BUITENLAND. BINNENLAND. België. Engeland. Frankrijk. Duitschland. Italië. Rusland. Zwitserland. GEMENGD NIEUWS. De Duinengalm meldt uit Ostende, dat het baccaratspel daar nog steeds voortduurt. Men zegt, dat een jongeling verleden week, op één avond, 11,000 franks heeft verloren. De bekende millioenair graaf De Veysy is den 30 Aug. te Pepinster, bij Yerviers, gevangen ge nomen, wegens een duel met den baron Yan Vanloo, waarin de laatste doodelijk is gewond. Graaf De Veysy is een liefhebber van dergelijke avonturen, want in Februari jl. werd hij ook in Italië gearresteerd en na twee maanden diploma tiek overleg werd in Mei zijn uitlevering aan de Oostenrijksche Regeering toegestaan. Graaf De Veysy heeft thans een millioen cautie aangeboden, maar de correctioneele rechtbank van Yerviers heeft dat aanbod afgewezen, op grond dat de baron Van Vanloo in levensgevaar verkeert. Ten gevolge van den stilstand in den handel en van de toenemende buitenlandsche concurren tie, hebben de fabrikanten van aardewerk en porcelein in Staffordshire tot vermindering van de arbeidsloonen besloten. Deze maatregel treft meer dan 50 000 werklieden. In de kolenmijndistricten van Zuid-Yorkshire en Burnby is ook loonvermindering aangekondigd. In Couventry-street te Londen viel een paal om, waaraan zes telegraafdraden waren bevestigd. Een gedeelte dier draden bleef op een hoogte van 7 a 8 voet dwars over de straat hangen. Eenige oogenblikken later passeerde een rijtuig in vollen draf; een der drader. slingert zich om den hals van den koetsier en het verschrikkelijk gevolg was, dat deze letterlijk werd onthoofd. Engeland, altoos annexeerend, heeft de eilan den in de Torres-straat, tusschen Australië en Nieuw-Guinea, bij zijn gebied ingelijfd. De Pali Mall Gazette uit den wensch, dat dit niet de eerste stap moge blijken tot volvoering van een ander, veel grooter annexatie-plan, waarmede eene partij in Australië hoog wegloopt.- inlijving namelijk van Nieuw Guinea, Samoa, dc Nieuwe Hebriden, Tonga en de Salomon-eilanden in 't kort, van al de eilanden-groepen in den zui delijken Stillen Oceaan. Wij hebben (ror.pt het blad) genoeg, en méér dan genoeg, van dit soort bezittingen. De consul van Uruguay te Londen werd de zer dagen door het Parijsche hof van crimineele politie wegens handtastelijke beleediging van een politie-agent tot vier weken gevangenisstraf en 100 franks boete veroordeeld. In Schotland is de maand September met win terweer begonnen. Zotidag-avond sneeuwde en hagelde het in de omstreken van het Grambian- gebergte en des nachts was het vinnig koud. Een verschrikkelijke ramp had plaats te Lig- nières, in Frankrijk. Verscheidene personen be vonden zich in een schuur, toen plotseling de stoomketel van een dorsch-machine ontplofte. Vier personen werden op slag gedood, namelijk de machinist en zijn vrouw, alsmede de land bouwer en zijn zoon. De beide beeneu van den ongelukkigen machinist werden gevonden op 15 meters afstands van de plaats, waar hij getroffen werd. Vijf personen werden bovendien ernstig gewond. De ramp wordt toegeschreven aan de onvoorzichtigheid, om de drukking van de ma chine, die oud en versleten was, op buitenspo rige wijze te willen vermeerderen. De ontploffing was zoo hevig, dat de schuur en een stal totaal werden vernield. Twee andere belendende gebou wen werden zoo zeer beschadigd, dat zij zullen moeten afgebroken worden. Stukken van de ma chine, welke 500 kilo's wogen, werden op meer dan 150 meters afstand weggeslingerd. Eenige jongelieden te Rome laten te Parijs een grooteu luchtballon gereedmaken en tevens al de physische instrumenten en wat er verder noodig is om luchtreizen te maken. In de eerste dagen van October zullen de opstijgingen begin nen en, wanneer de ondernemers geen last van de bevolking ondervinden, is het hun voorne men een areonautisch gezelschap op te richten. Een ingezetene te Berlijn had eenige gelden, die hem waren toegezonden ter ondersteuning der huisgezinnen van verdreven socialisten, over gemaakt aan den socialist Bebel te Leipzig, die ze aan eenige gezinnen heeft uitgedeeld. De rech ter in eerste instantie zag in de handeling van den Berlijnschen burger eene overtreding der zoogenaamde socialistenwet en veroordeelde hem tot eene boete van 150 mark, benevens de kos ten van het proces. Bij de daanp gevolgde be handeling voor liet hof van appèl te Dresden werd door den verdediger aangevoerd, dat hier volstrekt geen sprake was van bevordering van socialistische bedoelingen, maar enkel en alleen van eene gewone inzameling voor een weldadig doel. Het gerechtshof hoeft zich met dit argu ment vereenigd en den beschuldigde vrijgespro ken. Wegens de zienswijze in Pruisen ten op zichte van zulke inzamelingen voor vrouwen en kinderen van socialisten wordt die uitspraak van het Saksische gerechtshof' niet ten onrechte eene gewichtige beslissing genoemd. Bij de oefeningen van het Duitsche leger heeft in de nabijheid der stad Grirama eenige dagen geleden een droevig ongeluk plaats gehad. Er werd ondersteld dat de brug over de Mulde was weggebroken, en de troepen zouden de ri vier oversteken. Reeds was door etn gedeelte dei- manschappen de tocht gelukkig volbracht, toen bij het overtrekken van een paar regimenten ca valerie eenige paarden door de sterke strooming werden meegevoerd, waarbij een man verdronk. Ook een stuk geschut kon den oever niet berei ken, en twee artilleristen, benevens de 6 paar den die er voor gespannen waren, kwamen daar bij om het leven. Prins von Bismarck wordt 13 of 14 dezer te Weenen verwacht, om graaf Andrassy een te genbezoek te brengen. Een vreeselijke ork aan heeft boven de land schappen van Stroppania, Pertengo, Asigliano, Caresana en Rocasco gewoed. Alles werd ver nield en de bevolking trachtte zich door de vlucht te redden. De noodklok werd geluid en verscheiden per sonen werden door de hagelsteenen gewond. De anders zoo schoone en weelderige rijstvelden zijn in moerassen verkeerd. Groote hoornen werden gespleten. De grond was bezaaid met pannen en stukken steen. De orkaan, die in horizontale richting van liet noord oosten naar het zuid-westen liep, verbrijzelde vier wagons in het station; een ander, ofschoon men een stuk hout voor de wielen gelegd had, werd tot aan Balzola voortgedreven met een lading van 60 centenaars rijst. De telegraafpalen werden omgeworpen, en karren door ossen getrokken werden op verre afstanden weggeslingerd. Het schijnt dat de branden in Rusland met verdubbelde kracht toenemen. De Gouverneur- Generaal van Kharkoff heeft toch een besluit uitgevaardigd, waarbij aan eigenaars van huizen en de bewoners der plattelandssteden bevolen wordt, een genoegzaam aantal paarden en tonnen ter beschikking te hebben om deze, op de eer ste aanvraag van de overheid, naar de plaats van den brand te kunnen zenden. Die aan dit bevel niet voldoen, moeten boete betalen. Dat is nog niet alles. De Gemeenteraad van Domna heeft een premie van 150 a 200 roebels uitgeloofd voor dengene, die de brandstichters aanwijst of hun inhechtenisneming bevordert. De beruchte Thali, die herhaaldelijk uit gevan genissen ontvlucht is, werd den 25 Augustus in de gevangenis van Luceru overgebracht. Door welk middel is onbekend, heeft hij den zolder weten te bereiken, heeft uit de daar aan wezige kleedingstukken een elegant heeren-costuum uitgekozen, is vervolgens naar beneden gegaan en uit het raam van het bureau der directie op straat gesprongen, na eerst eenige bloempotten uit de vensterbank verwijderd te hebben, die hem in den weg stonden. Thali ging daarop een wan deling in de stad doen en ontmoette op een dei- pleinen een der hoogere ambtenaren van de ge vangenis. „Als ik niet wist, zeide deze tot een vriend die hem vergezelde, „dat Thali achter slot en grendel zat, zou ik dien heer voor hem houden." Thali verliet weldra de stad, doch werd ein delijk door eenige boeren op nieuw gegrepen, die zich gehaast hebben om de uitgeloofde premie van 400 franks, op Tkali's hoofd gesteld te ver dienen. In den Haag loopt het gerucht, dat de Reiee- ring voornemens zou zijn een Staatscommissie in te stellen, om te onderzoeken, in welke opzichten de Grondwet wijziging vereischt. Tot leden zou den worden gekozen bekwame mannen, buiten de politiek van den dag staande. Wij lezen in de Standaard het volgende: Nieuiverwelsche opvoeding, 't Is nauw te ge- looven zegt de E. L. K., tot welke dwaasheden de „Bildungssehwindel" en het stelsel van veel weterij der nieuwerwetsche school op vele plaatsen leidt. In het schooldistrict Minden vindt men op de tafel der werkzaamheden de studie van het Nibelungenliecl en de Goedroen voor tien jarige meisjes, dochters van geringe lieden, dag- looners, handwerkslieden enz. enz. Hetzelfde re glement laat achtjarige meisjes wekelijks 6 uur onderwijs geven in de realiën (rekenen, natuur kunde enz.) en slechts I uur schrijven. Vrij wel als bij ons. Veel kennis waar men niets mee doet; maar het noodisre voor 't dage- lijksch leven vergeten. In het district Geldern gaat het zoo mogdijk nog fraaier. Daar wordt in de lagere school les in de kennis van het Metrum gegeven. Daar moeten kinderen zijn, die over Aesopus, Phae- drusen Lessing als fabeldichters heel aardig kun nen redeneeren, ja zelfs behoorlijk weten te ver klaren, wat een fabel, een gelijkenis, een romance of een ballade is. Vroeger werd altijd geklaagd, dat het geheugen door de leer van den gods dienst zoo overladen werd. Thans schijnt de neu trale school niet tegen geestdoodende geheugen beproevingen op te zien. Vergeefs sprak Herder: „Mir ekelt vor aller Friihreife!" d. i. Vroeg rijp, vroeg rot, enz. 's Gravenhage, 4 September. De heer N. had gisteren-avond het ongeluk op het Spui van het trottoir uit te glijden en een der beenen te breken. Ilij wordt in het Gasthuis verpleegd. Amsterdam, 5 Septembir. In de diamant slijperij op de Engelantiersgracht was eergisteren een 16-jarig jongeling voor het eerst in dienst getreden; waarschijnlijk nog onbekend met het gevaar van door den drijfriem van een stoomwiel gegrepen te worden, ging de knaap spelenderwijs op zulk een riem zitten werd voortgesleurd, ge raakte tusschen de raderen, en armen, beenen en hoofd waren reeds verbrijzeld vóór men de machine kon doen stilstaan. Bij het afbreken eener boerenwoning in de buurtschap Bovenberg, nabij Schoonhoven, is uit den grond een steenen pot opgedolven, bevattende ruim 60 oude gouden en zilveren mun ten, ter grootte van guldens en rijksdaalders. Door een deskundige wordt de waarde op ruim f550 geschat. De Goesche stoomboot Admiraal de Ruijter deed een extra tocht naar Schiedam en had een vat garancine aan boord, dat tegen den ketel was gelegd en goed was onderstopt. Het weer was zeer onstuimig en toen de boot een eind in het Schaar van Wemeldinge was geko men, werd het bewuste vat door het zware slin geren der boot van zijne plaats geslagen. Twee personen van de bemanning wilden het weer goed leggen, toen door een zware zee het vat van stuurboord tegen de verschansing rolde. Genoemde mannen wilden met alle geweld het vat onder stoppen, niettegenstaande de kapitein hen waar schuwde en hun o. a. toeriep: „Jongens, laat dat vat maar rollen, daar is toch geen houden aan." Tot vier- a vijfmaal riep de kapitein: „Laat dat vat los!" doch zij bleven volhouden, met het noodlottig gevolg, dat zij met het vat door de verschansing overboord vielen en, zonder dat zij nog één kreet aanhieven, jammerlijk verdronken. Aan pogingen otn te redden viel niet te denken. Naast de krokodillentranen nu ook de krokodillentraan. Een inwoner van Aga (Ben galen) is op de gedachte gekomen, krokodillen traan voor geneeskundige doeleinden te bereiden. Naar men wil, zou zij de gewone levertraan in voedende kracht overtreffen. Een schip mettoebehooren, dat vooranker ligt en bovendien behoorlijk is vastgesjord, te stelen, is waarlijk eeu kunststukje, dat maar weinig dieven zullen volbrengen. Toch is het feit dezer dagen te Fiume (Kroatië) voorgekomen. Toen namelijk onlangs de heer John Whitehead (zoou van den uitvinder der bekende torpedo's) opstond, was zijn kotter nergens in dc haven te zien. Door de duisternis en een stevige bries begunstigd hadden eenige onverlaten het vaartuig beklommen en naar zee koers gezet. Eene vrouw te Gijbeland, die van tijd tot tijd aan toevallen leed, is eergisteren in het water gevallen. Hoewel nog niet dood, vreest men toch dat het leven er mee gemoeid zal zijn. Vooruitgang? Te Neiv-York hebben twee meisjes, die van dc school af vriendinnen waren, een twist bij het spel uitgemaakt door een tweegevecht met pistolen. Getuigen waren twee onderwijzeressen der vroeger bezochte schoolEen der meisjes is. zoodanig door den arm geschoten, dat die denkelijk moet worden afgezet. De Nijmeegsche 1 a nd bou w fees te n heb ben meer gekost dan uit het waarborgfonds en de entreegelden bestreden kon worden. De be- stuurderen houden zich koest, maar de leveran ciers beginnen op geen aangename wijs te zingen „Wie zal dat betalen?" De kwestie is daarmede echter niet opgelost. Grietje Enting, vrouw van A. Struik, te Grollo had hare geit in de nabijheid van een bijenstal laten grazen. Misschien had zij de pen, waaraan de lijn gebonden was, te dicht aan de korven in den grond gestoken. Toen zij het dier wilde verweiden, zag zij, dat twee korven waren omver geloopen en dat de geit vreeselijk door de bijen aangevallen werd. De vrouw trachtte de geit te redden, doch kreeg het op hare beurt hard te verantwoorden, dewijl de bijen gemeenschappelijk op haar aanvielen. Zeer ontsteld en klagende over pijn, veroorzaakt door het steken der bijen, keer de zij in hare woning terug, dronk een weinig water, zakte ineen en stierf binnen korten tijd. Men vermoedt, dat zij ten gevolge van den schrik door eene beroerte getroffen werd, die aan haar jeugdig' leven een eind maakte. De afdeeling „Zwartsluis" van Multa- patiorsbond wil een Bondshuis stichten- Door wekelijksche bijdragen van eenige centen hoopt ze binnen zes jaren aan dit plan een begin van uitvoering te kunnen geven. Als bi z o n d e rhe id verdi e n t nogte wor den vermeld, dat er te Bad-Nieuwpoort in Bel gië geen enkele tapperij gevonden wordt. De eer daarvan komt aan den heer Crombez toe, die ze, als grootste grondeigenaar, trouw weert. Men deelt ons nader mede, dat de man, die Maandag-avond in een huis op den hoek van de Geest en de Pastoorswarande te 's Hage doorzijn vrouw met een mes in de borst werd gestoken, geen Maandaghouder is, maar een blinde, wiens vrouw integendeel een zeer onzedelijk leven leidt en dikwijls misbruik maakt van sterken drank. In zulk een vlaag van dronkenschap stiet zij het mes in 's mans borst. De wonde is gelukkig niet gevaarlijk. Bij een brand in het dorp Rubigen (Zwitserland) is een geheele familie, bestaande uit vader, moeder en twee kinderen, in de vlam men omgekomen. Buitendien verloor een brand spuitgast bij dezen brand het leven. Ter gemeente-secretarie van Zierikzee is, volgens de Midd. Ct., een proef genomen met den koudwater-polygiaaf, in hoever de af drukken bestand waren tegen den invloed van het zonlicht. De uitslag was, dat binnen twee dagen het afgedrukte zoo goed als verdwenen was. Indien men dus iets te publiceeren heeft, waarvan men maar liever heeft dat het spoedig in het vergeetboek geraakt, verdient de koudwa- terpolygraaf alle aanbeveling. De familie van den heer Grad v te Gray in Frankrijk is dezer dagen door het eten van dorperwten vergiftigd. Een kind van zeven jaar is dientengevolge gestorven. Achteloosheid van de dienstbode, die dolle kervel in plaats van peterselie in het eten gedaan had, is daarvan de oorzaak. De Regeering van het Vorstendom Reuss jongere linie maakt bekend, dat prins Hen drik XX, die onlangs met de kunstrijderes Clo- tilde Loisset is gehuwd, reeds sinds 14 Novem ber 1876 krachtens rechterlijk vonnis als ver kwister onder curateele staat. In 1877 is hij in staat van kennelijk onvermogen verklaard en toen schijnt er niets gevonden te zijn om de schuldeischers te kunnen voldoen. Een fraai voor uitzicht voor zijne vrouw, die, naar men zegt, een niet onaanzienlijk vermogen bezit. Een flinke maatregel. Blijkens een bekendmaking van de Kon. landdrostij, opgeno men in het, off. Ambtsblatt für Ostfriesland is het, op straffe van 10— 30 M. of overeenkom stige gevangenis, aan een ieder verboden, school plichtige kinderen mede te nemen naar tooneel-, mimische, declamatoire en muzikale uitvoeringen, voordrachtenen derg. in herbergen en tapperijen. Ook de herbergiers en tappers worden verant woordelijk gesteld. Te llellevoetsluis is bij een loge- menthouder eene som van f 500 aan bankbil jetten uit eene lade ontvreemd. Ofschoon de po litie onmiddellijk met de misdaad in kennis i3 gesteld, is het nog niet gelukt den schuldige te ontdekken. Naar de Maasb ode meldt, schijnt de Rotterdamsche politie op het spoor te zijn van de personen die valsche bankbiljetten in omloop brengen. In de Nieuwstad ta Arnhem is Don derdag-avond tegen tien ure eene bejaarde vrouw door een rijtuig omvergeworpen. Zij struikelde en de wielen rolden over haar hoofd, zoodat zij zwaar gewond naar hare woning werd gebracht waar de hulp van een heelmeester werd inge roepen. Een vreeselijk ongeluk, gelijk reeds menigmaal door onvoorzichtigheid is voorgeko men, heeft verleden Maandag op de Citadel van üambrai plaats gehad. Bij het uitwisschen van een afgeschoten stuk geschut ging men niet nauw keurig genoeg te werk, zoodat een brandend stuk van de kardoes in de ziel overbleef. Het gevolg hiervan is duidelijk; toen de nieuwe lading werd aangezet, ging het kanon af en werden dc twee artilleristen, die er voor stonden zwaarge wond. Donderdag-namiddag ten 3 ure iseen driejarig jongentje op de Hoogstraat te Rotter dam uit het raam eener 3de verdieping en ver volgens door een lantaarn gevallen, zoodnt het in den winkel beneden terecht kwam. Het kind werd zóó ernstig aan het hoofd gewond, dat het kort daarna is overleden. Eergist ere n-n amid dag is t e A ms terdam een scheepstimmerman, werkzaam aan eene stoom boot liggende aan den Kadijk, door het omkan telen van een plank op een vlot gevallen, met het ongelukkig gevolg dat hij heden morgen is over leden- Dinsdag-namiddag had in den A n na- Jacobapohler te St. Phillipsland bij den landbou wer Zandee een treurig ongeval plaats. Een zijner arbeiders, die bezig was met het optassen van den oogst in een schuur, had het ongeluk van eeu

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 2