BUITENLAND. BINNENLAND, Engeland. Frankrijk. Duitschland. Ruslan d. Italië. Turkijë. GEMENGD NIEUWS. Landbo uw berichten. Er "gaat zich. te Londen eene maatschappij vor men om de stad van zeewater te voorzien. De kosten worden geraamd op slechts 500,000. Doch al zouden zij het dubbele bedragen, dan nog zal dit geen te dure prijs ziju voor de voor ziening in eene lang gevoelde behoefte. Het zee water, steeds versch aangevoerd, zal dienst doen in bad-inrichtingentot het besproeien der stra ten, tot het blusschen van brand en tot het door spoelen der riolen. Er behoeft niet op gewezen te worden, welke voordeelen het tot al deze doel einden boven het zoete water aanbiedt. Mgr. Guilbert, nieuw benoemd bisschop van Amiens, heeft eenige dagen geleden, zijn intocht in de bisschoppelijke stad gehouden. Duizenden belangstellenden waren t j. de been. De stad was geheel met vlaggei. getooid en van heinde en ver was men opgek .ien om de plechtigheid bij te wonen. Zooals men weet, werd eenige jaren geleden de verspreiding van de Germania in Elzas-Lo- tharingen verboden. Thans is dit verbod opge heven, en hebben alle postkantoren last gekre gen het blad door te laten gaan. De oud-Katholieke priester J. Sieraes te Cre- feld, verklaart in de Nieder rhVolksztg., dat hij tot de Katholieke Kerk is teruggekeerd. Te St. Petersburg is, op geheimzinnige wijze, een nieuw Nihilistisch orgaan Narodnaya Volya (Volksvrijheid) verschenen, hetwelk in de plaats is gekomen van de Semlya Volya (Land en Vrij heid) daar de omstandigheden een nieuwe wijze van propaganda eischten. Het blad wordt in groot formaat in quarto uitgegeven en telt niet minder dan twintig blad wijzen; plaats genoeg dus voor leugens en op ruiende artikelen. L'Osservatore Romano bericht, dat de Paus, bewogen door een gevoel van weldadigheid, dat niet genoeg te waardeeren is, aan de commissie voor de Parijsche feesten tot hulpverleening aan de overstroomden van Murcia een kostbare auto graaf gezonden heeftvan den volgenden inhoud: „Dimisit Noe columbam ex Area. At illa veuit portans ramum olivae virentibus foliis in ore suo" (Gen. VIII). „Cum tribularcutur de neces- sitatibus liberavit eos Dominus" (Ps. 106), Leo PP. XIII." Er is grond te geloovendat Rusland den Sultan geraden heeft onverwijld de hervormingen in te voeren, opdat ernstige Europeesche verwik kelingen vermeden zouden worden. Herwen, 21 November. Gisteren-nacht brak bij een winkelier, wonende aan den Waaldijk, onder deze gemeente plotseling brand uit. De vrouw, die om nog iets te redden, zicli in de vlammen waagde, nam de vlucht in den kelder om niet door het instorten van het huis bedolven te worden. Door het uitbreken van het raam heeft men haar gered; doch bewusteloos kwam zij weder te voor schijn. Men hoopt haar in 't leven te behouden. Rotterdam, 21 November. Heden avond om streeks half zeven is alhier door twee onder-in specteurs van politie een man in zijn woning aan de Kruiskade aangehouden, die zijn vrouw met een mes ernstige verwondingen heeft toege bracht. De vrouw is ter verpleging in het Zieken huis aan den Coolsingel opgenomen. Leiden, 21 November. De broche, gevonden in het papier, dat door het centraal-comite van het „Liefdewerk oud papier" alhier naar het hoofdcomité te Amsterdam werd verzonden, is aan de eigenares teruggegeven. 's Gravenhage, 21 November. Mgr. Capri is met zijr. secretaris gisteren-ochtend ten 9 ure langs Men Hollandschen Spoorweg via Parijs naar Rome vertrokken. Verschillende vrienden en le den van het corps diplomatique deden den gezant van den H. Stoel uitgeleide. De nieuw benoemde gezant, Mgr. Panici, heeft sedert een paar dagen het gebouw der internun- tiatuur op de Heerengracht betrokken- Als een staaltje van R u ssi sc lie ree h t s- pleging kan het volgende dienen. Onlangs stond daar iemand terecht, die een ander op allerlei wijze had mishandeld aan zijn oogen, neus, ooren, haren enz. Voor al die verschillende mishandelin gen werden hem afzonderlijke boeten opgelegde b v voor een oorve -g 2 kopeken. Het totaal bedroeg 1 roebel 52'/, kopeken. De beschuldigd betaalde en gaf twee roebels, daarbij zeggende, dat de gerechtsdienaar de rest kon behouden, maar tot zijn tegenpartij zeide hij„als ik geweten had, hoe weinig het mij zou kosten, dan, hond, zou ik u wel anders hebben toegetakeld." Voor die beleediging kreeg hij 10 roebel boete, die de rechter zelf in zijn zak, stak met het fooitje, dat voor den gerechtsdienaar bestemd was. Te San Erancisco is onlangs een wed loop van vrouwen gehouden, die zes dagen heeft geduurd. De dames begonnen allen met veel moed en vlugheid, maar de meesten waren niet bestand tegen de ontzettende vermoeienissen en de een na de ander moest den strijd opgeven. Een der moedigste werd den vierden dag, nadat zij 231 Eng. mijlen had afgelegd, gevaarlijk ziek en in een rijtuig naar haar woning vervoerd. De prijs werd behaald door een klein, mager, levendig vrouwtje, miss B. Sherman, die 737 Eng, mijlen heeft afgelegd. De heer 8. notaris te Groningen, is in de afgeloopen week het slachtoffer geworden van een geslepen oplichter. Iemand, die voorgaf te Zuidbroek te wonen, wenschte door den notaris het hem toebehoorende winkelhuis en eenig land te doen verkoopen. Nadat alles afgesproken was; wenschte hij als voorschot een som van f 400. Bereidwillig werd door den notaris daaraan vol daan. Spoedig echter bleek, dat hij met een op lichter te doen had gehad, war.t te Zuidbroek woonde niemand, die den naam droeg, door den bedrieger opgegeven. Tot nog toe werden voor den herijk meestal herbergen of andere plaatsen gebezigd waar sterke drank wordt verkocht. De Minister van Waterstaat heeft echter toegezegd om maat regelen te nemen, ten einde dat voor het vervolg te voorkomen. Te Argenteau heeft zich het vreeselijk voorval voorgedaan dat een knaapje van drie jaren door een haan werd aangevallen, die het kind niet slechts doodelijk verwondde, maar het zelfs de oogen uit het hoofd gehaald heeft. In het gehucht Wurfeld wilde zekere Ramaeckers een geladen geweer recht tegen de tafel plaatsen. Toen hij zich daarvan verwijderde, viel het wapen op den grond, het schot ging af en trof den jongeling aan den voet. Te Maesyck in het gasthuis gebracht, is hij aldaar overleden. De vrouw van den kruier v. W. te Amers foort is bezweken aan de gevolgen van een be trekkelijk onbeduidend voorval. Bij het vegen van den vloer is een naald in den duim der vrouw geraakt en bij het uithalen is een gedeelte van het voorwerp in het vleesch blijven zitten. Dit werd de oorzaak van haren dood. Eergisteren avond is zekere C. v. II., conducteur op een der stoombooten van de firma Eop Smit en Co., op noodlottige wijze te Dord recht verdronken. Bij het aan boord gaan is hij bij de loopplank misgestapt en te water geraakt. Pogingen tot redding aangewend mochten niet meer baten. Het lijk is nog niet opgevischt. Eene gruwelijke misdaad is Woensdag namiddag tusschen 12 en 1 uur gepleegd op eene hofstede te Sleeuwijk, tusschen het fort Altena en het Sleeuwijksche veer. Terwijl de bewoner naar de veemarkt te Gorinchem en de arbeider naar huis was om te eten, schijnt er iemand de woning binnengedrongen te zijn, met het doel zich van het aanwezige geld meester te maken. De dienstmaagd, die het huis bewaakte, trachtte hem dit te beletten, en in de worsteling, die daaruit ontstond, heeft de dief de meid denhals afgesneden. Daarna heeft hij een kist openge broken en zich van een groote som geld meester gemaakt. De dader is onbekend. Te Haren, nabij Groningen, is in eer. sloot, waarin nauwelijks een voet water stond, gevonden het lijk van een man. Men schrijft dien dood toe aan misbruik van jenever, waardoor de ongelukkige buiten staat was zich uit de sloot op te heffen. ^W-M-schillende Staatsspoorwegambte naren hebben voor gezamenlijke rekening reeds aardappelen uit Duitschland laten komen. De goedkoopste kosten f4.10 het mud vrij aan huis. Wij vernemen thans, dat weldra een wagen aard appelen uit Custrin zal aankomen. Deze aard appelen, die zeer goed van smaak moeten zijn, zouden slechts f 3.50 het mud vrij aan huis gelden. Te Zuidbroek is een oppassend werk man, door de duisternis misleid, in het hoofd- diep geraakt en verdronken. Hij laat eene vrouw met zeven nog zeer jeugdige kinderen na. Bij een aanspreker (bidder) te Amers foort kwam dezer dagen een vreemdeling de lijk koets en al het noodige bestellen voor de be grafenis van zekeren persoon, die onder Leusden bij Amersfoort zou gestorven zijn. Zonder arg waan voldeed de aanspreker aan het gedaan ver zoek, om f2.50 ter leen, en kwam aldra tot de ontdekking, dat hij was opgelicht. Dergelijke be driegerijen hebben daar meer plaats gevonden. Terwijl de trein v an G och j uist t eXa n- ten was aangekomen, wilde de portier behulpzaam zijn om een wagen los te haken, doch geraakte met het hoofd tusschen de machines, ten gevolge waarvan hij onmiddellijk overleed. De jongste A raerikaansche bladen ma ken gewag van een schipbreuk van een Ameri- kaansche brik de Sally, die in de golf van Mexi co is vergaan. Twee mannen, de Duitscher Gus- taaf Michel en de Spanjaard, Antonio Diaz, over leefden de ramp. Zij brachten vijf dagen hulpe loos in zee door. Alleen een kat was bij hen. Vreeselijk was bun lijden. Ten slotte doodden zij de kat en laafden zij hun brandenden dorst eenigszins met het bloed van het dier. Den vijf den dag geraakte de Duitscher in een toestand die aan waanzin grenst; doch juist toen daagde redding. De Spaansche stoomboot Eurique nam de schipbreukelingen op Te Schiedam is een fabriek van vuur water zooals de Indianen zeer kernachtig den sterken drank noemen afgebrand. De gevierde tragédienne Ristori, die zich thans in Zweden bevindt, is met haar ge zelschap aan een ontzettend gevaar ontsnapt. Een te harer beschikking gestelden extra-trein zou haar van Stockholm naar Gothenburg overbrengen. Op die lijn bevindt zich een draaibrug. De trein was haar tot op een minuut afstands genaderd; de machinist ontdekte tot zijn groote ontsteltenis dat zij open stond. Hij had echter de tegenwoor digheid van geest onmiddellijk te stoppen, waar door het hem gelukte dien nog aan den rand des afgronds te doen stilstaan. Te Bownmore in Sch otl an d zijn dertiejn personen verdronken, die Vrijdag-avond op een kleine boot een pleiziertochfje van Bownmore naar de paardenmarkt te Port Charlotte wilden maken. De boot is gezonken doordien zij te zwaar bela den wa De 300000 frs., dezer dagen aan de Banque Européenne ontstolen, zijn terecht. Een huurkoetsier stelde eergisteren aan den concierge van de bank twee pakketten voor den president ter hand, die bij opening bleken de gestolen stukken, op eenige na, te bevatten. Eau briefje van den volgende inhoud was aan de stukken gehecht: „Ziehier de gestolen stukken. De overige zal ik u doen toekomen. Een bediende." Een te 'sGravenhage ontvangen tele gram uit Indie meldt, dat de luitenar.t- ter-zee 2de kl. Koolemans Beijnen, bekend door zijne tochten naar de Noordpool, laatstelijk dienen de bij de Indische zeemacht, door een ongeluk om het leven is gekomen. Hoe te Darmstadt de controle op de melk wordt uitgeoefend. In alle alle vier poli- tie-afdeelingen wordt de melk der voerlieden en van de handelaren in het artikel alle week 2 a 3 maal, soms ook wel 2 a 3 maal, op éénen dag, onderzocht en de uitkomst door de com missie in de afdeeling elke week bijeengebracht. Op het hoofdbureau van politie wordt daaruit een alphabetisch ingericht overzicht samengesteld, dat voor een iegelijk ter visie ligt. Op het einde van elke maand worden de namen van alle leve ranciers en handelaren bekend gemaakt, wier melk- leverantie noch tot verdenking noch tot een ver oordeeling aanleiding gegeven heeft. Te Darm stadt meent men, dat zoodanige controle ook elders nuttig zou kunnen zijn. Althans aldaar is de melk sedert het invoeren van dit toezicht bepaald beter geworden. Het volgende wordt aan de Pesther Courant als waar meegedeeld en is niet tegengespro ken. Een ondergeschikt ambtenaar van een Hon- gaarsch ministerie ging met een ambtgenoot een weddenschap aan, dat zelfs de grootste onzin, dien hij in een acte zou schrijven door de amb tenaren in de verschillende secties zou worden overgenomen. De gelegenheid bood zich weldra voor den wedder aan. Een aannemer te l'esth, Daniël Gruber genaamd, had aan het ministerie verschillende werken opgeleverd en diende zijn gespecificeerde rekening in, met verzoek om ze na te kijken en te betalen. In plaats nu van den naam Daniël Gruber schreef de ambtenaar, die de weddenschap had voorgesteld, in het stuk: „Daniël in den leeuwenkuil" en het stuk wandelde Aldus behoorlijk van de eene afdeeling naar de andere, werd overgeschreven, geregistreerd, ge- collationneerd en kwam onder de oogen van den staats-secretaris die het onderteekende en tegelijk last gaf tot de uitbetaling, waarna het aan den kassier der staatskas werd overhandigd. Toen echter den volgenden dag Daniël Gruber zich aan de kas aanmeldde, kon hem het door hem te vorderen bedrag niet worden uitbetaald, want in de aanschrijving dat de betaling volgen mocht, stond duidelijk „Daniël in den leeuwenkuil." De kassier zond daarop de onjuiste aanschrijving aan de secties terug, waar, onder algemeene verbazing, alsnu de juiste naa.u in het stuk werd geschreven. Intusschen had de ambtenaar zijn weddenschap gewonnen. ZEVENBERGEN, 20 November. De gisteren gehouden najaars paarden- en beestenmarkt was zeer druk bezocht. Het aautal aangevoerde paarden was buitengewoon groot, maar tengevolge van hooge prijzen was de handel van weinig beteekenis. Rundvee was weinig voorhanden; er ging dus niet veel in om. Re chtszaken. HERWIJNEN, 20 Nov. Gisteren werd ten huize zijner ouders in hechtenis genomen en gevankelijk naar Dord recht getransporteerd zekere K. v. Zbeschuldigd van ergerlijke vergrijpen tegen de zedelijkheid, gepleegd aan kinderen van 6, 7, en 8 jaren. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 23 November. Het was de Eerwaarde Heer Eijgenraam die Donder dag-avond als spreker optrad in de twee de vergadering van de R. K- Leesvereeni- ging alhier. De voor zijne bereidwillig op genomen taak in alle opzichten berekende redenaar had tot onderwerp zijner kernach tige rede gekozen: de dogma-verklaring der onbevlekte ontvangenis van de Moe der des Heeren, eene heugelijke gebeurte nis die de R. K. Kerk den 8en December a. s. nog met meer luister en vereering O O zal herdenken, naardemaal op dien datum een kwart eeuw zal zijn heengevloden, sinds het onfeilbare gezag het dogma verkon digde en ook daarmede paal en perk stelde aan de onzalige ideeën en valsche philo- sophie van het moderne heidendom. De begaafde redenaar, gedachtig aan het doel der vereeniging, wenschte het feit niet te bespreken in zijne theologische beteekenis, in welk opzicht het eigenlijk meer op den kansel te huis behoorde, doch Z. E. wilde alleen in beschouwingen eu verklaringen O O treden van de oorzaken die tot de dogma- verklaring geleid hebben en de gezegende gevolgen die thans reeds na een kort tijds verloop hebben plaats gehad. Door kracht van taal en onomstootelijke bewijzen toon de de geachte spreker de harmonische werk- dadigheid van den Almachtige in het heu gelijke feit, dat voor den grooten Pius IX was weggelegd om als dogma aan de we reld te worden verkondigd. Grootsch in zijn ontstaan was het ook grootsch in zij ne gevolgen. Deze laatsten staan ons dag helder voor oogen; ze zijn: de hernieuwde getuigenis van de eenheid der Kerk, de eerbied voor haar gezag en de zegeningen der uitbreiding van haar rijk, de vermeer dering harer aanhangers en vereerders. Eu onder die zegeningen bekleedt de afkon diging van het dogma der onfeilbaarheid van het opperste leergezag eene eerste plaats. Aan den opperherder die het dog ma der onbevlekte ontvangenis der wereld verkondigde was het gegeven ook het dog ma der onfeilbaarheid van het opperste leeraarsambt uit te spreken Met meer dan gewone aandacht en be langstelling werd de heerlijke redevoering van den begaafden spreker door de aanwe zigen gevolgd en stellig was de Hoog Eer waarde Heer van den Akker de tolk van allen toen Z- H. E., daartoe uitgenoodigd door het bestuur der vereeniging, in har telijke woorden den Eerwaarden Heer Eij genraam dank betuigde voor zijne genot volle en aan leeringen rijke voordracht, waarvan Z. H. E. ook vele zegeningen verwachtte voor allen in het algemeen, maar in 't bizonder voor hen die het geluk heb ben tot die Kerk te bebooreu welke, trots alle vervolgingen, stand heeft gehouden en die ook daardoor bewezen heeft te zijn de eenige, de ware Kerk door den Verlosser der meuschheid op aarde gesticht. In de Woensdag 11. gehouden vergadering van den Gemeenteraad is mededeeliug ge daan van eene missive van den heer J. W. Wilsonwaarbij hij zijne tevredenheid betuigt over de missive van den Raad en zijne aanbieding bevestigt tot teruggave van het door hem in erfpacht bezeten Mui- zenveld, schenking van de helft van Stad en Vaart en afstand van de andere helft tegen taxatie. Vervolgens is aangevan gen de behandeling van de outwerp-veror- dening op de heffing der pi. dir. belasting. Een aantal geachte ingezetenen dezer stad hebben zich tot eene commissie ver- eenigd ten einde aan den heer A. L. Dijse- rinck een bewijs van erkentelijkheid aan te bieden voor de vele bemoeiingen die ge noemde heer, zich heeft getroost in zake de thans opgeloste questie Wilson. Voor nadere bizonderheden verwijzen wij onze geachte lezers naar de achterstaande ad vertentie der meergemelde commissie. Het Koloniaal Museum op het Paviljoen te Haarlem is dezer dagen met belangrijke bijdragen verrijkt, meereudeels afkomstig van de Arnhemscbe tentoonstelling. Van het bestuur der Billiton-maatschappij ont ving het de fraaie voorstelling der tin-ont ginning op Billiton, die ook te Parijs in 1878 de aandacht heeft getrokken en die

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 2