NIEUWE No, 326. Donderdag 13 November 1879. 4e Jaargang. MH} De Onderwijswet Ferry. BUITENLAND. 0,06 li' De Familie Choisel. Engeland. België. Frankrijk. Sp anj e. Duitschland. KMRLIME (IIIRUT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post. Afzonderlijke Nummers f 0,85 1 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG enZATERD AG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. KAÏNTIEND Hui wiM' AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Avertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUEEY. De radicalen in Frankrijk, wier streven het is de Katholieke Kerk zooveel mogelijk te bemoeilijken, zoo niet geheel aan banden te leggen, kraaiden reeds victorie, toen de onderwijswet Ferry, met haar berucht art. 7, door de Kamer der Afgevaardigden werd aangenomen, 't Was daarom een vreeselij- ke streep door de rekening der radicale schreeuwers, toen Jules Simon zich mon deling en schriftelijk krachtig tegen meer genoemd art. 7 verzette, waardoor hij den minister Ferry en diens aanhang een ge- duchten kaakslag toebracht. Te vergeefs poogde men door dagbladartikelen en volks- demonstratiën den moedigen Jules Simon, hoezeer zelf een der corypkeëu der ultra liberalen, vrees aan te jagen; hij bleef zich gelijk en verwierp 't berucht art. 7 der onderwijswet Ferry uit naam der vrijheid, welke hij niet alleen de Regeering maar ook aan de Kerk wenscht te verzekeren. Jules Simon wil geen wet met twee on gelijke maten, maar vordert gerechtigheid voor Staat en Kerk beiden. De minister Ferry bedacht nu een mid del om pressie op de stemming der leden van den Senaat uit te oefenen, en met dit doel schonk hij aan de algemeene raden, bij ons Provinciale Staten geheeten, ver lof de onderwijskwestie in behandeling te nemen, denkende dat deze toegevendheid zijnerzijds een goedkeurend votum der al gemeene raden ten gevolge zou hebben. De mijn echter is verkeerd gesprongen en heeft eene uitkomst opgeleverd geheel in strijd met de hoog gespannen verwach tingen des ministers. De groote meerder- o o heid der algemeene raden namelijk heeft de strekking van meergenoemd artikel 7 scherp veroordeeld en daardoor de tegen standers der radicalen en der anti-clerica- le pers met nieuwen moed bezield. Wel pogen de vleiers en volgelingen des mi nisters de uitspraak der algemeene raden als van geen groot gewicht voor te stel len, doch dit is niets anders dan een doek je voor het bloeden, te baat genomen om de onnadenkende menigte zand in de oogen te strooien. Hun streven herinnert aau den vos in de fabel, die de druiven zuur noemde, FEUILLETON. I. Vervolg. Het edikt van den drie en twintigsten Februa ri gebiedt eene lichting van driemaalhonderd duizend man. Op deze wijze zullen de nuttigste leden der huisgezinnen weggerukt worden, en waarom! Om de bevelen van monsters te volvoe ren, om zich voor eene zaak op te offeren, waar van ons de gedachte alleen doet sidderen. Dan, dit zal niet geschieden! Men is gereed de wape nen tegen de onderdrukkers des vaderlands te keeren! Gigot d'Elbée, Bonchamp, Lescure, La Rochejacquelin, Stofflet, Cathelineau en Charette zijn de aanvoerders; een geheel eensdenkend volk vormt het leger. Met een goeden geest bezield, ondersteund door de gunstige ligging van het terrein en aangespoord door de tijdsomstandig heden, zal men weldra toonen, dat de wapenen niet te vergeefs zijn opgevat. wijl ze te hoog hingen om ze te be springen. De minister Ferry heeft echter den lij denskelk nog niet tot den bodem geledigd. O O <3 Een nieuwe, geduchte kampvechter is in het strijdperk getreden in den persoon van het academielid Littré, een man door som migen als atheïst uitgekreten en dus niet verdacht als van kerkelijke inspiratiën be zield te zijn. Deze geleerde, die bij de let terkundige wereld hoog staat aangeschre ven, valt het art. 7 der wet op het hoo- ger onderwijs met zulke geduchte tegen argumenten aan, dat de radicalen onmach tig om de bedenkingen van den heer Lit tré te wederleggen, van woede knarsetan- O O den en niets anders vermogen te doen dan den nieuwen kampvechter met hoon en smaad te overladen. Het onpartijdig en denkend publiek wordt veuwel door schelden en razen niet op den dwaalweg gebracht; het beseft dat eene zaak, welke door zulke verachtelijke mid delen gesteund en geschraagd wordt, zich zelve veroordeelt en voor geene verdedi ging vatbaar is. Gedachtig aan het: al is de leugen nog zoo snel. de waarheid ach- O terhaalt haar wel, neemt 't aantal bestrij ders der wet op het hooger ouderwijs in Frankrijk als met den dag toe, waardoor de positie van den betrokken minister gaan deweg moeielijker wordt. De strijd nopens het onderwijs is thans in vele staten aan de orde van den dag. Zoowel in ons vaderland als in België be staan twee verschillende stroomingen, van welke de eene neutraal, de andere op den godsdienst gegrond onderricht verlangt. In Duitschland zijn de rapporten over het neutraal onderwijs, zoowel door Katholie ken als Protestanten uitgebracht, verre van gunstig. Beiden beweren, dat de neutrale school het ongeloof in de hand werkt en een nadeeligen invloed op de zedelijkheid uitoefent, zoowel bij het onderwijzend per soneel als bij de schoolgaande kinderen. Vele stemmen verheffen zich daar tot her stel van 't confessioneel onderricht, dat vroeger zulke weldadige vruchten in Duitsch land afwierp, en aan hetwelk in der tijd de onafgebroken zegepralen werden toege schreven door Germanje's zonen op de bloe- Ik wenschte mijne heeren, met u de middelen te beramen, welke kunnen aangewend worden, om onze dappere landgenooten in de Vendée ter hulp te komen en de schaar van het katholieke leger te vergrooten. Ik verlang uwe medewer king, en twijfel niet of gij allen zult in het belang van godsdienst en vrijheid, met al uw vermogen den rechtvaardigen strijd, welke men voeren zal, ondersteunen. Zoowel uit een staatkundig als uit een zede- kundig oogpunt beschouwd, is het oogenblik van handelen gekomen; de worstelingen der partijen in den boezem der nationale conventie zelve, de oorlogsverklaring aan Engeland en aan den erf stadhouder der Vereenigde Nederlanden; de ver overing van Luik, de inneming van Aken, het ontzet van Maastricht door de Oostenrijkers; het verlies der vestingen Roermond en St. Michel, welke den Pruisen in handen zijn gevallen, hou den aller aandacht geboeid; en een vijand, die zich op het eigen grondgebied der republiek ver heft, zal niet dien wederstand ontmoeten, welken de conventie, bij e«n langer wachten, ter harer dige slagvelden in Frankrijk behaald. Kei zer Wilhelm heeft herhaaldelijk aan de onderwijzers van Berlijn te kennen gege ven, dat zij 't onderricht van den gods dienst krachtiger ter hand moeten nemen en op de verwildering gewezen, welke on der de verschillende standen der maatschap pij wordt waargenomen, en welke door den grijzen monarch als de vrucht van gebrek aan godsdienstzin wordt gekwalificeerd. Ook lord Beaconsfield, Engelana's eer ste Minister, op het congres te Berlijn »Nathan der Weise« genaamd, heeftopen- lijk verklaard, dan hij liever geen onder wijs zou wenschen, dan een zoodanig, waar niet aan de jeugd werd ingeprent dat eene al wijze Voorzienigheid de wereldge beurtenissen regelt en bestuurt. Wij hebben 't vorenstaande aangehaald om 't bewijs te leveren, dat er invloedrij ke en wetenschappelijke mannen te over worden gevonden, die wars zijn van 't ra dicale beginsel om alles wat naar godsdienst O O zweemt uit de school te verbannen. In België ziet men honderde onderwijzers en onderwijzeressen den staatsdienst vaarwel zeggen om hunne krachten en talenten aan de bizondere school te wijden, welke de anti-revolutionnairen ten onzent de school met den bijbel noemen. De onderwijskwes tie is ook in ons Vaderland nog evenmin uitgestreden als de oorlog met Atjeh uit gevochten is; doch wij verheugen ons in eene worsteling van denkbeelden, welke eindelijk tot resultaat moet hebben, dat waarheid en recht geëerbiedigd zullen wor den, en dat alle burgers in den Staat een gelijk aandeel in de lusten en lasten zul len verkrijgen, waarop zij allen, als zonen van hetzelfde Vaderland, eene gelijke aan spraak hebben. De eigenaars der ijzerwerken in een belang rijk district van Cleveland, waar onlangs mede de zaken stilstonden, hebben aan een deel van lnin werkvolk eene onmiddellijke loonsverhooging van 10 pet. toegestaan. Voor de politie-rechtbank te Lambeth (Lon den) stonden Vincent en Albert Jaukowski, The- ophile Dombrowski en Martha Seymour te recht, beschikking zou kunnen wenden. Laat ons dus gebruik maken van de gebeur tenissen, welke hebben plaats gehad, en weldra zullen zij, die bij het toonen hunner gehechtheid aan den vei moorden koning, zich in de duister nis en de eenzaamheid moeten verschuilen, met opgeheven vizier mogen spreken. Dan zal de par tij, wtlke thans als eene rooverhorde ter sluiks moet vergaderen, voor hot aanschijn der wereld toonen, dat alle deugd en billijkheid nog niet uit Frankrijk gebannen is! Een kreet van goedkeuring ontsnapte aan slier monden; doch onwillekeurig verstomde die, toen er hevig tegen de deur geklopt werd. Wat is er, vroeg Choisel? Vlucht, antwoordde de stem van buiten, gij zijt verraden; binnen tien minuten zullen dc gendarmes hier zijn. Wij zullen ons verzetten, riep iemand der vergadering. Beproef het niet, sprak een ander, het zou voor slechts korten tijd helpen. onder de aanklacht van in het bezit te zijn van persen, en andere toestellen voor de vervaardiging van Russische banknoten (papieren roebels), be nevens van eene hoeveelheid valsche biljetten. De aangeklaagden waren op verzoek van de Russi sche Regeerir.g in hechtenis genomen en voor het gerecht gebracht. Nadat de detectivesdie de aangeklaagden ge arresteerd hadden, in verhoor waren genomen, werd de uitspraak bepaald op den 13n dezer. De gemeenteraad van Brugge gaat onvermoeid voort de schoolwet op het nauwkeurigst toe te jtassen. Zoo heeft hij in zijne laatste zitting 51 kinderen van de Gemeentescholen verwijderd, welke in naburige gemeenten thuis behooren, 151 kinderen, die nog geen 6 jaar oud, en 54 die ouder dan 14 jaar zijn. Op deze wijze zijn weder 256 leerlingen uit de openbare scholen verdreven. Men ziet hieruit dat een Gemeenteraad, ook bij trouwe opvolging der wet, het een liberaal minister nog al lastig maken kan. Tegen den gewezen luitenant Köchlin, zwager van den polilieprefect Andreaux, is een rechtsver volging ingesteld, omdat hij zijn bloedverwant Liebenberg den 13en October in een duel zulk een zware wond heeft toegebracht, dat deze tien dagen later is overleden. De Raad van beheer van de Banque Europe- enne heeft aan het publiek bekend gemaakt, dat de heer Philippart niet meer deel uitmaakt van dien Raad en dat de heer Alfred Blanche tot voorzitter van dat eollegie is benoemd. De vergadering van aandeelhouders zal te Brus sel bijeenkomen. Aan de werkstaking der huistimmerlieden hoopt men deze week een einde te zien komen, wat geheel in het belang der werkstakers zal zijn, die door hun stijfhoofdigheid grootendeels tot den bedelstaf zijn gebracht. Een officiëele dépêche uit Havana meldt, dat invloedrijke bladen en personen in de kolonie het ontwerp van het ministerie over de afschaffing der slavernij goedkeuren. In het wetsontwerp op den verkoop van sterke dranken in Pruisen wordt onder anderen bepaald, dat wie sterken drank, onverschillig van welken aard, te koop heeft om voor dadelijk verbruik ter plaatse te worden gedronken, alsook ieder die zoodanige dranken in het klein verkoopt, nevens de bestaande belasting op de uitoefening van het Mijne he.tren, zeide de graaf, vlucht allen langs deze zijdeur, dan bevindt gij u da delijk in een mastbosch; het hout en de duis ternis zullen u voor het oog der soldaten ver bergen. In 's Hemels naam haast u, fluisterde de knecht door het sleutelgat. Gij zult ons volgen, sprak de markies de Saintville, zijn vriend de hand drukkende. Ik kom, antwoordde hij; maar spoed u, of het is te laat. Er zijn nog papieren, welke ik wil trachten te redden. Allen verlieten het vertrek met uitzondering van Choisel, die haastig eene kast opende en er een koffertje uitnam. Hij stak er den sleutel in, maar kon het slot niet openen. Schielijk greep hij een stuk ijzer, dat op den grond lag, waar mede het hem, na herhaalde pogingen, gelukte, het deksel te doen springen. Terwijl hij er een paket brieven uitnam en bij zich stak, werd er weder geklopt. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 1