NIEUWE No. 305. Zondag 31 Augustus 1870. 4c Jaargang. Na den strijd. BUITENLAND, De Vrouw des Spelers. België. Engeland. HA1RLMSCHE (IIIRUT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlemf 0,85 Buiten Haarlem franco per post1, Afzonderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. SHWA1N' TIENDRA ?T Jjpfa ,w AG-ITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Avertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS L A U R E Y. De slag is gevallen. De openstaande zetel in den raad der gemeente Haarlem zal wederom worden ingenomen door den can- didaat der liberalen. De uitslag der stemming vervult ons met dankbaarheid, maar wij zijn niet voldaan. Wanueer de anti-libera len met nog meer ijver hunne burgerplich ten hadden volbracht, wij zouden meer succès hebben gehad, met andere woorden gezegdonze candidaat zou hebben gezege vierd. Hel feit is aanwezig en wij moeten er ons bon gré mal gré bij neerleggen. Trouwens wij hebben onze Schuldigkeit getlian en smaken ten minste nog den troost dat de behaalde zegepraal der liberalen niet dan na een harden strijd verkregen is. In dien strijd hebben wij op nieuw gezien welke wapens de liberalen gebruiken om zeker te zijn van de overwinning. Het was een strijd tegen de godsdienstige richting van onzen candidaat en helder als de zon is op nieuw gebleken dat het liberalisme niets anders beoogt als het tiranniseeren, het verdrukken der minderheid. Het artikel der Grondwet waarbij aan alle ingezetenen, zonder onderscheid van godsdienst, dezelfde rechten worden toegekend en verzekerd, wordt door de liberalen met voeten getre den. De liberale haan moet overal en ten allen tijde koning kraaien. Wij Roomsch- Katholieken mogen ons vrij bewegen, doch alleen binnen den kring ons door de libe ralen aangewezen. Wij mogen onze belas tingen betalen aan gemeente, provincie en staat, maar als het er op aan komt een ambt, waardigheid of bediening te verwer ven, dan zullen we moeten buigen voor de liberalen die driestweg en met de grootste onbeschaamdheid durven proclameeren dat alleen zij, en niemand anders, gerechtigd zijn zich aan de staatsruif tegoed te doen, dat zij alleen aanspraak mogen maken op ambten, bedieningen of waardigheden en dat zij alleen plaats mogen nemen op de zetels van staats-provinciaal- of gemeente besturen. Eu zulke lieden, zulke mannen van gewei 1, durven zich, de hemel betere het, de wezenlijke viiendeu van vrijheid en recht te noemen! Even als bij vroegere verkiezingen heeft FE U1LLE T O N. II. Vervolg. Ik dacht dat mijne moeder eenigszitis bezorgd zag, maar ik vermaakte mij en mijne belang stelling was opgewekt. Ik vertoef bij dit alles lang, zuster, en verveel u misschien, maar elke gebeurtenis, ja, ieder woord van dien avond, is in mijn geheugen gegrift, liet was het gelukkigste en toch het noodlottigste oogenblik mijns levens. Mr. Leyton, of Karei, zoo als zijne vrienden hem gemeenzaam noemden, was juist de man om een jong meisje zonder ondervinding te boeien en te behagen. Hij was schoon, beminnelijk, van een goed humeur, luipsch, en zeer goed ontwikkeld. Toen de dans geëindigd was, leide hij mij de zaal rond om mijne moeder op te zoeken, doch .deze was niet te vinden. de kiezersvereeniging Eendracht alhier het oude sprookje »de openbare school, het neutraal onderwijs» weder te voorschijn ge haald en met deze lang afgediende leugen de zegepraal verworven. »Het is nu de tweede maal in zeer korten tijd dat een candidaat der liberalen bij verkiezingen voor den Gemeenteraad in herstemming komt met dien der Katholieken. Dat was in vele jaren niet gebeurdzoo begint het manifest uitgevaardigd door het bestuur der kiezersvereeniain"1 Een- O O dracht en deze weinige woorden waren voldoende om den ouden haat, de oude hartstochten op te wekken tegen al wat Katholiek is; zij getuigen tevens zonneklaar van den geest van uitsluiting waarmede de leden dezer liberale kiezersvereeniging zijn bezield. »De candidaat der Katholieken is een verklaard tegenstander van het neutraal onderwijs» zoo riepen zij naar de vier windstreken uit, ergo weg met hemDe strijd tegen de richting van onzen candi daat werd ditmaal doorgevoerd in al zijne consequentiën en de geest van uitsluiting, wij herhalen het, was overal en in alles duidelijk zichtbaar. Niet te vreden met de zweepslagen van verguizing en vernedering ons Katholieken toegebracht door het liberale bestuur van Eendrachtheeft daarenboven een zijner leden nog de vrijheid genomen in een in gezonden stuk, voorkomende in de Opregte Haarlemsche Courant van Donderdag 28 Augustus 11., te verkondigen dat »waar men te kiezen heeft tusschen liberaal en een streng Katholiek, alle bespreking van personen overbodig is.« Deze heerlijke stelling, deze logische redeneering zijn wij verschuldigd aan het scheppend genie van den heer F. Bolm, secretaris der kiezers vereeniging Eendracht. Genoemde heer be spreekt voorts in meergemeld ingezonden stuk eenige zinsneden, voorkomende in eene circulaire onderteekend vele kiezers.Hij noemt het eene lage en vuile insinuatie, den heer van E ij k naar het hoofd ge slingerd als zou hij (Dr. v. E ij k) blijk gegeven hebben van geringe waardeering van het mandaat als lid van den Raad door openlijk in de courant te verkondi- ffen dat Z. E. niet verlangde verkozen te O O „D: etiquette zal vrees ik, mij beletten, om n voor den volgenden dans uit te noodigen Miss Summer, maar gij ziet er vermoeid uit, wilt gij wat rusten? Ik stemde hierin toe, en wij gingen zitten en zagen naar de vrolijke quadrille, die geformeerd werd. Het scheen mij veel genoege- lijker daar te, zitten en met Mr. Leyton te spre ken, dan te dansen of iets anders te doen. Ik wist niet waarom. Toen hij mij verliet, scheen de dans mij vervelend, en alle vrolijkheid ver dwenen te zijn. Ik was verwonderd dat de mu ziek zoo zwaarmoedig en zoo droevig klonk. Maar toen hij terugkwam werd eensklaps alles weer glanzend. Toen mijne moeder, die zoo het scheen niet op haar gemak was over ons lang onderhoud, zich bij ons vervoegde, en er over sprak dat ik er zoo bleek en vermoeid uitzag, maakte hij eene buiging en zeide ons „Goeden nacht." Het was als of op eens al het licht uitging. Ik gaf mij zelve geen rekenschap van het gevoel van geluk zaligheid, dat zonneschijn in mijn hart bracht. Ver van mij elke gedachte aan liefde. Toen mijn vader den volgenden morgen aan 't ontbijt tegen worden. Ieder toch«, zoo redeneert de heer Bohn, »die met den loop der gebeurte nissen bij deze verkiezing maar eenigszins bekend is, kan weten, dat de heer van E ij k alleen daarom bij de herstemming tusschen hem en den heer .1 o r d e n s be dankt heeft, omdat hij den laatste te hoog acht om tegenover dezen in den verkie zingsstrijd gemengd te worden maar in de verste verte niet wegens geringschatting van een zetel in den gemeenteraad. Hoor eens mijnheer Bohn, wij zijn ook ware voorstanders van beleefdheid en voor komendheid, maar ons dunkt daar waar zulke ernstige belangen in 't spel zijn, moet aan de courtoisie paal en perk wor den gesteld. De inconsequentie door den heer van E ijk begaan, vervalt geenszins doov uwe mededeelingen. Als U. E. in het vervolg de lust mocht bekruipen eene lans te breken voor dezen of genen liberalen candidaat, dient H. E. met krachtiger mo tieven voor den dag te komen. Die welke thans door u zijn aangevoerd, houden geen steekzij verwekken lachlust of veroorzaken een medelijdend schouderophalen, zoowel ten aanzien van hem die ze schreef, als van de redactie eener courant, die in al hare oprechtheid de opname niet weigerde van een stuk welks inhoud bestond uit eene voor de Katholieken grievende en in hooge mate beleedigende taal. Sterker blijk van onverdraagzaamheid en smadelijker bejegening eener aanzien lijke minderheid zijn wel niet denk baar Wij meenen thans op voldoende wijze voor de zooveelste maal aangetoond en be wezen te hebben, dat ook bij denjongsten verkiezingsstrijd het liberalisme getoond heeft te zijn en te blijven: de verdrukking der minderheid en dat het in naam van de vrijzinnigheid een absolutisme uitoefent, dat walgend is voor het geloovig deel der natie. Voor ons Katholieken is het een heilige plicht te protesteeren tegen het onrecht bij elke gelegenheid en zonder aanzien des O D persoons. Wij zullen blijven strijden over tuigt als we zijn van de deugdelijkheid onzer zaak, tegen de partij die trachten wil ons te vernederen te versmaden en mij zeide,Wel Lady Anna,"dat was zijn geliefkoosde naam voor mij, welke van al uwe dansers beviel a liet meest? antwoordde ik zonder aarzelen, „Mr. Leyton veelmeer dan de anderen Papa." Ik verbeeldde mij dat er gedurende een oogenblik een lichte schaduw over het vriendelijke gelaat van mijn vader kwam. Ah, ja, ik ken hem, 't is een zeer knappe jongman, maar ik heb gehoord dat hij te veel van 't spel houdt. „Den volgenden dag zag ik hem terug; maar waarom nog langer hierbij te vertoeven? Hij dacht elke gelegenheid uit om mij te ontmoeten, tot dat onze omgang bekend werd. Mijn vader zeide op zekeren dag tegen mij: „Lady Anna, zoudt gij niet gaarne een reisje naar Parijs willen ma ken „O ja, zeer gaarne Papa," „Ik ga er morgen om dringende zaken heen; pak uwe koffers en dan gaat gij en mama mede. Eene plotselinge herinnering aan eene belofte die ik gedaan had om een uitstapje met eenige jonge vriendinnen te maken, kwam mij voor den geest, en ik zeide, „zoude het goed zijn, Papa, ware het mogelijk, dood te verklaren. Die strijd zal ons moeite, zorgen en opofferin gen kostenmaar wij zullen pal blijven staan en nimmer wijken. EmanuelGod met onsDat is het woord dat ons door ellende en leed zal leiden tot de overwinning Er is een prijskamp in de schilderkunst ge opend door de Katholieken van Rijssel (Belgie) tot vereering der nagedachtenis van Pius IX. Die prijskamp blijft open tot op 1 Juli 1880; de mededingers zullen een tafereel te vervaardigen hebben, dat aan het leven of het Pausdom van Pius IX herinnert. De commissie verlangt, dat de schilderij niet kleiner zij dan een doek van 50 cM. Twee prijzen zullen worden toegekend, namelijk de eerste 1500 fr. en een gouden me daille; de tweede 700 fr. en een vergulde medaille. De schilderstukken moeten vrachtvrij gezonden worden aan den secretaris der commissie, rue Négrier 43, te Rijssel. De schilders mogen zich onbekend houden; doch in dit geval moet hunne verzending vergezeld zijn van een geeaclieteerden briet met hunnen naam en hun adres, die niet zal geopend worden, dan wanneer het stuk bekroond wordt, waarop de brief betrekking heeft. Indien de commissie zulks goedvindt, zullen de schilderijen deel maken van een godsdienstige tentoonstelling, die op 15 Juli 1880 zou geopend worden. Voor alle verdere inlichtingen wende men zich tot den secretaris der concourscomraissie, rue Négrier, 43, te Rijssel. Lord Chelmsford, vergezeld van zijn staf, zette eergisteren te Plymouth voet aan wal. Hij werd terstond door den prins van Wales uitgenoodigd tot een bezoek aan boord van het jacht Osborne. In de gevangenis te Cork werd Maandag-ochtend aan Joseph Pistoria, den wegens deelneming aan de muiterij en den moord aan boord van het Britsche schip Caswell ter dood veroordeelden Siciliaanschen matroos, het doodvonnis door mid del van den strop voltrokken. De delinquent, die zich sedert zijn veroordeeling zeer berouwvol be toond had, betrad het schavot met vasten tred. De beul en zijn knecht voltrokken het vonnis met omsluierd gelaat. Te gelijker tijd werd in de Newgate-gevangeuis te Londen een kindermoor denaar met de koorde gestraft. Indische bladen melden, dat majoor Cavagnari, indien ik aan Miss Leslie schreef dat ik naar Parijs ga?" ,Neen," antwoordde hij schielijk. „Ik verlang dat gij aan niemand zegt waar wij heen gaan; her inner u dat wel." Ik stond verstomd over zijn barsch antwoord. „Toen viel het mij in, dat ik Mr. Leyton niet weer zon zien. Ik had boeken en muziek van hem, die ik verlangde terug te zenden; maar er was iets, ik weet niet wat, dat mij belette mijn vader naar hem te vragen of over hem te spreken. Toen ik dien avond in de warande zat, half ach ter de breede bladeren van een Amerikaansclie plant verborgen, hoorde ik mijn vader de woon kamer inkomen, en aan mijne moeder zeggen: „Zij nam het zeer goed op. Ik heb nu goede hoop. Zij is zoo jong en heeft zoo weinig onder vinding, dat zij niet weet hoe zij aan hem hecht. Eene verandering van tooneel en nieuwe denk beelden zullen haar spoedig haar gril, indien het er een is, doen vergeten. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 1