N I E U W E No. 329. Zondag 23 November 1879. 4e Jaargang. i)c sociale qiieslie. T 0,85 1,— 0,06 li. F E UIL L E TON. De Familie Choisel. HMKME COMMIT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post. Afzonderlijke Nummers Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. «A alfSt ALtiT 1 END VBij. a AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÊN Van 1—6 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Avertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Uitgevers KÜPPEltS LAUREY. Deze euveldaad heeft lang bestaan en is ook thans nog aan de orde van den dag. De waarlijk tirannieke heerschappij van het kapitaal over het onvermogen, over den arbeid, over lichaam en ziel van den arbeider, is een gruwel in onze sociale toestaudon. Het uitmergelen van den ge- ringen man door het leger der woekeraars is eene hemeltergende actie. De belastin gen drukken zwaar op de mindere volks klasse en de uitbreiding van het militai risme is mede eene hatelijke verschijning. Dergelijke vreeselijke toestanden die ons sociale leven beheerschen, mag de Katho liek niet goedkeuren; hij behoort veeleer te staan aan de zijde van hen die de so ciale atmospheer van dergelijke kwalen wenschen te zuiveren. Ieder Katholiek, die zijn naam eer wil bewijzen, erkent de noodzakelijkheid dat er veel gedaan moet worden om de lagere volksklasse te ver heffen uit den ellendigen staat waarin zij verkeert. In de klachten en bezwaren van den vierden stand kunnen wij niets on rechtvaardigs niets onbillijks vinden. Even- zoo hechten wij groot gewicht aan zijn arbeid, aan zijn recht en aan zijn plicht. De Katholiek acht den arbeid niet gering, hij is voor hem niet slechts eeu middel van gewin maar hij is voor hem, in het boven natuurlijke licht van het Christendom, eene geheiligde zaak, naardien de Godmensch zelf gearbeid heeft; eeu zoenoffer door den Allerhoogste aan den gevallen mensch op gelegd; een middel tot veredeling en vol making zijner ziel en van zijn leven; als eene voorwaarde om zijne waardigheid op te houden en zijn leven voor het algemeen welzijn, vruchtbaar te maken; eindelijk als de oocrst, die voor het eeuwige leven wordt O verzameld en waarvoor eene belooning zon der einde en zondpr maat wordt gegeven. Derhalve gebiedt de wet van het Chris tendom den arbeid aan ieder die er toe in staat is, en zij dreigt den luiaard met tij delijke schande en met eeuwige straf. En geen verhaal der gewijde bladen zal die- pero verontwaardiging en ook grooter me delijden bij ons verwekken dan dat b. v. II. Vervolg. De knaap ging naar zijne moeder en verborg zich achter den stoel. Ohalon wees den geestelijke eene zitplaats bij het vuur aan. Uwe kleeding, neef, zal den kleiné-afschrik ken: hij is er niet aan gewoon. Ik zal lam wel tam krijgen, antwoordde hij lachende, en nam een papieren zak uit de mand, welke hij had medegebracht; mijn kostuum is u vreemd, de toga zou mij beter passen, maar men moet zich naar de tijdsomstandigheden schik ken; ik heb hier iets dat eene aantrekkingskracht uitoefent. Eduard, die begreep, dat het een groote rijk dom voor hem was, kwam spoedig bij den pastoor, kuste hem de hand en bedankte. Mijnheer, hoe hebt gij er nog aan kunnen van het lot der Israeliteu in Egypte, waar zij door hunne bestuurders door zweepsla gen moesten gedwongen worden tot het vormen en bakken van metselstsenen. Geen beeld is ons walgelijker dan dat van den rijken brasser bij zijne zwelgpartijen en drinkgelagen, terwijl de arme Lazarus aan zijne deur lag, overgelaten aan het mede lijden der houden die .zijne wonden likten. Ja, de Katholiek heeft een gevoelig hart voor het lijden der bedrukten, voor de hon gerige kinderen van den armen arbeider, voor de tranen en zuchten van eene ver latene weduwe. Of werkt het Katholieke hart niet aan de oplossing der sociale ques- tie als de broeder van de St. Viucentius- vereeniging stil en ongekend in de hut van den armen arbeider gaat en daar brood, kleeding, brandstof en huurpenningen uit deelt Is het geen sociaal werk als de lief dezusters in de armste en ellendigste wo ningen komen om zieken te verplegen, het lijden te verzachten, tranen te droogen en wanhoop te doen verdwijnen. Of getuigt het niet van sympathie met de sociale questie, als onze zielzorgers getrouw en met doodsverachting verschijnen aan de ziek en sterfbedden en daar troost en kracht, vrede en stervensmoed verspreiden? Zeer zeker, de Kerk heeft open oogen voor den socialen nood en daarom verklaren wij den sociaal-demokraat die eenige jaren geleden in het Duitsche parlement durfde zeggen: »dat de Katholieke Kerk de grootste vij andin was van de sociale vraag,voor een schandelijken leugenaars, als hij er ten min ste meê bedoeld heeft dat de Kerk de vij andin is der arbeiders, of 70or hun lijden ongevoelig is. Neen, de Kerk staat niet vijandig tegenover de rechtmatige eischen der arbeiders; zij verlangt hunne verdruk king niet. Dat getuigt hare sociale werk- dadieheid gedurende meer dan achttien O eeuwen, hare armenzorg, hare armenlief- de. Maar wat zij bestrijdt en verwerpt dat is het anti-christendom dat door het so cialisme van den tegenwoordigen tijd wordt verheerlijkt en beleden. De sociale questie zag er, bij haar ont staan, als eene vraag der maag, vrij on schuldig uit. Men hulde haar in het ge waad van het rechtsbewustzijn en men ver denken om lekkers mede te brengen? vroeg Gustaaf. Toen ik nog in vrede in mijne gemeente woonde, was ik een ware kindervriend. Het ge noegen, dat ik smaakte van hen iets te geven, was voor mij eene gewoonte geworden, en oude gebruiken mag men niet spoedig afschaffen. Daar enboven moet men het volkje kennen, waarmede mén omgaat, en ook weten, op welk terrein men wandelt. Ieder moet tevreden gesteld worden. De knaap liep juichende door de zaal, toonde nu het een dan het ander koekje, en was zoo ge lukkig als Diogenes. Uwe woorden beuren ons geheel op, gij verliest uwe vrolijkheid zelfs bij de treurige tij den niet. De gebeurtenissen zijn zoo bedroevend, nicht, dat men zich inderdaad, als de gelegenheid dit veroorlooft, wel wat moet verzetten, om te verademen. Vertel eens, wat er zoo al in de fa milie is voorgevnlLn, sedert ik het laatst ben hier geweest. kreeg sympathie en deelneming door bet masker van dén barmhartigen Samaritaan. Het ontbrak echter aan geduld en kalmte om de beginselen, de grondgedachte ver borgen te houden; de Vabondance du coeur, la Louche parle. Steeds duidelijker kwamen de bedoelingen, de oogmerken van de vrien delijke volksmenners aan het daglicht; on der de firma, aan den arbeidenden stand eene behoorlijke existentie te verschaffen, stelde men hun den eiscli van hunne voort durende, van hun eeuwige existentie af stand te doen. Men zou hun een hemel op aarde houwen, mits zij afzagen van den hemel hiernamaals. Men zou hen voedsel voor het lichaam verschaffen, indien zij zie h niet meer bekommerden om voedsel voor de ziel. In den beginne werd het christe lijke oor en geweten nog gespaard, aan gezien men verkondigde dat: godsdienst eene particuliere, eene private zaak« is. Langzamerkaud opende men den gesloten zin van deze woorden en men gaf er de volgende uitlegging van: godsdienst be hoort niet tot ons openbaar, maatschap pelijk, sociaal, politiek leven; als sociaal democraten kenuen wij geene godsdienst, we bekommeren ons om geene godsdienst, wij verloochenen haar altijd en overal. Hiermede was de grofste tegenstelling tot het Christendom uitgesproken. Volstrekte ontkenning van godsdienst, dat is zonder twijfel het formeele anti-christendom in zijne meest uitgebreide beteekenis. Het Christendom verlangt echter, dat juist de godsdienst het leven van den mensch, van de wieg tot de lijkbaar, bijblij- vs, verklare, beziele, leide en be- heersche; dat de godsdienst zijne gedach ten heilige, zijne woorden vruchtbaar ma ke, zijne werken zegene, dat de godsdienst des daags zijne zon, des nachts zijn leid ster zij; dat de godsdienst zijn familieleven en zijn openhaar leven, zijne wijding en zijn beeld op het voorhoofd plaatse en dat zijn persoonlijk leven en streven, waardig heid, kracht en verdienste voor den he mel inademt. De Christen leeft in en door den godsdienst, hij schijnt uit zijne oogen, hij geeft vreedzaamheid en bevalligheid aan zijn gelaat, hij geeft de richting aan zijne schreden, het doel aan zijne wegen. Helaas! het is eene aaneenschakeling vai rampen; onze geschiedenis is met de staatkundige gebeurtenissen verbonden. Liefst roerde ik deze herinneringen niet nan. Daar gij het echter wilt, zal ik aan uw verlangen voldoen: de treurige tijdsomstandigheden maakten ons bezorgd voor de kinderen, zoodat wij besloten hen buiten Viands te brengen. Adolf en Bernard waren reeds naar onze tante in Zwitserland vertrokken, en de overigen bestelde Choisel op eene school. Slechts de oudste dochter, die ons niet wilde verlaten, en Eduard, wien wij om zijne jeugd moeilijk weg konden zenden, bleven hier. Toen Albert op zijne terugreis den nacht te Varennes door bracht, werd hij gewekt door het luiden der klok ken en het slaan der trommen. Denkende (later een opstand plaats had, verschrikte hij niet zoo zeer voor zich zeiven, dan wel voor Henriette, die hem vergezelde. Zij verlieten het logement en zochten buiten de stad te komen, maar de poorten waren gesloten. Vergeefs drong Choisel er op aan, om uitgelaten te worden; hij betuigde geene bijoogmerken to hebben, en alleen Varen- De socialist echter ziet, volgens zijn pro gramma, van allen godsdienst af. Noch arbeid noch genoegens, noch wetwevinw, j o o O noch regeeringheMc in den toekomst-staat der sociaal-democratie iets te maken met religie. Godsdienst is eene particuliere zaaks zegt do sociaal-democratie. Maar als nu de oude heiden Cicero reeds ver klaard heeft:» dat er volken hebben be staan zonder wetgeving, steden zonder mu ren, maar dat er nog nooit menschen zon der godsdienst hebben bestaan, dan zal wel niemand meer vragen hoe een Katho liek zich tegenover het socialisme moet gedragen. Wat voor den Christen het hoog ste, het heiligste, het kostbaarste, het lief ste is, dat beteekent voor den socialist hoegenaamd niets dan een mikpunt van haat en vervolging. Als met een spons vaart zijne goddelooze hand over de twaalf artikelen des geloofs, over de tien geboden Gods, over de geboden der Kerk. Niets, geen syllabe zelfs, blijft er over van het Katholicisme. Heeft er ooit eene seete zoo radicaal gehandeld met het heiligste cj O dat het hart des menschen kent en dat in 't leven de eenige troost, in den dood de eenige hoop is? Nog nimmer! In der daad, het is eene seete den antichrist volkomen waardig en met afschuw en verachting wenden wij ons af van deze zijde van het socialistische drijven en streven. Wij zijn thans genaderd aan de politiek van het socialisme. Zoo als men weet hebben de sociaal-democraten een plan gemaakt van hun staat der toekomst. Van welk gehal te deze staat zal zijn, aangenomen dat hij eenmaal vleesch en been zal worden, kan men opmaken uit dezen zin, die tevens den geest uitdrukt van het geheele socialisti sche werk: »het individueele gaat op in het algemeene« d. w. z. de burger is voor den staat en heeft zonder of buiten den staat geen waarde, geen doel, geen zede lijke existentie. De vrijheid, de eigen wil van het individu houdt op te bestaan. Wat het kind moet leereu, wordt niet meer door vader en moeder vastgesteld; wat de jon geling wil worden, mag hij zelf niet meer bepalen; wat de man wil handelen endoen, wordt niet meer aan zijne keus overgelaten. Wordt vervolgd.) nes te willen verlaten, om het leven zijner doch ter te beveiligen. Dan, alles was vruchteloos; een burger riep, dat hij misschien bij de aangehou den reizigers zou behooren; men beleedigde hem, en zelfs Henriette was voor de slechte hande lingen niet meer veilig. Bekommerd dat haar iets kwaads mocht bejegenen, riep hij, dat, wan neer iemand het waagde zijne dochter te beleedi- gen, men zou ondervinden, dut haar vader dit niet ongestraft liet. Dit zette de menigte, welke zich rondom hem verzameld had «enigszins ne der, en ongehinderd keerden zij naar hun loge ment terug. Eerst tegen twee uur des nachts hoorde Choisel, dat de koning aangehouden was. Deze tijding, en de vrees, welke Henriette had doorgestaan, veroorzaakten haar eene hevige ze nuwen-ziekte, welke hare gezondheid geheel on dermijnde, Gelukkig aangewende geneesmiddelen hebben onze dochter eindelijk weder hersteld. YVat moet gij wel verschrikt zijn geweest, goede nicht, sprak de pastoor. Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 1