NIEUWE No. 332. Donderdag 4 December 1879. 4e Jaargang. FRANKRIJK' S TOESTAND. RUITEN LAND. De Familie Choisel. Engeland. RuslaDd. Duitscliland. HliRLEIHSCHE COMAIT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlemf 0,85 Buiten Haarlem franco per post1, Afzonderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. JE jVi MN TIES DRAT AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÈN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Avertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUREY. Dagelijks deelen de dagbladen berichten uit Frankrijk mede, welke verre van be moedigend zijn. Door het geheele land heerscht koortsachtige gisting en spanning en de veiligheid van personen en eigen dommen laat op onderscheidene plaatsen veel te weuschen over. In de groote ste den, als Parijs, Lyon, Marseille, Bordeaux en meer andere houdt men volksvergade ringen, waar mannen en vrouwen bij dui zenden samenkomen, en uitbundig rede voeringen toejuielien, welke eene volslagen omwenteling in de maatschappelijke toe standen prediken. 't Is vooral 't kapitaal, dat den rede naars tot mikpunt dient en dat men dood eenvoudig wil opheifen om den staat er voor in de plaats te stellen, die eigenaar van dpn grond, van alle fabrieken en ma- chineriën, van gemunt en ongemunt edel metaal, van vee en in één woord van al les wat waarde bezit, moet worden, om dit alles naar den maatstaf der volkomen gelijkheid onder alle burgers te verdeelen. Zoo iemand door noesten arbeid en ver standige spaarzaamheid iets ter zijde gelegd heeft, ten einde in den avondstond des levens met meer kalmte zich tot den groo- ten overgang naar de eeuwigheid voor te bereiden, zal hem dit door den staat wor den ontnomen, om het percentsgewijze te verdeelen onder 't uitschot der samenle ving, onder lieden, die te lui of te onbe kwaam om zich aan eerlijken arbeid te wijden, 't veel gemakkelijker vinden te te ren ten koste der zweetdroppelen door ijve rige lieden geplengd uit liefde voor vrouw en kinderen, ter bevordering van wier ge luk en welvaart zij hunne beste levensja ren ten offer hebben gebracht. Doch dit is nog niet alles, men wil de algemeene gelijkheid nog verder doorvoeren. Het huwelijk moet, als een knellende band voor 't gevoel van den fleren citoyen worden afgeschaft en vervangen worden door de vrije liefde, op 't voorbeeld der apen, onder welke wij, volgens de leer van 't Darwinismus, onze eerste stamouders moeten rangschikken. Daar nu, krachtens hetzelfde beginsel, de mensch na zijn dood in 't niet wordt opgelost, van welke af- FEUILLETON. II. Vervolg. En leed misschien gebrek? viel llenriette hem in de rede. Dit werd in ruime mate vergoed door de gehechtheid mijner gemeentenaren. Op een mor gen, juist toen ik uit de kerk terugkwam, werd er aan de deur der pastorie geklopt. Ik opende; het waren twee gendarmes met nog een der den persoon, dien zij zeiden een priester te zijn. Op dit gezicht beefde ik en zag medelijdend neer op den? ongelukkige, die, door den stroom der omwenteling m.degesleept, den revolutionnairen bnrgereed had afgelegd. Zonder omwegen maakte men mij bekend, dat ik overtollig in de gemeente was en een ander mijne plaats zou innemen; of schoon in de ziel geroerd, maakte ik mij gereed, schuwelijke stelling wij nog voor weinige dagen, de vreeselijke toepassing in de hoofd stad der provincie Groningen aanschouwd hebben, is het ook geheel eigenaardig en logisch, dat aan 't dierlijk zingenot den vrijen teugel wordt gevierd, en dat alleen vrees voor straf van den tijdelijken rech ter, de eeuige beperking kan en mag zijn, welke de beoefening der onafhankelijke zedeleer als redelijk en doeltreffend kan en mag aannemen. In eene maatschappij op zoodanige beginselen opgetrokken, blijft voor 't Opperwezen geene plaats meer over. God wordt daarom uit de moderne samen leving verbannen, en 't geloof aan zijn bestaan als eene dwaasheid, als eene be krompen kortzichtigheid beschouwd, den vrijen burger ten eenenmale onwaardig, 't Geloof aan eene alwijze en algoede Voor zienigheid merken de mannen der bewe ging in Frankrijk aan, als eene verlooche ningen van 's menschen vrijen en onbe- nevelden geest. 't Zijn niet alleen mannen, die deze hemeltergende taal door woorden en ge schriften verkondigen; ook vrouwen, met den vuurrooden gordel der commune ge tooid, treden met onbezweken moed als apostelen der moderne wereldbeschouwing op, en tarten de straffende hand Gods uit om hare macht te tooneu, zoo zij in wer kelijkheid eenige macht mocht bezitten. De razernij der Fransche volksmenners gelijkt aan die der woedendste Jacobijnen van 't gedenkwaardig jaar 93; een jaar, dat met bloedige letters in de Fransche geschiede nis staat opgeteekend, wijl toen duizende onschuldige slachtoffers hun hoofd onder de guillotine verloren, om den bloeddorst te lesschen van Marat, Danton, Robespierre en meer andere monsters. Om thans in eene der groote steden van Frankrijk tot lid van den gemeenteraad, of wel van de wetgevende macht gekozen te worden, kan men geene krachtiger aan beveling doen gelden dan tot de veroor deelden der commune te behooren; dan een deel uit te maken van die snoodeu, welke wegens moord, brandstichting en diefstal tot eene levenslange verbanning naarNieuw- Caledonië veroordeeld werden. De misdadi gers van weleer, die met weerzin en wal ging door alle eerlijke lieden betracht wer- om uit mijne woning te vertrekken: maar de in woners van Val-Imer waren niet van plan, om mij op zoodanige wijze uit de deur te laten zet ten. Zij verzamelden zich in grooten getale vóél de pastorie, beleedigdcn de gensdarmes, bespotteden den priester en, toen ik eindelijk buiten kwam onder het geleide van een soldaat, steeg de ver woedheid ten top. Men wierp met steenen en stukken hout; zelfs zag ik twee mannen met ge weren. Ik deed al wat ik kon, om het volk tot bedaren te krijgen, maar vruchteloos: men riep, dat men mij niet zou laten vertrekken. Eindelijk omsingelde men den ongelukkigen soldaat, en ik moest mij vóór hem werpen, om hem op die wijze tegen de aangroeiende menigte te bescher men. Het gelukte hem onverlet weder binnen te komen. Nadat ik mij verzekerd had, dat men geene gewelddadigheden meer zou plegen, ver liet ik langs zijwegen het dorp en nam mijn in trek bij een ouden landbouwer, die in een afgelegen gedeelte der gemeente woonde en mij gulhartig de gastvrijheid aanbood. Nog dienzelf- den, prijken nu met den weidschen titel van martelaren en het is onder deze ge- brandmerkten, dat de groote menigte der Franscken thans hare helden en verheer lijkten zoekt. 't Zou onmogelijk zijn aan zulke misda dige en goddelooze dwaasheden geloof te schenken, zoo de pers ons niet eiken dag vergastte op 't verhaal van feiten en toe standen, de een al dwazer en uitzinniger dan de ander. Vele would-be geleerden schudden met een zeker gevoel van suffi- sance 't hoofd en zeggen: maakt u maar niet ongerust; wat nu in Frankrijk ge schiedt, is een gistingsproces, dat geene duurzame verstoring in de sociale gesteld heid zal te weeg brengen, wijl 't streven der Fransche volksmenners tegen 't ge- O O zond verstand indruisckfc »Maar leert de geschiedenis dan niet, dat meermalen gro ve dwalingen door baatzuchtige heethoof den werden benuttigd, om jammer en el lende over de maatschappij uit te storten? Aanschouwen we niet dagelijks onder onze medeburgers ongelukkigen, die tegen beter weten aan, hunne gezondheid ver woesten en hunne huisgenooten aan ar moede en ellende prijs geven, wijl ze zich aan misdadige en tevens hoogst onverstan dige neigingen overgeveu? De mensch wordt niet alleen door de koele rede beheerscht. De hartstochten maken ook een gewichti- gen factor uit en brengen maar al te dik wijls de stem der rede tot zwijgen. Dit nu zullen we ook eerlang in Frankrijk zien gebeuren. De zoo licht ontvlambare gemoederen, aan dat land eigen, zullen tot uitersten overslaan, gelijk aan de commune-man nen na den Fransch-Duitschen oorlog be dreven. Reeds wordt de president Grévy met zijn ministerie door de demagogen door het O O slijk gesleurd. Te vergeefs trachten zij ter elfder ure de schaduw van 't gezag, wel ke hun nog rest, als middel van bedwang in de weegschaal te leggen, de hartstoch telijke kreet: »leve de volledige amnestie! doet alle toespraken en redeneeringen ver stommen, en de taal van mannen als Vic tor Hugo, Louis Blanc, Blanqui, Humbert en anderen vindt slechts ingang en weer klank bij de revolutionnairen, die van niets den avoiul diende men een verzoekschrift in, waar bij men aanbood dubbele lasten op te brengen, indien men mij weder aanstelde. In een groot boscli hielden wij nu onze godsdienstoefeningen; al het volk verzamelde zich rondom mij en noch de regen, noch de guurheid van het weder hield het terug. De nieuwe pastoor integendeel was niet in staat, om de H. Mis te lezen, want geen enkel inwoner wilde vuur geven, om de kaarsen op het altaar te ontsteken. Men beproefde onze godsdienstige vergadering door geweld van wape nen te verstrooien; maar de wil der geloovigen was sterker dan de bajonetten en de toeleg mis lukte. Ik verzachtte zoo veel mogelijk de ram pen mijner gemeentenaren, bezocht en troostte de zieken, bad voor de overledenen en verliet mijne kudde geen enkel oogenblik vóór dit tijdstip, waarop dringende zaken voor eenige inwoners van Val-Imer van het grootste belang, mij naar Parijs riepen. Ik ben inderdaad getroffen neef, zeide de gravin over de gehechtheid der goede lieden; anders droomeu dan van de geheele om verwerping der maatschappij. Doch volgens de onnaspeurlijke wegen der Goddelijke Voorzienigheid wordt vaak uit het kwade het goede geboren, en dik wijls is de redding nabij als de nood 't hoogst gestegen is. In de Juli-dagen van 't jaar 30, de maand Februari van 't jaar 48, was 't gepeupel van Parijs nog bij machte de revolutie over vele landen van Europa te verspreiden. Dit nu heeft door de verpletterende nederlaag der Franschen, bij Sedan geleden, opgehouden. De staat kundige invloed, welken Frankrijk vroeger op 't buitenland uitoefende, is gebroken. Daarom mag men aannemen, dat zoo de Franschen ten hunnent de rust verstoren, dit voor ons Vaderland en andere rijken van Europa slechts van een secondair be lang zal wezen, en dat zoo de openbare orde elders gehandhaafd blijft, dit eene be vredigende uitwerking op Frankrjjk zal uitoefenen, mits men daar tot de onver anderlijke waarheden van het Christendom terugkeere, dat nog door vele edele zonen van Frankrijk met ijver en overtuiging be leden word, en aan hetwelk ons wereld deel zijne beschaving en zijne vorderin gen op 't gebied van kunsten en weten schappen te danken heeft. In eene bijeenkomst van 5000 personen voerde de heer Gladstone opnieuw het woord. Hij gispte streng de financiëele politiek der Regeering, als verkwistend en oneerlijk. De kosten van den oorlog in Afghanistan waren slecht geraamd en werden geheim gehouden tot na de verkiezingen. In het proces tegen de personen, beschuldigd van den moordaanslag op generaal Drenteln en van medeplichtigheid daaraanis Mirsky tot de doodstraf en Tarchow tot 1372 jaar dwangarbeid veroordeeld. De overigen zijn vrijgesproken. Naar aanleiding van het officieel verslag over den post-en telegraafdienst (tijdvak 1876-77) heeft de Keizer den chef dier dienstendr. Ste phen, bij Kabinets-rescript zijn hooge tevreden heid betuigd en verzocht die ook te vertolken aan al de ambtenaren der nu vereenigde diensten. De Keizer heeft aan den Provincialen Landdag: kunnen wij u met iets van dienst zijn? Ik behoef niets; maar wilt gij echter het een of ander geven, dan zal ik het aanwenden tot verzachting der ongelukkigen. Vele landlie den bezitten bijna niets, en toch is ieder gereed, het weinige, dat hij heeft, met mij te deelen. Uwe gift zal dus niet nutteloos zijn; ik zal ze gebrui ken tot kleeding en onderstand der noodlijdenden. Mevrouw Choisel opende eene kast, nam er eene welgevulde bears uit en legde die in de mand welke bij den pastoor stond. Ook Henriette en Cbalon brachtten het hunne bij, dat zeker nooit beter kon besteed worden. Nu beu ik bedelaar geworden en mijne eerste collecte heeft veel opgebracht, zeide de gees telijke lachende. Als de voorraad op is, moet gij maar eens aankloppen Mijnheer, sprak Gustaaf, vertel ons iets over den toestand der Vendée. Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 1