BUITENLAND. BINNENLAND. Engeland. Duitschland. Frankrijk. Spanje. GEMENGD NIEUWS. Een aantal fabriekarbeiders uit de nabuurschap van Bradford en verscheiden zijdewevers uit Mac- cliesfield vertrokken in de vorige week van Li verpool naar New-York. De immigranten van Yorkshire hebben te New-York reeds werk ge vonden bij een voornaam fabrikant, die onlangs in Engeland machines heeft gekocht en zijn fa brieken wenscht uit te breiden. In de bureaux van het Ministerie van Oorlog heerscht een buitengewone drukte. Eenige officie ren hebben reeds hun diensten aangeboden met het oog op nieuwe verwikkelingen in het Oosten. De ontevredenheid van de Russische diplomatie over de rede van lord Salisbury wordt steeds al- gemeener. De oorlogspartij in Engeland laat zich daardoor niet ontmoedigen, maar spoort der Re geering aan niet voor krachtige maatregelen terug te deinzen. Laatstleden Dinsdag was het een jaar geleden dat de zoogenaamde socialistenwet in werking was gebracht. Gedurende dien tijd zijn verboden 244 vereenigingen, 184 bladen en 307 brpchures, boekwerken en tijdschriften. Het arbeiders-congres te Marseille heeft in zijne laatste zitting tot voorzitter gekozen de dame Huhertine Auclerc, die uit het 20ste arrondisse ment daarheen afgevaardigd was. Het blijkt dat zij redenaarstalent heeft, hetgeen zij natuurlijk gebruikt om gelijkheid te prediken voor man en vrouw, en voor deze laatste het stemrecht te eischen. De „Marseillaise" kondigt in groote letters haar vonnis, aan het hoofd harer eerste bladzijde, af en voegt er bij„Het kabinet Waddington schorst de „Marseillaise" voor veertien dagen, maar de „Marseillaise" zal weldra het kabinet Waddington voor altijd schorsen." De schade, in de prov. Murcia door de over strooming aangericht, wordt thans op 50 tnillioen pesetas geschat, terwijl men gelooft, dat meer dan 1100 menschen het leven verloren hebben. Uit de officieële statistiek over liet gevange niswezen in ons land over 1878 blijkt dat in dit jaar 1,25 pCt. van de bevolking gevangen zat tegen 1,14 pCt. in het vorig jaar. De bewijzen van beschaving en publieke morali teit spreken niet uit deze cijfers. Bij kon. besluit is monsignor J. Gapri, Pau selijk Internuntius bij het Nederlandsche Hof benoemd tot grootkruis der orde van den Neder- landschen Leeuw. Leiden, 28 October. In de afgeloopen week zijn hier door het roodvonk aangetast 44 en aan die ziekte overleden 15 personen. Het getal aan getasten bedraagt 9 minder dan dat der vorige week. Amsterdam, 27 October. In den afgeloopen nacht is weder een jongmensch, die uit zijn be trekking naar de ouderlijke woning ging, op den O. Z. Voorburgwal door twee mannen aangerand. Gelukkig was hij voor geen kleintje vervaard en wist hij onder de worsteling te ontkomen; op zijn hulpgeroep snelden twee mannen en een agent van politie toe, waarna de aanvallers door de ver eende krachten dezer vier mannen in verzekerde bewaring werden gebracht. Een poging tot inbraak werd gedaan op de Westerstraat, in een theemagazijn. Men heeft ge tracht een paneel uit de voordeur te zagen, doch vermoedelijk zijn de dieven door een of ander gerucht gestoord en hebben zij het hazenpad ge kozen. Het grootste bewijs welk een geringe waarde het vee tegenwoordig bezit, is wel dat op de veemarkt te Woerden een bosr het de moeite niet waard heeft geacht om een koe weder mee naar huis te nemen. Het beest is er blijven staan. Een kind, 6V» jaar oud, te Tilburgvan de school komende, geraakte onder een beladen zandkar, met het ongelukkig gevolg, dat het eenige oogenblikken later den geest gaf. Onlangs zijn naar wij in Michelsen's Vereinsblatt lezen in de nabijheid van Ho- verswerda in den Oberlausitz elf jonge vossen in een hol uitgegraven. Duidelijk viel het op, dat vier er van aanzienlijk sterker en ouder waren dan de zeven anderen, en men moest op grond daarvan vermoedendat zij tot een andere vos— sen-familie behoorden. Volgens bericht van het Wendische blad Serbsk. Noiv., deelde een oude houtvester tot toelichting mede, dat, als in een vossenhol de moeder door het een ol andere l geval of door ziekte sterftop het jammeren der jonge moederlooze vossen de oude vossen uit nabijgelegen holen komen opdagenom de jon gen mede naar hun holen te dragen en daar, als pleegoudersvoor hen te zorgen. B ij het verhalen van een der S u e z- booten in de Stadsrietlanden te Amsterdam, vond men daar Zaterdag-ochtend drijvende een lijk, dat herkend werd als van een sedert Maandag avond vermisten scheepsketelmakerdie aan een der booten aldaar was werkzaam geweest. De overledene was gehuwddoch laat geen kin deren na. Maandag-avond ten 11 ure is de vrouw van een schipper in de Zalmhaven overboord ge vallen en niettegenstaande alle pogingen tot redding werden aangewend, verdronken. Ten einde niet aan de luimen van slagers ondeiworpen te zijn, begint men te Borger en in andere Drentsche gemeenten thans voor eigen rekening koeien te slachten. Het gevolg daarvan is, dat het vleesch slechts 30 a 50 ct. het kilo kost. Maandag-ochtend werden door deTil- burgsche politie twee jongentjesvan 10 en 11 jaren, wegens diefstal van een 5-tal horloges, geldenz. in verzekerde bewaring gebracht. Bij het verhoor dier kinderen bleek al dadelijk, dat zij die daden op aanraden en met medewerking van een 16- a 17-jarigen jongeling, die alhier op een meubelmakerswinkel werkzaam is, heb ben gepleegd, die insgelijks in verzekerde be waring genomen is. Zij zullen te zarnen gevan kelijk naar Breda worden overgebracht. Het ouderwetsche „Jan!" is nog niet zoo lang geleden vervangen door „Aannemen!" en reeds dreigt ook dit weder te verdwijnen. Te Amsterdam heeft nl. een koffiehuishouder aan elk tafeltje zijner inrichting een electrische schel aan gebracht, die met het buffet correspondeert. Het is zeker zeer vernuftig, en men is nu zeker dat als men iets hestellen wildit ook vernomen wordt; maar de groote klacht in druk bezochte instellingen geldt niet zoozeer de quaestie of Jan het hoortdan wel of Jan het brengt. Als men aan de tafel knopjes had om Jan zelf te elec- triseeren, zoodat hij sneller bediende, zou dit van nog meer belang zijn. Dezer dagen werden te Hadstow, in Engeland vijf zilveren medailles door de National Lifeboat Institution aan vijf moedige meisjes uit gereikt, die met stormweer in eene boot op zee waren en juist door een visscherssmak op sleep touw waren genomen. Zij zagen op een afstand van de kust eene boot omslaan, lieten zich van het vaartuig, dat haar op sleeptouw hadlos maken en roeiden met levensgevaar naar de om geslagen boot. De stuurman van de smak ge tuigde, dat zij zich „als tijgers" door de hooge zee hadden heengewerkt. Zij hadden de voldoe ning dén der drie opvarenden te redden. De dap pere juffers, vier van welke zusters waren, ver schenen bij de uitreiking der medailles in haar roeicostuum. De krar.tombrenger v. d. W. te De venter vond jl. Vrijdag een portefeuille met gelds waardige brieven en andere, voor den eigenaar zeer belangrijke stukken. Hij ontdekte dat een en ander het eigendom van een vrachtrijder van Goor op Deventer was, zoodat hij zich aan zijn logement vervoegde, waar hem tot zijn leedwezen te kennen werd gegeven dat de voerman sedert een paar uren uit de stad vertrokken was. Om dat hij begreep, dat de man zeer verlegen was om de portefeuille met den inhoud, overlegde hij met den logementhouder deze per Van Gend en Loos naar Goor te zenden. Jl. Dinsdag begaf hij zich nu naar dezen voerman, die toen weder hier was, en vertelde hem, dat hij de persoon was, die de portefeuille gevonden had. De voer man zeide: „Kom, dan z'ak oe op ien borrel tractieren„, waarvoor de eerlijke krantombrenger bedankte. Het antwoord van den voerman was hierop: „Kom, er oet dan moar!" en hij joeg den man weg. De Engelsche vegetarianen hielden Woensdag te Manchester hunne jaarlijksche ver gadering. Daarin werd, hoewel met slechts zeer geringe meerderheidhet besluit genomen om voortaan tot, bet, genootschap ook personen toe te latendie wej, het vleesch van zoogdieren en vogels, maar niet dat van visch en andere zee dieren zich geheel ontzeggen willen. De verga dering werd vervroolijkt met een feestelijk maal, waarvan het menu luidde als volgt: Gestoofde pruimen, gestoofde pippelingen, gestoofde per zikken, druiven, brood, boter, koek thee, koffie en melk. Da opsomming reeds is genoeg om iemand naar een Blêekersdrank te doen grijpen. Eergisteren nacht is te Scheveniugen een haringschuit aangekomen met weinig haring en met verlies van 18 netten. Gisteren middag kwamen twee bodems aanwaarvan een sedert enkele dagen te Nieuwediep had gelegen. De tweede bracht eene treurige tijding mede. Deze had, na den jongsten storm, gereed staande de vleet in te haleneen grondzee over het dek gekregenwelke het vaartuig geheel op zijde wierptengevolge waarvan één matroos en een zoontje van den stuurman, circa 14 jaren oud, in de golven zijn omgekomen, en een derde sche peling door den val zijn been gebroken heeft. De overige bemanning heeft vruciitelooze po gingen aangewend tot redding der twee per sonen. Het kind worstelde, onder het aanroepen vau zijn vader, met den dood. Wat men ook tot redding van den knaap beproefde niets baatte. De verdronken matroos is een Egmonder en laat, naar men zegt, eene vrouw met vijf kinderen na. In de vorige week werd te 's Graven- hage een geheel huisgezin, uit acht personen be staande, plotseling ongesteld; bij allen deden zich de zelfde verschijnselen voor; de ingeroepen ge neesheer dacht natuurlijk dadelijk aan het voedsel en daaromtrent bleek, dat de patiënten daarvan geen van allen hetzelfde hadden gebruikt; alleen hadden allen van het zelfde vleesch gegeten. Dit werd onderzocht; het werd vrij bevonden van lood- of koperdeelen, arsenicum en dergelijke gif tige bestanddeelen; toen werd het overgeblevene een paar dagen in azijn gezet en op nieuw opge- braden; daarna gebruikten slechts eenige leden van het gezin er van en bij dezen zoowel als bij den geneesheer, die er ook een stukje van gegeten had, deden zich weer dezelfde ziekte-verschijnselen voor, terwijl de andere leden van het gezin er vrij van bleven. Hierdoor schijnt wel het bewijs geleverd, dat het toch uit een beste slachterij af komstig vleesch de oorzaak is geweest, zonder dat echter een nog nader ingesteld onderzoek haar met juistheid heeft kunnen bepalen. Ook een tweede geneesheer hier ter stede heeft overeenkomstige gevallen in zijn practijk waargenomen. Een be paalde gevolgtrekking valt uit een ander nog bezwaarlijk te maken, maar een waarheid wordt er op nieuw door bevestigd, namelijk dat het toezicht op de gezondheid van het vee voor slach terij bestemd en de keuring van het geslachte vleesch nooit met te groote nauwgezetheid kan plaats hebben. Niemand zal den Amerikaan practijk ontzeggen. Een bewijs van hun echt practischen zin hebben zij weder geleverd in een nieuwe wek kerlamp, die de viervoudig:: dienst doet van nachtlampje, pendule, wekker- en petroleumlamp, al naar het uur van den dag of den nacht. De inrichting komt in hoofdzaak hierop neder; de voet der petroleumlamp bevat een gewoon pen dule-uurwerk met wekker. De lamp heeft twee pitten, een kleine, die als nachtlicht dienst doet, een grootere, die in den slaaptijd niet brandt en dan neergedaald is. Wanneer de wekker afloopt, duwt een getand staafje, dat gedeeltelijk buiten de pendule geplaatst is, een klein getand rad om. Dit rad is op de as van den pit-opwinder beves tigd, en daardoor wordt dan ook de grootere pit opgedraaid. Die grootere pit strijkt dan door de vlam van de brandende nachtpit en de gewekte persoon behoeft alzoo zijn licht niet meer op te ste ken daar het uurwerk het voor hem gedaan heeft. Zondag-avond ging het er in een wo ning in de van der Duynstraat te 's Hage prettig toe. Men vierde een verjaarfeest. Men zong en danste zoo luid en druk, dat men op een gegeven oogenblik de tafel met petroleumlamp en al om- danste. In een oogwenk stond de kamer in vlam. De vrouwen liepen gillend weg1. Gelukkig hadden de mannen tegenwoordigheid van geest om de bed-dekens op de vlammen te werpen, waardoor deze geblusclit werden en het incident zonder groote schade afliep. Met den pret was het echter, zooals te begrijpen is, gedaan. Te Parijs wordt een nieuw postkan toor gebouwd. De kosten zijn geraamd op 30 millioen franks. Volgens een door Sempervirens onder voorbehoud opgenomen bericht zou er ergens te Haarlem een fabriek bestaan van.... duin aardappelen. Daar worden Duitsche aardap pelen van gelijke grootte uitgezochtvan alle klei gezuiverd, afgeborsteld, eenigszins bevoch tigd en dan in droog duinzand rondgewenteld. Op deze wijze behandeld, le'eren Duitsche aard appelen de meeste winst op. Gelijk men zich herinneren zal, wer den een tiental dagen geleden in Hongarije en een deel van Oostenrijk, maar vooral aan den gcheeien Beneden-Donau van Belgrado tot Braila, eenige schokken van aardbeving waargenomen die echter in 't algemeen zeer weinig schade be rokkend hebben. Een merkwaardig verschijnsel heeft zich, gelijk aan de Times gemeld wordt, sedert die aardbeving op het eiland Moldova geopenbaard, dat in de onmiddellijke nabijheid van Orsova aan de zuidoostelijke punt van Hon garije (vroeger militaire grenzen) gelegen is. On middellijk na de aardbeving ontstond er een groote opening op dit eilandwaaruit een reus achtige straal water eenige meters hoog met ge weld ontsprong. Den 18en dezer heeft deze natuurlijke fontein plotseling opgehouden water te geven, maar nu nam men daar ter plaatse eenige openingen gelijk den krater van vuur spuwende bergen waarwaaruit steenenzand en aard omhoog geworpen werden. Reeds is er eene commissie van geologen en ingenieurs ter plaatse geweest, omdat meu zich bevreesd maakte voor den ondergang van dit buitengewoon vrucht- oare eilandmaar verder dan tot gissingen over de gevolgen van dit verschijnsel heeft zij 't nog niet gebrachtde een voorziet de formatie van een vulkaan, de ander den totalen ondergang van het eiland. De aardbeving, welke dit ver schijnsel in 't leven riep, heeft het schilderach tigste punt van het eiland reeds terstond ver nield de schoone ruïne van het oude slot Co- lubayop den top der hooge rots aan de Ser vische zijde van het eiland gelegen, is geheel vernield en in den Donau gestort. In eene, te Groningen gehouden, v e r- gadering van werklieden is besloten, eene chris telijke werkliedenvereeniging op te richten, 35 personen meldden zich voor het lidmaatschap aan. Het busje tot ondersteuning- van on gelukkig geworden handwerksliedenin het ge bouw der tentoonstelling te Arnhem opgehan gen, heeft f1100 opgeleverd. Als eene bizonderheid dient vermeld te worden, dat 8 hennen van den heer II. II. te Bakhuizen van 1 Maart tot 1 October jl. samen 1264 eieren hebben gelegd. Vijf van deze hennen leggen nog dagelijks. Een Amsterdamsche dronkaard mis handelde zijne vrouw zoo vaak hij onder den in vloed van den drankduivel verkeerde, zoo ook Maandag-avond, toen hij ten slotte de vrouw uit 't huis joeg. Toen de ongelukkige eenigen tijd daarna in haar woning terugkeerde, vond zij den jeneverslaaf in den drank gestikt. Dezer dagen deelde de Wagen. Ct. een g wichtige tijding mede. De justitie was nl. overtuigd, dat Jut en zijn vrouw den moord op mevr. v. d- Kouwen niet hadden gepleegd. De meeste bladen namen dat over. Thans blijkt, waai de „grap" in gelegen wastijdens den moord was Jut niet getrouwd en had dus geen vrouw. Erg geestig! Eergisteren ar ri veer d en te Hard en berg de. heeren officier, rechter-commissaris en griffier bij de rechtbank te Zwolle, ten einde in loco onderzoek te doen naar een op 11: Dinsdag-avond plaats gehad hebbenden brand ten huize van zekere B. in de kom dezer gemeente. Na een aantal getuigen gehoord te hebben is B. heden-middag gevankelijk weggevoerd; als verdacht zijn huis, dat volgens de opinie van ve len te hoog was geassureerd, te hebben in brand gestoken. De waarzeggers in Bumanie hebben 't geraden. Den drankminnenden koning Theo-bau is een zoon geboren. Moge hij matiger zijn dan zijn vader 1 Een arme dorpsschoolmeester in Zvva- ben kocht onlangs Königs Literaturgeschichte. De man had een groot huishouden, en lang was zijn strijd geweest tusschen de liefde voor delet teren en zijn schrale beurs, want het werk was vrij duur. Te huis gekomen leest hij op den om slag de aankondiging van een uitgaaf van Schiller, met de opmerking; „De 1ste uitgaaf van 1780 is uiterst zeldzaam en wordt met 300 mark be taald." De man leest niet verder, snelt naar den zolder, waar, ouder oude boeken begraven, ook een exemplaar dier eerste uitgave, lang vergeten, ligt. Het gclezene bleek waar te zijn. Hij vond onmiddellijk een kooper die ruim betaalde. Onlangs begaf zich een heer te Mainz in het nachtelijk uur naar zijn woning, en wilde een nauwe straat doorsteken. Toen hij in het midden daarvan gekomen was, ging zijn hond, een Newfouwdlauder, plotseling voor hem staan en spande al zijn krachten in om zijn meester tegen te houden. Toen deze stil bleef staan en voor zich uitzag, bemerkte hij dat het luik van een zinkput open stond. Zonder het schrandere dier zou hij er in gevallen zijn. Zaterdag-av ond is te Heil evoetsl ui s een marinier, die op post stond voor het gebouw der marine-directie, door een onbekende oorzaak in de Marine-haven gevallen en ondanks alle aangewende pogingen tot redding verdronken. Het lijk is Zondag ochtend opgevisclit. De over ledene stond bekend als een zeer oppassend mi litair. Sempervirens maatt de volgende op merking: Van alle kanten zien wij bevestigd, dat er op het pessimistisch geschreeuw van groote duurte veel zal zijn af te dingen. Natuurlijk wil de de speculaliegeest die nolens volens in den laatsten tijd wat onderdrukt was, toch ook weer eens duchtig daarvan profiteeren. Maar dit schijnt niet te gelukken: op alle plaatsen is het vleesch dalende, aardappelen en graan worden in menigte aangevoerd: groenten zijn nog overvloedig en heerlijke gedroogde vruchten zullen we zeker meer dan genoeg uit Noord-Amerika ont vangen." Te Brakel is dezer dagen weder een troep Zigeuners aangekomen, sterk 40 personen medevoerende 5 wagens, bespannen met 14 paar den. Ze zagen er over het algemeen goed uit en waren ruim van geld voorzien. Na den nacht op de Distelwaard le hebben doorgebracht, zijn zij heden de Waal overgestoken en naar Gorinchem afgereisd. In Spanje is men van oordeel, dat de vreeselijke overstrooming in Murcia voor een ge deelte is teweeggebracht door een reusachtige water hoos, die van de zeezijde over het land is ge komen. Op die wijze zou zoowei het plotselinge van de overstrooming zich laten verklaren, als ook het verschijnsel, dat het water op sommige plaatsen zout was. Op het strand van W es ts c h o uw e n, bij paal no. 5, is aangespoeld het lijk van een jon gen, naar gissing oud 18 jaar. liet gelaat is onkenbaar; haar en handen zijn niet meer aanwezig. De kleeding bestaat in blauw buis, Engelsch lederen of grijzen broek en oude bot tines. De heer Oscar Carré heeft zijn te Mun ster aangegane weddenschap met een officier op glansrijke wijze gewonnen; hij heeft in 12 dagen het vospaard Zaila van bedoelden officier in de hooge school zoo gedresseerd dat het dier ver leden Zondag bij een publieke voorstelling, zeer net op de muziekmaat danste, de knieën boog,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 2