BUITENLAND, BINNENLAND. Frankrijk. Duitschland. Italië. GEMENGD NIEUWS. De hemel geve, dat die daden geen revo- lutionnaire beginselen zullen openbaren. Wij zijn niet zonder vrees, want de aankondi ging der schoolwet van mr. Kappeyne is een ontrustend begin. Te Bordeaux is bericht ontvangen, dat gevallen van gele koorts te Basse Terre, op Guadeloup, geconstateerd zijn. De procureur-generaal, Frucliard Dumonlin, is overleden. De koningin-moeder van Spanje, Isabella, heeft Dinsdag Parijs verlaten, om zich naar Madrid te begeven tot het bijwonen der huwelijksplechtig heid van den koning. Voor haar vertrek heeft zij een langdurig bezoek gebracht aan den Pre sident der Kepubliek. De staat van beleg waarin Berlijn nu bij na een jaar verkeert, zal op 28 November voor een jaar verlengd worden, omdat de Regeering niet gelooft dat de sociaal-democratie reeds vol doende is beteugeld. Zeker is het dat sedert deze strenge maatregelen werden genomen, de socialisten door geheime middelen zeer in kracht gewonnen hebben. Tot dusver is aan een lOOtal personen het verblijf in de hoofdstad ontzegd. Het proces van de lazarettisten of volgers van Lazaretti, wiens beweerde profetiën verleden zo mer bloedige wanordelijkheden in Toscane in 't leven riepen, is geëindigd met de vrijspraak van al de 24 personen, die bij het gevecht te Arci- dosso betrokken waren. Hun was ten laste gelegd, „dat zij een aanslag hadden gepleegd tegen de veiligheid van den Staat, door te beproeven den vorm van bestuur te veranderen en aan de open bare macht weerstand te bieden". Drukfouten, zegt de Gelderlander, kunnen soms heel wat beweging veroorzaken. Z~o had eeus een onzer zeer bekende publicisten in een voor naam tijdschrift een artikel geschreven over de irenische partij; de zetter liet hem, 't geheele artikel door spreken van de ironische partij. In een der laatste redevoeringen van Corver Hooft Handelingen van dit jaar) brengt een drukfout geheel onze reputatie, van zindelijk volk in gevaar. De Hollandsche zindelijkheid, door alle vreemdelingen in hunne reisbeschrijving gehuldigd, ontvangt daar een kaakslag. Van België, toen het nog tot de Nederlanden behoorde, gewagende, laat de zetter Correr zeggen „het zindelijke deel der natie" (zal wel moeten zijn: het zuidelijke deel). De gevolgtrekking voor de vreemdelingen en de Oosterlingen vooral, die immers in 't ver volg druk de Handelingen zullen lezen, is dat wij, Noord-Nederlanders waren „het onzindelijke deel der natie". De verklaring, zoo lezen wij in de N. IJselbode van den minister van Binnenl. Zaken, dat hij de, onderwijswet niet voor 1 Januari 1881 zal invoe ren, begint bij de liberalen veel kwaad bloed te zetten. Volksonderwijs wil eei. adres zenden aan de Tweede Kamer. Handelsblad en N. R. Ct. slaken jammertonen en de Kamper Courant schrijft een artikel: „De schoolwet in gevaar." Men begint te vreezen, dat men de bewaking van het schaap aan de wolven heeft toevertrouwd; en men schrijft het Kabinet ongeveer deze rede neering toe: „1 Januari 1881! Die dan leeft die dan zorgt!" Men zou gerust tien tegen één de weddenschap kunnen aangaan, dat de ministeri- eele levenslamp tegen dien tijd wel weder ge- bluscht zal zijn, en er een nieuw nachtpitje zal zijn ontstoken. 'sGravenhage. 27 Nov. Als een bewijs van welwillendheid van de heeren direeteuren van de Maatschappij „Ijzergieterij de Prins van Oranje" te dezer stede, verdient vermeldiu,', dat de geza menlijke werklieden dezer fabriek heden een proef goede qualiteit Saksische aardappelen ontvingen, waarvan zij hun winterprovisie kunnen opdoen en deze op gemakkelijke wijze en tegen hoogst redelijken prijs per week kunnen betalen. Moge dit voorbeeld navolging vinden! Rotterdam. 27 Nov. De kwaadwillige opposi tie tegen den tramway houdt nog aan; gisteren derailleerde een wagen op de Grootemarkt, door dien er een keisteen op de rails was gelegd, en kreeg belangrijke schade. Kampen, 27 November. Gisteren benoemde de Raad dezer gemeente tot directeur der stads reiniging alhier den heer J. G. S. Dingier, thans in diezelfde betrekking werkzaam te Haarlem. Nieuw Appelscha, 26 Nov. Sedert eenige weken is een echtpaar, met een zuigeling van drie weken en de moeder van de vrouw, zwer vende in de veenkolonie Appelscha. Zij hebben geen woning en brengen den nacht in de Dui nen onder den blooten hemel door. Breda, 28 November. Ten gevolge van het gehouden onderzoek naar de heerschende oog ziekte der kadetten, is deze aangeraden, niet meer op de amusementszaal te rooken en tevens die pu blieke plaatsen te vermijden, waar gerookt wordt. Leiden, 27 November. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad werd door den burgemeester medegedeeld, dat ten gevolge van de hier heerschende besmettelijke ziekte (roodvonk) de St Nicolaasmarkt dit jaar niet zal gehouden worden. Jaren geleden werd een koopman te Dusseldorf door een zijner bedienden voor een zekere som bestolen. Hij ontsloeg den dief, maar gaf de zaak niet aan, en hoorde verder niets meer van hem. Nu kwam onlangs een geestelij ke uit Westfalen bij den koopman, die hem het gestolen geld met de rente terugbetaalde. De bediende had fortuin gemaakt in het dorp waar de geestelijke woonde, en zich op het sterfbed den diefstal herinnerd. Hij had den geestelijke opgedragen goed te maken wat hij misdreven had. De koopman, die de geheele zaak vergeten was, heeft de helft van het geld aan den gees telijke gegeven voor de armen van zijn dorp, en de andere helft bestemd voor de overstroom den in Spanje. Een paar dagen geleden is een Brus- selsch schilder tot acht dagen gevangenisstraf veroordeeld. De man had zich, wandelende over straat even bij den neus gegrepen. Het geheim van die vreemde, doch schijnbaar geheel onschul dige handeling bestond, naar de bladen zeggen, hierin, dat de schilder een agent in burgerklee- deren, een zoogenaamden stillen agent ontmoet te en dezen door zijn greep als een mouchard aanduidde. Eene dame, te Berlijn die zich van zwarte puistjes in het aangezicht wilde verlos sen, bestelde bij een apotheker een in de cou ranten aangeprezen middel. De apotheker gaf de dienstbode het verlangde maar met de bijvoe ging, dat zij er voorzichtig mede moest omgaan, want het middel, dat gebruikt werd om verroest ijzer blank te maken, was zoo scherp, dat, als men het aan de handen kreeg, het de huid zwart brandde. De dame zal het wel niet gebruikt maar geleerd hebben, dat met middelen, in de couran ten aangeprezen, voorzichtig dient omgegaan te worden. Te Busschenhuizen (Limburg) is een jongen van 10 jaren tusschen een kar, die hij in beweging had gebracht, en een boom beklemd geraakt en verpletterd. Een nieuwe soort van straatverlich ting is onlangs te Bristol met bevredigenden uit slag beproefd. De gewone gasbranders zijn ver vangen door twee bekken van de halve afmeting, op eenigen afstand van elkander geplaatst in de richting van de straat. Tusschen beide branders is een bolvormige lens aangebracht, die als re flector werkt en het licht in de richting van de as der straat verspreidt. Van de equipage van het te Nieuwe- diep binnengekomen schip Zeemanslioop moeten twee man overboord geslagen en verdronken zijn. In een Zaterdag te Utrecht gehouden vergadering, bijeengekomen op initiatief van den heer J. W. R. Gerlach aldaar, is in beginsel be sloten tot het oprichten van eene maatschappij, die zich het beplanten van bermen van spoor wegen, publieke rijwegen enz. met vruchtboomen ten doel stelt. In Midden-Europa is ir. deafgeloopen week zooveel sneeuw gevallen, dat de dienst op enkele spoorwegen in Saksen en Bohemen eeni ge uren gestaakt moest worden. De postwagen op den St. Gothardweg van Airoio komende, kon den 20sten dezer Andermatt niet bereiken, zoodat de wagen met de passagiers in een vlucht- huis moesten overnachten. Toen de reis den volgenden dag werd voortgezet, werd de wagen door eene lawine omgeworpen. De vier paarden bleven dood, maar gelukkig kwamen de reizi gers zoowel als het personeel met den schrik vrij. Woensdag-morgen, te half elf ure, had bij Arnhem een veedrijver, die nog voordat de trein passeerde, den spoorweg wilde overgaan, het ongeluk door den sneltrein van Emmerik naar Arnhem te worden overreden, zóó dat de trein hem de armen en een been afreed en hij onmiddellijk dood was. B ij Zevenaar is Donderdag-middag een be ambte, die, tegen de aankomst van den trein, uithoofde van den zwaren mist een zoogenaam de „klapper" ter waarschuwing op de rails wilde zetten, door den aankomenden trein verrast, die hem de hand afreed. Telegraphiscli wordt gemeld, dat in het Zwitsersche kanton Ticino een geweldige sneeuwval plaats heeft gehad. Post— telegraaf- en stoombootverkeer zijn gestoord, duizenden boomen en wijnstokken vernield. In het Gad- mendal werden vijf menschen door eene lawine overvallen; drie hunner lieten bij dat onheil het leven, de beide anderen werden gered. In de vorige week stonden voor het kantongerecht te Nijmegen 39 personen te recht, die zich na het bepaalde uur in een herberg te Overasselt hadden opgehouden. De politieveror dening dier gemeente bevat o. a.: „dat zij, die de herberg op een bepaald uur (aan te wijzen door de gemeenteklok) niet hebben verlaten, zul len gestraft worden enz. Nu doet zich het ge val voor, dat noch Overasselt noch de naburige gemeente Grave een gemeenteklok bezitten; daar de verordening den tijd toch door een gemeen teklok laat bepalen, achtte zich de kantonrech ter verplicht de beklaagden vrij te spreken. Jl. Maandag werd iemand, 's namid dags door een binnenpad onder de gemeente Sprang gaande, aangehouden en zoo behendig van zijn gouden horloge met ketting beroofd, dat dit eerst later door den eigenaar werd opgemerkt. Na aan gifte van deze zaak werden door den wachtmees ter der maréchaussee te Waalwijk te vergeefs na- sporingen gedaan. Den volgenden morgen mocht het hem evenwel gelukken, te 's-Bosch een ver dacht persoon aan te houden en tot bekentenis te brengen. Horloge en ketting waren reeds bij de bank van leening verpand, doch werden ter stond gelost. De bedoelde persoon werd in ver zekerde bewaring gesteld. Uit Oud-Beierland wordtbericht: Deze week werd onze gemeente bezocht door een troep Zigeuners, afkomstig uit Servië, bestaande uit ongeveer tien personen met 2 beren, 3 paarden en een aap. Des avonds sloegen zij hun hut bui ten de gemeente op, en werden toen door eenige menschlievende burgers op „het noodige" ont haald, om hun armoede eenigszins te lenigen. Een groot ongeluk zou eergisteren aan een der beambten en eenige werklieden van den spoorweg te Winterswijk overkomen zijn, indien zij zich niet tijdig hadden weten te bergen door van de machine, waarop zich bevonden, af te springen. Door den dikken mist hadden zij het naderen van een locomotief, toebehoorende aan den aannemer van de spoorwegwerken (Winters wijkDuitsche grenzen), niet bespeurd. Hun ma chine is in splinters geslagen. Woensdag-nacht is op het Damrak te Amsterdam eene poging tot inbraak geschied in een boekwinkel. Daar echter de deurpaneelen van ijzer voorzien waren, moesten de dieven het bij een proefneming laten. Ook maakt het N. v. d. D melding van een paar aanrandingen op de pu blieke straat. Don derdag-namiddag heeft in het Oos terdok te Amsterdam een treffend ongeluk plaats gehad. De zoon van een schipper, te huis be- hoorende te Schiedam, viel, door het uitschieten van den boom, in het dok. Zijn vader trachtte hem te redden, door hem met een haak te grij pen, waarin hij ook slaagde, doch de drenkeling den stok vastklemmende en naar het schip ge trokken, hief zich zóó geweldig uit het water op dat zijn hoofd tegen den scherpen onderkant van het schip bonste, zoodat het bloed het water kleurde. Op weg naar het Binnengasthuis is de ongelukkige reeds overleden. DeGemeenteraad vanLands m eer heeft, onder andere bepalingen tegen de dronkenschap, verordend, dat bij brand alle herbergen moeten gesloten zijn tot de spuiten hebben opgehouden te werken. Eergisteren-nacht is door tweeagenten van politie te Rotterdam in eer. portaal een man gevonden in bewusteloozen toestand, blijkbaar ten gevolge van gebrek en koude. De man werd naar het Ziekenhuis vervoerd, doch is onderweg overleden. Sedert de verhooging van d e belasting op de tabak in Duitschland wordt er van Gen- nip naar Goch uit Holland veel tabak binnen gesmokkeld. Ofschoon dit aan de Pruisische amb tenaren bekend is kunnen zij het oogenblikkelijk niet beletten wegens gebrek aan voldoend perso neel om de grenzen te doen bezetten, zoodat te voorzien is dat met den naderenden winter de smokkelhandel op nog grooter schaal zal worden gedreven. De Amerikaansche brigade-generaal Ord, die bevel voert in den staat Texas, heeft onlangs uit een stuk meteoorijzer een degen la ten vervaardigen. Het materiaal, dat uit ijzer en staal bestond, was zeer broos, maar alle moeilijkheden werden overwonnen, en het zwaard kwam gereed. Het draagt een Spaansch opschrift, waarin vermeld wordt, dat dit zwaard van ijzer is vervaardigd, 't welk iu Mexico uit den hemel is gevallen, en dat het den Mexikaanschen di- visiegeneraal Trivir.o ten geschenke werd gege ven door zijn vriend, generaal Ord, uit de Ver- eenigde-Staten. In het oude archief van de heerlijk heid Helmond vindt men de navolgende beschrij ving van een Homerisch feestmaal, gegeven, an no 1679, waaruit men zal zien dat „self de eer- same borgliers ende poirters deser stede, sich niet ende ontsien festynen ofte vreetmaelen aan „t e rechten", enz. Het geldt het huwelijksmaal van „sekeren Johannes de Cleeremneker met de eers. Jonghe dochter Mathilda van Someren, bijghe- naeml 't Heringske, van weghe haerselver uyt- stekende magherigheit." Ziehier de lijst der op gedragen spijzen: Soup ofie potagie. Pastye. Visch ende cnollen. Calfscop. Verkens- crabbe met cool. Ossevleis. Vette worsten. Opghevulde calfspoten. Heite poddinghe. Haes. Fijne Dhaube. Calokoen, patrisen, kuickens ende houtsnippe, altemael met vele ghesuyekerde vruchten. Franse Dhaube. Latui met creeften. Vier groote poddinghen ofte vlaeyen, als daer syn met citroen, met fruyt ende roomsausce ende een Franse ghenaemt: chi- polate. Verders so vele Waelsche duere vruchten ende suyekerwerken, alsdat het verwonderlick is, ende so vele Franse, Rhinsen ende Spaense wijnen, alsdat die aensaten allen sieck wierden ende die gerechte straffe ommes haerl. broot- dronkenheit niet ontghingen. Ophet eiland Noumea, in Nieuw-Cale- donië, heeft men goud gevonden. Wellicht keeren nu weder vele geamnestiëerden uit Parijs naar hun vroegere verblijfplaats terug, om goud te zoeken. Bij Parlermo is de romp gevonden van den rijken koopman Catalfamo, die eenige weken geleden door roovers was weggevoerd. Zij hadden van de familie 8000 lires losgeld gevraagd, maar dit kwam te laat. De b ek en de p res tidigateur Herrmann, die tegenwoordig Parijs verbaast door zijne wonderlijke toeren, heeft aan de loterij, die de Fransche pers ten gunste der overstroomden van Murcia heeft gegeven, als prijs een prachtig gou den horloge en ketting, beide met diamanten, gegeven. Deze prijs heeft een waarde van f 1500. Te Neede heerscht de waterzucht nog steeds op onrustbarende wijze. Een zestigtal in gezetenen is door deze ziekte aangetast, waarvan er reeds ruim twintig zijn overleden, terwijl het een zeldzaamheid is als een lijder volkomen geneest. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 29 November. De Haarlem- sche Mannenzang-vereeniging Crescendo on der directie van den beer N. H. Andriessen gaf Donderdag-avond baar eerste concert voor de kunstlievende leden. Het met zorg en smaak gekozen programma belooide iets goeds en waarlijk de gunstige verwach ting werd overtroffen. 't Is moeilijk van zóóveel schoons als de Donderdag-avond ons bood, iets wei nigs te zeggen. Ons bestek laat eene vol ledige beoordeeling niet toe. Dit echter wil len wij constateeren dat wij zelden eene artiste hebben ontmoet wier stem en voor dracht ons dermate hebben geboeid, als die van Mejuffrouw Kempner. Hare sym pathische, volle, reine en krachtige stem en hare fijne en zuivere accentuatie betuig den zich in al de heerlijke liederen die deze hoogst begaafde artiste ons deed genieten. De diepe stilte die in de zaal heerschte, gaf een bewijs van de macht der tonen waarover Mejuffrouw Kempner heersche- resse is. Met veel genoegen zagen wij het optre den van onzen stadgenoot de heer Robert als solist. Tot dusver waren wij slechts in de gelegenheid dezen kunstenaar in zijn emplooi als dirigent hulde te bewijzen. Thans echter was het ons vergund hem ook als violist te leeren kennen. Flink en zuiver klonk zijn krachtig en fraai genu anceerd spel. Technische moeilijkheden wer den door hem met vaardigheid overwonnen en keurig was de expressie welke deze kunstenaar in zijne voordracht wist te leggen. Ook de leden van het jeugdige rnan- menkoor hebben zich uitstekend van hun ne taak gekweten. De uitvoering der ko ren was in alle opzichten beschaafd, krach tig en vooral uitmuntend genuanceerd. De kracht en geoefendheid der liedertafel liet zich vooral gelden in de hoogst moeilijke compositie van Brandts Buijs, Deus nos tra spes, en zelden hebben wij het Omhoog van Heinze schooner hooren vertolken dan door de zangers van Crescendo. Wij sluiten dit kort verslag met een woord van hulde en dankbaarheid aan den bekwamen directeur van Crescendo de heer N. H. Andriessen. Immers aan zijn ijver en energie heeft de liedertafel het succes van den concert-avond te danken. Hemen ook het flinke bestuur golden dus ook de daverende bijvalsbetuigingen die aan het slot van elk nommer door de talrijk aan wezigen werden gebracht. Wij gevoelen sympathie voor de woor den waarmede de president der vereeni- ging, de Heer H. Savrijde kunstlievende leden welkom heette en wij zijn er zeker van dat ook die sympathie door deze ge deeld wordt. Menigen avond van kunstge not staat ons dan nog te wachten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 2