse v. T. die vermoedelijk het gelui der schel van den nade renden stoomtram niet hoorde, is gisteren-avond bij het oversteken van den weg lang3 den Dieren tuin, mot de machine ia aanraking gekomen. Door den schrik viel zij neder, tengevolge waarvan zij bet, aangezicht verwondde aan den kant van een der platen beneden aan den stoom- toestel bevestigd. Oss, 38 Juli. Onze1 gemeente vierde Donder dag een luisterrijk feest. De nieuwbenoemde bur gemeester, de E. A. heer Mr. H. J. Fenseling werd als zoodanig plechtig geïnstalleerd. De in alle straten en wijken kwistig aange brachte guirlandes, groen en bloemen; de vele sierlijke eerebngon met toepasselijke opschriften en chronogrammen; tet van de meeste huizen wap perende nationale dundoek, dat alles gaf aan onze schoone gemeente een recht feestelijk aanzien. Circa 3 uur in den namiddag vereenigde zich eene flink georganiseerde eerewacht te paard, met de feestcommissie en een twaalftal in 't wit gekleede bruidjes, dio respectievelijk in 3 rijtuigen gezeten waren op 't marktplein, om vervolgens den Bur gemeester tot Berchera te gemoet te rijden, Toen de heer Fenseling met zijn geachte gade aldaar arriveerde, werd ZEAchtb. in naam der burgerij als burgemeester van Oss begroet door den com mandant der eerewacht, die tevens een gepast woord tot ZEd. echtgenoote richtte. Vervolgens toog men voorwaarts tot dat het sein van op houden gegeven werd. Hier nam een lid der eere wacht, tevens wethouder, het woord en heette den burgemeester hartelijk welkom op 't grondgebied van Oss. Wederom trok men verder tot op een korten afstand van de kom der gemeente, waar de harmonie „Kunstliefde vermag alles", de hand boogschutterij „Concordia," benevens de leerlingen der openbare school, ouder geleide van heeren onderwijzers de komst des burgemeesters afwacht ten. Hier sprak de president der harmonie den burgemeester toe en richtte daarna 't woord tot mevrouw zijne echtgenoote. Een kort maar har telijk antwoord volgde zoo op deze als op de vorige tot ZEA. gerichte toespraken. De har monie hief nu het „lang znllen zij leven" aan dat door het opgewekte publiek luide werd her haald. De stoet zette zich vervolgens, net gegroepeerd, in bewering voorafgegaan door hst muziekkorps. Voor het raadhuis aangekomen zijnde werd den burgemeester, na door een dochtertje van een der raadsleden begroet te zijn, den eerewijn aan geboden, waarop door de schooljeugd een feest lied werd gezongen. Zichtbaar getroffen, dankte Zijn Edel Achtbare voor de eer hem bewezen. Thans besteeg de burgemeester de trappen van het. keurig versierde raadhuis, waar ZE.k, door de leden van 't gemeentebestuur opgewacht en door den oudsten wethouder onder eene korte toespraak met de insigniën zijner waardigheid werd bekleed. De burgemeester hierop antwoordende, deed uitkomen dat hij door de raadsleden gesteund, den bloei der gemeente zooveel mogelijk zou be vorderen Beesd, 28 Juli. Heden had hier een treffend ongeval plaats. De veerman, die het veer op Rumpt bedient, zou met de pont een wagen met hooi van den overkant halen. Ten gevolge van den hoogen waterstand op de Linge lag de pont nist aan den ketting, maar moest door hoornen voortgeduwd worden. Bij dit voortduwen schiet de veerman in5 de rivier en komt niet meer te voorschijn. Het hulpgeroep van zijn zoon, die hem in zijn werk had bijgestaan, baatte niet; de vader bleef in de diepte en vond er zijn graf. Do ver dronkene, een oppassend man, laat een weduwe met vele kinderen achter. Tot op dit oogenblik vischt men te yergeefs naar zijn lijk. Zaterdag-ochtend is fcusschen Nijkerk en Amersfoort een kind van 4 jaar onder den trein van Kampen naar Utrecht gerankt. Het kind liep op den weg te «pelen, terwijl de moeder in het veld aan den arbeid was. Een arm van het kind is verbrijzeld, In den avond van Vrijdag jl, is te Purmerende door twee broeders, van 15 en 17 jaar, een moordaanslag gepleegd op hun oom, zekeren A, Z. vrachtrijder aldaar. Deze werd door hen aan den buitenkant der stad, in de nabijheid der kanaalslnjs achter een boom opgewacht. Toen hij voorbijkwam, hitste de oudste do jongste op hem aan, die hem daarop met een mes een diepe wonde ia de borst toebracht. De aange vallene verkeert in bedenkelijken toestand. De daders zijn in hechtenis genomen en naar Am sterdam getransporteerd Te Gelkenes is gisteren-middag een jon geling, lijdende aan toevallen, bij het hengelen in het water gevallen en verdronken. Donderdag in den vroegen morgen is in do Scheveningsche Boschjes door een veldwach ter gevonden een meisje van 16 jaar, blootshoofds en uitgeput van den honger. Zij verklaarde door haar ouders uit Gelderland naar den Hasg gezonden to zijn om een dienst te zoeken wat haar niet was gelukt. I)e veldwachter heeft haar naar zijn huis genomen, haar het noodige voed sel gegeven en haar vervolgens naar het commis sariaat van politie gebracht, vanwaar zij naar have ouders ïs teruggezonden. Eergisteren-namiddag ten half 2 ure is het dochtertje, oud 47sjaar, van schipper Frederik Roth, te huis behoevende in Baden, van het aakschip Caroline in de Maas even boven de oude sleep- helling (Noordereiland) over boord gevallen cn verdronken. Een handelaar in diamanten te Amster dam bad zijne portefeuille, waarin zich ecnige in de chiffonnière nedergelegd. Hij had eet» boodschap verricht en thuis komende vergewiste hij zich van deu inhoud der portefeuille, waar mede hij handel moest drijven. Tot zijn niet ge ringen schrik ontwaarde hij dat van dat partij tje juist de drie beste diamanten waren ontvreemd. Dadelijk viel de verdenking op de dienstbode, die dan ook schoorvoetend beleed den diefstal te hebben gepleegd. Zij had, zonder dat zij daarvan eenige kennis bezat, juist de drie beste wegge nomen, ze in een pakketje gewikkeld en onder hare bedstede geborgen, met het doel ze later to verkoopen. Het driejarig dochtertje van den brood bakker Koeman te Petten -is bij een nachtelijken brand omgekomen. Eerst na afloop van het on heil ontdekte men, dat bij de redding van 7t gezin dit kind vergeten wa3 en men vond toen slechts het verkoolde lijkje, Zondag-ochtend is benoorden Egmond aan gespoeld het lijk van een manspersoon, aange zicht onkenbaar, van kleine gestalte, gekleed met geel pilo broek en boezeroen, blauw baaien hemd, grijze aangebreide kousen, gemerkt met rood garen F. K. en lederen pantoffels. Zaterdag-nacht had te Utrecht een moord aanslag plaats. Een dienstmeisje, dat kermis ge houden had, ontmoette in de Zadelstraat haren vroegeren geliefde, die haar woedend aanviel en met een mes diepe sneden in den bals en over het voorhoofd toebracht In zorgelijken toe stand i3 zij naar het. ziekenhuis vervoerd. De dader is in arrest 1 Een der Zwolse.he geneesheeren deelt aan de Zat). Ct. mede, dat hij iemand onder behan deling heeft, die erge - brandwonden heeft be komen door zelfontbranding van een doosje „Zweedsche" lucifers, hetwelk hij in den zak had. Het ontvlamde terwijl de persoon doodbe daard neerzat. Het doosje draagt als fabrieks merk een Damascener kling en is uit de fabriek van „Buz brothers." In de drukkerij van de Tilburgsche Courant ia Zaterdag 11. bij het smeren eener pers een man met de rechterhand tussehen het tandwork der machine beklemd geraakt. Men vreest dat de man het gebruik der band zal moeten mis sen. Yeeleischende menschen vinder, schielijk in eiken vriend een donkere zijde. Hij voldoet niet aan hunne eerzucht, schijnt hen te veronacht zamen, hij leeft niet genoeg voor hen of hij be grijpt hen niet. Dat zijn, wel is waar, altemaal bruine schaduw-streepjes op liet. veld der vriend schap, waardoor menig bloempje minder prijkt, dan wel behoorde doch waar alles even helder verlicht is, ook daar is het eentoonig. Zij, die vecleischers, vergeten ook al te spoedig dat de vriendschap ook van hen offeranden en eisohen vergt. Ware vriendschap oordeelt nimmer een zijdig. Dat men dit beter bevatte on waarlijk er zou minder vriendschap verbroken worden in eene wereld waar eohte en ware vriendschap zoo zeldzaam ia, Eenvoudigheid Eenvoudigheid is eene goede eigenschap dio alle andere goede eigenschappen in zich.sluit. Zij was eenmaal de Cherub, doch zonder vlammend zwaard, met eene lelie in de hand, die de eerste Christenen beschermend bewaakte, en een treffend contrast maakte met de rijk uitgedoste en los bandige cohorte op den Olympus. Zij is de zuster der schoonheid, met. haar ter zélfder uur geboren en zoo volmaakt gelijkend, dat men ze niet meer onderscheiden kan. Zij is de vorm van allo deugd en het brandpunt van elke waarheid. Helaas waarom heeft zij zoo weinig vereerders en volgelingen in hare verk wikkende en bezielende omgeving Intrigue. Het onzichtbaar ordenslint van den sluiven ho veling waardoor hij in het geheimzinnig rijk der kabalen vrijen toegang verkrijgt. De kinderen dezer wereld noemen het met zachtere woordenonder vinding, menschenkennis, geoorloofd eigenbelang. Die wat meer oprecht zijn noemen hette mogen de parvent'r. Dat de beschaafde en geleerde wereld van intrigue krielt, als de dampkring van onzicht bare diertjes is ai te bekend om te bewijzen. De intrigant is de grootste valsebe speler met gedachten, woorden en mines en zekerlijk aan het hof een gewone verschijning. Men kan hem daar eene machine noemeneen vingerdruk op de rechte plaats aangebracht en h.'.t vernielende werktuig grijpt met zijne grooto verborgen raderen in tsï- Jooze kleinere en zoo wordt het gekozen slachtoffer op eens, van lieverlede, maar toch zeker door de gevaarlijke machine verplet. Afzichtelijke, alles besmeurende intrigue, wie zal de slachtoffers tellen die onder uw moordend staal gevallen zijn. Knarsetandend, afgemat, kei*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 2