BINNENLAND. Spanje. Koloniën. GEMENGD NIEUWS. steld, alsof morgen reeds de zwart, wit, roode vlag te Rotterdam zou worden geheschen. Wij bevelen dezen Hollandsclien alarmisten de lectuur van het artikel in the Pall Mall Gazette aan; zij kunnen daaruit leeren, welke neigingen zij door hun dwaze angstkreten tegen Duitscliland dienen „Het Hollandsche overwicht in den Oost- Indischen Archipel" en „het opmerkelijk goed bestuurde Java" hebben den onverzadelijken hon ger naar grondgebied van den Engelschen leeuw opgewekt en een aantal pers-stemmen trachten stelselmatig de openbare meening in Engeland op dit punt blijvend te vestigen. Maandag zijn de Cortes in eenc buitengewone zitting geopend. De voorzitter van den Minister raad deelde aan de vertegenwoordiging eene ko ninklijke boodschap mede, waarbij het aanstaand huwelijk des konings medegedeeld werd. Het zal 1 December plaats hebben. De minister van fi nanciën diende vervolgens een wetsontwerp in ter vaststelling van het jaargeld, dat aan de koningin uitgekeerd zal worden. Het is bepaald op 450.000 pesetas, en in geval ze weduwe wordt op 250,000 pesetas. De Javabode zegt, dat de veepest in het Tan- gerangsche groote verwoestingen aanricht, in 5 dagen tijds werden niet minder dan 740 stuks vee afgemaakt. Ook in de afdeeling Meester-Cor- nelis komen vele gevallen voor. Van de maand April af is nu reeds, ter be strijding van de veepest, f 1,150,000 uitgegeven en men vreest dat de volksramp naar Midden- Java zal overslaan. Tilburg, 6 November. Vier ingezetenen on zer gemeente (geen slagers van beroep) hebben voor gezamenlijke rekening op de Oosterwijksche markt een best koebeest gekocht van 500 halve kilo's. Na aftrek van transportkosten, belasting enz. komt hun de prijs netto op 21 a 22 ct per halve kilo. De slagers zullen dus wel ge noodzaakt zijn om verder den prijs van het vleesch te verminderen, willen zij voorkomen dat dit voorbeeld niet door anderen en misschien wel op groote schaal nagevolgd worde. 's-Gravenhage, 7 November. Naar men ver neemt, is de Eerw. Abbé L. A. Lorain, secretaris van de Pauselijke Internunciatuur bij het Nederlandsche Hof uit die betrekking teruggeroepen, om te Ro me te worden werkzaam gesteld. Z. M. heeft Z. Eerwaarde benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Overveen, 7 November. Onlangs hebben eenige bloemisten het plan opgevat, hier ter plaatse eene soort van proeftuin voor bolgewas sen aan te leggen; dienvolgens richtten zij tot verschillende vakgenoten in den omtrek het ver zoek, op dat terrein eenige exemplaren van hun ne fijne bloembollen en conquesten te willen planten. Sommigen hebben daaraan reeds gehoor gegeven, omdat liefhebbers alsdan in de gelegen heid zullen zijn op eene kleine uitgestrektheid de schoonste soorten in de grootst mogelijke ver scheidenheid te kunnen bezichtigen. In den nacht van 31 October op 1 November had er in het huis van arrest te Toulon een opstand plaats, waaraan zich eene poging tot ontvluchting paarde. Terwijl de oppercipier Giraud de nachtronde deed, werd hij onverhoeds in een der slaapvertrekken der gevangenis aange vallen door zeven veroordeelden. In een ommezien was Giraud gebonden, den mond dichtgestopt en op een bed geworpen, waar hij geworgd zou zijn met beddelakens, indien een der oppassers, wakker geworden door het tumult, niet de tegenwoordig heid van geest had gehad de deur van het slaap vertrek van buiten dicht te grendelen. De in opstand gekomen gevangenen nu ziende, dat hun de weg naar buiten was afgesloten, lieten hierop hunnen prooi los. Spoedig daarna kwamen de onder-prefect en de officier van justitie, vergezeld van een twintigtal gendarmes, den geladen revol ver in de hand. Het kostte nu weing moeite de gevangenen in de straf-cachot te brengen, waar zij dadelijk ondervraagd werden. De oppercipier Giraud heeft eenige zware wonden gekregen. Op den openbaren weg in degemeente Hoorn vond men dezer dagen een dronkaard wezenloos liggen. Hij werd naar het Gasthuis gebracht, doch is daar twee dagen later aan de gevolgen van den drank gestorven. Te Gorinchem had naar de N. Gor. Ct. mededeelt dezer dagen een schandelijke vertooning plaats. Een paard, door een man be reden, was nl. met den staart aan een boeren wagen vastgebonden, zoodat het dier verplicht was, op die wijze dat voertuig voort te trekken. Dit ging in snelle vaart en de ellendige wezens die er op zaten waren niet weinig in hun schik, dat men van dergelijke gruwel nog notitie nam. Het blad vermeldt niet, dat ook de politie er, in den vorm van verbaliseering wegens dieren mishandeling, notitie van nam. Met ingang van den 1 November jl.is een gedeelte van het dienstpersoneel van de Hof houding van wijien Z. K. H. Prins Hendrik ont slagen. Door een gunstige beschikking van de Hooge Erfgenamen, genomen geheel in den geest van den betreurden ontslapen Vorst, is aan het grootste gedeelte der van hun function onthevenen hun volle wedde als pensioen verzekerd. Enkelen, die slechts eenige jaren dienst hadden, hebben een gedeelte van hun tractement levenslang als pensioen behouden, terwijl de jongsten in dienst, aangesteld bij 's Prinsen huwelijk, drie maanden bezoldiging als gratificatie bij hun vertrek ontvingen. Donderdag om middernacht ontstond er een ware paniek te Dussen. Men hoorde de klok der kerk luiden, ieder in de buurt schrikte wakker, vloog, meest en profond négliglé, den weg op en meende niet anders dan dat er brand was. Gelukkig was dit misgeraden: de klokluider, steeds gewoon ten 6 ure in den morgen te luiden, was zeker uit een naren droom wakker geschrikt, zag het flauwe schijnsel der maan voor de mor genschemering aan, ijlde, om niet te laat te komen naar den toren, en trok er dapper op los. Toen de man zijne dwaling gewaar werd, was hij spoedig weer in zijne woning, om minder aange name aanmerkingen te ontgaan. De doofstomme Russische staatsraad Alexander Moller is dezer dagen te St. Petersburg in den ouderdom van 83 jaar overleden. Evenals zijn broeder en zuster was hij doofstom geboren. Hij was een zoon van een generaal-majoor en woonde reeds in zijn vroegste jeugd bij zijne tantede echtgenoote van den luitenant-ge neraal Achwerdoft', gouverneur der Grootvorsten Nikolaas en Michael Paulowitsch. Des zomers hield die familie gewoonlijk verblijf te Paw- lowsk. Aldaar zag keizerin Maria Eeodorowna den ongelukkigen knaap en dit bracht haar op het denkbeeld eene doofstommenschool op te richten. Deze inrichting werd in 1806 in deves ting Paulus geopend en onder het bestuur geplaatst van pater Sikard-Sigmond, die hiertoe uit Polen overkwam en wiens eerste leerlingen de drie boven genoemde kinderen waren. Vier jaren later werd die school naar St. Petersburg verplaatst. Alexan der maakte er goede vorderingen. Over zijne proe ven in het lezen en schrijven, waarbij bij tevens een paar woorden had leeren spreken, was de keizerin zoo voldaan dat zij hem een gouden hor loge ten geschenke gaf. In 1812 verliet hij de school om verdere opleiding te genieten. Hij gaf toen steeds het verlangen te kennen om in dienst te komen bij de ruiterij van het garde-regiment. Dit werd hem echter niet toegestaan. Daarentegen kreeg hij in 1817 op voorspraak der keizerin eene betrekking in staatsdienst, en wel bij de keizerlijke kanselarij. Na aldaar tot zijn hoogen rang tc zijn opgeklommen kreeg hij in 1856 wegens aanhou dende ziekte zijn eervol ontslag met behoud van zijn tractement als pensioen, benevens eene aan zienlijke toelage in eens. Nog slechts weinige jaren geleden schreef hij eene brochure, getiteldBe vestiging der doofstommen-inrichting, in den vorm van een brief aan den directeur dezer school. Hij had vele vrienden, was algemeen geacht, bemind en niettegenstaande zijn ongelukkig gebrek altoos even opgeruimd. Men deelt aan het Soer. Hb. mede, dat mej. Mina Kruseman zich op Banda zal gaan vestigen, ten einde zich aldaar te wijden aan de opleiding der vrouwelijke jeugd. In verschillende steden van Amerika heeft men reeds in den vorigen winter proeven genomen om eene geheele stad door buizenlei ding met sloom te verwarmenzoodat alle ka chels in de huizen overbodig worden. De eerste proef genomen te Buffalo slaagde uitstekend. In den beginne werden er slechts vijftig huizen en eene school verwarmd, thans is de leiding der stoompijpen door de stad reeds 30 kilometer lang. In verschillende groote steden worden thans groote Centraal-verwarmings-inrichtingen gebouwd. De verwarming der woningen op de vermelde wijze is veel goedkooper en gemakkelijker dan die door hout of steenkolen voortgebracht. Wij zijn reeds lang in het bezit van gemeenschappe lijk licht, waarom zouden we geen gemeenschap pelijke verwarming kunnen hebben. Bezwaren van technisohen aard zijn er niet. Uit Maarsen meldt men als eene bi- zonderheid, dat zich aldaar zeven personen be vinden, die te zamen 622 jaren tellen en dus, door elkander ieder ongeveer 90 jaar oud zijn; ongetwijfeld een groot getal zeer bejaarde lieden voor eene betrekkelijk kleine gemeente. LI. Zondag was op verschillend e plaat sen bij helderen zonneschijn, tegen middagtijd zelfs, een ster aan den hemel zichtbaar, liet was de planeet Venus, die om de 8 jaren zich aldus vertoont. In vroegere eeuwen beschouwde men zulk een verschijning, evenals die van een ko meet, als een voorteeken van groote gebeurtenissen. Een bekwaam veearts geeft het vol gende middel, dat men moet aanwenden, om zieke of onwillige paardengeneesmiddelen te doen innemen. Men neme daartoe een grooten wortel, holle dien uit en vuile de opening met hetgeen men het paard wil ingeven. In welken toestand het dier zich ook bevindt, het zal den wortel eten. Het paard is, zelfs in de zwaarste ziekte, zoo verlekkerd op wortels, dat bet den dood zeer nabij moet zijn, alvorens het zal weigeren, die te gebruiken. Zekere heer Thiébault, aannemer te Rosières*aux Salines, heeft in den omtrek van een oud kasteeldat hij verbouwt, een looden kist gevondenwaarin acht goudstukken met de beeltenis van Lodewijk XIII, twee braceletten, 12 ringen, een kruis en twee breloques, alles van goud en met diamanten versierd. Te Heidelberg is overleden de genees heer Sander uit Elberfeldwiens dood te meer vermelding verdient om reden de oorzaak daar van. Op een morgen in het voorjaar van 1874 hield hij bij het aankleeden een kraagknoopje in den mond, toen hij, luid beginnende te lachen ten gevolge van een vertelling, welke zijn vrouw hem deed, het knoopje inslikte. Het knoopje schoot echter in de luchtpijp en alle pogingen door de geneesheeren aangewend om het er uit te halen bleven vruchteloos. Toen het knoopje in de long kwam ontstond bloedbraken en de patient rekende zelf precies uit hoelang hij leven kon, toen op eens bij een nieuwen aanval van bloedbraken het knoopje werd uitgeworpen. Thans ontstond er hoop dat men de wonden in de long- kon heelen, en werkelijk keerde hij in het voor jaar van 1875 schijnbaar geheel hersteld uit het zuiden, waarheen hij zich begeven had, terug. Hij beschreef toen den geheeleu loop zijner ziekte in een geneeskundig tijdschriit. In het voorjaar bleek het echter, dat zijn genezing slechts schijn baar was geweest, want met vernieuwde hevig heid openbaarde zich zijne kwaal en thans is hij daaraan overleden. Woensdag- morgen is du stoomboot Cathanna kapitein van Stegeren, in de Willems vaart onder Zwollekerspel zoodanig tegen de turf- praairi van schipper M. Martinus gevaren dat zijne vrouw door den schok te water is gevallen; daar zij onder de stoomboot was geraakt heeft men haar met veel moeite gered. Tegen den kapitein, die zou hebben geroepen: „Vooruit, het vaarwater is voor ons", is pioces-verbaal opge maakt. In de opera te Hannover liadonlangs een recht dwaas intermezzo plaats. De Lohengrin werd gespeeld en de tenorzanger Schott vervul de zijn rol. Eensklaps gooit de orchestdireeteur von Biilow zijn dirigeerstok op den grond en houdt de handen voor de ooren: zulk zingen als dat van Schott kon hij niet aanhooren! Het pu- bliek lachte en ergerde zich. Schott was woedend. Hij wilde niet meer onder Biilow's leiding :i. - gen. Een boete die hem werd opgelegd, deed hem niet van besluit veranderen. Eén inoest wijken; Schott of v. Biilow? dat was de vraag. Von Bülow hakte den knoop door, vroeg en kreeg zijn ontslag. Terstond vertrok de uitstekende pia nist naar Berlijn, en begon weder concerten te geven. In den spoortrein van Kroonstadt in Zevenbergen naar Hermannstadt, lag eenige da gen geleden een man uit het raampje van den waggon te kijken, toen zijn brieventasch uit zijn zak gleed en op den weg viel. Zonder zich te bedenken sprong de man zijn tasch na, en ieder dacht dat de waaghals wel nooit meer op zou staan. Maar dat was zoo niet; hij raapte de tasch op, en liep den trein na, maar kon hem natuur lijk niet inhalen. Men zette zijn goed af aan het volgend station, waar hij het weldra in ontvangst kwam nemen. Maar nu zal hij zich moeten ver antwoorden wegens overtreding van het spoor weg-reglement. De tasch, waarvoor hij zijn le ven waagde, bevatte de waarde van een gulden. In de nabijheid van Grayson in Ken tucky (Noord-Amerika) werd zekere Jesse Un derwood op den drempel van zijns vaders huis doodgeschoten ten gevolge van een vendetta, wel ke sedert lang tusschen de familiën Holbrook en Underwood bestaat. De partij-Holbrook heeft het huis van de Underwoods omsingeld en bedreigt thans met den dood ieder, die den doodgescho- tene mocht willen begraven of een anderen zoon, die gewond in het huis ligt, mocht willen bij staan. Te vergeefs heeft men den Gouverneur van den Staat om hulp gevraagd. .Jesse is trou wens reeds liet, vierde menschenleven, binnen drie weken, dat aan de zijde der Underwoods als slachtoffer van deze familie-vendetta valt, terwijl de Holbrooks nog pas één doode tellen. Eraaie toestanden! In eene b u it enge w o n e v e rgadering van de executeurs-testamentairs met de commissie, die de gelden uit de nalatenschap van wijlen den kapitein ter zee ITeutz beheert, is besloten, met het oog op het aanhangig proces, de wekelijk- sche bedeeling voorloopig te schorsen. Eergisteren moesten die 80 gebrekkige bedeelden voor het eerst deze jobstijding vernemen. Eergisteren-avo nd had op de drukke rij van het Handelsblad een knaap, bezig de cou ranten uit de pers te nemen (een arbeid die hoe genaamd niet gevaarlijk is) de onvoorzichtigheid zijn linkerhand te doen rusten op een plaats waar de zoogenaamde slede met de vormen tel kens terugkeert. Zijn hand werd door een gelan den rand van de slede meegesleept, met het treurige gevolg, dat de voorarm in het Gasthuis moest worden afgezet. In de rue de l'Arbre sec te Parijs heeft de politie Dinsdag-avond een bende spelers in een bierhuis overvallen, die reeds vele slacht offers gemaakt hadden. Toen de commissaris van politie het lokaal binnentrad, wilden de aanwe zigen naar alle zijden de vlucht nemen, doch 11e uitgangen waren bewaakt. Maakten wij onlangs meldi ng vantwee vrouwen te Parijs, die in een fiacre met scharen gevochten hadden, nu vinden wij wederom mel ding gemaakt van twee mannen, die evenzeer in een huurkoetsje twist kregen. Thans liep het er ger af; want een hunner werd vermoord. Eenigen tijd geleden las men, dathet Duitsche schip Marie, kapitein Ahrens; van Papenburg, op 5 ZBr. in den Z.-Atlantischen Oceaan een ontmoeting zou hebben gehad met een „zeegedrocht",dat zijn hoorn in de huid van het schip had geboord. Velen hielden het ver haal voor een praatje. De Marie is nu terug en ligt te Papenburg, dus vlak bij onze NO. gren zen in reparatie. Men kan wel degelijk den af- gebrokeu stoottand nog in de plank zien zitten. (De plank met den tand zal uit de romp ge zaagd en bewaard worden.) De tand is blijk baar afkomstig van een narwal (zee-eenhoren, monodon monoceros). Het schip is dicht gebleven en op reis bleek, dat de tand niet dadelijk behoefde verwijderd te worden. Uit het scheepsjournaal blijkt de geheele geschiedenis van den aanval van den narwal op het schip. Men mag wel aannemen, dat het dier 't schip voor een dier hield en daarom er op aanviel. Het schip liep een vrij sterke vaart en het dier stiet zijn tand van achteren naar voren, onder een hoek van 45o in het hout. Vermits dit met zulk een kracht geschiedde, dat de tand brak, moeten de snelheid en de kracht van den aanval wel zeer sterk zijn geweest: Het feit behoort wel tot de groote nautische zeldzaamheden. De Deensche kapitein Petersen heeft een reddingsmatras uitgevonden, van welke goede verwachtingen gekoesterd worden. Zij is vervaar digd van fijngeschaafde gewone kurk en voorzien van een riem met gesp. Een vierde minuut is voldoende om ze om het lijf te bevestigen wan neer gevaar onstaat, en zij kan zeer goed nog 3 andere personen, die er zich aan vastklemmen, boven water houden. Het is duidelijk, en dit is wel het groote voordeel der uitvinding, dat de equipage deze zelfde matrassen moet hebben om op te slapen; op die wijze is een zeer doelmatig reddingsmiddel ten allen tijde bij de hand. De Deensche marine heeft ze dadelijk ingevoerd. Proe ven, te Bremen genomen, hebben aangetoond, dat het nieuwe toestel gemakkelijk 4 personen boven water kan houden. Ook de Noord-Duitsche Lloyd heeft er eenige in beproeving genomen. De prijs is ongeveer 6 gulden. Eergisteren-namiddag omstreekshalf vier uur is de stoomboot Willem IIIvarende tusschen Heusden en 's-Bosch, te Ammerzoden gezonken. Met inspanning van alle krachten is het gelukt de passagiers, ruim dertig in getal, te redden. Niet minder dan 145 dronkaards zijn door het kantongerecht te 's Gravenhage tot boe te of gevangenisstraf veroordeeld. Aan hun hoofd staat Theodorus Schiffil, die zijn vijftigste veroor deeling wegens dronkenschap ontving. Woensdag 11. bevond de heer mr.C. W. P. van Naerssen te Onderdendam, lid van de Prov. Staten van Groningen, die te Apeldoorn zou gaan wonen, zich aan het station om toe te zien op het inladen van zijn huishoudelijke goederen. Terwijl hij met een der daar aanwezi gen sprak, zakte hij ineen en was terstond een lijk. Men hoort wel e en s be weren, da t h et ei genlijk dwaas is van naam te veranderen; doch is hel waar, dat een eenigszins zonderlinge naam voor den drager de bron kan zijn van veel ver driet. Niemand zal er bijv. zeker inwoner van Londorf (district Solingen) een verwijt van hebben gemaakt, dat hij onlangs aanvroeg zijn naam Julius Ezel, te mogen veranderen in Julius Moed. In het huis van arrest te Middelburg- bevinden zich op het oogenblik 5 personen wegens moord of poging tot moord. Een heeft zijn vrouw vermoord, een heeft die getracht te vermoorden; twee hebben getracht ambtenaren dood te schieten en een heeft haar kind omge bracht. Allen zijn uit Zeeland. Zaterdag-avond heeft e e n slachte r mid den op de Nieuwmarkt te Amsterdam het vleesch van twee koebeesten onder het publiek uitverkocht tegen 27'A cent per pond. Hij had daartoe ver gunning gekregen van den marktmeester, en ofschoon het vleesch, tot dien lagen prijs van tie hand gedaan, toch den toets der keurmeesters kon doorstaan, weet De Tijd met zekerheid dat de slachter nog zulke goede zaken maakte, dat hij met een paar knechts er gerust een geheele week op zou kunnen teren. Een voornaam slachter, die van de hoogte van zijn fraaie vleeschkar nijdig op dat bedrijf neerzagen zich naar het schijnt eenige spijtige uitdrukkingen heeft laten ontvallen, werd door de omstanders uitgejouwd, en de goedkoope slachter beloofde a. s. Zaterdag met vier koebeesten terug te zullen komen. Op een druk bezochte jaarmarkt te Barwonkowo, in het Russische gouvernement Charkow, vertoonde zich plotseling een wolf, die hevige schrik en ontsteltenis verspreidde en eerst gedood kon worden toen hij ruim twintig- personen had aangevallen en gebeten. Te Kampen zijn op den Nieuwetoren proeven genomen met den Helicon-misthoorn, systeem-Letêbre, ten einde te onderzoeken in hoeverre dat toestel voor het geven an alarm signalen dienst zou kunnen doen. Hoewel de proe ven midden over dag genomen werden, was het

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 2