NIEUWE No. 324. Donderdag 6 November 1879. 4e Jaargang. Eene Inconsequentie. BUITENLAND. mm 0.06 30 Cents. Engeland. Duitschland. Frankrijk. HMRLMHE I HI K U i. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post. Afzonderlijke Nummers 0,85 1 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. MAIN Tl EN DRi 7 PRIJS DER ADVERTENTIEN AGITE MA NON AGITATE. Van 16 regels Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Avertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS bAUEEY. Uit den inhoud der Troonrede, bij de ope ning der Staten-Generaal in de maand September jl. uitgesproken, zoomede uit de verklaringen van onzen Minister van Fi nanciën in dp Tweede Kamer afgelegd, is zonneklaar gebleken, dat onze Regeering onbepaald den vrijen handel voorstaat en van beschermende rechten, ten behoeve van de nationale nijverheid en wel van onzen landbouw niets wil weten, ofschoon het machtige Duitsche Rijk thans een ge heel tegeuovergesteld'eu weg bewandelt en andere invloedrijke staten zich gereed ma- keu, in meer of mindere mate, het voor beeld onzer Oostelijke buren te volgen. Met het oog op de pertinente uitingen van den heer Vissering hadden wij ge meend, dat het systeem van den vrijen handel bij ons als een paal boven water stond, en dat de volbloed freetraders in de Nederlandsche regeering eeu steunpilaar gevonden hadden, welken Samson's boven- menschelijke krachten zelfs niet vermoch ten te verwrikken. Doch vele woorden leggeu, Tusschen doen en zeggen. Zoo ook hier. Geheel in strijd met de economische geloofsbelijdenis van ons Ka binet, althans voor zoo verre het rijk in Europa daarbij betrokken is, handelt onze Minister van Koloniën, met opzicht dei- buitenbezittingen in den Indischeu Ar chipel. De heer Golsteiu heeft een uitgaand recht van 5 ten honderd voorgesteld op de boschproducten onzer buitenbezittingen in Azië, en stelt zich voor de Koloniale kas doordoor jaarlijks met 5 ton te stij ven. Meer met zijne eigene leer in twee strijd kon ons ministerie wel niet te werk gaan, want door den voorgestelden maat regel wordt de productie onzer buitenbe zittingen in de hartader getroffen. Dekas ten dier landstreken zijn zoo uitgestrekt, dat men, om ze tegen den smokkelhandel te bewaken, met eene uitgaaf van een half millioen gulden niet kan volstaan, zoodat alleen daardoor het voorgespiegeld profijt in rook verdwijnt. Doch er is meer. Door den inlander met een uitgaaud recht te bezwaren van de voortbrengselen te lief- FEU1LLE TON. POSTZEGELS. Wie 't eerst op het denkbeeld kwam om ge bruikte postzegels te gaan verzamelen, is onbe kend; doch zóóveel weet men, dat de liefhebberij in 1861 ontstond, en dat zij zieli zeer snel ver breidde. In 1 861 bedroeg het aantal verschillende post zegels slechts 500; Turkije, Egypte, China, Japan Perzië, Griekenland, Ruraenië, Servië en ver scheidene andere landen en koloniën waren toen nog postzegelloos hoewel aan den anderen kant een paar dozijn kleine Staten (Hanover, Lubeck, Hamburg, Bremen, Hessen, de Pauselijke Staten enz.) postzegels uitgaven, welke thans tot de ge schiedenis behooren. Op het oogenblik moet een album, om compleet te mogen heeten, omstreeks 3200 stuks bevatten. Den rijksten oogst voor de verzamelaars leve ren landen die onderhevig zijn aan veelvuldige fen, welke hij in de wouden verzamelt, wordt het eigendomsrecht verkort en noopt men hem den blik niet meer naar onze Nederlandsche havens in Indiëmaar naar Singapore te wenden, waar de Erigelscheu alles vrij van rechten laten uit- en invoe ren en waardoor het hun gelukt is een zeer groot deel van den handel van Zuid- Oostelijk Azië tot zich te trekken. De te genspraak, waaraan onze raadslieden dei- Kroon in deze belangrijke aangelegenheid zich schuldig maken is zoo in het oog springend, dat de Kamers van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam en Rotterdam, en zeer vele leden der Tweede Kamer, zoo als uit het voorloopig verslag blijkt, met ernst hunne waarschuwende stemmen te gen de inconsequentie verheffen, waarmede ons Kabinet de leer, welke zij in 't moe derland als de alleen heilaanbrengende pre dikt, in onze overzeesclie bezittingen ver oordeelt, ja, zelfs feitelijk geheel vernietigt. Waarlijk, dit hadden wij van een Kabinet, waarin twee professoren der hooo-eschool A van Leiden hunne zetels hebben increno- O men, en dat we daarom als eeu Kabinet van theorie bjj uitnemendheid beschouw den, niet verwacht. Wij vleien ons, dat de Tweede Kamer het voorgesteld recht van 5 ten honderd op den uitvoer van de boschproducten on zer buitenbezittingen in Azië niet zal toe staan, want zoo de bewuste artikelen te Singapore te gelde gemaakt worden, zul len de Indische kooplieden zich ook daar van Britsche fabrikaten voorzien, zeer ten uadeele onzer nationale industrie, welke bovendien tegenover de nieuwe Duitsche toltarieven reeds zoo zwaar te kampen heeft. Wij hopen, dat onze Ministers op hunne incousequentie, welke in casu hoogst na- deelig op de Nederlandsche handelsbelan gen zou inwerken, mogen terugkomen. Doch wij gaan verder. In beginsel moeten wij erkennen, dat het stelsel van den vrijen handel veel in zich heelt dat ons toelacht, 't Is zoo natuurlijk, zoo eenvoudig, dat ieder handelaar met zijne waren, elk la- brikant met zijne producten, alle land bouwers met de voortbrengselen hunner akkers en der veefokkerij kunnen doen en laten wat ze willen, doch ook deze on— veranderingen van regeeringsvorm. Spanje bij voorbeeld bracht gedurende de jongste twaalf jaren eene schoone verscheidenheid van postzegels ter wereld, die van Isabella, van de Republiek (twee modellen), van de Commune te Cartagena, van Arnadeo, van Don Carlos en van Al- phonso. Sommige Engelsche koloniën hebben kortelings postzegels uitgegeven met eene pliotographische beeltenis van Koningin Victoria. Engeland zelf hield zich aan het bekende profiel uit Harer Majesteits jonge dagen. De Keizer van Brazilië liet voor twee jaren de postzegels van zijn Rijk veranderen, omdat zij hem nog altoos voorstel den als een jong mar, met een zwarten baard. Op de nieuwe postzegels draagt Zijne Majesteit een witten baard. Men verzekert dat tijdens Mac Mahon's septennaat de hertogin van Magenta zeer verlangend was om haar echtgenoot» kon terfeitsel op de Fransche postzegels te zien prij ken, en dat er werkelijk een aantal postzegels met des maarschalks beeltenis werden ge- beperkte vrijheid heeft, zoo als bij alle menschelijke zaken, haar voor en tegen. Als onze huurlieden ons in handel en wan del niet belemmeren, op welke gronden van billijkheid zouden wij hun dan den weg versperren? Maar zoo vreemden hun ne markten voor ons sluiten, moeten wij dan ter wille eener theorie buitenlandsche fabrikaten en voedingsmiddelen zonder eenig bezwaar bij ons laten invoeren, om deze met onze rijksdaalders te betalen en onder voorwaarde, dat we met onze eige ne waren opgescheept blijven zitten? Ons dunkt als de getijen verloopen, moet men de bakens verzetten, en dat de getijen ver loopen, bewijzen de Vereenigde Staten en Canada, welke aan granen gedroogde ap pelen, levend en geslacht vee dit jaar voor 600 millioen gulden meer uit Europa trek ken, dan zij van daar invoeren. Zulke ge wichtige veranderingen nopen tot naden- keu, en moeten op het gemoed van den hardnekkigsten freetrader wel eenigen in vloed uitoefen. De leer: vivent les principes périssent, les coloniesheeft in de praktijk nooit veel heil aangebracht. Na de ont dekking der Nieuwe Wereld waren de aan voeren van edele metalen zoo aanzienlijk, dat na verloop eener eeuw de waarde van goud en zilver van 6 tot 1 daalde. Rijke renteniers werden in dat tijdsverloop in kleine burgers, die nauwelijks met hunne inkomsten konden rondkomen, herschapen. De verhouding van crediteur tot debiteur werd geheel gewijzigd en de derde stand nam een standpunt in de maatschappij aan, waarop hij vroeger niet had kunnen bogen. In de 16e eeuw overstroomde Amerika de Oude Wereld met edele metalen. In de 19e eeuw dreigt de Nieuwe Wereld haar met voedingsmiddelen te overstelpen. Zul ke wereldgebeurtenissen zijn door geene menschelijke wijsheid te beletten, doch staatslieden, die voor hunne zwaarwichtige taak berekend zijn, behooren den blik te vestigen op de dingen, die daar komen zullen, want regeeren is vooruitzien. Daar om hopen wij, dat onze Ministers den vrij handel in bescherming nemende, een ge opend oog zullen hebben voorde belangen onzer nationale nijverheid en van onzen landbouw en veestapel, die tegenwoordig drukt. Z:er kort daarop werd echter door de Postcominissie het tegenwoordige model inge voerd, voorstellende de figuren van Handel en Overvloed. Zijn die Macmahonnetjes niet alle vernietigd, dan moet een exemplaar door den verzamelaar een even groote schat worden ge acht als een van de twee Victoria-en-Albert- zegels van welke de overlevering weet te ver halen. De zeldzaamste Engelsche postzegels zijn het zwarte stuiversche met rood postmerk, het bruine achthoekige stuiversche en post-enveloppen met gekleurde randen, zwart van 1 en blauw van 2 stuiver. Voor echte exemplaren van die soorten worden door liefhebbers verscheidene ponden sterling betaald. De echte zijn echter niet ge makkelijk van de nagemaakte te onderscheiden. Dat er namaak van zulke kostbare papiertjes ge pleegd wordt, is te begrijpen. Wat er in den postzegel-handel omgaat, kan blijken uit het feit, dat er te Parijs, buiten het Girque des Champs Elysées, indertijd dagelijks een crisis doorworstelen, welke niet gering te achten is. Nederland kan van den han del niet alleen bestaan. Landbouw en fa briekwezen zijn voor onzen nationalen voor spoed twee zulke gewichtige factoren, dat zij voor de volksbedrijvigheid niet gemist kunnen worden, en daarom hopen wij, dat onze Ministers ook aan deze beide be langrijke takken onzer algemeeue welvaart al die belangstelling zullen betoonen, waar op zij eene zoo rechtmatige aanspraak hebben. Eene kleine inconsequentie onzer be windslieden ten gunste van landbouw, vee teelt en nijverheid, zullen de algemeene belangen der natie zeer ten goede komen. Edison, het Amerikaansche vernuft, wordt eerstdaags in Engeland verwacht. Het gerucht loopt, dat kapitein Carey (bekend geworden door Louis Napoleon's dood) genoeg heeft van het militaire leven, en wil overgaan tot den geestelijken stand. Er bestaat plan, om Liverpool met het naburige Birkenhead door een tunnel onder de Mersey te verbinden. De kosten der onderneming worden op ongeveer een half millioen pd. st. geraamd. The London Gazette meldt de verlenging valJ het tusschen Groot Brittanië en Frankrijk bestaand handels- en scheepsvaart-veidrag voor den tijd van zes maanden. De afgetreden Minister van Justitie, dr. Leon- hardt, heeft bij zijn eervol ontslag nog een eigen handig schrijven des Keizers ontvangen, waarin van hem het meest vleiend getuigenis wordt afgelegd en waarbij hij tevens tot grootkruis met de Ster der Hohenzollernsche orde wordt benoemd. Zaterdag heeft het socialistisch arbeiderscon gres te Marseille zijne laatste zitting gehouden. Een voorstel van den burger Finance ten gunste van den persoonlijken eigendom werd met 50 stemmen legen 26 verworpen, en daarna aange- mmen eene resolutie, waarbij de wenseh wordt uitgesproken, dat de bodem (grond- en onder grond) de werktuigen en de grondstoffen aan allen gemeenschappelijk ten deel vallen en door de maatschappij onvervreemdbaar zullen worden verklaard. Een voorstel tot invoering van een proportioneelen impót unique werd verworpen. Eene resolutie, om ten aanzien van het stelsel eene formeele beurs van postzegel-makelaars ge houden werd. Hier lieten de schooljongens zich door slimme kooplui hun geld uit den zak klop pen. Hier werd ook een Weekblad van den Postzegelhandel verkocht, bevattende nieuwtjes, prijscouranten en advertenties, uitsluitend op postzegels betrekking hebbende. De politie heeft aan die inrichting een einde gemaakt. Eene verzameling van 3000 postzegels is heden ten dage ruim f 1200 waard; doch voor eene werkelijk voltallige collectie zou men een phan- tasie-prijs kunnen bedingen. Zulke voltallige col lecties moeten er slechts drie of vier in de wereld bestaan; eene er van is in het bezit van den prins van Turn en Taxis. Voor f 600 tot f1200 kan men zich eene zeer goede collectie aanschaffen. De echte liefhebberij bestaat echter, gelijk wij allen weten, niet in het koopen, maar in het persoonlijk bijeenverzamelen, door vlijt, listen maar al te vaak ook door geweld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 1