BINNENLAND, GEMENGD NIEUWS. bedrijf nog eene afzonderlijke belasting moet be talen. Do aanslag wordt geregeld naar eene in het ontwerp opgenomen schaal van gemiddelde en minimum jaar- en maandcijfers, waardoor het bedrag wordt berekend naar den omvang van het bedrijf, met inachtneming van plaatselijke omstandigheden- Blijkens het ontwerp ligt het in de bedoeling, deze wet in werking te doen treden den 1 April 1880. Een woord aan het adres van den heer Sis nopens de spoedige invoering der nieuwe schoolwet; „De tegenwoordige staat van de finan ciën noopt, meende de Minister, tot zelfbeper king. En men zou dus wel doen met nog den tijd af te wachtenwaarop zekerheid bestaat, dat het land en de gemeenten, de vele millioenen kunnen dragen, die de uitvoering van zoodanige wet zou vereischen." Wat voor Pruisen waar is en wat de Mi nister von Puttkamer zeide, geldt ook volkomen voor Nederland en moest ook door den Minister Six zijn gezegd. Maar in Nederland moet liberaal worden geregeerd Leiden, 10 November. In de afgeloopen week zijn hier door het roodvonk aangetast 27 per sonen en aan die ziekte overleden 7. Venray, 10 November. Een verver, gehuwd en vader van 10 kinderen, was Woensdag 11. boven in het gewelf der R. K. kerk werkzaam, toen de stelling, waar hij op stond, brak; de man viel naar beneden en overleed kort daarna. Bloemendaal, 10 November. Eergisteren avond is in deze gemeente door de veldwachters in arrest genomen zekere J. Cozakdie in de vorige week uit Amsterdam was gegaan, met zich nemende eene som van ƒ100, die hem door zijn patroon, den zadelmaker P. aldaar, ter uitbetaling waren toe/ertrouwd. Leiden, 10 November. Naar men verneemt zal de tramway-dienst alhier op Zaterdag 22 dezer voor het publiek worden geopend. Het centraal-Comité van het „Liefdewerk Oud papier" voor Leiden en omstreken heeft aan Mgr. den Internuntius f 7000 ter hand gesteld, zijnde de opbrengst van oud papiergedurende de maan den April, Mei, Juni en Juli dezes jaars op gehaald, waaronder gevonden is een met dia manten bezette broche van vrij groote waarde, die evenwel wordt teruggegeven, wanneer het voorwerp bij vergissing onder het papier mocht zijn geraakt. Hillegom, 10 November, De heer P. Stijn- man is benoemd tot gemeente-ontvanger, alhier. Een dezer dagen gearresteerde Am- sterdamsche straatroover draagt den naam van LavertuWellicht reist die heer in strikt incog nito; in dat geval is de naam goed gekozen. De visschers van Eécamp en Tréport verstaan op geheel eigenaardige wijze het begrip: concurrentie. Niet tevreden met aan de Engelsche visschers in de wateren van Lowestoft' schade toe te brengen aan de netten, hebben zij eindelijk een radicaal middel aangewend om het visclituig van hun mededingers te vernielen; zij bevestigen namelijk aan de boeg van de viscksehuit scherp geslepen enterhaken en zeilen dan door de uit gezette netten der Engelschen. Weldra pasten zij dit vernielingswerk ook op hun landgenooten, de visschers van Boulogne, toe. Op heeterdaad be trappende. wilden de Engelschen den naam en het nommer van de schuit Alsace Lorraine op nemen, die door hun visclituig gezeild was, toen de Eransche visschers schoten begonnen te lossen, waardoor drie hunner concurrenten gewond wer den. Yan dit oogenblik af zouden deze twisten in geregelde zeegevechten ontaard zijn, als niet het parket van Boulogne zich de zaak aangetrokken en deswege een onderzoek bevolen had. Een somber jubileum. J. W. van Gelde ren zal den len Januari a. s. vijftig jaren dood graver te Gorinckem zijn. De thans 86 jarige grijsaard, die reeds voor meer dan 12 600 over ledenen de laatste rustplaats delfde, gaat nog onvermoeid en krachtig met zijn arbeid voort, tot hij zelf van den muilen zandhoop zal worden neergelaten. Yele heeren en dames in Berlijn zien met zorg den winter tegemoet, omdat zij geen pels of mantel meer hebben. Een zeer voorname bontverkoopster is nl. bankroet gegaan, en nu bleek dat zij al het bont dat haar, om het gedurende den zomer te bewaren, was toevertrouwd, in verschil lende banken van leening had verpand. Er zijn in den boedel honderden lombardbriefjes gevon den, en nu mogen de respectieve eigenaars en eigenaressen de verschillende pandjeshuizen en lombarden afloopen, om hun eigendom op te sporen. De politie maakt dit onderzoek zoo gemakkelijk mogelijk, maar dat het veel bezwaren in heeft spreekt wel van zelf. Is men eindelijk zoo geluk kig zijn eigendom gevonden te hebben, dan wordt onderzocht of het lombardbriefje voorhanden is, 't geen bij lang na niet van al het beleende het geval is, en dan mag de eigenaar, tegsu betaling van het bedrag dat er op beleend is, zijn eigen dom weder in bezit nemen. Nu is het dragen van een pels in Berlijn zeer algemeen. Yan daar dat het aan de vrouw gelukt is een bedrag van 60,900 mark op die wijze meester te worden. Uit deze aanzienlijke som kan men eenigszins nagaan dat vele honderden personen het voorloopig zon der pels of bonten mantel moeten stellen. Een gewezen koopman van La Villet- te, M. V., had eene schoone Angora-kat, aan welke hij zeer gehecht was. Eenige dagen geleden stierf de kat in de hevigste stuiptrekken. M. V., wilde weten, waaraan de kat gestorven was, en besluit aanstonds tot de lijkschouwing over te gaan. De kat was met phosphorus vergeven. Maar weinig gewoon aan het opensnijden van dieren, had M. V. zich met zijn mes gekwetst en te vreden ge steld de wonde met schoon water te wasschen. Dit was niet genoeg; des anderdaags was de vinger van M. V. gezwollen, en de doctor wilde hem afzetten. M. V. weigerde hardnekkig dit toe te laten. Drie dagen later was de mar, dood. In Hongarije, in het Torontaler comi- taat, heeft op 31 October 's avonds een vrij sterke aardbeving plaats gehad, die 40 ii 50 seconden aan hield en door dof gerommel werd voorafgegaan. Drie uur later volgde nog eene schudding, maar deze was zwakker. De beweging was van N. O. naar Z. W. Op verscheidene andere plaatsen in Hon garije bespeurde men omstreeks denzelfden tijd soortgelijke verschijnselen. Een man, door de arro nd.-rechtbankte Assen tot 1 jaar gevangenisstraf veroordeeld, dacht zich, door de vlucht te nemen, aan die straf te onttrekken. Hij werd echter onder Borger door twee veldwachters ontdekt en in hechtenis genomen. Naar men zegt, had hij zich eenigen tijd in een schoorsteen verborgen. Zaterdag-avond omstreeks half 10 ure is op de spoorlijn bij ds IJselmondsche laan te Kralingen gevonden een gedeeltelijk verminkt lijk van een onbekend manspersoon, oud omstreeks 24 jaren, gekleed met paarschgestreept overhemd, donker laken broek, zwart laken pet, waaraan een rouwstrik, aan de voeten nieuwe laarzen. Zonder twijfel is hij door een spoortrein overreden. Door de zorg der Kraliugsehe politie is het lijk naar de loods voor drenkelingen aldaar gebracht. Op de veiling van de fondsartikelen van den heer D. Noothoven van Goor, te Leiden, werden o. a. verkochtBilderdijk's compleete ge dichten voor f 755 en de compleete gedichten van Yan Zeggelen voor f 3721,40. Dat Van Zeggelen vijfmaal meer waard is dan Bilderdijk, zelfs met vrouwe Bilderdijk's werken op den koop toe, de eenvoudige man zelf had het nooit geloofdHoeveel zeggen die cijfers omtrent den smaak van ons volk! Terwijl men bij den landbouwer E. M. te Enterbroek bezig was met het schoonmaken van den kelder, had men o. a. een fleschje met vitriool in de kamer gezet. Twee kinderen, van wie het oudste een jongentje van ongeveer drie jaar, vonden het fleschje. Het jongste dronk er uit, met het ongelukkig gevolg, dat het, niette genstaande spoedig ingeroepen geneeskundige hulp, vier uren later is bezweken. De Burgemeester der gemeente Dom burg heeft sedert eenige dagen zijne gemeente en zijn gezin heimelijk verlaten. Alle pogingen om zijn ver blijf te ontdekken, blijven vruchteloos. Door de Maatschappij tot exploitatie van veetransporten te Utrecht zijn Zaterdag 46 waggons, beladen met ruim 600 stuks vee, naar het buitenland verzonden. Door tusschenkomst van een expedi teur te Zwolle zijn sedert half Sept. p. m. 200 waggons Duitsclie aardappelen, te zamen inhou dende omstreeks 28 a 30,000 hectoliter, aldaar ingeklaard. De heer L. Lindeboom te Zaandam verzekert in een ingezonden stuk in het Handels blad, dat de welbekende schutter P. Groot te Edam niet van zijne gemoedsbezwaren genezen is maar „aan het wankelen gebracht en tot een transactie met zijn overtuiging verleid, waarover hij nu reeds lang droefheid der ziele heeft." Te Hamburg bestaat een plan om in het volgende jaar eene internationale maritieme tentoonstelling te houden. Het ontwerp is reeds bij de Kamer van koophandel ingezonden. Niet alles is tabak wat gerookt wordt ten minste in Duitschland. Dit laatste was wel een geheim dat ieder wist, maar thans heeft het een officiëelen stempel bekomen. Prir.s von Bismarck heeft nl. aan den Bondsraad voorgesteld, de kersen en morellenbladeren, ten dienste der labakfabri- kanten, te belasten met 65 mark per 100 kilo. Cichorei- en beetwortel-bladeren dienen ook, maar zijn verboden, omdat de fiscus daar geen controle op kan uitoefenen. Mej. A. E. C. Heishorn, te Zevenber gen, voor de vierde maal weduwe, is gezond en krachtig haar 103e jaar ingetreden. De Iiollandsche Spoorwegmaatschap pij heeft aan verschillende gasfabrieken in Noord- Holland, waaronder ook de Ileldersche, bericht, dat zij met 1 Jan. a. s. haar stations met petroleum zal gaan verlichten. De ondervinding heeft, naar het schijnt, geleerd dat voor stations van middel bare grootte, petroleum even goed voldoet als gas, terwijl de kosten minder dan de helft bedragen. Het gebouw, waarin de Arnhemsehe Tentoonstellingswedstrijd is gehouden, zal in 1880 dienen bij de Leidsche Studentenfeesten; de archi tect J- A. Hendriks heeft het daarvoor aangekocht. Aan de llooftskade te 's Hage is eer gisteren middag een vrouw in het water gespron gen, met het doel om zich het leven te benemen. Naar men zegt had zij twist gehad met haar man. Zij was slechts half gekleed en weigerde volstrekt een der stokken te grijpen, welke men haar toe stak. Met een haak heeft men haar ten slotte aan den kant en uit de gracht gehaald en haar vervolgens naar haar woning in de Paulus Potter straat gevoerd. Bij de fortificatiën van Parijs, waar het in den regel onveilig is, werd eergisteren een huiswaarts keerende wandelaar door vier indivi duen aangevallen. Een tuinman, het hulpgeroep van den aangevallene lioorende, waarschuwde de ambtenaren van de accijnsen, die de boosdoeners in hechtenis namen. Bij onderzoek bleken zij tot een groote dievenbende te bekooren en bij een huiszoeking werd een geheel magazijn breekijzers en wat verder tot het „vak" behoort gevonden. Een Rotterda msche dame, die zich niet alleen onderwierp aan de dwaze mode van zakken te dragen achter en buiten op de mantels, maar nog dwazer was en er haar beursje in be waarde, heeft dat, onder medewerking van een zakkenroller, met f 43 betaald. Z a t e r d a g-a vond z ij n n a b ij B i s c h o f s- heim, tusschen Erankfort en Maintz, twee spoor treinen tegen elkander ingeloopen. Er werden drie personen gedood en acht zwaar gekwetst. De Cunard-stoombootmaatschappij te Londen heeft met de firma Thomsom aan de Clyde een contract gesloten voor den bouw van eene stoomboot, die in grootte alleen door de Great Eastern zal overtroffen worden. Het schip, dat Sahara heeten moet, zal uit staal vervaardigd worden, 7500 ton inhoud meten en over meer dan 10,000 p. k. beschikken. Het zal 450 pas sagiers le Jclasse en 60 0 dekpassagiers benevens 6500 ton lading kunnen bergen. In Maart 1881 moet het gereed zijn. De dolende ridders van den theepotin En geland hebben een nieuw middel uitgedacht om den drinkers van geestrijke dranken een schrik op het lijf te jagen. Zij bezoeken twee aan twee de kroe gen en deelen onder allen, die zij daar met een glas bier of grog in de hand vinden, strooibil jetten uit, op welke het volgende te lezen staat: Dood d' Co, groothandelaars in wijnen, gediste- leerd, hier en bedivelmende dranken, „Dood Co. hebben de eer ter kennis te brengen van hunne geachte vrienden en begunstigers, dat zij voortgaan met het fabriceeren van dronkaards, lichtekooien, bankroetiers, bedelaars, dieven," enz. Het overige is in denzelfden trant. Nu gemaakte bloemen van sommige daineskleederen verdwijnen, verschijnen ze op an dere. Eransche toongeefsters dragen nu allen een bouquetje op haar mof. Yrijdag-morgen vond mende brieven bus aan het postkantoor te Gent in stukken geslagen. Menigeen, die des s'avonds zij n glas bie r drinkt, zal niet beseften, dat hij dan bezig is met „gelagen te zetten" en dat hij zelf een „ge lagmakend persoon" is. In de nieuwste veror dening. die aan den Amsterdamschen gemeente raad is toegezonden, worden dan ook de gelag- makende personen door bezoekers vervangen. Het werd tijd. Een timmermansbaas uit 's Ileeren- berg, die Zaterdag op het stationsterrein te Em merik aan eene loods eenige herstellingen ver richtte, had het ongeluk van den nok van het dak, door de papieren dakbekleeding heen, naar beneden te vallen. Hij kwam met den rug op eenige rails, die op den grond lagenterecht, en overleed, onder een smartelijk lijden, ruim een uur na den val. Te Gorredijk is een zevenjarig knaapje onder een wagen geraakt, die wegens't schrikken van het paard omkantelde. Het kind werd le venloos daaronder weggehaald. In de zoogenaamde Appel scha'ster ber gen houdt zich thans een gezin op, bestaande uit man, vrouw en een kind, alsmede eene schoon moeder. Deze menschen lijden een nomaden-leven, want zij verlaten soms spoedig eene woning, die zij nog niet lang hadden betrokken. In het voor jaar woonden zij in eer. turfhokvestigden zich later te dezer plaatse en bevinden zich nu in een hol, bijna in de open lucht. Zondagnachtjl. beviel de vrouw, waarbij de moeder als vroed vrouw dienst deed en zich goed van die taak kweet. Eenige aarigestokene houtsprokkels dien den tot licht, terwijl alles in den omtrek in een duister kleed gehuld was. Aanvankelijk had men van deze bergbewoners niets vernomenmaar toen de moeder der kraamvrouw den volgenden dag aan de ingezetenen de kraam bekend maakte, alsmede dat kraamvrouw en kind zich naar om standigheden zeer wel bevinden, werd de zaak algemeen ruchtbaar. Thans lijden zij geen ge brek daar van verschillende zijden eetwaren kleedingstukken en andere levensbehoeften wor den aangebracht. Ook is hunne brooze woning veel verbeterddaar zij verlof hebben bekomen, om uit de omliggende bosschen hout te kappen, waarvan gebruik is gemaaktterwijl het getim merde met zooden werd gedekt. De Asser Ct. vraagt of het geen tijd wordt, dat, of het Ge meentebestuur van Ooststellingwerf, of de diaconie, of het burgerlijk armbestuur aldaar zich het lot dezer ongelukkige schepsels aantrekke. Eiken avond ziet men te Brussel en in de voorsteden duizenden bedelaars rondloopen, die met klagende stem om een aalmoes bidden; zij zijn gewoonlijk slordig en ellendig gekleed, schijnen, als uitgehongerd en zijn dikwijls met afgrijselijke wonden bedekt, liet schijnt echter dat niet allen het medelijden der liefdadige per sonen verdienen: vele der bedelaars zijn te lui om te werken, en daarenboven zij winnen meeï met bedelen, dan met een eerlijk bedrijf uit te oefenen. Dat was, onder anderen, het geval met eene zeventig-jarige vrouw Monica Lecluyser, die in de Wapenmakerstraat woonde en dezer dagen overleden is; eiken avond bedelde zij in de voor steden en kwam telkens met eene goede ont vangst thuis. Zij woonde op een vuil kamertje en voedde zich met overschot van eten, dat men haar hier en daar gaf. Daar men hare familie niet kent, werd in hare woning eene huiszoeking- gedaan; in een der weinige meubelen die zij be zat, heeft men eene som gevonden van 14,280 fr. 27 c. in obligatiën en muntspeciën. In het Zuid-Fransche stadje Marigna- ne moest onlangs eene verkiezing voor den ge meenteraad plaats hebben. De leden van het stembureau zaten dan ook met hunne bussen te wachten, maar geen enkel kiezer kwam. Op het laatste oogenblik vertoonde er zich eindelijk één. Plechtig werd de bus als nu geopend en men vond één biljet in blanco. Men meldt, dat de burgers der stad door deze spotternij [hun bur gemeester tot aftreding willen dwingen. Als curiositeit kan gemeld worden, dat te Houtum een 8-tal gebroeders en gezus ters wonen, waarvan de oudste 80 en de jongste 64 jaar oud is, terwijl allen zich nog in een volle gezondheid mogen verheugen. In Westfalen is een vereeniging op gericht, wier streven heel loffedijk is, maar ge rust naar het rijk der utopieën kan worden ver wezen. Zij stelt zich namelijk ten doel, de ar moede uit de wereld te doen verdwijnen", door de menschelijke behoeften, in de laatste jaren zoozeer toegenomen, tot het streng noodzakelijke te beperken bijv. wat kleeding betreft, tot een dik kleedingstuk in den winter van welken vorm wordt niet gezegd, maar men mag veron derstellen, dat het een soort van toga zal moe ten zijn en een dunner in den zomer. Voorts moeten de kinderen van hun prilste jeugd af gewend worden, „in houten hutten„ te woneu, en moet hun voedsel uit brood en planten, hun drank eenvoudig uit water bestaan. De vereeni ging heeft uitgerekend, dat een levenswijze vol gens haar programma niet meer zal kosten dan hoogstens f 120 in het jaar, dus ongeveer 33 cent per dag. Wat zullen de Westfaalsche hammen dan goedkoop worden! Hoe sterk sommige Eranschen in de Latijnsche taal, de moeder der hunne, zijn, bewijst eene mededeeling der Germania. De recht bank te Alais (Frankrijk), zoo meldt zij, heeft onlangs bevolen de, door den prefect verdreven geestelijke ouderwijzers in hun scholen te her stellen, en wel, zooals de gerechtelijke uitdrukking luidt etiam manu militari (des noods met den gewapendeu arm). De radicale Petit Marseillais meldde nu 't volgende: „Naar gerechtelijk besluit zullen de schoolbroeders Etiam, Manu en Militari weer tot liunue scholen worden toegelaten!" In de steenkolenmijn Bonne Espéran ce bij Luik daalde eenige dagen geleden een opzich ter met 19 arbeiders af, om aan een nieuwen, veelbelovenden zijgang te werken. Toen zij daar een paar uren bezig waren geweest, hoorden zij op eens een menigte gruis naar beneden vallen, die voortdurend toenam. Twee mijnwerkers poog den er doorheen te loopen, maar werden onder de neerstortende stukken bedolven. Binnen vijf minuten was de opzichter met 17 arbeiders van de buitenwereld afgesloten, zonder dat zij op redding durfden hopen. Nadat de eerste schrik voorbij was, beval de 72-jarige opzichter al de mijnwerkers hem het eten te geven, dat zij voor dien dag hadden meegenomen, alsook de olie, die zij in voorraad hadden. Geen der werklieden kreeg meer voedsel dan strikt noodzakelijk was om in het leven te blijven. Gelukkig was er een bron met goed water, zoodat zij ten minste geen dorst behoefden te lijden. In die benauwde voch tige ruimte hebben de arme mannen vijf dagen moeten doorbrengen. In den avond van den vijfden dag hadden zij afscheid van elkander ge nomen, en zaten zwijgend naast elkaar den dood af te wachten. Daar sprongen zij plotseling op. Zij hoorden een geluid, het werd hoe langer hoe duidelijker. Hunne redders waren nabij. Nog dienzeltden nacht werden zij bevrijd en naar het gasthuis gebracht waar men hen met versterkend voedsel verkwikte. Zij waren allen zeer verzwakt en sliepen bijna onafgebroken drie dagen lang, maar zijn thans weder zoo goed als hersteld. De directie der mijn heeft den werklieden drie maanden verlof gegeven, en hun het loon voor dien tijd vooruitbetaald. De oude opzichter is op pensioen gesteld, met behoud van zijn volle trac- tement en genot van vrije woning. Een slachter te Berlijn, die a ltoos h ad beweerd dat al het geschrijf over het gevaar lijke van trichinen louter verzinsel was, besloot eindelijk de proef op de som te geven. Van een door hem geslacht varken, hetwelk door de des kundigen werd verklaard met trichinen te zijn besmet en daarom ook werd in beslag genomen, at hij op de veemarkt ten aanschouwe van een aantal slachters en veekoopers een stuk rauw spek op. Het duurde evenwel niet lang ot hij bemerk te dat zijn ongeloof geen steek hield, en thans

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 2