BUITENLAND. BINNENLAND. België. Engeland. Frankrijk. Duitschland. Ruslaü d. Spanje. GEMENGD NIEUWS. Het getal der onderwijzers, die hun ontslag op de openbare scholen genomen hebben, bedraagt volgens den olliciëelen Moniteur reeds 2670. Het Gemeentebestuur van Dinant heeft de wees kinderen willen dwingen de openbare scholen te bezoeken. Met het lot dier kinderen begaan, hebben onderscheidene rijke familiën uit die stad weeskinderen tot zich genomen en zich verbonden voor hunne verpleging en opvoeding te zuilen zorgen Yoor het ter nagedachtenis van sir Rowland Hill op te richten nationaal gedenkteeken zijn tot dusver ongeveer 3000 ontvangen. Het co mité is voornemens, de gelden te besteden voor de oprichting van een asyl ter verpleging van oude en noodlijdende postbeambten en hun ge zinnen. Een eventueel overschot zal gebruikt worden tot oprichting van een standbeeld van den post-hervormer. Het aantal studenten aan de katholieke hooge- school te Parijs is dit jaar van 530, die het in 1878 had bereikt, gevallen op 393. Daarentegen is het cijfer der studenten aan de Staatshooge- school te Parijs dit jaar vermeerderd met 531. De Minister van Eeredienst, de heer von Putt- kammer, heeft een nieuw bewijs gegeven van zijn sympathie voor kerkelijke scholen. Hij heeft na melijk, in strijd met het gevoelen van den ma gistraat var. Neustadt, in Boven-Silezië, het gym nasium aldaar voor een Katholieke inrichting ver klaard en dienovereenkomstig de bekrachtiging der benoeming van een niet-katholiek onderwijzer geweigerd. De Raad dier gemeente heeft daarop van den magistraat verlangd, dat aan het gebouw van het gymnasium een bord zou worden ge plaatst, waarop de woorden„Katholiek gym nasium" te lezen zullen staan, en tevens, dat de directeur van het gymnasium de instelling officieel als katholiek zal aanduiden. De Agence Eusse zegt: Osman Pacha, dien sommige bladen naar Livadia laten gaan, om over een of- en defensief verbond te onderhandelen, is niet de minister van oorlog maar een brigade generaal van denzelfden naam. Overigens is 't bekend, dat hij naar St. Petersburg komt alleen om de questie der kosten van het onderhoud der krijgsgevangenen te regelen. De regeering, zegt men, zal aan de Kamers voorstellen de beraadslaging over de economische hervormingen op Cuba te doen plaats hebben na die over de afschaffing der slavernij. De Pruisische Minister van Landbouw heeft, nu de longziekte onder het rundvee in Nederland aanmerkelijk verminderd is, den invoer van rund vee uit Nederland weder toegestaan voor zoover daarmede het aanfokken van vee beoogd wordt; niet den invoer van melk- of slachtvee. Bovendien moet bij den invoer een attest van een Nederlandsch gemeentebestuur worden overgelegd, ten bewijze dat het ingevoerde vee niet uit Zuidholland of uit eene anders besmette streek afkomstig is, en verder moet het ingevoerde vee door een Pruisisch veearts worden onderzocht en zes maanden binnen de gemeente blijven waar het is ingevoerd. Amsterdam, 17 Nov. Op de Looijersgracht zaten Zaterdag-avond drie kinderen te spelen in eene kar, welke door een knaap, die daar voor bijkwam, aangegrepen en een eind wegs voort geduwd werd. Toen deze een agent van politie zag aankomen, liet hij de kar les, zoodat zij met de kinderen te water geraakte, met het ongelukkig gevolg dat twee der drie kinderen, van 7 en 8 jaar, verdronken en slechts een knaapje van ongeveer 6 jaar met veel moeite behouden op den wal werd gezet. Leiden, 17 November. In de afgeloopen week werden hier door het roodvonk aangetast 28 en zijn aan die ziekte overleden 8 personen. Arnhem, 17 Nov. De rijtuigen voor onzen tramway naar Velp zijn besteld bij de bekende fa briek van den heer J. J. Beijnes te Haarlem; spoedig wordt aangevangen met het leggen van den weg, ten einde in het voorjaar gereed te zijn. Sloten, 18 November. Gisteren-ochtend in de vroegte barstte een felle brand uit in de boerde rij van den heer Kant, bewoond door Snoek, ge legen aan den Uitweg, bij den Haarlemmerweg. In korten tijd lag hel prachtig gebouw, dat vóo'r drie jaren gezet is in de plaats van de oude, mede afgebrande boerderij, in puin en asch. Wat er in was is verbrand. Naar wij vernemen, was alles tegen brandschade verzekerd. Bij een veehouder te Sloten in Noord- Holland zijn eergisteren-nacht niet minder dan 25 schapen letterlijk verscheurd, men vermoedt door honden, ofschoon er zijn, die, naar de in- drukscls der pooten te oordeelen, mecnen aan een ander verscheurend dier een wolf misschien te moeten denken. Dergelijke razzia's onder de schapen hebben hier reeds herhaaldelijk plaats gehad, zonder dat het tot hiertoe gelukt is de dieren te betrappen of de eigenaars te ontdekken. Vermoedelijk heeft men aan een troep uitgehon gerde vagebonden uit de hondenwereld te den ken, die in den nacht op roof uitgaan. Te Hasselt had men sinds langen tijd de gewoonte om de duiten of ongangbare mun ten die in de collecten werden gevonden, zorg vuldig in de kerk te bewaren. In de vorige week werd in de kerk aldaar ingebroken, de dief nam niet alleen het aanwezige geld maar ook de ver zamelde duiten of andere munten mede, welke laatste hij, dom genoeg, te Zwolle bij een koper slager verkocht. Dientengevolge arriveerde eergiste- reu-avond de justitie uit Zwolle te Hasselt die den metselaar G. Erdsiek als vermoedelijken dader van bovenstaanden diefstal arresteerde en naar Zwolle gevankelijk overbracht. Een zoon vandenongelukkigenkoning Theodorus van Abessinië, prins Alomayoe, is de zer dagen te Leeds, waar hij zijne opleiding ge noot, aan pleuris gestorven. Te Vriezenveen is eergisteren een drie jarig kind in een ketel kokend water gevallen, met hel gevolg dat het eergisteren aan de brand wonden is overleden. Er heeft eene ontploffing in eene pa- tronentabriek te Toulouse plaats gehad. Een twin tigtal personen werder. gewond, meerendeels vrou wen, doch niemand is gedood. Te Pernis heeft een vlee schhouwer laten rondklinken dat bij hem best rundvleesch is te verkrijgen voor 27'/s cent het halve kilo; dus is daar weder de prijs verlaagd. Zaterdag-voormiddag met den trein va n 11.38 vertrok de milicien-verlofganger Willem Daamen van Tilburg. Te Gilze-Reijen den trein even verlaten hebbende, had hij het ongeluk over de rails te struikelen terwijl de sneltrein van Breda juist aankwam, waardoor hij vreeselijk ge wond werd er. eergisteren-avond in het gasthuis te Tilburg, waarheen hij vervoerd was, is overleden. De Börs. Cour. bevat het volgende staaltje van bijgeloof te Berlijn, de stad der In- telligenzEenigen tijd geleden had zich in een huis der Eriedrichstadt een arbeider opgehangen. Ongeveer vier dagen later, nadat de zelfmoorde naar begraven was, kwam bij de vrouw eene net gekleede en deftige dame. Zij scheen zeer ver legen en wensclite de weduwe zelve te spreken; zij wilde slechts vragenof de weduwe misschien nog in het bezit was van het touwwaaraan haar man zich had opgehangen. Zoo dit het ge val was, zou zij dit gaarne tegen behoorlijke be taling verzoeken. Toen nu de weduwe bevesti gend antwoorddedoch tegelijk vraagde, waartoe de dame dat touw wilde hebbenzeide deze „Eene oude vrouw heeft mij den raad gegeven om een eindje bij mij te dragen van den strop van een gehangene; dan zal mijn beminde, die mij verlaten heeftspoedig tot mij terugkeerefi en het geluk zal mij steeds nabij zijn." De we duwe schudde het hoofd, haalde een eindje touw, voorgevende dat dit de strop van den gehangene wasen overhandigde dezen talisman aan de dame, die haar daarvoor een muntstuk van 20 mark of f 12.gaf. Zoo iets gebeurde te Berlijn in No vember 1879. Gaan de dames zich nu kleeden gelijk Pruisische uhlanen Dit is hst groote vraagpunt, dat eerlang in de Parijsche modewinkels waar schijnlijk opgelost zal worden. Wat er ook van zij, wij zouden het beginnen te gelooven, want er zijn reeds eenige schoonen, die hoeden dragen, waarvan de linten en strikken zoodanig geplaatst ziin dat het vrouwelijk hoofddeksel wonderwel aan den Duitschen helm gelijkt. Gedurende de afgeloopen maand Oc tober werden uit Duitschland naar Amsterdam langs het Rijnspoor, ingevoerd circa 8000 ton aard appelen gelijk staande met honderdduizend mud. Prof. Riidinger, te Munster, is er in geslaagd een beeld samen te stellendat zoowel in zijn geheel als in zijn deelen een getrouwe nabootsing is van het menschelijk lichaam. Reeds meermalen had hij proeven genomen om lichamen of lichaamsdeelen door bevriezen hard te laten worden. Hij heeft thans zulk een hardbevrozen mensch in de lengte in acht schijven doorge sneden, en van die stukken afgietsels in was laten maken. Daarop heeft hij het lever.sgroote beeld zoo in elkander laten zetten, dat de schijven als bladen van een boek kunnen worden omgeslagen. Elk der acht deelen geeft met de meeste nauw keurigheid den inwendigen bouw van het men schelijk lichaam tot in de kleinste bizonderheden, in natuurlijken vorm en kleuren te aanschouwen. Deze uitvinding heeft algemeen de bewondering van deskundigen opgewekt, en zal zeker bij de studie der geneeskunde groote diensten kunnen bewijzen. De gebouwen in de Boompjeste Rot terdam, waar de kantoren der Afr. Ilandels- vereeniging en die der firma Kerdijk en Pincoffs gevestigd zijn geweest, zijn geveild voor f 69.400. Zv hadden te zamen f 300.000 gekost. Om leer en schoenen, die men niet draagt, tegen te groote natheid en droogte te bewaren, dat beide even nadeelig is voor het loer, wrijft men zo in met terpentijn-olie, welker geur buitendien de ratten en muizen verjaagt. Zaterdag-avond geraakte een spoor wegbeambte te Zevenaar onder een sneltrein. Jammerlijk gekwetst werd hij in een goederenwagen naar Arnhem vervoerd, alwaar hij korten tijd later in het Ziekenhuis den geest gaf. Onbegrij pelijk dat men den verwonde niet eerst te Zeve naar verbonden heeft, in weerwil dat op het station aldaar een geneesheer aanwezig was, van wien men mocht veronderstellen, dat hij, hoewel niet tevens chirurgijn zijnde, toch in staat zoude geweest zijn tot het leggeu van een eerste verband, dat misschien een doodelijke verbloeding had kunnen voorkomen hebben De nieuwe namen van maten en ge wichten zitten er nog niet bij allen even vast in, anders toch zou zeker niet iemand in de N. Gron. Ct. „puike Jammen-aardappelen" aan bieden a f 5 de hectare Men meldt uit Gorredijk van 15 No vember: 't Gerecht van Heerenveer. is gisteren hier geweest in zake het knaapje, dat door de onvoor zichtigheid van een voerman onder een hoop planken is dood gebleven. Men heeft 't lijkje opgegraven en door twee doctoren doen schouwen. De Meppeler Courant schrijft: Alseen blijk op hoe groote schaal de paardenslachterij hier ter stede wordt uitgeoefend, moge dienen, dat in de laatste twaalf dagen door twee paarden- slachters 109 (zegge honderd negen) paarden ter dood en voornamelijk als gerookt vleesch voor Amsterdam werden in consumptie gebracht. Een firma te Liverpool wil een proef nemen om levend vee uit Melbourne in te voeren. Reeds is een lading voor haar rekening op weg naar Engeland. De ervaring heeft geleerd, dat schapen en melkvee zich op de reis uitmuntend houden, zoodat het nu nog maar alleen de questie is; of er niet te veel vracht op komt. De bedoelde veelading werd in Australië voor 4 p. st. per stuk gekocht, de transportkosten bedragen 10 p. st. per stuk, zoodat elk stuk vee 14 p. st. heeft gekost, wanneer het te Liverpool landt. In het dorp Kathechora bij Volo is een bruiloft door een bende Thessalische roovers gestoord. Zij schoten eerst een man, die aan de deur stond en hun der. toegang weigerde, dood. Daarop drongen zij de kamer binnen, maar waren zeer vriendelijk; zij verlangden alleen van den bruidegom 50 lire en zijn horloge. Daar zij goed gewapend waren, moest men \v<4 aan hun verzoek voldoen. De roovers dansten daarop met de bruid. Zij vermaakten zich nog een poos en gingen toen in vrede heen, doch verzochten dat een der gasten hen een eind zou vergezellen. Voor dezen vragen zij nu f 5400 als losprijs. De expeditie naar het wrak van de stoomboot Overijsel is teruggekeerd. Men heeft van de inboorlingen slechts eene kleine hoeveel heid van de lading kunnen terugkrijgen, dat de onkosten van de gecharterde stoomboot niet dek ken kan. Er is veel lading van waarde in handen der kustbewoners gebleven. Men schrijft van het Zuidelijk Wester kwartier Groningen: Hoort men in den laatsten tijd nogal dikwijls van diefstallen, ook in onze streken kunnen wij daarvan meepraten. Reeds zijn er drie keeren op verschillende plaatsen schapen gestolen. Meermalen hoort men hier ook van diefstallen van aardappelen; de polderwerkers, die zich tegenwoordig in de gemeente Leek be vinden, worden voor de daders gehouden. In het begin dezer week had er te Tolbert een diefstal plaats, waarvan de bizonderheden vermelding verdienen. Zekere vrouw niet ter goeder naam bekend staande, ontvreemdde eenen bakker eenig kleingeld, te zamen ongeveer zes gulden bedragende. De baas ontdekte het al spoedig, liep de vrouw achterna, wierp haar op den grond en ontnam haar het gestolene weder. Beide partijen hebben zich later bij de politie vervoegd: de bakker klaagde de vrouw aan wegens diefstal, de vrouw beschuldigde den baas van mishandeling op den publieken weg. en tevens van diefstal Figaro verhaalt van eene groote in richting, die zekere Saint-Yves te Parijs heeften waarin hij werkzaam is om de plantaardige voort brengselen der zee, vooral de wieren, om te zetten tot een gezond voedsel voor menschen endieren. Het blad geeft hoog op van deze zaak en zegt dat Saint-Yves uit den onuitputtelijken schat, die de zee in hare flora in den diepen schoot draagt, eene reusachtige nijverheid te voorschijn zal brengen, eene nijverheid die het menschdom tot eene weldaad zai zijn. De Russische politie heeft in hetgou- vernement Astrakan eene fraaie onderneming ontdekt. Eenige kantoorbedienden te Zaritzyn hadden eene geheime maatschappij op aandeelen opgericht, ten doel hebbende: verbetering van den financieëlen toestand der aandeelhouders. Het daartoe aangewezen middel was hoogst eenvoudig. Ieder lid moest namelijk uit de zaak van zijn patroon zooveel geld en goederen stelen als hij maar kon. Het gestolene werd dan bijeengebracht, waarna er in eene algemeene vergadering werd bepaald hoe op de voordeeligste wijze die gelden belegd en die goederen verkocht konden worden. De gauwdieven hadden alles zoo goed ingericht, dat zij een aantal handlangers en dépots er op na hielden. Eensklaps kwam echter alles aan bet licht en werd een twintigtal leden gearresteerd. Maandag-ochtend is te Amsterdam een 70jarigo scheepstimmerman aan boord van het stoomschip Koningin Emma van het dek in het ruim gevallen en met belangrijke verwonding- naar het Binnengasthuis gebracht, alwaar hij een paar uur later overleed. Met de spoorwegdirectiën wordt thans door de Regeering geraadpleegd over een plan tot het in werking brengen van een dienst ter verzending met de post van pakketten tot een gewicht van 5 kilogram. De Bangue Europêenne te Parijs is voor 300.000 frs. bestolen. De buit bestond uit: 360 obligatiën Tramways généraux, 246 obliga- tiën Picardie-Elandre en 55 aandeelen Banque Eramjaise et Italienne. Aan alle wissel- en ban kierskantoren zijn de nommers medegedeeld. Te Oostmahoru is den 17en November aangedreven eene menigte ongemerkte deelen alsmede eene rol scheepsrekeningen van het stoom schip Leipzig, kapt. Pfeiffer, behoorende aan de Nord-Deutsche Lloyd. (Het stoomschip Leipzig vertrok 4 November van Bremerhaven naar Bal- timore). Een 18-jarig jongeling, voorgevende Oscar Eichwald te heeten en te Dortmund woon achtig, kwam Zaterdag in een manufactuurwinkel te Venloo, onder vooigeven een overhemd te willen koopen. Daar hij niemand in den winkel bemerkte, maakte hij van de gelegenheid gebruik om de geldlade te openen en zich een gedeelte van het daar aanwezige geld toe te eigenen waarna hij het hazepad koos. Hij werd echter spoedig ingehaald en achter slot en grendel gebracht. De stad Calais verkeert onder den in druk van een vreeselijke gebeurtenis. In den nacht van Woensdag op Donderdag is de galjoot René van Nantes op twee kilometers afstand van het strand, in het gezicht van Bearn vergaan. De equipage was in het want gevlucht en in allerijl werden middelen tot redding beproefd; maar toen de redders op de plaats des onheils waren aan gekomen, was het schip uiteen geslagen en de opvarenden verdronken. Alleen den hond van het schip gelukte het, zwemmende den wal te bereiken. In den nacht van 14 op 15 November is in het Eriesche gat verongelukt de Nederl. kof Margaretha Geertruicla, kapt. Kramer, van Stettin met aardappelen naar Leeuwarden bestemd. De bemanning heeft met eigen boot het schip verlaten en is aan boord van een visschersvaar- tuig opgenomen. Eergisteren werd te Keppel hetlijkop- gevischt van iemand die 's avonds te voren in beschonken toestand het dorp gepasseerd was. Opnieuw bezocht Vrijdag eene kleine bende Zigeuners, geëscorteerd door 2 beren en 3 paarden, en bestaande uit een dozijn personen, waaronder 4 kleine kinderen, de gemeente Dussen. Zij kwamen ditmaal van Wijk en togen, na eenige dansproeven der berenweer in de richting van Raamsdonk. Onder de gemeente Heemskerk zijn heden de scheepspapieren, vier vaten naphta en eenige ledige fusten aan het strand gespoeld, af komstig van de verongelukte stoomboot Pallas van de Kon. Ned. Stb. Maatschappij. VolgenseenEngelschbladkunnen palen onverwoestbaar worden gemaakt als men ze met gekookte lijnolie bestrijkt, waarin zooveel fijn poe der van houtskool is geroerd, dat het mengsel de dikte heeft van gewone olieverf. Palen op die manier behandeld, zijn gebleken vele jaren lang onveranderd te zijn. De IV. Financier meldt, dat namens de Regeering aan de H. IJ. Spoorwegmaatschappij is medegedeeld, dat de termijn voor de bevoegd heid des Rijks tot naasting van den weg voor- loopig verlengd is tot 31 Mei 1881. In het Algemeen Politieblad wordt ge waarschuwd teg-en een man oud ongeveer 30 ja ren, lang 1 85 Meter, gestalte slank, knevel bruin, kleeding goed, die voorgeeft handelsreiziger te zijn en valsch Nederlandsch en vreemd bank papier tracht in te wisselen of in betaling te geven. Zaterdag zijn d oo r de p o 1 i tie te's H a ge op verzoek van de Zwitsersehe Regeering, in ar rest genomen twee personen, die sedert eenige dagen alhier vertoefden en zich voor officieren uitgaven. Hun uitlevering was aan ons Gouver nement gevraagd, omdat zij zich schijnen schul dig gemaakt te hebben aan diefstal of verduiste ring van een som van 12000 frs. Bijdrage tot de werking van hetneu- traal onderwijs. Door een onderwijzeraande kweek school voor onderwijzeressen te L., zoo meldt de Hollander, werd de vorige week aan zijn leerlin gen gevraagd: kunt gij mij een andere figuurlijke uitdrukking geven voor: „hij is den kraaienmarsch geblazen"? Door een der leerlingen werd daar voor deze uitdrukking in de plaats gesteld: „hij heeft het tijdelijke met het eeuwige verwisseld,,. Op de vraag van den onderwijzer: bedoelt gij daarmede dat de ziel van de aarde naar de eeu wigheid wordt overgeplaatst? volgde een beves tigend antwoord, waarop een tweede vraag door

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 2