NIEUWE \o. 302. Donderdag 21 Augustus 1879. 4e Jaargang. Liberale vrijheden. BUITENLAND, I. België. Engeland. Duitschland. Frankrijk. Spanje. Oostenrijk-Hongarije. ii nu li ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlemf 0,85 Buiten Haarlem franco per post1,— Afzonderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. .IE MMNÏIEhnhi (01 AG-ITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Avertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Uitgevers KÜPPEES LAUREY. Een der grootste denkers van onzen tijd, een priester en kloosterling, Guéranger geheeten, drukte in een zijner studiën over den tegenwoordigen tijd een zeer waar denkbeeld nit dat wij nuttig ineenen in 't kort mede te deelen. De liberale vrijheden zijn aanvankelijk niet beoordeeld kunnen worden naar het ver-gift dat zij bevatten. Opgekomen onder eene nog christelijke maatschappij, waarin de traditiëu de grondregels der zedeleer, van het huisgezin en van de betrekkingen tusschen Kerk en Staat hadden bewaard, konden zij niet dadelijk hare noodlottige gevolgen voortbrengen. De zeden waren beter dan de wetten en hielden de maatschappelijke ontbinding te gen, welke de wetten moesten veroorza ken. Maar allengs, vooral onder de pogin gen van de geheime genootschappen, brach ten de liberale vrijheden voort wat ze moe ten opleveren: eerst onverschilligheid in den godsdienst en toen den haat; verslap ping der zeden, vervolgens het zedebederf; vjjandige gezindheid jegens het gezag en later verachting van het gezag; misnoegen onder de standen, toen haat der mindere klasseu tegen de hoogere welke hoe langer zoo minder christelijk waren ge worden. De zoogenaamde vrijheid van drukpers is een der grootste hulpmiddelen van het liberalisme tot ondermijning van den gods dienst. Zij brengt in den staat gelijksoor tige gevolgen als in het huisgezin te weeg. In het begin schijnt de slechte drukpers geen beginselen, geen geloofsovertuiging en deugden te treffen. Langzamerhand ecli- O ter beginnen onder haar invloed, de begin selen te verzwakken, het geloofte ver slappen, de deugden te ontaarden. Het werk van verwoesting gaat langzaam en traps gewijze voort. De zieken zien hun toestand niet in; zij denken er niet aan, een blik achterwaarts te werpen en laten zich met den stroom die hen naar' den dood leidt mede voeren. Eerst worden de godsdien stige beginselen geschokt, dan verminderen de oefeningen van godsdieust, om ten slotte te verdwjjnen. FEUILLETON. De Vrouw des Spelers. Vervolq. De arme zuster Rosa, door vermoeidheid uit geput, legde op mijn verlangen haar hoofd op den stoel en viel in een diepen slaap. Daar zat ik, naar den vallenden regen, den wind en het kermen van de arme lijderes luisterende. Ik wist niet wat van haar te denken. Alhoewel zij in de diepste en laagste armoede leefde, scheen zij toch klaarblijkelijk eene dame te zijn; hoe uitgemer geld, gebuild en geslagen zij ook was, had zij toch eene zekere deftigheid over zich, de dunne handen die zij nu en dan zoo wild in elkander sloeg, waren klein en tenger; het lange zwarte haar was zacht en glinsterend alsof er vroeger veel zorg aar. besteed was. Wanneer zij sprak Dan is het terrein gebaand voor de vrije gedachtede godloochermxg. Het is ook zoo voor geheele landen en volken. In het begin schijnt de goddelooze drukpers zonder gevaar; en als de Kerk hare heilzame, plechtige vermaningen doet hoorenmeenen vele dat het de vrucht is eener overdreven zorg. De Kerk ziet ech ter in de toekomst. Verlicht door den H. Geest, ontdekt zij in het verschiet de ge volgen eener opkomende dwaling. Zoo is het sedert achttien eeuwen ge weest. De ketterijen vertoonden nimmer in het begin haar akelig verderf. Het Protes tantisme begon met te willen hervormen en eindigt in verwoesting. Het Jansenisme scheen eene louter theologische dwaling, op een punt van theologie; het bracht eene burgerlijke constitutie der geestelijkheid en was wellicht een der voornaamste oorza ken van de Fransche revolutie. Helaas hoe menigmaal is het gebeurd en gebeurt het dat Katholieken de ver maningen der Kerk in den wind slaan; zij zien het kwaad niet in dat uit eene dwa ling voortkomt. In plaats van naar de Kerk te luisteren, te begrijpen wat de Kerk, wat Gods bijstand is, het verledene te raad plegen, willen zij het onzekere licht van hunne rede volgen en weigeren of aarzelen hunne daden, woorden en gedachten, aan de Katholieke leer te onderwerpen. De leer der Kerk is door de geschiede nis getoetst als het goud door den toets steen. De vruchten der veroordeelde dwa lingen zijn voor ieders oog zichtbaar en zij verspreiden eene doodelijke besmetting. In onze dagen hebben de slechte begin selen der Fransche revolutie hunne volko- mene ontwikkeling bereikt. Wat zullen ze in de toekomst geven? Voor vijftig jaren ontmoetten zij algemeeneu, innigen tegen stand nu is de weg in de burgerlijke maat schappij gebaand. Vijftig jaren kon men getuige zijn van de ontwikkeling van het burgerlijk liberalisme door de liberale vrij heden; nu zien wij, door behulp dierzelfde vrijheden, het volksliberalisme of socia lisme zich verspreiden. Het reeds zoolang door Katholieke schrij vers voorzegde ontstaan van het socialis me bewaarheidt op treffende wijze de leer lag, cr eene ongekende bevalligheid in hare woorden en bewegingen. Daarenboven boezemden haar on loochenbaar verlangen om de oorzaak van haar val tj verbergen, en haar ijver om haar man te beschermen, dien ik tegen wil en dank van die beleediging moest beschuldigen, mij belang in. Dit was niet alleen een bewijs van de onbaat zuchtigheid der vrouw maar ook van christelijke vergevensgezindheid. En dan die blonde lok die zij op haar boezem droeg, van wie hij was en waarom zij hem droeg weet ik niet, maar hij sprak van eene gansche geschiedenis van liefde en smart. De regen verminderde eindelijk, en er viel een donkere grauwe mist neder. Zuster Rosa werd wakker en onze patient viel in een diepen en rustigen sluimer. Een uur later kwamen twee onzer zusters ons aflossen en wij keerden naar het klooster terug. Ik hield altijd veel van onze kleine kapel, maar zij scheen mij nooit half zoo schoon als gedurende het bezoek van weinige minuten dat ik er bracht alvorens ter ruste te gaan. De stralen der morgenzon stroomden op het der Kerk; de verwoestingen die voor de deur staan zullen eenmaal aan allen be wijzen dat de Kerk de weg, de waarheid en het leven is, zoowel voor ieder in het bizonder als voor huisgezinnen en staten. Gelukkig hij die zich aan de ware leer vasthoudt en daarin ten einde toe vol hardt. Onder zonderlinge omstandigheden werd on langs te Brussel een huwelijk voltrokken. Voor eerst waren de jongehuwden reeds... sedert 15 jaren door den echt saam verbonden. In Spanje was namelijk in het jaar 1864 hun huwelijk kerkelijk voltrokken, eene wijze van trouwen, die daar te lande volkomen wettig is. Toen nu de echtgenoot onlangs iu eene levensverzekering wilde gaan, bracht men hem aan het verstand, dat hij volgens de Belgische wetten eigenlijk nog vrijgezel was, en ml besloot hij maar weer eems een groene bruiloft te houden. De vader van den bruidegom, die bij deze ge legenheid uit Marseille, alwaar hij woonachtig is, was overgekomen, telt reeds 108 jaren en is nog in het volkomen bezit van al zijn geestvermogens. Op zijn 17e jaar werd hem de zoon gsschonk«i. die thans voor de tweede maal met dezelfde vrouw trouwt. In het kristallen-paleis te Sydenham word Za terdag een manifestatie ten gunste van de Home- rule in Ierland gehouden, waarbij liet Parlementslid O'Shangnessy het presidium wiarnam. Toen de burgemeester en de pastoor van het dorp Gey, in de Rijnprovincie, laatstleden Dins dag-avond in een open rijtuig uit Duren terug kwamen, sprong in de nabijheid van het dorp eensklaps een man te voorschijn, die een geweer schot op hen loste, zonder te raken. De bur gemeester ging onmiddellijk met eenige man schappen op verkenning uit en vond den aan rander. Deze droeg een geweer met twee loopen, waarvan de eene afgeschoten en de andere nog zwaar geladen was. Het gelukte hem in hechtenis te nemen en naar men verneemt moet hij hebben verklaardniet uit eigen beweging den aanslag te hebben ondernomen. Het blijkt evenwel nog niet, op wien van beiden hij het gemunt had. Bij de Duitsche rijkspost op de spoorwegen wordt thans ingevoerd een nieuw model post- waggon, die al haar licht van boyen ontvangt altaar, het heiligdom scheen ineen gouden licht straal gehuld. O, hoe rustig, hoe vreedzaam was het daar! Geen spoor van zonde of verdriet! Geen menschelijke hartstocht en menschelijke ellende! Alles was helder en hemelsch. Die heilige kalmte viel ook op mijn hart, en verdreef de smart die cr in was gebleven door het tooneel van lijden en onrecht dat ik had bijgewoond, maar in de korte slaap die volgde, werd ik telkens bezocht door dat zoete bleeke gelaat dat ik verlaten had, en die vreeselijke kreet klonk op nieuw in mijne ooren. II. Na eenige uren rust, keerde ik naar Mrs. Leyton terug. De Eerwaarde Moeder gaf haar, na mijn verhaal gehoord te hebben, geheel en al aan mijn zorg over. Ik vond haar beter en in staat om te spreken. Zij vatte vol vuur mijne handen. „Zuster," sprak zij met zwakke stem, „waart gij zoo goed voor mij, in den afgeloopen nacht? en aan drie wandvlakten geheel gesloten is. Daar door wint men veel ruimte voor de loketten en is men van licht en lucht veel beter voorzien. Dikte en kleur van glas zijn nauwkeurig onder zocht en van beide de meest gesehikte gekozen. De tuinen te Parijs zijn tegenwoordig in hun vollen luister. Er is bijna geen arrondissement, dat niet zijn openbaar plantsoen heeft, waar zwermen van kinderen spelen in het zand, onder het toezicht van eenige politie-agentendaar de kindermeiden, met veelkleurige linten op de muts, naar Eransch gebruik het onderling veel te druk hebben, om zich met de kleinen te bemoeien. Eene bende gauwdieven maakt tegenwoordig AsnièresBois-ColombesCourbevoie en Nan- terre, om Parijs, onveilig. Onlangs hebben zij te Asnières een geheel huis uitgeplunderdte Naaterre en Courbevoie eveneens. De ingezete nen honden nu bij beurten de wacht. De ballon Captif op de Place du Caroussel te Parijs is Zaterdag-namiddag omstreeks vijf ure gebarsten. Door de hevige rukwinden was de binnenste klep door het hevige schudden bin nenwaarts gedruktwaardoor een scheur ont stond, die door het ontsnappende gas al grooter en grooter werd. Het geluiddaardoor veroor zaakt, geleek op het rommelen van een verren donder. De ballon had 500,000 frs. gekost en wordt algemeen onherstelbaar geacht. Een vreeselijk ongeluk is gisteren-avond om streeks vijf ure dicht bij den spoorweg te Nogent- sur-Marne voorgevallen. Bij de opening van den tunnel schrikte het paard van een rijtuig, waarin aoht personen gezeten waren, van de stoomfluit van een locomotief. Het paard ging op hol en werd met het rijtuig tegen een pijler van de brug van Nogent verbrijzeld. Een vreeselijk schouwspel bood zich aan. Een vrouw had de borstkas ingedrukt, een man en twee vrouwen lagen met verpletterd hoofd op den grond. Kortom, acht lijken lagen in een bloedplas. Eenige dagen voor het overlijden van de In fante del Pilar was tot het huwelijk van deze ongelukkige Prinses met den Oostenrijkschen Kroonprins Rudolf besloten, evenals tot dat van den Koning met Aartshertogin Christina. Er wordt verzekerd, dat 's Konings huwelijk tegen het einde van de maand October a. s. gevierd zal wordën. De stad Wieliczka, beroemd door hare zout mijnen, loopt gevaar ineen te storten. De grond, waarop de stad gebouwd is, is door de gangen „Ja, beste, en ik ben blijde dat gij nu wat beter zijt." „Ik dank u zeer, ik gevoel dat ik zeer ziek ben. Ik denk dat ik ga sterven. Gij zult een priester bij mij roepen, niet waar?" „Dadelijk. Maar gij moet nu niet meer praten, anders zult gij te vermoeid zijn om met hem te spreken." „Ik moet u nog eene vraag doen, eene enkele slechts," antwoordde zij, mijn kleed vast grijpen de. „Zijn wij geheel alleen?" Haar glanzelooze oogen staarden zenuwachtig in 't rond. Ja, beste, geheel alleen. Wat verlangt gij te weten?" Ik weet dat gij mij nimmer zult verraden. Zuster zeg mij, gingt gij niet in den afgeloopen nacht, door de straat? Het scheen mij dat twee nonnen voorbijgingen en dat een van haar met een vriendelijken, me delijdenden hlik naar mij keek, evenals gij. Is het waar of heb ik het gedroomd?" „Het is waar, maar wind u niet op." Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 1