BINNENLAND. Zwitserland. Rusland. Koloniën. Amerika. GEMENGD NIEUWS. zoodanig ondermijnd, dat in de straten groote gaten ontstaan, en de muren van vele huizen splijten en scheuren. Groote massa's zout, welke tot dusverre deze gangen schutten, schijnen door het water, dat zich op nieuw in de mijn ver toond heeft, gesmolten te zijn. Eene technische commissie is uit Weenen vertrokken, om op de plaats des" onheils een onderzoek in te stellen. Te Krombach, in Bohemen, aan de grenzen van het koninkrijk Saksen, is de runderpest uit gebroken. De Saksische Begeering heeft dadelijk de vereischte maatregelen genomen. Terwijl onlangs te Altorf, de Lucia von Lam- mermoor werd opgevoerd, sloeg de bliksem, juist op het oogenblik dat de tenor de vervloekings scène zong, in het gebouw. De zanger viel da delijk neer en was geheel verlamd. In Zwitserland, eg wel bij het Bielermeer, bestaat een fabriek van in den bodem of in ri vierbeddingen gevonden „oudheden". Den 31 Juli hebben de nihilisten het bus kruitmagazijn van Nikolskoye doen springen. De misdaad werd lang te voren bereid. De ont ploffing, welke gelukkig plaats had gedurende de afwezigheid van het grootste gedeelte der werk- ieden, heeft aan drie personen het leven gekost, doch was zoo hevig, dat verscheidene huizen, welke zich in den omtrek bevonden ingestort zijn, en talrijke andere beschadigd werden. De Sumatra-courant bevat het volgende bericht uit Padang dd. 3 Juli 11. Heden-morgen heeft in den Katholieken tempel alhier de indrukwekkende plechtigheid plaats gehad van het toedienen des H. Doops aan den heer Van Bennekom, Kolonel-kommandant te dezer kust. ZHEG, als Protestant opgevoed, ging later tot de B. K. Kerk over, doch was tot heden verstoken gebleven van het H. Sacrament des Doopsels. Van de gelegenheid dat Mgr. de Bisschop onze plaats bezoekt, is gebruik gemaakt om ZHEG. alsnog den H. Doop te doen ontvangen. Hetgeen de plechtigheid nog verhoogde was, dat het oudste lid der B. K. Kerk alhier, de heer E. D. Tuts, als doopvader fungeerde; een man die door de flinke wijze, waarop hij als onderofficier ge- gageerd in burger betrekking zich een rusti- gen ouden dag wist te bezorgen, die eer volkomen waardig is. De drukkerij van den heer Jonas Portier te Solo, is op last der Justitie gesloten, wegens ver dachtmaking van de bedoelingen, en het smaden en honen der gestelde machten, waardoor tot haat en minachting tegen de Begeering in het moe derland in deze gewesten wordt aangezet, een en ander gepleegd door middel van het weekblad De Vorstenlanden. Berichten uit Philadelphia melden dat men een wapenstilstand tusschen Chili en Peru voor ziet tengevolge der bemoeiingen van kolonel Ei- sher, den specialen gezant, die de bemiddeling der Vereenigde Staten aan de strijdende partijen is komen aanbieden. Victor De Stuers, zoo lezen wij in de Gelder lander, heeft een verhaal beloofd van de oorza ken der ontbinding van de Bijkscommissie van advies voor de monumenten van geschiedenis en kunst. Die oorzaken ontsproten uit platte jaloersch- heid en verregaande onverdraagzaamheid jegens de Koomsche adviseurs Cuypers en De Stuers zelf. 't Verwondert ons, dat de liberale pers de uitgave van zulk eene onthulling poogde te smoren; 't moest haar verblijden, haar die immer strijdt tegen de intolerantie, straks eens eenigen van die „onverdraagzamen" met name te kunnen noemen en hun praktijken zoover mogelijk te brengen onder het oordeel der openbare meening. Wijl De Stuers geen man is om doodgezwegen te worden, beproeft Vosmaer reeds hem in de Spectator en in ingezondens van de Kunstbode dood te liegen. Volgens de Standaard heeft de heer Van Lvnden de portefeuille van financiën den eenen dag aan den „ultra-conservatieven" graaf Schim- melpenninck en den volgenden dag aan den „ultra liberalen" Van der Loeff aangeboden! Arnhem, 18 Aug. Op het Nieuwe Plein ge raakte een man onder het wiel van een zware kar, dat hem over hst hoofd ging; de man werd voor dood opgenomen. Bredevoort18 Aug. Twaalf huizen in deze gemeente, waarin ouden van dagen gehuisvest warenzijn een prooi der vlammen geworden, p. oorzaak is niet bekend. Tilburg, 18 Aug. De stedelijke weefschool^ alhier, een jaar geleden opgerichtbeantwoordt volkomen aan de daarvan gekoesterde verwach ting. De school wordt druk bezocht, en gedu rende drie dagen der volgende week zullen ten toongesteld worden de teekeningen en stalen, ontworpen en geweven door leerlingen dier school gedurende den afgeloopen jaarcursus. Gouda, 18 Aug. Voor het herstel van het raadhuis alhier, welks gevel vermaard is, werd door het Bijk een toelage verleendwaarvan de eerste termijn in Juli van het vorige jaar werd betaald. Men was nu bezig aan het herstel, maar plotseling is het werk gestaakt, omdat de Begeering zich terugtrekt. Het raadhuis ver keert nu min of meer in den toestand van den man, die half geschoren door den barbier wordt verlaten, 't Is te hopen, dat de Begeering dit zelve zal inzien en beseffen zal, dat, na den eerster, stap gezet te hebbenzij ook tot den tweeden gehouden is. 's Hage 19 Augustus. Naar wij met zekerheid vernemen is het nieuwe ministerie als volgt zam en gesteld: Buitenlandsche Zaken baron van Lynden van Sandenburg. Binnenlandsche Zaken, jhr. mr. W. Six, commissaris des Konings in Zeeland. Justitie, mr. A. E. I. Modderman hoog leeraar te Leiden. Einancien, mr. S. Vissering, hoogleeraar te Leiden. Koloniën, baron van Gol- stein. Oorlog, AE. Reuther, kolonel der artillerie. Marine, W. F. van Erp Taalman Kip. Water staat jhr. G. J. G. Klere Tc. De stad Essen heeft prins v. Bismarck tot eereburger gemaakt. Het volgende spotdicht daarop komt in een Berlijnsch blad voor: Ich gönn' dir gern die höchsten Ehientitel, Nur das, gesteli' ich frei, scheint mir vermessen, Dass grade nach dem Zoll auf Lebensmittel Man Dich zum Ehrenburger macht von Essen. Volgens de Opregte Haarl. Ct. zal te Nederhemert een bijeenkomst van Christelijke jon gelingen worden gehouden „in de openbare lucht". Een geabonneerde op de Katholieke Illustratie in Noord-Amerika heeft, volgens een schrijven aan de Bedactie, Pincoffs aldaar ont moet, die van zijn naam en zijn verleden geen geheim maakte, behalve natuurlijk van de ware reden, die hem zijn land hal doen verlaten. Hij gaf als zoodanig op: „onaangenaamheden van las tige lui". Het badhuis voor minvermogenden te Zandvoort heeft van een onbekende eene som van f 500 ontvangen. Eer gist er en-ochtend is een passagiers- trein op weg uit Argentau naar Granville, tegen een goederentrein ingereden. De beide locomotieven en verscheidene wagens zijn vernield. Volgens de laatste berichten zijn bij dit ongeluk acht personen gedood, 38 zwaar en vele licht gekwetst. De rechtbank te Amsterdam heeft de uitlevering van den diamantendief d'Orval toege staan. Donderdag-namiddag had te Appinga- dam het volgende ongeluk plaats. Een 12jarige knaap, werkzaam aan de stoomfabriek voor hout bewerking van den heer Boggenkamp, struikelde, met zulk-een gevolg, dat hij met zijn rechterarm tusschen de machine geraakte, waardoor dit li chaamsdeel geheel werd afgewrongen. De knaap bevindt zich naar omstandigheden vrij wel. De kolenmijn bij het gehuchtde Ham, gemeente Kerkrade is thans zoover ontgonnen, dat zij kolen levert voor eigen gebruik. Dit is de derde kolenmijn in het arrondissement Maastricht. Een door den heer V. te Botterdam verloren aangeteekenden brief met f 10,000 is ongeschonden aan hem terugbezorgd door eene arme huismoeder, die den brief op straat gevon den had. De toegezegde belooning van f 1000 is haar oogenblikkelijk uitbetaald. Een gelukkig buitenkansje voor het behoeftig gezin van de eerlijke vrouw. Een Duitsche jonge huisvrouw in de nabijheid van 's Herlogenrade, kreeg dezer dagen op haar verjaardag een bezem ten geschenke, met het volgende versje: Die kleine Gabe nimm von mir; Nimm's fest in Deine Handel lm Frieden brauch'den borst'gen Theil, lm Krieg das andere Ende Het lijkje van het 2lAjarig kind van schipper II. P. is door den kapitein van de postboot op Nieuvversluis in de Maas bij Char- lois opgevischt. In Beimann's Farber-Zeitung 1878, no. 26, wordt, tegen geringe vergoeding, eene me thode aangeboden om uit cén pond zijde vier pond te maken, en wel door middel van bezwa ring (of verzwaring) met behulp van zeer goed- koope stoffen. In eik geval heeft deze adverten tie dit nut, dat de koopers van zijdewaren nog eens weer gewaarschuwd zijn om goed toe te zien. Een man, die eenmaandgeledenuitde ge vangenis werd ontslagen, heeft te Zcvenaar een ander met een sabel verwond, zeggende: „Ik waag er een jaar aan." Woensdag-middag 11. was het geheele gezin van den landbouwer Nouens te Enschot naar het veld, om in den roggeoogst te werken. De dochter ging wat vroeger naar huis, en de deur ontsluitende, vond zij in het binnenvertrek een vreemden kerel, die het kabinet opengebro ken had en reeds een jas en broek uit het raam in den tuin had geworpen met het doel die mee te nemen terwijl hij nog bezig was laden na te snuffelen om te zien of er nog verder iets van zijn gading was. De boerendeern vloog onver schrokken op hem toe, en liet zich niet afschrik ken door zijn bedreiging, dat hij haar vermoor den zou. Integendeel. „Waeht", antwoorde zij op die bedreiging, „ik zal je eerst de keel toe knijpen." Er volgde eene worsteling, en beiden rolden zij den tuin in tusschen de mangelwor- tels. Op het hulpgeroep van het meisje kwamen nu twee buren toeschieten, die zich van den dief meester maakten en hem aan de politie over leverden. Wij vernemen weer eens iets van de Neder- landsche lijkverbranders. Zij hebben nl. het be richt in de wereld gezonden dat zij 954 in getal zijn. Dat is dus 150 minder dan bij de oprich ting der vereeuiging. Te Sittard woonde sedert eenigen tijd op kamers zekere heer V., die naar zijn zeggen voor geneesheer gestudeerd had, maar zijne studiën had moeten staken, omdat zijn ge stel er niet tegen kon. Hij hield zich in den laatsten tijd echter weer bezig met het lezen van vele medische tijdschriften en hield er ook allerlei werktuigen en stoffen op na, die in een apotheek of bij een dokter te huis behooren. De heer V. besloot naar Amerika te gaan en vertrok uit Sittard. Onmiddellijk na zijn vertrek bemerkte de eigenaar van het huis, dat alles met ontbrandbare stoffen was ingewreven en dat zich op de kamers allerlei ontplofbare stoffen bevonden. De justitie, van de zaak onderricht, heeft onmiddellijk bevel gegeven tot opsporing en aanhouding van genoemden persoon. Wat hem kau bewogen hebben tot het plegen van het feit, is met eenige zekerheid niet te zeggen. In een der achterbuurten te Maas tricht kwam Vrijdag nacht een huisvader, die aldaar eene tweede verdieping bewoonde, in be schonken toestand te huis, en ging zich in het openstaande raam zetter., met het gevolg dat hij eenige oogenblikken daarna er uitviel en op de straat terechtkwam. Hij werd met gebroken rib ben en zware inwendige kneuzingen naar het burgerhospitaal overgebracht. De Minister van oorlog heeftbevolen dat er bij het 2de en 5de regiment infanterie bij de aanstaande oefeningen proeven zullen ge nomen worden met het door de onderofficieren en minderen doen dragen van voetwindsels, in plaats van sokken of kousen, 't welk in het buitenland zeer goed moet voldaan hebben. Deze dracht, die zeer luchtig en goedkoop is, ver- eischt eene zorgvuldige voorafgaande oefening in het aanleggen der banden of windsels. Op den Am stel nabij Amsterdamsloeg eergisteren namiddag een bootje om. waarin vier personen zaten. Twee hunner verdronken. Een turfschipper van Abenes, diezich eergisteren-ochtend, naar men zegt in beschon ken toestand, op weg bevond naar Lisse, is on derweg in een veenput gevallen en daarin gestikt De man was 32 jaar, gehuwd, en vader van 5 kinderen. Blijkens het Leipz. Tageblatt is koop man Warnke, te Aschersleben, veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf en 800 mark boete, omdat hij gedurende geruimen tijd voeder met stoffen van minder waarde vervalscht verkocht had. In de laatste maanden had hij meer 'dan 100 centenaar gips en marmermeel te dien be hoeve uit Nordhausen ontvangen. Een stokervan denNed. Wes t p h. spoor weg heeft Vrijdag door kinderachtigheid groote schade veroorzaakt. Terwijl de machinist van den goederentrein die ten 2 ure te Winterswijk aan komt, zich even had verwijderd wilde de stoker eens beproeven wat sterker was, de locomotief of de muur der machineloods, zette de locomotief aan en.reed dwars door den muur. Zaterdag-namiddag is op een veld aan den Heikant, onder Nispen, het lijk gevonden van zekeren Koremans, grer.sjager-jachtopziener in dienst van den heer Giboul. De verslagene was sedert den vorigen avond vermist. Het lijk had twee schoten in de borst en een aan de hand. In Algerie is een grot ontdekt, die prachtiger moet zijn dan de beroemde grot van Han. Er is een meer in, dat geschat wordt op 3 kilometers lengte bij 2 kilometers breedte. Men heeft er blinde visschen in gevonden. De Fransche dagbladen melden dat Dinsdag jl. onafzienbare zwermen vlinders gezien zijn aan de oevers van de Gironde en de Dor- dogne. De reizigers, die Dinsdagochtend met den trein van Calais uit den tunnel van la Barrière kwamen, zagen den trein plotseling als gehuld in een dikke wolk van vlinders, en de wolk bieef den trein nog gedurende een geruimen tijd om geven. De vlinders schenen tot verschillende soor ten te behooren. Dienzelfden dag is nabij Bouaan een soortgelijk verschijnsel waargenomen, en later in verschillende andere streken van Frankrijk, alsook in Zwitserland en in Italië. Door de politie te Deventer is gear resteerd een schippersknecht, verdacht van dief stal van f 1000 te Hattem. Een merkwaardige ontlasting der luchtelectriciteit heeft voor eenige dagen plaats gehad te Seenheim, bij Uffenheim, waar 6 perso nen wegens een regenbui onder een wilgeboom gingen schuilen. Er was geen spoor van een on weerswolk aan de lucht merkbaar. Plotseling zonder dat iemand iets zag of donder hoorde werden allen door een bliksemstraal getroffen en en in meerdere of mindere mate beschadigd. Alleen een meisje werd zoo getroffen, dat men voor haar leven vreest. De andere personen waren op een na, wel bewusteloos, maar kwamen spoedig weder bij; ze hadden de laarzen of de kleeren ten deele verloren en hier en daar lichte brand wonden bekomen. De boom werd niet geraakt. Een van de lieden, die aan jicht en rheumatiek leed, bevindt zich sinds het gebeurde beter dan te voren. In het gehucht Kaatsheuvel is een kind van ruim 14 maanden oud, dat aan de zorgen van een ouder zusje was toevertrouwd, in een greppel gevallen en verdronken. Eergisteren had een stucadoor, te Enschedé in de Kalanderstraat aan den gevel eener woning werkzaam zijnde, het ongeluk van den steiger te vallen. Hij is kort daarna overle den en laat eene weduwe met zes jonge kinde ren na. Een milicien, te Delft in garnizoen en te Botterdam te huis behoorende, nam Maandag-mid dag plaats in den trein 4.10 van Botterdam, niet wetende dat het een sneltrein was; ten 5 uur op wacht moetende zijn, sprong hij, uit vrees voor straf, even voorbij Delft uit den in vollen gang zijnden trein, kwam terecht op een rail en ontving een diepe hoofdwond, overigens bleef hij onge deerd. Opgenomen bij een spoorwegbeambte in de nabijheid, werd hij per brancard vervoerd en be vindt zich nu buiten gevaar. Te Venloo is een 17-jarige knaap, die met zijn vader was gaan visschen, uit een bootje in de Maas gevallen en verdronken. Wegens den snellen stroom kon de vader geen hulp verleenen. Te Scheemda is een boerenarbeider, van het zaaddorschen beschonken naar huis gaande in het Winschoterdiep geloopen. Een in de nabij heid liggende schipper, een val in het water hoo- rende, begaf zich onmiddellijk te water, maar ware geen nadere hulp toegeschoten, beiden waren zekerlijk verdronken, want de drenkeling klemde zich in doodsangst aan zijn redder. De beschon- kene kwam met een nat pak vrij, de redder even wel niet. Den volgenden ochtend klaagde hij zijne vrouw over pijn in de borst en zeide: laat mij op het dek gaan. Toen hij daar ongeveer tien minuten geweest was, gevoelde hij zich zeer ziek en was op hetzelfde oogenblik een lijk. Zaterdag-avond kwam te Vlissingen uit zee in de haven een klein binnenvaartuig met slechts één man aan board. Deze persoon ver haalde dat hij visscherman was, en met nog twee man uit Den Briel ter vischvangst voer, dat hij zijne kameraden op schepen in zee had afgege ven om loodsdienst te doen, en nu wegens slecht weder te Vlissingen binnen was geloopen. Uit door de politie ingewonnen informatie bleek dat de man het sahuitje gestolen en plan had er mee naar Engeland over te steken. Hij is in verze kerde bewaring genomen. De brandklok deed zich Maandag-nacht omstreeks 4 ure in Den Haag hooren; het ge ratel van de nachtwakers vervulde de straten: de autoriteiten en duizenden stroomden hunne woningen uit, maar zochten vruchteloos naar de plaats des onheils. Het bleek dat nergens brand was uitgebroken en een al te ijverig klokluider op een loos alarm, dat uit een misverstand bij de telephonische gedachtenwisseling tusschen een der politiebureau's en een brandposthuis geboren schijnt, de klok in beweging had gebracht. De bezoekers van het Cirque d'Eté te Parijs hebben een paar dagen weder een buitengewoon schouwspel kunnen „genieten." Een der artisten, mej. Emma Jutun, die zeer vaardig in akelige toeren was, o. a. met hare tanden hoog in de lucht aan een trapéze hangen de, in de vlucht een andere trapéze kon grijpen, heeft een misgreep gedaan en is met de verkregen snelheid naar beneden gestort. Zij kwam met de borst op de matrassen te recht en heeft zooveel door den schok geleden, dat zij.pas over veer tien dagen het kunststuk zal kunnen herhalen. In de gemeente HemelumerOldephaert en Noordwolde is een strijd tegen de kermis gaande. De Baad heeft de beslissing aangehouden tot. na de kermis. Een amateur van de frissche lucht zegt in de Arnhemsche Courant dat het een fait accompli is, dat de karren, met een stof gevuld die het decorum verbiedt te qualificeeren en die de atmosfeer bezwangert met eene hoogst infecte odeur, die door solide gesloten deuren en vensters dringt en onweerstaanbaar penetreert, den Am- sterdamscken straatweg oprijden op klaarlichten dag. Hij verklaart dit fait accompli pertinent te zijn een schandaal, hetwelk hij positief presu meert dat door de civiele macht geïgnoreerd wordt. Als ieder verzoek of opmerking in dergelijke bastaardtaal gedaan werd, zou men verbaasd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 2