N I E IJ W E Yo. 310. Donderdag 18 September 1870. 4e Jaargang. Een beeld des tljds. BUITENLAND. t T 0,85 1,— 0,06 De Vrouw des Spelers. België. Engeland. Duitscliland. Frankrijk. linilll!IIS(Hl C0UR4IT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post. Afzonderlijke Nummers Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. 1 i'v. I"". S>X'/r' AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÉN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Avertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Uitgevers K P P E R S LAUEE Y. Mevrouw X. heeft een zoon, die vier jaar geleden met glans eindexamen voor de hoogere burgerschool heeft afgelegd, daarna nog twee jaren een andere inrich ting van onderwijs heeft bezocht en toen een plaats gekregen heeft, een Rijks betrekking, die hem f 1800, zegge achttien honderd gulden per jaar opbrengt. Mama die jaren lang zich bekrompen heeft voor haar zoon, meende nu van hem af te zijn. Arnold*, zei ze nog, toen hij naar zijne standplaats ging, Arnold, gij hebt nu eene schoone positie, gedraag u fatsoenlijk, leef ordelijk en zuinig, dan kunt gij jaar lijks zelfs nog wat overhouden. Betaal al les wat gij koopt en maak geen schuld; die eens ten achter is, komt niet licht weer op gelijken voet.Arnold behoorde tot de jonge menschen van onzen tijd, hij had staatshuishoudkunde geleerd en meende beter te kunnen rekenen dan mama die van positief en negatief niets verstond en ze ker geen geflatteerde balansen kon maken. De twee, drie eerste maanden kwam Ar nold rond: hij was goed uitgerust in klee ding en had dus voor schoen- noch kleer maker te zorgen. Hij was lid geworden van eene sociëteit, het trimester was nog niet verschenenbals en concerten waren niet gegeven. Extra-uitgaven ten behoeve van noodlijdende waren hem niet gevraagd. Met zijn f 150 per maand was hij nu volgens mama's wenk rondgekomen, hij had zelfs de eerste maand f 25 gulden overgehouden; de tweede maand was het maar f 10; de derde f4. Dat is een dalende reeks, zei Arnold bij zich zeiven, en mijn schoenen gaan slijten, het wordt winter en ik zal kolen op mij u kamer moe ten hebben en zonder nieuwen winterjas zal ik het niet kunnen doen. Maar, dacht hij, geen ellende voor den tijd, ik heb nog een spaarpot. Hij leefde voort op den ei gen voet en reeds een paar maanden la ter stond de goede Arnold voor een te kort. Mama was vroeger voor alles goed geweest, nu haar lastig vallen, durfde hij niet; er moest iets anders gevonden worden om zich uit de verlegenheid te helpen. Jonge lui, die gestudeerd hebben, behoeven niet FEU1LLETO N. III. Vervolq. liet was een genadig vonnis; zelfs zijne patroons hadden voor hem gesproken, en hij werd f.ot vüf jaren gevangenschap veroordeeld. Ik zag dat hij meer dood dan levend, uit het gerechtshof werd weggeleid. Ik zag dat zijne oogen met eene uitdrukking van angst op mij gevestigd waren, die geene woorden kannen we- dergeven-, toen was het vreeselijke tooneel voor bij. Gedurende eenige dagen was ik door smart overstelpt, niet zoo zeer omdat ik aan mij zel ve dacht dat ik de vrouw van een schelm was, maar uit verdriet over den viveselijken val van hem dien ik nog steeds bemin. Ik was verplicht de eenige woning die mij lang op middelen te denken, die, althans voor eenigen tijd, baten: hij besloot ee :- voudig zijn hospita verschot te laten doen van rekeningen, die ten zijnen laste kwa men, bij het einde van de maand kon dan alles vereffend worden. Zóó gedacht, zóó gedaan. Het ging enkele maanden goed maar allengs werd het te kort komende grooter en de juffrouw verkoos geen voor schotten meer te doen, zij verlangde, dat mijnheer alles zou afbetalen of verhuizen. Mama werd middelerwijl, door een der crediteuren in kennis gesteld met het te kort van haar zoon. Zij stopte de gaatjes en Arnold was een poosje geholpen. Toen dat goed was gegaan, ging Arnold toch zijn ouden weg en het te kort kwam op nieuw, het werd telkens grooter en grooter, zoodat er geen stoppen meer aan was en mevrouw X raakte er onder, ter oorzake van haar zoon, die de tering niet naar de nering had weten te zetten en eerst leerde zuinig worden toen hij zijn moeder van verdriet in het graf had zien dalen. Te Kort! Te Kort! is tegenwoordig het wachtwoord van vele financiers. Er is een te kort in de boeken van vele handelaars; er is een te kort in de kas van vele se- o meenten; er is een te kort in de meeste Rijks-schatkisten. Ziet men het voor de eerste maal en voor de tweede, men maakt er zich niet bezorgd over: de handelaars verwachten beter tijden, de gemeenten gaan leeniugen aan, de Ministers verzinnen nieuwe belastingen. Gelijk Arnold er zijn mama aan waagde, zoo wagen zij er ook anderen aan. Dat gaat zoo immer voort, tot de koopman zijn toevlucht neemt tot een bankroet en tot stad en land de burgers zooveel lasten hebben opgelegd, dat ze er onder bezwijken. Er lieerscht malaise in de wereld, maar geen wonder: het eenige middel, waardoor de te korten kunnen voorkomen worden, brengt men niet in beoefening. Wie denkt er aan bezuinigingWie? De Arnolds, die hunne moeder vermoord hebben. Zij alleen. Ze zitten nu in zak en ascb, zij die als groote heeren leefden zonder na te gaan of het er af kon. Ze zitten nu in zak en asch de steden en dorpen, die leening op nu nog overbleef te betrekken, en dat was een arm hutje waar mijne moeder een toevlucht had gezocht. Daar leefden wij, mijne moeder, ik en mijn kind, gedurende drie lange droevige jaren, en toen stierf mijne moeder, zij stierf zacht en goed zoo als zij geleefd had, zonder mij ooit eenig verwijt toegevoegd of zelfs één woord tegen mijn echtgenoot gezegd te hebben. Ik nam mijne kleine May en ging heen waar ik dacht dat mijne geschiedenis niet bekend zou zijn. Ik ver diende zooveel geld als ik noodig had, door een net soort borduurwerk dat ik in gelukkiger dagen had geleerd. Al mijn zorgen en gedachten waren voor May. Ik noemde haar mijn engel, zij was zoo schoon en zoet, haar beminnelijk gelaat en groote onschuldige blauwe oogen, geleken meer op die welke men soms op schilderstukken van engelen ziet. Zij had lange gouden lok ken, die over haar schoon voorhoofd golf den. Mijn kind en ik waren alleen, zij was mijn eenig gezelschap, en ik het hare. Met haar was ik als een kind: ik speelde, met haar; ik danste met op leening sloten voor onnoodige uitgaven en thans geen geld kunnen vinden om kanalen te graven of buurtsporen aan te leggen ten einde den kwijnenden handel of het ver minderd vertier van den dood te redden. Ze zitten nu in zak en asch de groote en kleine Staten, die het volk uitzogen door hooge belastingen ter wille van flinke tuig huizen met allerlei vernielingswerktuigen en een leger en een vloot in vredestrijd alsof de vijand reeds aau de grenzen stond. En men hoort nog niet van ontwaping, nog meer belastingen moeten opgelegd worden, - de malaise moet een ongenees- lijke kwaal zijn geworden, armoede en el lende moet het deel der natiën geworden zijn, dan komen de Arnolds tot bezinning en tot bezuiniging, maar onder gewetens- O O7 angsten en een wroegend zelfverwijt. Het voorbeeld van Arnold moge ons allen tot leering zijn. Laten we spareu en bezuinigen. Kwade dagen die onvermijde lijk te korten veroorzaken, kunnen gemak kelijk komen, ze worden dan moedig en kloek doorleefd en opgevolgd door een tijd van herlevenden voorspoed, van weliger bloei en van grooter welvaart. üe Katholieke bhuleti zijn opgevuld met brie ven van openbare onderwijzers, die hunne betrek kingen nederleggen en tot het Katholieke onder wijs oveigaan. Sommige onderwijzers hebben reeds andere betrekkingen ontvangen; andere moeten die r.og zoeken. Vele openbare scholen hebben trouwens geen onderwijzers meer noodig, omdat zij geen kinderen meer hebben. Te Turnhout b. v. telt de pas geopende school reeds 700 kinderen, terwijl in de openbare school 3 jongens en 2 meis jes overgeoleven zijn. En zoo gaat het op tal van plaatsen. De Regeering heeft wederom een Duitschen socialist over de grenzen doen zetten, llij was koffiehuisbediende en vrijwillig colporteur voor abonnementen op het socialistisch blad Die Frciheit, hetwelk door Most te Londen wordt uitgegeven. Esser zoo heet hij had in De Werker en in een ander Belgisch socialistisch blad bericht, dat hij zich belastte met het overzenden naar Londen van aanvragen voor abonnementen. Deze advertentie heeft aanleiding tot zijn uit haal- en zong haar voor. Zij vroeg mij dikwijls waar haar vader was, en ik zeide, dat hij weg was gegaan, maar spoedig terug zou komen. Zij kwam dikwijls naar mij toe en zeide dan,„ Mama vertel mij nog eens een mooie geschiedenis van Papa." Ik wilde dat zij hem zou eeren en be minnen. Ik bad nog hoop. Ik dacht, dat wanneer de straftijd over was, wij weg zouden kunnen gaan en onder een anderen naam een nieuw leven beginnen, er niet aan twijfelende of de harde les zou hem geheel van het spel genezen hebben. Zoo leerde ik mijn kind hem beminnen, en zorgde er voor dat zij nooit iets anders dan goed en schoon van hem zou hooren. Ten laatste wa ren alle gedachten van May evenals de mijne op haar vader gericht. Toen zij zes jaren oud was besloot ik haar naar school te zenden. Ik had te veel werk om haar zelve te leeren lezen. Ik werkte dag en nacht ten einde genoeg te ver dienen om naar Londen te gaan, want over drie maanden zou mijn echtgenoot vrij zijn, en ik dacht dat ik hem dadelijk zou kun- Het is vrij vreemd, dat de Duitsche socialisten, die in hun eigen land zich bijna niet durven verroeren, buitengemeen aanmatigend worden, zoo dra zij zich in den vreemde bevinden. Dan meenen zij dat hun alles geoorloofd is. De Directie van de Mersey Steel <J- Iron Works Company heeft besloten, met het oog op de on tevredenheid van haar arbeiders met hun loon, 500 Duitsche werklieden naar Engeland te doen komen. Te Liverpool zijn met het stoomschip Africa berichten aangebracht van de Westkust van Afrika. De inboorlingen van Old Calabar hebben tot op volger van den overleden heerscher, Koning Ar- chibeng, een opperhoofd, bekend onder den naam van Prins Hertog tot hun Vorst gekozen. De kroon ingsplechtigheden werden bijgewoond door den consul Hopkins. Zij eindigden met het onder een grooten volkstoeloop verbranden van een beeld van den duivel. Het Duitsche stoomschip Luxor is te Callao voor wettigen prijs verklaard omdat het oorlogs behoeften van Montevideo naar Valparaiso ver voerd had. Men zal zich herinneren, dat de socialistEritzsche, die krachtens dc zoogenaamde socialistenwet uit Berlijn was verbannen, bij de herstemming van den Rijksdag aldaar teruggekomen is om aan de zittingen deel te nemen. Volgens den Leipziger Reichsbiirger heeft hij nu wegens die „wederrech telijke terugkomst" eene dagvaarding ontvangen. De Gemeenteraad te Munchen heeft besloten, het initiatief te r.emen tot eene algemeene fees telijke herdenking aan de 700jarige regeering van het Beiersche Vorstenhuis op 16 September 1880. In het Regeeriugs-diitrict Oppeln, grenzende aan het Poolsche district Rendszow, is de run derpest uitgebroken. De gewone, zeer strenge maatregelen van voorzorg zijn genomen. Zoodra de radicale pers maar fluit, begint de minister van oorlog te dansen. Onlangs heeft hij de kinderen van militairen uit de godsdienstige scholen gedreven; thans heeft hij den militaire muzikanten verboden bij godsdienstige plechtig heden mede te werken. Dit zal voortaan slechts geoorloofd zijn, wanneer de muzikanten alle dienst plichten vervuld hebben, en de minister van oorlog daartoe zijne bizondere toestemming geeft. Bij wereldlijke gelegenheden zal de toe stemming van den commandant voldoende zijn. Gelijk recht voor allen! De gemeenteraad van Lyon heeft een voorloopig n°.n overreden om buiten 's lands te gaan. Er was dicht bij mijn huisje een dagschool, waarheen ik besloot haar te zenden. Ik heb dien dag nooit vergeten. Ik was zoo trotsch op haar. Ik kleedde haar in het kleine witte jurkje dat ik zelve geborduurd had, en kamde hare dikke lokken uit. Ik zette een klein hoedje met witte veer op haar blond hoofdje en dacht dat ik nooit te voren zulk een lief kind gezien had. May was half wild van vreugde; zij had een jaar te voren reeds verlangd naar school te gaan; zij sprong en danste in hare blijdschap. Ik zag haar in de straat na; zij keerde zich om, om met haar zoet gelaat en glinsterende oogen naar mij te zien, en wuifde met haar kleine hand naar mij. Ik zag dien helderen glimlach, of dat zelfde vroolijke licht on het gelaat van mijne kleine May nooit weer terug. Zij kwam om twaalf uur naar huis. Ik keek naar haar uit, en zag haar aan komen. Ik was nieuwsgierig wat dielichte, dansende voetstappen zoo zwaar en loom had gemaakt; waar om zij bet kleine hoofdje zoo boog als om haar gelaat te verbergen. Wordt vervolgd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 1