BUITENLAND. BINNENLAND, België. Engeland. Frankrijk. Duitschland. Italië. Rusland. Zwitserland. Turkijë. GEMENGD NIEUWS. Onder het juk eener opgedrongenon mogelijke éénheid wordt ook in Italië de vrijheid doodgedrukt. De Italianen zullen dus meer moeien betalen tot dekking van een tekort, ont staan voor uitgaven, die hun doel toch niet zullen treffen. Daargelijk in alle landenwaar 't het overwicht heeftverslindt liet radicalisme de stoffelijke krachtzonder de zedelijke te ver- lioogen. De werkstaking van de mijnwerkers in liet kolen-district van Charleroi breidt zich uit. Gis teren staakten de werkers in de mijn van de Gauffre te Chatelineau den arbeid; daarna heeft zich de werkstaking tot de kolenmijnen van Chatelet uitgebreid. De werkstakers ten getale van 2000, trekken door de dorpen met vlaggen aan het hoofdoveral wemelt het van gendarmen en de over heden zijn gereed om, ah het moet, tusschen beiden te komen. In verscheiden gemeenten zijn zamenscholingen verboden. Te Gilly heeft de arrondissements commissaris zich zelfs overtuigd, dat de tusschenkomst van troepen noodzakelijk was, en heeft deze dan ook eer-gisteren gerequireerd. In den ochtend trok een bende werkstakers zingende in de richting van Fleurus op. Nieuwe en verontrustende demonstratiën wor den gevreesd. De correspondent van the Daily News te Kan- gun schrijft dd. 11 Sept. over den toestand in Birma: Koning Thee-Baw verkeert tegenwoordig in een toestand, die hem tot alles in staat maakt. Een prinses schreef een briefje uit het paleis, waarin zij meldt, dat de Koning zich onlangs woedend maakte over een kat. Het vermetele dier waagde het namelijk, in de allerhoogste tegenwoordigheid te miauwen en herhaalde zelfs dit misdrijf, voor iemand in staat ivas het te verhinderen. Zijn Majesteit liet de kat opvangen en stak haar met hoogst eigen handen in een muizenval, zijn omgeving mededeelende, dat als zij niet zorgde dat de kat er in bleef, hij iedereen in zijn nabijheid het hoofd zou laten afslaan. In dezen toestand bleef het arme dier. Thee- Baw kwam er eiken dag naar kijken en amu seerde zich uren lang met het beest te tergen, door het buiten den val aan voedsel te laten ruiken. Dat men dagelijks nog niet van erger dingen hoort, waarvan deze bloeddorstige duivel de oorzaak is, moet slechts geweten worden aan vrees. Eenige dagen geleden werden vijftien arme drommels om geen andere reden vermoord dan omdat zij het brood van Nyoung-Yan ge geten hadden. Deze nieuwe gruweldaad kan slechts toegeschreven worden aan een demonischen harts- ocht om bloed te vergieten of aan een hooghar tige uitdaging als antwoord op de vertoogen van de Engelsche autoriteiten. Aan den Standard wordt uit Berlijn onder dag- teekening van eergisteren gemeld, dat er tusschen Duitschland en Oostenrijk een defensief verbond formeel is gesloten en geteekend. Bij Grenoble worden thans proeven genomen met de vuurballen van Lamarre, eene uitvinding waardoor men in eene belegerde stad kan ont dekken, waar de belegeraars 's nachts loopgraven aanleggen en batterijen oprichten. De bal geraakt in vuur spoedig nadat hij uit het kanon wordt geschoten pn geeft een tijdlang een fel licht, zoo dat de belegerden hun geschut kunnen werpen in de richting, waar men door den vuurbal den vijand aan 't werk heeft gezien. Aan den vuur bal is eene bom verbonden, die op ongeregelde tijden ontploft en mitsdien de soldaten, die den vuurbal trachten uit te dooven, met den dood bedreigt. Als een bewijs voor de opvatting, dat de nieuwe Oostenrijksche Premier, baron von Hay- merle, niet minder dan graaf Andrassy, prijsstelt op de vriendschap van Duitschland, wordt het feit gereleveerd hoe hij van zijti optreden als Minister van Buitenlandsche Zaken aan het Hof van Berlijn kennis gaf in hartelijker woorden dan aan de andere Mogendheden. In het bizouder legt hij nadruk op de hartelijke betrekkingen, thans tusschen Oostenrijk en Duitschland be staande. Een gewezen pauselijke zouaaf, Emmanuele Achiardi, be'noorende tot eene rijke familie van Livorno, is dezer dagen, door een dolksteek ge kwetst, op het oog mblik dat hij het huis zijner verloofde verliet. De wonde ie zeer gevaarlijk. Achiardi had, na het pauselijk leger te hebben verlaten, dienst genomen bij de Carlisten. Men denkt, dat die laffe aanval het werk is van zijne politieke vijanden. Tot nu toe is de dader niet bekend. Een millioen in valsche banknoten werd dezer dagen hij eene adellijke en rijke Kussische dame te St.-Petersburg gevonden. De biljetten zijn in Londen gefabriceerd en werden onder den vorm van sigaretten over de Russisoiie grenzen ge smokkeld. Vele hooggeplaatste personen schijnen in deze zaak betrokken te zijn. Dezer dagen heeft de ond-katholieke pastoor Salis te Undervelier in den Jura de wijk genomen naar Italië. Dit is reeds de 85ste door den Staat aangestelde pastoor, die op den loop is gegaan. Men moet de overblijvenden nu met een kaarsje !n den Jura zoeken. De heldenmoed der Katho lieken aldaar heeft over despotisme, list en huiche larij schitterend gezegevierd. De Sultan heeft eenigszins in den financiëelen nood te gemoet te komen, bevel gegeven. 90,000 man geregelde troepen af te danken. Als Z. M. besluiten kon het zelfde middel voor goed op het Serail toe te passen, zou er wellicht eenige kans bestaan, dat de bodem van de schat kist niet altijd zichtbaar was. Nu 't op zijn eind loopt en de kaars al in den dop brandt, zegt de Gelderlander, willen we ons oordeel zeggen over de Arnhemsche Tentoon stelling. 't Was armoe troef. Wij spreken, niet van het tentoon gestelde, maar van de tentoon- stelling. De gamelang eerst. Die verdachte kermistroep, echt kanalje, naar ons verzekerd werd moest dienst doen als de bons voor een piano in couranten en maandschriften die niemand (eest. Voorts kan nog geen bronzen penning er op overschieten. De bekroonden ontvangen papieren diploma's, akten als kweekeling, hulp- en hoofd onderwijzer, le, 2e en 3e graad in de industrie. Eindelijk, om kort te gaan, werd zelfs munt geslagen uit de lijst der bekroonden, om dc kosten te dekken; ze werd een dag voor de Arnhemsche Ct. ze zelf kon drukken, verkocht aan de N. Rott. Ct. en 't Nieuws v. d. Dag. Arnhem heeft zich wezenlijk tentoongesteld. Schiedam, 16 Oct. Bij herstemming is tot lid van de Gemeenteraad gekozen de heer W. A. Beukers, met 3 34 stemmen. De heer J. K. Boeije bekwam 330 stemmen. Reek, 15 Oct. Gisteren trachtte de veldwachter een standje in een herberg te stillen. Toen hij daarin niet slaagde, riep hij den burgememeester. Ook zijne komst kon niets uitwerken. Zelfs keer den de deugnieten zich tegen den burgervader, die daardoor een messteek in den linkerarm ont ving. De veldwachter ziende, dat de burgemeester gekwetst was, trok de sabel en bracht daarmee den grootsten belhamel een slag op het hoofd toe, die hem waarschijnlijk het leven zal kosten. De justitie doet onderzoek. Arnhem, 14 Oct. In de gracht n abij Musis Sa crum is een sergeant der veldartillerie verdronken, doordien hij in de duisternis van den weg raakte. Gouda, 15 October. Heden werd alhier de nieuwe K. K. kerk op den Kleiweg plechtig inge wijd door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem. Bij deze plechtigheid werd de Missa in bes van Viotta uitgevoerd, met medewerking van de heeren Venverloo uit Amsterdam en Deckers uit s-Bosch. De HoogEerw. heer J. van den Akker, Deken en Pastoor te Haarlem, hield de feestrede. Men rekent, dat Baron Rothschild twee millioen franks bijdraagt voor voorloopige werk zaamheden voor een onderzeesche tunnel, die Frankrijk en Engeland zal verbinden. De Public Opinion verhaalt het vol gend proetje van den practischen geest der Yan kees. Een Amerikaan, die uit de stad ging, om de baden te gebruiken, hing de volgende kennis geving in de vestibule van zijn huis op: „Aan de dievenAl mijn zilver en voorwerpen van waarde zijn gedeponeerd in de gewelven der bank. De kasten enz. bevatten niets dan oude prullen, die u tot niets zullen dienen. De sleu tels bevinden zich links op de console in den salon, voor het geval gij twijfelt aan mijn woord. Ook zult gij daar vinden een cheque van 50 dollars om u voor uw tijdverlies en teleurstel ling schadeloos te stellen. Wees zoo goed uw voeten goed te vegen en geen vlakken op het tapijt te maken." In Luik is in een hotel van den Ba ron de Pélys-Longchamps, de concierge, Pirard genaamd, die op het oogenblik daar alleen was vermoord gevonden. Diefstal is de beweegreden van de misdaad geweest. Een aantal obligatien ter waarde van 25,000 frs., zijn uit de kast op de kamer van Pirard verdwenen. Hij schijnt met zijn moordenaar nog gedronken te hebben; althans men vond op eene tafel eene flesch met twee glazen. Wie de moordenaar is, is nog on bekend. Eene Engelsche net gekleede jonge dame werd te Parijs dezer dagen, op het oogen blik dat ze de hand in den zak van een dame stak, door de politie betrapt en naar het politie bureau overgebracht. Daar aangekomen veinsde ze waanzin; maar, wel verre van zich te laten verschalken, ging men tot het doorzoeken harer zakken over, waar nog zeven portemonnaies bij haar gevonden werden. De huiszoeking bracht onderscheidene voorwerpen van hooge waarde aan den dag, en het bleek, dat men te doen had met een Engelsche dievenbende, bestaande uit vijf vrouwelijke personen, onder leiding van een man, zich noemende W. die echter op het oogenblik niet te vinden was. De medeplichtige vrouwen werden alle op één na, die ontsnapt was, in hechtenis genomen. Dezer dagen geraakte V. te Maarssen, in bschonken toestand verkeerende, in de Vecht. Dit werd bemerkt door R. M... die alle pogingen in het werk stelde om den drenkeling op het droge te brengen. Toen hij hierin geslaagd was, werd hem uit dankbaarheid, na veel beleedigen- de scheldwoorden, door den geredde een pak slaag aangeboden, hetgeen echter door de in middels bijgekomen toeschouwers werd afgewend. Uit Harlingen bericht men het ver blijdend verschijnsel, dat gedurende de eerste negen maanden van dit jaar voor f 50 f 60,000 minder aan sterken drank verbruikt is dan in het zelfde tijdvak van 1878. Helaas echter staat dit verschijnsel in verband met de minder gunstige tijdsomstandigheden De Courrier de la Meuse spreekt het door den Gooi-en Eemlander medegedeelde be richt; „dat te Maastricht de kippen levend wor den geplukt," tegen. Dinsdag-nacht is de k unstlakfabriek, in Nieuwer-Amstel aan de Baarsjes gelegenin brand geraakt en grootendeels door de vlammen verteerd. Om alle verschillen tusschen reizi gers, die per Hollandschen spoorweg te Amster dam aankomen, en de kruiers, wier diensten in geroepen wordente voorkomen, is van wege de spoorwegmaatschappij een tarief daarvoor vast gesteld. In Den Haag is weer eens een dief op de oude, maar dikwijls doeltreffende wijze ont dekt. In de kast waaruit nu en dan iets ver mist werdverborg men een agent van politie die den dief, huisknecht van den bestolene, op heeterdaad betraptetoen hij zich met met een sleutel toegang tot de kast verschafte. Hebben de gamelangspelers menige herinnering aan Nederland medegenomen, ".ij heb ben er ook menige achtergelaten, behalve aan de tonen hunner speeltuigen. Velen hebben zij ver zuimd te betalensommigen voldaan met de lombardbriefjes van hunne niet gekregen, zooals vroeger verteld werd, maar gekochte horloges, die zij te pand hadden gegeven. Men ziet hier uit, dat de YYestersche zeden en gewoonten lang zamerhand toch ook op de Oosterlingen vat krijgen. Te Venetië is slechts sprake van het volgend tragisch voorvalDe dochter van een gegoed burger, mej. C., uitmuntende door haar schoonheidonderhield sedert geruimeu tijd een intieme betrekking met een jongman van een oud- adellijke familie, welke deze liefdesgeschiedenis met leede oogen aanzag. Eenige weken geleden werd de jongman aan het ziekbed gekluisterd en daaidoor de beide gelieven van elkander ge scheiden. Eergisteren begaf de jonge dame zich naar het eiland Murano. Toen zij het Franciskaner klooster voorbijging, trad zij de kerk binnen en bezocht daarna het kerkhof. Een nieuw en prachtig grafteeken trok hare aandacht. Genaderd zijnde om het opschritt te lezenlas zij den naam van haar geliefdedie sedert veertien dagen overleden was. De ongelukkige viel in zwijm en toen zij tot zich zelve kwam was zij krankzinnig. In het strafregister van een soldaat in België wol te verstaanwant in Holland is de militaire stijl een puikje leest menvier da gen politiekamer wegens het in een winkel halen van een haring zonder stropdas. Ee.n ander, een korporaal nog wel, had 8 dagen arrest, omdat hij „schaterend van lachen gezien was door zijn kapitein, paard rijdende op een os in uniform." Te Rotterdam is thans de eerste met glas overdekte straat of passage geopend, xklleen het glazen dak is geassureerd voor f 183,000. Naar men zegt, moet de hed en gesloten wordende tentoonstelling van Arnhem den deel hebbers op een nadeelig saldo van pl. m. 30 pCt. komen te staan. Een aardige trek uit het leven der dieren wordt uit Bolkenlnain, in Silezië, mee gedeeld; Een houtvester in den omtrek van die stad had een tam hert, dat los door zijn huis en tuin rondliep, en vooral met de honden zeer goede vrienden was. In Mei 11. werd het dooi de kinderen gejaagd, het vluchtte in het bosch, en kwam, tot grooten spijt van den eigenaar niet meer terug. Eenige dagen geleden zag de houtvester tot. zijn verwondering een hert zijn tuin binnenkomen; hij hitste er terstond zijn hon den op aan. Deze schoten blaffend toe, maar bleven plotseling stilstaan en gaven allerlei teekenen van blijdschap. Zij hadden hun ouden vriend, het ontvluchte hert, herkend. Het tamme dier leeft nu weer, evenals vroeger, in het huis van zijn meester. Opgemerkt voor een winkel: „Hier smelt men schildpad aan elkander, waarvan niets zichtbaar is." Als een bewijs, dat de Arnhemmers over 't algemeen liefhebbers zijn van iets vochtigs, moge dienen dat de ondernemer van een café restaurant, hetwelk te Arnhem zal worden opge richt, niet minder dan 46,700 gld. ten koste legt aan de verbouwing van een pand, waarvoor hij reeds pl. m. 50,000 gulden betaalde. Waarlijk Arnhem doet voor de groote steder. niet onder. Een ton gouds, 't zegt zoo iets voor onzen „ar- moedigen" tijd Z. M. de Koning- Groothertog heeft den heer Franz Kuster te Amsterdam, den beken den dilettant-tenorzanger, benoemd tot ridder dei- orde van de Eikekroon. Woensdag 11^-Tieeft te Groningen een tweede voorstelling van de maskerade „Graaf Edzard's intocht binnen Groningen" plaats gehad. Het zijn thans de leerlingen der voorbereidende school voor middelbaar en hooger onderwijs die, alle in prachtige pakken uitgedost en op hitten en ezels gezeten een tweede blijde inkomst te zien gaven. De Burgemeester weigerde het verlof tot- een fakkeltocht, zoodat de rondgang alleen bij dag geschiedde. De afschaffers te Westerville, ridders der matigheid geheeten, hebben dezer dagen een zekeren Corbin, hotelhouder en handelaar in sterken drank, met huis en have in de lucht doen springen. Het buskruit, dat voor de ont- ploffinghad gediend was geplaatst in een vertrek onder de slaapkamer van Corbin. Den vorigen dag was er in een magazijn der stad een dief stal gepleegd van twee vaatjes buskruit. Men veronderstelt dat die diefstal gepleegd is door de vijanden van Corbin: Men ziet dat de heeren matigheidsridders te Westerville geen halve maat regelen gebruiken om tot hun doel te geraken. Dinsdag-ochtend kwam in de nabij heid van het station te Leiden een spoorweg arbeider in aanraking met den trein, welke van Amsterdam arriveerde, waardoor hij een sleutel been bra^ Te Drouwenerveen is Zondag-avond eene vrouw, die om een boodschap ging, in het water geloopen en verdronken. OokteSneek zaleerstdaagseene melk- inrichting worden geopend. Zondag-morgen heeft te 's Bosch een gehuwde vrouw, die gerekend wordt te beltooren tot den „fatsoenlijken" stand, maar niettemin verdacht wordt bijdragen te hebben geleverd voor een aldaar verspreid zg. Nakermis-courantje waarin verschillende achtenswaardige familiën door het slijk worden gesleurd, getracht zich het leven te benemen door zich uit de tweede ver dieping van haar woonhuis te werpen. Haar toe stand is niet buiten gevaar. 't Ware beter geweest, als ze zich vooraf hadde geschaamd over dergelijke laagheid. Uit Stuttgart wordt gemeld d at Maan dag-avond ten 10 ure te Heidelshem, bij Bruch- sal, twee spoortreinen met elkaar in botsing zijn gekomen, met het gevolg dat er drie passa giers gedood en dertien reizigers benevens twee beambten gekwetst werden. De machinist wiens schuld het was heeft zich doodgeschoten. Dinsdag-ochtend werden te Naarden voor het front der troepen twee miliciens-plaats vervangers uit de gelederen weggejaagd. De een verplicht den milicien, voor wien hij uitgerukt is, om ten derden male een plaatsvervanger te stellen, en de ander kwam 's avonds terug, srnee- kende om huisvesting. Verregaand misbruik van sterken drank was de oorzaak, dat eergisteren-avond v. S„ van de kermis uit Nijmegen terugkeerende, on danks de tot hem gerichte waarschuwing, dat de gierbrug nog niet aan was, voortliep op het brugge 'ak en in de rivier de Waal verdronk. Zijn lijk is tot heden niet gevonden. De proef doorde Am st. Melkinrich ting genomen, om melk per glas op straat te verkoo- pen, is vrij wel geslaagd, zoodat het voornemen bestaat in het a. s. voorjaar op uitgebreider schaal daarmede voort te gaan. De verkoop be droeg, naarmate hat weder minder of meer warm was, van 100 tot 600 glazen per dag. Jongeneelen uit Nispen, beschuldigd van den moord gepleegd te hebben op den on- bezoldigden rijksveldwachter Koremans aldaar, en die den 7den October gearressteerd werd, heeft zich in de gevangenis te Breda door ophanging van het leven beroofd. Hij had daartoe gebruik gemaakt van koord uit zijn hangmat. De heer Th. J. Roothaan viert den 21 n dezer zijn gouden jubileum als organist in de kerk van den H. Franciscus Xaverius (Krijtberg). Het prachtig mausoleum, ingevolge testamentaire beschikking van den gewezen Her—

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 2