B U i T E N L A N I). BINNENLAND. België. Duitschland. Engeland. Spanj e. GEMENGD NIEUWS. ik niets weet,« maar: clit alleen weet ik dat alleswat ik te weten kan komen eigenlijk geen waarde heeft.Maar een zoo moedeloos, een zoo verstompend scep ticisme» moet een ziekelijk, kan nimmer een gezond Terschijnsel zijn. Of zou het laatste woord van de wijsheid dezer eeuw in die levensbeschouwing gelegen zijndoor Renan onlangs voor zijn medeleden der Academie ontwikkeldtoen hij beweerde, dat het zaligste oogenblik voor den mensch O O dan aanbreekt, wanneer hijnajaren studie, begint in te zien, dat alles ijdel is, doch dat vele ijdele dingen de moeite waard zijn, geruimen tijd te worden genoten. Alzoo constateert de heer de Beaufort, zelfs een liberaaldat het einde der wijs heid onzer eeuw isvertwijfeling en wanhoop. Alles moet men wetenalles onderzoe ken en navorschen, en wat men niet kan vattenwordt onvoorwaardelijk verworpen en ziet, in 't eind ontwaart mendat al dat weten eigenlijk geen waarde heeft. Dat is de treurige ervaring van den mensch buiten of zonder God. Hij meent wijs te zijnmaar hij is dwaas. Reeds in het Oud Verbond heette het naar waarheid: »De dwaas zegt in zijn hart: »daar is geen God.<? In dat enkele woord der Schrift ligt meer waarheid en goddelijke wijsheid dan in al die geschriften van »Engelands geleerden te zamen. »Een moedeloos, verstompend scepticisme »kan nimmerzegt de heer de Beau fort »een gezond, het moet een zieke lijk verschijnsel zijn. Wij zeggen: zeer juist, doch voegen er hijtwijfelachtig is altijd een ziekelijk ver schijnsel. Alleen door het geloof wordt de mensch waarlijk gezond wordt hij gebracht in de rechte betrekking tot Godzijn me demensehen en zic'n-zelven. De wetenschap verlamt en doodt; het geloof sterkt en staalthet doet herleven wat kwijnde en verstierf. IJdelheid is deze wereldzij gaat voorbij met al haar hegeerlijkheid. Slechts zij die gelooven in een hoogere dan de zichtbare we reld hebben het blijvende gevondenzij staan boven de ijdelheid dezer aarde. De afgod dezer eeuw is de twijfel; die voor hem knieltgaat reddeloos verloren. Alleen zij, die gelooven in den God der eeuwen, zullen voor eeuwig behouden worden. Het Belgisch stoomschip Louis David kapt. Brock, van Antwerpen naar de Middellandsche Zee, geladen met spoorweg-materiaal, is 11. Zondag avond door dikte van mist op de hoogte van Ouessant op een klip gestrand en totaal weg. De eerste stuurman, de tweede en derde machi nisten, twee stokers en twee matrozen zijn gered, doch een eu twintig man, waaronder de gezag voerder en de eerste machinist, zijn bij liet on geval verdronken. In het nabij Keulen gelegen heilsberg is dezer dagen op drie plaatsen de bliksem ingeslagen. Eerst sloeg hij in een kamer, waarin zich zeven personen bevonden. Tal van voorwerpen daar aan wezig werden vernield en een persoon door neder- vallende scherven ernstig aan het hoofd verwond. Overigens bekwam geen der personen door den bliksemstraal eenig letsel, dan alleen dat allen eenige oogenblikken in een staat van verdouving verkeerden. 't Is algemeen bekend hoe er door de kooplie den misbruik wordt gemaakt van de verzending per post als „monster zonder waarde," waartoe het lage port dan ook medewerkt. Toen onlangs de postzak uit Bremerhaven te Berlijn aankwam, bemerkte men dat verschillende pakketten zeer met vet bezoedeld waren; meer dan dertig brieven waren zoo vet, dat men ze moest reinigen alvorens ze te kunnen bestellen; met één pakket dagbladen was het nog erger, dit moest weggeworpen worden, zoodat de geabonneerden geruimen tijd op hun exemplaren konden wachten. Dadelijk werd onderzocht, op welke wijze de aan de zorgen der post toevertrouwde zaken bedorven waren, eu wat bleek nu? Een boterhandelaar had boter als monster zonder waarde in een bordpa pieren koker verzonden en door de drukking eu de warmte was de boter aan alle zijden uit het omhulsel gedrongen en gesmolten. Tot 's mans verontschuldiging mag gezegd worden, dat van lieverlede in Duitschland alles aan de post wordt toevertrouwd, tot levende slangen toe. Een vreeselijke storm brak in den nacht van Zater dag op Zondag over het zuidelijk deel van Engeland los. Den ganschen dag was het drukkend en zwoel geweest in den dampkring, tegen den avond klief den aan den gezichteinder de eerste bliksem stralen de lucht. Omstreeks middernacht was het onweder in volle woede losgebroken vlak boven de stad Londen en woedde daar zoo hevig, als men 't slechts zelden heeft bijgewoond. Eerst viel de regen in stroomen, maar spoedig was de regen hagel geworden en kletterden de steenen tegen de gebouwen. De schade is zeer aanzienlijk. Voor al de tuinen te Kew en de botanische tuin te Londen hebben veel geleden. In het graafschap Norfolk werden twee windmolens letterlijk omge blazen. In den omtrek van Cambridge staat alles onder water. Nabij Oxford is een gedeelte van den spoorweg ter lengte van 1 Va kilometer weg gespoeld. De infante Maria del Pilar, zuster des konings is in de badplaats Escoriaza plotseling overleden. Een rijtuig, waarin de Koning zat, is omgeval len op weg van San-Ildefonso naar het Escuriaal. De Koning heeft zich daarbij een weinig bezeerd. Om de aardigheid èn van den inhoud èn van de wijze van inkleeding, en tevens als Vlaamsche taalproeve ontleeneu wij aan de „Vlaamsche Ga- zette van Brussel" het volgend verhaaltje Verleden Zondag zaten in eene herberg ver scheidene mannen te redeneeren over de nieuwe wet op 't lager onderwijs. Een hunner had het vandeeg drukhij razeneerde zoo fel en zoo hard dat al de herberggasten het konden hooren. Ro- blinvolgens hem, had gelijk: het onderwijs moest onzijdig, zonder kleur zijn. Een boerken, dat aan een aanpalende tafel met andere vrienden aan 't kaarten was, had stil zwijgend alles afgehoord. Morgendacht hij in zich zeiven zal ik dien kerel wel hebben, 's An derdaags inderdaad, trok het boerken naar het huis van den zwetser, die eenen lakenwinkel houdt. Nog zoo haast had deze hem niet gezien, of hij riep al van verre: „Ah! pachter! kom binuenWat zal er u believen?" „Ik zou geerne eene broek hebben mijnheer! „Goed, pachter, goed; van wat prijs, van wat kleur, a. u. b.?" ,,'t Moet een goede Sterken zijn maar zonder kleur." „Eene stof zonder kleur, pachter, die bestaat er niet. Wat soort van broek zoudt ge willen „Wel eene onzijdige broek, eene broek die noch zwart, noch wit, noch bruin, noch blauw is, een broek tusschen in." „Pachter, vriendlief, onzijdige broekenstof be staat er nietalle stoffen moeten natuurlijk de eene of de andere kleur hebbeu." „Even als 't onderwijs, mijnheer, antwoordde de pachter, waarover ge gisteren avond zoo on- noozel in de herberg hebt zitten razeneeren. Ont houd, mijnheer, dat een onzijdig onderwijs, een onderwijs zonder kleur, zoo min mogelijk is, als er eene broekstof zonder kleur kan bestaan. Het onzijdig onderwijs is een onzinhet onder wijs moet goed of slecht, godsdienstig of godde loos zijn. Salut." Hiermede trok het boerken op, en liet den lakenkoopman staan zien, gelijk 'nen aap in een porceleinwinkel zulle. In strijd met de loopende geruchten verneemt de Standaard dat de heer van Lijnden van San- denburg niet de portefeuille van Justitie, maar die van Buitenlandsche Zaken zal aanvaarden. Voorts staat vast, dat graaf Schimmelpenninck Financiën neemt; Heemskerk Bitmenlandsehe Za ken Klerck Waterstaat; Justitie waarschijnlijk Meerbeke-, Oorlog Beyen, en Marine Kip. Ko loniën nog onbeslist. Breda, 7 Augustus. Eergisteren is in den vroegen morgen op korten afstand van hier door een uit Tilburg komenden goederentrein de spoor wegwachter van Loon overreden. De ongeluk kige, alleen aan het hoofd gewond, was echter dadelijk een lijk. Heinenoord, 7 Augustus. In de afgeloopen week heeft een landbouwer zijn knecht met de kolf van een geweer zoodanig geslagen dat men voor het verlies van 's mans leven vreest. De politie heeft zich de zaak aangetrokken. Schipluiden, 7 Augustus. Twee jongens gin gen Woensdag-avond in het weiland een rijtoertje maken met een stortkar, waarvoor een zeer oud paard was gespannen. Daar dit dier echter niet vlug genoeg liep, spanden zij er een jong paard voor; doch dit was te vlug; liet wierp de kar om en de twee knapen werden met gebroken dijbeen in het weiland gevonden. IJmuiden, 7 Augustus. Thans kan met zeker heid gemeld worden, dat men met de bestrating van IJmuiden op 15 Augustus zal beginnen, tot groot genot van de inwoners en vreemdelingen, die eens een kijkje komen nemen. Met de forten zal men ook wel spoedig beginnen, daar hier reeds twee officieren gestationeerd zijn. Naar aan leiding van de mededeeling dat van de oprichting van een badhuis vooreerst nog wel niets zou kunnen komen met het oog op liet proces, dat over de benoodigde gronden aanhangig is, meldt men ons nader, dat de heer Bert Brouwer bij het ontwerpen zijner plannen juist de gronden, waarover bedoeld proces loopt, buiten rekening heeft gelaten om in de uitvoering van zijn project door niets te worden belemmerd. Bloemendaal, 8 Aug. De grindweg van Meerenberg naar de kerk alhier wordt in een straatweg veranderd; de kosten zijn f 10,868. Goes, 8 Augustus. Er heeft zich in het hoofd kiesdistrict Goes een centrale katholieke kies- vereeniging Recht voor allen gevestigd. Amsterdam, 8 Augustus. Door Burg. en Weth. is eene lijst openbaar gemaakt van de in Juni afgekeurde levensmiddelen; hetzij wegens bederf of vervalsehiug. „Bij eene herhaalde be vinding zullen voortaan de namen der fabrikan ten en veikoopers, wier waren stof tot opmerking hebben gegeven, worden vermeld." Te Brunswijk wordteenproef genomen met een tramway met vlakke rails. Het plan be staat om zes of zeven mijlen te leggen en in exploitatie te brengen. Dit is de eerste proeve, die genomen wordt om het hinderlijke van ver diepte rails in de straten te voorkomen. De rails zijn gemaakt in de fabriek Vereinigte Fabri- ken" te Dortmund en de rijtuigen worden ver vaardigd bij the Starbuck Gorap. te Birkenhead. De kantonrechter in Den Haag heeft Donderdag 11. 150 dronkaards 6 vrouwelijke veroordeeld: 39 van hen waren „Zondag-vierders", 43 „Maandag-houders". Onder deze personen be hoorde een vrouw, een hondenscheerster van be roep, die voor de 35ste n.aal een vonnis wegens openbare dronkenschap kreeg, een stukadoor, die voor den 39n keer terechtstond, teiwijl vijf an deren reeds 7, 10, 11, 12 en 18 vonnissen voor dezelfde overtreding te hunnen laste hadden. M ej. J. Va n de Voordt, t e Beugen overleden heeft haar aanzienlijk vermogen (circa 2 ton gouds bedragende) bijna geheel aan de algemeene armen van Beugen en Rijckevoort vermaakt. Een inwoner uit Hilvarenbeek, die gedeeltelijk zijn verstandelijke vermogens mist, heeft in de gemeente Diesen eene landbouwers woning in brand gestoken. Het pand, dat met verzekerd was, is met een groot gedeelte van den inboedel eene prooi der vlammen geworden. De schade wordt begroot op f 3000. Eergist eren-ochtend is een kin d (j on ge n) van een week of vijf, in het portaal van het Diaco nie-weeshuis te Amsterdam te vondeling gelegd. II. P. Kerdij k, d oor het Belgis c hc Gouver- nemen t uitgeleverd, is onder geleide van een bri gadier der rijksveldwacht, in Den Haag aange komen en naar de gevangenis overgebracht. Onder de gemeente Schijndel is een vierjarig kindje door een schok van eene vracht kar gevallen, met het ongelukkig gevolg, dat het werd overreden en op de plaats dood bleef. Te Tegelen, bijVenloo, liet een weduw naar zijne 4 kinderen, van welke het oudste 10 jaren telde, alleen te huis. Het jongste kind, 2 jaren oud, bereikte een fleschje, waarin levend kwik was; het speelde daarmede, en proefde van den inhoud, zoodat het aan de gevolgen over leed. De zakkenrollers maken te Arnhem goede zaken. Een heer werd een portefeuille met f 1200 aan bankpapier uit den zak gerold, en eene dame eene gevulde portemonnaie uit den achterzak gestolen, De eveutueele nieuwe Minister van Oorlog kan zich, althans in 't klein, gemakkelijk verdienstelijk maken, door nl. den militairen het dragen van wapenen buiten dienst te verbieden. Te Middelburg toch hebben Zondag-nacht we der twee korporaals met hun sabels schrik en kwetsureu onder eenige burgers aangericht. De helft van het d orp O h as en o is bij Schlestadt, is door brand verwoest; 150 huizen liggen in de asch; 1800 menschen bevinden zich zonder dak en zijn aan de ellende prijs gegeven. Te Schiedam werd iemand het slacht- offer van zijn pogingen om een drenkeling te redden. H. de Koning, die niet kon zwemmen, waagde zich te ver en dreef af; zijn kameraad dook daarop naar hem, om hulp te verleenen, maar werd ook medegevoerd; beiden werden la ter levenloos opgehaald. De gem een te Oosts te lling we r f kan zich beroemen op eene echt middeleeuwsche instelling. Niet ver van Oldeberkoop ligt een brug over de rivier de Tjonger, waar men niet alleen van paar den met of zonder rijtuig, maar ook van voet gangers tol vraagt, en wel 's winters tweemaal zooveel als in den zomer. Hij, die geen geld heeft, moet of terugkeeren of de rivier doorwa den. Meermalen is het gebeurd, dat arme men schen, uit gebrek aan tolcenten, door de rivier moesten gaan. Deze brug is particulier eigendom en wordt met een daarbijstaand boerenplaatsje verhuurd. De eigenaar wordt voor den rijkste zijner gemeente gehouden. In het graatschap Glatz (O.-Pruisen) heeft men bevonden, dat zekere ambtelijke per sonen, op de dorpen, als iemand boete beloopt, hem die laten betalen in bier en brandewijn, welke door de inners werden opgedronken. Maandag a. s. worden in de legerplaat sen bij Amersfoort verwacht eenige officieren van de regimenten huzaren, ten einde de pne- ven bij te wonen tot het vernielen van spoor wegen. Eenjongeling van 22 jaren te Tilburg is bij het zwemmen verdronken. Mevr. H., be woonst ervan eenprachtige villa bij Neuilly, ging dezer dagen de zeebaden gebruiken te Boulogne. Zij liet hare woning aan de zorg van een harer vrouwelijke ondergeschik ten. Deze, Henriette P., profiteerde echter van de afwezigheid van mevrouw, vroeg haar vrien den en vriendinnen bij zich, en ging op haar beurt ook bij hen op visite. Op een avond, dat Henriette uit was, zijn er dieven het huis ingeslo pen en hebben daar voor eene waarde van 60,000 franken gestolen. Men vermoedt, dat het ken nissen van Henriette zijn, die den diefstal heb ben gepleegd. In de Joden-Breestraat te Amsterdam hebben verleden week twee kooplieden in ker sen, uit handelsnijd zoo luid tegen elkander ge wedijverd in het uitventen hunner koopwaar, dat een hunner op een gegeven oogenblik bezocht werd met mondklem en met een krampachtig opengesperden kaak het veld ruimen moest zon der een kreet te kunnen slaken. De uitvoer van bloembollen uit ons land naar den vreemde van 1861 tot 1876 ver tegenwoordigt een waarde van ruim 19 millioen gulden, of' gemiddeld f 1,200,000 's jaars. Het schijnt dat de waarde van den uitvoer steeds klimmende is, daar die in het laatste jaar op f 1,680,000 kan gesteld worden. Te Agen heeft een zekere landbouwer Dubernard, die sints eenigen tijd in ongenoegen met zijn vrouw leefde, haar op een oogenblik dat zij water putte, onder water gehouden, met het gevolg, dat zij stikte. Zelf is hij daarop in huis gevlucht en heeft zich daar opgehangen. Prins Lodewijk de Rohan uit Bo he men deelt in de Jagdzeitung mede, dat hij zijn vijftigduizendsten haas heeft geschoten. Het klinkt als een jagersverhaal, maar de gelukkige jager toont aan, dat het in sommige streken van Bo- hemen niet moeilijk is op een dag een paar honderd hazen te schieten. De rooverhoofdman Joseph Babinsky, eens de schrik van gansch Noordelijk Bohemen, is in 86- jarigen leeftijd dezer dagen, in eene strafkolonie voor vrouwen, waar hij als tuinier dienst deed, gestorven. Zoozwartals een neger, is een spreek woordelijk gezegde, dat voortaan umt eenige om zichtigheid dient gebruikt te worden. Ten min ste, de beroemde reiziger Serpa-Pinto beweert in de binnenlanden van Afrika witte negers gevon den te hebben, wier gelaatskleur zelfs blanker is dan die van het Kaukasische ras, dat Euro pa bewoont, 't Zal met die soort van negers echter wel gaan als met de „witte raven", die men ook niet alle dagen ontmoet. De „Artisten-Oourant", uitgeverdeheer Louis Coenen te Rotterdam, bevat een bericht van het „verdwijnen" van den heer Oskar Burch- heister, pianist en regisseur van het Alcazar te 's Hage, die, naar men zegt, benoemd is tot kamerpianist bij den ex-president der Afrikaan- sche Handelsvereening, L. Pincoffs te New-York. Een Engelsch Gouvernements stoomschip is van Aden naar Guardafui vertrok ken om de aldaar gestrande Nederl. stoomboot op te sporen. Terwijl men elders de aardappelen zeer duur moet betalen, zoo het heet wegens de ziekte in dat product, zijn te Deventer om dezelfde reden de prijzen der aardappelen buitengewoon laag, f 1,50 af 3 per hectoliter, naar gelang van de qualiteit. Vele landbouwers in die streken na melijk haasten zich hunne aardappelen uit den grond te halen en aan den man te brengen, uit vrees dat het bederf in de knollen zal toenemen. Te Sluis is een lSjarig jongeling, ter wijl hij aan het hengelen was, in het water gevallen en ondanks onmiddellijk aangebrachte hulp levenloos opgehaald. Het leven. Voor velen is het leven op aarde een kermis. Zij bezoeken het Marionetten, Vierkroonen en Janklaassenspel, en gelooven dan tijd en geld niet kwaad besteed te hebben. Anderen, die wat meer smaak hebban, gaan in de Menagerie of inde Cirque Olympique waar de voorwerpen meer

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 2