BINNENLAND. Italië. Oostenrijk-Hongarije. Rusland. GEMENGD NIEUWS. erediet van 5000 fr. toegestaan ter ondersteuning van de geamnestieerden. Eene commissie is voorts door den gemeenteraad benoemd, om te onder zoeken door welke middelen men liet doeltreffendst de teruggekeerden kan te hulp komen. Met de Sendre is een derde bezending geam nestieerden te Port Yendres aangekomen. Op reis was niemand overleden. Honderd hun ner begaven zich rechtstreeks naar Parijs. Voor hij naar Mont-sous-Vaudrey vertrok, heeft dc heer Jules Grévy den heer de Lesseps ontvangen, die hem langdurig over zijn plannen betreffende het Panama-kanaal onderhouden heeft. Men weet, dat de inschrijving, voor dit reus achtig doel geopend, volstrekt niet aan de ver wachting beantwoord heeft. De heer Ferdinand de Lesseps blijft daarom niettemin bij zijn plannen volharden en de heer Grévy heeft hem daarmede geluk gewenscht. Een examen in de toekomst, onder het minis terie van Paul Bert. Onder dien titel geeft Al- bert Millaud het gesprek weer tusschen een ex aminator en een candidaat over philosophie. Op de vraag wat de ziel is, antwoordt de candidaat: een stoommachine. De gedachten zijn de brand stoffen, de hersens zijn de stoomketel, het ver stand is een zuiger, de rede de regulateur, de gevoeligheid een manometer, het geheugen een zuigpomp. Liefde is een hersenverkoudheid van het hart, haat een afscheiding van de lympha, het geloof een vrat, vriendschap een poliep, ver ontwaardiging staat gelijk met braken, haat met een bloedzweer. In de zuidelijke provinciën en Venetië hoort men bijna overal van onlusten; hier plundert men de magazijnen, daar haalt men de stallen ledig en neemt men met geweld de kudden ossen mede; men vergadert voor de vensters van den burgemeester en vraagt om brood. Nu dit in den tijd van den oogst geschiedtwat zal het dan in den winter zijn Het vooruitzicht tegen den winter veiontrust den slaap onzer overheden. Waarschijnlijk zullen de ministers genoodzaakt zijn niet meer zoo veel aan Italia irredenta te denken om zich meer bezig te houden met Italië, dat zij reeds over geleverd en tot zulk een ellendigen staat gebracht hebben. Prins von Bismarck wordt omstreeks den 20en te Weenen verwacht, ten einde aan graaf Andrassy het beloofde bezoek te brengen. De Duitsche Rijkskanselier zal zijn intrek nemen in liet hotel Imperial. Het gerucht betreffende het vatten van den moordenaar van prins Krapotkine wordt bevestigd. Het is ook bewezendat de moordenaar indertijd werd omgekocht door den socialist Demetri Liso- goob, die reeds zijn vonnis te Odessa heeft on dergaan en zijn bezittingen had verkocht om de omwentelingspartij te ondersteunen. Jeremiades over den slechten tijd zijn aan de orde van den dag. De handel is slap, de indus trie kwijnt, de oogst is schraal, er is geen werk, er wordt nu reeds gebrek geleden en wat zal het worden als de winter komtDan krijgen we verschrikkelijke armoede, misschien wel hongers nood, en je zult hooreu van diefstal, roof en moord Zoo hollen de philosopheerende baliebijters, snappende buurvrouwen, oude societeits-klanten en theedrinkende matrones voort. Dergelijke men- schen zien in den regel de zaken zeer donker in en vreezen het ergste. Als gewoonlijk overdrijven zij ook nuhoewel het niet te ontkennen valt, dat door een samenloop van verschillende om standigheden de volkswelvaart niet zoo gunstig is als in andere jaren, dat de gevolgen van een schralen oogst en minder arbeid zich in den aan staanden winter wel eens konden doen gevoelen. Beschouwingen, klagen en kermen helpen in- tusschen niets. Maar handen uit de mouwen, Courage en vertrouwen, En wat gezond verstand Men deelt aan het Utr. Dgbl. mede, dat de nieuwe minister van Waterstaat enz. aan de be trokken ambtenaren van 's Rijks Waterstaat heeft opgedragen, een nader onderzoek in te stellen omtrent een kanaal van Amsterdam naar de Waal over Utrecht. Is het Vaderland goed ingelicht, dan zal de Regeering het gewijzigd outwerp betreffende de effecten-belasting intrekken. De Nederlandsche Commissie voor de inter nationale tentoonstelling te Melbourne heeft hel plan gevormdin eenige centra der industrie van ons land vergaderingen te beleggen, ten einde met de industrieelen in overleg te treden over de te nemen maatregelen voor de deelneming aan die tentoonstelling. Men deelt aan het U. D. mede, dat de Mi nister van oorlog het wetsontwerp tot regeling van den Generalen Staf zal intrekkenwellicht reeds heeft ingetrokken. Wij vernemendat bij het departement van justitie een wetsontwerp tot beperking der pre ventieve gevangenschap in bewerking is. Holwerd, 15 Sept. De heer P. R. do Boer, landeigenaar alhier, heeft aan al de huurders zijner landerijen de helft der huurpenningen ge schonken 't geen hem op f 4000 a t 5000 moet te staan komen. Amsterdam, 15 Sept. Dat trouwe plichts betrachting haar belooning met zich draagt, bleek dezer dage <p nieuw toen door eenige in gezetenen hier ter stede het bedrag van t 1000 werd bijeen gebracht, welke som door een be diende van een der belangrijkste instellingen van dien aard alhier onlangs was verloren. Den man, die ruim 25 jaren door ijver en eerlijkheid had uitgemunt in zijn betrekking is hierdoor een schitterend bewijs van tevredenheid geschonken. Middelburg, 14 Sept. Te Antwerpen heerscht een strike onder de werklieden aan de schepen. Deze komt Middelburg en Vlissiugen ten goede. Heden is namelijk in het droogdok alhier gezet het te Falmouth te huis behoorende en van Antwerpen naar hier gekomen 3 m. schip George Bell, gezagvoerder Allen. In het dok te Vlissingen verwacht men deze .veek een Fransche bark en ook hier worden vreemde schepen tege- moetgezien. Volgens de N. Gron. Ct. hecht het volk in den omtrek van Smilde geloof aan de wondermacht van een persoon, die zich uitgeeft voor slangenbezweerder en, wat gevaarlijker is, voor wonderdoctor. Een der voordeelen van het ambacht is, dat de bezweerder altijd een plaats kan bekomen in een rijtuig als er hem op weg een achterop rijdt; het domme bijgeloof acht 't namelijk gevaarlijk, hem een plaats te weigeren. Op den 11 dezer is te Witmarsum een gedenkteeken onthuld ter gedachtenis aan Menno Simonsz, den afvalligen priester, die de secte der Doopsgezinden of Mennisten stichtte en te Wit marsum zijne eerste aanhangers won. In de vorige week had te Bennekom (gem. Ede) een ongeval plaats. Terwijl zekere R. W. met een geladen geweer over een sloot wilde springen, ging plotseling het geweer af en trof hem het volle schot in het been. Voor hem geneeskundige hulp kon worden verstrekt, was hij door veelvuldig bloedverlies dermate verzwakt, dat hij weldra overleed. Een 12-jarig meisje viel Zaterdag te Utrecht, in den tuin van den heer Smit in de Maliebaan, van den schommel, met het ongeluk kig gevolg, dat zij kort daarop een lijk was. Zaterdag-middag passeerden de solda ten, te Hoorn in garnizoen, het naburige West woud, toen, door 't roeren der trom, een paard verschrikte en met voerman en wagen op hol ging waardoor de voerman, een jongeliuwd man, van den wagen geslingerd werd en dood viel. Mendeeltons mede, dat bij de heksen- geschiedenis in de Berkelstraat te Rotterdam ook een ergelijk geval van dierenmishandeling heeft plaats gehad. De kop van een kat werd namelijk met olie ingewreven en vervolgens in brand ge stoken. Eenige mannen uit de buurt hadden deze barbaarsche handeling aanbevolen ah een middel om er achter te komen wie de heks was, die het kind „betooverd" had. Terwijl de kat brandde, ging men zich overtuigen of er op het aangezicht van de vermeende heks een „brandteeken" zichtbaar was. In dit geval toch zou hetmetzekerheid uitgemaakt zijn, dat zij het kind „betooverd" had. Men droop echter teleurgesteld af, want het „brandteeken" werd niet zichtbaar. De oudste onderwijzer van ons land is ongetwijfeld de 86jarige heer Venhuis te Zuid- wolde (Gron.) die dezer dagen zijn vijfenzestig jarig „meesterschap" vierde. De krasse grijsaard doet nog steeds met opgewektheid in de school dienst en denkt er nog niet aan, zijn ontslag te vragen. Vier bekende boeven, van welke de oudste slechts 28 jaren telt, zijn te Amsterdam achter slot gebracht. Zij hebben des nachts op den O. Z. Kolk, een wijnpakhuis opengebroken en daaruit eenige flesschen wijn gestolen. De wijn heeft he:i beneveld en in beschonken toestand hebben zij zichzelf bij de politie als de dieven aangegeven. Zeker wel een bewijs dat zij meer dan beschonken waren omdat zij volleerde die ven zijndie der politie reeds werk genoeg ver schaft hebben. In den laatsten tijd komen op de wei landen in de onmiddellijke nabijheid van Amster dam diefstallen voor. De dieven hebben het ge munt op schapen die in de weide loopen. De schapen worden geslacht en gevild. De kop, pooten en huid worden achtergelaten en het vleesch medegenomen. De daders zijn tot dus verre nog niet ontdekt. Een gevaarlijk sujet, zekere J. S. uit Bunde, zat wegens mishandeling van een arbeider te Onderdendam preventief gevangen. Gisteren-morgen evenwel wist hijdoor verbre king van het slot, zijn kerker te ontvluchten en zette het op een loopen. Men vond hem einde lijk in een marktschipwaar hij zich achter ko- renzakkeu verschanste en een groot mes zwaaide. De woesteling wist iedereen ontzag in te boeze men zoodat zelfs de politie zich op een afstand hield. De burgemeester en kantonrechter, die beiden tegenwoordig warengaven ten slotte aan de politie-beambten vergunning om van hun wa penen gebruik te maken, en nu ging het met de blanke sabel op den razenden ios. Nadat hem de armen lam geslagen waren en hij het mes had losgelatenkon men hem nog niet meester worden en liet hij zich langs het schip in het water glijden. Hier wist men hem echter spoedig te grijpenop het droge gebracht en stevig ge boeid, is hij nog denzelfden avond naar Gro ningen getransporteerd. Anna Schleh, schilderes te Berlijn, heeft aan haar leven een einde gemaaktomdat de jury der tentoonstelling aldaar een stuk, dat zij inzondweigerde te plaatsen. Ter opheldering dient, dat deze dame al op jaren was en reeds geruimen tijd aan het tobbendat zij naar haar meening niet genoeg werd gewaardeerd. Men verneemt dat de Rotterdamsclie politie een fabrikant van vaische guldensmet zijn werktuigenheeft gearresteerd. De verdachte is zekere A. V., uit Charlois. Een landbouwer te Soerendonk, bij Budel, heeft zijn 13jarigen zoon een gevaarlijke verwonding toegebracht door zijn onvoorzichtig heid om een geladen geweer in huis te hebben immers toen hij dit wilde ophangen bleef de haan hakenhet schot ging af en de knaap werd door de lading getroffen. Twee jongelieden die op de Fransche en Zwitsersche grenzen jaagdenbevonden zich eensklaps tegenover een groote boa-slang die om een eikenstam gerold was. Door een geweer schot licht gewond, wierp de slang zich woedend op hare aanvallers, die haar na eene lange wor steling met kolfslagen hebben afgemaakt. De slang was negen en een half voet lang en had in het midden de dikte van een mansdij. Het dier zou ontsnapt zijn uit eene menageriedie op weg was van Lausanne naar Genève. Eenige dagen geleden wandelde een boerenvrouw in den vroeg, n morgen van Laren naar Hilversum, om van daar met den trein naar Amsterdam te vertrekken. Men had haar gezegddat zij met den trein van negenen moest vertrekkenbij aankomst van den trein telde de vrouw de wagens, en bevond dat er 12 waren. Dat is dus een trein van twaalvendacht zij. Er moet zeker nog een anderen komen; zij wachtte op den volgenden en bleef wachten, want den geheelen dag kwam er geen trein van negen wagens. Diep bedroefd ging zij 's avonds weder huiswaarts. Vrijdag morgen is te Parijs een riool ingestort en daardoor een metselaarsknecht, vader van twee kinderenonder de puinhoopen be graven. Men werkte ijverig om hem te redden, doch er was weinig hoop hem nog levend te vinden. Het schijnt dat die instorting zeer erg is, want de politie-commissaris heeft de naburige huizen doen ontruimen. Men vreest voor nieuwe instortingen. Aan de zangeres Kadoedja te Bucha rest is eene som van ongeveer 20,000 gld. ont stolen. Dat is wezenlijk hard, maar er is een troost voor haar, zij kan het zingende weerver dienen. In plaats van de slechte aardappels begint men in Friesland tegenwoordig op vele plaatsen rijst bij de groenten te eten, wat niet alleen een smakelijk voedsel oplevert, doch ook veel gezonder is te achten. Als de proeve gelukt en het gegeven voorbeeld meer algemeen wordt, zal 't volk er bij winnen en vooral den minde ren stand ten goede komendie nog steeds in aardappels zijn hoofdschotel vindt en thans aan 't smakeloos en ongezond gewas zich ziek eet. Om den inwoners der Vereenigde Sta ten de 10 millioen vaten bier te verschaffen, die er thans jaarlijks gebruikt worden, zijn er 2830 brouwerijen. New-York heeft 405 brouwerijen, die meer dan een derde van de geheel' hoeveel heid leveren, Pensylvanië heeft 313, Wisconsin 248, Californië 213, Ohio 207 brouwerijen. Te Bristol is men eene proefneming begonnen met reflectors voor gaslantaarns, waar door 50 pOt. meer licht verkregen wordt met minder dan de helft lantaarns. De „Figaro ontving een brief, getee- kend X. X.; deze zegt, dat hij de Parijsche pers zijn dank verschuldigd is „voor de inlichtingen, die zij gaf over de uit het Ministerie van Finan ciën door mij gestolen bankbiljetten. Ik weet nu, sommige dier biljetten een bepaald merk droegen; ik zal ze dus vernietigen en alleen de andere inwisselen om niet ingepakt te worden, hetgeen anders zeker zou zijn geschied. Ontvang de be tuiging der dankbaarheid van een vriendelijk ge- waarschuwden schobbejak." Dat hit elcctrischc licht nog veel te wenschen overlaat blijkt uit een bericht in de Printing Times. In de zeer uitgebreide werk plaatsen der Londensche Times was namelijk eenige maanden geleden overal de electrische ver lichting ingevoerd, doch dezer dagen is het weder geheel afgeschaft en het gas in al zijn vroegere rechten hersteld. Blondin, de beroemde koordedanser, nu 55 jaar oud, huppelt nogvluggerop de koord dan menig jonkman op den gladden dansvloer. Hij vertoont nu zijne kunsten te Weenen, waar hij de liedener waren er op één dag 7000 om er naar te kijken kippevel doet krijgen, door op het duizeling wekkend hoog gespannen koord een schijnbaren misstap te wagen. Hij draagt een man op zijn rug over het koord dat is voor den gedragene ook geen benijdens waardig baantje en rijdt ten slotte op een ve locipede over de koordDe „oude dag" schijnt dus bij hem nog niet te komen of komt althans niet „met gebreken." De Vorst van Montenegro was onder zijne bewonderaars en men zegt, dat de Oostenrijksche Keizer ook eens een kijkje zal komen nemen. Men weet waarlijk niet met wien men meer medelijden moet hebben, of met iemand die 't eigen leven zoo weinig waardeert, of met het publiek hetwelk de oorzaak is dat een waag hals dergelijke apenkunsten vertoont. Te Parijs wordt eiken dag een half milliard liter drinkwater verbruikt. Elk inwoner van Parijs kan per dag over 150 liter water beschikken, Die van Londen over 136 liter, van Marseille over 470 liter, van Rome over 1100 liter. Maandagnacht ontstond brand op de hoeve van Liempt, onder Tongerle. De bewoner was afwezig, en de vrouw en zoon nog eenig huisraad willende redden, waren weldra door de vlammen omringd. De zoon sprong uit een ven ster, waarbij hij een arm brak en zware brand wonden bekwam. De vrouw vond echter haren dood in de vlammen. De geheele oogst, benevens 12 runderen en 4 varkens, zijn mede verbrand. Z o nd a g-n acht heeft in he t ce n tru m v a n 's Hage een brutale diefstal plaats gehad. Bij den heer H. in het Noordeinde werd de kolos sale thermometer ontvreemd, die daar sedert ja ren aan den muur bevestigd was en zoovelen op de hoogte der temperatuur hield. Een Pa rijs oh blad verne emt uit L uch o n, dat de speeltafels op de Spaansche grens, die daar nog altijd oogluikend werden toegelaten en reeds den ondergang van verscheiden families berokkenden, door het krachtig optreden van den gouverneur van Lerida thans voor goed ver boden en gesloten zijn. De roulette-etablissemen ten van Partillon en Pon du Roi zijn insgelijks opgeheven. Dat het springen va» inbewegingzijn- de tramwagens altijd gevaarlijk is, zelfs voor den meest geoefende, moge men zicli laten verzekeren door een schrijven van den heer Liefers, in het Roti. Nbl. van heden, die, na gedurende een 13tal jaren misschien 1000 malen dien sprong te hebben gedaan als tram-ambtenaar, ein digde met er een been door tc breken. Naar aanleiding van den dood vaneen kindje, dat dezer dagen te Rotterdam door een tram werd overreden, mag de vraag wel eens worden gedaan, of het van de tramway-maat- schappijen te veel gevergd zou zijn om des noods zonder voorschrift van de gemeentebestu ren de paarden van luid klinkende rinkel bellen te voorzien. Dezer dagenspeeldeteBolnesee n kind op de balie van een watermolen, werd door de roede getroffen en stortte dood neder: het hoofdje werd met één slag van het lichaam gescheiden. Een Amsterdammer wandelde Vrijdag over den Kloveniersburgwal, toen eensklaps zijn hoed te water ging. Goede raad scheen duur. Maar plotseling snelt een kruier toe, springt te water, zwemt naar den hoed en brengt dien, on der luide toejuichingen den eigenaar terug. Te Barger is een klein kind in een vaart geraakt en verdronken. HetJapanschegouvernementheeftvol- gens de jongste opgaven 181 vreemdelingen in zijn dienst, en wel 80 Engelschen, 31 Amerika nen, 30 Franschen, 18 Duitschers, 7 Nederlan ders, 4 Italianen, 4 Zwitsers, 3 Chineezen, 2 Oostenrijkers, 2 Portugeezen en 1 Rus. In den B u i t e n-A ms t el te Amsterdam is Zondag-middag een schuitje, waarin zich twee mannen en twee vrouwen, benevens een kind bevonden, omgeslagen, waarbij een man en vrouw verdronken; de overigen werden gered. Een onbekend passagier van de nacht- boot op Rotterdam viel in den nacht tnsschen Zaterdag en Zondag aan Gouwslnis onder Alphen in het water, en hoewel men er in slaagde hem slechts korten tijd later met dreggen op te ha len, was hij reeds een lijk. De verdronkene is iemand van middelmatige lengte, gezet, naar gissing tusschen 35 en 45 jaren oud, met blauwe oogen, donker haar (reeds eenigszins kaalhoofdig) en vollen baard. Zijne kleeding bestond uit wit hemd, blauwen hemdrok, aschgranwe onderbroek, blauw-gestreept boezeroen, zwarts jas, bukskin broek en laarzen. Hij had bij zich eene porte- monnaie met f lB.SS'/s. De handpers der veld boe kdru kkerij, die Napoleon I mee naar Rusland nam om de V

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 2