BIXXEXLAND, Frankrijk. Spanje. Italië. Zwitserland. GEMENGD NIEUWS. was er groote verlichting van de hoogten in den omtrek. In den omtrek van Teplitz tusschen Miickenberg en Siebengiibel dwaalt een groote aap, die reeds verscheidene malen gezien is, doch zich telkens uit de voeten maakt. Waarschijnlijk door hon ger gedreven, hield hij bij Teplitz een vrouw aan, die een sluitmand met boter, kaas enz, droeg en ontrukte haar een paar stukken boter. De vrouw liet zich dit niet welgevallen, doch de aap nam de mand en vernielde deze, waarna h ij zich met kaas en boter uit de voeten maakte. De houtvesters uit het boseh maken nu jacht op dezen vreemden gast, die waarschijnlijk uit den dierentuin te Dresden ontvlucht is. Dat dieven gendarmes bestelen komt niet alle dagen voor en toch heeft dit te Digne in de kazerne der gendarmerie plaats gehad, waar uit de corpskas, die overigens goed gesloten was, 2000 frs. ontvreemd zijn. Een huurkoetsier, die naar Le Vallois-Perret, buiten Parijs, huiswaarts keerde, werd even buiten de barrière door drie vrouwen aangevallen, die de beurs of het leven vroegen. De koetsier, zijn vijand te min achtende, steeg van den bok af; doch weldra moest hij deze onvoorzichtigheid bijna met het leven boeten. Eenige oogenblikken later werd hij bewusteloos op den weg gevonden en van het geld, dat hij bij zich had, beroofd. Algemeen wordt geloofd, dat zijn aanvallers verkleede mannen zijn geweest. De prefect der Seine heeft aan den Gemeen teraad kennis gegeven, dat de scholen der con- greganisten in leekenscholen zullen worden ver anderd. Wederom een bewijs van moderne ver draagzaamheid die zich steeds openbaart daar waar de katholieken in hunne belangen gegriefd lcunnen worden. Er zijn zware vermoedens gerezen tegen zekeren spoorwegambtenaar, als zou hij het spoorwegon geluk nabij Nancy verzaakt hebben. Bedoelde persoon, Nicot geheeten, is met zijn vriend We ber gearresteerd. De leerling, die in de Sarbonne „leve de Ko ning geroepen heelt, schijnt de bekwaamste van alle studenten der gymnasiën te wezen. Hij heet Eéné Doumic en heeft den allereersten prijs behaald, maar deze is hem ontnomen, omdat hij Jeve de Koning!" geroepen heeft. Men heeft hem als no. 1 naar de Hoogeschool bevorderd, maar bedreigd, dat zijn carrière misschien gebro ken zal zijn. 't Is de vraag of de student op die bedreiging acht zal slaan. Knappe koppen hebben geen hulp van botterikken noodig en werken zich vaak naar boven zelfs bij hevigen tegenstand. De Spaansche bladen gelooven, dat het huwelijk des konings met de Oostenrijksche aartshertogin uitgesteld zal worden tot in Februari a. s. Aan de Indépendance Beige wordt uit Madrid geschreven, dat de gewezen keizerin Eugénie zich in Spanje zal vestigen, om er zich in een kloos ter terug te trekken. Keeds in de maand Octo ber zou zij zich derwaarts begeven. Na in eene particuliere audiëntie kennis ge nomen te hebben van het verslag dat aan Z. H. door den ingenieur Gioja is voorgelegd omtrent het ontwerp van de doorgraving der landengte van Panama, heeft de H. Vader aan dat werk zijn zegen gegeven, met den wensch, dat het nog meer op zedelijk dan op stoffelijk gebied een band van verceniging worde tusschen de oude en de nieuwe wereld. De eerw. pater Cardoni, van wien een Eo- meinsche correspondent verhaalde, dat hij op de straat te Kome door een sluipmoordenaar is aan gevallen, is aan zijne ontvangen wonden over leden. Voor zijn dood heeft hij zekeren Cesar Battarelli, door de politie aan zijne sponde ge bracht, met nadruk als zijn moordenaar aange wezen. Bij bergpartijen in Zwitserland zijn weer twee menschen omgekomen. Iemand uit Kappel stortte naast zijn bruid, voor wie hij een bloem wilde plukken, in den afgrond en den dag daarop vond een jong koopman van Lucern, die op den Pilatus naar Alpenbloempjes zocht, op gelijke wijze den dood. De lijken zijn noch niet gevonden. Spotzucht of onwetendheid doen de buitenland- sche bladen herhaaldelijk domheden betreffende Nederland zeggen. Zoo leest men nu weder in een in Italië ver schijnend dagblad dat zich te Amsterdam een Maatschappij gevormd heeft tot verbetering en bescherming van kanarievogels; doch dit doel wordt niet tot Nederland beperkt, ook tot andere landen zal deze maatschappij haar werkkring uit breiden. Zoo zal, altijd volgens genoemd blad, dit jaar te Parijs een tentoonstelling van kanarievogels geopend worden, welke door deze „Societa" in het leven geroepen is. Deze „liefhebberij" tot bescherming en verbé tering van het kanarieras wordt een dier vreed zame en onschuldige maniën genoemd, waartoe de „Hollanders" naar het schijnt, door de natuur ver oordeeld zijn. Dat tot bewijs hiervan de overoude tulpenhan del er bij gesleept wordt, was te verwachten; want de meeste buitenlanders kennen slechts twee zaken van Nederland: den tulpenhandel en Broek-in Waterland Dat velen zich ten opzichte van onze gewoonten misrekenen, daaraan zijn we nu eenmaal gewoon, en ieder, die in het buitenland gereisd heeft, weet welke zotte vragen over Nederland hem dikwerf ter beantwoording worden voorgelegd. Erger is het, wanneer landgenooten aan deze dwaze voorstellingen voedsel geven. Zoo kon men tijdens de Parijsche tentoonstel ling in de anders zoo geestige artikelen van „Monsieur de l'Orchestre" in le Figaro een be schouwing over Nederland lezen, waarin o. a. deze zotteklap voorkwam, dat er ten onzent dorpen zijn, waarin het bij politieverordening verboden is op straat te spuwen. Welnu, die „Monsieur de l'Orchestre" is de heer Albert Mortjé, een Nederlander van geboorte, die niet noodig had, de dwaze voorstellingen, die in Frankrijk over ons land in omloop zijn, met een even ongerijmde als bespottelijke mededeeling te verrijken. De Standaard verzekert, dat Kappeyne's schema van Grondwet-herziening bestaan heeft, in alge- meene trekken, vóór de kanalenwet aan de orde kwam; immers een ooggetuige verzekert aan dat blad, het te hebben gezien, geschreven met de hand van wijlen de Eoo. Wij kunnen niet zeggen, dat dit feit het duistere van den toestand opheldert. Integendeel ontstaan er te meer complicatiën uit en schijnt nu te ster ker van onoprechtheid en gemis aan openhartig heid bij Kappeyne te blijken. Tenzij het schema van dsn heer de Eoo een privaat karakter hebbe gedragen. Naar het Handelsblad verneemt, heeft de Mi nister van oorlog, bij het samenstellen van de begrooting voor zijn departement, voor het volgend dienstjaar, tot grondslag voor de berekening van de traktementen een nieuwe regeling aangenomen, die zeer in het belang der officieren zal zijn. Schiedam. 10 Aug. Eergisteren-ochtend be merkten de in den stoomkorenmolen De Draak, aan de Noordvest, werkzaam zijnde personen, dat de machine plotseling bleef stilstaan; zij spoedden zich naar de machinekamer en zagen daar den stoker, Ph. J. Eijkuiter, vreeselijk ver minkt en met verbrijzelde borst in het gat lig gen waar de kruk van de machine bij zijn neer gaande beweging inslaat. Daar de stoker, op het oogenblik dat hem dit ongeluk overkwam, al leen in de machinekamer was, vermoedt men dat de kruk zijn kiel heeft gevat, waardoor hij in het gat viel en bij het weder neerslaan van de kruk deze met geweldige kracht op zijn borst is nedergekomen. De ongelukkige had nog sleehts enkele uren te leven. Hij laat een vrouw en drie kinderen achter. Amsterdam, 10 Augustus. Kort nadat de burgemeester der hoofdstad aan Z. M. den Ko ning zijn verzoek om ontslag had ingediend, ont ving hij bij Kabinetssclirijven namens den Ko ning de uitnoodiging op zijn besluit tot aftre ding terug te komen. De burgemeester meende echter daaraan niet te kunnen voldoen, en vol hardde bij zijn besluit. Eergisteren-ochtend ontving jhr. Den Tex de mededeeling, dat een aantal ingezetenen zich heb ben vereenigd om hem bij zijn aftreden een gou den herinneringsmedaille aan te bieden. Daar deze medaille zal prijken met het borstbeeld des bur gemeesters, dat naar het leven door den heer Collinet zal worden geboetseerd, was deze mede deeling nu reeds noodzakelijk. De kantonrechter te Groningen heeft iemand veroordeeld tot fll boete, wegens het moedwillig kwellen van een hond. Door eene misdadige hand is tusschen Nieuw Leusen en Dalfsen eene laag steenen op de rails van den spoorweg gelegd. De machinist van den trein zag het gevaar enhoewel hij den trein niet tot volkomen stilstand kon brengen kwamen de passagiers gelukkig met een hevigen schok vrij. De justitie doet onderzoek. Doorde politie te Utrecht is gisteren aldaar gearresteerd een persoon, die zich in het militair passantenhuis had laten opnemen met het doel zich als soldaat voor het Oost-Indisch leger te engagecren. De gearresteerde moet zich te Frankfort a/M. aan diefstal, gepaard met moord, hebben schuldig gemaakt. Zondag-ochtend is een 18-jarige jon gen op de rivier de Maas over boord van een vaartuig gevallen en eenigen tijd later levenloos opgehaald. De balkons van de Scheveningsche stoomtramwagens worden thans door hekken af gesloten en wel zóó dat die alleen met behulp van den conducteur geopend kunnen worden. Zaterdag 11. had te Scheveningen een treurig ongeluk plaats. Een meisje van 6 jaar, dat zich alleen in de Wassenaarstraat bevond liep tusschen de rails van den tram, terwijl juist de wagen kwam aanrijden. Niettegenstaande alle pogingen van den voerman om door remmen het ongeluk te voorkomengeraakte de kleine onder de wielen en was terstond een lijk. De internationale landbouwtentoon stelling te Londen sluit met een deficit groot 10,000, ook al door het slechte weêr. Te Eotterdam wordt een glas-passage gebouwd, die, naar luid van de berichten, zeer fraai moet zijn. Merkwaardig echter is 't, dat men er, volgens een der bladen, een af beelding van moet koopen om er het fraaie van te kunnen zien, daar de Hoogstraat te nauw is om een goed gezicht op het gebouw te kunnen krijgen. Een eigenaar van postduiven in België heeft zich bij verscheidene in den laalsten tijd gehouden wedstrijden op slinksche manier van een aantal niet onbelangrijke prijzen weten meester te maken. De commissie, welke met de regeling van den Zondag jl. tusschen Antwerpen en Char- tres gehouden wedstrijd belast was, heeft hem betrapt. Hij wordt gerechtelijk vervolgd. Een detachement soldaten marcheer- dedezer dagen over den boulevard Davoust.te Parijs, te gelijker tijd dat een troep ossen op weg naar de abbatoirs van la Villette was. Alles ging naar behooren, toen plotseling een der ossen, waar schijnlijk van de roode broeken der soldaten schrikkende, zich op een der soldaten wierp en dezen met zijn hoorns zwaar aan de beenen ver wondde. De os wilde zijn aanvallen voortzetten, toen de officier bevel gaf de geweren te laden en het woedende dier te dooden, dat in een oogen blik doodelijk getroffen nederstortte. Bij het voortzetten van h et graafwerk in het op te bouwen gedeelte der Lange Pooten te 's Gravenhage, is plotseling het onderste deel van het muurwerk en de belending van het als nog in gebruik zijnde departement van justitie ingestort. Het overige is dadelijk geschoord en zooveel mogelijk tegen verder ongeval gevrijwaard, ofschoon, oogenscliijnlijk althans, de toestand van deze geheel open zijde van 't gebouw nogal zorgelijk is. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. De Minister, zoowel als de ambtena ren hebben, toen de instorting plaats had, de rechtvaardigheid de rechtvaardigheid gelaten en in allerijl hunne bureaux verlaten. De gelieele straat is dadelijk afgesloten voor rijtuigen. Het Dagblad meldt, dat in Den Haag zich weder Brabantsche centen beginnen te ver tonnen, en herinnert er aan, dat het uitgeven dier centen strafbaar is geworden. Een schoenmaker te Amsterdam had den geheelen nacht gewerkt aan een paar botti nes, die aan een goeden klant moesten geleverd worden. Hij bracht ze in den vroegen-ochtend weg, doch werd door slaap overmand, zette zich eren te rusten op een stoep en sliep in met de nieuwe bottines naast zich. Wie beschrijft echter zijn schrik, toen hij een uur later gewekt werd door een politiedienaar en de laarzen verdwenen waren- De dienaar verzocht hem even meê naar het politie-bureau te gaan, waar hem de nieu we bottines weder werden overgereikt. De schoen maker was tijdens zijn slaapje van zijn laarzen bestolen, maar de dief reecls gevat voordat de ander ontwaakte. Maandag-ochtend vieleen vijfj arigknaap- je in het Spuiwater te Eotterdam. Alle pogingen om het te redden waren vruchteloos. Eerst ruim een uur later werd het kind levenloos opgehaald. Aangaande den hevigen brand teCha- tenois (Kestenholz) wordt gemeld, dat daarbij een bejaard echtpaar in de vlammen is omge komen. De man was lam en toen zijne vrouw alle krachten inspande om hem te redden von den beiden in de vlammen den dood. In ISSOzullenerinFebruari vijfZondagen zijn. Daarna zal dit niet weer voor 1920 en dan eerst in 1976 weder voorkomen. Zondag-ochtend is uit de Baangracht te Amsterdam het lijkje opgehaald van een pas geboren kind. Een jongmensch te Montde Marsan vermaakte zich met het spelen met een keuken mes en zette schertsenderwijze de punt er van in de richting van het hart terwijl hij tot zijn kameraden zeide: „Het is gedaan met me, ik ga me doodsteken". Plotseling sloeg een deur, waarachter hij stond, door den wind toe en trof het mes, dat diep in zijn borst drong. Zondag-avond is in de stoom-diamant- slijperij op de Lauriergracht te Amsterdam een zware binnenbrand uitgebroken, die met behulp van drie brandspuiten werd gebluscht. De fabriek leed van binnen veel schade. Eer gisteren-avond is in deBinnen- kalkhaven te Dordrecht verdronken een 15jsirige jongen, als kok varende op het in die haven liggende Noordsche brikschip Famillien Haab, vermoedelijk tengevolge van het misstappen, toen hij zich in de scheepsboot wilde begeven, waar mede hij het schip, dat niet tegen den wal ligt, wilde bereiken. In een klein logement te Arnhem werd dezer dagen aan iemand 200 ontstolen. Volgens nader bericht was de bestolene een 16-jarige knaap, die dan ook bij de politie van dezen diefstal aangifte deed. Bij onderzoek bleek echter dat de jongen, die te 's Hertogenbosch woonachtig is, zelf op een oneerlijke manier aan het geld gekomen was. Hij had zich te 's Bosch in een particulier huis des nachts laten insluiten, en het geld benevens eenige goudeu voorwerpen door middel van braak ontvreemd. Kladderadatsch stelt VorstBismarck voor als Saturnus. De Vorst pakt namelijk al zijn oud-ministers, die als Lilliputters zijn voor gesteld, beet en verslindt hen den een na den ander. De bekwame Friesche biljartspeler de heer G. Bijlsma, societeithonder in den Doele te Bolsward heeft dezer dagen een wedstrijd aanvaard met zijn bekenden Franschen mededin ger Désiré Patient Honorée, „professeur du bil— lard" Van de twee partijen, elk van tweehonderd caramboles, won de Franschman er een, terwijl zijn tegenpartij op 179 stond. Bij de tweede partij maakte de heer Bijlsma zijn tweehonderd sten carombole, terwijl de heer Honorée nog, slechts tot 138 was gevorderd. Te De Wilp viel in de vorige week een meisje van bijna 5 jaren in het vaarwater voor de deur der ouderlijke woning. Het meisje was reeds voor het oog verdwenen, toen de moeder kwam toesnellen en, zonder zich een oogenblik te bedenken, midden in het vrij diepe vaarwater sprong. Gelukkig heeft zij hare lieve ling gered. Door de maréchaussee werd Zaterdag 11. te Woudrichem gevankelijk binnengebracht zekere D., vrachtrijder, wonende te Dussen, die gepasseerde Zondag in een herberg aldaar aan drie personen belangrijke verwondingen moet hebben toegebracht. Gisteren-avond 10 u. 53 min. na het voorbijkomen van een uit Eheine terugkeerende Hollandsche locomotief, werd te Salzbergen een man op eenigen afstand van den overweg met belangrijke kneuzingen gevonden. De afsluit— boomen waren dicht. Vermoeden, dat derden in de zaak betrokken zijn, bestaat niet. De kunstenmaker, die op Zondag 3 dezer in 't Casino te Scheveningen van de trapeze' viel en naar het gasthuis werd vervoerd, is daar aan de gevolgen van dien val overleden. Op de Looiersgracht te Amsterdam is gisteren-morgen een huisschilder van een steiger gevallen. De ongelukkige bleef op de plaats dood, In het kantoor van de heeren Vree- burg Co., houthandelaars, Oude Heerengracht te Leiden, is Maandag-nacht ingebroken. Na openbreking van den lessenaar hebben de daders slechts een gulden kunnen machtig worden, daar op het kantoor geene gelden meer voorhanden waren. Bij een veenbaas te Gasselternij veeu- sche Mond heeft men in de vorige week 's nachts tweemalen getracht in te breken, terwijl de ouders uit waren en een 13 jarig meisje zich alleen te huis bevond. Toen het meisje alarm maakte, is het met den dood bedreigd. Naar men verneemt moet men den dader op 't spoor zijn. Zekere J. P. te Kralingen ging eergis- teren-namiddag in beschonken toestand in de Kralingsclie plas zwemmen. Toen hij weder aan den wal wilde gaan, begaven he.u zijn krachten en verdween hij in de diepte. Oogenblikkelijk werd hij er uitgehaald, maar hij was reeds een lijk. Eenige dagen geleden had een op het Lage Zand wonende groentenboer het ongeluk zich bij het ontbladeren van bloemkool in de hand te snijden. Zooals men wel meer doet, bond hij om het bloeden te doen ophouden, de wonde met een draad dicht, doch schijnt dit zóó sterk te hebben gedaan, dat hij een vinger zoogenaamd „dood gebonden" heeft. Niet lang daarna kreeg hij pijn in den arm, welke zoo toenam, dat hij het bed moest houden en Zaterdag-avond aan de gevolgen van de verwonding overleed. De ongelukkige, een oppassend huisvader, zou over een paar dagen zijr. 31en verjaardag vieren. Hij laat een weduwe met 4 kinderen achter. De machinist van den Oosterspoor weg, die bij het spoorwegongeluk onlangs te Hil versum tussclipn de locomotief beklemd raakte, is naar Utrecht vervoerd; men vreest dat zijn been afgezet zal moeten worden. Een industrieel heeft te Parijs, op den boulevard Magenta, een proef genomen met de trekkracht door ossen. Deze is niet gelukt, want ofschoon de trekdieren beslagen waren, gleden zij elk oogenblik op het gladde plaveisel uit. Bij Bigny speelden twee jongens van vijftien jaar met een geweer, waarvan de slaghoed jes afgenomen waren. Er was echter eenig don- derpoeder op het zundgat gevallen, wat, toen een der jongens den haan neerliet, het schot deed afgaan, met het ongelukkig gevolg, dat de een den ander doodschoot.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 2