NIEUWE No. 301. Zondag 17 Augustus 1879. 4e Jaargang. De kerkelijke vrede in Duitschland, BUITENLAND. De Vrouw des Spelers. België. Engeland. HUIil.1 ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post. Afzonderlijke Nummers Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. COMMIT. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Avertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Uitgevers KUPPERS L AURE Y. Zullen de Duitsche Roomsclï-Katho 1 ieken eindelijk van de wreede vervolgingen ver lost worden, onder welke zij nu jaren ach tereen gezucht hebben, is eene vraag, welke allerwege gesteld wordt en als het ware de geheele beschaafde wereld in spanning houdt. En niet ten onrechte, want de mach tige staatsman, die thans Duitschland be- heerscht, had door zijn woord: Wir ge- hen nicht nacli Canossa«, duidelijk te ken nen gegeven, dat hij den eeuwen langen strijd der Duitsche Keizers tegen den plaats- bekleeder van Christus op aarde, in wel ken het wereldlijk gezag voor het geeste lijk moest bukken, aanvaard had. 't Is be kend, dat von Bismarck na den slag bij Sedan uitgeroepen heelt: Jetzt nacli Rom oder tde! en dat hjj zich voorgenomen had de hervorming door Luther begonnen, verder door te zetten en te voltooien. Dit alles bewijst te over, dat men in de beruchte Mei-wetten niet eene voorbijgaan de antipathie tegen de Roomsch-Katholie- ke Kerk behoort te zien, maar wel dege lijk een vooraf beraamd plan, om zoo mo gelijk het Katholicisme in Duitschland en misschien ook in andere staten, geheel on der den voet te treden, 't Is dan ook waar lijk geenszins te verwonderen, dat duizen den en duizenden thans met belangstelling de vraag opperen: «Zullen wij nu de ker kelijke vrede in Duitschland zien terug- keeren? Dat de stoutmoedige kanselier, die ge woon was vriend en vijand voor zijne voe ten te zien kruipen, zich zeker van de ze gepraal waande, lijdt geen twijfel; want hij is zeer practisch en te weinig theoretisch staatsman om zich aan ijdele droomerijen over te geven. Verheerlijkt en bewierookt door allen, die hem naderden, met loftui tingen en vleierijen overladen, kon bij den zoo als hij meende alvermogenden Duit- schen Kanselier geen oogenblik het denk beeld opkomen, dat hij, de onbedwingbare, voor den zwakken grijsaard zou moeten zwichten, die zich de opvolger van den Apostel Petrus noemt. Bovendien is von Bis- FEU1LLETO N. I. Vervolg. „Ik heb slechts een weinigje," zeide Mrs. Wes ton; „maar ik wil het u gaarne leenen." Terwijl zij het ging halen, knielden zuster Rosa en ik bij het bed neder om te bidden. Zij kwam juist weer in toen wij gedaan hadden. Wij kleedden haar daarop uit. Helaas! de don kere plekken op de teedere armen, vertelden eene slechte geschiedenis, oude teekens van geduldig verduurde mishandelingen. Zij spraken een veelbeteekende taal, die builen, de herige slag, onophoudelijke verwenscliingen, honger, arbeid, gebrek en armoede schenen eene nadeelige uitwerking te hebben gehad, en hunne zwaarste wraak op de uitgemergelde en stervende gedaante te hebben uitgeoefend. marck een man, die de menschen slechts van hunne kwade zijde kent en geen ge loof hecht aan zielenadel en offervaardig heid. De tegenstand der Duitsche Bisschoppen was voor hem eene bloote geldkwestie; het Brodkorbgesetz zou de weerspannige Roomsch Katholieke geestelijkheid wel muilbanden, armoede en gebrek zouden pastoors en ka pelaans wel gedwee maken, en in deze over tuiging werd hij gesterkt door allen, die de moderne wereldbeschouwing huldigen en het Christendom een vijandig hart toe dragen. Eene Duitsch-Katholieke kerk niet meer aan 't kerkelijk gezag van Rome on derworpen, was het ideaal waarnaar von Bis marck streefde; hij was, naar zijne mee ning, de voorbeschikte om tot stand te brengen wat aan Luther en de Protestant- sche vorsten van Duitschland niet gelukt was. Maar Vhomme propose et Die.u dispose. In de ure des gevaars wekt God ge loofshelden op, die met onbedwingbare kracht de rots verdedigen, op welke Chris tus zijne onvergankelijke Kerk gebouwd heeft; bij het loeien der orkanen schept de Heer kloeke stuurlieden, die 't scheepje van Petrus, langs klippen en afgronden, naar eene veilige haven voeren. Zoo ook hier. Door goud en eerbewijzingcn verblind, staken enkele apostaten 't hoofd op om de sekte der oud-katholieken te stichten, een pogen, dat volkomen fiasco gemaakt heeft, en slechts een medelijdendeu glimlach van eiken onbevooroordeelden toeschouwer af perst. Het celibaat door hen afgeschaft, bracht te weeg, dat Jansenisten en andere afvallige kerkgenootschappen hun den rug toekeerden. Duitschland's Roomsch-Katholieken daar entegen werden door de vervolgingen, waar aan men hen blootstelde, slechts te ijveri ger in de uitoefening van hun heiligen godsdienst. Te vergeefs werden geldboeten, gevangenisstraf en verbanning op hen toe gepast. Als wilde dieren, al3 eerloozen ver dreven, ontweken zij den geliefden geboor tegrond om in vreemde gewesten, op ver re stranden eene plek te zoeken, waar zij 't matte hoofd konden nederleggen en 't kille graf vinden, dat hun ruste schonk van nameloos lijden en leed. Mijne tranen vielen op het arme gelaat, toen ik de dikke haarvlechten poogde weg te strijken. Geen vrouwelijk hart zoude die aanblik onaan gedaan hebben kunnen verdragen. Om haar hals vonden wij aan een eenvoudig bandje eene me daille van de onbevlekte ontvangenis, een kruisje en een blonden lok van een kind. Na lang wachten kwam de doctor. Hij onder zocht onze patient, die naar wij vernamen Mrs. Leyton heette. Wij lazen de beslissing op zijn gelaat. „Zij is niet gevaarlijk gewond," antwoordde hij op mijn angstig vragen, „maar zij was klaar blijkelijk zeer zwak voor dit gebeurde. Ik zou haast zeggen dat zij nooit hare krach ten terug zal krijgen, haar pols is zeer zwak, er is waarlijk weinig leven meer in." „Weet gij iets van haar, doctor?" „Neen, ik heb haar nooit te voren ge zien. 't Is een zeer slecht geval, arm ding. Ik kan niet veel voor haar doen, maar zal haar aan uwe zorg overlaten. Duitschland verloor gansche scharen zij ner edelste zonen, zijner roemrijkste doch- teren, doch 't wankelde niet in zijne liefde en trouw aan 't geloof der vaderen. Meer dan ooit klopte 't harte van Germanje's Roomsch-Katholieke bevolking voor de grij ze Moederkerk; meer dan ooit werden of fers gebracht op 't altaar des Heeren; meer dan ooit werden betuigingen van eerbied, achting en toegenegenheid geuit voor den Stedehouder van Christus op aarde. Ver bluft stonden de vijanden onzer Heilige Kerk bij dit wonder, dat zij in hunne kort zichtigheid als eene onmogelijkheid be schouwd hadden. Beurtelings werden spot en hoon, smaad en verkorting der midde len van bestaan aangewend, doch Duitsch land's ;Roomsch-Katholieken weken geene schrede terug. Volgens de onveranderlijke wetten dei- goddelijke rechtvaardigheid loont het kwaad zijn meester. De vervolgingen der Roomsch- Katholieken kwamen den sociaal-demokra- ten ten goede, die eene macht in den staat erlangden, waarvoor zelfs de vermetele von Bismarck beefde. Er werden moordaanslagen op Keizer Wilhelm gepleegd. De Russische sociaal-democraten, die den naam van ni hilisten aangenomen hebben, vervullen het rijk der Czaren met doodslag en brand stichting. Een kreet van ontzetting doet zich over de geheele wereld kooreri, want het is al len duidelijk, dat de maatschappij in nood verkeert en met ondergang bedreigd wordt. Ontzet over zoo veel ellende roept Duitsch land's grijze Keizer de zoo lang versmade hulp van de bedienaren van den gods dienst in. De Rijkskanselier beseft, dat hij alleen steun kan vinden bij de behoudende elemen ten van het volk, en betuigt openlijk in den Rijksdag, dat de stellingen der libera len de maatschappelijke orde evenzeer on dermijnen, als de roekelooze aanslagen der sociaal-democraten. Zonder omwegen heeft von Bismarck met zijne voormalige geestver wanten de nationaal-liberalen gebroken; ja hij heeft hen, zooals hij dit zelf ge zegd heeft, tegen den wand doodgedrukt. Windthorst, de leider van het Centrum en de geestige redenaar bij uitnemendheid, is De doctor ging spoedig weg, maar niet zonder dat hij ons eene kleine som uit zijn beurs had gegeven om wat kolen en een weinig wijn te koopen. Spoedig nadat hij was heen gegaan, kwam Peter met den mand terug die de Eerw. Moeder met eigen handen had ingepakt. Ik zocht spoedig naar een tksch met een verster kenden drank waarom ik had gestuurd, en gaf er iets van aan Mrs. Leyton. Zij scheen daarop een weinig bijgekomen te zijn, en poogde tegen mij te spreken, maar ik kon hare woorden niet verstaan. Mrs. Weston die bij ons was gebleven, vroeg eensklaps aan zuster Rosa. „Ik ben nieuwsgierig hoe het gebeurd is. Viel zij, of werd zij op den grond geworpen, zooals zij dikwijls gedaan wordt?" Zuster Rosa wilde juist beginnen haar mede te deelen wat wij gezien hadden, maar ik gaf haar een teeken om te zwijgen. Mrs. Weston hervatte: „Het zou mij niet sterk verwonderen als haar man het niet gedaan had. Wanneer hij het deed de bondgenoot van den Kanselier ge worden; deze kan den steun van genen niet meer ontberen. Eene toenadering op kerkelijk gebied is het noodzakelijk gevolg dezer verbroedering. Ook Keizer Wilhelm heeft pertinent te kennen gegeven dat hij vóór zijn dood met zijne Katholieke onderdanen verzoend wenscht te zijn. Alles saam genomen moet, volgens de logica van oorzaak en gevolg, de kerkelijke vrede in Duitschland in aantocht zijn. Tal van zwa righeden zal men uit den weg moeten rui men. Yele teergevoeligheden zal men moeten ontzien om de valsche schaamte der Duit sche staatslieden te overwinnendoch de noodzakelijkheid stelt hare gebiedende eischen, en deze zijn het herstel van den Kerkdijken vrede in Duitschland, zoo men daar de omverwerping der maatschappij door de revolutie wil voorkomen. Confre la force il ny a point de résistance. Op grond van het voorstaande zijn wij der meening toegedaan, dat een modus vi- vendi zal worden gevonden om het Kabinet van Berlijn met het Yaticaan te verzoenen; een feit door de vijanden van den Roomsch- Katholieken godsdienst met vrees en angst tegemoet gezien, doch reikhalzend verbeid door allen, die prijs stellen op maatschap pelijke orde, rust en welvaart. Te Menin (Oost-Vlaauderen) beeft een volks oploop plaats gehad ten gevolge van de duurte der aardappelen. De gendarmerie eu de brandweer zijn tusschenbeiden moeten komen en daar het volk het raadhuis wilde bemachtigen, heeft men van den blanken sabel gebruik moeten maken. Een man werd gedood en een zwaar gewond. Later werd nog het lijk van een derden persoon gevonden. Eergisteren-ochtend werd te Exeter aan een weduwe met name Annie Tooke, ter dood veroordeeld wegens moord op een kind gepleegd, door den strop het doodvonnis voltrokken. Vertegenwoordi gers der pers werden, zooals dit sedert eenigen tijd bij execution gebruikelijk is geworden, niet toegelaten. Aan the Times wordt bericht, dat onder de troepen en inlanders te Candahar de cholera nog altijd woedt. Het aantal gevallen onder de Euro- zal hij voor het gerecht gebracht worden. Ver banning is te goed. Hij moet als een moorde naar behandeld worden." De witte lippen openden zich, en een blik van angst, zooals zielelijden nog nooit te voorschijn bracht, kwam op haar gelaat. Zij trok mij zacht jes naar zich toe, en zeide. „Zeg haar dat zij zoo niet moet spreken. Ik gevoel dat ik mijn man bemin. Er mag hem geen letsel geschieden." Verzwakt en uitgeput, viel haar hoofd weder neêr, en ik vreesde gedurende eenige oogenblik- ken, dat de dood het gevolg van die onvoor zichtige woorden was geweest. Wij zonden Mrs. Weston naar huis, en brachten den nacht in die droevige kamer door. Menigmaal vreesden wij dat haar laatste oogenblikken gekomen waren. Ik merkte op, dat telkens wanneer zij veel pijn scheen te lijden, of kennis droeg van hetgeen zij deed, zij de kleine medaillon nam, en ze vurig aan hare lippen drukte. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 1