BUITENLAND. BINNENLAND. België. Engeland. Duitschland. Rusland. Oostenr ij k-Hongarij e. Italië. Amerika. GEMENGD NIEUWS. welke dien naam verdient, en reeds nu komt zij storend voor de nationale wel vaart tussclienbeide. Wat zal het dan zijn als de idealen van sommigen verwezenlijkt zijn en wij krachtig genoeg zullen zijn, om ons met goed gevolg tegenover een machtigen vijand te kunnen verdedigen Nederland heeft wel zijn deel van de algemeene malaise, maar in vergelijking van vele andere Staten hebben wij nog niet veel reden tot beklag. Na al de reu zenwerken, door ons aangelegd, zouden wij echter moeten vooruitgaan, en dat doen wij niet. Stilstand is hier achteruitgang en dit schijnt veroorzaakt te worden door de groote uitgaven voor leger en vloot, die niet toelaten de groote werken, welke reeds aangelegd zijn, te voltooien en tot een geheel te maken. Wij als kleine natie kunnen in deze den toon niet geven, wij zijn veroordeeld tot volgen, maar men zij toch zoo voorzich tig mogelijk in dit volgen en wachte zich voor overdrijving. Elke gulden voor de defensie besteed, wordt aan het algemeen welzijn ontnomen. Wij bedoelen hier vol strekt niet mede, dat meu karig moet zijn in het betalen van de diensten die den militair het land bewijst. Integendeel, men moet het stelsel verlaten om te veel te geven om te sterven, te weinig om te le ven, maar waar wij op doelen zijudenut- telooze uitgaven van millioenen voor noo- delooze werken. Het eenige middel tegen de geweldige legers is, dat de openbare meening zich er overal luide tegen verklare. Mocht dit algemeen worden begrepen, dan zou ver betering zijn te wachten en een der hoofd oorzaken weggenomen van den ongezon den toestand waarin wij verkeeren. De desertie van de gemeentescholen te Brus sel is zoo groot, dat de Schepen voor het onder wijs het niet wenschelijk geoordeeld heeft, daar van in den gemeenteraad het officieel cijfer op te geven. De langdurige werkstaking onder de machine werklieden te Londen is eindelijk ten einde. Het centraal-comité vaardigde een adres uit, waarin als gronden voor het einde van de werkstaking worden opgegeven, dat een groot aantal der werk stakers elders werk gevonden hebben, dat andere het land zijn uitgegaan en dat bovendien het comité de middelen niet heeft om het langer vol te houden. Het orgaan van de vrije conservativen bevat het volgende: „Een karaktertrek van Paus Leo XIII. De hoofdonderwijzeres aan een onderwijs inrichting in een Duitsche residentiestad moest wegens redenen van gezondheid, op raad van haar geneesheer, een geruimen tijd in Italië ver toeven en bracht ook een gedeelte van die va- cantie te Rome door. Ten einde niet te Rome geweest te zijn zonder den Paus gezien te heb ben, nam zij deel aan een groote audiëntie in het Vaticaan. Voor den afloop richtte de dienst doende kamerheer aan de aanwezigen nog de vraag: of iemand nog een bizonderen wensch had. Mejuffouw A. uit D. zoo zullen wij de bedoelde dame maar noemen vroeg des Pau sen zegen voor een vriendin te D. Nadat haar begeeren was vervuld, liet de Paus haar vra gen, waarom zij ook niet voor zichzelf den ze gen vroeg. Mejuffrouw D. antwoorde: „Ilaar vriendin is Katholiek; zij zelve echter eene Pro testante, die op den zegen des Pausen geen aan spraak kon maken". De Paus liet haar daarop te kennen geven, dat hij, in Christelijke liefde tot den naaste, gaarne bereid was, ook een Pro testante zijn zegen te geven, als zij dien wilde aanvaarden. Mejuffrouw D. nam natuurlijk den haar aangeboden zegen erkentelijk aan, en Leo XIII had een niet-katholiek hart te meer voor zich gewonnen. De Golos van St. Petersburg verneemt, dat China geduchte toebereidselen maakt voor een oorlog met Japan, naar aanleiding van een ver schil tusschen de twee Rijken over eenige ei landen. In de Wiener Zeitung wordt een keizerlijk kabinetssclirijven, gedagteekend 8 October, aan graaf Andrassy openbaar gemaakt, waarin de Keizer, met leedwezen zijn verzoek om ontslag inwilligend, met woorden der warmste sympathie zijn dank betuigt voor de diensten, door hem aan de Kroon, aan de Monarchie en aan het keizerlijk Huis bewezen. In een tweede kabinetsschrijven benoemt de Keizer baron von Haymerle tot minister van buitenlandsche zaken en voorzitter van den ge- meenschappelijken Ministerraad. Bij de verkiezing voor den gemeenteraad te Elorence zijn van de twaalf kandidaten negen clericalen gekozen. De Minister van Einanciën bewerkt een her vorming van de zeerechten, welke zoo herhaal delijk klachten van de zijde der koopvaardij vaart hebben uitgelokt. Uit Philadelphia wordt aan de Times bericht dat het zich nader ten volle heeft bevestigd, dat de Utah Indianen alle blanken aan de Witte Ri vier hebben vermoord. Yan de belegerde troepen onder kapitein Payne, die majoor Thornburg was opgevolgd, en van de 1500 man, die onder generaal Merritt oprukten, was niets vernomen. Generaal Crook is naar Colorado vertrokken, om de leiding der campagne tegen de Indianen op zich te nemen. De Haagsche correspondent der Zutph. Ct. schrijft aan het nieuwe ministerie geen lang leven toe. De rechterzijde is nog anti-ministeriëeler ge stemd dan tegenover het kabinet-Kappeyne en van de liberalen zijn er verscheidene, die niets liever wensclien dan dit ministerie „zoo schielijk mogelijk" te doen vallen. Amsterdam, 10 Oct. In de Kerkstraat is Donderdag-avond ongeveer 77s ure tusschen zes personen geducht gevochten, welke strijd ongeveer 20 minuten duurde, toen er gelukkig een dozijn stevige burgers hij kwamen, die de partijen met groote moeite scheidden. De vechtersbazen dropen eindelijk met verscheurde kleeren, bloedende hoof den en vreeselijk geschonden aangezichten af. Natuurlijk waren die woedende lieden beschonken. Eindhoven, 10 Oct. Naar men verneemt, is op het spoor tusschen Breda en Boxtel een kistje juweelen vermist; ten gevolge daarvan zou er eergisteren bij eenige spoorwegbeambten, alhier woonachtig, huiszoeking door de politie hebben plaats gehad. Lisse, 9 October. De aangekondigde harddra verijen hebben gisteren onder begunstiging var. uitstekend weder plaats gehad. Des voormiddags dor.gen 11 paarden naar den prijs. De prijs werd behaald door het paard Piet, van den heer J. Biggel, bereden door J. Koeleman; de 1ste premie door het paard Cato, van den heer P. v. cl. Zon, bereden door Thijs v. cl. Zon-, de 2de premie door het paard Leen, van den heer LPrins, bereden door J. Prins. Des namiddags waren 16 paarden van zessen klaar op de baan. De prijs werd be haald door het paard Prinses, van den heer P. Smit Jr., pikeur P. v. Santen; de premie door het paard Emigrant, van den heer Enthoven, bereden door den pikeur A. de Graaf. In den omtrek van Lyon heeft een vreeselijke botsing tusschen een sneltrein en een rijtuig plaats gehad; het laatste werd door den trein, welke gelukkig niet gederailleerd is, waardoor het onheil nog vergroot zou zijn geworden, niet minder dan 100 meters meegesleept. Van de in het rijtuig gezeten personen, die te Lyon wonen en zich dien dag naar buiten zouden begeven, zijn twee personen door den schok terstond gedood, nl. de heer Peysson en zijn koetsier; een zoon van 18 jaar verloor de beide beeuen. De echtge- noote van den heer Peysson en een zoontje van 7 jaar bekwamen ernstige verwonding aan het hoofd. Een jongentje van 9 jaar en een klein meisje kwamen er geheel ongedeerd af. De baan wachter beweert ten stelligste, dat hij het gebrui kelijk fluiten van de locomotief niet had vernomen en den trein, die plotseling om een hoek te voor schijn kwam, nog ver verwijderd waande. Hoeveel „kunstwijn" er tegenwoordig voor echten wordt gedronken, daarvan kan men zich een denkbeeld vormen als men nagaat, dat een fabriek te Often burg, waar nog twee andere kunstwijnfabrieken bestaan, wekelijks 3000 oks hoofden van dien wijn in den handel brengt, tegen 18 a 22 mark de 150 liter. Deze wijn wordt bereid uit water, brandewijn en druiven- suiker en heeft de geelgroene kleur van de Elzasser wijnen. Men voegt bij bovengenoemd mengsel een aftreksel van Hongaarsche hop en laat het dan acht dagen gisten. Daarna wordt het twee- of driemaal gezuiverd en dan als wijn verkocht. Dit vocht is niet bepaald onaangenaam van smaak maar als men er een zekere hoeveelheid van ge dronken heeft, krijgt men een droge keel en lippen, dikwijls zelfs hoofdpijn, diarrhee en een gevoel van zwakte. Een ieder zij dus gewaarschuwd. Als deze wijn eenige uren aan de lucht is blootge steld, wordt hij zwartachtig van kleur- De Elzas- sers schijnen groote liefhebbers van kunstwijn te wezen; althans er wordea daar groote hoeveel heden van verbruikt. Maar te Ziirich schijnt men er minder op gesteld te zijn. De politie aldaar heeft onlangs geheele vaten vervalschten wijn in het water laten uitgieten, onder het gejuich van een talrijke menigte, en de verkoopers daarvan streng gestraft. In een apotheek op de place Beauveau te Parijs is in den nacht van 5 op 6 dezer een dubbele moord gepleegd. De bediendedie ge woon was 's morgens den winkel epen te zetten, begreep maar niet waar zijn meester bleef en riep de buren in. Het vinden van een opengebroken geldkist deed kwade vermoedens ontstaan, men zond om de politie en ging middelerwijl het huis doorzoeken. In den kelder gekomen, vond men de lijken van den apotheker, den heer La grange en zijn twintigjarige dienstbodein bloed badende. De apotliekersleerling, die even als de bediende in het huis van zijn patroon woonde, zekere Arnold Waldereen Zwitser van afkomst is nergens te vinden. De moordenaar had alle voorzorgen genomen om de gelegenheid te hebben tijdig de grenzen te kunnen bereiken. De mis daad moet, naar men uit sommige omstandig heden kan opmaken, den vorigen avond onmid dellijk na het sluiten van den winkel zijn ge pleegd. Onbegrijpelijk is het, hoe de booswicht den moed heeft gehad in een woning vlak te genover de wachtpost van den President der Re publiek en naast het hok van het Ministerie van Binnenlandschc Zaken waar dag en nacht een schildwacht staat, dit misdrijf te plegen. Het is zeker dat Walder de moordenaar is en zich in de richting van Havre verwijderd heeft. Boven dien heeft de booswicht aan de weduwe van zijn slachtoffer een brief geschreven waarin hij haar berichtdat zij niet naar den moordenaar behoeft te zoekendat hij haar man vermoord heeft om hem te bestelen, en dat, indien hij fortuin zou maken, hij haar het geroofde geld zou terug geven. De gestolen som bedraagt omstreeks 2000 franks. Donderdag-avond deed een jongen te Groningen een boodschap en moest geld ontvan gen. De juffrouw, bij wie hij wezen moest, be taalde hemmaar toen hij onder een lantaarn kwam, zag hij het geld eens na en bemerkte tot zijn verbazingin plaats van twee 27a centstuk ken2 gouden lOguldenstukken te hebben ont vangen. Hij ging naar de juffrouw terug, stelde haar de beide 10 guldenstukken weder ter hand en ontving tot belooning de som vanvier en een lialve cent. Er is nu een gegeven om naar te be- oordeelenhoeveel dc vleeschprijzen te hoog zijn. Voor het Delftsch garnizoen werd het vleesch ver leden jaar voor 89 cents en nu voor 64 cents aanbesteed verschil 25 cents per kilogram. Afslag- van de vleeschhouwers10 cents p. kg. De aanvoer van levend en geslacht vee uit de Vereenigde Staten en Canada neemt een vroeger ongekende verhouding aan. In de vorige week werden van daar op 12 stoombooten 1938 ossen, 2984 schapen, 178 zwijnen, allen levend, benevens 4499 vierde deelen van runderen, 972 schapen en 100 zwijnen, allen geslacht, te Li verpool aangevoerd. Bij de wedrennen te Constantine be gon een der tribunes, die overvol was, plotseling te kraken en zakte inwaardoor dertig personen zwaar gewond werden. Eenigen moesten op het terrein zelf geamputeerd worden. Nauwelijks was het publiek eenigszius van den schrik bekomen, c f eene andere overvolle tribune stortte in, waar door veertig personen gewond werden. De ont steltenis was, naar men zich denken kan, na dit tweede ongeval, algemeen. De ongelukkigeechtgenoote van een nog betrekkelijk jeugdigen dronkaard liet het bekende „middel tegen de dronkenschap", dat sedert eenigen tijd druk onder de advertentiën in de verschillende dagbladen wordt aangekondigd, uit Duitschland komen en betaalde f 7. In blijde verwachting werd het bijgevoegde biljet geopend, en men vond er vermeld, dat de patient eerst moest ophouden te drinken, anders kon 't middel geen effect doen! De dronkaard zelf bestelde la ter ook nog een dosis, betaalde hetzelfde geld, las dezelfde aanbeveling, stoorde zich natuurlijk nergens aan, dronk stevig door en gebruikte het middel op den koop toe. De man is vóór eenige dagen overleden. De echtgenoote van een voornaam koopman te Pesth, vroeger Kramer genaamd, had onlangs eene andere meid in dienst genomen. Toen deze den eersten middag het eten binnen bracht, gaf zij een gil, liet alles uit de handen vallen, snelde naar haar kameitje, pakte haastig haar boeltje bijeen en liep als een gejaagde het huis uit. Wat was er gebeurd? Vijftien jaar ge leden was Kramer's vrouw weggeloopen. Daarop had hij echtscheiding aangevraagd en verkregen. Vervolgens was hij naar Resth verhuisd, had al daar zijn naam veranderd (in het Hongaarsch vertaald), was hertrouwd, had thans met zijn gezin een gelukkig leven, en nu.... was de nieuwe meid niemand anders dan zijn eerste vrouw, die hem tot op dat oogenblik niet gezien had maar hem op den eersten blik herkende. De vleeschhouwers te Dordrecht an- uonceeren, dat zij andermaal de vleeschprijzen met 10 cent per kilo hebben verminderd. De vleeschprijzen zijn te Deventer in de jongste dagen opnieuw gedaald. Sommige sla gers aldaar verkoopen puike qualiteit rundvleesch voor 75 en 80 c. per kilo. Bij den watermolenaar H. te Schoon hoven heeft men Maandag avond een bureau opengebroken en daaruit eene som van circa f 60 aan geldswaarde en een zilveren knipje ontvreemd. Naar de Umuider Ct. verneemt, zal eerstdaags met den aanleg van een paardenspoor van Velsen tot naar de Zuidpier te lJmuiden een aanvang worden gemaakt. Te Geldersch Veen endaal is een 2-j ar ig kind spelende in het water geraakt en levenloos opgehaald. De breede hoed, Calabreesch model, die vou Bismarck te Weenen droeg, is thans daar als nieuwe mode ingevoerd, onder den naam van Bismarck-hoed. Te Aelbeek (Limburg) heeft een per soon, die op de kraaienjacht was, de volle lading van zijn geweer in den onderbuik gekregen. De onvoorzichtige wilde nl. door een heg kruipen en had zijn geweer, waarvan de haan was over gehaald, er eerst doorgestoken toen het onver wacht afging. De ongelukkige bevindt zich in bedenkelijken toestand. Te Genemuiden werden eergisteren een paar landloopers aangehouden; toen de bur gemeester hunne papieren wilde onderzoeken, ver zette een hunner zich daartegen, beet den burge meester in den duim en in het been, en bracht hem eenige slagen toe. In den nacht van 30 Sept. op 1 Oct. heeft een beruchte inbreker, die al verscheidene vonnissen achter den rug heeft, zich met geweld toegang verschaft tot de vischhal des heeren Te Mijtelaar, bij den Schreierstoren te Amsterdam. Hij brak een lessenaar open, waarin hij echter geen geld of kostbaarheden vond, maar een paar stempels die hij zich toeeigende. Tevens vond hij in het kantoor eeu paar flesschen spirituosa. Hij dronk van den inhoud zooveel de vischlucht zal hem dorstig hebben gemaakt dat hij zoo beschonken werd dat de stilte, voor het inbrekers- werk noodzakelijk, door zijn eigen rumoer werd verstoord. Spoedig was de politie aanwezig om den man daar te brengen, waar hij niet behoeft in te breken om toegang te krijgen. Maandag en Dinsdag zijn te Arnster" dam per Rijnspoor niet minder dan 60 waggon* ladingen aardappelen uit Duitschland aangevoerd» De herhaalde branden hebben in de beide Pekela's zooveel onrust verwekt, dat vele ingezetenen zieh reeds verbonden hebben, om door particuliere nachtwachten voor de veiligheid hunner personen en goederen te doen waken. Ofschoon omtrent de oorzaken van die branden niets met bepaalde zekerheid valt te zeggen, doen allerlei onrustbarende geruchten van kwaadwillige brand stichting bij voortduring de ronde; vandaar dan ook, dat velen zich gekleed ter ruste begeven. Als een staaltje van den rijkdom van sommige Hongaarsche magnaten diene dat de erven van den otdangs overleden graaf Karolyi 1,110,000 florijnen aan successierechten hebben moeten beta len. Zijne verzameling van meerschuimen pijpen wordt op meer dan 11,000 flor. geschat. In den jongsten tijd zijn proeven geno men met een stelsel om aan stoffen groote hardheid te geven: men brengt ze nl. in poedervorm en perst ze dan onder een druk van p.m. 20,000 atmos feren zamen. Op die wijze kreeg men bv. kolos saal hard hout van populieren-zaagsel en een fijngemalen slijpsteen werd veranderd in een buitengewoon harden steen. Nabij Cefuybedd, aan den Wrexham, Mold und Oounahs Quai spoorweg, is een ont dekking gedaan, die zonder twijfel de exploitatie van een nieuwen tak van nijverheid in Wales zal ten gevolge hebben. In Cymmau, een berg achtig en ruw district, bevinden zich nl. onmete lijke rotsmassa's, die, na verbrand te zijn, een zand leveren, dat onschatbaar is voor liet maken van het fijnste glas. Men is reeds bezig aanstalten te maken, om dat zand in groote hoeveelheden te bereiden. Woensdag-middag is uitden Diergaar de-singel te Rotterdam opgehaald het lijk van eene dienstbode, die sedert 1 dezer werd vermist. Zooals bekend is, hebben bijen geen grooter vijand dan slakken. Waar zij deze in de verte ontwaren wijken zij terug. Een bijenhouder nu wilde eens zien hoever dit ging, nam een zoogenaamde slaslak en legde die onder in een met glas gedekten bijenkorf. Groot alarm! gegons buiten, verwarring binnenNa verloop van een uur echter was alles rustig, maar wat zag de waarnemer? Onder in de korf lagen honderden bijen als één klomp in elkaar. Weer verwijdert hij zich een poos, en terugkomende was alles als van ouds, ieder deed haar werk, maar op de plaats waar hij de slak had gelegd, waar hij de klomp bijen had gezien, zag hij een stuk ter grootte van een theeschoteltje, dat uit was en boomhars dooreen gemengd bleek te bestaan. De bijen hadden de slak daarin vastgemetseld en den vijand onschadelijk gemaakt. Wat echter bij dit geval nog merkwaardig was is dit, dat na vier weken, toen de bijenhou der de specie weg nam, die op en om de slak zat, deze nog in leven was. Toen zich onlangs aan het station te L. een trein juist in beweging zette, kwam nog

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 2