BINNENLAN D. Italië. Spanje. Koloniën. GEMENGD NIEUWS. Ongeloof. len de sporen van zenuwlijden zichtbaar zijn. Er is uit Parijs een hoofdambtenaar bij het ministerie van biunenlandsche zaken te Cannes aangekomen, om een bizonderen veiligheidsdienst voor de Kei zerin te organiseeren. Op de Belgische grenzen heeft weder een duel plaats gehad tusschen den heer Dislère, maitre des requètes bij den Eaad van Stateen den heer Chartier, lid van den Algemeenen Raad in het Departement du Nord. De heer Dislère werd aan den hals verwond en de eer was gered? Rondom Napels wordt het steeds onveiliger. Eenige dagen geleden werden zeven-en-twintig on gewapende reizigers op den weg naar Iseriha r.aar Senafro door een bende van dertien roovers uit geplunderd. Vijf dagen te voren was op een snel trein tusschen Brindisi en Bologne een aanslag gepleegd, die ten doel had den trein te doen ontsporen, waarna men ongetwijfeld de reizigers zou hebben uitgeschud. Gelukkig wist de baan wachter, die door de boosdoeners gevangen werd gehouden te ontkomen en den trein in tijds te waarschuwen. De Ministerraad lieett de grondslagen goedge keurd van het handelsverdrag met Peru en Boli via. Tevens werd besloten met gestrengheid te werk te gaan tegen allen die op Cuba onder een staatkundig voorwendsel roven en brandstichten. Op Endeh, het grootste der eilanden tot Ti- mor behoorende, is onze posthouder, zooals on ze vertegenwoordiger op zulke eilanden heet, bijna vermoord. Hij had het geluk, dat men zijn knecht voor hem aanzag en doodschoot. De grief van den moordenaar was, dat de posthouder zijn broeder gevangen had gezet. Men weet namelijk, dat de posthouders ook zekere politie-rechtspraak hebben. Naar men verneemt, is in de kas van het post-en telegraafkantoor te Sitoebondo een te kort van f 6000 geconstateerd. Wij lezen in de Gelderlander het volgende Wij hebben vergeten bij onze lezers in te lei den den heer mr. Mirandollete Haarlem vroeger met Kappeyne, thans met De Meijier, afgevaar digde voor het district van dien naam. Hij is sinds eenige weken de eerste kandidaat voor 't pre sidentschap der Tweede Kamerindien eens de heer mr. Dullert, zooals gefluisterd wordt, de Tweede voor de Eerste Kamer verwissele, wan neer een der oude leden uit Gelderland het man daat neerlegge en zijn zetel in den Senaat afsta aan een anderen, in jaren en ondervinding en tact en aardsche goederen rijken „horogst aan geslagene" in deze provincie. De veteraan der Kamer, de oud-afgevaardigde voor Steenwijk, Storm van 's Gravesande was tot aan het onlangs gevierde Nieuwjaar van ons Par lement, de tweede op de lijst der voordracht tot benoeming van Voorzitter. Hij wordt nu gemist in de Kamer; alweer een grondwetgever van de jaren 40 minder; juist bij tijds dankte hij voor de eer van volksvertegenwoordiger; want Steenwijk koos in Juni een conservatief. De kandidaat-president na mr. Dullert ontbrak nude Tweede Kamer moest naar een nieuwen bedaarden Storm, een des noods stormbezweren- den Storm uitzien. Eamilien als Peel en Bre- dius zijn zeldzaam. Een Storm junior was niet daar. Op wien zou de keuze der 80 vallen? Ze viel wederom op den afgevaardigde eener stad, die, gelijk Arnhem, vroeger conservatief, thans gematigd liberaal kiest. Keuzen als die van De M .ijier en Kool zon deren wij uit; deze beiden zijn geen vertegen woordigers van het districtnoch van de natie. Ds. De Meijier is de vertegenwoordiger van ge broeders Prins, Kool de vertegenwoordiger van den oud-minister Den Beer Poortugael. Haarlem kiest ook geregeld eene koloniale spe cialiteit, in zijne conservatieve dagen mannen als Koorders, in zijne liberale dagen mannen als Mi randolle, die in West-Indië geboren, een lOtal jaren als advocaat en procureur in Cbst-Indië, te Samarang, een drukke practijk had, en dus over de rechtsbedeeling, de opleiding van O.-Indische ambtenaren te Leiden en te Delft, het gebruik der Javaansche en Maleische taalhet Soenda- neesch Madoereesch Battaksch enz.over het politie-strafreglementwat de inlandsche arbeiders betreftover de conversie van communaal grond bezit in individueelen landeigendom weet mede te spreken. De Mirandolle's zijn intusschen, hoe kolo niaal ookechte Haarlemmers van ouder tot ouder. Haarlem, dat op u den indruk maakt van eene uitgestorvene residentie, met zijne hooge, holle straten, zijne ledige ruimten, zijn bijna majesta- tiscbe stilteHaarlemwaar bijkans meer huizen dan menschen zijnen waar u verhaald wordt van de prachtige bovenkamers, die iemand daar voor een prijsje kan hurenheeft iets gedistin geerds aan zich en houdt van gedistingeerde lieden. Nu, de Mirandolle's zijn gedistingeerd. Ver want aan de aloude, vooral in de pers vermaarde familie Enschedé wie deukt hier niet aan de oudste onzer courantende Opregte Haarlemsche Courant, nog altoos, evenals de stad der uitgave, zonder geprononceerde meening, conservatief-libe- raal en liberaal-conservatief zijn zij de eersten onder de voorname burgers van Noordhollands hoofdplaats. De vader van den afgevaardigde mr. Mirandolle vestigde zich nadat hij jarenlang eene rechterlijke betrekking in Suriname had bekleed, weder te Haarlem. De rechtbank aldaar telt de Mirandolle's onder hare vaste leden. Mirandolle Sr. werd aldra rechter-plaatsvervanger aan de arrondissements rechtbank. De zoon, de afge vaardigde, volgde het voetspoor zijns vaders; van Java teruggekeerd zocht hij zijn Haarlem weder op. Ofschoon Surinamer is 't als ware hij een geboren Haarlemmer. Een heimelijke trek verleidt me Naar mijn geboortestad Haarlem. Aan de rechtbank verbondenlid van den ge meenteraad bestuurslid of althans deelhebber in de nijverheids- en koopmanschaps-lichamen der veste en van de bloeiende Zaanstreek, voor een groot deel van uit Haarlem bestierd, tracht mr. Mirandolle zooveel hij vermag, Haarlemmer te zijn. Yan een ferm en breed voorkomen, fijn heer, vermogend ingezetene, humaan en hoffelijk in zijne manierenis mr. Mirandolle een niet- aristocratische aristocraat. Yeel spreken doet deze afgevaardigde nietbe halve over koloniale politiek voert hij slechts het korte woord over ware en denkbeeldige afwij kingen van letter en geest onzer Grondwet, mi- nisterieele verantwoordelijkheid, onpersoonlijk gou vernement, parlementaire en extra-parlementaire ministerie-samenstellingen; want mr. Mirandolle is constitutioneel precies. Ook het Reglement van Orde, dat hij voortaan van den presidialen zetel af, wanneer mr. Dullert eens afwezig zijzal hebben te handhaven, vond in hem een nauw gezet monitor. Wij herinneren ons den tijd niet, dat hij ooit tot de orde geroepen zij. Schoon spreekt deze Haarlemmer ook niet. Hij bedoelt ook geenszins een redenaar te wezen. Doorkneed in den kanselarijstijl, die dit voor heeft dat hij van alle improvisatie ontslaatrijgt hij de geijkte volzinnen met gemak aaneen. Hij zal zich niet ontzien om eene rede te besluiten in den correspondentenstijl: „En zal ik voor 't ontwerp stemmen." Financier en practisch politicus is hij al even min 't bleek o. a. toen hij zwijgende zich onder de 45 voorstemmers van art. 45 der Kappeynewet schaarde. Ordelijk echter en liberaal constitutioneel in eminente mate. Kan hij nog eens een tweede Dullert worden? Twijfel is geoorloofd. 's Gravenhage, 13 October. Gisteren-avond omstreeks half tien ure, had in het Lage West einde een groote volksoploop plaats. Er ontstond namelijk in een herberg, genaamd het Sloepje, een hevige twist tusschen een zestal bezoekers. Een oude man, (lie daar met zijn zoon aanwezig was, werd de deur uitgeworpen; hierover geraakte de zoon zóó in woede, (lat hij een bierglas nam en er een aanrander mede op het hoofd sloeg, die daardoor deerlijk verwond werd, zoodat het bloed hem langs het aangezicht liep. Een politie agent, die op het rumoer was aangekomen, nam den verwonde mede naar het politiebureau om van het een en ander proces-verbaal op te maken. De dader had in dien tusschentijd het hazepad gekozen. Beemster, 14 October. De Najaars-veemarkt in deze gemeente zal gehouden worden op Maan dag den 27 October a. s. Assen, 14 October. Eene vrouw die aan den drank verslaafd was, is in de nabijheid der stad plotseling dood gebleven. Zij was letterlijk in den jenever gestikt. Amsterdam, 12 Oct. Wij ijn hier rijk aan dieven. Dezer dagen is, met behulp van een valschen sleutel, een doosje met f 600 uit een aardappelenkelder gestolen en, met behulp van een kunstig geteekende valsche handteekening ondei eer. orderbriefje, f 500 uit de Ontvang- en Betaalkas. Een zakkenroller heeft mede een flinken slag geslagen, nl. zich van een portefeuille met f 230 meester gemaakt door den eigenaar daarvan te gen het lijf te loopen. Haarlemmermeer, 14 October. Gisteren-och tend is afgebrand de boerderij van Pieter van Leeuwen te Aarlanderveen, staande alhier aan den Spieringweg, bij den Spaarn wonder weg, bewoond door L. van Leeuwen. Al het vee, het meeste huisraad en goud en zilver zijn gered. De boeren gereedschappen, het hooi en koren zijn verbrand; de melkgereedschappen gedeeltelijk. De oorzaak van den brand is niet met zekerheid bekend. Men vermoedt, dat hij is ontstaan door vonken uit een fornuis, hetwelk nogal dicht bij den dorsch- vloer stond. Het is van algemeen bekendheid, dat de aardappelen dit jaar, op enkele uitzonderingen na, stijf van aard zijn, niet breken en in wendig, gekookt of ongekookt, met eene massa waterdeelen bezet zijn. Eene juffrouw te Zwolle kwam op het denkbeeld, om die soort aardappelen gaar te stoomen. Zij deed diensvol gens de aardappelen met de noodige hoeveelheid zout droog in een pot, het deksel goed en de randen opgestopt met een natten handdoek. De aardappelen stoomden gaar, gaven genoegzaam water af, zoodat zij niet konden aanbranden, en toen zij gaar waren kwam er bij het afgieten nog een tamelijke portie water af. Na behoorlijk op gedroogd te zijn, zag men tot groote verbazing de anders zoo onoogelijke aardappelen goed bloemig en zij waren tevens lekker van smaak. De proef werd herhaald met toenemend gunstig gevolg. Wij (leelen deze toepassing gaarne mede, opdat anderen daaruit voordeel kunnen trekken. Te Rozendaal is als verdacht van den moord gepleegd te hebben op den onbezoldigden rijksveldwachter H. Coremans, tevens speciaal opziener der jacht en visscherij van den heer Gihoul te Esschen, gearresteerd J. Jongeneelen te Nispen, in de nabijheid van wiens woning de verslagene doodgeschoten werd gevonden. Een smidsknecht te Groningen heeft door het breken van een ladder zijne beide beenen gebroken. AVegens gebrek aan ruimte in het aca demisch ziekenhuis, kon hij daar niet worden opgenomen. Volgens bericht uit Rome overleed prinses Caroline Bonaparte, op een na de laatste der kinderen van Lucien Bonaparte. Te Koudederk is een kleine jongen, door het breker, van een scharnier, onder een neervallend ijzeren draaihek geraakt. Beide beenen van het kind werden verbrijzeld. Men vreest, dat het aan de gevolgen zal bezwijken. In het departement Corrèze zijn voor eenige dagen wolven verschenen. Een persoon van vijftig jaren werd in een bosch door een reusachtig exemplaar aangevallen. Het (lier wierp zich op den man en bracht hem eenige geduchte wonden toe. Hij worstelde, ondanks zijne wonden, bijna een uur lang met den wolf. Eindelijk waren op zijn noodkreten een paar houthakkers toege schoten, die den man, deerlijk gehavend, zóózeer dat men voor het verlies van zijn leven vreest, verlosten. De wolf heeft in het bosch een goed heenkomen gezocht. Te Pesth is, volgens (1e Press'e, een individu die zich nu eens Willem Brug, dan weer Willem van der Samlen of Wunderlich, Karei Vermeulen, Noordhoek Hegt, Christoftel Ahasverus noemde, uit het hotel I' Europe ge vlucht, schulden achterlatende. De zwendelaar gaf zich uit als hoogleeraar te Leiden, ging te Pesth met vele geleerden om en wist van hen gelden te erlangen. Deze individu, die deze zomer in Duitschland vele slachtoffers maakte, is zekere C. A. Wunderlich, oud 35 jaar, geboren te's-Bosch. Hij was vroeger tot tuchthuisstraf veroordeeld en laatstelijk in dienst in den zoologischen tuin te Amsterdam, waar hij werd weggejaagd. Te Weenen gaf hij zich uit als conservator aan Artis, en leende van een aantal professoren geld. Da man is nu weer verdwenen. In Amerika hebben twee ernstige on gelukken plaats gehad met ballons, gelijk aan de Times geseind wordt. Prof. Wise, die met een ander te St. Louis, opging, is neergekomen in de Mncoupin-wililernis in Illinois. Men heeft sinds lang van hem geen tijding ontvangen en verwacht dat hij den (lood aldaar gevonden heeft. Te San Francisco steeg verleden Zondag prof. Colynore met een reiziger op in een ballon. Er was veel wind en eer de ballon hoog genoeg was, werd hij geslagen tegen de telegraafdraden, die boven over de huizen zijn gespannen. De ballon werd doorsneden en barstte, en de twee heeren werden in Tolsomstreet tegen de straatstee- nen verpletterd. Uit Saksen wordt de dood gemeld van Nina Sontag, die evenals haar oudere zuster Henrietta Sontag, (gravin Rossi) en haar jongste broeder Karl Sontag vroeger in de kunstwereld schitterde, doch voor 30 jaar den sluier aange nomen had en sedert in het klooster Mariënthal (koninkrijk Saksen) verblijf hield. In 18 7 8, zegt de Paix, zijn er van de 29,500 Belgische schutters 20,000 veroordeeld geweest. De engerlingen (larven van den mei kever) zijn thans in de omstreken van Berlijn in zoo grooten getale aanwezig, dat ze o. a. een der schoonste parken dier stad, het Humboldtbosch; geheel dreigen te vernietigen. Een crediet van 24,000 Mark is aangevraagd ten einde de dieren uit te roeien. Te Berlijn is hetzoogenaamde Verb re- cher album" dat de potogrnphieën bevat der verschillende misdadigers in de laatste 6 maanden met 300 portretten vermeerderd. Het gemeentebe stuur heeft van 45 der gevaarlijkste onder deze boeven meer portretten laten maken, en die ge zonden aan al de politiebureaux der hoofdstad, voor de kleinere albums die daar worden be waard. Ook de gemeentebesturen van andere plaatsen kunnen, op verzoek, een portret van deze heeren bekomen. Eenigen tijd geleden deed ee:i verhaal de ronde, dat zekere Walter Hill, die tot de be manning van -een stoomboot de Albert Edward, behoorde, overboord was gesprongen om een pas sagier te redden, (lie in (1e golven een einde aan zijn leven wilde maken. De redding gidnkte Wal ter Hill niet, maar zijn moed en menschlievenri- heid vonden algemeene sympathie behalve bij zijn chefs. Waar zou 't heen, als de matrozen overboord springen om passagiers te redden? Men zou zeggen: zij maken dan eenigszins goed wat de kapiteins te kort komen, die, gelijk op de Albert Edward het geval was, niet zorgden, zooals hun plicht is, dat een boot klaar is om te worden uitgezet of dat de davids in orde zijn. Dat schijnen de reeders van gemelde boot echter niet te meenen! Zij hebben den Hinken matroos gedegradeerd, omdat hij overboord sprong zonder daartoe eerst verlof te hebben gevraagd Heerlijke, philantropie. Te Uithuijzen is een oppassend jon geling door een molenroede getroffen. Het hoofd werd hem verbrijzeld. Te Luik werd dezer dagen een afschu welijke moord gepleegd. De verslagene Joseph Picard, een algemeen geacht man die door baron de Selys Longchamps, tijdens diens verblijf op zijn buitengoed, als huisbewaarder was aangesteld en door zijn voorbeeldig gedrag het volste vertrouwen van zijn meester genoot, werd dezer dagen nadat men hem sedert een paar dagen te vergeefs aan het parquet, waar hij dagelijks stukken bezorgde, had verwacht, in de keuken van het huis zijns meesters, op laaghartige wnze vermoord gevonden. De aanleiding tot deze misdaad is nog onbekend, maar men heeft alle hoop den dader in handen te zullen krijgen. In de verwerij van de heeren Balmeen Pritchard to Halifax heeft den 9en een vreeslijke ontploffing van een stoomketel plaats gehad, waar door zes personen, o. a. de heer Pritchard, de chef van de firma, gedood en verscheiden werk lieden zwaar gekwetst werden. Het gebouw, waarin de ketel stond, werd tot een puinhoop vernield. Een Indiaan, bij zij ne stamgenooten onder den naam „Snelle Looper" bekend is te Winnepeg (Manitoba, Noord-Amerika) ter dood gebracht. A'olgens eigen bekentenis, door getuigen gestaafd, had hij zijne vrouw, zijne kinderen en verdere kuisgenooten doodgeslagen en vervolgeus de lijken verslonden. Ter nauwernoojd is de mitrailleuse- brander op de petroleum-lamp in gebruik ge steld, of reeds tracht eeD Berlijner deskundige deze vinding door eene andere te overvleugelen. Het allernieuwste op dit gebied is nl. de kristal- illuminator of de petroleum-lamp zonder cylinder- glas. Deze lamp moet zeer veel voordeeleu aan bieden. Tusschen Michigan en Jacksen kwa men twee treinen in botsing. Er zijn 25 dooden en 40 gekwetsten. Te Zuidlaren hebben zich een aantal ingezete nen voor den tijd van tien jaren verbonden, des avonds straatlantaarns van olie, enz. te voor zien, mits vauwege de gemeente de benoodigde lantaarns en palen worden aangeschaft. Men be gint het dus met de verlichting der 19e eeuw aldaar ernstig te meenen. Te Amsterdam worden twee krantjes uitgegeven schooljongens. Het eene heet: Be Hollandsche Schooljongens-, het andere: Het Jon gens-orgaan De heeren redacteurs van het eerste blaadje zijn volgens eene mededeeling in Be Amsterdammer twee leerlingen der laagste klasse van H. B. school met 5jarigen cursus, die reeds voor het tweede jaar <n die klasse zitten daar zij wegens .gebrekkige vorderingen niet kon den overgaan. liet andere blaadje wordt geredi geerd door twee heeren van de V. d. Endeschool. Of deze voorlichters ook zulke lichten zijn, wordt niet gezegd. In elk geval schijnen ze het. in eigen oog meer dan genoeg te zijn. Uit Schiermonnikoog s c h r ij f t men van 10 dezer. Nadat gisteren een zware mast op het AVester-strand was aangespoeld, kwam daar heden eene massa gedeeltelijk verbrand wrakhout aandrijven, waaruit men opmaakt, dat er een groot schip in de nabijheid moet zijn verbrand. Ook vond men er heden eene kist met pl. m. 150 fleschjes, waarop acidum liydrojluoricum fumuns"112 gr. Door het breken een der fleschjes kreeg een jongen, die er een paar van op den rug droeg, zware wonden. De door het Duitsche gouvernement benoemde commissie tot aanwijzing welke soort van inkt het geschikst is om stukken van waarde te schrijven, heeft rapport uitgebracht en als hare meening medegedeeld, dat de voor dit doel meest geschikte inkt is de bekende galnoten-inkt. Alle inktsoorten die een der anilinekleuren ten grond slag hebben zijn gemakkelijk van het papier te verwijderen en kunnen dus niet dienen. De inkten met alizarine bereid zijn iets beter, doch geen van alle overtreft den inkt gemaakt uit galnoten en ijzer. Daar waar geen concurrentie bestaat blijven de slagers, niettegenstaande het goedkoope vee, dure prijzen berekenen voor hun vleeseh, de prijzen zijn dan ook zeer verschillend. Te Deven ter betaald men voor goed rund vleeseh 60 a 70 cents per kilo. Te Venlo 70 a 76 cents. Te Klun- dert 65 a 70 cents. Te Maastricht 80 a 85 cents, terwijl te Hoorn door een der voornaamste slagers het vleeseh voor het garnizoen is aangenomen voor den geringen prijs van 55 cents. Waar het ongeloof het volk heheerscht, neemt men dezelfde verschijnselen waar, die zich bij de tering van het menschelijk lichaam openbaren. De zieke Schijnt voor het oog gezond, soms blozenden kan bezwaarlijk zijn toestand be seffen voor dat het laatste uur daar is. Het ver derf, eenmaal aanwezig, is echter ongeneeslijk. In hoeverre in het staatkundige leven, de latere

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 2