BINNENLAND. Oostenrij k-Hongarij e. ondergeloopen en verwoest. De gou/erneur van Mnrcia heeft aan de regeering getelegrafeerd, dat er meer dan 500 menschen in den vloed moeten omgekomen zijn. Reeds waren vele lijken gevon den. Hoeveel vee verdronken is, is bij geen be nadering te ramen; dat de spoorwegen veel gele den hebben is te begrijpen. De wijnoogst is over eene groote uitgestrektheid totaal vernield. De regeering heeft bevolen de ongelukkigen zooveel mogelijk te hulp te komen. De koning, die wel dra de havens aan de Middellandsche Zee zou bezoeken, zal thans de reis over de geteisterde gewesten ondernemeu. Allerwcge in het land zijn reeds inschrijvingen geopend voor de slachtoffers der overstrooming. De koning heeft voor 50,000 de minister-president voor 10,000 pesetas in geschreven. Uit Madrid en andere plaatsen is dadelijk hulp aan geld en kleedingstukken naar de overstroomde oorden gezonden.Bij de Spaansche bank is den eersten dag 60,000 pesetas voor de ongelukki gen gestort. Als een begin van bezuiniging op het budget van oorlog zijn thans 23,000 man tot 1 April naar huis gezonden, waardoor eene besparing van meer dan een millioen verkregen wordt. Te Amsterdam begint men nu al berouw te krijgen over het bezit van een eigen Universiteit: de tien-duizenden, waarop de uitgaven begroot waren, werden honderd-duizenden en de medi sche faculteit is de eenige, welke tot hiertoe verschijnselen van levensvatbaarheid vertoont. Korteweg, 29, en Elise Baart, 24 jaar oud, hebben vóór zij zich den dood gaven, schriftelijk verklaard, dat zij het leven moede waren en den niet ingingen. Vreeselijk ontwaken in de eeuwigheid! Deze zelfmoorden doen ons een blik slaan in de ontzettende diepte van het moderne ongeloof, door het liberalisme gepredikt en in de liberale bladen verheerlijkt. Amsterdam, 20 Oct. Door zekeren heer Schmul, eene onbekende grootheid, was in de Amsterdamsche bladen in de restauratie de Pool eene vergadering uitgeschreven ten einde midde len te bespreken om der bemanning van de Willem Barentz een feest te bereiden. Slechts negen belangstellenden gaven aan de uitnoodiging gehoor, zoodat men besloot, wegens de weinige deelneming, aan deze zaak op den voorgestel den voet geen gevolg te geven. Deze Schmul- partij zal dus niet plaats hebben. Beverwijk, 20 October. Nu de slagers hier het vleesch nog steeds op 45 a 50 cent het halve kilo blijven houden, zijn eenige ingezetenen voor eigen rekening gaan slachten en één hunner liet rondroepen, dat bij hem versch vleesch le qualiteit voor f 0.36 en 2e qual. a f 0.22 het halve kilo te bekomen is. Leiden, 20 October. In de afgeloopen week werden hier door roodvonk aangetast 53 personen terwijl 11 er aan bezweken. Bergum, 20 Oct. Omdat men ook hier den winter voor den arbeidenden stand donker te gernoet ziet heeft zich eene commissie van werk verschaffing gevormd. Het benoodigd bedrijf— kapitaal, groot f 10,000, is als renteloos voor schot verkregen. Door middel van vlasbereiding zal de commissie trachten den werkman gedu rende het barre saizoen voor broodgebrek te bewaren. GEMENGD NIEUWS. Een treffend ongeluk had eergisteren plaats in de beetwortelsuikerfabriek van den heer F. Wittouck te Bergen-op-Zoom. De surveillant in die fabriek Linders genaamd, een riem willen de lessen over een rad bleef met het pand van zijn jas aan een der tanden haken, met het treurige gevolg, dat hij tusschen twee raderen omkneld raakte en hem beide beenen werden vermorseld. Naar het gasthuis vervoerd, is hij enkele uren later bezweken. De ongelukkige laat eene vrouw en vier kinderen achter. De kantonrechter te Oss heeft een in gezetene van Megen, die geweigerd had een sol daat op te nemen, hem tijdens de jongste mili taire manoeuvres ter inkwartiering gezonden, ver oordeeld tot een boete van f 50. De heer Oscar Carré die zich met zijn circus thans te Munster bevindt, heeft een wed dingschap aangegaan, om binnen den tijd van 14 "dagen ieder paard zoodanig te dresseeren, dat het alle toeren in de hooge rijschool zal kunnen verrichten. Een cavalerie-officier, die de weddingschap aangenomen en beloofd heeft een belangrijke som te zullen betalen zoo hij verliest, heeft als voorwaarde gesteld, dat Carre op het bepaalde tijdstip met het paard van den officier in eene openbare voorstelling proeven zal geven, dat hij het paard zoo als vastgesteld is heeft afgericht. Een zonderlinge roode kool is ge groeid op het land van zekeren Roelofsen, te Doetinchem; zij vertoont den vorm van een hooge bouquet, met zestien stuks spits toeloopende zeer vaste kleine kooltjes. Te Zwartsluis is de 93-jarige vrouw B., voor de koude een extra kooltje nemende in haar stoof, met het vuur in aanraking gekomen waardoor haar kleeren in brand geraakten en zij niet lang daarna aan vreeselijke brandwonden bezweek. Twee gevallen van vergiftiging door champignons hebben in het korte tijdsverloop van twee dagen in de gemeente Lansac en in die van St. Laurent d' Arce plaats gehad. Beide keeren hadden de huisgenooten bij het plukken niet genoegzaam acht gegeven en het gevolg was dat zes personen na den maaltijd hevig ongesteld werden en vier hunner overleden. Te Hilvarenbeek wordt reeds sinds lang best rundvleesch verkocht voor 327s ct. per '/s kilogram. Een spekslager te Steenwijk had onder zijn bezigheden een bankje van veertig gulden dat hij had ingewisseld, op de tafel in de bin nenkamer van zijn huis nedergelegd. Toen hij 's avonds aan dat bankje dacht en er naar vroeg, vernam hij tot zijn niet geringen schrik van de dertienjarige boodschaploopster, dat deze in den schemeravond met een papiertjedat op de tafel lag, de lamp had aangestoken, welk papiertje weldra bleek genoemd bankje te zijn; op het overgebleven door het meisje op den grond ge worpen kleine stukje was alleen nog het cijfer veertig te lezen. De „KI ad d e ra d ats ch" het spotblad van Berlijn had de vrijheid genomen den kan selier van het keizerrijk onder de wezenstrekken van Saturnus, zijne eigene kinderen verslindende, 't is te zeggen de wetten onder minister Falk gemaakt, af te schilderen. De kanselier heeft zich hierdoor in zijne eer gekrenkt gevoeld en den „Kladderadatsch" waarvan het schijnt dat hij nog wel eens linlpredacteur geweest is, voor de rechtbank gedaagd. Le Figaro wijst er op dat, zoo Frank rijk vroeger het Ministerie der Jules hadhet nu hel Ministerie der Y heeft; want het tegen woordig Kabinet bestaat o. a. uit de heeren Leon Say, Le Koyer, Gresley, JauróguiberryJules Ferry, De Freycinet en Cochery, terwijl aan het hoofd der Begeering staat Jules Grevy. Ten aanzien van den hommando-con- tróle-toestel van de Bielefelder ingenieurs-firma "Robert Kiichen verneemt men de gunstigste be richten. De proefnemingenvanwege de Pruisi sche regeering op het adviesschip Falke gedaan, zijn hoogst bevredigend uitgevallen. Met dien toestel is vergissing in de kommando's op een schip onmogelijk en heeft de bevelvoerder steeds een oogenblik de volledigste controle op de uitvoe ring. Klimaat en weder hebben geen invloed op den toestel. De keiz. admiraliteit heeft de strengste geheimhouding beloofd. De firma heeft reeds pa tenten gevraagd in alle landen. De Pruisische minister van marine die den toestel op de Falke zelf heeft onderzochtzal dien weldra op alle Duitsche oorlogsschepen invoeren. In de vorige week zijn door denhongen vloed de uiterwaarden langs het Hollandsck Diep ingeloopen. Er zijn een 50tal schapen verdronken. Zaterdag-nacht heeft iemand door een geopend raam boven de voordeur zich toe gang verschaft tot het kantoor van de melkin richting te Delft. Uit eene lade der toonbank vermist men 46.41. Het Dagblad meldt, dat deluitenant- generaal graaf F. J. Du Monceau den tachtigsten verjaardag van zijn indiensttreden heeft herdacht. De heer Du Monceau trad op 16 October 1799 als cadet in dienst. De heer O. Fenzi, president van de Toskaansche Tninbouwmaatschappij, beveelt als een specifiek middel tegen hersenverkoudheid de Eucalyptus Globulus aan. Men behoeft daartoe slechts een of een paar bladen dezer plant te kauwen. Het is zeker gemakkelijk te beproeven. Zaterdag-avond is op den staatsspoor weg Haarlem-Helder de laatste trein naar den Helder bij Uitgeest ontspoord. Na adsistentie uit Amsterdam kon de dienst den volgenden ochtend weder geregeld geschieden. Een goederenwagen had schade bekomen; de locomotief en tender lagen in het zand. Kool is er zegt Semper Virens dit jaar zoo overvloedig, dat op onderscheidene markten in Gelderland de landbouwers daarvan een gedeelte weer naar huis moeten nemen, zoo is het ook met de peren, als de koopers niet aan de hoog gestelde eischen willen voldoen. Eergisteren-namiddag werd te,Steen bergen door de maréchaussee gevankelijk bin nengebracht zekere A. v. d. O.arbeider te Dinteloord, beschuldigd van aldaar in den nacht van 18 op 19 dezer een persoon eerst een goed pak slaag le hebben gegeven en hem daarna een gouden horloge met dito ketting te hebben ont futseld. Hij is heden naar Breda gebracht. Terwijl andere jaren een zeer uitge breide handel op het buitenland gedreven wordt met de 2jarige poller, van het welriekende le lietje der dalen Convallaria majalis L.), die om dezen tijd worden opgestoken, gekeurd en ver- I zonden, blijkt het nu, dat van het meerendeel dier pollen het vereischte bloeibeginsel voor het volgende jaar verrot is. Ten gevolge daarvan zijn er partijen van dat aanminnige Meibloempje, tot groote schade der kweekers, ter verzending on geschikt. J1. Zaterdag is in een slootonder Nij- kerk het lijk gevonden van een ingezetene dier gemeente. Vermoedelijk is hij, door de duister nis misleid, in de sloot gevallen. Een gehuwd persoon, vader van ver- scheidene kinderen, heeft eergisteren-avond laat, in de nabijheid van Dordrecht, met een scheermes een jonge dochter vermoord, met welke hij vroe ger op den loop geweest en dien avond was uit gegaan. Hij is, of heeft zich zeer ernstig met het scheermes gewond en bevindt zich in het gasthuis. Het is een onjuistheid, dat de depor tatie uit Rusland Siberië bevolkt heeft. Toen West-Siberie op het einde der zestiende eeuw door de Russen veroverd werd, had het een be volking van 5 millioen, en nu heeft Oost-en West-Siberie een bevolking van 4 millioen, hoe wel het getal gedeporteerden jaarlijks van 80 tot 120 duizend personen bedraagt. Te Saratof, in de hoofdstad van het Russische gouvernement van dien naam heeft de politie eene vrouw gevonden, die drie jaren lang in een kelder, geketend, slacht gevoed en niet gekleed, opgesloten was gehouden door haren oom die zich op die wijze van eene erfenis wilde meester maken, hoewel hij buitendien reeds zeer rijk was. De ongelukkige vrouw kon bijna niet meer sprekenhaar lichaam was geheel met won den overdekt, zoodat zij niet meer kon staan. Men heeft haar in een hospitaal gebracht en den oom in hechtenis genomendie te vergeefs 200,000 roebels aanbood, als men hem in vrij heid wilde laten. Men zegt, dat een bankbiljet drie ge heime kenteekenen heeft, waardoor de directie der Bank in staat gesteld wordt in twijfelachtige gevallen de echtheid te bepalen. Een dier ken teekenen zou zijn een voor het oog onzichtbare stempelwelke de woorden „gij zult niet stelen" bevat. Wordt het bankbiljet door photographie nagemaakt, dan komt op het cliché de spreuk te voorschijn. Men heeft, als dit waar is, zijne toevlucht genomen tot eene fluoresceerende zelf standigheid. Schrijft men op wit papier met eene verdunde oplossing van dubbelzwavelzure cbinine in water dat een spoor zwavel .uur be vat, dan verdwijnen de karakters bij het drogen spoorloos, maar komen te voorschijn als men een photographisch beeld v..n het papier wil nemen. Het licht, dat van de chinine als fluores ceerende stof afstraalt, is voor het oog onzicht baar, maar oefent toch zijn vermogen op het zilverzout der photographie uit. L' Estafette deelt den dramatischen dood mede van den heer Bassou Billault. Eer gisteren-avond bevond hij zich in de schermzaal toen de dop van de fleuret van zijn tegenstander afvloog hem zeer hevig aan den hals verwondde en den slagader doorsneedt. Alle hulp was noo- deloos en de jonge man, die auditeur bij den Raad van State is, gaf kort daarop den geest. Z. M. de Koning heeft de 8 dagen cel straf, waartoe F. P., voormalig leerling der H. B. S. te Venlo, ter zake van verzet tegen de politie was verwezenin een boete van f 25 veranderd. De postbode te Gorredijk, is tot 9 maanden celstraf veroordeeld wegens het zich toeëigenen van hem in qualiteit toevertrouwde gelden. Donderdag jl. heeft er te Marseille een verschrikkelijke storm gewoed, die vele on gelukken heeft veroorzaakt. Stevige hoornen wer den ontworteld, pannen vielen bij hoopen van de daken; de menschen op straat konden zich niet op de been houden. In sommige gedeellen der stad werden touwen langs de huizen gespan nen, om de voorbijgangers steun te geven. Een looper van het dok, uitgezonden om geld te ont vangen, werd omvergeworpen; door den val sprong zijne portefeuille open en de zich daarin bevin dende bankbiljetten, ter waarde van 1500 fr. vlogen langs de stiaat. Een grijsaard van 70 jaren, die almede werd neergeslagen, was on middellijk een lijk. Eergisteren werd aan de politie te Leiden kennis gegeven, dat zekere E. de H., oud 24 jaren twee a drie weken geleden beval len was, waarvan echter op het bureau van den burgerlijken stand geen aangifte was gedaan. De vrouw onderging nog in dienzelfdcn avond een scherp verhoor, waarbij zij de zaak ontkende. Bij een daarop arevolgd onderzoek van deskundigen werd echter geconstateerd, dat zij bevallen was van een voldragen kind. Daar zij echter hare verklaring bleef volhouden, heeft onder toezicht van de politie in hare woning een onderzoek plaats gehad, waarbij een put werd opgebroken. Daarin vond men het lijkje van een pasgeboren kind. Nu kon zij niet langer ontkennen. Er is procesverbaal van de zaak opgemaakt en het lijkje aan deskundigen ter schouwing overge geven. Het Handelsblad be v at de alleenspraak van een burgerman, die een dronkaard gevaar zag loopen onder de tram te Amsterdam te ge raken, terwijl hij op weg was naar een kroeg. Als de ourgerman de regeering ware, dan liet hij de herbergen op de derde verdieping hou den, dan kon ten minste een dronkaard er niet in komen. llet. denkbeeld is vernuftig maar gaat mankjwant hoe zou men de lui, die in de her bergen dronken worden, naar beneden krij gen, indien zij zich op de derde verdieping be vonden. Woe n s dag-a vondomstreekshalfnegen uur zijn te Rotterdam twee heeren door een rukwind tegenover den Grooten Schouwburg op genomen en in den Coolsingel geworpen. Spoe dig was een massa volk ter plaatse, en werden de beide personen gelukkig gered. Zaterdag tegen den avond liep te Willemstad het gerucht, dat een klein knaapje van circa drie jaar vermist werd. Dadelijk werden er nasporingen gedaan, en weldra werd het kind levenloos in de haven gevonden. Het schijnt zijne moeder ongemerkt te zijn gevolgd, en toen in de haven te zijn gevallen. In de vorige week vond de bouwman v. d. H., zijn land doorgaaude, een nest met 3 haasjes Ilij nam die met zich naar huis en zetten hen in een hok bij een konijn, wier jongen hij verwijderd had- Dadelijk nam de moeder de jonge haasjes gunstig op en deze gevoelden er zich dadelijk 'thuis. Ze groeien nu, dat het een lust is en de oude is niet op haar gemak, als men haar de jongen schijnt te willen ontnemen. De oude vrouwtjes in het armhuis van St. George te Londen, hebben in de bladen eene bittere grief gelucht. Tot dusver kregen zij dagelijks bij haar middageten een half pintje (dat is één bierglas) slap bier. Men kan zich denken hoe die teug hare oude harten verkwiktehoe zij was als een der weinige lichtpunten in de treurige, grauwe atmosfeer van het gestichtDit slokje bier wordt hun thans niet meer verstrekt. Het denkbeeld, dat eene bes van om en bij de zeventig, haar lichaamsgestel nog ondermijnen zou door het drinken van een glas slap bier daags, herinnert ons de welbekende anecdote van den veroordeelde, die bij zijn galgemaal geen zout wou eten, uit vrees voor het graveel! De koning der adverteerders in het Duitsche rijk zai wel zijn de koopman in modewaren Rudolf Herzog, te Berlijn, die jaarlijks 150,000 mark voor annonces uitgeeft. Men zal zich minder verwonderen over het feit, dat een zoo zeer gere nommeerde en gevestigde zaak geregeld blijft adver- teeren, als men verneemt dat Herzog in de 15 jaar dat zijne zaak bestaat, gemeend heeft het eens een jaar zonder advertentien te kunnen doen, maar dat de resultaten toen zoo slecht waren, dat hij zich haastte, weder tot zijn systeem van vlijtig adverteeren terug te keeren. Eene Duitsche schoone, die zich op haar gebooiteakte een half dozijntje jaren jonger had gemaakt, om haar aanstaanden echtgenoot te verrassen, werd door de rechtbank tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens valsch- heid in geschrifte. In hooger beroep werd zij echter vrijgesproken onder verklaring: Dat de beschul digde niet met het inzicht gehandeld had om een onwettig feit daar te stellen. En dat zij, door zich op hare geboorte-akte zes jaar te verjongen, alleen gehandeld had uit vrouwelijke ijdelheid. De beroemde paardentemmer Rarey verhaalt in zijn bekend werk le Cheval, op blz. 48, een zeer sprekend voorbeeld van scherpzinnig heid van een paard. De ouders van zijn eerste echtgenoote, miss Edwards, woonden op ongeveer een uur afstands van zijn woning. Eiken namiddag begaf hij zich te paard naar zijn beminde en zend daarna het beest, nadat hij het driemaal op den hals had geklopt, en het hoofdstel had losgemaakt en aan den zadelknop had gebonden, naar huis, met de aanbevelin ten tien ure terug te komen. En ieileren avond op den bepaalden tijd stond het paard weder voor de deur zijner beminde, behalve een paar malen, toen hij het dier had weggezonden zonder het eenige woorden toé te voegen. Onder Serooskerke (Schouwen) is een rijpaard in de weide gevonden met verbrijzelde voorpooten. Er valt hier bepaald aan boos opzet le denken en een onderzoek is ingesteld, om den dader van deze laaghartige daad te ontdekken. Op de stoomboot tasschen Maastricht en Luik bezat een conducteur een rnusck, die tam en mak was en daarom in de kajuit mocht rondvliegen. Dezer dagen nu was de musch, door 't een of ander verschrikt, van de boot in een nabijstaanden boom gevlogen; de boot was in middels doorgestoomd. Toen men echter 's an derendaags terzelfder paatse voorbij voer, hoor den de bootslieden het inuschje in 't gebladerte tjilpen. De boot stopte en het lieve vo geltje, door 't gefluit zijns ouden meesters gelokt, haastte zich aan die roepstem gehoor te geven en tot zijn vorige drijvende woning terug te kee ren. Onnoodig te zeggen, dat het daar, als een verloren zoon, met blijdschap werd ontvangen. Te Reigate kwam zekere miss Trellis des morgens ten huize van haren broederop wiens huishouden zij gedurende den dag dat hij afwezig zou zijnhet oog zou houden. Onge lukkig had hij zijn grooten bloedhond niet mede genomen of vastgelegd. Nauwelijks begon de jonge dame een weinig luidruchtig met een pa pegaai te spelen, of de dog greep haar aan en sloeg haar de tanden in den arm. Met veel moeite dwong zij hem los te laten, maar hij bracht haar nog meer wonden toe, totdat in de wor steling gelukkig een groote tafel omviel, welke de dame, hare tegenwoordigheid van geest niet

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 2