BINNENLAND. Frankrijk. Duitsehland. Rusland. Spanje. Brazilië. Oostenrijk-Hongarije. Italië. GEMENGD NIEUWS. peesche bevolking bedroeg tot den 6en dezer 75, waarvan 60 met doodelijken afloop. De epidemie verspreidt zich in de richting van Herat. De provincie Deccan in Britsch-Indië wordt sedert eenigen tijd opgegeten door heirlegers van ratten. Men sloeg allerlei middelen voor tot uit roeiing van het ongedierte, doch vergeefs: want men stuit af op het bijgeloof der inlanders, die in deze hongerige beesten de herschepping willen zien van hunne bij den hongersnood omgekomen bloedverwanten Dinsdag moest een zekere Mignon voor het Hof van Assises van Vienne terecht staan, om zich te verantwoorden over een aantal diefstallen, gewapenderhand door hem ondernomen. Wat deze straatroover bij het groote publiek een zekere groote belangstelling deed wekken was het feit, dat hij reeds tien malen uit ver schillende gevangenissen uitgebroken was. Zaterdag is hij nu op nieuw uit de gevangenis van Poitiers ontvlucht en welke moeite men ook aangewend heeft om hem te achterhalenalles bleek te vergeefs te zijn gedaan. In de ledige cel vond men de ijzers, waarin zijn handen gesloten waren, losgeschroefd, wat aanleiding gaf tot het vermoedendat hij in zijn vlucht door een medeplichtige geholpen moet zijn; dit vermoeden wordt vooral daardoor versterk t dat hij uit het kleedermagazijn zijn burgcrkleêren heeft medegenomen en verscheiden deuren heeft moeten openen om in een tuin te komen, waar hij een 20 voet hoogen muur overgeklommen is. De elfde ontvluchting brengt er niet weinig toe bij om den schurk een zekere vermaardheid in het land te bezorgen. De heer Jules Grévy heeft een besluit getee- kendwaarbij aan 65 wegens feiten van oproer veroordeelde personen gratie verleend wordt. Deze gratieverleening is uitsluitend van toepassing op lieden, die in Nieuw Caledonië hun straftijd doorbrengen. De Reichszeitung meent te weten, dat op het aanstaande budget van Eeredienst de post van 50,000 mark als bezoldiging voor den oud-katho lieken apostaat of zoogenaamden „bisschop" Rein- kens niet meer zal worden uitgetrokken. Graaf Herbert von Bismarck, oudste zoon van den Rijkskanselier, heeft aan het conservatief verkie zingscomité in Lauenburgalwaar de verkiezing van dr. Hammacher tot lid van den Rijksdag is gecasseerd en thans graaf von Bismarck candidaat was gesteld verklaard, in geen geval een man daat te zullen aanvaarden. De voltooiing van den bouw van den Keul- schen dom zal feestelijk worden gevierd. In den boezem van het centraal comité is het denkbeeld geopperd, rondom den dom een groot plein aan te leggen, en alle huizen, die ter verwezelijking van dat denkbeeld in den weg staan, na ontei gening af te breken. Terecht meent men, dat een dergelijke maatregel zeer zoude strekken tot ver fraaiing der stad. Naar men verneemt, eischen echter de eigenaars der bedoelde huizen verbazend hooge prijzen. Volgens het Berlijnsche Tageblatt heeft de nieuwe minister Von Puttkamer bij gelegenheid van de opening van het lyceum te Koeslin in Pommeren eene rede gehouden en daarin gezegd, dat zijne staatkundige en godsdienstige denkbeel den in volkomen strijd zijn met die van den minister Ealk en hij zijn ontslag zou nemen, indien de regeering zijne meeningen niet deelde. Ter bevestiging van de steeds toenemend koele stemming tusschen Duitsehland en Rusland meldt de correspondent te St. Petersburg van the Daily Telegraph uit goede bron, dat het Russisch gou vernement het besluit genomen heeft, vier nieuwe vestingen aan de Duitsche grenzen te bouwen. De steden Ilovno, Groodno, Bielostok en Gonetz zouden namelijk geducht versterkt worden. Er is reeds een aanzienlijke som toegestaan, om de eerste werkzaamheden te beginnen. De gevangene Mirsky moordenaar van generaal Drenteln, heeft gewichtige bekentenissen afgelegd. Naar zijne verklaring was hem door de nihilisten opgelegd, aan hun bevel tot moord te voldoen, of zich zelf van kant te maken. Bij gebreke daarvan zou hij door hen heimelijk ter dood worden ge bracht. „Moet ik nu hangen", zeide hij reeds bij het eerste verhoor, „dan zullen ook de anderen hangen die mij dat lot doen ondergaan." Ten gevolge zijner mededeelirgen zijn te St. Petersburg twintig personen gearresteerd, waaronder eenige officieren. Overeenkomstig eene circulaire, onlangs dooi den minister van binnenlandsche zaken uitge vaardigd waarbij aan de autoriteiten de strikte uitvoering van, de bestaande wetten tegen de hazardspelen werd gelastheeft de gouverneur van de provincie lfuèlva het speelhuis in de bad plaats Panti Cosa gesloten. De minister, meldt de correspondent van de Times, verdient aan moediging in zijne pogingen tot uitroeiing van het hazardspeldat eene verschrikkelijke hoogte heeft bereikt in geheel Spanje, en inzonderheid te Madrid. Naar men uit Madrid meldt, is de schatkamer van den Sultan van Marokko bestolen eene aan- merkelijke hoeveelheid geldjuweelen en kunst voorwerpen zijn er uit verdwenen. In de provincie Ceara, waar de hongersnood het ergst is, is een opstand uitgebroken, omdat het gouvernement niet langer voldoenden onder stand uitreikte. Veertienduizend personen hebben er naar de wapenen gegrepen en men vreest een aanval op de stad Para. Op de nieuwe leening van 50 millioen milieis wordt wordt ijverig geteekend. Het gerechtshof te Praag heeft uitspraak ge daan in de zaak van Anna Vondra en hare beide zoons Jozef en Anton. De beide laatstge noemden waren beschuldigd van met hulp hunner moeder hunne zuster te hebben vermoord en pogin gen te hebben aangewend om ook hun broeder van het leven te berooven, waarna de moeder heeft ge tracht haarjongsten zoon Philippus te vergittigen. Jozef is ter dood veroordeeld, Anton tot twintig en de moeder tot achttien jaar zware gevange nisstraf, voor beiden verscherpt door onthouding van voedsel en opsluiting in eene donkere cel, telken jare op den datum der gepleegde misdaad, zijnde 27 Juni. Blijkens telegrammen uit Serajevo wordt het geheele verlies, door den brand geleden, op 23 millioen florijnen geschat volgens het officiëele rapport van den gemeenteraad. De Servische kooplieden begrooten hun verliezen op 3 millioen ducaten. Aan landbouwproducten is voor 100,000 florijn verloren. Het gemeen is hier en daar aan 't plunderen geweest, zoodat militaire tusschen- komst noodzakelijk was en verscheiden ari estaties hebben plaats gehad. De algemeene republikein sche vereeniging te Rome heeft in den nacht tusschen Dinsdag en Woensdag 11. in de straten der stad eene proclama tie van het besturend comité doen aanplakken, waarin Garibaldi wordt voorgesteld als verrader van het vaderland. Des morgens heeft de politie de plakkaten doen wegnemen, doch te laat; zij waren reeds door een aantal personen gelezen. Uit Dortmund wordt bericht, dat de nieuwe Minister van Eeredienst een leerboek, 't welk in de hoogste klasse der R. K. volksscholen in Han nover werd gebezigd, verboden heeft, omdat er uitdrukkingen in voorkomen, welke in strijd moeten worden geacht met de Katholieke geloofsleer of met het Katholiek geloofbewustzijn. Het ware wel te wenschen, dat ook in andere landen dergelijk toezicht op de leerboeken der Staatsscholen werd uitgeoefend- Dan zou menig werk, dat thans de jeugd, vooral ook op de hoogere burgerscholen, wordt in handen gegeven, worden geweerd. In Nederland is het ook gebeurd, dat door den directeur eener Rijks hoogere burgerschool een leerboek werd vertaald en van een woord van aanbeveling voorzien, waarin stellingen werden verkondigd, met de leer en het bewustzijn van alle geloovige richtingen in openbaren strijd. Zoo iets kan gelukkig niet in Pruisen geschieden. Daar vat men het begrip van onzijdigheid niet zóó op, dat het enkel tegen de geloovige richtingen wordt geëxploiteerd. Elders wordt het begrip van neu traliteit, ten aanzien der school, zóó verstaan, dat het in vijandigheid jegens elke positive geloofs overtuiging ontaardt. Als iets merkwaardigs deelde iemand aan een der bladen de vreeselijke ontdekking mede, dat 2 oude centen iets meer wegen dan één nieuw 2'A cent-stuk. Muntvervalsching meende die cri ticus ongetwijfeid ontdekt te hebben. De oplossing is echter eenvoudiger dan hij denkt: daar brons duurder is dan koper, en daar de oude munt van koper en de nieuws van brons is, ver tegenwoordigt 1 kilogram koper aanmerkelijk minder waarde dan 1 kilogram brons; m. a. w. de lichtere halve-stuiver heeft meer waarde dan de zwaardere twee oude centen. Wij zien uit den dood van den afvalligen mon nik Pantaleone, zoo lezen wij in de Gelderlander, dat geld alles doet en dat, zoo lang men geld heeft, men ook in tel is. In armoede is hij ge storven. Zijn oude vriend op het bokkeneiland trekt maar wissels op de staatsruif jaarlijks van 50,000 frs. en nu en dan, pour la bonne bouche, een van 100,000. frs. Geen halve cent kon de vrijheidsheld missen voor den modelpriester dien hij aan zich had verbonden. Wat een philanthropic Wat een zielenadel! En zulke mannen zijn met hun geestverwanten de helden van den dag. Dat zijn voorbeelden, waarop de liberale bladen ons wijzen; dat zijn karakters, die zij roemen. Lieve hemel, wat zijn de menschen blind Waarschijnlijk ter bevordering van publieke mo raliteit heeft de Commissie der Tentoonstelling te Arnhem een volksbal gegeven bij maneschijn op een weiland buiten de stad gelegen. Door gebrek aan orde hetgeen was te voorzien is dit bal-champêtre mislukt. Waarlijk men moet erken nen dat de genoemde Commissie wonderlijke mid delen bezigt tot veredeling van volksvermaken. In het jongste nommer van de Revue Britan- nique is niet minder sprake dan van een bond genootschap tusschen Frankrijk en Duitsehland. Frankrijk zou dan Elzas-Lotharingen en België krijgen, terwijl Holland (sic) en ziin Indische bezittingen aan Duitsehland zouden vervallen. Het in bedwang houden van Engeland door deze Franseh-Duitsche coalitie houdt de schrijver van het artikel voor een zeer lichte taak daar hij van meening is dat de tijden van Nelson voorbij zijn. Voegt men hierbij een bericht uit Zutphen dat aldaar een Duitsch ingenieur van de Nederlandsch- Westphaalsche spoorweglijn langer dan drie weken in bijzijn vaneen in burger kleeding zijnde Pruisisch genie-officier opmetingen heeft gedaan, en die in last had de streek te verkennen, dan bestaat er grond om te vermoeden, dat er toch iets gaande is. Tilburg, 11 Augustus. Heden is door de po litie gearresteerd en in verzekerde bewaring ge nomen zekere L.die gisteren-avond, in de wijk Oirle, twee jongelingen, die den vader van den gearresteerde een dienst hadden bewezen, den een twee steken met een mes in het hoofd en den ander eenige sneden aan de hand heeft toegebracht. 's Bosch, 13 Augustus. De heer P. J. van Paesschen vierde gisteren op feestelijke wijze zijn 40jarige dienst als organist in de kathedraal alhier. den Helder. 15 Augustus. Tot lid van Pro vinciale Staten van Noord-Holland is in het kies district den Helder gekozen de heer R. Boomsma. De oplichters zijn onuitputtelijk in hun uitvindingen. Een Amsterdamsch slager werd daarvan weder de dupe. Een vrouw kocht vier pond vleescb, liet dat in een pan werpen die ze bij zich had, ontdekte toen dat ze haar geld had vergeten, liet de pan zoo lang staan en verdween, om niet terug te keeren met het vleesch; de pan bleek nl., toen de slager er den volgenden dag eens naar keek, bodemloos te zijn. Naar men in Fransch e dagbl aden lees t heeft onlangs de dochter van een Spaansch edelman, sedert kort te Parijs wonende, uit minnenijd een jonge weduwe tot een tweege vecht uitgedaagd. Laatstgenoemde was zeer gezind om den toegeworpen handschoen op te nemen, toen de zaak ruchtbaar werd en de vader der Spaansche er een eind aan maakte door de uitgedaagde voor zijne dochter om verschooning te verzoeken. Te Almeloo is een tweejarig kind spe lende in een sloot geraakt en, niettegenstaande spoedig aangebrachte hulp, verdronken. Een fabriek van antiquiteiten uit het oude Troje. Zulk een inrichting is te Athene ontdekt. De vervaardigers van deze nieuwe oud heden begroeven die eerst eenigen tijd, om ze daarna in omloop te brengen. Woensdag-voormiddag ontstond een hevige brand in de bebouwde kom der gemeente Bruinisse en wel in een schuur met hooi, omringd van woonhuizen, die in groot gevaar verkeerden. Door spoedig aangebrachte hulp was men wel dra den brand meester, en bepaalde deze zich tot de schuur, welke geheel vernield werd. De brand is veroorzaakt door het werpen van een brandende lucifer in de schuur; een jongen van 8 jaar heeft reeds die daad bekend. Eergisteren-namiddag is teAmterdam een 26jarig koetsier van heer \r. onder het rijden van den bok geslagen toen het paard schichtig geworden was en op hol sloeg. De gevallene werd bewusteloos naar het Binnengasthuis vervoerd en is daar weldra overleden. Te Amsterdam is eergisteren een ge vangene bij het openmaken van den celwagen daaruit en te water gesprongen. Hij raakte onder een zolderschuit, kreeg daarvan een stoot, maar werd half levenloos we Ier opgehaald en in het paleis van justitie gebracht. Woensdag-avond werd te Bergschen- lioek een kind van omstreeks negen jaar levenloos uit het water opgehaald. Te Nieuwerkerk a/d. IJssel speelde eergisteren een 2V2 jarig kind buiten de woning der ouders in de nabijheid van een sloot. Toen na eenigen tijd de ouders het kind vermisten en het opzochten, vonden zij het in de sloot. Het kind is overleden. In het verkeer met de Nederlandschê koloniën en bezittingen in Oost- en Wrest-Indie kan mede gebruik worden gemaakt van brief kaarten met betaald antwoord. Het port van een vooraf betaald antwoord is hetzelfde als dat van de briefkaart zelve, namelijk Vh cent. Donderdag-namiddag is aan denSchie- damschen Dijk te Rotterdam een tot hiertoe on bekend gebleven manterwijl hij op een beladen sleeperswagen wilde stappen, gevallen en onder den wagen geraakt. Hij werd zóó zwaar gewond, dat hij op de plaats dood bleef. Door eenige gemeenten in Limburg zijn verzoekschriften ingediend om vrijdom van belasting over 1879, wegens schade aan de veld vruchten veroorzaakt gedurende den jougsten wa tersnood. Voor hen, die 67 jaren ouder zullen worden dan zij nu zijn en zich nu reeds met het aantal Zondagen bezig houdendat Februari 1948 brengen zal, diene de rectificatie, dat ook die maand vijf Zondag-en tellen zal. In de Tembv-baai werden dezer dagen drie walvisschen gevangen. Zij zijn ongeveer even lang, nl. 20 voet, en de zwaarste weegt 20 centenaars. Eergisteren ochtend is van eenopde rivier van Dordrecht op stroom liggend Rijn schip overboord gevallen en verdronken zekere F. H.omstreeks 20 jaar oud. Aan een tweetal schippersknechts, die hem nog eenige oogenblik- ken hebben zien drijven, is het, ondanks hunne ijverigste pogingen, niet mogen gelukken den drenkeling te redden. De logeergasten in verscheiden hotels van het Parijsche Quartier Montmartre vonden dezer dagen 's ochtends voor hun deuren de laar zen niet terug, welke zij den vorigen avond buiten gezet hadden; een of meer onbeschaamde dieven hadden zich daarvan meester gemaakt. In Drenthe heeft zich de pokziekte onder de schapen vertoond. De verloting, georganiseerd bij ge legenheid der tentoonstelling van paardenvee en pluimgedierte, die in de vorige maand te 's Bosch werd gehouden, is uitgesteld van 20 Aug. tot 29 September. Een armedaggelderteSloterdijkkwam dezer dagen tot de verrassende ontdekking, dat hij een twintigste van de f 100,000 uit de Staats loterij getrokken had, zoodat hij een som van ruim f 4000 in handen kreeg. Hij verkeerde juist in zeer benarde omstandigheden, daar hij door een langdurige ongesteldheid aangetast, voor het eerst van zijn leven de armenkas had moeten te baat nemen. Voor rekening van het burgerlijk armbestuur werd hij verpleegd in het Binnen gasthuis te Amsterdam. Aanstaanden Zondag en daaropvolgen- den worden te Arnhem volkstreinen uit Twente ver wacht, die onder anderen 4000 fabriekarbeiders uit Enschedé zullen aanbrengen. Een der machinisten der stoomhei- machine van het in aanbouw zijnde stoomgemaal van den Vier-Ambachtpolder, onder Oudshoorn, had gisteren het ongeluk een zijner handen te verbrijzelen onder de machine. Men meldt ons uit Woubrugge: Bij het doorvaren der sleepboot Haarlemmermeer, die eenige met vlas geladen schepen op sleeptouw had, door de brug over de Woutwatering, had een der schippers het ongeluk van zijn vaartuig te vallen en in de diepte te verdwijnen; hij werd echter gered door een der andere schippers. Uit Leer wordt ons gemeld, dateenige dagen geleden aldaar zich vrijwillig bij de politie lieeft aangegeven een arbeider uit Groningen die in Nederland uit een gevangenis was ontsnapt. De stedelijke raad van Plauen maakt de namen bekend van 135 kooplieden, bij wie peper werd verkocht, ten einde die aan een schei kundig en microscopisch onderzoek te onderwer pen. Van 22 werd de waar vervalscht bevonden. Die vervalschers werden vervolgd en gestraft. Op de bekende Lnneburgerheide boort men naar petroleum. Men heeft reeds smeerolie gevonden op eene diepte van 180 voet en hoopt dieper petroleum te vinden. Te Munchen werd een brouwer die tot het klaren van witbier zwavelzuur (20 g. op 1 hl.) gebruikt had, tot 21 dagen gevangenisstraf, en te Nurnberg iemand, die bij het bier onder het koken zoethout gevoegd had, tot 180 mark boete veroordeeld. In beide gevallen werd en door de experts en door den rechter aangenomen, „dat bier enkel uit hop en mout gebrouwen mag worden." V. d. II. te Deventer, verdacht van in den avond van 4 Aug, zijn huis te hebben in brand gestoken, heeft thans zijne misdaad aan de justitie bekend. De chef der politie te Woronesch, in Rusland, heeft een curieus besluit uitgevaardigd. Er had zich aldaar een vrijwillige brandweer gevormd. Niet te vreden dat deze zich onder zijn bevelen had gesteld, zond hij haar eene aan schrijving, inhoudendedat er ingeval van brand niet mag worden begonnen met blusschen voordat hij zelf er bij aanwezig is en daartoe order geeft, en wel omdat, wanneer een gebouw eenmaal in brand staat, het er niet op aankomt of men een

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 2