BIWKXLAM). Engeland. Duitschland. Rusland. Oostenrij k-Hongarij e. GEMENGD NIEUWS. zijne getuigen om te duelleeren. Een tweegevecht (met pistool) heeft hierop plaats gehad op Bel gisch grondgebied. Geen van beiden werd gekwetst. Voor de eerste maal sedert de gebeurtenissen van 1871 wappert de Fransche driekleur thans op de Tuilerien. De reden is dat, nu de Tuileriën de zetel der gemeente-administratie van Parijs geworden is, verschillende takken van dienst daar heen overgebracht zijn. Om den tegenwoordigen toestand der stad Parijs met een pennesteek te schetsen, zij het genoeg er op te wijzen, dat de politie bijna eiken nacht razzias houd om benden van haveloozen en land- loopers op te vangen. Eergisteren-naeht werd we derom in de Halles centrales een bende boosdoeners en zwervers opgepakt, grooter.deels bestaande uit jongelieden van 17 a 18 jaren oud. Een hunner droeg een kind van achttien maanden op den arm. De politieagenten werden door de ellende waarin deze bende verkeerde zoo getroffen, dat zij onder elkander een inzameling hielden om eenig voedsel te koopen. Dit is een der beelden op de keerzijde van de oogverblindende medaille, die Parijs heet. De Weener correspondent van The Standard verneemt, dat graaf Andrassy van officiëele zijde de verzekering heeft ontvangen van de Engelsche symphathie met de tusschen Oostenrijk en Duitsch- land verkregen overeenkomst. Volgens het ontwerp, door den hoogleeraar Issering voorgesteld, zal de Duitsche Jury voor taan worden gevormd uit 5 magistraats-personen en 4 notabelen voor elk proces. De beslissingen zoowel ten voordeele als ten nadeele van de be schuldigden moeten steeds met meerderheid van stemmen genomen worden. In de politieke kringen te Berlijn houdt men natuurlijk thans de oogen nvt groote belangstel ling naar Ween en gericht. De schitterende ont vangst, welke aan von Bismarck in Oostenrijk's hoofdstad te beurt valt, kan dan ook moeilijk anders als een diepen indruk teweeg brengen. Met het oog op het jaar 1866 erlangt die hulde, te Weenen aan den Rijkskanselier gebracht, een meer dan gewone beteekenis. In het aartsbisdom Keulen zijn thans 142 parochiën, van de 813, zonder geestelijke ziel zorgers. Men meldt uit Simla, dat volgens officieel be richt de voorhoede der Russische expeditie tegen de Teke-Turkomannen bij Geoktepe geslagen werd. De Russen verloren 700 man dooden en trokken op Beurma terug. Even als in Engeland, gaat het ook in Oosten rijk zeer slecht met den handel, getuige het na volgende bericht in de DanubeDe uitgestrekte lokalen van de locomotief-fabriek ran Sigl staan nagenoeg verlaten; het gedeelte, dat voor de kan toren bestemd was, is in eene synagoge veranderd. Mgr. Capri, Pauselijk Internuntius te 's Gra- venhage is benoemd tot secretaris van de Con gregatie der studiën. In zijn plaats is door Z. H. den Paus benoemd Mgr. Agopete Panici. Van wege het Ministerie van Oorlog is dezer dagen aan eenige administratiën de last verstrekt om oude kleedingstukken in het openbaar te doen verkoopen, en die dus niet weder aan an dere miliciens ten gebruike te geveneen maatregel die, met het oog op de zindelijkheid, alle waardeering verdient. Uit de aangeboden Indische Begrooting voor 1880 blijkt, dat de inkomsten zijn geraamd op f 139,948.869 en de uitgaven op f146,163,487. Er zal dus een tekort zijn van f 6,214,618. Het tekort voor 1879 bedroeg f 8,706,587. Een leening voor Indië is dus in het verschiet. Schijndel, 25 Sept. Het 2jarig zoontje van den dagloomer J. v. L. viel gisteren in een on bewaakt oogenblik in een bij zijne woning gele gen waterkuil. Slechts het lijkje van het kind kon aan de bedroefde moeder teruggegeven worden. Amsterdam, 26 Sept. Door den Burgemees ter is bepaald, dat de tooneelvoorstellingen in alle schouwburgen te dez\r stede te middernacht afgeloopen en de gebouwen ontruimd moeten zijn. Twee Amerikanen, Cockling en But ler, zijn te Munchen tot eene langdurige tucht huisstraf veroordeeld, omdat zij Duitschland had den overstroomd met valsche banknoten van 50 dollars der Tradesmen-and Broadway National Bank, vervaardigd door een üuitscher, die thans te New-York in de gevangenis zit. Een groot gedeelte dier banknoten hadden zij in handen weten tA spelen van landverhuizers naar Amerika, die dien ten gevolge bij hunne aankomst aldaar van alle middelen ontbloot waren en er verdacht werden van handlangers der bedriegers te zijn. Een niet onaanzienlijk aantal der banknoten droeg den stempel der bankiersfirma H. C. Plaut Co. te Berlijn; een bewijs dat ze zoo goed waren nagemaakt, dat men zelfs daar er mede bedrogen werd. De firma heeft echter bij de ont dekking onmiddellijk aangeboden, al de door haar gestempelde voor het er op vermelde bedrag uit te betalen. Reeds velen hebben hiervan gebruik gemaakt. Onder de schepelingen aan boord van het wachtschip te Hellevoetsluis heeft tegenwoor dig veel desertie plaats. Ter voorkoming daarvan zijn de wachtposten voor dien bodem des avonds verdubbeld. Zondag 11. zijn een zestal deserteurs opgebracht. Krijgsraadszaken zijn dan ook aan de orde van den dag. Blijkens the American Dairyman and buttercheese and egg reporter 1879, no., 19, zijn in de V. S. van Amerika wettelijke bepa lingen vastgesteld tegen het vervalschen van boter en kaas, of wel tegen het verkoopen van stoffen als zoodanig, zonder het te zijn. Met name wordt daarbij gedoeld op de „oleomargarine" dus op de zoogenaamde kunstboter. De straf is 100 dollars boete. Natuurlijk mag kunstboter verkocht worden, maar er moet op het vat, den pot enz. uitdruk kelijk vermeld zijn wat het is. De dagbladen van Atrecht deelen me de dat toeu eenige stieren door de voorstad Bon- ville gedreven werden, een zich van de kudde verwijderde. De geleider, een jongeling van zeven tien jaar, liep hem na en trachtte hem met de zweep terug te drijven. De stier, een groot en sterk dier, werd woedend, keerde zich om, wierp den drijver in een greppel, en kwam met een nieuwen aanloop op zijn gevelde tegenpartij terug. Maar de hond, die de kudde vergezelde, het gevaar radende waarin zijn jonge meester verkeerde, sprong bliksemsnel op den stier aan, greep hem in den neus, klemde zich met tanden en nagels vast en hield den viervoetigen geweldenaar in bedwang, totdat er hulp toesnelde. Uit Groningerland deelt m en ons mede dat de groote vaart met gewone zeilschepen op de Oostzee, Middellandsche zee, enz. zoodanig' ver mindert, dat de gezagvoerders herhaaldelijk aan hunne echtgenooten en familiën schrijven, er geen kans meer op te zien, zich opnieuw als kapiteins en stuurlieden te verbinden, zoodat zij tot het besluit moeten komen hun jarenlangen werkkring te verlaten en te beproeven op andere wijze hun brood te verdienen. Men heeft wel eens verkondigd dat de Javanen zeer matig in 't gebruik van alcoholische dranken zijn. Of de Javanen die een point d' attraction der Arnhemsche tentoonstelling uit maken hebben leeren drinken weet men niet, wel dat zij het nu al aardig kunnen en dat dezer dageu het gamelangconcert niet doorging omdat de heeren musicidronken waren. Een der aanzienlijkste onderwijsge stichten van Frankrijk, het pensionnaat der dames Bernardijnen te Rijssei, is gedeeltelijk door een brand vernield. De afdeeling, bestemd voor het onderwijs der muziek, is met geheel den inhoud waaronder 40 pianos, geheel verbrand. Men heeft drie uren noodig gehad om het vuur uit de dooven. De schade is zeer aanzienlijk. Sinds eenigen tijd komt in de Times de volgende advertentie voor: „The nose machine, toestel om dagelijks een uur lang aan den neus te verbinden en waardoor aan het weeke gedeelte van het neusbeen zoodanige richting wordt ge geven, dat iedere mismaakte neus al spoedig een bijna volmaakten vorm verkrijgt. Prijs 12 shil ling." Die f7.20 betaalt behoeft dus niet meer leelijk op zijn neus te kijken. Te Mansfield (Ohio) is een telephoon geplaatst in de protestantsche kerk. De draden zijn bevestigd aan de woningen van verscheidene bejaarde of zwakke personen, die niet kunnen opgaan naar het bedehuis. De telephoon is in de kerk achter versieringen verborgen, en nau welijks te zien. Het minste woord, voor het pu bliek uitgesproken, komt getrouw naar al de verschillende plaatsen, waarheen de telephoon leidt. Deze toepassing van den telephoon kan misschien in ons land met vrucht worden gebezigd, merkt de Zutph. Ct. op, met het oog op de schaarschte die er meer en meer aan predikanten begint te komen. Een enkel redenaar zou met behulp van den telephoon verscheidene kerken tegelijk kun nen bespreken. Uit Annen meldt men als eenebizon- derheid dat bij de laatste stemming van een lid voor de provinciale staten in Drente, daaraan deelgenomen is door iemand die blind is. Zou hij de eenigste blinde kiezer zijn? Drie inwoners van C u ba, eigen aars va n 4 000, 1200 en 800 slaven heben deze allen vrij. gemaakt en een werkcontrakt met hen gesloten, waarbij de slaven zich voor vijf jaren verbinden. Andere eigenaren van slaven zullen dit voorbeeld volgen. Te Kuilenburg is eene verordering vastgesteld, waarbij bepaald is, dat logementen en herbergen des avonds te 10 uren niet alleen gesloten, maar ook de lichten in de gelagkamers op datzelfde uur uit moeten zijn. Te Schijndel is een 2-jarig kind in eene waterkuil gevallenen dood er uitgehaald. Het dagelij ksch bestuur van Weenen heeft besloten aan den gemeenteraad voor te stel len, dat de graven van Mozart, Gliick, Jozef Ilaydn en Beethoven, die op de kerkhoven van Weenen begraven liggen, het geheele jaar door op kosten der stad met versche bloemen zullen wor den versierd, „omdat het een eereschuld voorde stad Weenen is, dc herinnering aan de mannen, die zich zoo groote verdiensten omtrent de toon kunst verworven hebben, voortdurend levendig te houden." De klachten over de bovenmatige win sten, die de slagers tegenwoordig maken, zijn algemeen. Zoo wordt on3 uit Groningen gosehre ven, dat aldaar de slagers het vleesch inkoopen tegen 30 ct. het halve kilo en het verkoopen voor 45 ct. Twee gebroeders uit Haren hadden zich met den bijenwagen naar Drenthe begeven, zooals gewoonlijk in den donker. Bij de herberg Ubbena, gemeente Vries, geraakte het paard op hol. Een der broeders spronar van den wagen en ofschoon hij eenige malen tuimelde, kwam hij er toch goed af. Hij volgde nu het rijtuig, doch vond al dadelijk zijn broeder J. S. Meinders zwaar gewond op den weg liggen. Met een wa gen op veeren werd deze naar Haren vervoerd, doch hij mocht zijne woning niet levend bereiken, daar hij ten huize van De Vries te Harendermolen den geest gaf. De tijdens de jongste groote najaars manoeuvres genomen proef met voetwindsels in plaats van sokken voor de infanterie is als volko men mislukt te beschouwen. Ze zijn zeer moeilijk goed aan te leggen en plooien spoedig, waarvan doorloopen van de voeten het gevolg is. Het daaromtrent uitgebracht rapport luidt dan ook ongunstig. Op de Loire, bij Nantes, verdronken dezer dagen vier personen. Een schuitje met 11 kinderen, kwam in aanraking met een stoomboot; het schuitje viel om, negen werden gered, maar twee kinderen van 1 3 en 8 jaar verdronken. Ter zelfder plaats viel een knaap van 14 jaar onder het visschen in het water. Zijn moeder wilde hem ter hulp komen, doch beide verdronken. In den Staat Wisconsin maakt men thans metselsteenen van papier en eene fabriek aldaar vervaardigt reeds dagelijks 16,000 kilo zulke steenen. Een dagblad verzekert, dat die steenen ondoordringbaar voor vocht en zeer slechte warmtegeleiders zijn, zoodat de huizen, van zulke steenen gebouwd, des zomers frisch en winters warm blijven. In het park van den heer Broet te Pier- relatte, in Frankrük, werden dezer dagen 900 doode vogels gevonden, die door den bliksem waren getroffen. Op onderscheidene plaatsen nam men hetzelfde waar, soms nog in grootere mate. Ook in het Noorden des lands worden tegenwoordig veel aardappelen uit Duitschland ingevoerd waardoor natuurlijk bij den ongun- stigen oogst van dit produet hier te lande, bui tensporige stijging van prijzen wordt tegengegaan. Dit is niet naar den zin van hen, die bij hooge prijzen hunne rekening hoopten te maken, en nu wordt alles beproefd om den invoer van aard appelen uit het buitenland, zoo mogelijk, tegen te gaan. Zoo wordt ons uit Dokkum medege deeld, dat daar het praatje uitgestrooid wordt, dat de ingevoerde Pruisische aardappelen ver bouwd zijn op de slagvelden van den Fransch Duitschen oorlog, waar duizenden soldaten zijti begraven, zoodat die landen nu bemest zijn met de overblijfselen der gesneuvelden. Natuurlijk wordt nu de gevolgtrekking gemaakt, dat men met die aardappelen overblijfselen van menschen- lijken eet en dit is voldoende om de gemoederen der lichtgeloovige menigte tegen de Duitsche aar dappelen op te zetten. De Willem Barentz is te Hamraerfest binnengevallen. Alles was wel aan boord. De ge denksteen is op Nassau-punt (Nova-Zeinbla) ge plaatst en later is het schip in de nabijheid van Frans Jozefsland geweest, dat boven 80o Noor derbreedte ligt. Uit den Haag wordt ons gemeld, dat naar het huis van arrest aldaar is overgebracht eene inlandsehe vrouw uit Indië (dienstbode), die verdacht wordt van kindermoord. Het lijkje zou in een kelder gevonden zijn, in vergevorderden staat van ontbinding in doeken gewikkeld, welke sporen vertoonden van verbranding, l)e vrouw zou bekend hebben, dat het kind geleefd had. Te De Bilt is een meisje van ongeveer 10-jarigen leeftijd met hare kleercn in aanraking gekomen met het vuur. Het kind liep naar bui ten en geraakte door den feilen wind in een oogenblik in volle vlam. Het is onder hevige smarten overleden. Als eene bijzonderheid wordt uit Goirle gemeld dat aldaar deze week voor 't eerst eene dame eene zijden japon droeg, epne weelde, die tot nog toe in het dorp niet gekend was. A an de burger-a von dschoolteUtrecht werd dezer dagen, tegelijk met eenige anderen militairen, een mineur toegelaten. De bepaling bestaat daar dat een kwartaal schoolgeld ten bedrage van f 2, vooruit betaald moet wor den. De mineur overhandigde den directeur daar om een rijksdaalder, doch toen deze hem ziju twee kwartjes terug wildegeven, was het antwoord dat hij, onder een goedhartig wuiven met de hand, van den krijgsman ontving, „laat u maar zitten mijnheer!" Men had eenige moeite om den zoon van Mars aan 't verstand te brengen dat kier geen fooitjes werden aangenomen. Door het Kreitz-Gericht te Cleve is een 20jarig jongeling tot 5 jaren gevangenisstraf veroordeeld, wegens het ontvreemden van f 32,600 aan Oostenrijksche effecten, zijne moeder en tan te, bij wie hij gelogeerd was, tocbehoorende. Een groot deel der som bracht hij te Parijs door, en van daar begaf hij zich naar Metz, waar hij in hechtenis werd genomen. Aan de V ondelskade on der Ams terd a m is Donderdag-nacht een brutale diefstal gepleegd. Door het uitsnijden van een deurpaneel heeft men zich bij een wijnhandelaar toegang verschaft, en vervolgens een aanzienlijke geldsom en papie ren van waarde ontvreemd. Die papieren zijn echter op de straat teruggevonden, tegelijk met eenig gereedschap, dat bij de inbraak was ge bruikt en, naar men hoopt, tot de ontdekking zal leiden. Een extratrein van Assen naar Gro ningen was tegen eergisteren aangekondigd, maar is niet vertrokken. Dit is nu geconstateerd door deurwaarders-exploot. De Exploitatiemaat schappij wordt in rechten vervolgd. Woensdag-ochtend is een schilders leerling van 's rijks werf te Amsterdam van een der stellingen aan boord van het in aanbouw zijnde schroefstoomschip De Ruijter gevallen, met dit gevolg, dat hij een zware hersenschudding heeft bekomen en bewusteloos naar zijne woning moest worden overgebracht. Zekere II. B., molenaar te Enter, viel gisteren met een zwaar stuk hout boven uit den molen en kreeg daardoor inwendig zulke zware kneuzingen, dat men voor 't behoud van zijn le ven vreest. Donderdag-ochtend brak bij zware, nevelachtige lucht boven Hoorn en omstreken een onweersbui los, die bij volmaakte windstilte een paar uren bleef hangen en zich in zoo over- vloedigen regen ontlastte, dat alle goten overlie pen en de riolen verstopt geraakten. Alle stra ten stonden blank, het water stroomde de hui zen binnen, vulde menigen kelder en dreef zelfs de leerlingen eener school huiswaarts, daar zij niet droog konden zitten- Aan de Bobeldijk sloeg de bliksem in een huis, zonder evenwel brand te veroorzaken. Te Leeuwarden werd Vrijdag-morgen een werkman, die een wilden stier, aan ziju ge leider ontsnapt, wilde grijpen, door het dier op de horens genomen en in de gracht nabij de Winluinerpoortsbrug geslingerd. Gelukkig waren eenige schippers bij de hand, die den hevig ontstelden man uit het water redden, als wan- n er het bleek dat hij gelukkig slechts aan den arm verwond was geraakt en overigens met den schrik was vrijgekomen. Den stier werd men la ter in de nabijheid van het station meester. Bij de rijkstelegraaf was het getal be taalde telegrammen: in 1852 (invoering) 1,301 in 1862 526,486, in 1872 2,018,673, in 1878 2,398,442. Eergisteren-avond omstreeks 6 urelie pen twee meisjes op de Groote Markt te 's Hage een boodschap moetende verrichten in „het blauwe hondje", toen een jongen op hen aankwam en een der meisjes een hand kalk in de oogen wierp. Het meisje was op het oogenblik geheel blind en leed vreeselijke pijnen. Een heer, daar passeerende, heett het kind naar dr. v. D. op den Lutherschen Burgwal gebracht, die haar in behandeling heeft genomen. De toestand is tot heden nog niet veel verbeterd. Het ware te hopen dat het der politie gelukken mocht den dader op het spoort e komen; de jongen had een mand bij zich, gemerkt M L. De aandacht der politie wordt gevestigd op de aanrandingen, waaraan meisjes van eiken leeftijd 's avonds op straat bloot staan. Straatjongens, zelfs zeer jeugdige, ontzien zich niet, hen op de meest onbehoorlijke wijze te bejegenen en zelfs de klee deren van het lijf te scheuren. Een voorbeeldige straf zou misschieu afschrikkend kunnen werken Maandag-avond heeft „een flink, net onderhouden huis", staande en gelegen te Veere, in openbaren verkoop opgebracht f 526. Wie dit nog te duur vond kon „een burgerhuisje met tuintje" krijgen voor f 190. Of Veere die veer kracht ook te danken heeft aan Hollands welvaren door de vrijgevigheid zijner handels-politiek? liet opsporen van den tunnel onder den IJsel, te Gouda, is voorloopig gestaakt. Naar alle waarschijnlijkheid zal de commissie, welke zich in Augustus jl. vormde, eerst in het voorjaar de werkzaamheden hervatten. Het reeds geopend gedeelte blijkt nog stevig metselwerk te zijn; de gang is ongeveer 21/: meter hoog en zoo breed dat er vier personen naast elkaar door kunnen. De ingang nabij den molen aan den IJsel is thans dichtgemaakt. Een 21-jarige dienstbode is dezer dagen door de llijzenburgsche politie ontdekt en aangehouden in het bosch. Sedert 5 weken had zij, zonder voedsel, in de bosscheu rondgezworven; zij had wegens eenige kleine onaangenaamheden haar dienst verlaten. Uit de Overtooiusche vaart, bij de Parkstraat te Amsterdam, is gisteren ochtend het lijkje opgehaald van een pasgeboren kind.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 2