BINNENLAND. Rusland. Spanje. Italië. van vrijen handel of van bescherming over te gaan tot de orde van de:i dag, aangezien het proletariaat hierbij geen belang heeft, werd goed gekeurd. Het congres heeft besloten het volgende jaar bijeen te komen te Havre. He vergaderden gingen uiteen onder de kreten: „Leve de democratische en sociale republiek Leve de volledige amnestie!" Aan de Times wordt ten stelligste gemeld, dat graaf Schouwaloff tegen het einde dezer maand definitief als Eussisch ambassadeur te Londen aftreden en in het ambteloos leven terugkeeren zal. Alleen dan echter zou eene wijziging in dit besluit mogelijk zijn, als de verstandhouding tusschen Engeland en Rusland gedurende deze maand onverhoopt eene minder vriendschappelijke mocht wordendaar in dat geval aan geeu ander Russisch diplomaat de behartiging van Ruslands belangen beter zou kunnen worden toevertrouwd dan aan graaf Schouwaloff, die te Londen een persona grata is en volkomen met het terrein aldaar vertrouwd is. Andermaal overstroomingen in Spanje. Den 29sten October barstte een orkaan los boven Malaga, vergezeld van hevige stortregens en een waterhoos. Vele boomen werden ontworteld, hui zen beschadigd en personen gewond, maar nie mand heeft er het leven bij ingeschoten. Te Verain de provincie Almeria, is de rivier Al- mazaro buiten hare oevers getreden300 meter straatweg zijn vernield, eenigc ijzer- en zilver mijnen onder geloopen en eene hoeveelheid erts, ter waarde van 500,000 pesetas, weggespoeld. Een-en-twintig personen zijn verdronken, 30 huizen verwoest. Te Cuevas is een landhuis door den. vloed- geheel weggespoeld, de bewoners kwa men om het leven. Men bevestigt te Rome, dat het ontslag van generaal Cialdini, als Italiaanseh ambassadeur te Parijs, door Koning Humbert is aangenomen. Dc Vesuvius heeft in den nacht van 30 op 31 Oct. weder eenige stroomen lava uitgeworpen, die zich deels in noordwestelijke richting verspreidden. Sedert de moderne theologie uitgevonden werd zegt de Arnhemsche Ct. is er een verwonderlijke keurverwantschap ontdekt tusschen haar en het lidmaatschap der Tweede Kamer, het docentschap aan eene Hoogere Burgerschool en het redacteur schap eener. courant. Grattez le Russe, zeide Napo leon I, vous trouverez un Tartare; evenzoo, als men een modern theologant afschuurt, vindt men dat hij verandert in een lid der Kamer, in een leeraar aan eene burgerschool of in een modern dagblad schrijver. Deze drie nu zijn zekerlijk wel zeer modern, maar zeer weinig theologisch. Arnhem 1 November. Bij den gisteren plaats gehad hebbenden verkoop der tentoonstellings gebouwen, enz. brachten de beide hoofdgebouwen f 17,500 op, terwijl het gebouw voor den wedstrijd slechts f 6500 opbracht. De koopen zijn niet gegund, doch het plan bestaat tbans bij de Com missie om alles voor eigen rekening te doen afbreken en in wekelijksche kavelingen te ver- koopen. Leiden, 2 November. In de afgeloopen week zijn hier door het roodvonk aangetast 34, en aan die ziekte overleden 11 personen. De ziekte neemt merkelijk af. GEMENGD NIEUWS. Zaterdag namiddag had aan boord van het ter reede liggende oorlogsstoomschip Atjeh te Nieuwediep een matroos 1ste klasse het onge luk om van den bezaansboom in zee te vallen. In weerwil, dat men hem dadelijk een redding gordel toewierp en nog een sloep streek, kon men den ongelukkige niet redden: de stroom was te hevig. Hoezeer als goed zwemmer bekend, is hij waarschijnlijk door zijne waterlaarzen verhin derd geweest meer krachtige pogingen tot zelf behoud aan le wenden. Eergisteren mid dag be von d zich, op den grintweg van 's-Heerenberg op Zeddam, zekere H.die een beladen handkar voorttrok. Door iemand, met wien hij in geen te beste verstand houding leefde, werd hem de behulpzame hand aangeboden, doch spoedig bleek het dat deze het voortgaan meer belemmerde dan bevorderde. Daarom verzocht II. hem de kar los te laten, waarop de ander een mes trok en hem een diepe wonde in het onderlijf en een ernstige snede op de hand toebracht. De verwonde werd in de woning van den veldwachter te Zeddam opge nomen waar hem geneeskundige hulp is ver leend. Er bestaat echter weinig hoop op levens behoud. De justitie heeft zich de zaak aange trokken. De Tr. Volksfr. doet een eenvoudig middel aan de hand om bij het koopen van aardappelen, die voor winterprovisie moeten die nen, te onderzoeken of zij goed, d. i. of zij meelig zijn of niet. Men snijde namelijk een aardappel door en drukke de beide stuk ken tegen elkander. Blijven zij dan vast aan een kleven, dan is de aardappel goed. In de vorige week moest een veroor deelde, een zeer sterke knaap, uit Amsterdam naar het Huis van Correctie te Hoorn worden overgebracht, alwaar hij zijne straf moest onder gaan. Voordat hij in den cellulairen wagen werd gebracht boeide men hem, deed hem daarna in den wagen plaats nemen en reed men met den gevangene naar den Westerdoksdijk om hem naar de boot, die op Hoorn vaart, over te brengen. Men kwam bij de aanlegplaats der bootdeed den wagen open en eer dat de rijksveldwachters, drie in getal, het konden verhinderenwas de ver oordeelde den wagen uitgesprongen. Het vreemdste was echter, dat hij, behoorlijk geboeid in den wagen gebracht, er vrij en los weder uitsprong. Or.der den rit had hij zijne boeien weten te ver breken. Het is natuurlijk overbodig mede te deelen, dat er eene worsteling tusschen hem en zijne geleiders plaats had die eindigde met het opnieuw in de boeien brengen van den veroor deelde. De veroordeelde had onder het uiten van allerlei verwenschingen en beleedigingen jegens zijne rechters het plan zich in het IJ te ver drinken. Slechts een halven meter was hij nog van den wal af en waren de rijksveldwachters niet drie in getal geweest en hadden niet een paar matrozen van de boot mede geholpenhij zou zeker zijn plan volvoerd hebben. Onder het transport naar Hoorn verzekerde hij zijnen ge leiders, dat men hem toch niet in het Huis van Correctie zoude houden. Door den trein, die Zaterdag-avond 7.39 van Alphen a/d Rijn vertrok, werd nabij Gouwsluis overreden een aldaar wonend schepen jager. Het hoofd sn de linkerarm werden van den romp gescheiden. Uit alle omstandigheden schijnt te blijken, dat aan zelfmoord moet gedacht worden. Zondag-vóórmiddag ten circa 9Vs ure is uit het water van het Haringvliet nabij de Pakkenbrug te Rotterdam het lijk opgehaald van een 39jarig manspersoon, die sedert den 17den der vorige maand vermist was. Het is naar de loods voor drenkelingen overgebracht. In de Londensche Globe van 310cto- ber schreef een Engelschman, die op Texel ver toefde om er te jagen, eenige opmerkingen neer over den toestand van de landbouwers op dat eiland. Hij stelt hen aan zijn landgenooten ten voorbeeld als lieden, die, ondanks schrale oogsten hunne pachtpenningen behoorlijk weten te be talen; en hij wenscht uit Engeland eene commis sie naar Texel te zien gezonden, om eens te on derzoeken hoe de boeren op het eiland dit aan leggen. Zaterdag-avond had door het stu dentenkorps te Utrecht eene rijpartij plaats, waar mede men het gymnasium passeerde; de leerlin gen dier inrichting hadden zich, ten einde eene ovatie aan het korps te brengen, op de stoep geplaatst om van daar vuurwerk af te steken. Eenige pijlen zijn, wellicht door verkeerde rich ting, in plaats van in de lucht bij de overburen in de ramen terecht gekomen en hebben daar bij eenigen begin van brand veroorzaakt. Bij sommigen heeft 't zich alleen tot dc gor dijnen bepaald, bij anderen heeft het vuur zelfs karpetten en andere voorwerpen aan getast. Bij de politie te Deventer is door een hotelhouder aangifte gedaan van een dief stal van geld, ten bedrage van f 800 en van een gouden horloge, welke in den afgeloopen nacht door een reiziger ten zijnen huize zou zijn gepleegd. Iemand te Amsterdam, Zaterdag avond huiswaarts keerende, werd in de Spaarn- dammerstraat dicht bij het Westerkerkhof plot seling aangevallen door een persoon, die hem om vuur vroeg en wien hij dat weigerde. Hij tuimelde door den schok achterover en toen verrees een tweede persoon, die hem mede te lijf wilde. Door het trekken van zijn mes hield hij de aanvallers op een afstand en de aankomst van een polderwerker deed hen ijlings weg- loopen. Van dit geval is aangifte gedaan bij de politie. Zaterdag-nacht is in Den Haag, in de kerk van den II. Jozef, aan den Stationsweg, ingebroken; de dief of dieven hebben zich den toegang weten te verschaffen door het raam van een der biechtstoelen aan den kant van de bleekerij. Er is vermist een zilveren wierook- scheepje en een kandelaar. Opmerking verdient het, dat de dieven de kostbaarheden van veel grooter waarde, waarmee de kerk voor den feestdag van Allerheiligen versierd was, hebben achtergelaten. Bij 't altaar lagen alle kerk sieraden intusschen als eene ruïne door el kander. Ir. verband met het bericht, dat van wege de Exploitatie-maatschappij twee hoofdamb tenaren afgevaardigd zijn geweest naar Engeland om daar de zoogenaamde hotelsrijtuigen te be zichtigen, die eventueel voor den mailtrein zouden gebruikt worden, geeft de Middelb. Ct. de vol gende beschrijving van zulk een rijtuig, zooals dat door de Pullman Palace Car Company vervaar digd is en met 1 November a. s. op de Great Eastern Railway tusschen Leeds en Kings Cross station zal looper,. Dat rijtuig zal dienst doen in een sneltrein die 's morgens om 10 uur uit Leeds vertrekt en ten 2 uren te Londen aankomt. De met dezen trein reizende kooplieden kunnen der halve zeer geschikt hun tweede ontbijt in den treiu gebruiken, terwijl hun bij den terugrit, die om ö'/a uur namiddags plaats heeft, een goed middagmaal wacht. Na tafel, kan men in de aan grenzende rookkamer de koffie gebruiken. Aan het eind van het rijtuig bevinden zich twee deuren, waarvan de eene naar de keuken leidt, terwijl dc andere toegang tot de eetzaal geeft. Tusschen de keuken en de eetzaal is een luik, waardoor de kok de spijzen aangeeft. In de zaal bevinden zich 6 tafels, 3 aan iedere zijde, zoodat in het midden een doorgang open blijft. De zitplaatsen, 10 in getal, zijn bekleed. Aan het tegenovergestelde einde van het rijtuig dus tegenover de keuken bevindt zich een toiletkamer voor dames en een kachel, de rookkamer en toiletkamer voor heeren. Aan iedere tafel zijn electrische schellen aange bracht. De bediening in het rijtuig geschiedt door een kok, een conducteur, die tegelijk kellner is, en een jongen. De lengte van het rijtuig bedraagt binnenwerks 52 Eng. voet en de breedte 8 voet. Zulk een rijtuig kost p. m. f 35,000. Een gevaarlijke lekkernij mogen de champignons wel genoemd worden, wantteCamy, in het departement du Lot, is wederom een huis gezin van vijf personen, na het gebruik van gif tige champignons, overleden. En dit feit staat niet op zich zelf. De Lyonsche bladen berichten, dat door de zelfde oorzaak een agent in assuran tiën, benevens zijn vrouw, dochter en dienstmaagd, te Saint Clement les Places, vergiftigd zijn. Een dame, die op de lekkernij genoodigd was, deelde hetzelfde lot. De hooge hakken der dameslaarsjes gaven te Amsterdam aanleiding dat iemand bijna verdronk- Een schippersdochtertje, dat sleeht ge schoeid was, kreeg van eene dame een paar laarsjes met hooge hakken. Zij bleef daarmede echter haken in de loopplank, struikelde en viel in het water. Zij kon slechts met veel moeite worden gered. De laarsjes zijn terstond door klompen vervangen. De dames gevmi den moed zoo gauw niet op Een nieuw soort van inkwartiering' maar een vrijwillige, staat den inwoners van Beesd te wachten. Er zal een examen voor de vervul ling der hoofdonderwijzersbetrekking gehouden worden, maar noch in die gemeente, noch in den omtrek is een logement dat de 45 dingende kan herbergen. In dit moeilijke geval heeft de bur gemeester zich bij circulaire tot de burgerij ge wend om te vragen of zij genegen waren aan een of meer der onderwijzers voor één nacht huisvesting te verleenen. Er is alle kans dat zoo doende de moeilijkheid bevredigend opgelost wordt. Te Amsterdam wil men een informa tiebureau voor dienstboden oprichten, om zoo doende de geschiktheid van het dienstpersoneel te bevorderen. Als het informatiebureau door het publiek even juist wordt ingelicht als nu ge schiedt door het „getuigen vragen" of „getui gen geven" onderling, dan zullen de Amsterdam mers nog lang op „geschikt dienstpersoneel" moe ten wachten. De gemeente Zierikzee is in gunsti ger positie dan de meeste andere gemeenten van ons vaderland. Op de begroeting voor 1880 komt voor aankoop van inschrijvingen op de groot boeken der nationale schuld een post voor van f 12,871 15. Een voorstel om dit bedrag tot de helft te verminderen, ten einde de belastingen te kunnen verminderen, is verworpen. De Gazettadi Catania bericht, daleen der rijkste grondbezitters van Sicilië, de heer Schermi di Melilli, onlangs in de provincie Sy racuse door roovers is gevangen genomen en thans weder in vrijheid is gesteld, na een los geld van fr. 100,000 betaald te hebben. Op de Berlij nsche vi sell markt word t n iet alleen onderzoek gedaan naar de qualiteit van de te koop aangeboden visch, maar ook naar de grootte, waarvan bij verordering het minimum is voorgeschreven. Verleden Vrijdag werd b. v. een partij snoeken, die geen volle 35 centime ter groot waren, in beslag genomen om opnieuw te water te worden gelaten. Dezer dagen k wam een deftig gekleede dame in wilden haast aan het Zuider-station te Koningsbergen, toen de spoorbengel reeds voor 't laatst had geluid, en vroeg een plaatskaartje voor Prostken. De ambtenaar reikte het over met de woorden: „7 mark 90 penningen." De dame rukt den man het kaartje uit de hand, en werpt hem tegelijk een ring toe, uitroepende: „Mijn trouwring; bewaar dien als pand, ik los hem spoedig!" Met een wipte zij in den trein en vertrok. De ambtenaar bekeek den ring, kreeg achterdocht en vernam weldra, dat het er een was, die overal voor een paar penningen te krijgen is. Een bekende dronkaard, v. T., schoen maker, wonende te Nederhemert, waggelde in een hoogst beschonken toestand over den stadswal te Heusden. Op eens maakt hij een geduchten zwaai, verliest het evenwicht, rolt van den 25 a 30 voet hoogen wal en komt neder op een partij steenen. Ieder dacht: „hij is dood!" Men slaagde er echter in, hem op de been te brengen, en toen bleek, dat hij er heelhuids was afgekomen. De schrik van dit voorval had den dronkaard echter zoo danig bevangen, dat hij zich, zoo spoedig zijn positie hem dit veroorloofde, naar de naastbij- zijnde kroeg begaf om den schrik met een borrel te verzetten Eenige jongens te Deventer, die in een schuur speel den,, waar ook een hakselsnijder, die gerepareerd moest worden, geplaatst was, hadden de onvoorzichtigheid de machine in beweging te brengen. Een hunner, een knaap van 15 jaren, wilde er stroo in schuiven, doch raakte met de linkerhand tusschen de rondsels, waardoor zij ge heel verpletterd werd en geamputeerd moest worden. In de vorige week is te Berlijn over leden de Fransche Markies te Saint-Croix. In de woelingen van 1848 was hij uit Frankrijk naar Berlijn verzeild geraakt. Ten gevolge van excentriciteiten en gewaagde speculation had liij zijn vermogen nagenoeg verloren, zoodal; hij, daat zijne familie niets van hem wilde weten, zoo goed mogelijk met de schrale rest, van zijn fortuin moest zien rond te komen. Zoo steeds achteruitgegaan, had hij eindelijk zijn bediende Baptiste moeten wegzenden, omdat hij hem niet meer kon betalen. Dit laatste was voor den markies onverdragelijk. Een man van adel zon der huisknecht, dat ging niet. Nauwelijks was dan ook Baptiste vertrokken, of men zag een nieuwen bediende, die bij deri bakker, den slach ter en anderen de noodige inkoopen deed en overal hoog opgaf van „zijn goeden meester." De markies kwam ook verder geregeld dagelijks bij denzelfden banketbakker om zijn kop choco lade te gebruiken, en in hetzelfde koffiehuis om zijn partijtje biljart te spelen. Wel droeg zijn kleeding duidelijke kenteekenen van verval, maar toch wist hij daarin, evenals in alles, zijne oude elegance en waardigheid te behouden. Intusschen was er, reeds lang nadat men den nieuwen huisknecht had gezien, toevallig een vermoeden gerezen waarvan men eindelijk ontdekte dat het ten volle gegrond was, namelijk dat de markies en die knecht één en de zelfde persoon waren. Om althans eenig vertoon van zijn vroegeren luister te behouden, wist de grijze edelman zich 's morgens zoodanig te vermommen, dat niemand in het livereipak hem kon herkennen, en deed hij zoo zelf zijne boodschappen. Niemand ech ter veroorloofde zich daaromtrent eenige spotter nij. Daartoe vond hij te veel medelijden. Op echt armoedige wijze is hij Woensdag ten grave gebracht. Bij gelegenheid dat in Duitsche bla den melding wordt gemaakt van het in beslag nemen van (uit Hamburg afkomstige) vijf wag gons met ten deele zeer dure tabak, waarvoor de belasting niet was betaald (welke niet minder dan 42.000 mark bedroeg, terwijl de tabak zelf waard was ongeveer 200,000 mark), wordt ge klaagd dat uit Nederland de smokkelarij krach tig wordt ondernomen en dat op de Hollandsch- Pruisische grenzen, aan beide kanten, de orga nisatie van den smokkelhandel met verwonder lijke snelheid moeten hebben plaats gehad. Eergisteren ochtend is te Hoofdplaat (Zeeuwsch- Vlaanderen) aangespoeld het lijk van een zeeman, naar zijn kleeding te oordeelen een Belgisch matroos. Het lichaam was nog weinig ontbonden. Bij onderzoek van het lijk vond men geen bewijzen van herkomst. In het gezicht der kust hadMaandag- middag te Paesens een verschrikkelijk ongeluk plaats. Door den zwaren storm is een visschers- aak schipper Aant Jans, tot tweemaal toe om geslagen. De bemanning, bestaande uit 5 man, is verongelukt op één na, de zoon van den schipper. Vader en zoon hadden beiden een roei spaan gegrepen; in de branding brak deze, en terwijl de zoon het geluk had met het overge bleven gedeelte roeispaan het strand te bereiken zag hij zijn vader voor zijn oogen verdrinken, zon der hem ter hulp te kunnen komen. Door de sterke branding was het van de kust onmogelijk hulp te verleenen. De aak behoorde te Paesens thuis. Bij een bewoner van d'e Leliegracht te Amsterdam heeft men dezer nachten van zijn stoep het ijzeren hek, ter waarde van ruim f 80, gestolen. Een krankzinnige, Deplaud genaamd, heeft te Saint Maurice bij afwezigheid van den man des huizes met een hamer, de vrouw en haar drie kinderen vermoord. Deplaud behoort tot een familie van krankzinnigen. Twee zijner broeders, zijn zuster en hij zelf bevonden zich reeds in een krankzinnigengesticht. Onlangs heeft hij zijne vrouw op de ergste wijze mishandeld en om zich hierop te wreken, had de vrouw hun kind vergiftigd. Voor de analyse van zulk een familie zou zelfs Zola de pen nederleggen. De visscker J. Apel, is den 29n Oct. op de hoogte van Schokland over boord geslagen en verdronken; hij laat een weduwe en zes kin deren onverzorgd na. Te Lintorf, in het district Dusseldorf, wordt in de volgende Wuek een gesticht voor dronkaards uit de bemiddelde klasse geopend. Het is prachtig ingericht met eet-, biljart-, lees- en andere zalen, kegelbaan en andere ruimte voor uitspanning zoo binnenshuis als in de open lucht. Er zullen muziekuitvoeringen worden gegeven voordrachten worden gedaan, enz. Ook bestaat er gelegenheid om zich met allerlei werkzaam heden bezig te houden. Voorts is er eene ruim voorziene bibliotheek, een uitgestrekt park, een groote tuin met serres enz. Alleen zij die vrijwillig plaatsing verlangen, zullen er worden opgenomen, in de lste klasse tegen 150. in de tweede tegen 100 I mark per maand. Zoodra het blijkt, dat het ge-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 2