NIEUWE J. J BEIJNES. J. J. BEIJNES Donderdag 14 Augustus 1870. 4c Jaargang. Gemeentcraads-verkiczing. Eene kwaal des tijds, BUITENLAND. No. 300, De Vrouw des Spelers. Ook in ons land hebben helaas deze misdadige feiten jaarlijks een verschikkelijk cijfer. Uit het verslag aan den Koning van de bevindingen en handelingen van het geneeskundig staatstoezicht in het jaar 1877 ontleenen wij dat in Nederland in dat jaar 183 personen door zelfmoord zijn overleden. België. Duitsehland. HMRLIMI rnilRAlT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post. Afzonderlijke Nummers r 0,85 If— 0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NOR" AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Avertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS 8c LAUKEY. Kiezers van Haarlem Op Donderdag 14 Augustus a. s. gebiedt onze burgerplicht ter stembus te gaan. Wien zullen we kiezen? Ons dunkt de keus van een candidaat zal ditmaal niet moeilijk vallen, vooral wanneer wij nagaan den loop der zaken van de laatst gehouden verkiezing. De in alle opzichten aangewezen candidaat is de Heer Eene uitweiding over de hoogst gunsti ge antecedenten van genoemden heer zou vleierij worden. Ieder onzer weet dat deze candidaat bekend is met den toestand on zer gemeente en met de belangen der bur gerij. Gekozen wordende zal de heer Beijnes, wij zyn er zeker van, de algemeene en bij zondere belangeu van Haarlem's inwoners naar plicht en geweten behartigen. Kiezers! van andere zijden worden ook twee candidaten gesteld. Wie zijn deze? 't Zijn vreemdelingen die eerst kortelings zich hier met der woon gevestigd hebben, die dus onmogelijk met de locale toestan den onzer stad bekend kunnen zijn. Kiezers! laat ons medewerken tot den bloei en de welvaart van de stad onzer inwoning en stemmen we allen eenparig op den heer een man die op industrieel gebied zich heeft onderscheiden en die het aangeboden mandaat stellig alle eer zal bewijzen. Men zou meenen dat alle menschen, die over het vrije gebruik hunner zinnen kun nen beschikken, het eens zijn iu de be oordeeling van den zelfmoord en dat er slechts ééne stem opging tegen deze mis- FEU1LLET ON. I. Vervolg. Wij keerden haastig terug. Op de zelfde plaats waar zij ons een paar minuten te voren voorbij was gegaan, en waar zij in den heiligen naam van God had gesmeekt, lag de arme vrouw levenloos op den grond uitgestrekt. Een kreet van angst of zelfs van pijn, was eene te gewone gebeurtenis in deze treurige plaats, om iets meer dan een voorbijgaand gissen naar de oorzaak, op te wekken; niemand waagde zich uit de ellendige huizen om te onderzoeken wat er was voorge vallen; en zoo lag het arme schepsel daar dan buiten kennis, in den hevig neerplassende regen. Ik haaste mij het hoofd op te lichten, terwijl zuster ltosa in een der beide winkels die open waren, hulp ging zoeken. Mijn hart werd wee en aangedaan bij liet zien van de geopende wonden aan haar hoofd en voorhoofd en waar- daad jegens God en den eigen persoon. Ieder weldenkend christen moet de over tuiging bezitten dat de met voorbedachten raad en vrijwillig gepleegde vernietiging van het eigen leven, ingrijpend is in de door God gemaakte orde der dingen en bij gevolg even misdadig als het vernietigen van het leven van een onzer medemen- schen. Afgezien van de omstandigheid dat men bijna dagelijks van zelfmoorden leest en hoort, die oogenschijnlijk met overleg en koelbloedigheid worden voltrokken, ont breekt het niet aan moderne philosophen en andere zoogenaamde geleerdendie zich de moeite geven, den zelfmoord, onder ze kere vooronderstellingen te billijken en te verdedigen. In deze gevallen spreken zij dan niet meer van zelfmoord, maar van vrij willigen dood« dien iemand kiest om zijne zedelijke waardigheid te handhaven of om voor ideeënte sterven. Deze theorie is valsch, onhoudbaar en getuigt van de meest rampzalige en godde- looze denkbeelden van hen die ze durven verkondigen. De Kerk veroordeelt den zelf moord zonder uitzondering. Zij leert dat God niemand boven zijne krachten beproeft, dat voor hen, die God liefhebben, alles ten beste geschiedt en dat de mensch, die nimmer bij machte is de wegen Gods te doorgronden, ook nimmer mag oordeelen wanueer de tijd, die hern ter voorbereiding van een ander leven, hier is geschonken, zijn einde heeft bereikt. Wij spreken na tuurlijk van zelfmoord die met voorbedach ten raad en vrijwillig gepleegd wordt; wan neer de krankzinnigheid aan den mensch de vrijheid van den wil ontneemt, kan men hem die de hand aan 't eigen leven slaat, deze actie niet als misdaad aanrekenen. Evenmin is er van zelfmoord sprake wan neer iemand zijn leven waagt om dat van een ander te redden; deze handeling is veeleer te beschouwen als het hoogste bewijs en de schitterendste getuigenis van zelfopoffe rende naastenliefde. Belangwekkend is de beoordeeling die de zelfmoord in de verschillende wetboeken vindt. Bij de oude Atheners werd van het lijk des zelfmoordenaars ééne hand afge- uit het bloed over een bleek gelaat, dat zoo strak als de dood was, vloeide. Zij was op een grooten steen gevallen, en de scherpe punt had haar vreeselijk gekwetst. Ik kon haar niet van den grond oplichten, maar plaatste haar hoofd op mijne knie, en trachtte het gewonde hoofd met mijn zakdoek te verbinden. Ik heb in mijn leven menig vreeselijk oogenblik doorgebracht, menig dat vol gevaar en angst was, maar geen enkel scheen mij zoo vreeselijk toe als dat hetwelk ik daar in den regen neergehurkt, doorbracht met dien vreeselijken last in mijne armen. Iedere minuut scheen mij een uur. Eindelijk kwam er hulp. Zuster Rosa keerde met twee buren terug. Een van hen herkende haar toen hij over haar heen boog er. haar in 't gelaat zag. „Ach!" zeide hij, „is zy het, arm ding, zij woont daar, juist om den hoek; ik zal haar voor u naar huis brengen." 't Was een Ier en een Katholiek, Cassi ge naamd; die ons van aanzien wel kende. Zijne kinderen, die ik vroeger geleerd had, hadden onze armen-school bezocht. Hij nam haar naar huis. Wij volgden hem met de vrouw die ons was komen helpen, 't Was houwen eu mocht de misdadiger geene eervolle begrafenis hebben. Onder de re geering der Romeinsche keizers werden alle goederen van den zelfmoordenaar ver beurd verklaard. In Pruisen mogen er nim mer eerbewijzen geschieden bij de begra fenis van zelfmoorders. De Oostenrijksche wet gebiedt dat het lijk van een zelfmoor- der zonder plechtigheid wordt begraven. Het lijk mag bij de begrafenis door nie mand vergezeld worden dan door een die naar des gerechts, die zorg moet dragen dat het in den voor zelfmoorders bestem den grond, geheel afgescheiden van het Kerkhof, wordt gelegd. Het kanonieke recht heeft den zelfmoord steeds in over eenstemming met de Kerk beoordeeld; het ontzegt den zelfmoorder de kerkelijke be grafenis en de rustplaats op den gewijden akker. En de Kerk zal deze wet nimmer veranderen al kanten de moderne vooruit gang en de hedendaagsche verlichting er zich tegen aan. Ja, de Kerk zal in dit op zicht nog strenger te werk moeien gaan, naar mate van wereldsche zijde het stre ven te voorschijn komt om den zelfmoord door allerlei sophistische theoriën te ver ontschuldigen. Helaas! het moderne ongeloof is oor zaak dat het aantal zelfmoorden schrik barend toeneemt. De statistieke tabellen zullen er ons van overtuigen. Terwijl in het jaar 1870 in Pruisen 2963 zelfmoor den plaats hadden en dit getal in het vol gend jaar tot 2723 daalde, steeg het in 1872 wederom tot 2950. Het jaar 1873 kon wederom op eene vermindering wijzen, maar in 1874 hadden er 3075, in 1875, 3278 eu in 1876, 3917 zelfmoorden plaats. Men ziet het, naar mate godsdienst en moraal in dat land verminderden, ver meerderde het aantal zelfmoorden. maar eer, korte afstand, maar hoe kort die ook was, had de buurvrouw die Mrs. Weston heette, den tijd om ons eenige bizonderheden over onze arme patient mede te deelen. „Niemand weet veel van haar, zij was zoo arm als Job; maar aan haar blik en spreken konden wij allen zien dat zij als dame geboren en opgevoed was." „Was zij getrouwd?" vroeg ik. „Helaas! ja, God helpe haar, zij heeft een slechten man; niet dat zij ooit tegen een van ons klaagde, of een woord tegen hem zeide; maar wij weten, dat hij nooit bij haar te huis komt, dan wanneer hij hare zuur bespaarde pen ningen komt halen. Hier zijn wij er zuster; en 't is een armzalige plaats." Peter Cassi ging eerst naar binnen en wij volgden met het licht. Er was in de hoogte een ellendige bedstede en daar legde hij zijn last neder. Daarna staken wij met behulp van Mrs. Weston het licht aan. Zij had wel gelijk het eene armzalige plaats te noemen; ik zag er nooit eene die meer ellendig was. Het venster was op verscheidene plaatsen gebroken, en de arme lompen die er in gestoken waren konden den wind of regen er niet Waarlijk het wordt hoog tijd dat de godsdienst meer en meer onder de men schen komt. De statistiek waarmee de modernen zoo gaarne dweepen bewijst het, dat in die streken waar de godsdienst de menschen boeit, de zelfmoord onbekend is, maar dat deze misdaad zich des te ver schrikkelijker openbaart daar waar het moderne ongeloof de menschen tiranni seert. Voor dc Correctioneele Kamer van Brugge is de zaak van het „bakspel" van Ostende be gonnen. Het geldt hier de vraag of de sociëteit te Os tende een private sociëteit is, of wel een fictive, die voor ieder opengesteld is en waarvan de stichters slechts één doel beoogden: de wet te ontduiken. Het Openbaar Ministerie heeft op waardige wijze de laatste stelling verdedigd, en aangetoond welk een verderfelijken invloed dergelijke speel holen op de volksmoraliteit uitoefenen. Dat de procureur-generaal, die het spel en wat er bijbehoort in de Kurzaal van Ostende in be slag nam, zich daardoor bij velen niet bemind gemaakt heeft, laat zich begrijpen, en terecht wees hij in zijn requisitoir op de anonyme aan vallen, tegen hem in zekere pers gericht. Alleen zij, die aan het spel verslaafd zijn, en de ongelukkige vrouwen, die in dergelijke speel huizen haar prooi komen bespieden, kunnen te gen een maatregel protesteeren, welke tot heil van de maatschappij genomen is. Elke dagblad schrijver dan ook die zijn pen tegen het O. M. scherpt, verlaagt zich tot het peil van de getrou we bezoekers van dergelijke speelhuizen, waar door menig huisgezin te gronde gaat. Een bericht uit Zabrye meldt, dat de mijnen van Ludwigsgluck door het water ingenomen zijn. Twee mijnwerkers zijn gedood. Een andere is erg gewond, en elf werden nog niet teruggevonden. Keizer Erans Joseph is te Gastein aangekomen en door het publiek met ontzaglijke geestdrift ingehaald. Toen de Duitsche Keizer naderde, snelde hem de Keizer van Oostenrijk te gemoet. Na omarming gingen zij samen in de villa en daarna reden zij samen naar het Badescliloss waar een familie-diner plaats vond. Des avonds, buiten houden; in den verroesten haard lagen eenige smeulende overblijfselen van een klein vuurtje. De kamer had geen ander huisraad, dan de eene kleine bedstede, de tafel en twee stoelen. Wie zou het zich ooit hebben kunnen verbeelden, dat zij die daar met die doodelijke wonde en in zulke armoede en ellende ter neder lag, eens door weelde omringd, bemind en geliefkoosd, en een eenig en bemind kind was geweest? Wij zonden Peter om een doctor uit en zegden hem daarna naar het klooster te gaan, om de Eerw. Moeder bekend te maken waar wij bleven, en een mand met het noodzakelijkste voor de arme vrouw mede te brengen. Dit gedaan zijnde, namen wij water, en trachten wij de wonde uit te wasscben opdat wij de uitgestrektheid er van konden zien. Het arme schepsel bewoogzich niet, maar wij wisten dat zij nog leefde door het kloppen van haar hart en de zwakke adem haling die somwijlen over haar bleeke lippen kwam. Wij doorzochten het huis om wat linnen te vinden, maar er was niets, zelfs niet de kleinste draad te zien. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 1