NIEUWE No. 313. Zondag 28 September 1879. 4c Jaargang. 't Schulden maken der Gemeentebesturen. BUITENLAND. Het is een teeken des tijds dat Staten, ge meentebesturen en zedelijke lichamen enorme schulden aangaan, welke door de zuur ver diende penningen der belastingschuldigen betaald moeten worden. Werden deze schul den gemaakt ten behoeve van productieve uitgaven, b. v. tot het graven van kanalen om handel en scheepvaart te bevorderen, tot het maken van waterkeeringen om de bebouwde velden van den landman tegen overstroomingen te behoeden of wel om waterplassen in vruchtbare korenvelden te herscheppen, we zouden er vrede mede hebben en er ons bij neerleggen; doch he laas, te vaak worden de opbrengsten der contribuabelen verspild, om aan de ijdelheid van regenten en bestuurders voldoening te verschaffen, die er eene eer in stellen, dat dit of dat praalgebouw, al is het dan ook van geheel twijfelbaar nut, na hun dood van hun kunstsmaak en schoonheidsgevoel getuigenis aflegge. Onwillekeurig denken we hierbij aan 't Paleis van Justitie te Brussel, waaraan 30 millioen frai.ks ver spild worden en aan 't ontworpen slacht huis te Amsterdam, waarvoor op de ge- meeutebegrooting f 900,000 is uitgetrok ken. We zeggen uitgetrokken, omdat het maar te dikwijls gebeurt, dat openbare ge bouwen het dubbele en meer kosten dan het bedrag, waarop primitief de uitgaaf begroot werd. Eene handelwijze, welke zoozeer 't kenmerk van oppervlakkigheid en gebrek aan nadenken draagt, kan on mogelijk het geluk en de welvaart der in gezetenen bevorderen en verdient derhalve gebrandmerkt te worden door de openba re meening, 't eenig middel om de kiezers de oogen te openen en hen te bewegen hun vertrouwen aan afgevaardigden te schenken, die èn berekend èn bereid zijn, om zonder aanzien des persoons, voor de belangen der schatplichtige:: op te komen en deze naar plicht en geweten te behar tigen. De Vrouw des Spelers. België. Frankrijk. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem0,85 Buiten Haarlem franco per post1, Afzonderlijke Nummers 0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Avertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUEEY. Om niet te gewagen van de honderde millioenen, welke het eenig Italië binnen weinige jaren verslonden heeft; noch van de kolossale schatten, welke Rusland aan FE U1LLE TO N. III. Vervolg. Na een oogenblik stilte een stilte, Zuster, zoo welsprekend, zoo vol angst, gedurende hetwelk onze oogen elkander ontmoetten, en wij el kander als onder eene vreeselijke betoovering tel kens aanzagen; na znlk een oogenblik sprak hij mij aan, maar ik herkende ter nanwernood die stem. „Gij verwachtet mij niet, he? Welnu, daar ben ik eindelijk. Ik kom u weer lastig vallen, zooals gij ziet." O Zuster, indien ik kon zeggen wat er achter die afgebroken woorden lag, welke wanhoop in die wilde oogen geschreven stond, wat bittere schaamte achter die onverschillige woorden ver- borgen was! liet trof m in het hart, en met ziju lievelingsdenkbeeld de annexatie van Turkije te koste legt, willen we thans meer in 't bizonder spreken van gemeentelijke financiën en daarbij aantoonen, welke schro melijke misgrepen tegenwoordig op dit ge bied aan 't licht komen. Elkeen weet, dat Florence vóór Rome de hoofdstad van Italië's eenheid, bankroet is, en dit in spijt der vele millioenen, waarmede 's Rijks schatkist Florence te hulp kwam; Alexandrië en Napels zullen vermoedelijk 't voorbeeld van Florence volgen: althans 't crediet der beide genoem de steden staat in een slechten reuk en de houders der gemeentelijke schuldbrieven zien met angst en kommer de dingen te gemoet, die daar komen zullen. Ook de Belgische steden zijn fraai op weg om in 't vaarwater barer Italiaansche zusters te verzeilen. De Brusselaar wordt begiftigd met eene stedelijke schuld van 1300 franks per hoofd en de minder bedeelde Antwer penaar moet zich met een debet 7an 750 franks per hoofd vergenoegen. En is men nu tot het bewustzijn gekomen, dat men geene schrede verder op den weg moet zetten, welke teu verderve leidt? Och neen, men sluit de oogen voor 't gevaar, dat van verschillende zijden 't vreeselijk spook doet oprijzen, 't welk men brankroet noemt. Vele gemeenten bevinden zich op eene hel ling, welke ten verderve leidt, en desniet temin gaat men voort met het ereëeren van schulden om 't eene gat met het andere te stoppen. Jn den goeden ouden tijd placht men te zeggen: men moet de tering naai de nering zetten; doch dit denkbeeld riekt nu te zeer naar een kabinet van antiqui teiten, daarom geldt nu de leus: 't zal mijn tijd wel uithouden, die na mijn komt, dat hij maar zorge! Après nous le déluge was een geliefkoosde zegswijze van Bode wijk XV. Welnu de zondvloed kwam na hem en bracht zijn ongelukkigen opvolger Lodewijk XVI, diens gemalin Marie An toinette, dochter van Keizerin Maria Tiie- resia, en Prinses Elisabeth ouder de guil lotine. 't Onverbiddelijk verband tusscheu oor zaken en gevolgen is niet weg te cijferen; waar de noodzakelijke deugd der zuinig heid niet betracht wordt, grijnst de armoe- een luiden hartstochtelijker! kreet, viel ik in de armen van mijn echtgenoot. Maar het was slechts voor een oogenblik, hij wendde zich schielijk van mij af, en een stoel bij liet vuur trekkende ging hij zitten. Ik hield mij bezig met thee voor hem gereed te maken, en had intusschen den tijd mijn lot te overzien. Slechte makkers, laag gezelschap, aanhoudenden omgang met misdaad en ondeugd, hadden die eens zoo goede en edele natuur ver anderd in iets waaraan ik zelfs vreesde te denken. Er was nauwelijks een spoor meer over geble ven van hetgeen hij eenmaal was. Dat was het einde van mijne verwachtingen en droomen. Wat ik in dat uur zag en hoorde, bewees mij dat de echtgenoot mijner jeugd weg was, in dat er in zijn plaatseen verloren ellendige man stond in ondeugd gedompeld en onverschillig in zijne groote wanhoop. Maar ook toen faalde mijn moed niet. Ik hoopte nog hem tot deugd terug te brengen en toen ik in dat verschrikkelijke uur bij hem stond deed ik in mijn eigen hart de belofte dat ik, met Gods genade, voor hem in zijn diepgc- door de geopende deur, mat al hare ge zellinnen van ellende en gebrek. Wat zien we in de hoofdstad van ons rijk gebeuren? Reeds tot tweemaal toe heb ben de Gedeputeerde Staten van Noord- IIolland geweigerd hunne goedkeuring te hechten aan een leeningsplan van. 9 mil lioen gulden; en ten einde raad, gooien Burgemeester en Wethouder 't nu op een accoordje en vragen vergunning om 7J/2 millioen gulden te mogen opnemen. Toch blijft de uitgaaf vau f 900,000 voor een abattoir op de begrooting, ofschoon Amsterdam's burgerij van meening is, dat een zoodanig etablissement voor veel min der geld, wel is waar minder weelderig, doch even doelmatig, verkrijgbaar is. Als we de uitgaven van gemeenten vijf-en-twin- tig jaren vroeger, met de huidige vergelij ken, komen we tot de slotsom dat de uit gaven gemiddeld verdrievoudigd zijn. En zijn nu de middelen van bestaan der belastingschuldigen in gelijke mate toege nomen Wij betwijfelen dit zeer, integendeel wij gelooven, dat de straggle for life nooit fel ler is geweest dan in het huidig tijdsge wricht. Allerwege hoort men klachten over verminderd vertier, over toenemende con currentie; over de groote bezwaren waar mede men te kampen heeft om aan elk op zijn tijd het zijne te geven. 't Is niet te verwonderen als men de on gunstige uitkomsten van den landbouw ga deslaat, 't oog vestigt op de ongekende laagte waarop de scheepsvrachten gedaald zijn en op de verminderde productie van vele nijverheidsetablissementen. Onze land bouwers hebben met de Amerikanen eene worsteling vol te houden, welke reusach tige dimensiën aanneemt en grondeigenaars en pachters met angst en kommer vervult, 't Is een geluk voor den consument, dat de Vereenigde Staten, Canada en westelijk Europa van graan en slachtvee voorzien; doch juist hierdoor verliezen onze landbou wers de kans om een slechten oogst door hoogere marktprijzen goed te maken. Al deze omstandigheden eischen de groot ste bedachtzaamheid en leggen niet alleen de landsregeering maar ook de gemeente- O O O besturen de dure verplichting op, om zoo vnllen toestand een trouwe en liefhebbende vrouw zonde ziju, zooals ik in den zonneschijn van ons geluk was geweest; hem nooit te verla ten; dat hij mij nimmer te veel zoude zijn, nooit ongeduldig te worden over zijne fouten en mis daden, hem nooit iets te verwijten, maar altijd lief, vriendelijk en beminnelijk voor hem te zijn. God, die in de harten leest, weet dat ik die be lofte nimmer verbroken heb. Ik heb haar in de duisterste tooneeleu van beproeving en veronge lijking gehouden, al brak ook bijna mijn hart, al begaf mij ook mijne sterkte. Ik vroeg slechts eene belooning, en die was de bekeering van mijn echtgenoot. Daarvoor heb ik al het lijden en al den arbeid van latere jaren met al hunne tra nen en gebeden opgeofferd. Daarvoor offer ik nu mijn leven op, en God zal het mij verleenen ter wille zijner barmhartigheid. Door de eerste aandoening die het terugzien van mijn echtgenoot bij mij opwekte, en de smart die daarop volgde, vergat ik gedurende eenige oogenblikken bijna mijne kleine May. Hij vroeg in het eerst niet naar haar, maar zich later tot zuinig mogelijk te beheeren, want aan de guldens, welke bij den ontvanger gestort worden, kleven de zweetdroppels van me nig eerlijk huisvader, die van den vroegen morgen tot den laten avond zwoegt om O O aan vrouw en kinderen 't noodig levenson derhoud te verschaffen. Hoezeer men van de oude spaarzaamheid is afgeweken, moge blijken uit de bijzonderheid, dat in de Friesche gemeente Dantumadeel de hoof delijke omslagen niet minder dan 12 ten honderd van 't inkomen bedragen. Wij gelooven dat alle gemeentebesturen in de moeilijke tijden, welke wij thans be leven, meer dan ooit geroepen zijn de strengste spaarzaamheid te betrachten, waardoor zij de belangen der ingezetenen niet alleen bevorderlijk zullen zijn, maar ook door hun voorbeeld aan dezen den goeden weg zullen aanwijzen, welke tot rust, vrede en geluk in hunne huisgezin nen kan en moet leiden. Maandag is des namiddags ten 3 ure aan de Banque Nationale te Brussel een behendige dief stal gepleegd. Terwijl een kassier bezig was eene in bankbiljetten in betaling ontvangen som na te tellen, kwam een vreemdeling hem beleefd in lichtingen vragen, en toen hij een oogenblik later daaraan voldaan had, was de geheele som ver dwenen. Zij bestaat uit 50 biljetten van 1000 frs. 125 van 100 frs. en 50 van 20 fr3. Het signa lement van den persoon, die de inlichtingen ge vraagd had, en van een ander, die op hetzelfde oogenblik voor een der loketten gezien werd, is onmiddellijk per telegraaf naar alle richtingen ge zonden, tot gisteren-avond nog zonder eenig succes. Generaal Guzman Blanco heeft op de ofHciëele receptie van het Amerikanisten-congres ten Raad- huize te Brussel, eergisteren-avond een langdurig onderhoud gehad met den Nederlandsclien gezant baron Gericke van Herwijnen. De te Rijssel verschijnende Petit Nord, waarvan de zoon vau Jules Sunon hoofdredacteur is, be helsde eene levensbeschrijving van den heer de Carnières, kamer-president bij het hof van cassatie en lid van den Raad van het Noorder-departement. De zoon van de Carnières achtte het artikel belee- digend voor zijn vader en zond Charles Simon mij wendende vroeg hij met een doffe, gebroken stem. „Waar is het kind?" Ik vertelde hem hoe mijn lieveling daar lag, hoe de doodsengel haar overschaduwd had, en hoe beminnelijk en schitterend zij een9 was ge weest. De slag scheen hem een oogenblik te treffen. Ik verheugde mij dat de kracht om te beminnen en smart te gevoelen nog bij hem was overgebleven, „Laat mij haar zien, Anna; ik zal zeer stil zijn." „Ik bracht hem in de kamer. Zij sliep; het licht van de lamp viel toevallig op haar zoet, bleek gezichtje en haar blonde krullen lagen verward op het kussen, een van hare kleine han den hield het kruisje dat zij altijd droeg, omvat, zij had een beeld kunnen zijn, zoo rustig en en schoon lag zij daar. Het licht deed haar ont waken, hare lippen beefden, toen opende zij de groote blauwe oogen en zag verwonderd in 't rond. Wordt vervolgd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 1