NIEUWE No. 318. Donderdag 16 October 1870. 4e Jaargang. Rusland en Europa. BUITENLAND. De Vrouw des Spelers. Voorbeeldelooze koelbloedigheid. Engeland. Frankrijk. HMRLMM llllRUI. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem0,85 Buiten Haarlem franco per post1, Afzonderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. "MAlNTJElSDR Af AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIEN "Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advei'tentie a Contant. Avertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUREY. Prins Alexander van Bulgarije heeft ziju buurman Karei van Rumenië een bezoek gebracht. Of hij daartoe eerst verlof heeft gevraagd aan zijn voogd op deu Russi- schen troon is niet bekend. Wel weten we dat vorst Karei van Rumenië bij deu Czaar Benjamin af is, sinds hij zich tegen de teruggave van Besarabië heeft verzet. Vermits nu de Bulgarijsche vorst zich nauw aansluit aan Rumenië, zoo is daarin een bewijs te zien dat de nieuwbakken po tentaten op het schiereiland van deu Bal kan zich onafhankelijker en zekerder ge voelen sinds Oostenrijk met deu Russischen invloed wedijvert. Vorst Alexander was vroeger Pruisisch officier, hij zal dus ook steeds een oog naar Berlijn te richten heb ben. Daar hij en de andere Balkan-vor sten thans zien dat Rusland door zijne oude vrienden wordt verlaten en Duitsch- land achter Oostenrijk eu zijn anti-Rus sische politiek staat, zoo behoeven wij ons niet te verwonderen dat de diepe eerbied voor het machtige Czarenrijk eenigszins wordt afgekoeld en Oostenrijk in het Oos ten meer gewicht in de schaal legt. De Russische en Duitsche ofHcieuse dag bladen hebben in deu laatsteu tijd den strijd wederom hervat eu herkauwen op nieuw de oude geschiedenis van het con gres. Men verwijt von Bismarck dat hij de Russen gedwarsboomd heeft in hun plan tot stichting van een Groot-Bulga- rijë dat van den Donau tot aan zee, van Servië tot aan de poorten van Adrianopel zou reiken. De verdeeling en versnippering van Bulgarijë en Rumelië wordt hem als de voornaamste misdaad tegen de Russi sche vriendschap aangewreven. Wij geloo- ven echter dat de verbolgenheid van Rus land ook nog andere oorzaken heeft. Ten tijde van het congres troostte Rusland zich met de hoop dat men ter gelegener tijd door middel van een kleinen opstand Bul garijë en Oost-Rumelië wel wederom zou kunnen vereenigen. Dit plan echter leed F EU1LLET O N. IV. Vervolq en slot. Ik heb de wroeging in velerlei gedaante gezien maar ik zag nooit iets dat aan de zijne gelijk was; grooter en vreeselijker kon men er geene zien. Ik kan er niet aandenken zonder dat mijn liart zich wee gevoelt, en de tranen uit mijne oogen stroomen. Hij werd eindelijk met geweld van haar afgerukt, en toen werd Anna in haar „laatste woning gelegd." Zij heeft thans op het nieuwe kerkhof een eenvoudig groen graf, dat slechts door een kruis wordt aangetoond. Ik be zoek het somtijds, want hare geschiedenis blijft mij altijd bij en de herinnering aan hare schoon heid, verongelijking en hare droevige geschiede nis, verlaten mij nimmer. De arme Heer Leyton bleef nog langer bij ons. Hij deed een algemeene biecht en op den dag nadat hij ter Communie was geweest, kwam hij ons vaarwel zeggen, Hij ging naar Amerika en schipbreuk door Oostenrijks invloed. Wie anders dan von Bismarck heeft aan de Oostersche politiek van Oostenrijk dien invloed gegeven. Hij heeft aan Oostenrijk het mandaat verschaft dat de bezettin O van Bosnië en Herzegowiua zouder te^en- O spraak van andei'en kon geschieden. Deze politiek was voor Oostenrijk ietwat avon tuurlijk en gevaarlijk maar voor Duitsch- land kwam ze uitmuntend te stade. Oosten rijk kwam door zijne fnuiking van den Russischen invloed met Rusland in span ning; het moest dus bij Duitschland steun zoeken. Sinds het dien gevonden heeft zijn er vele bedenkingen tegen de Oostenrijk- sche politiek onder de Zuid-slaven verdwe nen. Als de vriendschap tusschen Berlijn en Weenen werkelijk eerlijk en bestendig is, dan kan Oostenrijk meer en meer zijn zwaartepunt naar het Oosten verplaatsen zonder bevreesd te zijn voor het Westen. Zoo vormt het nieuwe Oosteurijksch-Duit- sche verbond, de reserve voor de stoutmoe dige politiek van Oostenrijk in de Ooster sche zaken. Daarin ligt da hoofdoorzaak van Ruslands ergernis. Het doel der Rus sen is en blijft: Konstantinopel. Het groo te Bulgarijë was een stap op den weg die er heenleidt. Dat het niet totstandkwam, kon hunne plannen doen uitstellen maar niet afstellen. Thans echter nu Oostenrijk tot aan den Lim is voortgerukt, nu is het wachtwoord: niet uitstellen, maar af stellen tot dat de Oostenrijksche macht is terug gedrongen. Thans is er een wal en eene gracht over den weg naar Konstan tinopel gemaakt. Rusland beschuldigt hier van eu niet ten onrechte zijn bes ten vriend in Berlijn. Met Duitschland en Oostenrijk staat Rusland dus op geen al te goeden voet. Met Engeland staat het reeds lang als de hond tegen de kat. Frankrijk wil nog niets van het zoet gefluit des Russischen vogelaars hooren; het houdt zich in 't Oos ten liefst neutraal, terwijl het in 't Wes ten in Engeland een bondgenoot voor de Oostersche politiek gezocht en gevon- leidt daar een goed en nuttig leven. Ieder jaar komt er een groote brief voor ons, en een ge schenk voor de kerk er bij, met een nederig ver zoek om onze gebeden. Eens zond hij eenige kostbare plantenzaden, en verzocht mij die op het graf zijner vrouw te planten. Ik deed het, en menige gedachte zond die arme berouwvolle bal ling over den grooten oceaan naar de bloemen die op het graf zijner vrouw wiegelden. Wat zoude hij niet hebben willen geven om de jaren die voorbij waren, terug te roepen om het leven terug te geven aan die schoone en edele vrouw, wier leven door zijne wreedheid en verwaarloo- zing verkort was. Ik heb hooren zeggen, en ik geloof het, dat hij na haren dood nooit meer gelachen heeft; en ik weet dat hij eiken dood onder welke vorm ook zou verkiezen boven het breken van de belofte die hij Anna had gedaan, om nooit de speeltafel meer te na deren. Wie zal de wonderen verhalen die door het zachte geduld der Katholieke vrouwen zijn be werkt! Moed en hoop, neergebogen harten, lijdt; maar God zal u eens kroonen, wanneer deze beproevin gen van eene oneindige verdiensten zullen zijn. Draagt de verongelijking met geduld, vergeldt den heeft. Dus blijft er voor Rusland al leen Italië over; maar dat is een bondge noot met een grooten mond doch met kleine armen, die zich slechts onder bescherming van Frankrijk tegen Duitschland of Oosten rijk zou durveu of kunnen verroeren. Fei telijk staat Rusland dus geïsoleerd, verla ten en eenzaam in de rij der Europeesche volken. In plaats van zich stil te houden en zich te bekeeren werpt het verdrietig het hoofd in den nek en breidt zijn leger uit, niet alleen de reserve en de artillerie maar ook het staande leger met ruim vijf tig duizend man. Deze maatregel komt ons zeer verdacht voor. Rusland voert thans een oorlog tegen de Teke-Turkoman- nen in Middeu-Azië en deze halve wil den schijnen hunne steppen niet zonder ernstigen strijd te willen prijsgeven. Maar voor zulk een oorlog heeft Rusland geen O O nieuwe troepen noodig en voor de hand having der orde in 't binnenland is het staande leger voldoende. Wat moet dus die uitbreiding der militaire macht betee- kenen? Eene bedreiging of bangmaking voor Duitschland en Oostenrijk? Maar Rus land kan tegen de Duitsche eu Oostenrijk sche legers toch niet offensief te werk gaan en deze zullen zich wel wachten de fout van deu eersten Napoleon te begaan en in het onherbergzame land te dringen. Dat O bangmaken beduidt dus niemendal. Of heeft Rusland op nieuw een oorlog met Turkijë in den zin? Al komt het dan ook met een kolossaal leger dan zal Oostenrijk den doortocht gemakkelijk kunnen beletten; er zijn nog meer Osmau Pacha's. Rusland verkeert in eene onaangename positie; voor 't oogenblik kan het echter niets beters doen dan bonne mine a mau- vais jeu maken. Niet de vermeerdering der troepen en daardoor de verhooging der staatschulden kunnen Rusland helpen, maar alleen het herstel van orde in het binnen land en de bevordering van stoffelijke en geestelijke krachten. Dat het Czarenrijk daarheen streve en met bescheidenheid wachte tot de positie der overige Euro wreedheid met liefde, verwaarloozing met oplet tendheid en zorg. De tijd zal komen, vroeg of laat, waarin gij zult overwinnen en de belooning zult ontvangen die toegezegd is aan hen, die getrouw tot het einde ziju gebleven. In 1723 moest de haan van den Antwerpschen toren verguld worden, doch de regeering zag tegen de enorme kosten op, welke tot dat einde vereischt worden. Het plan zou dus niet verwe zenlijkt zijn geworden, zoo niet zekere Hermaling, een Duitscher, zich te Antwerpen toevallig op de kermis bevindende, zich had aangeboden om dat werk geheel alleen te verrichten, zonder hulp van stelling en zelfs zonder ladders, tegen een be looning van slechts 36 gulden. Dit aanbod aangenomen zijnde, voorzag zich Her- maling van een zeil, eenige hoepels en touw, beklom daarmede den toren tot aan de kroon, klauterde vervolgens langs de buitenzijde der kroon tot aan het kruis, maakte daar een tent om zich tegen den wind te beveiligen en stalde er zijn winkel uit. Na twee dagen werkens was de haan geheel peesche staten weder in dier voege is als in 1875 toen keizer Alexander de tong in de Europeesche weegschaal was. Dat is de politiek die het Russische Rijk te volgen heeft. Onder de passagiers van de ter reede van Ply mouth van Kaapstad aangekomen mailboot bevond zich ook lord Gifford, overbrenger van generaal Wolseley's officieüle depêche betreffende de gevan genneming van Cetewayo. Hij vertrok per speci- alen trein naar Londen en begaf zich onmiddellijk naar het Ministerie van Oorlog, om zijn depêches af te geven. Het is misschien niet algemeen be kend, dat de overbrenger van eene depêche, die het einde van een gelukkig volbrachten veldtocht officieel aankondigt, een gratificatie van 500 ontvangt. Lord Gifford heeft aanspraak op deze gratificatie. Naar lord Gifford verhaalt, moet Cetewayo zijn bevreemding te kennen hebben gegeven, dat de Keizerlijke Prins zich niet heeft kunnen redden, daar zijn escorte door niet meer dan tien Zoeloes is aangevallen. Uit Londen wordt gemeld dat de regeering er over denkt om den voormaligen Zoeloe koning Cete wayo het eiland St. Helena, dat reeds als staats- ge angenis van Napoleon I dienst deed, voortaan als vaste verblijfplaats aan te wijzen. Le Pays bevat het volgende entrefilets: „Met genoegen vernemen wij, uit de zekerste bron, dat in een onderhoudhetwelk Prins Napoleon met verscheiden Afgevaardigden gehad heeft, hij zich in de krachtigste bewoordingen tegen art. 7 van het wetsontwerp Eerry verklaard heeft." De roode Prins begint op zwart te zetten. Daar het geluk hem bij het spelen op rood niet dienen wil, waagt hij zijn inzet op zwart. Allons, Mes sieurs, faites votre jeu! le jeu est fait! De overeenkomst tot verlenging van het han- delstractaat tusschen Engeland en Frankrijk is Vrijdag te Parijs geteekend door den minister Wad- dington en den Engelschen gezant. De Keizerin van Rusland isgelijk de telegraaf reeds bericht heeft, Donderdag te Cannes aan gekomen waar zij tot herstel harer gezondheid deu winter zal doorbrengen. Op haar gelaat moe- en al verguld. Hermaling brak vervolgens zeer gerust zijn tent en winkel af. Daarmede bezig zijnde, had hij zijn hoed op den haan gezet en liet hem er op staan, om met zijn gereedschap pen, welke hij, zoo het scheen, op zijn hoofd had vastgemaakt, naar beneden te komen. Nadat deze allen beneden gebracht waren, klom hij voor het laatst naar boven, om zijn hoed te halen, ging toen in het gezicht van de geheele bevolking bo ven op den haan staan eu draaide daarmede ver scheiden malen rond. Vervolgens ging hij op het kruis zitten, deed zijn kousen en schoenen uit, welke hij naar be neden wierp, trok nieuwe aan en kwam eindelijk met zijne voorbeeldelooze koelbloedigheid weder op de zelfde wijze beneden als hij naar boven geklommen was, om zijn loon, 't welk tot 42 gulden gebracht werd, te ontvangen. Men moet hierbij vooral opmerken, dat de Antwerpselie toren, behalve zijn ontzettende hoogte, een spitsen en piramidalen vorm heeft en dat de buitengewone lichtheid van het snij werk der kroon, waardoor men als 't ware door den toren heen ziet, een gezicht oplevert, onein dig duizelingwekkender dan' dat van de meeste torens in Europa.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 1