BUITENLAND. BINNENLAND. Engeland. Duitschland. Frankrijk. Oostenrij k-Hongarij e. GEMENGD NIEUWS. Trouwens de heer Moens heeft wel ge lijk, waut het ongeloof kweekt, wij heb ben maar ran nabij en in de verte te zien, wezenlijk eensgezindheid, rust en vrede!!! De modernen en radicalen zijn de verdraag zaamste, de liefderijkste en de humaanste menschen van de wereldHunne poli tieke vaders, de helden der groote revolu tie, waren zoo verdraagzaam, dat zij uit pure mensehenliefde, allen die niet dach ten zoo als zij, een kopje kleiner deden maken door het politieke snoeimes der guil lotine. En al gaan nu de kinderen niet zoover in verdraagzaamheidals de va ders, de Meiwetten in Duitschland, de on derwijswetten in België enNederland en de ontworpen onderwijs-wet in Frank rijk, om nu maar niet meer te noemen, bewijzen wel hoe verdraagzaamhet li beralisme is. Eindelijk nog deze opmerking. Wij on derhaalden de woorden van den heer Moens, dat het staatsonderwijs dit leven doet waar de eren. Volkomen juist. Maar voor den geloo- vigen Christen bestaat er ook nog een ander leveneen leven na dit levenwaarvoor men hier moet gevormd worden. En daarvoor zorgen de libertijnen niet, en de dompers wel. Wiens school zou dus meer aanbevelens waardig zijn? De Cyhartha-ijzer fabrieken in Merthyr-Tyd- vill, die aan 4000 personen werk geven, werden dezer dagen weder geopend, nadat zij vijf jaren hadden stilgestaan. Uit ile troonrede, waarmede eergisteren de Prui sische Landdag geopend werd, verdienen nog een paar zinsneden uitdrukkelijke vermelding. Onder de belastingontwerpen, die werden aange kondigd, behoort er een ter belasting van alle tapperijen, waar geestrijke dranken worden ge schonken, en van den kleinhandel in brandewijn. Deze aankondiging werd met levendige toejui chingen begroet. De belasting zal zijn een ge meentebelasting, waardoor, zooals de troonrede zegt, de gemeentehuishouding verlicht zal wor den en een heilzame beperking zal worden ver kregen van de in oeconomischen en zedelijken zin bedenkelijke uitbreiding van dergelijke be drijven. De heer Ferdinand de Lesseps zal weldra met zijne echtgenoote en twee zijner kinderen naar Centraal-Amerika vertrekken, om zelf de door steking van hel Panama-kanaal ter plaatse te onderzoeken. Later zal hij zich naai Noord-Ame- rika begeven, ten einde de hinderpalen, die men aldaar tegen zijn plan heeft opgeworpen, zoo mogelijk, uit den weg te ruimen. Volgens de door het Ministerie van oorlog uitgegeven staten, bedragen de verliezen aan dooden en gekwetsten, in den veldtocht in Bos nië er. Herzegowina geleden, het cijfer van 5385 personen. Den In Nov. wordende nog aanwezige oud- model postzegels en briefkaarten buiten gebruik gesteld. Van de briefkaarten zijn dit die met rand. Oud-model postzegels zal men wel niet veel meer in voorraad hebben; alleen van 1 cent komt ons wel eens een oud-model voor. Mocht men twijfelen, dan zij herinnerd, dat de buiten gebruik gestelde kaarten en zegels van 1 Nov. tot 31 Jan. aan elk postkantoor tegen geld of nieuwe modellen kunnen worden ingewisseld. Vlissingen30 October. Bekend is het dat uit Duitschland /eel aardappelen per spoor in Nederland en alhier worden aangevoerd. Thans vernemen wij dat ook uit de Oostzeeen wel van Stettin, onderscheidene scheepsladingen afgezon den worden, met bestemming naar België. En kele schepeno. a. de Engelsche schoener George Leed, zijn hier reeds voorbijgekomen, terwijl andere reeds zeilende zijn. Door dezen aanvoer zal, naar men verwachten mag, een gunstige in vloed op de prijzen worden geoefend, terwijl de vrees voor gebrek aan dit volksvoedsel er door verminderd wordt. Rotterdam, 30 October. Tnsschen de zolde ring van een pand in de Prinsenstraat alhier moet, naar men ons meldt, eergisteren-middag door een metselaar het lijkje van een kind zijn gevonden, dat daar, volgens een geneesheer, min stens twee maanden gelegen heeft. Maastricht, 29 October. Een hevige twist heeft eergisteren-nacht hier tnsschen burgers en militairen plaats gehad. Een soldaat bekwam hierbij onderscheiden bajonetstekendie zijn over brenging naar de infirmerie noodzakelijk maakten. Verfehillende airestatiën zijn gedaan. Haarlemmerliede en Spaarnwou.de, 30 Oct. Heden-nacht omstreeks één uur is in de woning van K. Olgers, broodbakker in den Houtrakpol- (ler, een hevige brand ontstaan, waarvan de oor zaak onbekend is. Met moeite is het den be woners gelukt het.gevaar te ontkomen, daar bij hun ontwaken de woning reeds in vlam stond, zoodat niets is gered kunnen worden. Huis, in boedel enz. waren verzekerd tegen brandschade voor eene som van f 3600. Velsen, 30 October. De najaarskoemarkten Ui deze gemeente zullen plaats hebben op 8 en 22 November a. s. Ook te Amsterdam hebben sommige slagers aan den drang der omstandigheden moe ten toegeven en is dus bij dezen werkelijk goed vleesch voor f 0.40 per i KG. verkrijgbaar, wat eigenlijk toch nog 25 pet. te hoog is. De echte, nette slagers, evenwel, laten nette men schen nog dezelfde prijzen betalen, als toen het vee ongeveer tweemaal zoo duur was. 't Is ze ker in dit geval benijdenswaardiger, een net sla ger, dan ee:i net vleeschbehoevenil burger te zijn. Ongeveer drie weken geleden zag een dienstmeisje te Amsterdam in de Leidschestraat een kind van twee jaar oud tusschen de rails loopen, terwijl de tram in volle vaart kwam aan snellen. Zonder zich te bedenken, vliegt ze naar het kind toe, neemt het op en werpt het over de rails. Zij zelve werd door het paard aan den schouder geraakt, zonder evenwel eenig zichtbaar letsel te bekomen. Door den schrik verloor zij haar spraakvermogen en is nu nog onder doc- ters behandeling en kan slechts met moeite eeni- ge half verstaanbare woorden uiten. Don der d ag-middag isde meesterknecht in de suikerraffinaderij op de Schans over (1e Passeerderstraat te Amsterdam tusschen de ma chine geraakt. Armen en beenen werden ver brijzeld en het hoofd zwaar verwond. Men ver wachtte elk oogenblik den dood van den onge lukkige. In Londen wil een Amerikaan, in na volging van de „rijdende eetwagen" ook „thee omnibussen" invoeren. Ter weerszijden van eene smalle tafel zijn de zetels, bestemd voor de da mes die hier hare thee willen gebruiken en daar achter is plaats genoeg voor den bediende. Het kokende water wordt door een bouloir verstrekt onder den bok van den koetsier, en kan van buiten gevuld worden, terwijl de kraan aan de binnenzijde is. De wielen zijn met guttapercha omkleed, om het stooten van het rijtuig te be letten en ook de veêren zijn naar eene nieuwe inrichting gemaakt. Er is eene groote bergplaats voor beschuit; broodsandwich enz. Deze om nibus kan een bron van genot wezen voor de dames, die er gebruik van maken, mits ze niet met andere rijtuigen in aanraking komt of om valt, waardoor de thee en het kokende water een verkeerde richting zouden r.emen. Eenigen tijd geleden kwam een vreem deling zich aanmelden op het raadhuis van een dorp aan de Rhone en verzocht den prefect te spreken. Mijnheer de prefect zit te werken, gaf de deurwaarder op barschen toon ten ant woord. Zou het lang duren? Misschien wel en misschien ook niet. Goed, dan zal ik wachten. Kan ik hier zoo lang gaan zitten. Ga je gang maar, als je moe bent. Een half uur verliep. Denkt ge, vroeg de bezoeker ten tweeden malg dat ik mijnheer den prefect nu zou kunnen spreken? Zit je daar waar achtig nog? Ja daar zit ik nog. Ik moet mijn heer den prefect noodzakelijk spreken. Nu dan, wien moet ik aanmelden? Den Minis ter van Binnenlandsche Zaken, asjeblieft. Ta bleau Een der werklieden van de fabriek der heeren B. en R. te Breda weid Dinsdag 11. we gens dronkenschap naar huis gezonden- Eenigen tijd daarna kwam hij aan de fabriek terug en bracht zijn patroon, den heer B., met een mes een geduchte wonde in de wang toe. Spoedig daarna werd hij door de maréchaussees uit zijn woning gehaald en geboeid naar het huis van arrest gebracht. De gas verbruikers te den Helder drei gen de gasfabriek aldaar met greve, met behulp van petroleum, ten einde tot prijsverlaging te dwingen. Een dronkaard te 's Bosch heefteerst zijn vrouw en drie kinderen doodarm gemaakt, door alles wat hij bezat aan drank te verspillen, en zich eindelijk door een pistoolschot van het leven beroofd. Een muzikale doofst o mme zal ze k er wel tot de grootste zeldzaamheden behooren. Het Berlijnsche dagblad de Post deelt mede, dat zich een zoodanige op dit oogenblik bevindt in het Koninklijk Centraal Doofstommen-Instituut al daar. De bedoelde kweekeling is een 13-jarige knaap. Zes jaar oud zijnde, verloor hij het ge hoor, en werd eerst zeven jaar later in het In stituut opgenomen. Inmiddels had hij van een onderwijzer aan de gewone volksschool onderwijs ontvangen. Onder meer had hij pianospelen ge leerd en daarin eene verbazende vlugheid ver kregen. Hij speelt de moeilijkste stukken, zoo wel van het blad als uit het hoofd. Wel zijn er voorbeelden van stokdooveu, die met eene hand eene melodie spelen, ook enkele die het zoo verre gebracht hebben dit met beide handen te doen, maar een pianist als deze, die zonder het minste of geringste te hooren, in spel en voordracht met hoorenden kan wedijveren, is eene in alle opzichten buitengewone verschijning. Oolc een jager. De stad Paderborn h eeft een overeenkomst gesloten met een vader en twee zonen. Dit drietal zal nu een veertiendaag- schen veldtocht openen tegen alle ratten en mui zen in de stad, waterratten incluis. Voor 600 mark hebben zij aangenomen geen muis of rat in 't leven te zullen laten, maar de dieren tot het laatste uit te roeien. De schippersknecht K. H. moet Woens dag-ochtend het ongeluk gehad hebbendoor een onbekende oorzaak van de schuit in de Haar lemmertrekvaart, onder de gemeente Oegstgeesl te vallen. Daar de schuit onbeheerd drijvende werd gevonden, heeft men na lang zoeken gisteren middag het lijk opgevischt. De overledene was een oppassend jonkman. Te Waalwijk is een leerlooier enleer- handelaardie tevens eene machinale schoenen fabriek had, gefailleerd met een passief var. p. m. f80,000. In een dorp in de gemeente Kantens, in de prov. Groningen, vertrouwde een moeder de zorg voor een klein kind aan een jongentje van acht jaren. Het kind legde zich op de vuur plaat te slapen, geraakte in brand en werd zoo lievig gebrand, dat zijn leven in gevaar is. Te Wanneperveen is een grijsaard van omstreeks 80 jaar verdronken. In Virginia (Noord-Amerika) maakt men voor het berekenen van de hoeveelheid ver bruikte dranken in de kroegen gebruik van het zoogenaamde „Virginische kroegschelletje." Dit instrument gelijkt op de schaar, waarmee een spoorconducteur kaartjes kniptmaar geeft bij gebraik een helderenscherpen klank. Zoodra een waard een glas bier of wijn verkoopt, moet hij met de schaar, wier geluid heel den drank winkel doorklinkt, een gat knippen ir. een stuk bordpapier. Maandelijks komt dan de belasting gaarder en eisclit voor elke opening 2Vs ct. Vir ginia heeft op deze wijs Vs millioen dollars per jaar gewonnen. Naar ons uit goede bron wordt mede gedeeld, heeft een commissionair te Rotterdam, voor rekening van Pincoffs te New-Yorkin Friesland 50 prachtige kalveren doen aankoopen, welke gisteren per stoomboot naar New-York zijn verzonden. Pincoffs moet het plan hebben eene Hollandsche veefokkerij op te richten. Hij wordt dus veehandelaar. Waarom niet? Hij heeft hier lang genoeg getoond met redelooze wezens te kunnen omgaan. Gaat het met de kalveren goed, dan zou hij voornemens zijn een partij gebiolo geerde ezels uit Rotterdam te ontbieden. Zondag avond viel een hoed van de galerij in het parterre van den stadsschouwburg te Amsterdam. Een bezoeker van het "schel- linkie" ging naar beneden en haalde den hoed als ware het hoofddeksel het zijne. De recht matige eigenaar kon blootshoofds huiswaarts gaan. Men mag in Rusland nog heksen ver branden. Van 17 boeren, die dit feit hadden bedrevenzijn er 14 vrijgesproken en 3 tot ker kelijke boetedoeningen veroordeeld. Triumf der kunst. In de Skating- Rink te Parijs zal een tenor debuteeren, die, na met kogels te hebben gejongleerd, een aria uit „La Traviata" zal zingen, terwijl hij een gewicht van 400 kilogr. torscht. Uit Rijsel wordt gemeld, dat driejon- ge menschen van 17 tot 20 jaar, in de mijnen van Douchy jammerlijk zijn om het leven gekomen. Zij zijn van een plank gestort en vielen in een afgrond, waar men slechts hun lijken terugvond. Op het raadhuis von een stadje in Hannover kwam een paar, dat in den echt wensehte te worden verbonden. De noodige papieren waren overgelegd, de beide wettige getuigen tegenwoordig; alles was in de beste orde, en de ambtenaar begon het formulier in te vullen. Hij wendde zich tot den bruidegom en vroeg: „Zijt gij Hendrik Sehultze?" Deze antwoordde bevestigend. Maar toen hij de bruid vroeg of zij-Anna Muller was, kwam het uil, dat zij niet Anna, maar Dorette Muller heette, en als zuster van de bruid in haar plaats was meegegaan. „Wij hebben morgen brui loft bij ons aan huis, mijnheer, en mijn zuster had nog zooveel te doen dat zij zelf niet komen kan. Daarom ben ik maar meegekomen om de zaak op het stadhuis voor haar in orde te maken." In het „Alexandra Palace" te Londen zou de vliegende trapeziste Zaeo, volgens de aan kondiging door middel van een veer uit een doos worden geschoten en dan na verschillende wen telingen in een net terechtkomen. Bij de repetitie echter kwam Zaeo met het hoofd ter.cht tegen ee:i vooruitstekend stuk ijzer en badende in haar bloed viel zij in het net. Het is de vraag of zij in lever, zal blijven, maar ir. elk geval is de ver tooning verboden. Op 21 Juni 1 857 werd te Chingford, in Essex eene oude dame vermoord. Men had vermoeden op zekeren Gagdon, een jongman uit de buurt, den zoon van een kleinen pachter. Maar hij was niet te vinden. Thans heeft hij zich als der. moordenaar aangegevengewetenswroeging schijnt hem daartoe te hebben gedreven. Hij is ter dood veroordeeld. Onder de huwelijken dezer dagen te Londen gesloten, verdient het volgende gemeld te worden: de baronnet, sir Henry Gunning, is op twee-en-tachtig-jarigen leeftijd in het huwelijk getreden met eene juffrouw van 33 jaien oud. De nieuwgetrouwde heeft een zoon die 51 winters telt er. hij is de neef der twee zusters, welke in de verledene eeuw met den Hertog van Hamilton en dien van Argyll huwden. Proeve van stijl. In een locaal blaadje was de volgende aankondiging te lezen„Hij die hem, die een paal, waarop geschreven stond dat niets in 't water geworpen worden mag, in 't water geworpen heeftaanwijstbekomt 5 gulden belooning." De Gazetta di Venezia meldt, dat in de speelzaal te Ponente di Riviera bij Genua een Russisch aristocraat verleden week 1.400,000 lires bij het roulettespel verloor. Toen de eigenaar der inrichting hem bij het verlaten der zaal de ge bruikelijke 20,000 lires als reisgeld ten geschenke aanboodweigerde hij dit op zeer trotsche wijze. Hij keerde rustig naar zijn hotel terug en den volgenden ochtend bleek dat hij zich aldaar had opgehangen. Te Pingjum dacht men 60 millioen gulden uit de Oost te erven. Zekere W. II van der Kooi zou die achtenswaardige som hebben nagelaten. De Minister van Koloniën heeft die schoone verwachting wreedelijk doen vervliegen door de mededeeling, dat de naam W. II. van der Kooi in het oude Koloniaal Archief geheel onbekend is. Tengevolge van de lagere vleeschprij- zen werden te Schiedam in de afgeloopen week 46 runderen geslacht, tegen 25 toen de prijzen nog hoog waren. Te Schiedam schijnt dus ook het publiek, en niet enkel de slachters, van de lage veeprijzen te profiteeren. Beter laat dan nooit? Verschillende militairen die in der tijd bij den brand in de Willemskazerne te Utrecht schade geleden hebben aan hun particuliere goederen, is thans op last van den Minister van Oorlog die schade ver goed. Een voerman te E. had dezer dagen een paard, dat het hooi, hetwelk een weinig be dorven was door den velen regen, niet meer wilde vreten. De voerman kwam op de gedachte om het paard een bril met groen glas op te zetten, hetgeen gebeurde. Toen het paard door het groene glas keek meende het, dat het hooi gras was en at er lekker van, en het heeft na dien tijd, door den groenen bril, nog twee kar ren bedorven hooi met smaak opgegeten. Door den landbouwer Baulussen te Bbrik is op de Reuversche heide een tamelijk groote ree levend gevangen. Het dier ligt thans aan een ketting en schikt zich vrij wel in de gevangenschap. De Reading-Spoorwegmaatschappij in Amerika heeft een dienst tusschen Philadelphia en New-York georganiseerd, waarvan de treinen in twee uur den afstand tusschen deze beide plaatsen, welke 93 mijlen, dat is ongeveer 150 kilometers, bedraagt, zullen aftleggen. Die snel treinen zullen dus een gang van 75 kilometers per uur hebben, ongeveer gelijk staande met dien welke in Engeland tusschen Glasgow en Edin- burg loopt en den naam van „de vliegende Schot" draagt. In de gemeente Hamont (België) heeft dezer dagen zekere J. F., een welgesteld land bouwer en vader van twee kinderen, die zich nu en dan aan den drank overgaf en waardoor meermalen huiselijken twist ontstond, met eene ijzeren sikkel zijne vrouw zoodanig op het hoofd geslagen, dat er de dood onmiddellijk op volgde. Een gewichtige les: TeCharleroi wilde een 8-jarige knaap achter een rijtuig klimmen, met het ongelukkig gevolg dat hij het evenwicht verloor met de beenen tusschen de raderen der wielen geraakte en aldus eenige meters werd medegesleept. Toen men hem ter hulp wilde snellen was hij reeds een lijk. Een m ars kra me r van Luik, bevond zich dezer dagen met zijne vrouw te Avenues. Beiden hadden reeds zooveel jenever gedronken dat zij op hun voeten niet meer konden staan. De man bleef echter voortdrinken, en eindigde met drie glaasjes jenever in eens te ledigen. Nauwelijks had hij het derde glaasje neergezet, of hij viel dood op den grond. Een zeldzaam feit gebeurde onlangs te Grenoble. Twee juffrouwen dier stad hadden een rijtuig genomen en zich naar de Tronche doen voeren. Op de plaats hunner bestemming gekomen, zagen zij dat de koetsier onder weg gestorven was.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 2