BUITENLAND. BINNENLAND. België. Engeland. Frankrijk. Duitschland. Rusland. Portugal. Italië. Koloniën. Amerika. GEMENGD NIEUWS. leggen en nieuw vertrouwen te brengen tusschen beide hoven en kabinetten. En met deze voorloopige vredesvoorwaarden zul len we genoegen moeten nemen. De oude Gortschakoff kan spoedig sterven. Zijn opvolger graaf Schuwaloff zal tegen over Duitsebland dezelfde vriendschap blij- ven veinzen tot dat keizer Alexander sterft of, hetgeen ook tot de mogelijkheid behoort, door eene paleisrevolutie wordt verjaagd. Dan verandert het tooneel, want de Russische troonopvolger is een verklaard vijand van Duitschland. En wanneer de officieuse bladen dan wederom beginnen te haspelen, dan wordt het tijd om kogels te gieten en sabels te slijpen. En de menschheid zal dan wederom een bloedbad te aanschouwen hebben zoo als de iaatste oorlogen niet hebben vertoond. Uit Brussel wordt gemeld, dat wederom een geestelijke, die geen Tlelgisch onderdaan was, uit liet land verdreven is geworden „in liet belang der openbare veiligheid," nl. de weleerwaarde heer Linster van Malempré. Zijne misdaad be staat hierin, dat hij het mandement der Bis schoppen over de schoolwet heeft voorgelezen en zich bezig hield met het oprichten eener Katho lieke school. Met ingang van lo September zal de Bank van Leening te Antwerpen gratis, zonder kosten of interesten, aan de behoeftisren leenen, tegen vertoon van een bewijs van onvermogen. Gedurende de eerste zes maanden van dit jaar bedroeg het aantal persoonlijke ongelukken op de verschillende spoorweglijnen in het Yereenigd Koninkrijk 424 dooden en 2350 gekwetsten. Aan den Schotschen posttrein is Vrijdag op weg naar Londen op de Midland-baan een ongeluk overkomen, dat de vreeselijkste gevolgen had kunnen hebben. Tusschen de stations Kendon en Mill-hill di railleerde dc locomotief, met het ge volg dat deze met verscheiden wagens achter zich van den 12 voet hoogen dijk tuimelde. Daar de passagiers zich toevallig in de achterste wagens bevonden, kwamen zij er met een geweldigen schrik, maar overigens heelhuids af. De machinist en de stoker redden hun leven door een koenen sprong van de locomotief, waarbij zij nochtanseenige idet onbelangrijke kwetsuren bekwamen. Men schrijft het ongeluk toe aan het zakken van de rails ten gevolge van de veelvuldige regens. Mrs. Dyer van Totterdown is, wegens mishan deling van aan haar zorg toevertrouwde zuige lingen, tot zes maanden eenzame opsluiting ver oordeeld. In den tijd van twee jaren was haar systeem van verpleging de oorzaak van den vroeg- tijdigen dood van negen kindereu. Na zes maan den kan zij haar verfoeilijk handwerk wederom opvatten. Eerstdaags komt het eerste transportschip van Var met 300 gedeporteerden uit Nieuw Cale- donië te Port Vendres aan. Op dit schip, dat den 20en het Kanaal van Suez gepasseerd is, zullen volgen: de Calvados, de Sendré, Vire en de Picardie. De radicalen maken toebereidselen tot ecne ovatie voor de bannelingen. Deze zullen op staatskosten naar hunne geboorte- of ver blijfplaats gebracht worden. De Estafette zegt, dat er in 1877 te Parijs 5480 faillieten werden uitgesproken, dat is 288 meer dan in 1876. Eer. Parijsch koopmanwiens trouwe hond een poos afwezig was geweest, keerde ver .vond terug. Vreezende dat het beest door een dollen hond zou zijn gebeten, liet hij hem door twee zijner bedienden verdrinken. Een der jongens boog zich te ver voorover, viel in het water en was den dood nabij; doch Athos rukte den steen, die hem om den nek gebonden was, los en redde den knaap. Na zulk een blijk van voorbeelde- looze trouw dacht men er niet meer aanhet goede beest te dooden. Te Berlijn mag het gilde der waarzegsters zich nog steeds in een bizonder hoogen bloei ver heugen. Dezer dagen bracht een dagbladredacteur, de heer S. aan een dier bedriegsters een bezoek, dat hem aanleiding gaf tot het schrijven van een recht vermakelijk artikel in zijn blad. Na beschreven te hebben, hoe ze hem allerlei voorspellingen deed, die kant noch wal raakten, gaat hij voort: Thans kwam de sl >t-apr>theose. Plechtig noodigde de profetes mij uit, heimelijk iets te wenschenin de kaarten zou ze daarna t achten te ontdekken, of die wensch in vervul ling kon komen. Ik deed alzoo en liet den wensch bij mij opkomenacht dagen lang in de gedaante van een rhinoceros rond te kun nen loopen. Eene ernstige stilte ontstond, op geheimzinnige wijze werden de kaarten bekeken Eindelijk kwam het antwoord „Het geluk is u bepaald gunstig; uw wensch zult ge vervuld zien," klonk het triomfantelijk. De redacteur verklaart zich echter bereid, aan belangstellenden te toonendat, tot nog toe al thans, zijne gedaante niet in de verste verte op die van een rhinoceros gelijkt. Toen het uur van scheiden sloeg, vroeg de redacteur haar nog of de Berlijners zich inder daad nog al de toekomst door haar lieten voor spellen. „Ach ja!" antwoordde ze gemoede lijk „de Berlijners zijn nog zeer bijgeloovig Naar het schijnt heeft de vorming van een korps vrouwelijke telegrafisten in Duitschland niet aan de verwachting beantwoord. Althans bij de llijkstelegrafie is men daarvan teruggeko men. Er zijn bij al de Rijkstelegraafkantoren thans nog slechts 81 vrouwelijke beambten werk zaam en Wel alleen in het groothertogdom Baden. Men schrijft uit Odessa van den 24n Aug., dat den vorigen dag aan de staatkundig veroor deelden Serge Tchularoff, Dimitn Lissgoube en Jozeph Davidenko de doodstraf door ophanging is voltrokken. Van des ochtends 5 ure af stond een overgroote menigte op het groote plein der gevangenis en vulde de kleine aangrenzende stra ten. Ten 8'/a ure heeft de kar der veroordeelden de poort der gevangenis verlaten en heeft zich naar het kamp van Skakowo begeven, waar de terechtstelling moest plaats hebben. De beschul digden schenen zeer kalm te zijn: zij spraken met elkander en groetten, wuivende met de han den naar de menigte, die hen met vrij groote onverschilligheid beschouwde. Maar toen zij uit de kar stapten, sloegen zij de oogen neder, om de drie galgen niet te zien, die zich voor hen bevonden. Tien minuten later hadden zij hun misdaad geboet. Uit Lissabon wordt aan the Standard gemeld: De Portugeesehe consul te Pernambuco werd bij het verlaten van een koffiehuis dood geslo ken; de moordenaar ontkwam. Men verzekert, dat de Cortes ontbonden en dat de kiezers voor de nieuwe verkiezingen te gen 19 October opgeroepen zullen worden. De oudste broeder van Z. 11. den Paus, dien men nii-t moet verwarren met kardinaal Pecci, een anderen broeder, is aan een aanval van be roerte gestorven. De Minister van Openbaar Onderwijs in Italië heeft in de provinciën an den Kerke- lijken Staat het Edict-Pacca van kracht verklaard, waarbij een recht van 20 pCt. der waarde ge lieven wordt van voorwerpen van oude kunst die naar het buitenland vervoerd worden. Omtrent den ontslagen corrector Mulder, van de Landsdrukkerij te Batavia, meldt het Alg. Dghl. v. N.-lndie De heer Mulder is welbekend door zijn ge woonte om ieder, over wien hij meent zich te beklagen te hebben, mondeling of schriftelijk de huid vol te schelden en met pakken slaag te be dreigen. Onlangs, na zijn ontslag, heeft hij, toen de resident in een compartiment 1ste klasse van den spoortrein plaats had genomenook eenige dubbeltjes gespendeerd, om in dat compartiment plaats te nemen en zich te vermaken met, zonder namen te noemen, half voor zich heen, half tegen zijn medereizigers, met luider stemme ver- wenschiugen uit te spreken, waarvan het niet twijfelachtig was, voor wien der aanwezigen zij bestemd waren. Tegen de taxatie-commissie voor de persorieele belasting gaf hij zijn gal in dier voege lucht, dat toen deze heeren opzijn verzoek waren komen taxeeren (hij was op dat oogen blik zelf uit), hij aan den resident een brief geschreven heeft, mel dende dat op dat uur bij hem eenige personen onbeschaamde vlegels, ploerten enz., waren bin nengedrongen, alles bekeken hadden, en dat toen zij weg waren door hem een gevoelig deficit in zij i voorraad sigaren was bespeurd. De com missie schijnt dit vrij hoog opgenomen te hebben. Dat de heer Mulder ook wel eens aardig is, kan blijken uit hetgeen hij op zijn aangifte-biljet invulde, in antwoord op de vraag: Houdt gij paarden? Ja. Hoeveel? Eén, maar het kan wegens verzuimde reparatie niet loopen. De commissie van taxatie vond inderdaad een hobbelpaard met drie pooten. Te Nieuw-Orleans is de gele koorts op nieuw uitgebroken. Ook te Memphis blijft de ziekte voortwoeden zonder dat men merkbare vermin dering bespeurt. Mag een Raadslid, die zijn ontslag inzendt, maar zich nog bedenkt alvorens een Raadsver gadering is gehouden, alsnog zijn brief terug vragen en dien als niet-geschreven doen be schouwen? Deze vraag doet zich thans te Delfshaven voor, met den heer Henkes, volgens de N. Delfshav. Ct. Mr. L. W. C. Keuchenius, lid der Tweede Kamer voor Gorinchem, is den 24en Aug. per Eransche mail uit Batavia vertrokken en zal dus vermoedelijk in de eerste dagen van October in Nederland aankomen. Het voornemen bestaat om met ingang van den len October het tarief per woord np tele grammen in het binnenlandse!) verkeer toe te passen. Arnhem, 3L Aug. Eergisteren-avond heeft op de Groote Markt een felle brand gewoed in een huis, door twee gezinnen bewoond, waarschijnlijk ten gevolge van het omvallen van een petroleum lamp. De belendende gebouwen zijn gespaard; de inboedel in de bovenwoning, die was verzekerd, is geheel een prooi der vlammen geworden. Dreumel, 1 Sept. Gedep. Staten hebben den heer Merx vervallen verklaard van zijn lid maatschap van den Raad, wegens levering aan de gemeente. Zandvoort, 30 Augustus. Heden-middag omstreeks vier ure dreef hier vlak voor het dorp aan het lijk van een man, van naar gissing 60 jaren, gekleed in de gewone dracht der visscher- matrozen. Het lijk scheen nog niet lang in het water gelegen te hebben. Een koopman in schel pen uit Scheveningen meende in het lijk te her kennen den verongelukte van de Scheveningsche vischschuit, die Donderdag-nacht vergaan is. Ze kerheid daaromtrent is er nog niet. Gisteren is hier aan het strand aangespoeld eenig wrakhout en lading bestaande uit een 63tal sparren van 28 tot 30 voet lengte. Gouda, 30 Aug. Gisteren-avond is de heer P. de Wilde, genees- en heelkundige alhier, op de straat neergevallen en onmiddellijk overleden. Hoewel reeds op hoogen leeftijd, oefende hij nog met jeugdigen ijver de geneeskunde uit. De gemeente verliest in hem een humaan en achtenswaardig in gezeten. IJmuiden. 1 September. Gedurende de maand Juli 1879 zijn alhier geschut naar zee: 60 schepen, inh. 32,288 ton, 81 stoomb., inh. 42,999 t. totaal 150 vaartuigen, inh. 75,287 ton; uit zee: 85 schepen, inh. 43,311 ton, totaal 169 vaart., inh. 74,268 ton. Gedurende de maand Augustus 1879 naar zee: 57 schepen, inh. 22,873 t., 80 stoomb., inh. 43,647 t., totaal 137 vaart,-, inh. 66,520 t. uit zee: 84 schepen, inh. 34,766 ton, 74 stoomb., inh. 38,991 t. totaal 158 vaart., inh. 73,677 t- Overveon, 3 Sept. Onze parochie vierde gis teren een plechtig feest. De Zeer Eerw. Heer G. Schoonderbeek herdacht dien dag zijn 25jarig jubilé als Pastoor dezer gemeente. Om ringd door eene talrijke priesterschaarwaaronder zich de Hoog Eerw. Vicaris-Generaal van het Bisdom van Haarlem, Mgr. P. van der Ploegen de Hoog Eerw. Heer J. A. van den Akker Deken van Haarlem, zich bevonden, droeg dc Jubilaris het H. Misoffer op. De Zeer Eerw. Hoog Gel. Heer Prenger hield eene keurige en doorwrochte rede over de waardigheid en den werkkring van het geestelijk herdersambt en meer bepaald op de heilzame en alom bekende vruchten van het herdersambt van den Jubilaris. De kerk en dc pastorie waren bij deze gele genheid smaakvol versierd. Voor de pastorie prijkte eene eerepoort in antieken stijl, welke 's avonds geheel was verlicht. Algemeen was de belangstelling in dit feest. Ook het hoofd der gemeente gaf daarvan de on- dubbelzinnigste blijken. De illuminatie en het prachtige vuurwerk die door een tallooze menigte werden bijgewoond be sloten het feest dat bij allen een alleraangenaam ste herinnering zal achterlaten en voor den Jubi laris een blijk zal zijn van de hooge achting en toegenegenheid die zijne parochianen hem toe dragen. Vrijdag-morgen overleed te 's Bosch in den ouderdom van 62 jaar de hoogeerw. heer II. P. Jaspers, kanunnik, van het kathedraal ka pittel cn pastoor van St. Pieter te 's Bosch. De overledene heeft veel gedaan voor de verfraaiing zijner kerk en ter bevordering van het Katho liek onderwijs te 's Bosch. Zaterdag-avond had te Landsmeer eene treurige gebeurtenis plaats. Eene sleepboot met zestien modderbakken passeerde door het kanaal; achter de sleepboot ging een jol, waarin 2 personen gezeten waren. Deze beide mannen wilden tegen de boot opklimmen, doch toen zij de jol vooruithaalden, sloeg deze om en beiden verdrouken. Het lijk van een hunner is naar Watergang vervoerd, naar dat van den ander wordt gevisebt. Een van hen was ongehuwd, de ander laat eene vrouw en vier kinderen na, waarvan het jongste vijf weksn oud is. Beide woonden te Amsterdam. De Friezen doen nog altijd aan too- venarij en duivelbannerij. In het district Dockum is nu weder zulk eene belachelijke historie van een „betjoende" meid ontdekt. Door het kantongerecht te Onderden- dam is een jongen van 13 jaar veroordeeld tot een dag gevangenisstraf en een geldboete van vijf gulden, wegens het mishandelen van een hond. Onder het stormweder van Za terdag 11. geraakte het met graan geladen Rijnlandsche schip Broedertrouw, hetwelk met meerdere schepen door een sleepboot werd getrokken, op de Waal bij Loevestein aan den grond, waardoor een der volgende schepen met de Broedertrouw in aan varing kwam. Dit schip heeft zoodanige averij bekom, n, dat het de reis niet heeft kunnen voort zetten. De schok was zoo hevig dat de schipper Rennings op een grooten afstand van boord werd geslagen. In een oliepak met zware waterlaarzen gekleed, moest hij de schepen, die hem dreigden te overvaren, nog ontwijken. Meer dan een kwar tier heeft de man in dien toestand zich weten goed te houden, eerst daarna kon hij door zijne makkers opgevischt worden. Ware hij geen er varen zwemmer, en zijn schip niet van soliden bouw geweest, ongetwijfeld was van beiden niets terecht gekomen. Aan de pachters te Aalst in de Bom- melerwaard, die zooveel schade door het water hebben geleden, is door hunnen landheer, baron van Wijkersloot, een vierde gedeelte hunner res pectieve pachtsommen kwijtgescholden. Te Boxtel is een kind in de rivierge- vallen en verdronken. Het was het eenige kind der ouders. De toestand van den majoor Hoppe, die bij den schietwedstrijd te 's Gravenhage een revolver-kogel in den arm kreeg, is zeer gunstig. Hoewel de kogel niet gevonden is, doet zich bij de wond niet één ongunstig verschijnsel voor, zoodat de majoor dan ook zeer spoedig naar zijn woonplaats Schiedam zal kunnen terugkeeren. Naar men verneemt, is de grenadier, die den revolver heeft afgetrokken, naar den krijgsraad verwezen, om zich te verantwoorden omtrent de beschuldiging van door onvoorzichtigheid die kwetsuur te hebben veroorzaakt. Zaterdag is te Raamsdonk een oppas sende knaap van 14 jaren verdronken in de nieuwe zwemkom nabij het huis Ten Deyl. Tot heden is ten gevolge van den hoogen waterstand zijn lijk nog niet gevonden. Twee jongens van 17 a 18 jaar, beiden gekleed met een zwarte jas, waaronder een witte, vervoegden zich gisteren-avond bij een op de Groote Markt te Delft staande handschoenenk raam, op 't oogenblik dat de eigenaar zich had verwij derd. Ze kochten van de vrouw een paar glacé handschoenen en gaven een bankbiljet van 60 gulden in betaling, dat bij de terugkomst van den man bleek valsch te zijn. Volgens verklaring van de vrouw hadden de knapen nog meer bank biljetten bij zich, met dat hetwelk zij in beta ling gaven in een wit papier gewikkeld. Het valsche biljet is van de echte te onderkennen, doordien het minder lang en minder breed is, voorts aan de hoekcijfers en aan liet ontbreken van het watermerk. Het uitgegeven biljet draagt het cijfer no. 2150 en voorts een afdruk vaneen stempel: „Hoogland in effecten Amsterdam. In Amerika geven de theehandelaren aan iederen klant een porseleinen of glazen voor werp ten geschenke. Om zich te wreken, geven nu ook de kooplieden in glas en aardewerk thee, tegen inkoopsprijs aan hen die iets in hun win kel koopenDit voorbeeld verdient navolging. Als onze slagers brood voor den kostenden prijs bij hun vleesch voegen, en onze bakkers krui denierswaren, en de kruidenier schoenen, en de schoenmaker zakdoeken, en de kleermaker een hoed en de hoedenmaker handschoenen enz., dan breekt voor het publiek de tijd aan, dat het de helft van zijn voorwerpen van dagelijksch gebruik voor niets kan bekomen. Dinsdag-middag viel te Deventer een kind in de Buitengracht. De moeder, die het ongeluk bemerkte, sprong in het water en had het geluk haar kind te redden. Maandag op den vroegen-ochtend is in de Buiten-Oranjestraat te Amsterdam een man, die waarschijnlijk nog slaapdronken het luik van de vliering, waar hij sliep, opende daaruit op de straat gevallen. Hij bleef op de plaats dood. Eergisteren is te Steenbergen op last van den districts veearts afgemaakt en naar de voorschriften der wet hegraven eene aan honds dolheid lijdende zwartbonte vaars, welk beest men vermoedt dat eenige weken geleden is gebeten door een dollen hond, die aldaar heeft rondge- loopmi en in de weide, waar de vaars grazende was, is gezien en onder de gemeente Halsteren is gedood. Maandag 11. is te Vlaardingen een meis je van 8 jaar al spelende in een sloot gevallen en verdronken; liet was het eenig overgeblevene uit een gezin van 8 kinderen. De man, die Maandag-nam iddag aan de Lange Frankenstraat te Rotterdam van een dak is gevallen, is tengevolge van dien val overleden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 2