BUITENLAND. BINNENLAND, Engeland. Frankrijk. Duitschland. GEMENGD NIEUWS. Allerlei. Landbouw berichten. raam was verdween de questie; toen men echter langs andere wegen, dan die welke de goddelijke leerares en leidster der vol ken voorschreef, ging, verdween ook de openbare orde der zaken. Als wij het so cialisme beschouwen met al zijne moderne dwaasheden op godsdienstig, politiek en maatschappelijk gebied dan is het eene onomstootelijke waarheid dat er op aarde geene macht is die dit onzalig systeem fel ler haat toedraagt en dieper verafschuwt dan juist de Katholieke Kerk. Met dezelf de energie en standvastigheid waarmee zij post gevat heeft tegenover het liberalisme zal zij staan tegenover het socialisme en geen voet grouds zal zij van haar terrein afstaan. De strijd is groot, want de heer scharen van het anti-christendom breiden zich sit. Het zeilde vaandel, de zelfde lei ding concentreeren de legermachten van den rechter als van den linkervleugel. Hier staat het armeekorps der witte dassen, dat den eersten aanval op den gods dienst heeft gemaakt, aan de persoonlijke vrijheiden aan den eigendom, aan het hu welijk heeft getornd en eene verkeerde richting in de orde der zaken heeft ge bracht. Daar bevindt zich het leger der roodhemden, bijeengebracht door den geest van fanatisme, van godverzaking en dooi den algemeenen prikkel der hartstochten. Voor die onoverzienbare linie van bataille staat de Kerk, beroofd, bespot, belasterd. Hare eenige macht is in het wachtwoord: »In den naam des Vaders en des Zoons en des heiligen Geestes.« Maar toch zege praalt zij in dezen strijd als in elk ande ren die men tegen haar zal durven on- dernemen. Zij heeft het onderpand van hare overwinning reeds bij hare geboorte ontvangen en in onuitwischbaar schrift staat op haar voorhoofd te lezen: -»Ik heb de wereld overwonnen.Ja, de dag zal ko men dat de radelooze en troostlooze mensch- heid, van alle kanten aangehitst, bedrogen, beroofd, geschonden, in moerassen en modderpoelen gedompeld, hare armen en handen om redding uit zal strekken naar Gods Kerk en hare verleiders met vloek en schande zal overladen. En volgens men- schelijke berekeningis die dag niet meer verre. Per crucem ad lucem« riep in zijn zwa- nezang de zalige Herman von Mallinkrodt. O o tl Wij hebben onder het Kruis reeds veel Ip- den doorstaan en nog vertooneu er zich zware en onheilspellende wolken aan den horizon. Wie kan weten hoe en wanneer deze droevige wolkenmassa zal voorbijgaan. Maar verdwijnen zal zij, om de verkwik kende en bezielende stralen van het licht des Hemels door te laten en te doen schit teren. En dat is onze hoop, dat is onze moed, dat is onze kracht. Welaan dan, >door het Kruis tot het Licht. Het stoffelijk overschot van Prins Alamayoe, den éénigen wettigen zoon van wijlen Theodorus van Abessinie, is op bevel der Koningin in den vorstelijken grafkelder te Windsor bijgezet. Per stoomboot Borussia vertrokken eergisteren weder 65 Engelsche landbouwersgezinnen naar Texas, dat tegenwoordig door landverhuizers zeer gezocht schijnt. De Fran3ch-Amerikaan soke telegraafkabel is in gebruik gesteld. Plet eerste bericht was een tele gram overgebracht vau den President der Fran— sche Republiek aan dien der Vereenigde Staten. In dit telegram betuigde Jules Grévy aan Hayes zijne gevoelens van hartelijke genegenheid. De heer Schels heeft in de Beiersche Kamer van afgevaardigden een voorstel gedaan om de staats loterij weder in te voeren, op grond dat daarin een middel ligt tot stijving van 's lands kas en dat als de bevolking toch eenmaal geldloterijen verlangt, de Staat daarvan wel partij mag trek ken om het voordeel er van te genieten, het welk anders aan particulieren ten deel valt. De Minister van financiën kwam echter ten krachtig ste tegen die redeneering op en toonde aan, dat de Beiersche bevolking gedurende het bestaan der staatsloterij, zijnde van het jaar 1818 tot 1861 een bedrag van 150 millioen heeft verspeeld en er wel 41 millioen in de staatskas is gevloeid, maar daarentegen geheel welvarende dorpsbevol kingen zich letterlijk arm hebben gespeeld. Hier bij komt het feit dat in de eerste jaren na de opheffing der loterij het bedrag der inlegsommen in de Beiersche spaarkassen van 18 tot 21 milli oen is gestegen. Na eenig verder debat schaarden zich slechts 9 leden aan de zijde van den heer Schels en werd alzoo zijn voorstel met overgroote meerderheid van stemmen verworpen. Deventer, 25 November. Wijlen mej. De Weerd, dezer dagen hier overleden, heeft, be halve vele legaten aan verschillende kerkgenoot schappen enz., haar zeer aanzienlijk vermogen gelegateerd aan een hier bestaand gesticht, het De Weerd-Gèsticht genaamd en bestemd tot het op nemen van oude lieden, bij voorkeur schippers, varensgezellen of hunne weduwen. Leiden, 25 November. Door het roodvonk zijn in de afgeloopen week aangetast 36 en aan die ziekte overleden 11 personen. Bennekom, 23 November. Aan den heer A. P. Ketting alhier werden gisteren, bij zijn 25 jarig jubilé als genees-, heel- en verloskundige, een aantal geschenken vereerd, waartoe ieder in gezetene had bijgedragen. Het dorp was met eere- bogen versierd en de vlag wapperde uit alle huizen. Spaarnwoude, 22 Nov. Gisteren-avond half elf zijn in den Houtrakpolder 5 volgeladen koren schelven en 2 schelven met boonen en erwten, van de heeren v. d. Beek, afgebrand; inmiddels deelde het vuur zich aan schuren, staHen en heeren huis mede, en toen de wakkere brandweer van Halfweg ten half twee ure aankwam, kon alleen het huis nog behouden worden. De schade is enorm en bovendien zijn er nu een 40tal ar beiders zonder werk. 'Een verwer, die ijverig had helpen blusschen, is onder verdenking van brand stichting gearresteerd Een vreeselijk ongeluk heeft te Lyon plaats gehad. Nadat men in een in aanbouw zijnd huis scheuren opgemerkt had, ging de opzichter over het werk den eigenaar waarschu wen die timmerlieden zond om stutten te zetten en een oogenblik later, vergezeld van zijn vrouw en dochter, zelf kwam. Allen bevonden zich op de binnenplaats van het huis toen een dof geluid zich liet hooren. Een muur was ingestort waar door al de aanwezige personen onder het puin bedolven werden. De eigenaar van het huis wist zich vrij te maken en riep om hulp. De buren kwamen toegesneld en op het oogenblik, dat zij op de plaats aankwamen, stortte ook de voor muur in en maakte vier nieuwe slachtoffers. Heden zijn allen or.der het puin te voorschijn gehaald, maar drie personen, een man en twee vrouwen, zijn bij de ramp omgekomen. Onder de laatsten is de dochter van den eigenaar, die evenals zijn vrouw en zoon slechts kneuzingen bekwamen. In een huis te Hamburg, waarvan de bovenverdiepingen door eenige gezinnen werden bewoond, heeft eene gasontploffing plaats gehad, met zulk eene snelle ontwikkeling van brand, dat eenige bewoners zich alleen konden redden door uit de ramen te springen, met het. gevolg dat vijf hunner zwaar gekwetst en twee doodgevallen zijn. Twaalf anderen hebben geen uitweg kunnen vin den en zijn in de vlammen omgekomen. Door de Kussische Regeering is aan het Departement van justitie hier te lande de op sporing en aanhouding gevraagd van vijf per sonen wegeus diefstal van meer dan anderhalf millioen roebels. De dierentemmer William Rice is te Berlijn overleden aan de gevolgen eener wond, die eene tijgerin hem bij eene voorstelling heeft toegebracht, toen hij haar met geweld wilde nood zaken een sprong te doen. Hoe groot de uitvoer van aardappelen uit Saksen naar ons land is, blijkt hieruit, dat een agent te Keulen reeds 600 waggons naar Ne derland heeft laten vervoeren. Door den commissaris van politie te Venloo is in hechtenis genomen een jongeling ait Bochmn, die te Venloo bij een molenaar werk zaam was en beschuldigd wordt van moord op een lfjarig meisje. Hij is aan d.3 Duitsche politie overgeleverd. De broeder van den verongelukten kapitein van het ss. Pallas, J. J. Muntendam, uit Veendain verdronk voor ruim een jaar bij het vergaan van het ss. Ulysses bij Katwijk. Hij was opperstuurman aan boord van dien bodem. De derde, nu eenig overgebleven zoor. der weduwe, oefent ook het beroep van zeeman uit. In de Am erikaansche stad Frederik- town (Ohio) is den 29 Oct. door een troep van 13 vrouwen, die zeker bij haar echtgenooten den nadeeligen invloed van sterken drank hadden leeren kennen, een aanval gedaan op eer. tapperij waar zij flessclieu, glazen, tafcis en stoelen kort en klein sloegen, en niet aftrokken voordat alles vernield was. Daarop hield het vrouwenbataljon evenzoo huis bij een andereu tapper. De dames hebben aan al de tappers en logementhouders van de stad een aanschrijving gezonden, om geen sterken drank meer te verkoopen, als zij niet willen dat de plunderende vrouwenbende hun een bezoek zal brengen. De politie moet de dertien dappere vrouwen in hechtenis hebben genomen. Het gemeentebestuur teLekkerkerk vroeg per advertentie in de courant een hulp onderwijzer, en in eene andere e.:n vroedvrouw. Onder de sollicitanten naar beide betrekkingen bevindt zich een echtpaar, waarvan de man het radicaal van hulponderwijzer en de vrouw dat van vroedvrouw bezit. De Etoile Beige heeft, van alle Belgi sche bladen het eerst een telephoon aangelegd tusschen haar bureels en de Kamer van Afge vaardigden, zondat r.u twee redacteurs van het blad, op 700 meters afstand, ven gedachten kunnen wisselen, alsof ze naast elkander zaten. Men moet den telephoon zien en hooren werken om daarvan de werkelijk bewonderenswaardige eigen schappen te leeren waardeeren. Onder de schoone geschenken die ge neraal Grant en zijne echtgenoot op hunne reis en bij hunne terugkomst in het vaderland zijn aange boden, munt vooral uit een bouquet, mevrouw Grant aangeboden op een bal ter hunner eere in San Francisco, gedurende hun verblijf aldaar, gegeven. Dit bouquet was samengesteld van de bloemen van elk land der versehillende landen die zij op hunne reis rond de wereld waren doorgetrokken. De bloemen waren in geregelde orde geplaatst; beginnende te Philadelphia en eindigende te San Francisco. De bouquet-houder was van zuiver California-goud, ingelegd met rotskristal op eene verzameling van andere metalen die aan de Pacific-kust gevonden worden. De Vérité verhaalt, dat dezer dagen te Moucourt, een kind, al spelende op een ver molmde trap, tusschen de naden iets zag glin steren, dat een gouden geldstuk bleek te zijn van het jaar 1814—15. Het kind ging zijn vondst aan de ouders toonen, welke terstond de trap afbraken en daaronder in een versleten zak een som aantroffen, naar schatting 40,000 frs. Ziedaar lieden, die langen tijd, huns ondanks, misschien duizenden malen de fortuin met voeten traden. Een nieuwe functie. In een Parijsch blad vindt men de volgende advertentieGevraagd als genezen zieke dienst te d. en in de wachtkamer van een doctor, iemand van een gezond en fatsoenlijk uiterlijk. Te Rochester (Amerika) woont een jong mensch, Hicks geheeten, wiens fijnheid var. gehoor gaat tot in het ongelooflijke. Elke loco motief in Amerika heeft een bengel, en nu is Hicks in staat, alleen op het geluid van de bel, het noramer op te geven van de locomotief waarop zij is geplaatst- Oude machinisten komen soms zoover, dat zij 5 of 6 schellen onderscheiden, maar Hicks kent er 300 uit elkander. Wordt eene locomotief vernieuwd, dan kent hij haar zeer spoedig weer. Onlangs hoorde hij de schel van een machine, die in 6 jaar niet had geklonken, en hij herinnerde zich aanstonds het werktuig. Jam mer, dat dit vermogen niet practisch is nuttig gemaakt of te maken. In 't Hemelse he rijk is een werkje van de pers gekomen, dat wel de aandacht verdient. Het is een Chineesche Encyclopaedie, die door de Pekingsche Staatscourant in warme bewoor dingen wordt geprezen. Het werkje bestaal uit vijf duizend twintig lijvige boekdoelen. Als Sin terklaasgeschenk voor iemand die niet al te groot behuisd is, kan het dus worden aanbevolen, te meer daar de prijs slechts f 18,000 bedraagt. Te Spaarnwoude heeft een dief weer de beleefdheid gehad, zijn adres achter te laten op het tooneel zijner heldendaden. Hij had de eenden van een landman alle gedood en ze op twee na meegenomen. Met die twee liet hij echter een briefkaart achter, wellicht uit zijn zak gevallen, waarop men, wel waarschijnlijk in strijd met zijne bedoeling, lezen kon, waar hij te vinden was. Goede dingen komen langzaam. 44 jaren geleden werd juffer Thesesia Schwabel, uit Tisen, door Andreas Klots uit Meran, van den dood gered. De schoone was in 't water gevallen en door Klotz weer op 't droge gebracht; tot dank schonk de thans 61 jarige jonge juffer nu hare hand aan haren redder en de thans 8ljarige bruidegom is wat in zijn schik met zijn bruidje. Een landbouwer, een man van 5 0 jari gen leeftijd, geraakte in „de Vos/' een herberg in het Belgische plaatsje Dieghem, geheel be schonken. Van dat „buitenkansje" maakten eenige drinkebroers het onedelaardig gebruik om hem allerlei mishandelingen aan te doen. Zij eindigden met hem vast te binden aan een ander, die even eens te diep in het glaasje had gekeken, en wier pen hen in dien toestand op den grond. De landbouwer is aan do gevolgen van die mishan delingen overleden. De justitie heeft zich met de zaak bemoeid. Te Orthen is een klein kind, d at z onder voldoend toezicht was gelaten, door het omvallen van een stoof met vuur in brand geraakt. Voor dat redding kwam, had het reeds zulke zware brandwonden bekomen, dat het aan de gevolgen is overleden. Tegen den directeur der bank van leening te Bergen-op-Zoom is door den brigade- kommandant der marechaussee proces-v.erbaal op gemaakt wegens het voorhanden hebben van niets dan ongeijkte en afgekeurde gewichten. In de Totte nh a m-c o ur t-r o ad te Lon den werden Vrijdag acht werklieden onder het puin van een paar instortende huizen bedolven. Een hunner was dood; de zeven anderen bekwa men ernstig letsel. Het tornen aan huizen schijnt te Londen een gevaarlijk werk. De oude staan Wrak door ouderdom de nieuwe door haar el- lendigen bouw. Een tamboer van het 7de reg. inf. te Naarden, die een stukje blik voor een 25eent- stuk heeft uitgegeven, is daarvoor gestraft met vervallenverklaring van den militairen stand en zes maanden gevangenisstraf. Zaterdag-avond is aan het spoorweg station te Gouda een stoker met een zijner beenen onder den trein geraakt, waardoor het tot bij de knie werd verbrijzeld. De man werd naar het gasthuis vervoerd, waar het been is afgezet. Een slager in het Strand te Londen bood zijn vleesch te koop aan een dame, die zijn winkel passeerde. Mrs. Scomes, aldus heette de dame die een artiste van beroep is, antwoordde onbe leefd, dat zij geen „vreemd en rot vleesch" noodig had. De vertoornde slager zeide daarop dat hij niet eens aan haar wilde verkoopen en „dat hij ook alleen aan de aristocratie leverde." Dat was te veel voor Mrs. Scomes: zij ging den slager te lijf en ook een politieagent, die hem wilde ont zetten, maakte kennis met haar vuisten. Mrs. Scomes werd voor het gerecht gedaagd en tot 3pd. st. boete veroordeeld. De moraal van de ge schiedenis is, dat men in Engeland misschien veel kan verdragen, maar niet de beschuldiging „van niet tot de aristocratie te behooren." Het boren van gaatjes in zilver of goud geld is in Amerika door de wet verboden. Op deze aardigheid is eene straf gesteld van 2 jaren staatsgevangenis en 2000 dollars boete. Waarom er een borrel gedronken wordt. A. drinkt een borrel op aanraden van den doctor; b neemt een kleintje, omdat de doctor het hem verboden heeft; c. neemt er eentje, omdat hij nat van borst is; d. omdat zijn borst droog is; e. omdat hij zich niet wel gevoelt; f. omdat hij goed gezind is; g. omdat een zijner vrienden uit Amerika is teruggekeerd; h. omdat zijn vriend naar Indie vertrekt; i. pakt er eentje, omdat het zoo heet is; j. omdat het 's morgens zoo koud is; k. drinkt een borrel, omdat zijn hoofd zoo zwaar is; 1. omdat hij zulke pijn in den voet heeft; m. omdat hij licht van hoofd zou blijven, n. drinkt een halfje bitter, om appetijt te krijgen; o. omdat hij pijn in de zij heeft; p. omdat zijn rug hem zeer doet; q. omdat hij een pijn heeft, geheel zijn lijf door; r. drinkt van vreugd, omdat hij wel van pas is; s. omdat hij wel op zijn pas zou komen; t. omdat hij op trouwen staat; u. omdat hij nog jongman is; v. omdat hij alleen is; w. omdat hij overkomst van vrien den heeft; x. omdat hij zijn proces gewonnen heeft; ij. omdat hij een erfdeel krijgt; z. omdat hij een goede affaire heeft gedaan enz. enz. enz. Dorpsnaïuiteit. Iemand, die ergens op een dorpje kamers gehuurd had, verwonderde zich des Zondags de dochters van de eigenares zijner woning, steeds in rouwgewaad gekleed te zien. Hebt gij onlangs een uwer familieleden verloren? Neen, antwoordden de jonge meisjes, grootmoeder is al drie maanden dood, maar alleen op feest dagen trekken wij onze rouwkleeren aan. lieer tot een pakjesdrager. Zoo, ik dank u wel, hier hebt gij 5 centen om een glas bier te drinken. Pakjesdrager. Neem mij niet kwalijk mijn heer, ik drink alleen Beiersch bier en dat kost 10 cent. Iemand, die visch at, zeide tot den bediende „Eene flesch wijn, Jan, de visch wil zwemmen!" „Mij ook, Jan!" riep terstond een barbier, die rundvleesch at, „de os wil drinken." President. Je bent vroeger al eens veroordeeld? Beklaagde (gracieuselijk). Wel, wel, weet me neer de president zich mijner nog te herinneren Dat flatteert mij waarlijk DEVENTER, 24 November. Het wintergraan dat Vooral van de natte weersgesteldheid in het begin van den herfst veel te lijden had en vooral de rogge staat zeer gunstig AALTEN, 24 November. Men is hier nog druk bezig met het zaaien der winterrogge. Die, welke gezaaid is blijft lang in den grond, doch komt mooi voor den dag en staat zeer goed en bezet op het land. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 26 November. Zaterdagavond heeft, na liet verlaten van een danshuis alhier, eene hevige vechtpartij plaats gehad tusschen huzaren en burgers. Een huzaar heeft daarbij met een mes twee burgers verwond en een van hen een sla"-- O O ader aan het hoofd doorsneden, hetgeen een wond van 6 centimeter veroorzaakte. De dader is in hechtenis. In den nacht van 11. Zaterdag op Zondag, ten 3 ure, is te Haarlem door de politie, na eenige uren visschens, uit den Schooter- singel opgehaald het lijk van den werkman W. v. d. Yeldt, oud 34 jaar, kostwinner zijner moeder, eene bejaarde weduwe. Daar hij aan zenuwtoevallen lijdende was, ver moedt men dat hij bij ongeluk in het water is geloopen; omstreeks 111/2 uur had men om hulp hooren roepen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 2